Jazzkoncért in Oosterland Werkgroep Historie en Archeologie viert vierde lustrum in Zierikzee Zierikzeese wint le prijs wedstrijd vrijetijdsbestell Schatjes" in de Concertzaal Penelope van de „Polyanthe" Jubileum bij Koninklijk Zeeuwsch Genootschap air Wetenschappen Zaterdag 14 april Meer reklame op radio: opbrengst 2,5 miljoen Kort geding Anne Frank stichting tegen Centrumpartij Donderdag, zaterdag en zondag om 20.00 uur [nkomens- beperking leidt in aantal gevallen tot ongezond eten Leentenplan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Di.sdag 10 april 1984 Nr. 23506 ZIERIKZEE - De Werkgroep Kistorie en Archeologie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen viert op zaterdag 14 april haar vierde lustrum. Dat zal gebeuren met de jaarlijkse algemene ledenverga dering, die die dag wordt gehouden in het stadhuis van Zierikzee. dragen opgen se), Het Zee wooncultuur men: Over het Zeeuw se in het bomen in Zeeland (H. Jan- Op het programma, dat om 10.00 uur begint, staat ondermeer een in leiding over het werk van de Werk groep en de aanbieding van de jubi leumbundel aan burgemeester Th. H. de Meester door de voorzitter van de Werkgroep, drs. J. H. Kluiver. Na de ze inleiding volgt een voordracht over leemten in de Zeeuwse geschied schrijving en aanbieding van het leemtenplan geschiedschrijving Zee land aan burgemeester De Meester door drs. R. C. Hol, sekretaris van de werkgroep. Het ochtendprogramma wordt besloten met een lezing van streekarchivaris W. H. Keikes over Zierikzee en haar monumenten". 's Middags zal, bij goed weer, een stadswandeling worden gemaakt in twee of drie groepen onder leiding van gidsen. Wanneer het weer zulks niet toelaat zal het middagprogram ma worden afgewerkt in het Stad huismuseum. J ubileumnummer Het bestuur van de Werkgroep en de redaktie van Nehalennia, het tijd schrift dat de Werkgroep samen met de Zeeuwsche Vereeniging voor Dia- liectenonderzoek uitgeeft, besloten om bij het vierde lustrum een speci aal jubileumnummer uit te geven. Deze uitgave, getiteld „Elementen van de cultuur in Zeeland. Vier bij dragen over het probleem van het de finiëren van regionale cultuur" zal op de bijeenkomst aan de Zierikzeese burgemeester worden aangeboden. In deze bundel zijn de volgende bij- wse in de materiële an de zeventiende tot de negentiende eeuw (J. H. Klliiver), Op zoek naarhet Zeeuwse karakter (J. J. Te vel)] en Wat is er „echt Zeeuws" in deZeeuwse dialecten (A. de Vin). Dei bijdragen leveren bouwstoffen wor de opvatting dat de kuituur in geland mede gevormd is door de invlcden uit de omringen de gebieden, ui de landen van Euro pa en uit de o\èrzeese gebiedsdelen. Deze opvattin! is in algemene zin verwoord in he Beleidsplan van het Zeeuwsch Gepotschap (1981) en staat in tegendelling tot de opvat ting van een aajtal jaren geleden, die alleen datgenekot Zeeuws bestem pelde wat hier evonden of vervaar digd was dan wl een Zeeuwse voor stelling tot ondtwerp had. Reeds lang be aan een samenv ;aat er een behoefte ttende geschiedenis van Zeeland. O: dit te kunnen ver wezenlijken meat het bestuur van de Werkgroep dt het in ieder geval ZIERIKZEE Mevrouw A. M. Boogaart uit Zierikzee heeft bij Nationale Wedstrijd Vrije tijdsbesteding een eerste prijs gewonnen in de kategorie Kantklossen. Deze wedstrijd werd georga niseerd ter gelegenheid van de Internationale Huishoud beurs in de RAI te Amster dam. Honderden werkstuk ken werden daarvoor in de afgelopen maanden vervaar digd door jonge en oudere kreatievelingen. De bekroonde werkstukken zijn te zien in de speciale ex positie op de Huishoudbeurs, van 6 tot en met 15 april. Op de foto het werkstuk van me vrouw Boogaart. (Foto: Com- brink). rioodzakelijk is om een overzicht te krijgen van de leemten in het histo risch onderzoek over Zeeland en een aantal van de meest in het oog sprin gende lacunes in te vullen. Het opstellen