Penelope van de „Polyanthe" Winkeldiefstallen beneden 50 gulden niet langer geseponeerd Honderd jaar loodswezen internationaal gebeuren Gemeente Borsele gaat in beroep tegen vergunning PZEM-centrale Toeristen belasting niet heffen om gaten te dichten Kantonrechter Roermond: ontslag lid Centrumpartij Televizier Magazine over scholieren staking en satellieten Veronica zendt duizendste Top-40 uit Wel of geen „Dynastie" op Joegoslavische tv Driehonderd jaar oud kerkje uit Borsele naar museum Onbekend werk van Johann Straus Sr. ontdekt Söngfestival- winnaar ,,Een beetje vrede" was plagiaat ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 12 april 1884 Nr. 23507 11 Tweede Kamer DEN HAAG - Het experiment in een aantal gemeenten om mensen die voor het eerst worden betrapt op winkeldiefstal en niet meer meenemen dan voor 50 gulden in bepaalde gevallen niet te vervolgen is van de baan. De grens van 50 gulden wordt nu nergens meer gehanteerd. Minister Korthals Altes (justi tie) antwoordt dit op schriftelijke vragen van de VVD-kamerleden Nijhuis en Tripels. In Haarlem, Aalsmeer en Velsen alsmede in het arrondissement Haar lem gold van mei 1983 tot januari 1984 een experiment op het gebied van toepassing van het zogenoemde politie-sepot. Dat experiment was bedoeld om te onderzoeken hoe het verbalingsbeleid van de politie kan worden afgestemd op het vervolgings- en transaktiebeleid van het openbaar ministerie. De opge maakte processen verbaal gingen voorzien van een sepot-advies naar het OM dat een uiteindelijk besluit Korthals Altes wijst de kamerle den erop dat er een misverstand schijnt te zijn ontstaan over wie kan besluiten tot seponeren. Niet de poli tie maar alleen het OM heeft die be voegdheid. Tentoonstelling in Vlissingen VLISSINGEN - Dinsdagmiddag is in Vlissingen de tentoonstelling .Honderd jaar loodswezen" open gesteld voor het publiek. Omdat de scheepvaart en de beloodsing op de Westerschelde en op zee een Belgisch- Nederlandse aangelegenheid is door de vaart op Antwerpen, heeft de ten toonstelling een internationaal ka rakter. Musea en scheepvaartinstitu ten uit Nederland en België hebben dan ook stukken voor deze ten toonstelling afgestaan. De expositie geeft een historisch beeld van het loodswezen, de betonning, bebake- ning en de kustverlichting door mid del van onder meer 33 scheepsmodel len, een groot aantal zeekaarten, schilderijen, maquettes, foto- en filmmateriaal. De ontwikkeling van de Scheldeloop gaat terug naar de twaalfde eeuw. Ook wordt dat via kaarten getoond. Burgemeester Th. Welsterhout van Vlissingen zei dinsdagmiddag bij de opening, dat de geschiedenis van Vlissingen en van het loodsgebeuren onlosmakelijk met elkaar verbonden zijn. Altijd trekken de Zeeuwen en bezoekers naar de boulevards om naar het wisselen van de loods te kij ken op de rede van Vlissingen. De tentoonstelling, die in het kader van de viering honderd jaar loodsen- sociëteit is opgezet, wordt op 27 juni aanstaande officieel geopend door de minister van verkeer en waterstaat mevrouw Smit-Kroes. De expositie is tot 31 oktober dit jaar geopend. Van Zeil: GRONINGEN - Gemeenten ge bruiken de toeristenbelasting vaak om gaten in hun begroting te dichten. "Ik Viiitf 'dat' dat geld têh' goëde moet' komen aan de bevordering van het toerisme". Dat stelde staatssekretaris P. van Zeil van ekonomische zaken, woens dagochtend tijdens een symposium in Groningen over het zogenoemde Toeristisch Rekreatief Ontwikke- lings Plan (TROP). De provincies stellen dergelijke plannen op en krijgen daarbij finan cieel steun van het rijk. Van Zeil hield de vertegenwoordigers van VW's in de drie noordelijke provin cies voor, dat „wanneer het be drijfsleven aktief inspeelt op oplan- nen die in de TROP zijn ontwikkeld, Het zaak is dat deze initiatieven niet verzanden in bestuurlijke en ambte lijke molens". Volgens Van Zeil is de werkgele genheid