Zeeuwse visserij bedreigd E G-saneringsmaatr egelen door Zeeuwse visserij E G-saneringsmaa Nederlandse visserij krijgt f 36 miljoen subsidie voor nieuwbouw en modernisering NTB verwacht grote paasdrukte RESERVE BEZORGERS Zeeuwse horeca bindt strijd aan tegen oneerlijke konkurrentie Chaos door fouten van computer Griep op terugtocht Friese scheepswerf gaat hotelschip Zonnebloem bouwen Zeeuwse landbouw kontra PZEM Illegale lotto in Den Haag opgerold Bloemencorso bollenstreek op 28 april 2 MOSKOU - De Sowjetunie heeft zondag een onbemand ruimtevracht schip gelanceerd. Het toestel. ,,Progress-20", zal het Sowjetrussi- sche ruimtestation Saljoet-7 bevoor raden, dat sinds 9 februari met drie kosmonauten in een baan rond de aarde draait. HAARLEM - Bij de sociale diensten in Haarlem, Haarlemmer meer, Velzen, Zaanstad, Alkmaar, Wieringermeer en Dieraen is een ad ministratieve chaos ontstaan door fouten in het computersysteem van het Centrum voor Automatisering (CVA) in Haarlem. Het centrum re gelt sinds 1 januari dit jaar de admi nistratieve verwerking van uitkerin gen in de zeven gemeenten. De gedu peerde diensten stellen het CVA aan sprakelijk voor enkele tonnen extra kosten. Zo zouden uitzendkrachten moeten worden aangenomen om het vele ex tra werk bij de sociale diensten op te kunnen vangen. Ook moet er veel worden overgewerkt om de mensen met een uitkering op tijd geld te be talen. De direkties van de sociale diensten hebben hun gemeentebestu ren inmiddels op de hoogte gebracht van de chaotische situatie. Sommige direkties spreken van een noodsitua tie. Ze vragen stappen tegen het CVA te ondernemen. Als men binnen de EG werkelijk tot een goede verantwoorde opzet wil komen, dan zal men daar meer tijd voor moeten uittrekken en meer fun damenteel te werk moeten gaan. Vol gens de Zevibel-voorzitter zullen de inzichten van de visserij onderne mers daarbij niet gemist kunnen worden. Het toekomstig visse- rijstruktuurbeleid zal gericht moe ten zijn op kostenbesparing en afzet verbetering. De voorzitter van Zevi- bel rekent daarbij op financiële steun van de overheid. Kritisch Volgens Van den Bos wordt er in het kader van de strukturele voorzie- SAN JOSE/MANAGUA - Bij het „contrarevolutionaire" offensief in Nicaragua zijn aan de kant van de Sandinistische strijdkrachten meer dan 400 doden en gewonden gevallen. Dit heeft minister van binnelandse zaken, commandant Tomas Borge, vrijdag verklaard. STUTTGART - De rechtbank in Stuttgart heeft de 45-jarige Westduit ser Reiner Paul Fulle wegens spionage voor de DDR tot zes jaar gevangenis straf veroordeeld Hij had bekend ge durende 15 jaar voor Oost-Duitsland te hebben gespioneerd en door de Sov jets in een lust uit het land te zijn gesmokkeld om aan gevangenneftiing te ontkomen. ning om de overkapaciteit terug te dringen ook gedacht aan een stillig regeling. De kottersektor van Zevi- bel vindt dat in dit verband uitslui tend een zomerstillig-regeling bespreekbaar is. Andere periodes worden door de Zeeuwse visserij af gewezen. Zevibel staat ook zeer kri tisch tegenover allerlei andere in overweging zijnde of te nemen be leidsmaatregelen van de EG. Van den Bos waarschuwde de Zeeuwse vissers bedacht te zijn op allerlei steunmaatregelen, die, als ze nader worden bekeken en op praktische MIDDELBURG - De Zeeuwse horeca gaat ge richt iedere vorm van on eerlijke konkurrentie door gesubsidieerde instellin gen die buiten hun doelstelling om horeca- diensten verrichten aan het publiek, bestrijden. Er is een parakommerciële kom missie ingesteld in Midden- en Noord-Zeeland die deze bestrijding intensief gaat aanpakken. In deze kommissie hebben afgevaardigden zitting van de horeca Nederland, Ho- recaf, de Horecabond van de FNV en de Kamer van Koophandel. Het se- kretariaat wordt gevoerd door de Kamer van Koophandel in Midden- en Noord-Zeeland. Kantines In een verklaring wijst de kommis sie erop dat het een algemeen bekend verschijnsel is dat kantines van sportverenigingen, sociaal-kulturele instellingen zoals dorpshuizen