stukken Bruse Edelslager werd Edelvakman Zeeland krijgt toeristisch logies informatievoorziening streeknieuws ERIC DE NOORMAN 7 MIDDEN MIDDENSTAND Wandelen in de Westhoek Film maken over macht vuurwapen Voorjaar Welpen en kabouters van scouting spelen het Regenboogspel Hartstilstand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 1« april 1981 Nr. 23506 Nog steeds vlees bij Visch... BRUINISSE - Sinds vanochtend is Bruinisse een Edelversmarktrijker. Om half negen opende de tot voor kort alleen Edelslager Bert Visch aan de Nieuwstraat zijn geheel veranderde voormali ge slagerij, die naast de bekende slagersproduk- ten (waaronder zijn bekende zelf gemaakte vlees waren) nu ook een volledig assortiment groenten, fruit, brood, kaas en bloemen herbergt. Groenten, brood en vlees, voortaan allemaal bij elkaar in de Edel versmarkt in Bruinisse. De heropening ging zonder offi cieel vlagvertoon gepaard, na een week gesloten te zijn. Bert Visch vertelde dat het een jaar na de of ficiële opening van de slagerswin kel niet verantwoord was om wéér een feestje te gaan bouwen. De verbouwing, c.q. herinrichting van zijn ruime winkelpand heeft hij overigens zelf ter hand geno men. Het koel-technisch deel van de inrichting werd verzorgd door het Zierikzeese bedrijf Kemink. Te grote winkel Bert Visch kwam tot de uitbrei ding van het assortiment le vensmiddelen omdat er in Bru een sterke behoefte was aan een groente-speciaalzaak. Verder was zijn grote winkel eigenlijk te groot voor alleen een slagerij, waarna hij na lang wikken en we gen besloot brood, groenten, kaas en bloemen aan het pakket toe te voegen. Het volledig assortiment groenten en fruit (er zijn al nieu we aardappelen bij de „slager" te koop) betrekt Visch van het be kende bedrijf Saman uit Zierik- zee, terwijl het brood en gebak uit Oude Tonge komen, elke dag vers van bakkerij Heestermans die geen onbekende is op Schouwen- Duiveland. Visch is nu geen edelslager meer, maar edel-vakman, de aan passing van de naam van de zaak werd door de organisatie van de Edelslagers verzorgd, hetgeen be wijst dat deze organistie ten volle achter het initiatief van Bert Visch staat. Ook op het gebied van de Indi sche keuken is vanaf vandaag al les bij de edelvakman aan de Nieuwstraat te vinden. Arbeidsplaats De uitbreiding heeft tot gevolg gehad, dat Bert Visch, die samen met zijn vrouw de zaak dreef, nu een meisje in de zaak er bij heeft moeten nemen, dus levert de uit breiding in ieder geval een extra arbeidsplaats op. Verder vullen de vaste klanten er even aan moe ten wennen, dat de winkel vanaf vandaag een half uur eerder geslo ten is, in verband met de hygiëne van het bedrijf:- er moet nu véél meer worden schoongemaakt, él ke dag. Al met al betekent de nieuwe Edelversmarkt weer een aanwinst voor het Bruse zakenle- INDE De Bruënaars kunnen er van meeprofiteren, want Visch bere kent zeer scherpe prijzen (vooral deze week) voor bijvoorbeeld een appeltaart, krop sla met kom kommer of jonge kaas, terwijl ook brood (en banket), groenten en fruit en niet te vergeten zijn ou de stiel de slagersprodukten, te gen stuntprijzen de winkel uit gaan. MIDDELBURG - De provincie Zeeland wil nog dit va kantieseizoen bij wijze van experiment een toeristische logies informatievoorziening starten. Voorlopig zijn de kosten geraamd op 45.000 gulden die de provincie zal be talen. Dat blijkt uit een nota van het provinciaal bestuur. noemde infoposten. Het systeem zal drie maanden moeten funktioneren, juni, juli en augustus. Omdat het vol gens het provinciaal