streeknieuws Vijf jaar streekarchivariaat: Bladeren in het verleden" 1 Sgg A-team komt naar Renesse „Flankerend bejaardenbeleid is doekje voor het bloeden" „Kleine" Mattheüs passion weer in Renesse -Mm* Afscheidsexpositie W. H. Keikes Op tweede Paasdag Mevrouw R. Apon-Snel, voorzitster ANBO in Brouwershaven: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 april 1084 Nr. 23504 3 RENESSE - Enkele leden van het razend populaire A-team komen tweede Paasdag (maandag 23 april) naar Renesse. Murdock, Face en B, A. Baracus zullen gedurende een uur foto's met handtekeningen uitde len en promotie maken voor deze Amerikaanse tv-serie, die elke zater dag op de Hollandse buis is te zien. Ook het promotieteam van de TROS, welke omroep de serie uitzendt, zal aanwezig zijn. Het volledige A-team maakt in gezelschap van enkele familiele den en vrienden rond de Paasda gen een drie dagen durende reis door Nederland. Op tweede Paas dag maakt een deel van het A- team (Murdock, Face en B. A. Ba racus) een rondvlucht in een heli kopter, waarbij verscheidene plaatsen worden aangedaan. Dat deelde een woordvoerster van de pr-afdeling van de TROS mee. Rond 15.30 uur landt de helikop ter waarschijnlijk op het terrein nabij de Mauritsweg. Fans, van klein tot groot en belangstellen den hebben dan een uur de tijd hun idolen van nabij te bekijken of een fote en een hantekening te vragen. Om 16.30 uur vertrekt het gezelschap. Geweld De serie the A-team is van Ame rikaanse makelij is wordt sinds een verscheidene maanden op de Nederlandse beeldbuis uitgezon den. Daar de afleveringen meestel rond een uur of zeven 's avonds beginnen kijken veel kinderen naar de belevenissen van het team. Wat de hoeveelheid geweld betreft, die in de serie voorkomt (vechtpartijen, schieten, gecrash te wagens, scheldpartijen, enz.) zou de inhoud helemaal niet zo ge schikt zijn voor kinderen. Maar de jeugd trekt zich er niet zoveel van aan of de serie opvoedkundig nu wel of niet goed is. De meeste kinderen vinden de avonduren van de groep commando's prach tig. Hannibal (de leider van de groep) en journaliste Amy komen niet mee naar Renesse. Burgemeester Th. H. de meester betrok in zijn openingstoespraak vooral het aandeel van streekarchivaris W. H. Kei kes in de tentoonstelling Bladeren in het verleden". ZIERIKZEE - „Bladeren in het verleden" is de titel van de tentoonstelling die tot en met 26 april in het Zie- rikzeese stadhuis wordt gehouden. Deze expositie wordt gehouden ter gelegenheid van het eerste lustrum van het streekarchivariaat Schouwen-Duiveland Sint Philips- land, maar vormt tevens een soort officieel afscheid van streekarchivaris de heer W. H. Keikes, die per 1 mei aan staande zijn funktie zal neerleggen. Donderdagmiddag vond in de Vierschaar van het stadhuis de ope ningsplechtigheid plaats van „Bladeren in het verleden". Burgemeester Th. H. de Meester was daartoe uitgenodigd, maar vond zich zelf daarvoor niet de meest aan gewezen deskundige. Hij beperkte zich derhalve tot een welkomst woord tot de aanwezige leden van de streekarchief kommissievertegen woordigers van het Waterschap en tot de vertegenwoordiger van de Pro vinciale Archiefinspektie. Verder maakte de burgemeester van de gelegenheid gebruik de heer Keikes even in het voetlicht te plaat sen, te meer daar deze de wens te kennen had gegeven zijn afscheid straks in alle stilte te laten plaats vinden. De streekarchivaris achtte het niet juist met groot vertoon te worden uitgewuifd, gezien het feit dat pas vorig jaar ruim aandacht werd besteed aan zijn veertig jarig ambtsjubileum. Terug naar Friesland De heer De Meester omschreef „Bladeren in het verleden" derhalve als de afscheidsexpositie van de heer Keikes en zei er ook nog iets van diens vroegere konservatorschap in te herkennen. De heer Keikes begon zijn loopbaan destijds in Friesland. Hoewel hij het langst in Zierikzee werkzaam is geweest zal hij straks samen met zijn echtgenote ook weer naar het noorden terugkeren. De burgemeester sprak de hoop uit, dat velen de komende weken de ze tentoonstelling zullen bezoeken en er de