en wijkcentra, kerkelijke instellingen en ziekenhuizen vaak horecadiensten verlenen zoals het verstrekken van dranken en maaltijden en zaalver huur. Deze gelegenheden beschikken waarde worden beoordeeld, niets waard blijken te zijn. Goed jaar De Zeeuwse visserij heeft, zo bleek zaterdagmorgen, overigens een goed jaar achter de rug. Deze sektor werd nog niet gekonfronteerd met een te ruglopende koopkracht. De afzet van de voornaamste vissoorten bleef ge meten naar de gemiddelde prijsvor ming van vorig jaar bevredigend ver lopen. De Zeeuwse kottervloot heeft zich het afgelopen jaar met zeven schepen opnieuw vernieuwd tot in totaal 65 kotters. De losse vloot kromp in met een schip en telt nu 72 schepen. meestal over goed ingerichte akkom- modaties wat vaak mede te danken is aan allerlei overheidssubsidies. Daarnaast wordt binnen deze in stellingen dikwijls gewerkt met vrij willigers, personen in overheids dienst en dergelijke, waardoor de horeca-cao niet wordt gevolgd, en vaak is men ook niet ingeschreven in het handelsregister. Veelal worden ook de btw en wa renwetrechten niet betaald. Door al deze zaken kunnen de prijzen in deze instellingen laag blijven. Volgens de kommissie betekent dit dat de ge vestigde horeca ernstig schade hier van ondervindt. Klachten De parakommerciële kommissie zal onder meer aan de hand van klachten toezien of de overeen komsten en richtlijnen juist worden nageleefd. Bij problemen zal de be treffende instelling worden verzocht zich aan hun doelstelling en bestaan de afspraken te houden. Wil men ech ter toch de horeca-aktiviteiten blij ven ontplooien, dan zal men zich als volledig kommercieel horecabedrijf moeten vestigen, dus met de benodig de vergunningen, met toepassing van de horeca-cao en zal men aan de fisca le eisen moeten voldoen. De kommis sie gaat hierbij volgens de richtlijnen van de nationale kommissie van het bedrijfschap horeca werken. BRUSSEL - Gaston Thorn, de voor- zitter van de EG-Commissie in Brus sel, heeft de Europese Kamers van Koophandel gesuggereerd een „grote alliantie" te sluiten om de Europese natinale overheden te overtuigen van de noodzaak van maatregelken om een werkelijke Europese interne markt tot stand te brengen. Thorn deed die sug gestie vrijdag in Brussel in een toe spraak voor de kamer van Koophandel van de Belgische hoofdstad. „Een be ter werkgelegenheidsprogramma dan dit is niet denkbaar", zo zei hij. UTRECHT - Het aantal grieppa- tiënten is weer aan het dalen. Na een top van 52 „gemelde" grieppatiënten per 10.000 inwoners in de week van 12 tot 19 maart, kwam het landelijk gemiddelde via 44 en 49 in de daarop volgende weken op 32 per 10.000 in de week van 2 tot en met 8 april. Deze cijfers zijn afkomstig van het ministerie van welzijn, volksgezond- heidh en cultuur, dat ze berekent aan de hand van gegevens van over het hele land verspreide huisartsen die als „peilstation" fungeren. Ze geven meer een indikatie over het verloop van de epidemie dan over de werke lijke aantallen, aangezien lang niet iedere grieppatiënt zijn huisarts in schakelt. Relatief de meeste grieppatiënten werden vorige week geteld in Over ijssel, Gelderland en de zuidelijke IJsselmeerpolders: 43 per 10.000 te gen respectievelijk 44 en 90 in de twee weken daarvoor. In Groningen, Friesland en Drenthe daalde het aan tal van 53 via 44 naar 30 per 10.000, in Utrecht en Noord- en Zuid-Holland van 27 naar 39 naar 32 en in Zeeland, Brabant en Limburg van 67 via 45 naar 21. BERGUM - De scheepswerf Damen Shipyards in het Friese Bergum heeft van de vereniging „De Zonne bloem" opdracht gekregen voor de bouw van het hotelschip „De Zonne bloem". De bouw gaat 15 miljoen gulden kosten. Volgens direkteur G. F. H. Ooste- rop van de Werf moet schip volgend jaar mei gereed is. Op „De Zonne bloem" kunnen zieken, gehandicap ten en hulpbehoevende bejaarden hun vakantie doorbrengen, omdat het schip onder meer wordt aange past voor rolstoelen en bedden. Het schip wordt gebouwd uit de op brengst van de nationale aktie „1, 2, 