van dergelijke overzichten is niet nieuw. Zo verscheen vorig jaar de lijst van leemten van Overijssel. Het bestuur heeft een enquête ge houden onder archiefdiensten, de provinciale bibliotheek en het doku- mentatiecentrum, de heemkundige verenigingen en een aantal personen die met historisch onderzoek over Zeeland bezig zijn. Hun opgestuurde gegevens zijn in het Zeeuwse leem tenplan verwrkt. Dit plan dient te vens als hulpmiddel voor de histori sche onderzoekers, maar geeft geen prioriteiten aan. Het bestuur hoopt dat de lijst, die in de loop van dit jaar naar allerlei instellingen en personen zal worden toegezonden, over enkele jaren aangevuld met nieuwe gege vens opnieuw kan worden uitge bracht. Opmerkingen en suggesties kan men dan ook aan de sekretaris van de Werkgroep opgeven. Ook als iemand een leemte heeft „wegge werkt", dan kan een exemplaar van het artikel of de scriptie aan het re- daktieadres gezonden worden. OOSTERLAND - Zaterdag Ï4 april vindt in het dorps huis „Oosterhof" een uniek koncert plaats. Het dixieland-orkest Tansan Broozie Band verzorgt een op treden in samenwerking met de Small Town Big Band uit Breda/Teteringen. Dit betekent, dat de muziek deze avond geheel in het teken zal staan van de jazz. De Tan san Broozie band, onder leiding van Kees van der Maas, bestaat uit muzikale talenten van Schouwen-Duiveland en legt zich vooral toe op de New Orleans Jazz, Chicago- jazz en de dixieland-stijl. Met andere woorden jazz uit de jaren twintig en dertig, en enkele bewerkte „schlagers". Deze muziek begint de Oosterlan- ders al min of meer bekend in de oren te klinken sedert de oprichting van de band, twee jaar geleden. De Small Town Big Band neemt de jazz vanaf de jaren veertig voor zijn rekening, de zogenaamd „swing"- HILVERSUM - Met ingang van 30 april zal er per week ruim een uur meer reklame op de Hilversum 1, 2 en 3 te beluisteren zijn. Volgens STER-direkteur Smeekes levert deze uitbreiding de omroep tussen de 2 en 3 miljoen gulden per jaar op. Met de ze uitbreiding heeft de STER haar maximale radiozendtijd van zeven uur per week bereikt, zo blijkt uit een brief van de radio van beheer van de NOS aan het NOS-bestuur. Rond de uitzendingen van de Radi- onieuwdienst ANP op Hilversum 1, 2 en 3 zullen er van zeven uur 's och tends tot zeven uur 's avonds op bei de zenders zes reklameblokjes bijko men. Op Hilversum komt er om ze ven uur 's ochtends en reklameblok bij. De uitbreiding van de reklame- zendtijd gaat ten koste van de zend tijd van de omroepen. Gemiddeld moeten deze per week negen minuten „inleveren". De STER heeft het ministerie van WVC ook om uitbreiding van de tele visiezendtijd voor reklame ge vraagd. Het ministerie heeft op dit verzoek nog niet gereageerd. stijl. Men speelt stukken Iran Glenn Miller, zoals Moonlight Serenade en Little Brown Jug, maar ook nieuwe werken, zoals „Fame, Bill Bailey, etc. De voorgeschiedenis van de Small Town Big Band begint oj? 18 april' 1980. Op die datum aanschouwt dJ karnavalskapel „Het alternatief/ het levenslicht. De naam van de* kapel geeft aan, dat deze groep i^s anders wil dan de gebruikelijke ziek voor blaaskapellen. 2o wortf er bijvoorbeeld Zuid-Amerikaa stukken ingestudeerd. Dan'komeri er nieuwe leden bij, waarover Alex Joosen. Deze gaat al snel aai de/lag. Aangepaste arrangementel Hij arrangeert nieuwe njziek en past andere nummers aan aan de aanwezige bezettingen bi/ de ver schillende persoonlijke kaaciteiten van de muzikanten. De kapavalska- pel gaat steeds meer de kfnt op van een big band. De mu/ek wordt Glenn Miller-achtig en o/12 septem ber 1983 is de oprichtng van de Small Town Big Band én feit. De groep bestaat uit /saxofoons, 4 trompetten. 