in het toerisme sinds 1980 toegenomen met 30.000 arbeidsplaat- ROTTERDAM - Bij middelgrote en kleinere bedrijven in Rotterdam en Rijnmond bestaat belangstelling voor het benutten van de kennis die op de Erasmus Universiteit aanwe zig is. Vooral vernieuwende onderne mingen zien voordelen in nauwere samenwerking met de universiteit.Dit blijkt uit een onder zoek, dat onder 245 bedrijven in het Rijnmondgebied is gehouden. HILVERSUM - Voorzitter mr. P. van Vollenhoven van de Stichting Nationaal Verkeersveiligheid Fonds (NVF) verleent medewerking aan een Avro-televisieprogramma dat op 29 april door die omroep wordt uitge- zonde. Het programma, „Goed op weg" heeft verkeersveiligheid als onderwerp en belicht de doelstellin gen van de Stichting NVF. SCHIPHOL - De dichte mist heeft woensdagmorgen de luchtreizigers voor de nodige hinder en vertragin gen geplaatst. Vijftien vluchten naar Schiphol vanuit Nederlandse en Eu ropese bestemmingen moesten wor den geannuleerd. Dertien vliegtui gen met bestemming Schiphol weken uit naar andere luchthavens. ROERMOND De kantonrechter in Roermond heeft de arbeidsverhou ding tussen de Limburgse Immigra tie Stichting (LIS) en het lid van de centrumpartij H. H. A. van der heij- den met ingang van 1 mei 1984 ont bonden. Dit heeft de raadsman van de LIS, Mr. J. Janssen, woensdag be kendgemaakt. De vordering van Van der Heijden tot toekenning van een schadevergoeding is afgewezen. Bo vendien is hij veroordeeld tot het be talen van de proceskosten. Het konflikt tussen de LIS en Van der Heijden ontstond toen bekend werd dat Van der heijden deel uit maakt van het hoofdbestuur van de Centrumpartij en bovendien kring- voorzitter is van deze partij voor Limburg. Bij zijn beschikking overwoog de kantonrechter dat, gezien de doelstelling van de LIS, de arbeidsre latie zodanig is verstoord, dat er sprake is van een vertrouwenscrisis. Ook was de kantonrechter van me ning dat de verstoring van deze ar beidsrelatie zijn grond vindt in de wijze waarop de Centrumpartij pro grammatisch naar buiten treedt. De verstoring van de arbeidsrela tie en de ontstane vertrouwenscrisis zou bovendien aan Van der Heijden te wijten zijn. Als redelijk handelend en denkend mens had hij kunnen en behoren te begrijpen dat door zijn in het oog springende funkties in de Centrumpartij, deze vertrouwenscri sis zou kunnen ontstaan. Namens de LIS deelde Mr. Janssen verder mee dat in de toekomst voor alle nieuwe medewerkers een zinsne de in de aanstellingsbrief zal worden opgenomen, die bepaalt dat een lid maatschap van de Centrumpartij zonder meer zal leiden tot ontslag op staande voet. HEINKENSZAND - De gemeenteraad van Borsele heeft het kollege van burgemeester en wethouders van deze gemeente dinsdagavond met grote meerderheid van stemmen opdracht gegeven om bij de Kroon beroep aan te tekenen tegen het verlenen van een vergunning aan de NV PZEM voor de om bouw van de olie/gasgestookte tot een kolencentrale in Borssele op basis van vijftig procent rookgasontzwaveling. De provincie Zeeland heeft op 20 maart deze vergunning afgegeven, ondanks het feit dat een brede meer derheid uit de Tweede Kamer en de staten van Zeeland zich voor een hon derd procent rookgasontzwaveling hadden uitgesproken. Het gemeentebestuur van Borsele zal zich ook nog in een brief tot de Sa menwerkende Elektriciteitsprodu centen (SEP) wenden waarin drin gend wordt gevraagd een even groot bedrag voor een honderd procent rookgasontzwaveling beschikbaar te stellen als de overheid en de provin cie Zeeland hebben gedaan, namelijk zes miljoen door de provincie en twintig miljoen door minister Winse- mius. Met dat geld, 52 miljoen gul den, zou dan een zo hoog mogelijke ontzwaveling moeten worden be werkstelligd, aldus de gemeenteraad van Borsele. Boterschaapjes op de ontbijttafel. Een oud. gezellig gebruik waarmee de mensen vroeger uiting gaven aan hun