Provinciaal beleidsplan rekreatie en toerisme in Middelburg gepresenteerd DAY AFTER weekend diensten Vele alarm-ontvangers brandweer duur betaald Reakties kunnen komende maanden worden ingediend De Concertzaal in Zierikzee ZIERIKZEE - Het provinciaal beleidsplan voor rekreatie en toerisme sluit aan op de verleden jaar gereedgekomen studies van de Grontmij. Deze studies zijn in opdracht van het provinciaal bestuur gemaakt De Grontmij heeft de toeristisch-rekreatieve struktuur en de ontwikkelingsmogelijkheden in kaart gebracht Het ambtelijke koncept is voorbereid door een begeleidingsgroep onder voorzitterschap van de gedeputeerde voor rekreatie J. B. Ventevogel, die het beleidsplan dinsdagmiddag tijdens een perskonferentie in het provinciehuis te Middelburg presenteerde. Aanpassing van het beleid voor re kreatie en toerisme is nodig om beter te kunnen inspelen op de vergrote vraag naar het „toeristisch-rekreatief produkt Zeeland". Hierdoor zijn al en kele knelpunten ontstaan die ten koste gaan van het rekreatieklimaat als van natuur en landschap. Ook kan met een aagepast beter worden ingespeeld op de positieve effekten van rekreatie en toerisme op ekonomie en werkgele genheid Als hoofddoelstelling is geformu leerd: het streven naar een stimulering van de toeristisch-rekreatieve ontwik keling rekening houdend met de an dere belangen. Bij de uitwerkingervan zijn enkele punten centraal gesteld: - de bevordering van de werkgele genheid; - de afstemming op en versterking van de specifiek Zeeuwse toeristische elementen; - het tot stand brengen van de - in de Grontmij-studie - gesignaleerde ont wikkelingsmogelijkheden in de ver- blijfsrekreatie; - seizoenverlenging; - hoge gebruikswaarde van ruimten met een rekreatieve bestemming; - kwaliteitsverbetering; - tegengaan van negatieve effekten voor andere sektoren. Ruimtelijke hoofdstruktuur Voor een goede ruimtelijke afwe ging en inpassing van nieuwe ontwik kelingen op rekreatief gebied geeft het plan een zogenaamde ruimtelijke hoofd struktuur. Voor het Noordzeekustgebied wordt uitgegaan van een ruimtelijk patroon van konceritratiegebieden en schei- dende-zones. Ontwikkeling van rekrea tie en toerisme moet plaatsvinden in de koncentratiegebieden; buiten deze gebieden prevaleren het behoud en versterking van andere belangen. Het beleid in het kustgebied zal vooral gericht zijn op het oplossen van het strukturele tekort van toeristische standplaatsen en kwaliteitsverbete ring. In het licht van produktverbete- ring is er ook ruimte voor uitbreiding. Voorde oe verge bieden langs de Del tawateren is het beleid vooral gericht op produktontwikkeling om zo de aan trekkingskracht van deze gebieden te vergroten. Uitbreidingen zijn in dit ge bied mogelijk in de koncentratiegebie den en - op sommige plaatsen - aan sluitend aan deze gebieden. Ook in het achterland is het beleid gericht op produktontwikkeling. Voor het open houden van het landelijk ge bied zullen meer intensieve vormen van rekreatie moeten plaatsvinden aansluitend aan dorpen en steden of bij lokaties die al een intensief rekrea tief gebruik kennen. Voorts is voor de Deltawateren een zonering opgesteld. Een viertal gebie den worden onderscheiden gebieden waar de rekreatie hoofdfunktie is, ge bieden waar naast de watersport nog een andere hoofdfunktie is, gebieden waar het rekreatief medegebruik niet in strijd mag zijn met de toegekende hoofdfunktie en gebieden die van be lang zijn als verbinding tussen water- sportgebieden. Gewenste ontwikkelingen Op het gebied van de dagrekreatie zijn netten van wandel-, fiets- en rui terpaden gewenst Hieraan gekoppeld zal een trekkershuttenplan worden opgesteld. In West Zeeuwsch-Vlaan deren (binnenzijde dijk/duin), bij de Braakman en langs de zuidoever van Tholen is een extra stimulans nodig te verbetering en/of realisering van dag- rekreatieterreinen. Nieuwe elkweervoorzieningen zou den vooraltot stand moeten komen bij de steden en gebieden waar veel re- kreanten verblijvea Verder wordt ge dacht aan de ontwikkeling van attrak- tiepunten in Vlissingen en Neeltje Jans. Voor de surfsport is het van belang plankzeilcentra te stimuleren; de ge dachten gaan uit naar de Schotsman, de Oranjeplaat en het oostelijk deel van het Veerse Meer, aan de Brou- wersdam (Kabbelaarsbank en dam- aanzet-Noordzeezijde), de Grevelin- DEN HAAG - Op