Dagrekreatieterrein in Bruinisse gereed Infocentrum Stormvloedkering kan topdrukte beter aan '(WC Bistro 't Schuitje Aansluiten op riolering van onrendabele panden in gemeente Duiveland &ii.r DE ZIERIKZEESCHE COURANT Eerste Boerezwaluw gesignaleerd 10 jaar 10 april!! STAAT DER NEDERLANDEN 8%% LENING 1984 PER 1990/1994 WA> Wr PÊ ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MAANDAG 9 APRIL 1984 140ste jaargang Nr. 23505 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Schilderthema Opnieuw wordt er een evenement voor ama teurschilders georganiseerd tijdens de Toe- ristendagen. Het thema is „De Oosterschel- dewerken". (Pag. 2). Beroepen De Natuurbeschermingsraad verklaart slechts twee beroepen tegen de aanwijzing van De Kop van Schouwen als beschermd natuurmonument gegrond. (Pag. 3). Oubbelblank De topper in de eerste klas van het zater dagse afdelingsvoetbal tussen DFS en VCK was van een aantrekkelijk gehalte, maar treffers bleven uit. (Pag. 7). Distriktsdag Biljartvereniging Windenburg veroverde tij dens de distriktsdag in hotel Bom in Burgh- Haamstede de distriksbeker door winst op Onder Vrienden. (Pag. 9). Ergens geweest te zijn maakt menigeen geluk kiger, dan daar te zijn. Sirius Een van de twee bestaande filmzalen in het Informatiecentrum Stormvloedkering werd bij de expositieruimte getrok ken. Het lijkt wat kaal zonder bezoekers, maar het voornaamste doel van de uitbreiding was meer loopruimte te crëe- ren. Vergroot en geaktualiseerd WERKEILAND NEELTJE JANS - Het Informatiecentrum Stormvloedkering kan zijn gastheerschap van de bezoekers aan de Oosterscheldewerken weer beter uit oefenen. Sinds vorige week is het tijdelijk centrum weer met een kwart uitgebreid en aktueel aangepast in samenhang met de voortschrijding bij de bouw van de pijlerdam. Er worden dit jaar minstens 350.000 bezoekers verwacht, met een topdrukte van 3000 per dag, voor wie duidelijk meer loopruimte is geschapen dan verleden jaar gebo den kon worden. Daardoor is de expositie, die bovendien nu overzichtelijker verdeeld is, ook bij drukke dagen beter in ogenschouw te nemen. De tentoonstelling is in drie clusters verdeeld (Deltaplan, stormvloedkering en milieu en visserij), die in willekeu rige volgorde bekeken kunnen worden. Onder direktie van de Rijkswaterstaat voor de IJsselmeerpolders (R.IJ.P.) heeft het Middelburgse aannemingsbedrijf J. D. Janse B.V. het westelijk van de jachthaven Aquadeltanabij Bruinisse, gelegen speciedepot in ongeveer twee maanden omgetoverd in een terrein voor de dagrekreaktie. Een geasfalteerde weg geeft toegang tot het terrein met een parkeerplaats voor 100 personenauto's. Verder zijn er een strand en een zwemplaats met een grootste diepte van één meter. Twee doorstroomopeningen met krooshek voorzien deze zwemplas van vers Grevelingenwater. Tegenover de ingang van de binnendijks gelegen camping ,,Onze Hoeve" heeft de R.IJ.P. een ruime trap over de bestaande zee dijk laten aanbrengen. Surfers kunnen aan de westelijke oever het water op gaan. Op deze plaats kan het bekende pro bleem van aangespoeld en rottend zeegras spelbreker zijn. De beperkte financiële middelen verhinderen voorlopig een afdoende oplossing voor dit probleem. Het door het aannemingsbedrijf Kroon Zn B.V. uit Den Bommel te bouwen toiletgebouw met apart invalidentoilet wordt omstreeks half mei a.s. opgeleverd. Het nieuwe aangebouwde gedeelte van het centrum werd gebruikt om een grote filmzaal in onder te bren gen, zodat een van de twee bestaande filmzalen bij de expositieruimte kon worden gevoegd. Deze ligt zodanig bij de entree, dat de tentoonstelling daardoor via twee richtingen kan worden betreden. Ophoping van mensen in de toegangshal zal daar door een stuk minder worden. BURGH - Ted Sluyter signaleerde zaterdagavond om 19.05 uur in zijn tuin te Burgh de eerste boerenzwa luw dit jaar. Dat betekende voor hem de eerste voorbode van deze zwaluw- soort, die in Afrika overwintert. Ver wacht wordt dat de massale terug komst van de boerenzwaluws over ongeveer anderhalve week zal plaatsvinden. Ted Sluyter is lid van de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duiveland