gevoe lens. Een diep geworteld en bijzonder aardig gebruik. A Is de lente weer in het land was, de lammetjes en het groot vee in de wei liepen en de eerste grasboter gekarnd was, dan haalde de boerin haar houten vormpjes te voorschijn om bo terschaapjes te gaan maken. Tweedelige vormpjes, die tijdens de stille wintermaanden door vaardige handen uit de harde kern van een beukenboom gesneden werden, waren op elke boerderij een klein, kostbaar en geliefd bezit. Nadat de vormen in zout water goed vochtig waren geworden werden ze gevuld met de stevige boter. Overtollige boter werd weggesneden, de vorm geopend en het boterschaapje was ..geboren". Met twee rozijnen toerden oogjes gemaakt, een takje peterselie achter de oortjes en het schaapje was gereed. Bij de eerste goede gelegenheid (Pasen bijvoorbeeld) sier de de boterschaapjes de feestelijke dis. Kinderen mochten de boterschaapjes vaak als geschenk weg brengen naar no tabelen of naar een arm gezin. Dit oude gebruik wordt in ere hersteld door de Stichting tot Bevordering van Ambachtelijke Kunsten, die de vormpjes (schaapjes, koetjes of kippetjes) weer in de handel brengt. Wie belangstelling heeft voorhet vervaardigen van de vormen kan in het weekeinde van 14 en 15 april naar Bleiswijk gaan waar in het ambachtscentrum van de stichting (Alfred Nobelstraat 5-7) men van harte welkom is. HILVERSUM - Avro's aktualitei- tenrubriek Televizier Magazine besteedt donderdag aandacht aan de scholierenstaking tegen de plaatsing van kernraketten in Nederland. In dezelfde uitzending een reportage over zenders en satellieten die in de nabije toekomst ons land van tele visie-uitzendingen zullen voorzien. (Donderdag 12 april, 21.10 uur, Ne derland 1). HILVERSUM - Veronica zendt vrijdag (Hilversum 3,13.00-18.00 uur) de duizendste Top-40 uit, de ranglijst van de veertig meest verkochte sing les waaraan Veronica voor een niet onbelangrijk deel haar populariteit te danken heeft. Disc jockey Bart van Leeuwen en radiodirekteur Lex Harding presenteren de jubielumuit- zending. Veronica begon op 2 januari 1965 met de Top-40. Willem van Kooten, Ferry Maat en Jan van Veen, de drie disc jockeys die vroeger de Top-40 presenteerden, komen in de jubileu muitzending aan het woord. Verder zijn vrijdagmiddag oude prgrammaf- ragmenten, opmerkelijke platen en de grote radiorebus te beluisteren. BELGRADO - De bewakers van de Joegoslavische socialistische ortho doxie staan voor een moeilijke keuze: moeten zij nu wel of geen toestem ming geven voor het vertonen van de Amerikaanse televisieserie „Dynas tie". De televisiemaatschappij in Bel grado heeft onlangs de eerste 15 af leveringen van „Dynastie" voor veel geld aangekocht om de slechte kijk cijfers wat op te vijzelen. De serie stond aanvankelijk voor januari op het programm, later voor maart, maar inmiddels is het nog steeds niet zeker dat de Joegoslaven naar „Dy nastie" kunnen gaan kijken. Orthodoxe televisiefunktionarissen vragen zich af hoe dit „kapitalistische produkfdoor het publiek zal worden ontvangen. Het tijdschrift Danas uit Belgrado is ervan overtuigd dat de te levisiekijker zich behoorlijk zal ergeren aan de hoofdpersoon van de serie om dat die laat zien „hoe men met geld en mensen kan manipuleren". De voorstanders van de serie heb ben echter een zwaarwegend argu ment: de serie loopt momenteel in Bul garije, een van de meest orthodoxe landen in Oost-Europa En als de Bul garen een dergelijke serie mogen zien BORSELE - Het Openluchtmuseum in Arnhem krijgt van de gemeente Borsele $en uit 1672 stammend kerk je aangeboden voor de prijs van een gulden. Dat heeft de gemeenteraad van Borsele dinsdagavond besloten. Het kerkje bevindt zich in 's-Hee- renhoek en staat al geruime tijd leeg. Het werd in 1672 door de Hervormde Gemeente in 's-Heerenhoek in de zak van het Zeeuwse Zuid-Beveland ge bouwd. Vrijdag 13 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios. Avonturen van Jut en Jul, Archibald, Guus en Truus. 