de blauwe be lastingsenvelop hoeft per 1 april geen postzegel. Dat heeft het ministe rie van financiën woensdagmiddag meegedeeld. ROTTERDAM - Een hoofdagent van de Rotterdamse politie treedt op als lijsttrekker van de centrumpartij (CP) tijdens de deelgemeenteraads verkiezingen die in mei in Rotterdam worden gehouden. De politieman W. Sparreboom voert de CP-lijst aan in de deelgemeente Ijsselmonde. Het Tweede-Kamerlid Janmaat voor de centrumpartij heeft dit woensdag be vestigd. gen, en in het projekt Hals van Zuid- Beveland en in de Braakman. Voor sportduikers zijn voorzieningen ge wenst bij koncentratiepunten voor duikers. Voor de zogenaamde lawaai- sporten worden permanente lokaties verspreid over de provincie nage streefd. Het beleid voor de watersport is gericht op de aanleg van passanten plaatsen en afmeergelegenheid. Voor al het westelijk en oostelijk deel van de Grevelingen komt hiervoor in aan merking. Uitbreiding van het aantal vaste ligplaatsen komt pas aan de orde als de behoefte eraan vaststaat. Bij de verblijfsrekreatie wordt de hoogste prioriteit gegeven aan het op lossen van het strukturele tekort aan toeristische standplaatsen in het Noord zeekustgebied. Dit tekort heeft name lijk niet alleen een bijzonder nadelige invloed op de kwaliteit van de akkom- modaties en het rekreatieve klimaat maar zeker ook op natuur en milieu. Evenveel proriteit krijgt het streven de kwaliteit van bestaande verblijfs- terreinen te verbeteren. Op de derde plaats staat een geleidelijke uitbrei ding van de verblijfsakkommodatie. Kampeerplaatsen Het strukturele tekort aan kampeer plaatsen wordt geraamd op ongeveer de helft van de totale overdruk. Het bedraagt ca 2.100 plaatsen. Om het strukturele tekort op te los sen is in Zeeuwsch-Vlaanderen 3 hec tare nodig, in Midden-Zeeland 14 ha en op Schouwen-Duiveland 24 ha. Naast het strukturele tekort is er af en toe sprake van een echte topdrukte. Hiervoor moet worden gezocht naar lokaties voor regionale overloopterrei nen. De exploitatie van deze terreinen vormt nog een punt van aandacht Om dat de maatregelen om het strukturele en incidentele tekort op te vangen pas over enkele jaren effekt sorteren is in het plan ook een regeling voor de ko mende paar jaar aangegeven. Centrale beleidsthema's Om de bovengenoemde gewenste ontwikkelingen in gang te zetten moet het beleid zich richten op: - het streven naar seizoenverlen ging; - (daarmee samenhangend) het sti muleren van elkweervoorzieningen; - het stimuleren van goedkope lo- giesakkommodatie (vooral toeristische ver blij f sakko mmodatie); - het ontwikkelen van een adequate toeristische organisatie en promotie. De uitwerking van de drie eerstge noemde beleidsthema's vraagt om een projektmatige aanpak. Verschillende voorzieningen zullen in één pakket moeten worden gerealiseerd. Vier plaatsen komen hiervoor in aanmer king: de zogenaamde speerpunten Damaanzet Brouwersdam, Neeltje Jans, Vlissingen en Cadzand. Het vierde beleidsthema vormt een integrale voorwaarde voor het tot stand brengen van de gewenste ontwikke ling. Honderden miljoenen Met de realisering van de voorge stelde voorzieningen is globaal een be drag van enkele honderden miljoenen guldens gemoeid. Een belangrijk deel zal zijn bestemd voor de vier speer punten. Het overgrote deel van de in vesteringen komt voor rekening van het partikulier initiatief. De provincie zal een voorwaarden scheppend en stimulerend beleid voe ren. Bij het voorwaardenscheppend beleid gaat het niet alleen om het schep pen van nieuwe voorwaarden maar ook om het zodanig hanteren van be staande regelingen dat de aanwezige beleidsruimte ook worden benut Ge dacht kan worden aan „werk-met- werk-projekten", bijvoorbeeld in het kader van de Deltawerken, dijkvel sterkingen en landinrichtingsprojek- ten. Voor de stimulering van de toeris tisch-rekreatieve ontwikkeling in de provincie wordt een stuurgroep inge steld. Voorts is voorgesteld een bud get voor toeristische ontwikkeling in te stellen; er is al een fonds voor de toeristische promotie. Ten slotte is het de bedoeling dat voor de speerpunten afzonderlijke projektgroepen worden ingesteld Toeristische promotie Op het punt van de toeristische pro motie en organisatie doet het plan nog geen definitieve uitsprakea Eerst worden alle VW-geledingen in de pro vincie in de gelegenheid gesteld te