DE KLASSE VAN LUCIA Luisterdichtheid radio stabiel KIJK. Penelope van de „Polyanthe" „Wijs op weg" wil verhoging benzineprijs met zestig cent Nieuw theorie-rijexamen stelt weinig voor ELEKTRO LIEVENSE lucia Woltf rrjode Aktiedag voor Herv. kerk Kerkwerve Onderzoek: 2,5 miljoen Nederlanders hadden griep ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 6 april 1984 Nr. 23504 11 OEN HAAG - De initiatiefgroep „Wijs op weg" acht een verhoging van de benzineprijs met zestig cent nodig voor een meer selektief gebruik van de au to. Deze verhoging zou geleidelijk ingevoerd moeten worden. Een eerste ver hoging van de accijns met dertig cent per liter zal uiterlijk per 1 januari 1985 ingevoerd moeten worden, zei de initiatiefgroep donderdag in een toelichting op haar rapport „Verkeer en verzuring", dat vandaag aan de Tweede Kamer en de betrokken bewondslieden is aangeboden. Om de toenemende verzuring van de neerslag te bestrijden is het nood zakelijk de uitstoot van vervuilende stoffen door het autoverkeer te be perken. Een van de middelen is de automobilist er toe te brengen zuinig om te gaan met de af te leggen kilo meters. Dit kan onder meer door een deel van devaste kosten, zoals motor rijtuigenbelasting en de omzetbe lasting op de auto, variabel te ma ken. De initiatiefgroep stelt de regering en het parlement voor de wegenbe lasting en de BTW op de personenau to om te slaan op de benzineprijs. Dit heeft tot gevolg dat de brandstof der tig cent duurder wordt. Een verdere verhoging van de ben zineprijs is volgens de aktievoerders nodig om het autogebruik duurder te maken dan de tarieven van het open baar vervoer. „Wijs op weg" meent dat de mensen dan eerder geneigd zijn de bus, tram of trein te nemen en hun auto te laten staan. DEN HAAG - De nieuwe theorie- toets bij het rijexamen vertoont nog al wat zwakke plekken. De overkoe pelende organisatie van rijschool houders (COA) acht het theorie-exa men te licht omdat kandidaten die het certifikaat binnen hebben over onvoldoende funktionele kennis be schikken. De kamerleden Jorritsma (VVD), Van Vlijmen (CDA) en Van der Doef (pvdA) hebben er bij staatssekretaris Scherpenhuizen (verkeer) in schrifte lijke vragen op aangedrongen er wat aan te doen. Zij willen dat de be windsman in overleg met de COA en Advertentie Aanleg Elektr.- en waterinstallaties Verkoop en reparaties Elektrische apparaten Radio-apparatuur Televisie - Video - enz. 01114 - 1368 01119 - 1634 WASHINGTON - In Kenya is een fossiel gevonden van vijf miljoen jaar geleden. Het is het oudste tot dusver ontdekte fossiel: een onder kaak met twee kiezen, afkomstig van een op een mens lijkend schep sel. De vondst, bij het Baringomeer in het noorden van het land, werd ge daan door antropologen van de uni versiteit van Harvard (VS) en van de universiteit van KenyA. HILVERSUM - Het aantal luisteraars naar de Hilversumse zenders is in 1983 vrijwel gelijk gebleven ten opzichte van de vorige jaren. Gemiddeld luisterden in 1983 zo'n twee miljoen mensen van 12 jaar en ouder tussen zeven uur 's ochtends en twaalf uur 's avonds naar Hilversum 1 tot en met 4. Koplo per is Hilversum 3 gebleven met ruim een miljoen luisteraars, gevolgd door Hilversum 1 (600.000), Hilversum 2 (138.000) en Hilversum 4 (70.000). Dit blijkt uit het periodiek luiste ronderzoek van de afdeling kijk- en luisteronderzoek van de NOS. Deze afdeling nam samen met Intomart in november 1983 een steekproef naar het luistergedrag van zevenduizend personen. De tendens sinds 1978 dat de gemiddelde luisterdichtheid van Hilversum 3 daalt en die van Hilver sum 1 toeneemt heeft zich in 1983 „licht" voortgezet, aldus het onder zoek. Gemiddeld wordt 186 minuten per dag aan het beluisteren van de radio Tijdloos mooie mode voor vrouwen die houden van klasse en stijl. En de kwaliteit van Lucia naar waarde weten te schatten. Kom maar kijken! Ook voor hoeden en shawls Dam 15-19. Zierikzee Telefoon 01110.