Steeds meer belangstelling1 voor de natuurgeneeswijze Kruideniersbedrijf al meer dan 100 jaar gerund door familie Van 't Hof Vergadering Kruisvereniging te Bruinisse Ingebruikname reuzeglijbaan zwembad Onderdak Distriktsdag biljarten Veel voorspoed, maar ook tegenslag voor zaak in Brouwershaven Centra-aanbieding" 2 BLIK PRIMA LEVERPASTEI voor Jf 1 Ct, '|2 n 16 ct. Ml 6 ZIERIKZEE Boeiende (ilmavond Groei en Bloei De door de afdeling Schouwen en Duiveland van Groei en Bloei geor ganiseerde propaganda-filmavond in de bovenzaal te Zierikzee werd be zocht door ruim 130 leden en be langstellenden. In zijn openingswoord deed de voorzitter een beroep op de aanwezi gen mee te werken om van het aan natuurschoon zo rijke Schouwen- Duiveland ook een zo bloem-rijk ei land te maken. Degenen die geen tuin bezitten wees hij op de mogelijkhe den van bloembakken. Oostenrijk, Zwitserland en Z.-Duitsland laten zien wat ook daarmee te bereiken valt. Bloemen brengen niet alleen ge zelligheid voor u zelf, maar een bloemrijk gebied verhoogt ook de re creatieve aantrekkelijkheid. De ver eniging is daarbij op velerlei gebied behulpzaam. Ook de op 19 mei a.s. te houden geraniummarkt, te houden op de Vismarkt is daar een voorbeeld van en biedt een goede gelegenheid voor redelijke prijzen plantmateri- aal te kopen. Vervolgens werden een 3-tal films vertoond. Onder de vloedlijn, gtaf een beeld van het leven van plant en dier in de getijdenzone van de Oosterschelde. Hierbij waren o.a. prachtige onderwater opnamen van zeeanemonen te bewonderen. Groei en Bloei, de propagandafilm van de K.M.T.P. gaf een duidelijk beeld van de veelzijdigheid van het werk van de maatschappij en de wijze waarop dit wordt gedaan. Vier duindagen, nam de bezoekers mee op een tocht door een Hollands duingebied in winter-lente-zomer en herfst. Een bijzonder mooie natuurfilm. Daarna maakte de voorzitter be kend dat deze avond 6 nieuwe leden waren genoteerd, waar door het ledenaantal van 200 werd overschre den. Het 200ste lid kreeg een mooie hortenisa aangeboden. Daarna volg de een verloting, waardoor velen met een plant of bloemetje huiswaarts konden keren. P.V. Gevleugelde Vrienden Het duivensport seizoen start weer op zondag 15 april. Attraktievlucht vanuit Doornik 120 km en zondag 22 april de paaseierenvlucht vanuit Beaumetz 179 km. Inmanden, zater dag voor de vlucht van 7.30 tot 9.30 Aanrijding Op de hoek Karnemelksvaart- Balie-Varremarkt kwamen vanoch tend (8.45 uur) twee auto's met elkaar in aanraking. De botsing onstond toen J. B. v.d. H. uit Zonnemaire, ko mend van de Balie en rijdend rich ting Varremarkt, moest uitwijken voor een groep voetgangers. M. O. uit Oosterland zag door die voetgangers de Zonnemairse aüto te laat en botste tegen de auto, links-voor. Kampioen-kapper Kapper René van de Velde, al een jaar of zes werkzaam bij Kapsalon van Dam, is bij de Nederlandse kam pioenschappen in Amsterdam kam pioen van de provincie Zeeland ge worden. Hij vergaarde onder de Zeeuwse deelnemers de meeste pun ten op de drie af te werken onderde len. Direkt daarna boekte hij weer suk- ses. Hij werd kampioen van de Tech nische Club Rotterdam, een groep die geregeld traint met het oog op wedstrijden. NOORDWELLE Opbrengst Sakor-kollekte Vorige week is in Noordwelle ge- kollekteerd voor Sakor, de op brengst was 130,85. De drie