3, schip voor de Zonnebloem", die de KRO en de Zonnebloem van oktober vorig jaar tot en met februari op ra dio en televisie hebben gehouden. De aktie bracht netto bijna 33 miljoen gulden op. Direkteur Oosterop sprak zaterdag van een „droomorder". De 70 perso neelsleden hebben door de bouw van het schip gedurende een jaar werk. Bovendien worden er extra mensen op tijdelijke basis voor aangetrok ken. GOES - De Gewestelijke Raad van het Landbouwschap in Zeeland wil met een procedure by de Raad van State bereiken, dat in de toekomst de op kolen gestookte elektriciteitscen trale inBorssele niet voor 50 procent, maar voor 100 procent wordt ontzwa veld. De Raad van State is gevraagd de vergunning, die het provinciaal bestuur van Zeeland op 20 maart heeft afge geven aan de NV PZEM, Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, voor de ombouw van de olie-gasgestookte centrales in Borssele tot een kolenge- stookte centrale, te schorsen. De PZEM hoeft op grond van deze ver gunning haar rookgassen maar voor 50 procent te ontzwavelen. Het Land bouwschap vreest dat dit tot grote schade zal leiden voor het milieu, de landbouw en de veeteelt Het Landbouwschap stelt, dat be halve zwaveldioxyde ook veel zware metalen via de rookgassen de lucht in zullen worden geblazen. Bovendien worden binnen niet al te lange tijd wettelijke maatregelen verwacht die een 100 procent rookgasontzwaveling verplicht stellen. Eerder deze week besloot ook de gemeenteraad van Borssele beroep aan te tekenen tegen de verleende vergunning bij de Krooa Ook de Ver eniging Miliehygiëne Zeeland (VMZ) heeft dit al gedaaa Maandag 16 april Zierikzee Stadhuis. Openbare vergadering Stuurgroep Werkloosheid Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland. 14.30 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Huis van Nassau. Vergadering Phila telies. 20.00 uur. Brouwershaven Kleuterschool ,,'t Schuitje". Ouder avond over „spelen". 19.45 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Ledenvergadering kultu- rele vereniging. 20.00 uur. Bruinisse Pannekoekhuis. Algemene ledenver gadering VW. 20.00 uur. Dinsdag 17 april Haamstede Gemeentehuis. Vergadering kom missie grond- en pachtzaken. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Paassoos be jaarden. 14.00 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Bijeenkomst P.v.d.A. met Jaap v. d. Doef, Tweede Kamerlid die een inleiding verzorgd over sociaal-ekonomische zaken. 20.00 uur. Bruinisse Dorpshuis. Ouderavond „De Meer paal". 19.00 uur. Woensdag 18 april Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Be jaardenmiddag NCVB. 14.30 uur. Kerkwerve Chr. Gereformeerde Kerk. Streek- vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke Kantine Z.S.C. Regio-vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub voor kin deren van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Donderdag 19 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Concertzaal. Jubileumuitvoering balletschool mevrouw W. M. Kra mer-de Groot. 19.30 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Vrijdag 20 april Zonnemaire Café Bommenede. Jaap Verseput praat over Tabaksteelt. 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Klubgebouw. Klaverjassen en sjoe len P.V. Gevleugelde Vrienden. 20.00 uur. Maandag 23 april Renesse Manege Grol. L.R. en P.C. Westelijk Schouwen Paaspuzzel- en eierzoek- wedstrijd. Start 13.00 uur. Dinsdag 24 april Haamstede Konditorei Hogenaar. Modeshow „Le Joujou". 20.00 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. De verre reis van Joris-Jan. 14.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Spelletjesmiddag voor de jeugd. 14.00 uur. Donderdag 26 april Ellemeet Dorpshuis. Informatie hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 uur. Goes Prins van Oranje. Provinciale jaar vergadering Ned. Bond van Platte landsvrouwen. 10.30 uur. Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Chr. Gereformeerde Kerk, Zevenge- tijstraat. Koncert Katwijks Chr. Mannenkoor „Jubilate". 