Tachtig plaatsen minder in Concertzaal Zierikzee Verkeerskokers voor stormvloedkering Kosten vervoer schoolkinderen woonwagenkamp voor gemeente Slaapplaatsen voor manege in Axel Hond op eigen erf... Scheherazade bij Plattelands vrouwen Nieuwe trap Noorddijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE NOORDWELLE DRUKKERIJ 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 5 april 1984 Nr. 23503 3 Aa verbouwing en herinrichting ZIERIKZEE - De kapaciteit van de Concertzaal zal na de renovatie en de herinrichting met ongeveer tachtig plaatsen verminderen. Dat is het gevolg van de keuze, dat de zaal minder funktioneler gebruikt moet kunnen worden. Er zullen derhalve stoelen worden geplaatst, die zeer goed demonteerbaar, maar niet opklapbaar zijn. De tussenruimte tussen de rijen zal derhalve groter moeten worden, zodat niet tweehonderdtachtig, zoals thans, maar slechts tweehonderd stoelen geplaatst kunnen worden. Dit punt kwam woensdagavond aan de orde tijdens de eerste open bare vergadering van de kommissie Condertzaai in de kleine kommissie kamer van het stadhuis. Voorzitter van deze kommissie, burgemeester Th. H. de Meester informeerde of deze vermindering van kapaciteit wel te aksepteren zou zijn. De heer P. Mom, vertegenwoordiger van de Stichting Uit op Schouwen- Duiveland had daar zijn twijfels over. Verwijzend naar het nog lopend thea terseizoen moest hij konstateren, dat er vier maal een volle zaal kon worden geboekt Vermindering van de kapaci teit zou volgens hem niet alleen bete kenen, dat er mensen teleurgesteld moeten worden, maar ook dat bepaal de artiesten niet meer bereid zullen zijn in Zierikzee op te treden. Als voorbeeld noemde hij Paul van Vliet die op eigen risiko in februari dit jaar in de Concertzaal optrad. De heer Mom stelde vast, dat je Paul van Vliet niet meer zal zien bij de terugloop van de recettes. Voor de Stichting Uit op Schouwen-Duiveland schatte hij het gemis aan inkomsten bij het ontbreken van dergelijke grote evenementen op ongeveer f 6.500,-. „Niet op in te richten" „Maar je kunt de Concertzaal toch niet inrichten op twee uitverkochte voorstellingen per jaar", vond exploi tant de heer N. J. W. van der Zwan. Zelf voorzag hij vooral de positieve kanten aan het wat intiemer karakter dat de Concertzaal na de herinrichting zal krijgen. Kommissielid de heer J. Coumou deed de suggestie klapstoelen te plaat sen op het verhoogde gedeelte van de benedenzaal. Bij het gebruik van de akkommodatie als feestzaal zou dat gedeelte dan, zijn inziens, niet ontruimd dienen te worden, omdat de ruimte vanaf de verhoging tot aan het toneel wellicht voldoende zou zijn. Ook daar kon de heer Van der Zwan zich niet in vinden. Met nadruk trachtte hij de overige kommissieleden uit te leggen, dat het tegenover de huurders van de zaal niet te verkopen zou zijn die klap stoelen op de verhoging te laten staan bij gebruik als feestzaal Anderzijds zou de verhuurprijs veel te hoog worden als de klapstoelen alsnog ontruimd zouden moeten wor- den. „Dat weghalen van die honderd klapstoelen en het weer plaatsen op nummer kost me f 2.000,- dat is niet meer op te brengen", aldus de exploi tant Hij wist er de overige kommissie leden mee te overtuigen, dat hier een afweging van belangen diende plaats te vindea Men koos ervoor de kapaci- teitsvermindering van ongeveer tach tig plaatsen dan maar voor lief te ne- mea Stoelkeuze Volgende stap was het advies welke stoel er nu daadwerkelijk in de Con certzaal geplaatst moet wordea Direk- teur gemeentewerken de heer D. D. J. van der Poel had ervoor gezorgd, dat de kommissieleden