De nieuwe loten liggen niet klaar Haha,éénapril! Penelope van de „Polyanthe" Hoofdlijnennota wordt geen Provinciaal „Kaderwetje" Bestuurswisseling in ANBO - Zierikzee Weet je nog wel, ouwetje... Opkomen voor ouderen De meeste kans in de Staatsloterij. -*►< „Bladeren in het verleden" Dodelijk ongeluk EO krijgt B-status ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 april 1984 Nr. 23501 5 Periodiek welzijnsoverleg te Zieriksee ZIERIKZEE - „De provincie is nogal sterk in het pro duceren van nota's. Is het streven naar de ontwikkeling van een totaalbeeld op welzijnsgebied niet wat te idea listisch gegrepen?" Deze vraag stelde gemeentesekreta- ris van Zierikzee de heer A. G. Izeboud vrijdagmiddag in het Zierikzeese stadhuis tijdens het periodiek welzijnso verleg tussen de provincie en de gemeenten op Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland. Gedeputeerde mevrouw E. Maris- Koster trachtte de heer Izeboud ge rust te stellen met de mededeling, dat hier geen sprake zal zijn van een provinciaal kaderwet je. Gestreefd zal worden een samenhang te kreë- ren tussen de diverse sektoren van het welzijnsbeleid. Tevens zal volgens mevrouw Maris in deze hoofdlijnen-nota, die in het najaar verschijnt, de kans worden aangegrepen om het nut van het wel zijnsbeleid te onderstrepen, nu dat zo onder sterke druk van de bezuinigin gen staat. Burgemeester W. den Boer van Middenschouwen drong er met klem op aan, dat een redelijke ter mijn in acht zal worden genomen om op de nota te reageren. In het verle den ontbrak dat er nogal eens aan volgens de heer Den Boer. Hartekreet De gedeputeerde liet weten deze hartekreet in overige regio's ook reeds te hebben vernomen. Ze zei be grip te hebben voor het feit, dat de kleine gemeenten geen legertje amb tenaren beschikbaar hebben om deze nota's te bestuderen. Zij zegde toe, dat getracht zal worden de provincia le nota's kort en duidelijk te houden, de heer W. de Meurichy voegde eraan toe, dat zo mogelijk de nota's voor zien zullen worden van een toelich tende brochure. Ten aanzien van de diskussienota provinciaal sportbeleid informeerde wethouder J. Groen van de gemeente Zierikzee wat bedoeld werd met de opmerking, dat er buiten de school om aktiviteiten georganiseerd die nen te worden onder de naam „schoolsport". In de nota wordt gesteld dat samenwerking op dit punt wenselijk is tussen het onder wijs, de sport en de lokale overheid. De provincie wil zich op dit punt ver dienstelijk maken door het bevorde- ZIERIKZEE - De heer H. Asma werd vorige week tij dens een zeer druk bezochte voorjaarsvergadering van de Algemene Bond voor Ouderen, afdeling Zierikzee ge kozen tot tijdelijk voorzitter van deze ANBO-afdeling. De heer Asma volgt de heer A. G. J. van den Eynde op, die wegens vertrek naar elders is afgetreden. zich jarenlang voor de ANBO heeft ingezet. In de vakature ontstaan door het aftreden van mevrouw Van den Eynde werd voorzien met de benoe ming van mevrouw Vertregt. Hard gevecht Het officiële afscheid van de aftre dende bestuursleden zal plaatsvin den in het najaar tijdens de viering van het dertig-jarig bestaan van deze ANBO-afdeling. De afdeling Zierikzee telt 450 le den. Mensen vanaf vijftig jaar kun nen lid worden van deze bond. De ANBO komt op voor de belangen van de oudere mens. Volgens betrokke nen betekent dat in deze tijd, dat een hard gevecht geleverd moet worden. Beleidsmedewerker de heer G. Ver- duyn merkte tijdens de voorjaarsver gadering op, dat er gegronde reden is als oudere voor een behoorlijke toe komst te blijven vechten, gezien het feit dat de gemiddelde leeftijd op 87 De heer H. Asma: tijdelijk voorzitter jaar ligt. van de ANBO afdeling Zierikzee. Besloten werd het jaarlijkse reisje Mevrouw J. A. van Kooten werd van de ANBO-Zierikzee dit jaar te la- tijdens deze voorjaarsvergadering ten plaatsvinden op vrijdag 27 april, gekozen tot sekretaresse in de plaats De tocht voert naar de Keukenhof in van mevrouw J. van Ruiswijk, die Lisse. ren van overleg op gemeentelijk ni veau. De heer De Meurichy lichtte toe, dat de achterliggende gedachte daar toe was, dat op sommige scholen - vaak noodgedwongen - slechts wei nig aan sport kan worden gedaan, of dat slechts een beperkt sportonder deel aan de orde komt. In samenwer king tussen onderwijs, sportvereni gingen en gemeenten zou daar iets aan te doen zijn in de vorm van instuif-dagen, waar de jeugd met ve le takken van sport kan kennisma ken. Burgemeester Den Boer kon zich nauwelijks voorstellen, dat de sport beoefening door de jeugd nog gesti muleerd dient te worden. Mevrouw S. Loschacoff-De Kanter, wethouder van Brouwershaven, sprak over een loffelijk streven, maar zag proble men voor de praktische sportbeoefe ning in teamverband in de kleine kernen. Gedeputeerde Maris achtte het echter toch goed, dat de jeugd met de diverse mogelijkheden kan kennismaken ook als die praktische beoefening niet direkt