sfeer zullen proeven van het geen een archief betekent. Ten slotte nodigde hij de heer Keikes uit een verdere toelichting op deze expositie te geven. Deze erkende, dat deze prestatie voor hem persoonlijk wel een kleine emotie draagt in verband met zijn komend afscheid. Hoewel het hier een beperkte tentoonstelling betreft, benadrukte de streekarchivaris, dat er zeer veel werk aan moest worden verricht. „Laat staan wat het inrichten van een Gravensteen betekent. Dat is geen geringe taak maar ik heb er alle vertrouwen in dat ook dat tot een goed einde zal worden gebracht, eve nals op de wijze, waarop het stad huismuseum wordt verzorgd", aldus de heer Keikes. Men had het niet nodig geacht de huidige expositie met „een vlot ge baar" te laten openen. „Even hebben we nog gedacht aan het doorscheuren van een oud archiefstuk, maar dat idee hebben we maar weer laten va ren", schertste de heer Keikes. Hij prees de heren H. Uil en G. C. Groen leer, respektievelijk toekomstig streekarchivaris en adjunkt-streek- archivaris zowel voor hun ideeën als daadwerkelijke medewerking voor de inrichting. Verder richtte hij een woord van dank tot de gemeenten, die voor deze expositie hun mede werking verleenden. Vitrines Ten aanzien van de diverse vitri nes, die bij deze tentoonstelling dienst doen, merkte de streekarchi varis op, dat het wellicht te overwe gen valt een aantal gelijksoortige, stapelvitrines aan te schaffen. In de praktijk blijkt daar van tijd tot tijd duidelijk behoefte aan te bestaan in de diverse gemeenten. Hij liet weten, dat het gezien de beperkte opzet van „Bladeren in het verleden" niet mo gelijk was geweest alle historische facetten te belichten. Desalniettemin werd wel getracht enig onderling verband aan te brengen. Sommigen zouden wellicht van me ning zijn, dat geen droger en saaier onderwerp valt te bedenken, dan een archieftentoonstelling. Om dat te on dervangen werd het papiergedeelte van de expositie omlijst met toepas selijke historische voorwerpen. De heer Keikes wees in dit verband op enkele ambtsketens uit de ge meente Middenschouwen. Hij prees het feit, dat daar zorgvuldig mee is omgesprongen, daar in het verleden juist vaak is gebleken dat bij samen voegingen van gemeenten veel verlo ren is gegaan. De tentoonstelling biedt ook de gelegenheid enkele re cente aanwinsten te tonen, zoals de epaullet van Hendrik Mulock- Houwer en het wapenbordje van de familie Mulock-Houwer. Een opmerkelijk stuk vormt ver der de gilde-oorkonde van Zierikzee uit 1425. Dat men vroeger ook we ieens met dezelfde problemeh kamp te als heden, blijkt uit een verorde ning van de gemeente Bruinisse uit 1700 betreffende loslopende, grote honden. De heer Keikes memoreerde dat Zierikzee daar destijds een vrij drastische maatregel voor had: zo nu en dan voer een schip uit naar het midden van de Oosterschelde en daar werden de honden gedumpt. Van wieg tot graf Geënt op de groeiende belangstel ling voor de genealogie werd ook een onderwerp gewijd aan de levensloop van de mens van de wieg tot het graf. Dit in de vorm van doop-, trouw- én begrafenisboeken en enkele opmer kelijke bidprentjes. De heer Keikes deed verder een oproep tot de bevolking in de regio om zoveel mogelijk in partikulier be zit zijnde prenten en dokumenten aan het streekarchivariaat af te staan of naar de aangesloten gemeen ten te brengen, opdat de verzamelin gen steeds waardevoller worden. Hij prees zich gelukkig, dat gezien de recente interne verbouwing van het stadhuis, ook de vleeshal voor de ze expositie kan worden gebruikt. In dit gedeelte worden enkele waterstaats- en waterschapsarchiva- lia ten toon gesteld, omlijst met attri buten, die door het Waterschap tijdig gereserveerd en gekonserveerd wer den. Naar mate de waterstaatsteeh- nische ontwikkelingen zich voortzet ten zullen deze voorwerpen steeds waardevoller worden. Met het heffen van het glas door de burgemeester en het echtpaar Keikes werd deze tentoonstelling tenslotte voor geopend verklaard. BROUWERSHAVEN - „Het zogenaamde flankerend bejaardenbeleid dat de regering wil gaan volgen is „een