uit een ruim aantal modellen konden kiezea Wie straks in het nieuwe theaterseizoen niet lekker in de Concertzaal zit kan in elk geval de kommissieleden niet verwijten, dat ze bij hun keuze lichtzinnig te werk zijn gegaan. Zeer gedegen werd het zitgemak der modellen getest en er werd nauwkeurig gelet op konstruktie en koppelsysteem. Na de uitgebreide test bleven twee modellen over, die in aanmerking ko men om in de Concertzaal geplaatst te worden. Beide modellen zijn lever baar door de firma Car te Katwijk. De ene stoel vindt men ook in het Casino in Den Bosch en kost f 178,50, het andere model voldoet al vijftien jaar in „Het Turfschip" in Breda en kost f 180,-. De kommissie Condertzaai zal zich nog nader beraden welke stoel het uit eindelijk zal wordea Over de kleur van de bekleding leken de meningen in eerste instantie nogal verdeeld. Ook die zal nog nader worden bepaald. Verbouwing Voormen aan de inrichting toe is, zal eerst de verbouwing van de Concert zaal moeten plaatsvinden en ook daar boog de kommissie woensdagavond het hoofd over. De heer Van der Poel liet weten, dat de bestekstukken voor een onder handse aanbesteding gereed zija Men hoopt in de week van 4 tot 11 mei tot gunning over te gaaa In verband met reeds lang vastlig gende reserveringen voor de Concert zaal zal niet voor 1 juni met de daad werkelijke verbouwing begonnen kun nen worden. De oplevering zal dan half septem ber dienen te geschieden, zodat er nog ongeveer veertien dagen beschik baar zijn voor de inrichting. Vooral met het oog op aanvang van het nieuwe theaterseizoen dient de Con certzaal rond 1 oktober weer open te z^n. „Is dat wel haalbaar?", vroeg de heer J. J. Geleijnse zich af. Zelf had hij daar zijn twijfels over en wilde genotuleerd zien, dat hij aandrong op verruiming van die bouwtermijn. De heer Van der Poel erkende, dat er inderdaad niet gerekend is met grote tegenvallers, an derzijds wees hij erop, dat die bouw tijd van tien weken toch ook in overleg met de architekt, als reëel moet wor den beschouwd. De verhardingstijd voor het beton zou volgens hem enigs zins vertragend kunnen werken, even als de bouwvakvakantie. „Visitekaartje" „De verbouwing van de Concertzaal is voor de aannemer toch ook een visi tekaartje, wellicht bestaat er bereid heid bij een ploeg bouwvakkers de va kantie later op te nemen", aldus de heer Van der Zwam De heer Mom liet desgevraagd weten, dat de Stichting Uit in Zeeland bij de opstelling van het nieuwe theaterseizoen in elk geval re kening zal houden met de verbouwing van de Concertzaal Mocht men echter met grote vertragingen in de opleve ring worden gekonfronteerd dan is het niet denkbeeldig, dat er voorstellingen moeten worden afgezegd. De heer Van der Poel liet weten, dat in het bestek 15 september als op- leverdatum staat aangegeven. DEN HAAG - Minister Winsemius van milieubeheer hoopt op een spoeidge behandeling van de wet bo dembescherming door de Tweede Ka mer, zodat deze begin 1985 in wer king kan treden. Hij acht de wet een belangrijk instrument om verdere schade aande bodem te voorkomen. AMSTERDAM - De huishoudbeurs zal vrijdag in het Amsterdamse Rai- gebouw zijn poorten weer openen voor het publiek. AXEL - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de gemeente Axel een verklaring van geen bezwaar ge geven voor ten hoogste 26 logies slaapplaatsen in het manegegebouw Magrette la. Het is de bedoeling deze te gebruiken voor ruiter- en pony kampen. Gs benadrukken dat het beslist niet mag gaan om jeugdherbergakti- viteiten. Voorts vinden gs het uit een oogpunt van verkeersveiligheid