4 trombnes, en een ritme-sectie (bas, sla/verk, piano). Het geheel staat oiufr leiding van Alex Joosen. ROTTERDAM - A Museum Boy mans van Beuningo in Rotterdam zal van 20 april tot en/et 11 juni de ten toonstelling „Kun/uit Rotterdam" te zien zijn. De 'tejPonstelling is een momentopname een kreatieve AMSTERDAM - De Anne Frank Stichting in Amsterdam heeft maan dagmorgen besloten tot een kort ge ding tegen dr. W. Bruyn, direkteur van het wetenschappelijk bureau van de Centrumpartij. Een woord voerster van de stichting heeft dat meegedeeld. Het geding betreft een ontwerpnota van Bruyn waarin die onder andere schrijft dat geweld te gen buitenlanders in bepaalde om standigheden aanvaardbaar is. De Vara-radio onthulde zaterdagmorgen bestaan en inhoud van de nota. De Centrumpartij bevestigde een en an der. De Anne Frank Stichting onder zoekt nog met welke eisen de Cen trumpartij het best kan worden ge dagvaard. De stichting wil mogelijk een verbod op eventuele publikatie van genoemde ontwerpnota. Woensdag 11 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 9.35 en 15.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur Poppenkraam 16.00 uur Zebra in de keuken. Ameri kaanse speelfilm. Chris heeft een leeuw als huisdier. Hij wordt belaagd door mensen van een dierentuin, die vinden dat het dier daar moet worden opgenomen. Chris laat zijn huisdier maar niet zo maar vangea 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal. Jacob bedriegt in deze aflevering zijn vader. 19.00 uur Pubertijd. Over het medium tv wordt gesproken. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Saterday night Aflevering van deze Amerikaanse show program ma' s. 21.30 uur Hier is Adriaan van Dis. Praatprogramma waarin ongetwijfeld de onderwerpen als kuituur, politiek en aanverwante onderwerpen bespro ken zal worden. 22.05 uur II Matrimonio. Een welge steld man probeert zijn 25-jarige doch ter aan de man te brengen. Als dit lijkt te lukken blijkt de kandidaat meer be langstelling voor de erfenis dan voor de dochter te hebbea 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal 23.40 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. D'66 krijgt het woord 19.20 uur Van gewest tot gewest De kijker wordt gekonfronteerd met de onderwerpen werkeiland Neeltje Jans. Het verzilten van het oppervlaktewa ter in Zeeland Poppentheater Otto van der Mieden. Het einde van het groot- semenarie in Driebergen. 20.10 uur Koos Postema in gesprek. Echtparen worden geïnterviewd over het huwelijksleven ideaal en praktijk. 21.00 uur Het korte spel Het verhaal speelt zich af op een feestje ter gele genheid van een 40-jarig jubileum, waarop een van de aanwezigen sterft 21.35 uur Beeldspraak. Henk Visch beeldend kunstenaar staat hierin cen traal 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven Donderdag 12 april Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voordoven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uurPoldark. De vader van Mary Ann koelt zijn woede door de smederij van Drake in brand te stekea 16.50 uur Het donkere bos. Monica probeert via een plattegrond de weg te vinden. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De Briljantinoos 19.05 uur Avro's Toppop. Popmuziek- prgramma met videoclips. 20.00 uur Journaal 20,28 uur Dallas. Sue Ellen maakt kennis met de jonge leider van een jeugdkamp waar John Ross wordt on dergebracht Haar charmes laten Pe ter beslist niet onberoerd, maar ook Sue Ellen is bepaald niet ongevoelig voov de jeugdige aantrekkingskracht van Peter. 21.20 uur De doornvogeis. Meggie verlaat Luke om terug te keren naar Drogheda. Daar bevalt zij van de de zoon van Ralph 22.10 uur Televisier magazine 22.50 uur Kort kommentaar 22.55 uur Blokletters. Spelprogram- ma van Fred O ster. 23.25 uur Ontdek je plekje. Zwolle wordt nader bekeken. 23.40 uur Journaal 23.45 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Studio Sport 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Op volle toeren. Nederlands talig muziekprogramma dat gepresen teerd wordt door Chiel Montagne. 