koliek- tanten w.iren: Denis Tangeman, Pe ter Hoogenboom en Maurice Lokker. Zowel deze drie als de gevers worden hartelijk bedankt voor hun inzet. BROUWERSHAVEN Oud papier Sportvereniging A.S.V. begint de ze maand weer traditiegetrouw met het ophalen van oud papier op de eerste zaterdag. Dat is in dit geval za terdag 7 april. Men hoopt op veel oud papier en karton dat vanaf 9.00 uur 's morgens opgehaald zal worden. KAPELLE Aanrijding N 59 Vanochtend (7.05 uur) slipte J. C. O. uit Zierikzee op rijksweg N 59 met zijn auto en belandde tegen de langs de weg staande paaltjes, O. reed in de richting van Bruisse. Voor hem reed een personenauto en daarvoor een vrachtwagen. De personenauto ging de vrachtwagen inhalen, hetgeen O. eveneens wilde gaan doen. Zijn voor ganger echter remde plotseling, waarschijnlijk kon de inhaalma noeuvre niet door gaan wegens een tegenligger. O. moest derhalve ook op z'n remmen gaan staan waarbij hij in een slip raakte en tegen de paaltjes tot stilstaand kwam. In zijn slip ramde O. ook nog een verkeers bord. De schade aan zijn auto was niet ernstig. NIEUWERKERK Bijeenkomst NBvP Dc afdeling Duiveland van de Ned.Bond van Plattelandsvrouwen houdt op donderdag, 12 april een bij eenkomst in het Vereninigingsge- bouw ,,Ons Dorpshuis". Aanvang: 19.30 uur. Mevr. J. J. de Koning-van Langeraad uit Kamperland komt spreken over het onderwerp „ooit ge dacht over macht". Hierbij betrekt zij het feit, dat het niet gaat over macht in de politiek of over macht verhoudingen in de wereld, maar wel over macht tussen mensen. OOSTERLAND Stichting Mensen in Nood De kledingaktie ten bate van de Stichting Mensen in Nood/Carticas Neerlandica, die onlangs is gehouden heeft totaal op Schouwen-Duiveland 8.500 kg. opgebracht. De aktie stond in Oosterland onder leiding van mevrouw Rotte-Beije, die de inwo ners hartelijk bedankt voor het be toonde medeleven aan „Mensen in Nood". Dankzij deze hulp is het mo gelijk om goede kleding te verzenden naar die gebieden, waar behoefte bestaat aan deze hulp. Opbrengst SAKOR-kollekte De kollekte voor Sakor- kinderbescherming heeft opgebracht 480,-. De kollekte stond onder lei ding van Elly v.d. Maas-Rotte, die kollektanten en gevers hartelijk dank zegt. Welfare De afdeling Welfare van het Rode Kruis houdt dinsdag 12 april een ver koping van zelfgemaakte goederen. Deze verkoping vindt plaats van 14.00 tot 16.00 uur in het dorpshuis „Oosterhof". Oud papier In Oosterland word zaterdag 7 april vanaf 9.30 uur oud papier en vodden opgehaald voor de zending van de Gereformeerde Gemeente. Het papier en de vodden gebundeld 1 zetten. BRUINISSE - Op de ledenvergadering van de Kruisve reniging Schouwen-Duiveland afdeling Bruinisse in het N.H.-verenigingsgebouw, maandag, werd een belangrijk deel van de avond ingeruimd voor twee praktizijns, de heren J. de Ridder en de heer C. W. de Kievit, die een le zing verzorgden over de natuurgeneeswijze in al haar verschijningsvormen. De lezing werd ondersteund met een uitgebreide audio-visuele presentatie, oftewel een dia-serie. De beide heren brachten onderwerpen als: ho meopathie, fytotherapie, voeding, balneotherapie, hy- drotherapie, reflexmassage, Schröpfen, neutraalthera pie en symbiose, onderwerpen die steeds meer in de be- lanstelling komen. Reden voor het bestuur van de plaat selijk kontaktkommissie