noodzakelijk dat er op het terrein een permanente parkeervoorziening wordt aangelegd. De ingediende bezwaren zijn onge grond verklaard. Deze hadden vooral betrekking op de manege zelf. Gs merken op dat deze al planologisch geregeld is; toen zijn geen bezwaren ingediend. Bruinisse BRUINISSE - Het mini-debat in de laatstgehouden raadsvergadering van Bruinisse, over de overlast die in de gemeente wordt ondervonden van honde-uitwerpselen, heeft er toe ge leid, dat de inwoners van Bru van daag een gemeentelijke circulaire in hun brievenbus vinden over dit on derwerp. Daarin wordt de eigenaar van een hond er nogmaals op gewe zen, dat de Algemene Politieveror dening van Bru er van uitgaat, dat men a. de hond niet los op straat mag laten lopen, en b. dat men de hond zijn of haar behoefte op het eigen erf laat doen. Wij geloven dat het meer een kwestie van mentaliteit is van de hondebezitter. Een slechte mentaliteit is het om even de deur open te doen en de hond enige tijd zonder geleide vrij op de weg te laten lopen. Wanneer men op deze wijze een hond houdt beseft men onvoldoende wat men an deren daarmee aandoetaldus het kollege in het rondschrijven. Zonder dat het kollege iemand een hond misgunt, dringt men aan op meer toezicht om zo de overlast voor de medeburger tot een minimum 'te be perken. "oqoJ sjnoo In dit verband verzocht hij de wet houder in de volgende kommissie vergadering met een tijdsplanning op tafel te komen. De heer Groen vond zelf ook dat het hoog tijd werd om van start te gaan. Hij zegde de kommissieleden toe, dat deze zaak inderdaad de hoogste prioriteit zal hebben, en dat er op korte termijn spijkers met koppen geslagen zullen worden. Tijdens de rondvraag attendeerde de heer Van der Wekken op de forma tieregeling in het kader van de wet op het basisonderwijs. „Een bijna onwerkbare formule", vond de heer Lagendijk. In elk geval zal de afde ling onderwijs zich diepgaand met de materie bezig houden en vervolgens een advies uitbrengen. Uiteraard komt de materie dan ook aan de orde in de kommissie onderwijs. Tot slot drong de heer Van der Wekken er nog op aan de tentoonstel ling „Bladeren in het verleden", die vanaf heden (donderdag) in de Vier schaar van het stadhuis te bezichti gen is, ook onder de aandacht van de scholen te brengen. „Deze expositie biedt leuke aanknopingspunten om kinderen met historische bronnen te konfronteren", vond de heer Van der Wekken. ZIERIKZEE - De provinciale jaar vergadering van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen wordt donderdag 26 april gehouden in de Prins van Oranje te Goes. Aanvang: 10.30 uur. Na de huishoudelijke zaken zullen 's ochtends twee inleidingen word*1" gegeven. Mevrouw A. L. Dekker-van Nieuwenhuijzen spreekt over „De rol en de positie van de meewerken de vrouw in het bedrijf" en mevrouw C. S. Mandemakers-Penning heeft als onderwerp „Het waterprojekt van de ACWW". 's Middags komt Scheherazade, medewerkster van het weekblad Li- belle, vertellen over haar reizen endi- verse voorvallen, die in haar „cock tails" werden verwerkt. Onder het pseudoniem Maria Oomkens schreef zij een aantal boeken. Tijdens deze jaarvergadering van de afdeling Zeeland worden tevens de uitslagen van diverse provinciale wedstrijden bekend gemaakt. De afdeling Schouwen van de Bond van Plattelandsvrouwen houdt op dinsdag 10 april een bijeenkomst in Het Huis van Nassau, waar dieren arts Sj. Bergsma over verzorging van huisdieren (ook bij ziekte) zal spre ken. Aanvang 19. 