bestuur om een proef gaat zal er direkt na de zomer vakantie een evaluatie moeten plaatsvinden. Op basis van die gege vens zal dan een permanente regeling voor de logiesinformatievoorziening worden opgesteld voor de komende jaren. Het systeem zal niet alleen In dit systeem is aan de provinciale VVV een sleutelpositie toebedacht. Daar zullen alle gegevens over open kampeer- en logiesplaatsen driemaal daags moeten worden aangemeld. Die gegevens worden dan via, bij de Zeeuwse invalswegen opgestelde computers doorgegeven aan de toe rist die er gratis een plaatsje kan uit zoeken. De provincie denkt aan tien zoge door de toerist en de logiesverschaf- fer, maar ook door de politie (Bij voorbeeld verwijzingen van wild- kampeerders naar een camping), de gemeentebesturen en de plaatselijke VW's gebruikt kunnen worden. Zeeland telt ruim 20.000 toeristi sche slaapplaatsen. In het hoogsei zoen moeten vakantiegangers die niet van tevoren gereserveerd heb ben, vaak uren lang zoeken voor een staan- of slaapplaats. De provincie Zeeland hoopt met invoering van het nieuwe informatiesysteem daaraan een einde te maken. Elfde Lions-wandelmars WESTENSCHOUWEN - Voor de le keer organiseerde de Lionsclub Schouwen-Duiveland dezer dagen de reeds traditioneel geworden Lions- wandelmars. Teneinde de wande laars weer eens wat nieuws te bieden waren start en finish ditmaal niet in Zierikzee, maar in paviljoen De Rot onde in Westenschouwen. En daar kwamen de wandelaars zich op zaterdag 7 april in groten ge tale aanmelden om te genieten van het fraaie weer, dat de Lionsclub kennelijk welgezind bleek te zijn, en de aantrekkelijke route. De meesten, en zeker de vele deelnemende kinde ren, kozen voor de 8 km-route, die zich slingerde door de Domein- bossen en langs het strand. De meer geroutineerden draaiden hun hand niet om voor de 15 km, waarin ook nog een stuk Schouws polderland schap met uitzicht op de-Óosterschel- dewerken werd geboden. De meer dan 200 deelnemers waren rijk geschakeerd, van heel jong tot flink bejaard; ook afkomstig uit Rot terdam en Walcheren. Maar de meesten kwamen toch van het eiland zelf, waarbij scholen uit Zierikzee (Willibrordusschool), Kerkwerve en Haamstede (de Kirreweie) een flink aandeel leverden. Allen volbrachten de tocht zonder veel moeite, zodat de Rode Kruis-hulpen een makkelijke dag haddden. Opbrengst Zoals bekend zal zijn, bestemt de Lionsclub de opbrengst van haar ak- tiviteiten altijd voor een goed doel. Vorige jaren was dat de bouw en in richting van een vakantiebungalow voor invaliden, die inmiddels in Aquadelta in gebruik is genomen; ditmaal gaan de door de wandelaars bijeengebrachte inschrijvingsgelden naar een projekt ter voorkoming van blindheid bij Atjeh'se kinderen. Het nuttige en het aangename worden al dus harmonisch verenigd. De Lions club Schouwen-Duiveland viert bin nenkort zijn 20-jarig bestaan. SCHOUWEN-DUIVELAND Jaarvergadering Natuur- en Vogelwacht Op vrijdag 13 april a.s. houdt de Natuur- en Vogelwacht haar jaarver gadering. De vergadering zal zoals gewoonlijk weinig tijd in beslag ne men. Na de pauze zal een eminent spre ker nl. dr. A. M. Voute, verbonden aan de Rijks Universiteit van Utrecht een lezing met dia's houden, getiteld „Vleermuizen bedreigende of bedreigde dieren?" De traditione le, moeilijk uitroeibare vooroorde len, o.a. dat deze dieren de mensen in de haren zouden vliegen, zijn thans vrijwel verdwenen. De bedreiging van het leefmilieu van deze uiterst nuttige dieren neemt echter hand over hand toe. De Natuur- en Vogelwacht hoopt