rea geren op de Grontmij-studie. Wel wordt opgemerkt dat er behoef te bestaat aan een algeheel beleidsplan en aktieplan voor het Zeeuwse WV- wezen waarin een duidelijke taakver deling tussen de provinciale VW, de streek-VW s en de plaatselijke VVV s wordt aangegeven. Verder moet on derzocht of er een aparte marketing organisatie onder de paraplu van de provinciale VW moet komen. Ook moet worden onderzocht of de bemid delingscentrale van de provinciale VW moet worden aangesloten op het lan delijk automatiseringsbureau toeris me (ABT). Ten slotte moet de taak en samenstelling van de provinciale raad voor de rekreatie nader worden be keken. Afwijkingen met Grontmij-studie Op een aantal punten wijkt het pro vinciaal plan voor toerisme en rekrea tie af van de aanbevelingen in de Gront mij-studie. - In de Grontmij-studie waren twee ontwikkelingszones (een westelijke as en een oostelijke) aangegeven waar toeristisch-rekreatieve ontwikkelin gen de meeste kans van slagen zou den hebben. In het provinciale plan komt de oostelijke as niet voor. In de westelijke as is de ontwikkeling be perkt tot de zogenaamde koncentra tiegebieden in deze as; de scheidende zones tussen de koncentratiegebieden moet gevrijwaard blijven. Het provin ciaal plan legt ook meer nadruk op ont wikkelingen in het achterland; in het kustgebied is het beleid vooral gericht op het oplossen van het strukturele tekort aan toeristische^standplaatsen op kampeerterreinen én op kwaliteits verbetering. - De Grontmij-studie had als taak stelling het zoveel mogelijk realiseren van de voorspelde groei van overnach tingen (van 13.366.000 in 1981 tot 17.531.000 in 1995). Deze groeimo gelijkheden zijn in het provinciaal plan als indikatief opgenomen, en niet taak stellend. - In het provinciaal plan wordt geen stabilisering van het kamperen-bij-de- boer voorgesteld zoals in de Grontmij- studie. - In de Grontmij-studie werd een groei van het aantal ligplaatsen met 10.000 voorzien. In het provinciaal plan wordt gesteld dat slechts tot uitbrei ding hoeft te worden overgegaan als de behoefte eraan is vastgesteld. - Voor de toeristische organisatie en promotie is nog geen definitief stand punt bepaald. Advertentie vertoont a.s. zondagmiddag 14.00 uur a.s. zondagavond 20.00 uur a.s. dinsdag 20.00 uur Mogelijk de belangrijkste film wrogegiMMto f. ooit gemaakt! ...When War Games Are Real. «DE DAG DAARNA» JASON ROBARDS JOBETH WILLIAMS STEVEN GUTTENBERG JOHNCULLUM JOHNUTHGOW scenario EDWARD HUME muziek DAVID RAKSIN CONCORDE FILM (S3 IKHMCCXOB® een film van NICHOLAS MEYER producent ROBERT HMttZIAN 12 jaar Entreeprijs: balkon en zaal f 7,50 Zaterdag 7 en zondag 8 april Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter J. L. Flach, Jan van Renesse- weg 6, Renesse. Tel. (01116) 1280, neemt waar voor dokter Bruel, dokter Stenger en dok ter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter A. M. Dorrestein, Dorps weg 5, Bruinisse tel. (01113) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Speel man. Tandarts D. H. de Kup, Vroonweg 4, Haamstede, telefoon 01115- 1359 neemt waar voor geheel Schouwen-Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023 neemt waar voor Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Zierikzee, Schouwenbank 34, tel. (01110) 6397 neemt waar voor Bruinis se en Duiveland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep ,,Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. In gemeente Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - De alarm-ontvangers van de brandweer bezorgen de gemeente Westerschouwen een hoop last. Ruim twee jaar geleden schafte de gemeente voor een bedrag van f 85.000.— 38 alarm-ontvangers aan, noodza kelijk voor het goed funktioneren van de brandweer. In die korte tijd zijn de ontvangers al een keer door de leverancier nageke ken en vijftien daarvan zouden binnenkort weer aan een onderhoudsbeurt toe zijn. Het nakijken en repareren van de 38 apparaatjes heeft de gemeente al f 2000,— gekost. De leden van de kommissie finan ciën, die woensdagmiddag vergader de, voelden er weinig voor om nu al weer voor de nog vrij nieuwe ontvan gers kosten te gaan maken. Daar komt bij dat na de tweede onder houdsbeurt geen garantie kan wor den verstrekt dat de apparaten wel in orde zijn en voorlopig blijven. Met name dr. H. J. van Zuijlen (WD) was er slecht