Subsidieaanvraag Computer Projekt en Klussendienst Slopers maken korte metten met „Irene" en „Ons Huis" Stuurgroep Werkloosheid Schouwen-Duiveland/Sint Philipsland Kommissie grond-en pachtzaken Westerschouwen Binnenvaart schip gezonken ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Over drie weken moet de nieuwbouw van 28 bejaardenwoningen beginnen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 april 1984 Nr. 23507 ZIERIKZEE - De gemeente Zierikzee kampt met een jongeren werkloosheid van meer dan 40,4%. Dit gegeven zal ongetwijfeld van belang zijn bij de beoordeling door het ministerie van W.V.C. van twee ingediende projek- ten, te weten: de zogenaamde Klussendienst en het Com puter Projekt. Beide projekten zullen nader aan de orde komen tijdens de openbare vergadering van de regionale Stuurgroep Werkloosheid op maandagmiddag 16 april in het stadhuis te Zierikzee, aanvang 14.30 uur. In de diskussienota met betrek king tot het te voeren toekomstig be leid door stuurgroep wordt gewezen op het feit, dat de belangstelling voor kursus-aktiviteiten zeer gering blijkt te zijn, afgezien van een groei end aantal individuele aanvragen. Wat betreft de werkprojekten blijkt het moeilijk te zijn projekten te vinden, die én binnen de thans gel dende spelregels vallen én aantrek kelijk genoeg zijn om mensen te prik kelen eraan mee te doen, zeker zo lang er geen financieel voordeel voor de deelnemers tegenover staat. Ombuiging beleid Uit recente berichten van het mi nisterie van W.V.C. is gebleken, dat het beleid wellicht zal worden omge bogen ten faveure van kansarme jon geren en wel via subsidiëring van werkprojekten van welke aard en or de dan ook. De projektleiding van de stuurgroep werkloosheid heeft in middels bovengenoemde projekten voor subsidiëring ingediend bij W.V.C. Genoemde klussendienst zal van start kunnen gaan indien er midde len beschikbaar zijn om het benodig de materieel aan te schaffen. Het pro jekt is bedoeld om een bijdrage te le veren aan ontwikkeling, kennisover dracht en belangenbehartiging voor mensen zonder baan. Tevens zou het kunnen dienen om negatieve gevol gen van het werkloos zijn zoals: iso lement, schuldgevoelens, apathie en zovoort, tegen te gaan. Het is de bedoeling, dat kleine klusjes worden opgeknapt, die door de minder draagkrachtige aanvrager niet (meer) zelf kunnen worden ver richt. Gedacht wordt speciaal aan aanvragers uit de kategorieën: be jaarden met alleen A.O.W., invali den, zieken, bijstandsmoeders. Het gaat om klussen, die niet in eerste in stantie door vakmensen verricht die nen te worden (slot repareren, gazon maaien, muurtje witten, kast ver plaatsen enzovoort). De vorming geschiedt door de groep zelf, met eventuele begeleiding en advisering van de projektleider van de stuurgroep werkloosheid. Eén dag per week zal besteed worden aan overleg. Van belang zal zijn, dat in tensief wordt samen gewerkt en dat men door kennisoverdracht van el kaar zal kunnen leren. Bijvoorbeeld bij een timmerklus werkt een meer ervaren deelnemer samen met een onervaren deelnemer. De deelnemers aan de klussen dienst zullen ook moeten komen tot een taakverdeling, zodat ieder een stukje verantwoordelijkheid voor zijn rekening neemt, ook met betrek king tot administratie, beheer, on derhoud van bus en gereedschap. Vrij Werk Centrale De aan te schaffen bestelwagen (klussenbus) zal voorlopig vanuit de Vrij Werk Centrale gestart worden onder auspiciën van de stuurgroep werkloosheid. De Vrij Werk Centrale zal als beheerder van het materieel optreden. Aanmelding van klussen kan ge schieden via de vrijwilligers vakatu- rebank van de Vrij Werk Centrale. Als de klus binnen de doelstellingen past, zal deze aan de klussendienst worden doorgegeven. Ook werving van de deelnemers kan geschieden via de vrijwilligersvakaturebank. Gereedschappen,, werkbank en bus zullen moeten worden aangeschaft. De deelnemers zullen een reiskosten vergoeding moeten ontvangen op ba sis van het openbaar vervoer. Ten aanzien van het Computer Pro jekt, gaat de projektleiding ervan uit dat dit' als „trekker" kan fungeren voor nieuwe aktiviteiten. Dit gezien de enorme belangstelling voor dit on derwerp en omdat op dit gebied vol doende kader in de regio aanwezig is om een dergelijk projekt van de grond te krijgen. In een nadere toelichting wijst pro jektleider van de stuurgroep werk loosheid, de heer J. M. Hohmann op het feit, dat velen in „computerland" analfabeten dreigen te worden. De kennis van de programmeer talen is echter nog steeds een vaardigheid, die zich in banen laat vertalen. Der halve is men van mening, dat juist nu mogelijkheden op dit gebied ge- kreëerd moet worden. Het projekt moet leiden tot een goede, toegankelijke