- 2816 WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER Zaterdag 7 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Teleac 15.30 uur RVU 16.00 uur Klassewerk. Mariaschool uit Hapert en de Krugerstee uit Vaas- sen nemen het onder leiding van Hans van Willigenburg tegen elkaar op. 17.25 uur Studie Sport. Westland ma rathonloop Laure de Afrikaanse jungle intrek ken om het gedrag van het in het wild levende dieren te bestuderen. Zij stuiten daarbij op een merkwaar dig diersoort getooid met een witte vacht. Om geheel andere redenen blijkt er van onverwachte zijde ook veel belangstelling voor deze dieren te bestaan en dat leidt tot konflikten. 21.30 uur Johnny Cash. Optreden van Johnny Cash. Hij wordt bijgestaan door zijn echtgenote June, The Oak- ridge Boys, Jon Anderson en Glan Campell. het CBR nagaat welke verbeteringen mogelijk zijn. De parlementariërs wijzen er op dat het nieuwe theorie-examen juist is ingesteld om een grotere funktio- nale kennis te waarborgen. In de praktijk blijken er zich gevallen voor te doen waarbij gezakte leerlin gen dezelfde dag een toets kunnen af leggen met soms dezelfde serie vra gen. Boven dien hebben de kamerle den begrepen dat de zogenoemde „spiekschilden" groen of rood weer schijnen zodat zij het spieken in plaats van voorkomen juist bevorde ren. AMSTERDAM - De huishoudbeurs zal vrijdag in het Amsterdamse Rai- gebouw zijn poorten weer openen voor het publiek. KERKWERVE - De onderhouds- kommissie van de Ned. Hervormde Kerk te Kerkwerve kwam bijeen om verder te spreken over de aktiedag die op 2 juni aanstaande plaatsvindt. Om de kerk heen zullen weer diverse kraampjes worden opgezet en daar naast wordt een rommelmarkt ge houden. Spullen hiervoor zijn zeer welkom cn worden opgehaald wan neer kontakt wordt opgenomen met de heer J. C. Kesteloo (tel. 01110-3355) of de heer K. Stouten (tel. 01110-6404). Op zaterdag 2 juni wordt de aktie om 10.00 als geopend verklaard. Tot vijf uur 's middags zullen allerlei wa ren (van handwerken tot oliebollen) aan de man worden gebracht. Twee uur later vindt er bij de kerk een op treden plaats van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" uit Zierik zee. De opbrengst van de aktie is bestemd voor onderhoud van het 84- jarige kerkje, een deel ervan gaat naar het kussen- en orgelfonds. Zaterdag 7 april, 21.30 uur, Nederland 2: .Johnny Cash". De beroemde country- en westernzanger in aktie. 17.50 uur Teleac 18-55 uur Donald Duck. Donald gaat op jacht naar noten voor zijn pinda kaasfabriekje. 19.00 uur The A-team. Als dank dat de Chinees Sam Yeng de levensred der van een der A-team leden krijgt hij de medewerking om zich te gaan vestigen in een Chinees restaurant. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Bananasplitshow. Ralhp Inbar en Patty Brard nemen de pre sentatie weer op zich en natuurlijk worden weer filmpjes getoond die werden opgenomen met.de geheime camera. 21.15 uur Falcon Crest. Melissa en Linda krijgen een ernstig ongeluk, waarbij Melissa zwaar gewond raakt. Linda kan echter vrij snel uit het ziekenhuis ontslagen worden. 22.05 uur Aktua tv en sport 22.45 uur Harten twee. Jonathan en Jennifer zijn zonder dat zij het weten in het bezit van een bijzonder kostba re postzegel. 23.30 uur Studio Sport. WK biljarten kunststoten. Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Toeristische tips 19.00 uur Nieuws 19.10 uur U zij de glorie. Optreden in de Sint Jacobskerk te Vlissingen. So list is de bas bariton Henk de Wild. 19.55 uur De witte leeuwen van Tim- bavati. Hoofdfiguren zijn biologie- docent Chris Mc Bride die samen met zijn vrouw Jeannie en dochtertje 22.30 uur Journaal 22.45 uur Studio Sport 23.25 uur Getuige a charge. De verfil ming van het bekende boek van Aga tha Christie. Het gaat om de verfil ming uit 1958 met in de glansfrol Marlène Dietrich. Het verhaal gaat over een advocaat Sir Wilfrid Ro barts die zijn glansrijke carrière wil afsluiten met de verdediging van een verdachte in een nogal opzienbare moordzaak; Zondag 8 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.15 uur Studio Sport 18.00 uur Sprekershoek 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Mensenwerk. Onderwerpen Werkgelegenheidsprojekt in Gronin gen, een kommune in Egmond aan de Hoef wordt bezocht. En een ontmoe ting vindt plaats met Louis Jousma die behalve pluimveehouder ook in strumentmaker is. 19.00 uur Studio Sport 19.55 uur Lotto 20.00 uur Journaal 20.10 uur Panoramiek 20.40 uur Humanistisch verbond 20.45 uur Kruispunt 21.20 uur Het gulden schot. Henny Huisman presenteert dit programma waarvan de baten bestemd zijn voor de Nederlandse Hartstichting. Mede werking wordt ook nog verleend door de Dancing devi's, de folklo ristische dansgroep Ovehi Tahiti, Saskia en Serge, Guys en Dolls, Ba be. In het panel nemen plaats Marti- ne Bijl, Maarten 't Hart, Caroline Kaart, Willem van Hanegem en Man fred de.Graaf. 22.40 uur Films en fans. Een menge ling van een quizprogramma en van een filmrubriek. Naast het spel dat gespeeld zal worden met de kandida ten zullen o.a. uit de films Yentl van Barbra Streisland, The dresser en Bastille fragmenten vertoond wor den. 23.50 uur Van op een afstand 23.55 uur Journaal Ned. 2 11.00 uur Omroepparochie 12.00 uur Het capitool 1.40 uur La forza del destino. Opera van Guiseppe Verdi. Het is de ge schiedenis, muzikaal verwoord, tus sen twee gelieven, Alvaro, een Spaans edelman en Leonora, dochter van een markies wonende in Sevilla. Pa vindt echter Alvaro geen geschik te huwelijkskandidaat voor zijn dochter en de twee gelieven kiezen het hazepad. Zij worden achterhaald door de Markies die wordt gedood door een plotseling afgaand geweer. De broer van Leonora wil de dood van zijri vader wreken.... 15.45 uur Teleac 16.00 uur Feminisme en christendom 16.30 uur Nieuws 16.35 uur Videoclips 17.50 uur Teleac 19.00 uur Nieuws 19.05 uur Operation Petticoat. Een blindedarmontsteking treft kapitein Sherman. 19.30 uur Countdown special. Dit keer is het programma geheel gewijd aan de opnamen van de videoclip Thriller van Micheal Jackson. Ook minder geschikte opnamen worden getoond. 20.10 uur Dynasty. Mc Vane maakt een geslaagde comeback als gron- greslid. 21.00 uur Een etmaal Amsterdam. Amsterdam wordt nader bekeken en ook de Amsterdammers. 21.24 uur Smiley's people. Smiley tracht gegevens te verzamelen die licht moeten werpen in de moord zaak van slachtoffers van Vladimir. Hij stuit op negatieven die na af drukken personen aan het licht bren gen die nogal wat in de melk te brok kelen hebben, maar nu toch bezig zijn met zaken die het daglicht maar moeilijk kunnen verdragen. 22.40 uur Vakantie '84. Deze afleve ring is geheel geënt op de aktieve va kantiebesteding. 23.15 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Maandag 9 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 14.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Tineke. Praatshow. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het hondje Rexi. Het hond je treedt op als beschermer van een kuikentje dat nog niet kan lopen. 19.05 uur Een barre toch op de toen dra. Tweede deel van deze jeugdfilm waarin de kijkers zien hoe de twee kinderen kampen met stormen en wilde dieren, die hun pad kruisen. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Farce majeure. Satirisch programma. 21.00 uur Schoppen troef. Komische serie met in de hoofdrollen Peter Tuinman, Geert de Jong, Pieter Lutz, Gerard Cox, Otto Molenkamp, Kitty Courbois, Henny Verhoogt. Het is de geschiedenis van het wei en wee van een voetbalklub Hoop doet Leven, die qua prestatie wat is teruggeval len. Oud Ajaxspeler en dorpsonder wijzer Guus Kuik wordt aangezocht daar wat verandering in te brengen. De inzichten van Guus stroken be paald niet met die van sponsor Anton Buyl, die direkteur is van een diep vrieskippen bed ri j f 21.25 uur Hier en nu 22.05 uur Kerk vandaag 22.25 uur Hill street blues. Allereerst moet Furillo een van moord verdach te man vanwege een nalatigheid vrij laten en komt Esterhaus. met een mond zonder tanden te staan als een hond Grace bedreigt en hij voor haar in de bres wil springen. 23.10 uur Socutera 23.25 uur Journaal 23.20 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Je ziet maar. Jongerenpro gramma 20.00 uur Konsumentenman. Frits Bom neemt het weer op voor de kon- sumenten natuurlijk is de bood schappenmand ook weer ergens in den lande verstopt. 21.00 uur Voetbal '80 21.40 uur Uitkijk. Filmprogramma. Fragmenten worden getoond van films die op de nominatie staan een oscar onderscheiding te verkrijgen. Ageeth Scherphuis neemt de presen tatie op zich. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Maandag 9 april, 21.00 uur, Nederland 1: Schoppen troef". Het bestuur van de voetbalklub HDL komt steeds minder lachend uit de duke out, want het goaltjes maken gaat niet best. besteed. Daarvan gaat 97 minuten naar Hilversum 3, 55 naar Hilversum 1, 12 naar Hilversum 2 en 5 naar Hil versum 4. Naar regionale zenders wordt gemiddeld vijf minuten per dag geluisterd. Dit cijfer is echter niet geheel maatgevend omdat lang niet overal in Nederland een regiona le zender te beluisteren is. De luister- dichheid van buitenlandse regionale in illegale zenders nam te opzichte van 1978 met ruim een procent ofwel 115.000 luisteraars tot bijna 200.000 luisteraars. UTRECHT- In ruim anderhalf mil joen huishoudens zijn de afgelopen twee weken een of meer mensen zo door griep of zware verkoudheid ge troffen, dat ze een dag of langer het bed moesten houden. Het ging in to taal om 2,5 miljoen Nederlanders. Op ieder moment in de afgelopen twee weken lagen 700.000 mensen met griep of zware verkoudheid onder de wol. Dat blijkt uit de resultaten van een onderzoek van het Instituut voor Marktinformatie Inter/View naar de omvang van de griepepidemie. In het zuiden telde zelfs meer dan de helft van de gezinnen de afgelopen veertien dagen een of meer zieken. In de rest van het land heeft de griepgolf volgens Inter/View zijn hoogtepunt nog niet bereikt Ook het ministerie van WVC heeft de afgelopen maand steeds stijgende griepcijfers gemeld. Daarbij zijn overi gens lagere cijfers genoemd. Dat komt doordat de gegevens van het minis terie afkomstig zijn van huisartsen die als „peiistation" fungeren. Zij melden alleen de „echte" influenzagevallen en uiteraard niet de patiënten die wel griep hebben maar niet de huisarts inschakelen. DEN HAAG - Nog voor de komen de zomer wordt een interim-rapport uitgebracht over de registratie van sociale zekerheids-fraude. Minister Korthals Altes van justitie heeft dit geantwoord op schriftelijke vragen van het PvdA-kamerlid Salomons DEN HAAG - Prins Claus opent dinsdag 8 mei in het Atlasgebouw in Amsterdam een tentoonstelling van ontwerpen en plannen ingezonden in het kader van de internationale wo ningprijsvraag „Wanneer is een wo