30 uur. Introduced zijn welkom. Bruinisse BRUINISSE - Bewoners van de Noorddijk in Bru hebben zich tot b en w gewend om te komen tot verbe tering van de trap tegen over num mer 17. Om ongelukken te voorko men dringen de bewoners aan om re- konstruktie van de trap, zoals ook geschied is met de trap tegenover de Gereformeerde kerk. „Meermalen zien wij ouderen, maar ook jonge mensen deze trap op en af worstelen. Van lopen is helaas geen sprake meer", aldus de bewo ners. „Wij verzoeken u er bij het Wa terschap op aan te dringen dat er zo spoedig mogelijk is aan deze trap ge daan zou moeten worden. Aangezien de konstruktie van de trappen aan de Steinstraat beter is dan de trap bij de Gereformeerde kerk, zouden wij graag een trap zoals die in de Steinstraat verwezenlijkt zien", zo dringen de bewoners bij het kollege aan. De brief gaat vergezeld van een handtekeningenlijst. Uitgeven B.V. Drukkerij v7h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Schaarvol met pijlers WERKEILAND NEELTJE JANS - Terwijl vannacht de laatste pijler in de stroomgeul De Schaar werd ge plaatst en volgende week maandag de eerste in de Room pot wordt afgezonken, worden op het werkeiland Neelt- je Jans al weer voorbereidingen getroffen voor een nieuw element bij de bouw van de pijlerdam: het aan brengen van de verkeerskokers. Een doorsnede van pijlers en schuiven met (overlangs bovenaan) de verkeers- koker. Deze betonnen zuilen worden op Kats gemaakt. Ze zijn 45 meter lang (en 9.25 meter breed), maar die bij de landhoofden zijn een stuk langer. Vijf daar van meten 80 meter en één 68 meter. In gewicht maakt het verschil niet veel uit, want de verkeerskokers voor de landhoofden worden gemaakt van een vrij nieuw soort licht beton, terwijl de kortere van zwaarder beton zijn. Eind april/begin mei gaat de Taklift 4 de eerste landhoofdkoker op de da- maanzet aan de Schouwse kant van de Hammen tillen. Deze koker ligt al ge reed op een ponton in de betonhaven op Neeltje Jans. De „flappen" van de ko kers worden naderhand aangebracht, omdat anders de bovenbalken niet kun nen worden geplaatst. Intussen is de toplaagstorter Trias bezig met beproevingen in de Hammen. De grote zwart met oranjekleurige storter, die op een ponton is geplaatst, is van de wallekant goed te zien. T.v-uitzending Volgende week woensdag wordt in de uitzending van „Van Gewest tot Ge west" een algemene indruk gegeven van de stand van zaken bij de bouw van de stormvloedkering. De opnamen werden afgelopen woensdag gemaakt. Advies kommissie onderwijs: ZIERIKZEE - Het onderwijs aan kinderen, wonende op het woonwagenkamp De Val wordt van groot belang geacht door de kommissie onderwijs. Dat bleek dinsdag avond tijdens een openbare vergadering van deze kom missie in de raadzaal van het stadhuis. Advies werd uit gebracht over de vraag of de kosten van het dagelijks taxivervoer van deze kinderen voor laste van de gemeen te Zierikzee moeten komen nu de rijksregeling ten aan zien van de vergoeding van deze kosten aanzienlijk is ge wijzigd. Tot nu toe werd tachtig procent van die kosten van het dagelijks taxivervoer door het rijk vergoed. In de nieuwe regeling zal dit speciale vervoer echter in het geheel niet meer worden vergoed en zal voor iedereen dezelfde regeling gelden, te weten: onder bepaalde voorwaarden vergoeding van de kosten van open baar vervoer als de betrokken ouders een aanvraag daartoe indienen. De kinderen, wonende op het woonwagenkamp zouden in principe gebruik kunnen maken van het open baar vervoer (halte De Val), maar de praktijk heeft in het verleden reeds uitgewezen, dat dit niet zal gebeuren. Met andere woorden als het vervoer niet is geregeld, zullen die kinderen geen onderwijs