over te spreken dat er al weer onderhoud moet wor den gepleegd aan de ontvangers. De kommissie (waarvan overigens al leen de heren Van Zuijlen en L. Tiele- man (CDA) aanwezig waren advi seerde het gemeentebestuur een gesprek te regelen met de direktie van de leverancier in het bijzijn van een vertegenwoordiger van de regio nale brandweer. Van Zuijlen uitte ook de wens de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten in te schake len, zodat andere gemeenten in Ne derland kunnen worden gewaar schuwd voor deze apparatuur en de leverancier. Telex De kommissie adviseerde positief voor de aanschaf van een telex in het gemeentehuis. Tijdens de PTT- staking vorig jaar heeft de admi nistratie van Westerschouwen veel last ondervonden met in- en uitgaan de post. De aanwezigheid van een te lex zou veel ongemak hebben wegge nomen. Het kollege zal verder bekij ken of de telex moet worden gehuurd of gekocht en zal zich verdiepen in de verschillende mogelijkheden. Over de begrotingen van de dorpshuizen in Burgh-Haamstede, Renesse en Se- rooskerke werd een positief advies uitgebracht. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Donderdag 5 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 6 april Zierikzee De Speeldoos. Inleveren kleding. 19.30 - 21.30 uur. Graanbeurs. Dansavond met „The Fenders". 20.30 uur. Zaterdag 7 april Zierikzee De Speeldoos. Verkoop kleding. 10.00 - 12.00 uur. De Speeldoos. Afhalen kleding. 14.30 - 15.30 uur. Concertzaal. Fons Jansen „Zullen we handhaven?". 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Optreden Trio 1. Aanvang20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door sportver eniging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe Weeldijk-Goudmijnweg-Schraphage. Wilgen knotten, georganiseerd door de werkgroep „Aktief Terreinbe heer". Aanvang 9.00 uur; einde 13.00 uur. Sirjansland Kantine fa. Van Dijk. Verkoopdag Hervormde gemeente, 14.00 uur; ver koop vrouwenvereniging Trifosa en jeugdvereniging. 14.30 en 15.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur. Zondag 8 april Zierikzee Bioscoop de Concertzaal. The day af ter. 14.00 en 20.00 uur. Maandag 9 april Zierikzee Mondragon. Start ZVU-kursus „Ken uw recht". 20.00 uur. Stadhuis, raadzaal. Openbare verga dering Commissie Middenstand. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ger. kerk. Bijeenkomst verzorgings centrum Duinoord. 14.00 uur. Dinsdag 10 april Zierikzee Chr. Scholengemeenschap, de Huy- bertstraat. Kursus „Anders eten". 19.30 uur. Huis van Nassau. Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Schouwen. 19.30 uur. Bioscoop de Concertzaal. The day af ter. 20.00 uur. Kerkwerve VerenigingsgebouwBeatrixstraat Paasviering bejaardensoos. 14.30 Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring Commissie voor Sport-, Jeugd en Culturele Zaken. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Openbare vergadering beheerskommissie dorpshuizen Brouwershaven. 19.30 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. Het vreemde ei. 14.30 uur. Scharendijke Putmeet. Informatie hoorzitting ge meente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van 6-12 jaar. 13.30 uur. Kantine A.S.V. Brouwershaven. Jeugd-regio vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Donderdag 12 april Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Bijeenkomst NBvP. 19.30 uur. Dorpshuis Oosterhof. Verkoping Welfare. 14.00 - 16.00 uur. Vrijdag 13 april Brouwershaven Tonnenmagazijn. Uitvoering Smalstads Gemengd Koor. 19.30 uur. Zaterdag 14 april Nieuwerkerk Ons Dorpshuis. Reünie Oud- Nieuwerkerkers. 9.00 - 18.00 uur. Maandag 16 april Bruinisse Pannekoekhuis. Algemene ledenver gadering VW. 20.00 uur. Woensdag 18 april Kerkwerve Chr. Gereformeerde Kerk. Streek- vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke Kantine Z.S.C. Regio-vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Donderdag 19 april Zierikzee Havenplein 24. Rechtswinkel. 19.00 - 20.00 uur. Zaterdag 21 april Zierikzee Klubgebouw. Klaverjassen en sjoe len P.V. Gevleugelde Vrienden. 20.00 uur. Maandag 23 april Renesse Manege Grol. L.R. en P.C. Westelijk Schouwen Paaspuzzel- en eierzoek- wedstrijd. Start 13.00 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. De verre reis van Joris-Jan. 14.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2