ning een huis?". De prijsvraag is ge organiseerd door de Stichting Archi- tekten Onderzoek Wonen en Woonomgeving. DEN HAAG - De prijs die de glastuinbouw moet betalen voor het aardgas is per 1 april met bijna 1,7 cent verhoogd tot 45 cent per kubieke meter. Door een wijziging in de prij- sopbouw valt de verhoging welis waar 0,2 cent lager uit dan aanvanke lijk werd verwacht, maar de tuin bouw vindt dat onvoldoende. DEN HAAG - De zendtijd in de middaguren op de televisiezenders Nederland 1 en 2 zal op 1 oktober worden uitgebreid. Het zal daarbij gaan om een uitbreiding met 13 of 14 uur per week. Deze toezegging deed minister Brinkman van WVC de Tweede Kamer woensdagavond bij een nieuw debat over de medianota van het kabinet. De organisatie van de heer Orford klopte zo precies, dat zij 's morgens om twee uur al bij het tankschip aan kwamen. De buitengewoon rustige zee maakte het mogelijk direkt langszij te komen. XX Het regende toen Penelope langs de vuile touwladder naar het onordelij ke dek van het olieschip klom. Dc heer Orford had merkwaardig ge noeg de halsbrekende tocht al lang achter zich. Hij had zich tevoren draadloos met het schip in verbin ding gesteld, met het gevolg dat zij in de hutten veel meer comfort vonden dan waarop zij gerekend hadden. Vroeg in de ochtend gingen de twee schepen weer uit elkaar en Penelope staarde de statige vorm van dc Poly anthe na, toen deze in de mist ver dween. De olieboot miste vele kwaliteiten van hun voortreffelijke vorige schip. Hij rolde en slingerde vervaarlijk. Mevrouw Dorban. die aan dergelij- ke bewegingen maar niet kon wen nen en voor wie dc overheersende olielucht een nieuwe gruwel van dc zee was, verdween in haar kooi en bleef daar ook de volgende dag. Penelope had maar een kleine hut en had moeite haar weinige bezittin gen erin op te bergen. De laden wa ren gevuld met benodigdheden van de vorige bewoner. Zij maakte het zich echter zo gemakkelijk mogelijk cn ofschoon ze, om redenen die zijzelf niet verklaren kon, liever maar niet aan het eind van haar avontuur dacht, hoopte ze toch op een spoedige uitkomst van deze periode. Het nieuwtje dat John haar de vol gende ochtend meedeelde, verraste haar. „Ik geloof niet dat je de Polyanthe al voorgoed vaarwel hebt gezegd," zei hij. „Orford vertelde mij juist dat hij een ontmoeting heeft afgesproken voor het geval het jacht doorzocht is. Het zal wel worden aangehouden door een oorlogsschip, maar daarna zal het ons ten noorden van Madeira ontmoeten en kunnen we onze reis onder minder slechte omstandighe den voortzetten." „En wat ben je van plan met de Dorbans en met Hollin te doen?" „Tegenover Hollin zal ik mijn woord houden. Wat de Dorbans be treft door EDGAR WALLACE Hij schudde zijn hoofd. „Ze zijn moeilijk, maar voor geld wel te koop en voor een belofte die ik haar heb gedaan." „Wat voor een belofte?" vroeg ze nieuwsgierig. Hij wendde zijn blik af cn keek de ruimte in. „Ik heb beloofd dal ik niet zal trou wen, op voorwaarde dat zij me niet zullen verraden. En ik heb mezelf nog nooit zo hevig veracht als om die belofte." Nu keek hij haar weer aan. „Waarom?" vroeg ze. „Omdat ik van jou houd", zei hij. „Nu heb ik me beroofd van het enige waar ik inderdaad behoefte aan heb. Je zult mij nu wel een schurk vinden, Penelope cn waarschijnlijk ben ik dat ook. Ik wilde uit diplomatieke overwegingen met jou trouwen. Maar toen hield ik me voor, dat, al ben jij zo fantastisch lief ingegaan op Orfords voorstel, je dat toch niet uit liefde voor mij had gedaan. Hoe zou je ook van mij kunnen houden? Je kent me pas enkele dagen en zelfs- nu weet je nog niet eens het slechtste van mij." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11