Aktievoerders dringen door tot vliegbasis Oosterseheldewerken als schilderthema Na aanhouding opgesloten in hondekooien Aktievoerders leggen ring van marihuana rond basis Woensdrecht Miljoenenstrop bij wegenaanleg door verkeerd funderings materiaal Prijzen stegen met half procent Metalen strips van blikjes vervuilen milieu Russische ruimtevaarders geven brandalarm 4 VOLKEL - Honderdvijfenzeventig aktievoerders zijn zaterdagmorgen vroeg doorgedrongen tot de vliegbasis Volkel. Daar bezetten ze een loods, bekladden de muren ervan met anti-militaristische leuzen en braken een ma gazijn met handvuurwapens open. Na een aanhouding werden ze in hondekooien gestopt, waar ze vele uren zijn vastgehouden. Die kooien zijn normaal bestemd voor de honden van het luchtmacht bewakingskorps. Maar het grote aantal aanhoudingen stelde de Koninklijke mare chaussee blijkbaar voor zulke grote praktische proble men dat voor deze oplossing werd gekozen. Fotografen en cameramensn die later op de dag trachtten deze toestanden van ver af op beeld vast te leggen, werd dat onmogelijk gemaakt doordat marechausseebusjes voor het kooienkomplex werden geplaatst. Tegen acht uur zaterdagavond wa ren alle aktievoerders vrijgelaten. Ze hebben een proces-verbaal gekregen WOENSDRECHT - Vijfentwintig leden van de aktiegroep „Hen nepstrooiers tegen bommengooiers" hebben zondag langs de gehele acht tien kilometer lange omheining rondom de vliegbasis Woendrecht een haag van marihuanaplanten in gezaaid. De zaaiaktie, die geheel aan de buitenkant van de prikkel draadafrastering plaatsvond, verliep zonder incidenten. Bewakingsperso neel van de basis greep nergens in. Direkte aanleiding tot de henne- paktie was volgens een woordvoer der van de aktiegroep het ontslag van Amerikaanse militairen op de Engelse kruisrakettenbasis Green- ham Common wegens het roken van marihuana. Vanaf elf uur zondagochtend heb ben de aktiegroepleden onder het motto: Breng de Amerikanen in de ban van de groene ring en liever een sticky dan zo'n klapsigaar, 33 kilo zaad tussen de rollen prikkeldraad langs de vliegbasis verstrooid. De an derhalf miljoen, volgens proeven zeer kiemachtige, zaadjes zullen al over een week boven de grond komen en wanneer de zomer begint voor een groene omheining zorgen, is de ver wachting van de aktievoerders. Serieus De hennepstrooiers omschrijven hun akties als serieus met ludieke aspekten. „Het is meer een stukje psychologische oorlogsvoering. We hopen dat de met de bewaking be laste militairen straks met zoveel marihuanaplanten om zich heen de verleiding niet kunnen weerstaan", aldus een woordvoerder. De aktie voerders schoten ook propjes met zaad naar de militairen en bliezen door buizen de weedzaadjes ook naar plaatsen die voor hen onbereikbaar waren. De zaaiaktie eindigde voor de hoofdpoort van de vliegbasis, die ge naderd werd onder de kreten „Woensdrecht - Weedrecht" en „Hier is zaad voor de vrede". De aktiegroe pleden plantten een vlag met het Cannabis-embleem bij de ingang van de basis en verbrandden vervolgens een Amerikaanse vlag waarbij de sterren door weedblaadjes waren vervangen Volgens een woordvoer der van de basis zullen geen pogingen worden gedaan om het zaad te ver nietigen. Volgens Zuiderent is dit thema wat moeilijker dan het thema van het vo rige jaar, maar hij meent dat het een uitdaging zal zijn om dat fascineren de bouwwerk in de Oosterschelde op eigen wijze te kunnen uitbeelden. Het thema kan echter ruim worden wegens inbraak en openlijke geweld pleging. Voor zover zaterdagavond viel na te gaan, zijn er geen wapens gestolen, aldus de rijkspolitie. De aktievoerders, van de basis groepen tegen kerngeweld en milita risme, waren met enkele tientallen busjes zaterdagmorgen tegen zeven uur bij de basis aangekomen. Zij knipten wat prikkeldraad van de omheining door en trokken de basis op. Van het eerste de beste gebouw dat zij tegen kwamen werd de deur geforceerd. Nadat de aktievoerders naar binnen waren gegaan, barri- ceerden ze de deur en vroegen per te lefoon de centrale om een buitenlijn. Op dat moment begonnen de lucht machtmensen onraad te ruiken om dat er op zaterdag bij dat bewuste toestel geen mensen kunnen zijn. Het gebouw werd omsingeld. Een