19.00 uur. Donderdag 3 mei Brouwershaven Markt. Vertrekpunt plattelands vrouwen voor exkursie naar het poli tiebureau Zierikzee. 13.30 uur. Dinsdag 8 mei Zierikzee Bakkersschool, Kerkhof. Voorlich tingsavond hart reanimatie. 19.30 uur. Zaterdag 12 mei Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 26 mei Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door „Luctor et Emergo" uit Renesse. Aanvang: 19.30 uur. Zaterdag 16 juni Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door brassband OKK uit Westkapelle. Aanvang 19.30 uur. Zaterdag 30 juni Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Koncert door „Nut en Uit spanning". Aanvang: 19.30 uur. Vol'gehs èën"woordvoerder van het CVA is het onbegrijpelijk dathét" systeem niet werkt. Het centrum re gelt met sukses al jaren de automati sering van 117 gemeenten in Noord- Holland en Utrecht, aldus de woord voerder. Volgens hem is het falen van de geautomatiseerde administra tie in de zeven gemeenten voor een groot deel te wijten aan de leveran cier van de computerprogramma's in Amersfoort. DEN HAAG - De politie heeft zon dagavond vier Hagenaars aangehou den omdat zij ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij een ille gale lotto-organisatie. De Haagse po litie heeft de indruk dat het om een grote lotto gaat waarin veel geld om ging. Er zullen nog meer aanhoudin gen volgenzo verklaarde een woord voerder van de politie maandagmor gen. Deze lotto draaide rond de ballet jes van de officiële televisielotto op zondagavond. De formuliertjes met grotere winstkansen dan die van de officiële lotto waren in café's en kof fiehuizen te koop. Koeriers zorgden voor het transport van de formulie ren en het geld. Alleen subsidie voot vervanging van garnalen-, mossel- en zeevisserijvaartuigen COLIJNSPLAAT - De Nederlandse visserij kan de ko mende drie jaar rekenen op een bijdrage van 36 miljoen voor nieuwbouw en modernisering van vaartuigen en aquacultuurprojekten. Dit zei mr. B. van de Meer van de direktie Visserijen van het ministerie van landbouw en visserij zaterdag in Colijnsplaat tijdens de jaarvergade ring van Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserij- belangen. Van dit bedrag komt dertig miljoen gulden uit de EG-kas en zes miljoen wordt door het ministerie ter beschikking gesteld. Voor subsidie komen alleen die projekten in aanmerking die dienen ter vervanging van bestaande garna len-, mossel- en zeevisserijvaartui gen. Als het gaat om vaartuigen voor visserij op tong en schol, dan moet het motorvermogen van het nieuwe DEN HAAG - Alles wijst erop dat het dit jaar een drukke Pasen wordt. Deze verwachting wordt n^g versterkt door het feit dat Pasen dit jaar later valt dan in voorgaande jaren. Aldus het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). De raming is gebaseerd op een onderzoek bij de Nederlandse VVV-kantoren. Vorig jaar bezochten relatief wei nig - 600.000 - buitenlandse toeristen Nederland tijdens de Paasdagen, te gen 650.000 in 1982. Het ziet er vol gens het NBT naar uit dat het mooi weer wordt en dan hebben attraktie- punten zoals De Keukenhof een grote aantrekkingskracht. Het KNMI waagde zich nog niet aan weers voorspellingen over het Paasweek- einde: „gokwerk". Hotels aan de kust, op de Wadden eilanden en in de grote steden zijn over het algemeen goed tot zeer goed bezet, aldus het NBT. In de grote ste den is hier en daar nog wel een hotel kamer te krijgen, in Amsterdam vooral in de duurdere hotels. De Nederlanders zoeken naar ver wachting in groten getale de bunga lows op in Overijssel, Drenthe, Lim burg en op de Veluwe. Hier is overi gens nog wel ruimte. Zeer goed bezet zijn de bungalows op de Wadden eilanden, waar het voor 60 procent Nederlanders zijn die de huisjes vul len, zo konstateerde het NBT. Duitsers aan de kust De kust in Zuid- en Noord-Holland maakt zich op om een grote stroom Duitsers te ontvangen. Verder is de verwachting dat er meer Fransen dan vorig jaar komen, waarbij een belangrijke rol speelt dat de devie- zenmaatregel