20.00 uur Onze ouwe. Centraal staat de actrice Tilla Malvens wier carrière bergafwaarts gaat Ze raakt steeds meer aan de drank. Op een feestje beweert zij een dode man in een auto te hebben gezien. 20.55 uur Tros Aktua Aesculaap. Beel den van een openhart operatie wor den getoond. 21.30 uur Beeldspraak. Beelden kun stenaar Michel Huisman uit Heerlen staat in deze aflevering centraal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - De bevolking van Schouwen-Duiveland kan zich de komende dagen persoonlijk op de hoogte stellen van het feit of de filmkeuring in Nederland al dan niet gelijk heeft, want donderdag 12, zaterdag 14 en zondag 15 april draait in de film „Schatjes" van Ruud van Hemert. De aanvang is steeds om 20.00 uur. matinee met de film „Lekker lui ge nieten" van Walt Disney. Het belooft een prachtig pret-festival te worden met in de hoofdrollen GoofyDonald, Mickey en Pluto. Voor ieder kind ligt er een gratis traktatie te wachten. stad De konlakten met de big band wor den geleè via Wout Kwakernaat, die evenals kees van der Maas er bijna twee jasr AMV-Schoolmuziek-studie aan he Rotterdamse Conservato rium opheeft zitten. Het koncert van de twe? jonge bands begint om 20.00 uur. Ish afloop van het koncert is er gelegfhheid tot dansen. 4STERDAM - De politie heeft maandagmorgen de 54-jarige aanne mer T. van V. uit Weesp aangehouden op verdenking van fraude „op grote saiaal" met de levering van zand aan rijkswaterstaat. DEN HAAG - Alhoewel er nog geen reden is tot alarmsignalen denkt staatssekretaris Van der Reijden toch dat de beperking van het gezins budget in een aantal gevallen dreigt te leiden tot ongezonde voedingsge woonten. Uit een rapport van de SWOKA, de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Konsumentenaange- legenheden, dat hem dezer dagen heeft bereikt maakt de staatssekre taris voor de volksgezondheid duide lijk de trend op dat men weer vettere en goedkopere levensmiddelen koopt. Van der Reijden zei dit maandag in de Tweede Kamer tijdens een kom missievergadering over de voedings nota. PPR-f raktievoorzitter Beckers- De Bruijn, een van de belangrijkste initiatiefnemers voor het opstellen van deze nota, had in een motie ge vraagd voor de begroting van 1985 fi nanciële middelen vrij te maken om onder meer onderzoek te doen naar de voedingstoestand en het voedings gedrag van de bevolking in haar ver schillende geledingen. Volgens haar doen zich al gevallen van ondervoe ding voor. Het voorlichtingsbureau voor de voeding, de voedingsraad en SWO KA houden zich al met deze proble matiek bezig. De bevindingen van SWOKA zijn op zichzelf in een aantal richtlijnen niet schokkend, aldus van der Reijden. Zoals bekend stelde de filmkeuring de minimumleeftijd aanvankelijk op 16 jaar, maar uiteindelijk kan de jeugd vanaf 12 jaar zich een toegangs bewijs voor deze Nederlandse film aanschaffen. De korte inhoud van de film, met in de hoofdrollen Akkemay, Frank Schaafsma, Peter Faber, Geert de Jong en Ijtijk de Gooijer, is als volgt: Het gezin Gisberts leeft al tijden met elkaar in grote onmin. De vader John is van beroep een niet geheel geslaagde helicopterpiloot die het niet kan laten het wel en wee van zijn vier hinderlijke kinderen vanuit de lucht te observeren. Zijn niet van apetijt gespeende vrouw Danny ont vlucht veelal het huiselijke leven om dat in te ruilen voor de tennisbaan, alwaar zij menige bal wisselt met de jonge tennisleraar Dennis. Als het gezin verenigd is zijn de wederzijdse pesterijen niet van de lucht. De kin deren doen daarbij niet onder voor hun ouders, maar door hun onderlin ge verdeeldheid is het rendement van hun gejen nooit optimaal. Pas wan neer de vroegrijpe, aantrekkelijke dochter Madeion erachter komt dat haar jaloerse moeder de opbloeiende liefde die zij voor Dennis koestert, wil dwarsbomen, huurt zij haar pu berale broer Thijs in