dan ook u op 13 april a.s. om 19.45 uur in de zaal van de Ger. Kerk te Haamstede te kunnen verwelkomen. ZIERIKZEE Vergadering Philatelica De afdeling Schouwen-Duiveland van de postzegelvereniging „Philate lica" houdt haar volgende ledenver gadering op maandag 16 april in het Huis van Nassau te Zierikzee. Op de agenda staat onder andere een lezing (met dia's) door de heer J. Hintzen te Vlissingen over het onderwerp: „De driehoekzegels voor bijzondere vluchten van Nederland en Nederlands-Indië". De vergadering begint om 20.00 uur. HAAMSTEDE Granaat gevonden Bij graafwerkzaamheden bij de ro tonde werd maandagmiddag een gra naat gevonden. De E.O.D. uit Culem- borg heeft het projektiel maandag middag op het werkeiland Neeltje Jans onschadelijk gemaakt. WESTERSCHOUWEN Expositie in de Bewaerschole In samenwerking met alle scholen van het lager-, kleuter- en basis onderwijs in de gemeente Wester- schouwen heeft de Stichting Wester- schouwen Kultureel een voor jaarstentoonstelling ingericht in het kultureel centrum „De Bewaerscho le" te Burgh-Haamstede. Deze tentoonstelling, die als thema „Voorjaar en Pasen" meekreeg, wordt zaterdag 14 april om 14.00 uur geopend door wethouder J. C. de Fei- ter. De expositie is tot en met 28 april te bezichtigen. RENESSE Open les Donderdagavond 12 april houdt gymnastiekvereniging „Turnesse" uit Renesse een open les in gym nastiekzaal „De Moerbei" van 18.30- 19.45 uur. Deze les is tevens de afslui ting van het seizoen. BROUWERSHAVEN Inleiding Jaap v. d. Doef Voor de afdeling Brouwershaven van de Partij van de Arbeid, zal het Tweede Kamerlid Jaap v. d. Doef op 17 april in het Tonnenmagazijn te Brouw een inleiding verzorgen over sociaal-ekonomische zaken. De avond is voor alle belangstellenden toegankelijk en zal beginnen om 20.00 uur. Aan de orde komen onder meer vraagstukken als stimuleren van de ekonomie, arbeidsduurver korting en de herziening van het soci ale zekerheidstelsel. Ouders praten over spelen De openbare kleuterschool 't Schuitje te Brouwershaven organi seert maandag 16 april een ouder avond, waarop ouders en leerkrach ten met elkaar gaan praten over het onderwerp „spelen". Speciaal de spelletjes krijgen op deze bijeen komst de aandacht, waarbij gedacht wordt aan verjaardagsfeestjes, spel letjes onderweg in de auto, bij ziek- zijn, gezelschapsspelletjes en derge lijke. Aanvang: 19.45 uur. KERKWERVE Opbrengst kollekte In de week van 2-7 april werd te Kerkwerve gekollekteerd voor de bestrijding van de epilepsie, „De macht van het kleine". De dames Marleen van der Have, J. van der Have-van der Schraaf en C. E. van den Hoek-Ooms wisten 219,65 voor dit goede doel in te zamelen. Veel dank aan gevers en kollektanten. NIEUWERKERK Jeugdtrainer» korfbal De afdeling korfbal van S.K.N.W.K. te Nieuwerkerk is van plan bij voldoende deelname te star ten met korfbaltrainen voor jongens en meisjes vanaf 13 jaar, en wel van af woensdag 11 april om 18.30 uur op het sportterrein te Nieuwerkerk. Be langstellenden worden van harte uit genodigd deze trainingen vrijblij vend te bezoeken. Verdere inlichtin gen: J. Wessels, tel. 1859, en P. Droog, tel. 1594. De ouderen vanaf 18 jaar zijn welkom op dezelfde avond vanaf 19.30 uur. BRUINISSE Lente op school De leerlingen van de o.l.s. „De Meerpaal en de o.l.s. ,,'t Kwetter- nest" zitten middenin de werkzaam heden rondom het voorjaars-projekt „de lente". Uiteraard willen ze dit aan hun ouders laten zien en die mo gelijkheid is er op vrijdag 13 april. Tussen 19.00 en 20.00 uur staat het he le schoolgebouw open om