opper wachtmeester beet de 175 aktievoer ders toe dat ze twee minuten de tijd hadden om naar buiten te komen. Aan dat bevel werd gehoor gegeven. Niets gestolen Binnen in de loods trof de mare chaussee na afloop vele anti militaristische leuzen aan op de mu ren. Het kantoor was overhoop ge haald, en het magazijn met hand vuurwapens opengebroken. Bij de aktievoerders werd na fouillering geen enkel wapen aangetroffen. Zelf hebben ze in een verklaring laten we ten dat ze niets hebben gestolen en verder alles ongemoeid hebben gela ten. De hoofdofficier van justitie in het arrondissement Den Bosch, mr. A. J. J. Pfeil, besloot de 175 mannen en vrouwen zaterdag in het begin van de avond vrij te laten nadat tegen hun een proces-verbaal was opgemaakt. Eerder liet de officier weten dat alle 175 aktievoerders in verzekering zou den worden gesteld. Wat betekende dat zij maximaal twee keer 24 uur zouden kunnen worden vastgehou den. Justitie en defensie zochten toen naar ruimte om dat grote aantal gearresteerden voor die tijd onder te brengen. De aktievoerders waren aanvanke lijk van plan aktie te voeren op de vliegbasis Woensdrecht, die is aange wezen voor de mogelijke statione ring van kruisraketten. Maar omdat dat plan was uitgelekt, verlegden ze hun aktie naar Volkel. Overigens hebben ongeveer twintig anti militaristen in de nacht van vrijdag op zaterdag nog wel aktie gevoerd bij de basis in Woensdrecht, die extra was bewaakt. Maar verder dan het gaten knippen in de omheining kwam het niet. Majoor P. van Loon, de distriktkom- mandant van de Koninklijke mare chaussee in Noord-Brabant, noemde de aktie op Volkel „goed voorbereid". Hij zei dat de Konin klijke marechaussee eigenlijk reke ning had gehouden met een aktie op de vliegbasis Woensdrecht. „Dt ligt voor de hand omdat daar tenslotte opgevat. Wie niet graag technisch ob- jekten tekent of schildert mag zijn of haar onderwerp ook langs de schor ren en de dijken zoeken. De verande ringen in de flora en fauna en de vis serij hebben immers allemaal met de Oosterseheldewerken te maken. eventueel kruisraketten worden ge plaatst". Hij wees er op dat bij de aanhouding van de aktievoerders geen geweld is gebruikt. „Ik pleit voor een zachte bijstandsmethode waarbij zelfs geen schild of wa penstok door de marechaussee wordt gebruikt". Die wapenstok werd overigens wel gebruikt door het per soneel van het luchtmacht bewa kingskorps, dat de aktievoerders in de hondekooien „rustig" probeerde te houden. Als er een eternieten dak je van zo'n kooi sneuvelde werd met de houten knuppel tegen de tralies geslagen. Het resultaat was meestel een grijns van kollega-bewakers: de houten wapenstok was daar niet te gen bestand en brak in splinters uit een. De aktievoerders hebben zich ero ver beklaagd dat ze in de kooien zijn vastgehouden. Die kooien meten twee bij drie meter en zijn anderhal ve meter hoog, zodat we er niet in konden staan, aldus hun verklaring. De aktievoerders zeggen dat ze tus sen de zeven en acht uur in de kooien opgesloten zijn geweest en dat ze geen eten en drinken hebben gehad. Volgens majoor Van Loon heeft de identifikatie van de aktivoerders zeer veel tijd gekost omdat ze elke medewerking weigerden. „Daarom moesten we foto's nemen, vingeraf drukken nemen en lichaamsmaten opmeten". De marechaussee heeft tenslotte een jongeman gearresteerd die bui ten de basis video-opnamen van mede-aktievoerders maakte. Vol gens de marechaussee stond hij mili taire objekten te filmen. Hij is later vrijgelaten. Zij camera kreeg hij te rug maar de film is in beslag geno men. Onderzocht wordt of er militai re objekten op staan. UTRECHT - Bij een vrijwilige kon- trole van vakantievoertuigen op het veilingterrein Laagraven bij Utrecht is zaterdag gebleken dat de meeste caravans een of meer gebreken verto nen. DEN HAAG - Door het gebruik van een nieuw soort fundering bij wegen aanleg, die achteraf ondeugdelijk is gebleken, wordt Rijkswaterstaat nu gekonfronteerd met een financiële strop van vele miljoenen guldens. Het gaat om de A 27 tussen Utrecht en de Lekbrug. Dit ongeveer 10 kilo meter lange trajekt, moet, nog geen twee jaar na de aanleg, alweer wor den vernieuwd. De reparatie zal on geveer 10 miljoen