mogelijkheid om met computers te leren werken. Hetgeen men er leert, zal bruikbaar moeten zijn in eigen vak of branche (administratie, onderwijs). De leerstof zal uit een breed programma moeten bestaan. Men hoopt met het projekt bij voorkeur kansarme jon geren te bereiken. Globale opzet In de globale opzet wordt uitge gaan van een computerpark met drie; a vier micro-computers samen me-, randapparatuur zoals disc-drive- beeldschermprinter. Deze appara tuur wordt in een ruimte verzameld en bemand door een groep van zes werklozen. Deze werklozen hebben zelf een startopleiding gehad, be kwamen zich verder in de beschikba re apparatuur en geven ondersteu ning aan groepen personen, die zich het werken met computers eigen wil- Advertentie Ien maken. Het park zal acht uur per dag open staan, zodat er op alle tijdstippen gewerkt kan worden. De „leerstof" zal dan zowel gericht zijn op het zich eigen maken van pro grammeer taal als op de toepassin gen, die daaruit voortvloeien. Verder op het doen van administratie, het maken van een leerprogramma rekenen/taal, het sturen van stapmo- toren enzovoort. Met deze opzet hoopt men te berei ken, dat er toepassingsmogelijkhe den worden gevonden, die een direk- te relatie hebben met vergelijkbare onderwerpen in het bedrijfsleven. Gedacht wordt aan administratieve taken als ondersteuning van organi saties als klub- en buurthuizen, buurtverenigingen en dergelijke op Schouwen-Duiveland en Sint- Philipsland. Als organisatiekader voor dit pro jekt zou de Vrij Werk Centrale moe ten dienen. Getracht zal worden een open, naar buiten, gericht projekt te bereiken, geen onderonsje van jonge ren, die gezellig bezig zijn met com puters. Dagelijkse leiding door de projektleiding van de stuurgroep acht men dan ook noodzakelijk. Begroting Voor het computerprojekt wordt uitgegaan van een totale begroting van 17.585,—. In dit bedrag zit 9.100,— opgenomen voor aanschaf van het computerpark. Voor een een malige investeringsbijdrage zal een verzoek worden ingediend bij het Koningin Juliana Fonds. Overige bijdragen dienen te worden verkre gen door middel van subsidie via het ministerie van W.V.C. in het kader van de regeling werkprojekten ten behoeve van kansarme jongeren en van de in de stuurgroep werkloos heid deelnemende gemeenten. WESTERSCHOUWEN - De kom missie grond- en pachtzaken van de gemeente Westerschouwen houdt op dinsdag 17 april een vergadering in het gemeentehuis. Aan de orde ko men onder andere de huurovereen komst met de IJsvereniging Renesse betreffende de huur van de ijsbaan; de riolering van strandpaviljoens en sanitaire voorzieningen bij de duino vergangen en herziening van de ge- bruikstarieven van de aula te Haamstede. DINTELOORD - In dc Brabantse haven Dintelsas aan de Oosterschel- dc is woensdagmorgen het 500 ton metende binnenvaartschip „Risico" bij Jaag water op een onderwater staande afgebroken paal gevaren en gezonken. Het schip, dat geladen was met zand, zal zo snel mogeltfk ge borgen worden door het Vlissingsc bergingsbedrijf Van den Akker. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Tegen de achtergrond van het nieuwe verzorgingstehuis ,,De Wieken" verandert Ons Huis zeer gestaag in een berg puin. Ons Huis verandert in een ruïne; op de achtergrond Irene", dat volgende week zal worden „aangepakt". ZIERIKZEE - Begin deze week is een begin gemaakt met de sloop van de bejaardencentra „Ons Huis" en „Irene" aan het Vrye en de Hoge Molenstraat in Zierikzee. Nadat de bewoners van de oude centra waren verhuisd naar het nieuwe verzorgingstehuis „De Wieken" aan de Hoge Molenstraat, werd door Bik Sloopwerken en houthandel uit Middelharnis begonnen met de voorbereidende werkzaamheden voor het slopen van de oude gebouwen. De oude bejaardencentra zullen plaats maken voor de bouw van 28 woningen voor zelfstandige bejaarden. De enorme graafmachine van het slopersbedrijf Bik uit Middelharnis in zijn element. Nadat dinsdag het zware ma terieel was aangevoerd, kon woens dagmorgen worden gestart met de daadwerkelijke en soms spektaku- laire sloop van „Ons Huis". Er is nauwelijks sprake van het „onder de slopershamer vallen", want bij het slopen van de opstallen komt nauwelijks een hamer te pas. Een grote graafmachine trekt moeiteloos hele stukken muur omver, terwijl ook hele stukken betonnen vloer zonder enig probleem worden ver anderd in grote brokken puin. Volgens de planning moet „Ons Huis" dinderdagavond of uiterlijk vrijdagmorgen volledig zijn ge sloopt, waarna men de afbraak voortzet met „Irene". De beide voor malige bejaardencentra moeten binnen drie weken zijn gesloopt, waarna de voorbereidingen voor de nieuwbouw ter hand kunnen wor den genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3