doekje voor het bloeden". Het is een manier om aan ou deren zo min mogelijk geld te besteden", aldus mevrouw R. Apon-Snel, voorzitster van de ANBO (Algemene Ne derlandse Bond voor Ouderen) voor het gewest Zeeland. Mevrouw Apon sprak deze woorden tijdens de voor jaarsvergadering van de afdeling Brouwershaven van deze bond, die dinsdagmiddag in het Verenigingsgebouw plaatsvond. nota, uitgebracht door minister Brinkman, die het zogenaamde „flankerend bejaardenbeleid" voor stelt. Een beleid dat inhoud dat de steun, hulp en verzorging die oudere mensen nodig kunnen hebben, niet langer volledig geleverd kan worden door beroepskrachten van officiële instellingen, maar dat deze taken meer overgenomen moeten worden door vrijwilligers, buren en familie van de betrokkenen. „Dat is een te rugzetten van de tijd" aldus me vrouw Apon, die vindt dat de oude ren op deze manier aan de zijkant ge schoven worden. „Wij willen niet af hankelijk zijn. De zelfstandigheid van ouderen moet voorop blijven staan mét de voorzieningen die daar bij/nodig zijn", zei mevrouw Apon. Zij noemde de direkte bezuinigingen die er tot nu toe plaats vonden op al lerlei voorzieningen voor ouderen, zoals bejaardenoorden en verzor gingstehuizen en de indirekte bezui nigingen zoals de verhoging van de openbaar vervoerskosten, medicij nen, gas en licht en boodschappen. Allemaal dingen die het er voor ou deren niet gemakkelijker op maken Naast mevrouw Apon waren ook de heer G. M. Kole en mevrouw P. J. van der Pol-Schoonaard van het ge westelijk bestuur voor Zeeland als gasten aanwezig bij de vergadering, terwijl de voorzitter, de heer S. Duin houwer onder de dertig aanwezigen eveneens de heer R. van de Weide van de Stichting Welzijn Ouderen be groette. De voorzitter vertelde dat vele leden wegéns ziekte verhinderd waren om de vergadering bij te wo nen. De afdeling Brouwershaven, die momenteel 114 leden telt, blijkt ge zien de verslagen van de sekretaresse mevrouw C. de Bruin-Rietveld en de penningmeester de heer C. van La ten, goed te draaien. Een belangrijke aktiviféit vormde in 1983 de.organi satie van he ^eJ^ijddagen voor öii- deren. dië'aan deze groep de moge lijkheid tot meer bewegen boden. Be langrijkste taak van de ANBO is ech ter om de algemene belangen van de ouderen bij de verschillende overhe den te behartigen. Men probeert hier voor zoveel mogelijk leden te wer ven, zodat men gezamelijk sterk staat en dus met rede zijn stem kan laten horen. Flankerend bejaardenbeleid Mevrouw Apon ging hier, in een praatje tot de vergadering, wat die per op in. Zij vertelde over de nieuwe Peter Melis John Ram RENESSE - In de Nederlands Hervormde kerk van Renesse wordt voor de tweede keer de „kleine" Mattheüs passion van J. Georg Künhausen uitgevoerd. Het koor heeft zoals wellicht bekend, vorig jaar de partituur gekregen van één van de koorleden. In augustus '82 begonnen de repetities en na veel en ijverig repeteren was de eerste uitvoering op 31 maart 1983. Ook dit jaar weer is er flink gerepeteerd om de uitvoering op een hoog staand peil te brengen. Het koor telt momenteel 43 leden, die allen met hart en ziel naar deze uitvoering toeleven. Misschien is het wel bekend, maar toch ten overvloede nog dit: De kleine Mattheüs Passion van Kühnhausen behan delt, net als Bach dat doet. het verhaal van Jezus' lij den, zoals beschreven door de evangelist Mattheüs. Duurt bij Bach de uitvoering ongeveer drieëneenhalf uur, de z.g. „kleine" Mattheüs heeft een tijdsduur van bijna twee uur. Solisten Het koor beschikt wel over leden met heel mooie stemmen, maar om tot een zo hoog mogelijk peil te komen moet er toch hulp „van buitenaf" gevraagd worden. Net als vorig jaar verlenen de heren Peter Melis (Lekkerkerk) en John Ram (Spijkenisse) weer hun solistische medewrking, resp. als evangelist en christuspartij. Naast deze van buiten komende so listen heeft het koor ook nog eigen solisten: de sopraan-aria's worden vertolkt door Riet Groenleer, Tjitske v. d. Puil en Ineke Wandel, de alt-aria zingt Bien Dorremen, terwijl de tenor-aria's zijn voor Hans Boer en Sjaak