volgen. Deze kantte keningen maakte ook de heer J. J. Doeswijk vanaf de publieke tribune dinsdagavond. Belang onderwijs voorop Kommissielid de heer D. van der Wekken kwam in het kader van deze overweging ook tot het advies, dat het belang van het onderwijs aan de ze kinderen voorop moet staan en dat de gemeente daar dan maar iets voor over moet hebben. Hij achtte het zin nig eens met de betrokken ouders te praten over een eventuele eigen bij drage in de totale kosten 6.000,—). Mevrouw M. A. Bij de Vaate-Rozen- daai (CDA) was het daar mee eens. Ze wees erop, dat de betrokken kinde ren analfabeet zouden blijven als het vervoer naar en van school niet gere geld zou zijn. Ook zij adviseerde met de betrok ken ouders en de schoolleiding te praten oyer een mogelijkheid, dat het vervoer door één der ouders wordt geregeld onder vergoeding van de kosten. Op aanraden van ambtenaar de heer J. Lagendijk zou in dat overleg dan ook het aspekt kontinuïteit betrokken moeten wor den. De heer J. J. Geleijnse (V.V.D.) noemde het enerzijds absurd, dat de gemeente 6.000,— moet uitgeven ten behoeve van het onderwijs aan deze speciale groep en vond dat ei genlijk niet te verkopen tegenover kinderen, die in de polder wonen en van wie verwacht wordt, dat ze maar op de fiets naar school komen. An derzijds woog ook bij hem het belang van het onderwijs aan de kinderen van het woonwagenkamp het zwaarst. Verwijzend naar de huidige praktijksituatie achtte hij het ook zinnig met de betrokken ouders te gaan praten over een vervoersrege- ling. Mocht dit overleg echter geen resultaat opleveren, dan diént - aldus bet advies van de kommissie - de ge meente de kosten geheel voor eigen rekening te nemen. Verkeerssituatie De advisering in het kader van de verbetering van de verkeerssituatie rond de scholen ,,'t Mierenest" en ,,'t Kofschip" kwam ook in deze kom missie aan de orde, omdat voorzitter wethouder J. Groen er ook duidelijk onderwijskundige aspekten aan zag. Dat die aspekten echter nogal verwe ven zaten met de verkeerstechnische zaken bleek al snel tijdens de diskus- sie, die volgde. Daaraan voorafgaand vroeg mevrouw J. van Anraad- Goossens, hoofdleidster van ,,'t Mie renest" vanaf de publieke tribune zich af, wat er eigenlijk nog te advi seren viel. Ze had inmiddels een brief ontvangen van het kollege van b. en w. waarin volgens haar duidelijk vermeld stond welke maatregelen getroffen zouden worden. Volgens wethouder Groen was dat echter geen juiste interpretatie. Het betrof naar zijn mening een overzicht van de door het kollege overgenomen plannen uit het advies van de ver- keerskommissie. „Het betekent nog niet, dat het inderdaad allemaal zo gaat gebeuren", aldus de heer Groen. De totale kosten voor het thans voorliggende plan worden geraamd op 16.000,— en zowel kommissie fi nanciën als publieke werken zullen er ook nog advies over uit gaan bren gen. Aan de kommissie onderwijs dins dagavond de taak op haar gebied te adviseren. Mevrouw Van Anraad wees, evenals destijds tijdens de ver gadering van de verkeerskommissie, op het onderwijskundig belang van een gemarkeerde voetgangersover steekplaats. Een voorziening, die in het huidige plan niet is opgenomen. „Het hoeft niet persé een zebrapad te zijn, maar een gemarkeerde plek is van belang om de kinderen aan te ge ven, waar ze over dienen te steken", aldus de hoofdleidster. meenemen in V.C.P. De kommissieleden bleken wel ge voelig voor dit argument. Na enige diskussie in welke vorm het advies gegoten diende te worden, was het resultaat, dat de kommissie akkoord kon gaan met het huidige plan, maar