en neemt verder ook deel aan de lan delijke werkgroep Vogeltrek-Tellen. In het kader van dit laatste obser veerde hij, samen met enkele andere werkgroepleden, zaterdagochtend vanaf half zeven gedurende vier uur het luchtruim boven de punt te Westerschouwen om te zien of de boe renzwaluw reeds terugkeerde van de overwintering. Deze officiële obser vatie leverde echter niets op. Ted Sluyter was dan ook zeer verrast lut tele uren later bij louter toeval als nog de eerste boerenzwaluw in zijn tuin te kunnen aanschouwen. HILVERSUM - De benzinestations houden wat staatssekretaris Van Zeil betreft de mogelijk andere artikelen aan de man te brengen dan benzine en aanverwante zaken. De staatssekreta ris van ekonomische zaken ziet geen kans de pompstations te verbieden zaken als bloemen, bier, sigaretten, snoepgoed alsmede kasteelromanne tjes aan de man te brengen. Sinds 1979, toen het informatiecen trum werd gestart op een oppervlak te van 290 vierkante meter, is er in fases zoveel ruimte bijgekomen, dat de expositie thans in zijn geheel 830 vierkante meter beslaat. Een logisch gevolg van de stijging van de bezoe kersaantallen. Het eerste (half) jaar 1979 kwamen er 40.000 belangstellen den een kijkje nemen, in '80 waren dat er 100.000, in '81 150.000, in '82 250.000 en verleden jaar 310.000. De toeringcars met gezelschappen, waarvan er dit jaar een drieduizend worden verwacht, doen het Informa tiecentrum voornamelijk in het voor- en naseizoen aan. Deze maken per ei gen bus een rondrit over het werk- eiland, begeleid door een van de per soneelsleden van het centrum die de explicatie verzorgt. Advertentie Zie advertentie pag 6 Individuele bezoekers, die van de lijndienst van de Z.W.N. gebruik ma ken, krijgen hun informatie van de buschauffeurs. Van april tot oktober, wanneer het Informatiecentrum de gehele week is geopend, vertrekken van 10.00 uur af om het half uur ZWN-bussen van de damaanzet naar „Neeltje Jans". De laatste vertrekt om 16.00 uur, want het centrum sluit om vijf uur. Drukste lijndienst Indien noodzakelijk wordt de fre- kwentie opgevoerd, zodat wachten bij de instapplaats - zoals voorheen gebeurde - niet meer hoeft voor te ko men. Ook dat is mogelijk geworden door de grotere kapaciteit van het In formatiecentrum. Door de steeds groeiende belangstelling voor de bouw aan de pijlerdam is dit lijntje zelfs het snelststijgende en drukste lijntje bij het openbaar vervoer ge worden Verleden jaar vertrok ken er soms acht lijnbussen per uur, dit jaar kan dat tot twaalf keer wor den opgevoerd. De rondrit over het werkeiland is langer geworden en blijft nog steeds een spektakulaire gebeurtenis. Even als voorheen kan het pijlerplaatsen in werkelijkheid worden bekeken (in de Roompot) met het enorme hef- schip Ostrea. Daarnaast wordt er volop gewerkt aan de drempelopbouw rond de pij lers, hetgeen gepaard gaat met een bedrijvigheid van stenen-aanvoer (met vrachtauto's en over het water met pontons), terwijl daarbij de spe ciale steenstorter Trias wordt inge schakeld, werkend van een ponton in de Hammen. Binnen korte tijd wordt bovendien gestart met het aanbren gen van de verkeerskoker, immense betonnen zuilen van een zestig meter lang. Buitenlandse belangstellenden kunnen in een van de twee filmzalen kennisnemen van de bouw van de pijlerdam. via gesproken woord in hun eigen taal (Frans, Duits en En gels) en voor het eerst - vanwege de efficiënt» bij weinig buitenlands be zoek ten opzichte van Nederlanders - ook via ondertiteling (in Duits en En gels) in hun eigen taal. Weinig belangstelling voor hoorzitting NIEUWERKERK. - Het gemeentebestuur van Duive land treft voorbereidingen voor het aansluiten van een aantal panden in en nabij de kernen Nieuwerkerk en Oosterland op het rioleringssysteem. In dit verband be legde de gemeente een voorlichtingsbijeenkomst in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk, waarvoor de betrokken bewoners c.q. eigenaren werden uitgenodigd. Naast het voltallige kollege van burgemeester en wethouders en de gemeentesekretaris, waren tevens aanwezig de heren Van Weezep en Imanse van het