vrij rond te kijken, waarbij de gemaakte werkstukken natuurlijk centraal staan. Opbrengst kollekte De kollekte ten bate van de Epilipsie-bestrijding heeft in Brui nisse het bedrag van 1275,- opge bracht. Voor dit fraaie resultaat wor den alle gevers en kollektanten har telijk bedankt. Auto in de sloot Vanochtend 9.00 uur reed A. V. uit Bruinisse met zijn auto in de sloot langs de Hogerwerfsweg- Groeneweg. Zijn auto werd zwaar be schadigd door takelbedrijf Jan de Jonge uit Zierikzee uit de sloot ge trokken, V. liep geen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde, doordat V. door slaap overmand (hij kwam net uit de nachtdienst) de bocht in de weg niet meer zag, de schrikhekken ramde en vervolgens in de sloot met grote schrik wakker werd. Op Grevelingendam: BRUINISSE - Dankzij oplettend heid van twee medewerkers van Staatsbosbeheer, die aan het werk maandagmiddag op de Grevelingen dam, werden drie Duitse jongens aangehouden die op de dam aan het schieten waren met een gas- alarmpistool. Het pistool werd in beslag genomen, de drie jongens kre gen van de politie een proces-verbaal uitgereikt wegens ongeoorloofd wa penbezit. De twee Staatsbosbeheer mannen hoorden tijdens hun werkzaamheden schieten en togen op onderzoek uit, omdat medewerkers van S.B.B. on bezoldigd opsporingsambtenaar zijn. Het drietal: P. H. W. (18), M. H. F. (16), J. R. (17) vertelde de te hulp ge roepen politie dat ze bezig waren met het maken van een film met als on derwerp: De macht die iemand krijgt met een vuurwapen. Ze zouden geen kwade bedoelingen hebben met het pistool. Toch werden ze meegenomen naar het politiebureau, waar het pistool in beslag werd genomen. In Duitsland is het bezit van een derge lijk wapen niet strafbaar, in Neder land echter valt een gas-alarmpistool onder de vuurwapenwet. Na het zien van het draaiboek van de film werd de politie wel overtuigd van hun „goede" bedoelingen, maar de film moet maar buiten Nederland worden gemaakt, zo kregen ze het advies. De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken In te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Het doet me goed om te zien, dat alles in het werk wordt gesteld om onze eilandelijke natuur een fraai aan zicht te laten behouden. Op grote schaal wordt de zaag gezet in boom en struik. Gelukkig maar, want uitzicht moet er zijn. Kijk eens in Zonnemarie, toch veel mooier nu, nu die grote wilgen daar zijn weggehaald? Ook aan de de Stoof- weg onder Nieuwerkerk is het uit- en aanzicht aanmerkelijk verbeterd Alle bomen zijn daar nu weg. Nodig ook, want bomen langs die weg waren na tuurlijk ook erg gevaarlijk voor de ar geloze automobilist Jammer is, dat de struiken aan de andere zijde van die weg zijn blijven staan. Een suggestie is om deze ook, tot bijvoorbeeld 10 cm boven de grond, weg te halen. Waarom kan dat niet? Laat iemand daar nu ook eens wat aan doen! De bomen zijn tot op de grond weggehaald en dat is ten minste netjes om te zien! Stel je voor, dat die bomen - populier en wilg - geknot waren tot op bijv. 2 m hoogte. Was toch geen gezicht geweest Ten slotte verheugt het mij zeer om te zien dat overal de wegmarkerings- palen e.d weer keurig in de schoon- gespoten grond liggen. Al die groene rommel die daar groeide, kan, omdat de jaarlijkse reiniging nu gelukkig weer heeft plaatsgevonden, daar niet weer de kop opsteken! Mag ik al diegenen die zich zo heb ben ingespannen om tot deze land- schapsverfraaiende ingrepen te ko men hartelijk danken? Gaat zo door! J. J. van den Ende, Zonnemaire ln alle