16.15 uur Wordt vervolgd. Tekenfilm en striprubriek. 16.50 uur Alleen als ik lach. Uitge keken wordt op de ziekenzaal door de patiënten naar de komst van de nieuwe vrouwelijke arts. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Candy. Tekenfilm. 19.15 uur Het vluchtelingeneiland. Australische jeugdserie waarin Jamie het verschrikkelijke nieuws hoort dat zijn vader tijdens de bootreis naar En geland overboord geslagen is. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Het leven van Jezus van Nazareth. Eerste deel van deze vier^ delige serie. Gestart wordt in de kleine synagoge van Nazareth, waar rabbij Jehuda een schriftlezing houdt waarin de komst van de Messias wordt aange kondigd. Herodes, de heerser krijgt naar aanleiding van de voorspelling vragen te beantwoorden die hij afdoet met een nogal brute ontkenning. Maria krijgt de boodschap te verwerken dat zij de moeder van de Messias wordt 22.05 uur Brandpunt 22.50 uur De alles is anders show. Praatshow van Aad van de Heuvel 23.55 uur Journaal Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Dire straits in concert Beel den van het concert van deze populaire Engelse groep. 19.40 uur Sportpanorama 20.40 uur Wall street crash. Deze be kende Engelse groep ontvangt gasten De Dolly Dots en Fay Lovsky. 21.25 uur Marjon Lambriks zingt Frans Léhar. Zij wordt geassisteerd door Kurt Hümer en Harald Serafia Vanuit Wenen en Bad Ischl komen beelden van deze sprankelende lie deren. 22.10 uur Minister president 22.10 uur Journaal 22.45 uur Grenzen. In 1977 stierf Gudrun Ennslin als een van de drie Rote Armee fraktion leden in Stutt- garts Stammheim gevangenis. Officieel zelfdoding. Haar zus Christiane is daar niet zo zeker van en is nog steeds naarstig op zoek naar bewijzen. In de dokumentaire spreekt Ireen van Dit- huyzen met Christiane. 23.15 uur Nieuws voor doven 23.20 uur The fury of the Vikings. Harde strijd wordt gevoerd door de Engelse koning Lotar en de vikings koning Aello. Na een van de bloedige veldslagen neemt de Engelse koning Alice een vikingskind liefderijk op. Het kind heeft een tatoeage op de borst waarvan de betekenis pas later dui delijk wordt Vrijdag 13 april, 20.28 uur, Nederland 1: „Het leven van Jezus van Nazareth". Een scène uit deze groots opgezette produktie. ROTTERDAM - Staatssekretaris Brokx van volkshuisvesting denkt erover om gemeenten die volgend jaar meer dan tachtig procent van hun stadsvernieuwingsbudget moe ten uitgeven aan oude bouwplannen, een zodanige financiële aanvulling te geven dat zij in elk geval twintig pro cent van dat budget overhouden voor nieuwe plannen. DUISBURG - De Westduitse mu ziekkenner Norbert Linke heeft in archieven in Wenen onbekende en verdwenen muziek van Johann Strauss (1804-1849), vader van de „koning van de wals" gevonden. Naar het conservatorium in Duis burg, waaraan Linke als leraar ver bonden is, woensdag meedeelde, zijn onder het werk een „lust-lager- galopp", een „charmant-marsch" en belangrijke handschriften. Zo vond Linke o.a. het deel van een partiku- lier van het zogenaamde Opus 0 van Johann Strauss senior, dat als ver dwenen gold. Deze „Sieben Walzer in F" vormden het eerste gedrukte werk van de componist. WEST-BERLIJN - Het liedje „een beetje vrede" waarmee zangeres Ni cole in 1982 in het Engelse Harrogate het Eurovisie-songfestival won, was plagiaat. Dit heeft een rechtbank in West-Berlijn woensdag gevonnist. Volgens de rechtbank zijn bepaal de passages praktisch indentiek aan „alle liefde in de wereld", een liedje dat Julio Iglesias het begin van de ja ren zeventig opnam en dat werd ge schreven door Otto Demler. Compo nist Ralph Siegel van het bescheiden „beetje vrede" werd veroordeeld een „deel" van de auteursrechten aan Delmer over te maken. Van de plaat werden alleen in Europa twee mil joen exemplaren