Ingenieursbureau Witteveen en Bos en de heer Hanse van het Waterschap Schouwen-Dui veland. Verder werd de gemeente vertegenwoordigd door de heren Haak en Flikweert van de dienst Ge meentewerken. Van de 49 aangeschreven personen gaven slechts 17 belangstellende acte de présence. Tijdens de bijeenkomst werd het plan financieel en technisch toegelicht, terwijl een aantal teke ningen voor de visuele uitleg ge bruikt konden worden. Naar aanlei ding van de voorlichtingsbijeen komst zijn reeds diverse aanmeldin gen binnengekomen voor aansluiting op de gemeentelijke riolering. Het gemeentebestuur heeft nu de bewoners/eigenaren, die zich nog niet hebben aangemeld, benaderd en hen alsnog in de gelegenheid gesteld om gebruik te maken van het ge meentelijk aanbod. l Aanbod Het aanbod van de gemeente be treft de aanleg van riolering in die gebieden, waarvoor dit tot nu toe niet financieel haalbaar was. Het be treffen al dan niet gedeeltelijke pan den in de Deltastraat, Middenweg, Oude Nieuwlandseweg, Rijksweg, Rampertsedijk, Hoge Maireweg, La ge Maireweg en één pand in de Oud Heiliegeweg. In samenwerking met het Ingenieursbureau Witteveen en Bos is het thans mogelijk om door middel van nieuwe technieken de ri olering aan te leggen tot 2 meter uit de voorgevel van de panden. De ver der aansluiting dienen de betrokke nen zelf te (doen) realiseren. De ge meente kan dit aanbod doen, omdat voor dit jaar een rijksbijdrage is toe gezegd, die de uitvoeringskosten gro tendeels zal dekken. Of een dergelij ke bijdrage in de volgende jaren nog tot de mogelijkheden behoort, valt sterk te betwijfelen. De bewoners/eigenaren krijgen dus nog een kans van de gemeente om de thans geboden mogelijkheden te be nutten. In verband hiermee speelt tevens een rol, dat het waterschap op grond van de Wet verontreiniging opper vlaktewateren de bevoegdheid heeft lozingen op het oppervlaktewater te verbieden. Hierbij wordt in overwe ging genomen of er een mogelijkheid is geboden aan te sluiten op een riole ringssysteem. Wanneer de betrokke nen hiervan geen gebruik maken en het waterschap gaat in de toekomst de lozingen op oppervlaktewater verbieden, dan zal men de kosten ge heel zelf dienen te dragen. Advertentie inschrijving op 10 april a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. Verwachting tot dinsdagavond: Weinig verandering Half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur omstreeks 2 graden en plaatselijk nachtvorst; middagtemperatuur on geveer 9 graden; zwakke tot matige wind, ongeveer kracht 3, draaiend van noordwest naar zuidwest. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m vrijdag 13 april Woensdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 10%. Minimumtemp.: 2 gr. Middagtemp.: 13 gr. Windkracht: noord 3 Donderdag: Zonnige perioden Kans op neerslag: 20%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 12 gr. Windkracht: n.west 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 40%. Minimumtemp.: 3 gr. Middagtemp.: 11 gr. Windkracht: n.west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 april Zon op 6.55, onder 20.29 Maan op 12.58, onder 5.04 Volle Maan: 15 april (21.11) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 10 april 10.36 23.02 4.00 16.44 Doodtij: 11 april HET WEERO VERZICHT DE BILT - Het eentonige en te kou de weer dat april tot nu toe kenmerk te vindt ook dinsdag nog geen einde. Dagenlang werd het weer in hoofd zaak bepaald door een kleine depres sie die een paar keer over ons land trok en maandagochtend nog steeds niet verdwenen was. Hij bevond zich toen ten westen van Denemarken en trok langzaam zuidwaarts. De de pressie kan, in betekenis afnemend, morgen nog steeds een westelijke luchtstroming in stand houden waar mee bewolking van de Noordzee wordt aangevoerd. Later op de dag kunnen er van het westen uit wat meer opklaringen komen en de kans op regen is klein. Komende nacht daalt de temperatuur tot ongeveer 2 graden, plaatselijk komt nachtvorst voor. De middagtemperatuur wordt dinsdag ca. 9 graden en dat is zo'n 3 graden te laag voor de tijd van het jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1