om haar moeder mores te leren. De wekker explo deert in volle hevigheid. De gehaven de ouders slaan echter terug. De pesterijen lopen zo hoog op dat Made- Ion en Thijs besluiten verder geza menlijk de strijd tegen de ouders aan te binden vanuit een met prikkel draad afgerasterde verschansing. De ouders op hun beurt zitten ook niet stil en vinden ten lange leste huize „Denneheuvel" bereid de twee oudste kinderen her op te voeden. De kleine kinderen weten dit vóór de komst van het beruchte tehuisperso- neel aan hun broer en zus over te brieven. Kindermatinee Zowel zaterdag als zondag aan staande is er om 14.00 uur een kinder- Eén van de hoofdrolspelers in de film „Schatjes" is Peter Faber. 70 Voor Penelope Pitt was de volgen de nacht een lange, vreselijke droom. Ze was zo slecht in staat de werke lijkheid van de fantasie te onder scheiden, dat ze zo af en toe ernstig aan haar verstand twijfelde. John was dus graaf van Rivertor en een ontsnapte gevangene. Dat klonk zo ongelovig, zo krankzinnig, dat ze zich verscheidene malen oprichtte in haar bed, om zich ervan te overtui gen dat ze wakker was en niet het slachtoffer van een nachtmerrie. Wat er met de zwaarlijvige heer Or- ford gebeurd was, wist ze niet. Ook kon ze niet inzien in hoeverre hij bij deze zaak betrokken was. Toen de ochtendwacht nog bezig was met het schoonmaken van het dek, lang voordat de zon de horizon had bereikt, was ze al aangekleed om aan dek te gaan. Als zij ook bezorgd was geweest over de toestand van de heer Orford. dan moest haar eerste blik op hem haar wel direkt hebben gerustgesteld, want hij zat in een dikke jas, de benen in een groot aan tal plaids gewikkeld, in de enige makkelijke stoel die de tanker rijk was. Hij was klaarwakker en ontving haar met een vaderlijke glimlach. „Nee, ik ben helemaal niet naar bed geweest en ben de hele nacht wakker gebleven." „Staat u nu alstublieft niet op", verzocht ze hem haastig, toen hij aan stalten maakte zich van zijn vele om hulsels te ontdoen. „Ik kan hier best gaan zitten." Ze schoof een stoel bij. „Meneer Orford, wat betekent dit eigenlijk allemaal?" „Wat dit allemaal betekent?" her haalde hij. „Wel beste kind, dat bete kent dat zes maanden hard werken, een half miljoen dollar en de mooiste georganiseerde ontsnapping die dc wereld ooit beleefd heeft, naar de je- weet-wel zijn Hij knipte uit drukkelijk met zijn vingers. „Zou u mij nu niet de hele geschie denis willen vertellen?" „Nou, ik denk dat er geen reden meer is waarom jij het niet zou mo gen weten. Zeg. vriend!" riep hij een matroos toe. „Zou jij zo goed willen zijn ons koffie te brengen?" De lange jongeman die hij had aan geroepen, verdween brommend. „John is de graaf van Rivertor". begon Xenocrates zonder enige inlei ding, „ofschoon hij nog geen graaf van Rivertor was, toen hij voor twin- door EDGAR WALLACE tig jaar werd opgeborgen. En, wat sterk is, hij had er niet het flauwste idee van dat hij kans had op het ver krijgen van die titel. Maar nu is hij een rijk man en zijn vriend. Stam ford Mills, eveneens. Ze studeerden allebei tegelijk schone kunsten in Pa rijs en vanaf het ogenblik dat Lord Rcvertor in de gevangenis zat. heeft de jongeman als een slaaf voor hem gewerkt." „Ik ben verantwoordelijk voor een hele serie organisaties," vervolgde hij. „Ik heb van alles georganiseerd, van Balkanoorlogen af, tot petroleu- maanslagen toe. Maar nog nooit heb ik de ontsnapping van een man uil de gevangenis met zoveel genialiteit in elkaar gezet Hij zweeg een ogenblik en schudde het hoofd. „De moeilijkheden begon nen, toen Hollins pet wegwaaide, omdat elke Engelse veroordeelde een nummer heeft en dat nummer in zijn pet geborduurd staat." „Zou u niet willen beginnen bij het begin?" stelde ze hem voor. „Waarom werd lord Rivertor veroor deeld? Welke misdaad had hij op zijn geweten?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5