gulden gaan kos ten, zo heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat zaterdag meege deeld. Volgens de woordvoerder zijn de moeilijkheden veroorzaakt door het feit dat voor de fundering van de weg lavaslakken zijn gebruikt, in plaats van Hoogovenslakken, zoals gebruikelijk. De afdekkende asfaltlaag bleek op die ondergrond niet goed te hechten, waar door scheuren in het wegdek zijn ont staan. Het euvel zal nu verholpen moe ten worden door het oude asfalt te vei^ wijderen en te vervangen door een dikkere laag. Of er ook elders lava slakken als fundering zijn gebruikt kon de woordvoerder niet zeggen. Op grote schaal is het ieder geval niet ge beurd, aangezien er volgens hem de laatste jaren maar weinig nieuwe we gen zijn aangelegd. Mensen, die naar het werkeiland Neeltje Jans willen kunnen gebruik maken van de ZWN-bus. Men kan bij na de hele dag op het werkeiland blij ven om rustig naar een onderwerp voor een schilderij of een tekening te zoeken. Rijkswaterstaat heeft aange boden iedereen, die voor dit doel meerdere malen het werkeiland wil bezoeken het entreegeld na de eerste keer steeds terug te betalen. Expositie Alle ingeleverde werkstukken zul- BUENOS AIRES/SAO LOUIS - Zware overstromingen hebben in het noorden van Argentinië volgens de jongste schattingen aan ten minste 50 mensen het leven gekost terwijl 60 personen worden vermist. Deautori- tetiten spreken van een nationale ramp. ROME - De Italiaanse regering heeft zondag in de Kamer van Afge vaardigden de vertrouwenskwestie gesteld om de goedkeuring voor haar anti-inflatieplan te bespoedigen. Het plan moet voor 16 april worden goed gekeurd, omdat het anders komt te vervallen. DEN HAAG - De prijzen voor de huishoudens zijn tussen half februari en half maart gestegen met een half procent. Tussen maart vorig jaar en maart dit jaar zijn de prijzen met 3,9 procent gestegen. Dit blijkt uit cij fers van het centraal bureau voor de statistiek die vrijdag zijn bekendge maakt. Vooral de prijzen van aardappelen, sigaretten, dames- en herenkleding stegen. Verder werden koffie en thee, elektriciteit, tweedehands auto's en schoeisel duurder. De prijzen van benzine en huisbrand-olie daalden. DEN HAAG - De metalen strips waarmee blikjes voor dranken kun nen worden geopend, vormen een groeiende overlast voor het milieu en de rekreanten. Deze metalen lipjes, die over het algemeen niet in de af valbakken terechtkomen, leveren vooral op zandstranden van rekreatie-objekten en langs de kust problemen op, aldus heeft ir. J. Ver kade van de stichting rekreatie zater dag meegedeeld. Badende en zonnen de rekreanten snijden zich geregeld aan deze voorwerpen en de EHBO- posten hebben de handen vol aan het behandelen van snijwonden aldus de stichting. Bovendien blijken deze lipjes bij het schoonmaken van zandstranden moeilijk te verwijde ren. Het overleg samenwerkingsorga nen openluchtrekreatie van de stich- tig rekreatie heeft zich tot de stich ting verpakking en milieu gewend en gevraagd bij de Nederlandse verpak kingsindustrie te bewerkstellingen dat er binnen afzienbare tijd blikver pakking wordt gemaakt die is sa mengesteld uit niet-losrakende on derdelen. De stichting wijst er op dat in het buitenland al blikjes met ingestanste openingen bestaan, die mogen wor den ingedrukt om het blikje leeg te schenken. MOSKOU - De zes astronauten aan boord van het gekoppelde Russische ruimtevaartuig „Saljoet 7 - Sojoes T 10 - Sojoes T 11" hebben vanuit de ruimte brandalarm gegeven. Bij de waarneming van de aarde ontdekten zij een grote bosbrand in Birma, Naar het Russische persbureau Tass meldde, woedt de brand in een gebied van vijftig vierkante kilometer. Tot de drie astronauten in de Saljoet 7 behoort de Indiër Rakesh Sjar ma Hij is de eerste astronaut die in de ruimte yoga-oefeningen doet In een perskonferentie vanuit de ruimte zei hij dat de oefeningen hebben gehol pen zich aan de toestand van gewicht loosheid aan te passen. De drie astro nauten van de Sojoes 11 zijn sinds 9 februari in een baan om de aarde. len gedurende de eerste twee weken van augustus worden geëxposeerd in de galerie van de Zierikzeese schil- derklub Tussen de Havens. Bij de ex positie van het vorige schilderevene ment werden de bezoekers in de gele genheid gesteld om te jureren. Binnenkort zijn er bij de winkel Raaijen-Mol te Zierikze inschrijffor mulieren verkrijgbaar. Bij deze win kel kunnen ook de werkstukken worden ingeleverd. De werkstukken mogen niet groter zijn dan 70-70 cm en per persoon mag slechts één schil derij of tekening worden ingezonden. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Burgh-Haamstede Gymnastiekzaal. Rekreatieve condi tietraining. 20.00 - 21.00 uur Dames, 21.15-22.15 uur Heren. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Nöordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15-10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee WereldwinkelThema-koffie-uurtj e 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30-19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brou wersh aven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00- 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11,30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00- 17.00 uur en van 19.00- 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Tot en met 26 april Zierikzee Stadhuis. Archieftentoonstelling „Bladeren in het verleden", werkda gen 9.00 - 12.00 en 13.30 - 16.00 uur. Maandag 9 april Zierikzee Mondragon. Start ZVU-kursus „Ken uw recht". 20.00 uur. Stadhuis, raadzaal. Openbare verga dering Commissie Middenstand. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ger. kerk. Bijeenkomst verzorgings centrum Duinoord. 14.00 uur. Dinsdag 10 april Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, de Huy- bertstraat. Kursus „Anders eten". 19.30 uur. Huis van Nassau. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. 19.30 uur. Stadhuis. Fraktievergadering P.v.d.A. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. The day af ter. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Paasviering bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring Commissie voor Sport-, Jeugd en Culturele Zaken. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Openbare vergadering beheerskommissie dorpshuizen Brouwershaven. 19.30 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Verkoping Welfare. 14.00 - 16.00 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. Het vreemde ei. 14.30 uur. Scharendijke Putmeet. Informatie hoorzitting ge meente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van 6-12 jaar. 13.30 uur. Kantine A.S.V. Brouwershaven. Jeugd-regio vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Viering 15-jarig bestaan ANBO. 14.00 uur. Donderdag 12 april Zierikzee Kegelhuis Geluk. Korpswedstrijden Z.K.B. 19.30 uur. Stadhuis. Openbare vergadering kommissie welzijn. 19.30 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. Vrouwengroep „Wees een Zegen". 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 19.30 uur. Vrijdag 13 april Zierikzee Kegelhuis Geluk. Korpswedstrijden Z.K.B. 19.30 uur. Huis van Nassau. Bingo dansant Bond van Op-zichzelfstaanden. 20.00 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering Smal- stads Gemengd Koor. 19.30 uur. Zaterdag 14 april Zierikzee Lutherse Kerk. Ars Musica-concert, Madrigaalkoor. 20.00 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Reünie Oud-Nieu- werkerkers. 9.00 - 18.00 uur. Maandag 16 april Bruinisse Pannekoekhuis. Algemene ledenver gadering VVV. 20.00 uur. Woensdag 18 april Kerkwerve Chr. Gereformeerde Kerk. Streek- vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke Kantine Z.S.C. Regio-vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Donderdag 19 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Klubgebouw. Klaverjassen en sjoe len P.V. Gevleugelde Vrienden. 20.00 uur. Maandag 23 april Renesse Manege Grol. L.R. en P.C. Westelijk Schouwen Paaspuzzel- en eierzoek- wedstrijd. Start 13.00 uur. ZIERIKZEE - Het enthousiasme, waarmee verleden jaar door veel amateur- kunstenaars is meegedaan aan het projekt „Teken of schilder Zierikzee" vormde voor de organisatie, de Evencmentenkommissie Zierikzee en de kunstenaar Ad Zuidcrent aanleiding om dit jaar tijdens de Toeristendagen opnieuw iets dergelijks te doen. Het gekozen thema is De Oosterseheldewer ken. f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2