van het Groene Kruis te Bru, om deze heren op de vergadering uit te nodigen. SIRJANSLAND Verkoopdag Herv. gemeente Zaterdag 7 april organiseert de Hervormde gemeente te Sirjansland een verkoopdag, die gehouden zal worden in de kantine van de firma Van Dijke. De aanvang is 14.00 uur. BRUINISSE Ook in Bru weersondes Zeeland schijnt de laatste dagen een ware invasie vanuit de lucht te beleven. Al op verschillende plaat sen zijn namelijk weersondes gevon den met weerkundig apparatuur aan boord. Ook in Bruinisse is er een ge vonden. Het was Mieneke van Klin ken die de sonde vond. Het apparaat lag bij de achterdeur aan de Dorps weg. 's Ochtends om negen uur vond ze de sonde die daaj: ^lijkbaar in de loop van de nacht terecht was geko men. Zo'n weersonde wordt aan een bal lon opgelaten. Hieraan zitten een ra- darreflektor en een parachute, via de rader uit het betrokken land wordt de positie bepaald. Via de appara tuur in de sonde kan de windverde ling, de luchtdruk, luchtemperatuur en de luchtvochtigheid gemeten. Mie neke van Klinken heeft de sonde per zeepost terug gestuurd naar het Ame rikaanse adres wat op de sonde stond vermeld. Kledingbeurs Na de suksesvolle beurzen van vo rig jaar organiseert de Stichting peu terspeelzaal „De Krukels" op woens dag 11 april opnieuw haar lente- kledingbeurs. De kledingbeurs, in het peuterschooltje aan de Dr. de Kockstraat 81, zal 's ochtends gehou den worden tussen 9 en 12 uur. Tij dens de beurs is er een gezellige kof fietafel, voor een babbel en een snab bel, een grabbelton en een verloting met tal van leuke prijzen. Mensen die kleding inleveren kun ne weer meedelen in de winst. Als een kledingstuk wordt verkocht, wordt de opbrengst gedeelt tussen de „leverancier" en de peuterspeelzaal. Desbetreffende kleding kan uitslui tend worden ingeleverd op dinsdag middag 10 april tussen half twee en half vier in de peuterspeelzaal. Kle ding die zo weggegeven wordt aan de peuterspeelzaal kan ook op andere tijden worden afgegeven. Boeken en speelgoed zijn ook welkom, evenals kleding voor oudere kinderen. H. L. Kleppe overleden Op ruim 91-jarige leeftijd is in Bruinisse overleden de heer H. L. Kleppe. De heer Kleppe werd kort na de twee wereld-oorlog, toen Bruinis se, evenals de rest van Nederland, langzaam overeind kwam uit de puinhopen van de oorlog, als diaken benoemd van de Ned. Herv.kerk in Bruinisse. De heer Kleppe heeft die funktie tientallen jaren vervuld. Stimueringskracht voor 't Kwetternest In de plaats van mej. Wandel heeft het kollege van b. en w. besloten voor het resterende deel van het lo pende schooljaar als stimulerings kracht aan te stellen op de openbare kleuterschool ,,'t kwetternest", me vrouw P. L. Hendrikse-Eikenhout. Ophalen oud papier Door de Bruse dreven trekken za terdag (7 april7 leden en helpers van de zendingskommissie van de Gere formeerde gemeente, om ten bate van de Nbuma-zending oud papier te verzamelen. De auto's gaan rijden om half negen. Degenen die aan deze aktie willen meewerken worden ver zocht het aan te bieden papier alvast gereed te zetten. Een praktizijn (natuurgeneeskun dige) gaat er van uit dat ziekten over het algemeen het gevolg zijn van ver keerde leefgewoonten en zal in deze zin korrigerend optreden. De natuur geneeskunde leert, dat er een tijd ge weest is dat alles met elkaar in even