verkocht. Siegel is in beroep gegaan. GENVE - De kommissaris voor de vluchtelingen van de VN, de Deen Poul Hartling, heeft zich woensdag uitgesproken tegen vreemdelingen haat. 71 „Niet één, daar heb ik me van over tuigd," zei Orford nadrukkelijk. „Kijk eens hier, juffrouw Pitt. Ik had de ervaring dat elke man die in de gevangenis wordt gestopt, on schuldig is. De tuchthuizen zitten vol slachtoffers van het noodlot en af schuwelijke samenzweringen. Ik raakte daar zo van overtuigd, dat ik, als ik een ontslagen gevangene ont moette, er altijd op voorbereid was hem te horen beweren dat hij on schuldig veroordeeld was en ik te leurgesteld zou zijn als hij dat niet zei. Het is altijd de ander die het heeft gedaan, of het was een komplot tegen hem, of een onplezierige over eenkomstigheid van omstandighe den veroorzaakte hem tot een ver blijf achter de tralies. Toen ik dus vernam dat lord Rivertor het slach toffer was van een gemene samen zwering, was ik volkomen bereid om hem te beschouwen als het offer van een rechterlijke dwaling. Maar later bleek dat hij werkelijk onschuldig was." Orford onderstreepte zijn woorden door een dikke wijsvinger in de rich ting van Penelope te steken. „Het was een komplot. Hij was kunstenaar, de tweede of derde neef van de oude graaf Rivertor, die drie zoons had, die in één week tijd over leden aan griep. Dat klinkt als een verhaaltje uit onze jeugd", grinnikte hij, „ofschoon daarin gewoonlijk een jachtongeval de wettige ergenaam doodde en zijn erfdeel in handen kwam van een arme, maar eerlijke boerenjongen. Deze drie mannen stierven op heel natuurlijke wijze. Ik heb dat nauwkeurig uitgezocht, om dat ik het idee had dat Dorban de na tuur een handje geholpen had." „Enfin, John Rivertor wist daar niets van af. Hij was een kunstenaar, niet zo'n mannetje dat moest tobben om rond te komen, want hij bezat na melijk een klein inkomen en hij spe cialiseerde zich op etsen. Mogelijk was hij een goed graveur, mogelijk ook niet. Ik wil niet beweren dat ik veel van kunst afweet.' Nu kwam er bij het onderzoek aan het licht dat John de voorkeur gaf aan een restau rant in het Londense Westend. De ei genaar van het restaurant had al en kele malen bij zijn ontvangsten een vals biljet van vijf pond aangetrof fen. Hij kon de klant, waarvan hij die biljetten ontvangen had, maar niet op het spoor komen, maar de verdenking viel op John. Hoe die verdenking gekweekt is, moet een psycholoog wel heel verklaarbaar zijn en ik heb er een vrij goed denk beeld van wie de heer was, die de boel aan het rollen bracht. Ik denk dan ook dat hij wel een paar van die bankbiljetten in omloop heeft ge bracht." door EDGAR WALLACE „John was geen rijk man, maar, zo als ik al heb gezegd, tamelijk goed af en praktisch gesproken leefde hij van de ontvangsten van zijn werk. Op zekere dag verscheen er in zijn atelier een man die beweerde etsen op te komen voor een Amerikaanse miljonair. Hij koos enkele van Johns tekeningen uit en bood hem er, tot zijn verbazing een heel grote som voor. Hij verzocht die man dan ook te tekeningen voor een lager bedrag mee te nemen, maar daar wilde de ander niets van weten. Hij betaalde in bankbiljetten. Zes ervan waren oorspronkelijke biljetten, maar de anderen waren knap, ofschoon ook weer niet al te knap, vervalst. Hij pakte de tekeningen in en daarna vergezelde John hem, op zijn drin gende verzoek, naar het station. De bezoeker noemde zich „Smith". Hij beweerde naar Brussel te reizen en in heel zijn gedrag was niets dat opviel, uitgezonderd dat hij voor die etsen een veel te grote som had betaald. Aan het eind van het station hield hij John redelijk lang aan de praat. Maar tenslotte vertrok hij. Toen ging John naar zijn stamrestaurant om te dineren. Persoonlijk maakte hij zich er niet ongerust over dat hij zo'n groot bedrag op zak had." twordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11