dit jaar is opgeheven. Ook Engelsen worden in grote aan tallen verwacht. Op de campings zijn overal nog veel mogelijkheden. Naar alle waar schijnlijkheid zal het Paasweekeinde wel gebruikt worden om de zaak op de vaste standplaatsen op orde te brengen. Het bezoek aan de cam pings is verder in grote mate afhan kelijk van het weer. Volgens de verkeersdienst van de Rijkspolitie wordt er dit jaar met Pa sen veel verkeer verwacht op de A12, Duitse grens richting Utrecht. Tus sen de grensovergang en de N50, Arn- hem-Apeldoorn, en aansluiting op die N50 moet met vertraging reke ning worden gehouden. Grote trekpleister dit weekeinde zijn, behalve De Keukenhof en de kust, ook de volkstuindagen in de Flevohof, de Paas-races te Zandvoort en de Amstel Goldrace bij Heerlen. schip aanmerkelijk minder zijn dan van het oude om voor subsidie in aanmerking te komen. De subsidie is vooral ook bedoeld voor modernise ring van bijvoorbeeld de vangstap- paratuur, de aanschaf van sterilisa- tieapparatuur voor de garnalenvisse rij, energiebesparende apparatuur en dergelijke. Op deze manier hoopt men de kosten in de visserij sektor te drukken en de opbrengsten te verho gen, zo zei Van der Meer. Van der Meer zei zaterdagmorgen verder dat er geen EG-stilligpremie- regeling komt. Met de stilligregeling hoopt men de overkapaciteit in de visvangst te kunnen beperken. Volgens hem zou een dergelijke premieregeling op den duur een nieuw struktureel probleem opleve ren, wat dan weer zou leiden tot een nog grotere overkapaciteit. Geen mosselzaad in Grevelingemeer Het Grevelingenmeer zal volgens Van der Meer niet worden open gesteld voor de mosselzaadvisserij. De nadelen die het opvissen van mos selzaad zullen opleveren voor de an dere visserijtakken in deze zeearm wegen niet op tegen de voordelen, zo zei hij. Het ministerie zal ook niet ingaan op het verzoek van de Nederlandse mosselhandel om importen van bui tenlandse mosselen te verbieden. Volgens Van der Meer zou een Neder lands verbod alleen tot resultaat heb ben dat het buitenland tegenakties gaat ondernemen en dat zou voor de Nederlandse mosselkultuur rampza lige gevolgen kunnen hebben. LISSE - Het bloemencorso van de Bollenstreek zal op zaterdag 28 april voor de 37ste maal rijden. Op die dag zullen naar schatting een miljoen mensen naar deze streek tussen Haarlem en Noordwijk komen op dit voorjaarsgebeuren gade te slaan en te genieten van de bloemenpracht die door vele arrangeurs en bloemstekers ontworpen en op praalwagens aange bracht is. Twintig praalwagens en even zoveel met bloemen versierde luxe wagens zijn dit jaar onder het motto „Kleur rijk Nederland" samengevoeghd, het geen gestalte wordt gegeven door de vele bloemen in de bloemstukken als ook door de honderdduizenden tros- hyacinten die stuk voor stuk op de wagens zijn geprikt Een karwei waar mee zo'n 450 mensen ongeveer 3.000 manuren aan zullen werken. Wij vragen op korte termijn enige voor de bezorging van dit blad. Onze gedachten gaan uit naar kwieke knapen van 16, 17 jaar in het bezit van een bromfiets. Aanmelden: „Zierikzeesche Nieuwsbode", Jannewekken 11, Zierikzee, tel. 01110-6551 (vragen naar de heer Van Loon). I Zevibel-voorzitter J. van den Bos: COLIJNSPLAAT - De Zeeuwse vissersvloot mag: niet de dupe worden van het gemeenschappelijk visserijbe leid in de EG. Dat zei de voorzitter van Zevibel, de Zeeuwse Vereniging voor Visserijbelangen, J. van den Bos, zaterdagmorgen in Colijnsplaat tijdens de jaarver gadering van deze visserijorganisatie. De Zeeuwse visserij is een zeer florerende bedrijfstak, waarin de afgelopen jaren geïnvesteerd is met grote fi nanciële risico's voor de vissers. De Europese Gemeen schap heeft nu plannen die moeten leiden tot een drasti- sche sanering van de vissersvloot. Het Zeeuwse visserij bedrijfsleven moet daarom oppassen niet betrokken te worden in beleidsvoornemens van strukturele aard die nodig geacht worden voor het EG-visserijbeleid, aldus Van den Bos. k

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2