wicht was. Negatieve ontwikkelin gen (ontbossing, oorlogen, industria lisatie, lucht- en watervervuilling) maar ook de hoge druk op het le venstempo, verstoorden dat natuur lijk evenwicht. Vele ziekten zijn dan ook volgens de heren De Ridder en Kievit terug te voeren naar dit ver stoorde evenwicht (disharmonie). Geen symptonen Een natuurgenezer behandelt niet de symptonen van een ziekte, maar zal trachten met de patiënt de diepe re oorzaak van de klacht op te spo ren. Dit alles met middelen, die de mens niet kunnen schaden. Basisge dachte is, dat het de patiënt zélf is die zijn genezing tot stand kan brengen, door middel van een veranderd leef patroon. Een voorbeeld: als nicotine of alco hol klachten veroorzaken, kan ook een natuurgenezer geen hulp bieden, als de sigaret en borrel niet gemeden worden. Aan de hand van deze ge dachten legden de praktizijns de di verse methoden uit aan een zeer be langstellende vergadering, eerst de heer Kievit, gevolgd door zijn kolle- ga De Ridder. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd na de pauze veel vuldig gebruik gemaakt. Voorzitter W. van Gilst opende de vergadering met een welkomst woord aan 54 belangstellende leden. Wat het huishoudelijk deel van de vergadering betreft: de notulen van- de vorige vergadering werd goedge keurd, en de aftredende voorzitter werd bij akklamatie herkozen. De voorzitter keek ook even terug in het afgelopen verenigingsjaar en moest vast stellen dat voor de win- terkursussen niet veel belangstelling was geweest. Uitzondering vormden de kursussen „gezondheid bij kinde ren", „borstkanker" en „zorg voor de gezondheid", welke evenals alle kursussen in goede samenwerking met het Rode Kruis werden gegeven. De komende winter staat in ieder ge val een kursus ziekengezondheids- zorg op het programma, suggesties voor meer kursussen zijn welkom, al dus voorzitter Van Gilst. Het is nog steeds niet gelukt een hoofdwijkverpleegkundige voor Schouwen-Duiveland aan te trekken, zo bleek verder op de vergadering. Voor deze baan bestaat kennelijk erg weinig belangstelling, waardoor het ook niet mogelijk is een 24-uurs gezondheiszorg-regeling te starten. De kontributie voor de kruisvere niging bedraagt nu 39,50 maar zal volgend jaar beslist verhoogd moe ten worden. Géén Groene Kruis De heer Versluis, sekretaris van het eilandelijk bestuur (eveneens blij met de goede opkomst) weer er op, dat er niet meer gesprokken mag worden over het Groene Kruis, maar dat het nu Kruisvereniging is gewor den, bijgestaan door het Zeeuwse Kruis. Verder sprak de sekretaris van de vele problemen die er zijn met de nieuwe wetgeving op het gebied van de gezondheidszorg. De Kruisvereni gingen worden overigens als enige niet getroffen door het inleveren en bezuinigingen van de regering, maar krijgen er waarschijnlijk nog finan ciële middelen bij. De heer Van Gilst tot slot van de vergadering, meldde dat de wijkver pleegkundige, zuster Padmos, met rugklachten kampt en derhalve ver vangen zal worden door een kollega. Met het kruiswerk gaat het goed in de gemeente Bruinisse: er zijn geen klachten ontvangen het afgelopen jaar. De kontaktkommissieleden on der wie sekretaris B. de Groot wer den door de voorzitter bedankt voor hun inzet en verzorging van deze uit stekende geslaagde en leerzame avond. ZIERIKZEE - Op zaterdag 21 april (paaszaterdag) wordt de reuzeglij baan in zwembad Onderdak in Zie rikzee officieel in gebruik genomen Vanaf 16 april zal de 42,7 meter lan ge glijbaan worden gemonteerd in het zwembad. Onderdak krijgt daar mee de langste glijbaan van Zeeland binnen haar poorten. De openings handeling geschiedt om 12.45 uur. BURGH-HAAMSTEDE - Zaterdag 10 april zal door het distrikt Schou wen-Duiveland het biljartseizoen worden afgesloten met de traditione le distriktsdag welke zal plaatsvin den in hotel Bom te Burgh-Haamste- de en waarvan de organisatie in han den zal zijn van de biljartvereniging Witte van Haemstede. Op deze dag zullen de finale wedstrijden plaatsvinden tussen de teams welke zich hebben weten te plaatsen in het toernooi om de dis- triktswisselbeker. De teams welke de eindstrijd hebben bereikt zijn: Phoenix (Ouwerkerk), Windenburg (Dreischor). O.K.K. (Nieuwerkerk) en Onder Vrienden (Burgh). Op deze distriktsdag zullen ook de bekers worden uitgereikt aan de spelers welke in het afgelopen seizoen op een distriktstitel beslag hebben weten te leggen. De aanvang van de distrikts dag is vastgelegd te 14.00 uur. BROUWERSHAVEN - Steef van 't Hof, de huidige 33- jarige eigenaar van de winkel in levensmiddelen en huis houdelijke artikelen aan de Markt te Brouwershaven heeft nog een gevelnaambord uit 1919. Hierop staat met sierlijke letters te lezen: „M. J. van 't Hof kruideniers waren, glas, porselein en aardewerk". Dit was de groot vader van Steef. De zaak werd echter lang voor dit tijdstip al ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Dat was toen de heer P. van 't Hof in het jaar 1870, in het toenmalige pand Noordstraat nummer D 10 (nu Noord- dijkstraat 15) een winkeltje begon in galanterieën. Hij heeft indertijd waarschijnlijk niet kunnen vermoeden dat zijn zaakje nog meer dan een eeuw voort gezet en enkele malen uitgebreid zou worden door zijn nazaten. Kort gele den deden enkele van deze „nazaten", Steef van 't Hof en zijn vader Piet van 't Hof, na enig speur werk in de archieven, de ontdekking van het ruim 100-jarig bestaan van hun winkel. Zij willen dit feit niet onopgemerkt voorbij laten gaan, Op de foto uit 1944 toen de winkel nog in de Noordstraat was staan uiterst rechts Marien van 't Hof en zijn echtgenote en hun twee zonen Wim (l) en Piet. T.M. 24. MAART '39 VICTORIA PAASCH-AAN BIEDI NG 2 ons Holiandsche Wafelen 25 ct. - met 'n GROOT PAASCHE1 gratis. Boterulevellen per pond 20 ct. King pepermunt in bus 45 ct Kiene pepermunt ballen 25 ct. Victoria reepen 3 stuks 10 ct. Victoria Brusselsche Kermis per '|2 pond 20 ct. 91 Pinkzalm Jewel roze per t|t blik 28 ct. Pinkzaim Jewel roze Frisco snijboonen 25 ct. Frisco doperwten n n 27 ct. Frisco spinazie, andijvie n n n 23 ct. Appelmoes de Betuwe n n n 35 ct. Zwaluw lucifers per pakje 10 ct. 1 BUSZAANSCHE TRACTATI E'S VOOR kJ CT. fj c rft-f t ttezzzt r&Litt/t J. W. N. SCHOT, Oud Vosmeersche Poort 6, Tholen Een reklame-folder uit maart 1939 geeft aan datje in die tijd hij twee ons Hol iandsche Wafelen zelfs nog een grooUpaaschei gratis kreeg. maar het inpassen bij de feestelijke opening van hun zaak die momenteel ingrijpend wordt verbouwd. Piet van 't Hof, de oprichter han delde in de negentiende eeuw voor namelijk in zogenaamde melktesten. Dit waren grote stenen schalen waar de boeren zo'n 25 a 30 liter melk in