kabouterkringen en welpen hordes van de scoutinggroepen op de Bevelanden en Schouwen-Duiveland wordt momenteel het Regenboogspel gespeeld. Gedurende de wekelijkse bijeenkomsten van de welpen en ka bouters zal het spel van de twee regen boograkkers Indigo en Violet centraal staan. Indigo en Violet wonen op de regenboog en zijn daar heel gelukkig tot ze een gerucht horen over een pot met goud aan het eind van de regen boog. Ze gaan op onderzoek en dan gebeurt er iets vervelends: achter hen valt de regenboog uit elkaar in losse, bleke sierten. En daar staan ze dan: Indigo en Violet in een onbekend land met allerlei Bambiliaanse dorpjes en Violet is een ondoordringbare jungle en ze willen maar één ding en dat is: de regenboog terug en zij er weer op. Gelukkig komen ze „inheemsen" te gen aan wie ze daarbij om hulp kun nen vragen: de 40.000 welpen en ka bouters van Scouting Nederland. Vijf slierten moeten tot gekleurde bogen omgewerkt worden en dat lukt in vijf bijeenkomsten. Tenslotte wordt de re genboog in een gezamenlijke poging de lucht ingewerkt op zaterdag 19 mei Dat grote afsluitingsspel voor de 400 kabouters en welpen van het distrikt Oosterschelde vindt op die dag plaats op het rekreatieterrein „de Goudplaat" nabij Kortgene op Noord-Beveland. De bedoeling van het Regenboog spel is natuurlijk allereerst om de wel pen en kabouters een aantal plezierige bijeenkomsten en een onvergetelijke afsluitingsspel te bieden. Daarnaast biedt het totale gebeuren uitstekend de mogelijkheid om kennis te maken met Scouting voor wie het scouting- spel nog niet kent Meisjes en jongens van 7-11 jaar en ouderen vanaf 17 jaar, die belangstelling hebben om mee te doen in scouting als kabouter, welp of leider of leidster kunnen van die mo gelijkheid gebruik makea Zij kunnen kontakt opnemen met Annemarie Sies- van Ruijswijk, Robiniahof 7, 's Gra venpolder (01103-1944) of met Hilda Oudesluis-Venema, Leliestraat 31, Goes (01100-2583). Zij kunnen alle informatie geven, ook over de kabouter en welpengroe pen in Goes, Kapelle, Yerseke, Kort gene, Zierikzee, 's Gravenpolder en Nieuwerkerk waar nog plaats is voor nieuwe kabouters, welpen of ouderen om tijdens de Regenboogspelbijeen- komsten en het afsluitingsspel op 19 mei kennis te maken en mee te spelen met Scouting; het kleurrijkste spel in Nederland.' Teun van Elsacker namens Scouting Zeeland Misschien bent u weieens getroffen door een bericht in de krant: Een jon gen is tijdens het voetballen overle den ten gevolge van een hartstilstand. U zult zich misschien afgevraagd hebben of dat wel kan. Ja, helaas, dat kan! Ieder jaar worden vele duizenden mensen getroffen door een hartin farct, of hartaanval zoals het ook wel wordt genoemd. Van deze duizenden personen wordt de helft slachtoffer van een hartstilstand. Wanneer ons hart stilstaat heeft ons lichaam nog maar een paar minu ten te leven. Als op de dokter of am bulance móet worden gewacht zijn die paar minuten zomaar verstreken. Daarom moet een omstander, ie mand die ziet dat een kollega, een fa milielid e.d. in elkaar zakt, direkt kunnen helpen. Dit helpen bestaat uit het konstateren van een hartstilstand, het toepassen van hartmassage en mond-op-mond bea deming totdat meer deskundige hulp arriveert. Zo wordt de bloedsomloop en de zuurstofvoorziening op gang gehouden. Wij noemen dit: reanima tie. Met reanimatie kunnen mensenle vens gered worden, en u kunt leren reanimeren. Al 200.000 Nederlanders hebben een reanimatiekursus ge volgd. Zij hebben bij de Nederlandse Hartstichting geleerd waarop zij