dat tevens werd verzocht de kwestie van voetgangersoversteekplaatsen (V.O.P.) in de Scheldestraat mee te nemen in het Verkeerscirkulatieplan (V.C.P.), dat thans door een deskun dig bureau voor de gemeente Zierik zee wordt opgesteld. Indien finan cieel mogelijk zag de kommissie on derwijs de verkeerssituatie rond eer der genoemde scholen liefst nog dit jaar verbeterd. In vervolg op een eerder gestelde vraag door mevrouw Bij de Vaate be treffende het opnemen van aparte posten voor het vervangen van duur dere apparatuur, die in de scholen aanwezig is, wees wethouder Groen op de nieuwe vergoedingsregeling, die volgend jaar van kracht zal wor den. Hij achtte het beter die nieuwe regeling af te wachten. De kommissieleden konden daar mee akkoord gaan, zij het dat het me vrouw Bij de Vaate toch wat speet, dat er dan voor een jaartje geen rege ling wordt getroffen. De overige kommissieleden waren echter van mening, dat de praktijk daar eigen lijk ook geen aanleiding toe geeft, omdat de gemeente zich altijd cou lant opstelt ten opzichte van dergelij ke aanvragen. Vandalisme Met het verlenen van medewerking (ex artikel 72) voor bouwkundig her stel van vernielingen in het gebouw van de J. L. de Jongeschool kon de kommissie unaniem akkoord gaan. Mevrouw Bij de Vaate zag in dit punt aanleiding eens te pleiten voor een vorm van begeleiding van kinderen en ouders, die betrokken zijn bij ge pleegd vandalisme. Zij zag hier een taak van de kommissie onderwijs om bij instanties als de politie te pleiten voor doorverwijzing van betrokke nen naar bijvoorbeeld Algemeen Maatschappelijk Werk. Vandalisme wordt, volgens de CD A-woord voer ster wel gesignaleerd binnen de kom missie, maar er wordt niets aan ge daan. Zij pleitte in dit verband voor een soort ouderbegeleiding. „Een loffelijk streven, maar het is erg moeilijk", vond wethouder Groen. „Een uitermate loffelijk stre ven, maar het is niet nieuw. Er is in de kommissie onderwijs al vaker over gediskussieerd", aldus de heer Geleijnse. Persoonlijk zag hij het niet zitten, wat er meer aan gedaan kan worden dan de betrokkenen in formeren als het plegen van vanda lisme wordt gesignaleerd. „Ik heb niet de illussie, dat wij er als kommissie onderwijs iets aan kunnen doen", vond ook de heer Van der Wekken en hij achtte de scholen zelf best bij machte in samenwerking met de politie iets te ondernemen. Hij was van mening, dat dit ook niet op de weg van de kommissie onder wijs lag. Mevrouw Bij de Vaate zei niet de illussie te hebben, dat het vandalisme morgen zal verdwijnen, maar vond toch dat er vanuit de kom missie onderwijs best een advies in een bepaalde richting gegeven kon worden. Wethouder Groen zegde toe haar suggestie in elk geval onder de aandacht van de betrokken prote- feuillehouder te zullen brengen. School Raamstraat Ten aanzien van de ontwikkelin gen met betrekking tot de vorming van een basisschool in de Raamstraat had de voorzitter weinig nieuws te melden. De cijfers voor de nieuwe prognoses zijn binnen, maar konden nog niet verwerkt worden. Op basis van die nieuwe prognoses zal beke ken worden of er aanleiding is voor een gesprek in Den Haag ten behoeve van de toestemming voor een extra lokaal. „Ik zou toch willen aandringen op de grootst mogelijke spoed", pleitte daarop de heer Van der Wekken, Hij vond dat er toch alles aan gedaan moet worden, dat die basisschool in de Raamstraat inderdaad op die le augustus 1985 van start kan gaan. Ook de heer Geleijnse drong erop aan, dat terdege rekening wordt ge houden met die eindtermijn. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3