konden bewaren. Later voegde hij ,grutterswaren(kruidenierswaren) aan het assortiment toe, die hij bij de mensen aan huis bezorgde met een hondenkar en later met een hittekar (paard en wagen) waar hij heel Schouwen tot in de Westhoek mee af reed. Marien van 't Hof, de grootva der van de huidige eigenaar, die de zaak in 1919 overnam van zijn vader Piet, verving deze hittekar in 1924 door een T-fordje. De zaak, waarvan het assortiment zich steeds verder uitbreidde ging onder zijn leiding in 1933 verkopen onder de merknaam Centra. Hotel Bellevue Marien van 't Hof kreeg twee zo nen, Piet en Wim, waarvan Piet de zaak in 1946 overnam. Na zo'n vijf tien jaar met zijn broer samenge werkt te hebben, heeft Piet (de vader van de huidige eigenaar) de zaak ver der alleen gerund. Hij verhuisde in 1952 naar dc Markt, waar hij zijn bedrijf onder bracht in het tot winkel verbouwde pand dat voorheen hotel Bellevue was. „Bij de verbouwing die momen teel plaats vindt in het pand, kwa men de oude lambrizcring, de tegel muurtjes van de schouw en de centi meters dikke parketdansvloer van het vroegere hotel weer te voor schijn", vertellen de heren Van 't Hof. Later werd ook het pand waarin hun toenmalige buurman, Johannes Pleune een winkel in speelgoed en huishoudelijke artikelen had. aan het bedrijf van de familie Van 't Hof toegevoegd. In 1963 ging men over op zelfbediening en zo'n acht jaar gele den werd er voor het laatst aan huis bezorgd. De naam Centra veranderde in Attent. De huidige eigenaar Steef van 't Hof nam de zaak, die regelma tig ingrijpende verbouwingen en uit breidingen onderging in 1977 over van zijn vader, die overigens nog steeds werkzaam is in de winkel. Losse verkoop Een uitgebreide geschiedenis dus, die Steef en zijn vader vertellen aan de hand van oude foto's en herinne ringen. Zij hebben ook nog reklame- folders uit vroegere jaren toen de prijzen nog in centen aangeduid wer den en Hollandse nog met „sch" ge schreven werd. Het ging er toen veel gemoedelij ker aan toe", vertelt P. van 't Hof. „Men had nog tijd voor een praatje en de openingstijden waren van zes uur 's morgens tot elf uur 's avonds!" De meeste artikelen werden tot twin tig jaar geleden los verkocht: Soda, zout, suiker, koffie, alles werd afge wogen en in papieren zakjes verpakt. „Die losse verkoop gaf wel eens pro blemen", vertelt Piet. „Bijvoorbeeld de stroop. In de winter was hij te dik om te gieten en in de zomer was hij zo dun dat de stroop soms door heel het pakhuis liep. Het kannetje was dan namelijk veel vlugger vol dan ik had gedacht." Tegenslagen Maar ook de grotere tegenslagen gingen aan de firma niet voorbij. Zo als in 1944, toen er erg weinig klan ten waren vanwege de evacuatie die plaats vond, omdat de Duitsers hele gedeeltes van het eiland onder water zetten. Weer overstromingen en klan- tenverlies waren er in 1953 vanwege de watersnoodramp. „Toen kwam het water tweemaal in de winkel", vertelt de heer Van 't Hof. „maar in de kelder bleef het nog veel langer op en neer gaan met eb en vloed." In voor- en tegenspoed bleef het bedrijf echter overeind, zodat het nu, na ruim een eeuw overbleef als een van de drie Brouwse levensmiddelenza ken die de acht kbuidenierswinkelt- jes overleefden die er vroeger in de smalstad gevestigd waren.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6