moeten letten en wat zij moeten doen. In drie avonden worden zij door instrukteurs die speciaal hier voor zijn opgeleid begeleid. Op dit ei land zijn dat gespecialiseerde ver pleegkundigen. Mensen die er in de praktijk mee te maken hebben en dus precies weten wat ze u leren. Zij staan weer onder toezicht van artsen en de Nederlandse Hartstichting die de reanimatielessen door het hele land verzorgen. Op Schouwen-Duive land zijn er al ongeveer 125 mensen opgeleid en in het bezit van dit er kende reanimatiediploma. In een aantal gevallen is al gereanimeerd waarbij een mensenleven kon wor den gered. Op 8 mei a.s. wordt er in de bakker- school (van het Nederlandse Rode Kruis) aan het Kerkhof te Zierikzee (onder de dikke toren) een voorlich tingsavond georganiseerd. Een avond waarop u door middel van film en dia's kunt kennis maken met de Nederlandse Hartstichting en hun lessen. Ook daar kimt u aan de orga nisatoren en instrukteurs uw vragen stellenHoudt u daarom deze avond vast vrij. Aanvang half acht. De Nederlandse hartstichting komt naar u toe. Of u nu een groep huisvrouwen bent, wegenwachters, ambtenaren of brandweermannen, wanneer u zich opgeeft bij één van onderstaande adressen en er zijn een aantal mensen in één plaats, dan or ganiseren wij de lessen zo dicht mo gelijk bij u. De herhalingsavonden vinden doorgaans in het ziekenhuis plaats. De kosten voor een drietal lessen zijn laag gehouden. U betaalt 30,— en hiervoor ontvangt u een in- struktieboekje, het diploma, en de kennis om een ander medemens te helpen. Leer niet alleen voor u zelf, leef óók voor de ander! Hier kunt u zich opgeven, waar u ook woont: mevr. W. Bezuyen, 01117- 1473, Scharendijke; mevr. C. Dorre- man, 01117-1544, Scharendijke; mevr. v. d. Schelde 01110-3874, Zie rikzee; mevr. Boot, 01115-1584, Burgh-Haamstede; mevr. Nikerk, 01114-1938, Oosterland; mevr. v. d. Wekken, 01119-1223, Brouwersha ven. Aarzel niet, kom naar de informa tie avond of bel om informatie. U kunt het morgen al nodig hebben. De Nederlandse Hartstichting De laatste slag 35. „Hé, waarom kijK je zo zuur. Noorman, we zijn er toch mooi doorheen gerold, zoge zegd", gromt Svein, zijn helm weer opzettend. ,,'t Is wel eigenaardig, maar ik had het idee, dat die lange aanvoerder geen Hun was „Vreemd, dat je dit zegt", mompelt Eric, „want ik meen de stem van die aanvoerder te kennen, maar wie van onze vrienden kan de zijde van Attilla gekozen hebben „Bah, wat een vraag", bromt Svein, die niet van problemen houdt, „niemand toch zeker. we zullen ons wel vergissen. Laten we liever bedenken wat we nu moeten beginnen." Ze besluiten te trachten door het drassige ge bied hun tocht voort te zetten. Nomaden be hoeven ze hier tenminste niet te vrezen en mis schien kunnen ze zo onopgemerkt het woud en Gondalf's burcht bereiken. Het eerste deel van de tocht is moeilijk en een paar keer staat Eric op het punt, terug te keren, wanneer ze bijna tot hun schouders in het groezelige water zakken. Maar ze zetten door, geplaagd door de honger, met brandende kelen van dorst, belaagd door wolken nijdig zoemende muggen, tot ze ten laatste drogere grond voelen, waar ze zich in het stekelige gras laten vallen. Ondanks alle pogingen wakker te blijven, wint de vermoeidheid het toch en één voor één sukkelen ze in slaap. Als Erichuiverend wakker wordt is het don ker. Onraad verschrikt kijkt hij om zich heen en duikt dan ineen, geruisloos als schadu wen doemt uit de duistere nacht een klein troepje hunnenruiters op

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7