Lemsom. Instrumentaal werken mee: Mieken van Ham (Stad a/h Haringvliet) hobo. Elvira Vos (piano) en Kees Groenleer (orgel). De alge hele leiding berust bij de eigen dirigente Janny Lem- Te hopen is, dat ook dit jaar weer veel mensen van ons eiland naar Renesse komen om samen in de Stille Week het lijden van onze Heer op muzikale wijze mee te overdenken. De uitvoering van een dergelijk stuk is immers op ons eiland nog een uitzondering! Voor het koor is de uitvoering een financiële uitda ging, de kosten zijn zeer hoog, b.v. de vergoeding voor do solisten en de onkosten, waar een bui tenstaander niet bij stil staat. Vanwege het bevorde ren va», het kulturele gebeuren en vanwege het feit, dat verder nergens op ons eiland een dergelijke uit voering plaats vindt, verleende het gemeentebestuur Westerschouwen vorig jaar aan het koor een garantie-subsidie. Van ganser harte hoopt het koor dat de gemeente ook dit jaar haar goed gezind zal zijn. Toch zal men begrijpen dat er (hoewel het koor dit absoluut niet prettig vindt) een schaalkollekte aan de uitgang nodig is. De uitvoering van de Mattheüs Passion is op don derdag 17 april en begint om 20.00 uur. De voorzitter deelde verder mee dat er dit jaar wegens de hoge kosten geen reisje gemaakt zal worden waarna de vergadering werd afgeslo ten en de middag werd voortgezet met bingo en een feestelijk glaasje dat in de plaats kwam van het jaar lijkse reisje. Advertentie „Wij als ouderen die vroeger veel en hard gewerkt hebben, hebben recht op een onbezorgde oude dag", aldus mevrouw Apon die opriep om zoveel mogelijk leden te winnen om de ANBO sterker te maken, „zodat we de minister op de vingers kunnen tikken". Verkiezing-en Als resultaat van de schriftelijke verkiezing op de vergadering werd mevrouw C. de Bruin-Rietveld her kozen tot sekretaresse en mevrouw E. Bos-de Jonge werd tweede sekre taresse in de plaats van mevrouw J. Bakker die aftredend en niet her kiesbaar was. Ook mevrouw M. Rodi werd met algemene stemmen herko zen als lid van de kaskommissie. Restaurant JlittnliM Renesse De Hoffelijkheids Pluim Het restauran) met de hoffelijkheidspluim Klasse voor de prijs bewuste fijnproever. 's Maandags gesloten. Het restaurant is geopend van 11.00-14.30 en van 17.00 uur tot dat de laatste gast de deur achtèr zich gesloten heeft. 's Zondags de gehele dag ge opend. Voor reservering: 01116-1215 Opbrengst kollektes De kollekte voor het Nationaal Rheumafonds heeft te Ouwerkerk opgebracht 275,45. De Sakor-kollekte (Nationale kol lekte Kinderbescherming) bracht te Ouwerkerk op 148,15. OOSTERLAND Verkoopmiddag Welfare De afdeling Welfare van de Rode Kruis, afdeling Duiveland, houdt op dinsdag 10 april een verkoopmiddag van zelfgemaakte goederen. De ver koping vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in het dorpshuis „Ooster hof". SCHARENDIJKE „Renegate" in Trace Jeugdsoos Trace heeft de nieuwe formatie „Renegate" weten te kon trakteren voor een optreden op zater dag a.s. (7 april). Het optreden begint om 21.00 uur en is voor leden van de soos gratis. Niet-leden betalen voor dit unieke optreden slechts een paar guldens. OUWERKERK Ouderen maakten uitstapje Elke woensdagmiddag komen de ouderen van Ouwerkerk bij elkaar op de soos voor wat spelletjes en een praatje, maar dit keer maakten zij een uitstapje naar Dreischor. Onder leiding van mevrouw Hage- Raamsdonk gingen zij daar de bloe menkassen bekijken van de heer Klompe, die mooie orchideeën teelt, een lust voor het oog. De heer Klom pe vertelde in zijn rondleiding over de zorg en het werk, die het mee brengt om het allemaal zo prachtig te krijgen. Velen namen een tak mee naar huis. De koffie-met-gebak smaakte goed in „De Drie Schapen". Hierna was er nog tijd voor een bezoek aan het Landbouwmusseum, hetgeen even eens voor ieder een bijzonder genoe gen was. Mevrouw Hage bedankte bij thuiskomt allen, die voor het ver voer zorgden. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar I 147,80; losse nummers t 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) 1 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3