verwezenlijkt kan worden. Subsidie topsport De heer H. Schot, wethouder van Bruinisse, informeerde naar subsi diemogelijkheden op provinciaal ni- vo voor de individuele topsportbeoe- fening. De heer De Meurichy liet we ten, dat de provincie uitsluitend een aktiviteitensubsidie voor topsport verstrekt (bijvoorbeeld voor de Ron de van Midden-Zeeland). Voor de subsidiëring van individuële topsport verwees hij naar de bonden en naar het rijk. Ten aanzien van het onderzoek be jaardenvoorzieningen Zeeland deel de de heer P. Mutsaers mede, dat be gin mei het rapport aan GS zal wor den aangeboden. De heer Mutsaers verwachtte, dat de resultaten van dit onderzoek ook landelijk de nodige stof zullen doen opwaaien. Het onderzoek is gebaseerd op vraaggesprekken met zes honderd bejaarden in Midden-Zeeland. Het richt zich op de extra voorzieningen, die nodig zijn om opnamen van be jaarden uit te stellen of geheel af te stellen. Door het Nederlands Econo misch Instituut te Rotterdam werd een kosten/baten analyse opgesteld. De heer Mutsaers achtte het onder zoek representatief voor heel Zee land en meende, dat het rapport ze ker ook voor het gemeentelijk beleid interessante gegevens zal opleveren. Burgemeester H. Vogel van Sint Philipsland maakte in dit verband ook melding van het onderzoek, dat werd uitgevoerd door de Kommissie Verpleeghuis Planning betreffende de situatie op Tholen/Sint Philips land. Het resultaat van dit onder zoek zal binnen veertien dagen wor den bekendgemaakt. Alarmeringssysteem De heer R. van der Weide, funktio- naris van de Stichting Welzijn Oude ren Schouwen-Duiveland/Sint Phi lipsland liet weten, dat inmiddels een eindrapport is verschenen over het onderzoek alrrmeringssysteem. Door de betrokken werkgroep wor den in dit rapport ook adviezen aan gedragen. Aangedrongen wordt op een provinciale aanpak en koördina- tie bij de realisering van een alarme ringssysteem en geadviseerd wordt de Zeeuwse Raad van Ouderen te verzoeken als koördinator op te tre den. „Regionale omroep, hoe ligt dat hier?", wilde mevrouw Maris tijdens dit periodiek welzijnsoverleg ook eens vernemen van de diverse ge meenten. „Laten we daar voorzich tigheid mee betrachten en de bevol king geen extra verplichtingen opleggen", pleitte burgemeester Den Boer. De heer Izeboud deed een po ging de gedeputeerde zelf tot een standpuntbepaling te bewegen. Zij vond dit echter te prematuur en gaf te kennen pas in het kollege van g.s. haar standpunt bekend te zullen ma ken. Wethouder Groen, niet sprekend namens het Zierikzeese kollege, maar een persoonlijke mening venti lerend, merkte op een regionale om roep best leuk en nuttig te vinden, maar hij kon nog wel meerdere leuke en nuttige dingen opnoemen. „Maar... het moet allemaal wel be taalbaar blijven", aldus de heer Groen. Hij vond, dat je als burger niet ged wongen moest worden dat tientje ex tra te gaan betalen voor iets waar je misschien geen behoefte aan zou heb ben. Hij vond dat de burger zelf zou moeten kunnen beslissen of hij wel of geen gebruik van die regionale omroep wil maken. Deze mening werd ondersteund door de meeste an dere gemeentelijke vertegenwoordi gers tijdens deze bijeenkomst. Voortgang BRW-projekt Mevrouw Maris liet weten, dat mi nister Brinkman tijdens zijn bezoek aan Zeeland in februari grote be langstelling had getoond voor de re sultaten van het Bijzonder Regionaal Welzijnsbeleid (proefprojekt Kleine Kernen op Schouwen-Duiveland). Hij had mondeling middelen toege zegd om met de resultaten van dit on derzoek verder te kunnen gaan. Van provinciezijde zal een nota worden uitgebracht over de mogelijkheden, die men aanwezig acht. Extra pro bleem vormt het feit dat dorps ver nieuwingsplannen meestal een be langrijk onderdeel vormen van het kleine kerr beleid. Voor uitvoering van de Wet Stads- en dorpsvernieu wing zal de provincie echter geen ex tra middelen van het rijk ontvangen. Burgemeester Vogel drong erop aan, dat er toch snel duidelijkheid in de situatie zal komen, omdat sommi ge gemeenten bezig zijn ihet" die dorpsvernieuwing. De gedeputeerde zegde, toe zo snel mogelijk met nade re informatie daarover naar de ge meenten te zuilen komen. Advertentie Ze zijn er weer, de nieuwe staatsloten. Twee miljoen in totaal. En er zitten één miljoen prijzen in de pot. Van een tientje tot het half miljoen. Die kans mag u niet missen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per bank of giro mee? Dat kan ook. Bel voor inlichtingen de Staatsloterij, 070 - 47 72 94 47 74 84. Tentoonstelling: ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van het eerste lustrum van het streekar- chivariaat Schouwen-Duiveland en Sint Philipsland zal van 5 tot en met 26 april de tentoonstelling „Bladeren in het verleden" worden gehouden. Deze expositie werd voorbereid door archivaris de heer W. H. Keikes en adjunkt-archivaris de heer H. Uil. De tentoonstelling zal donderdag middag 5 april om 15.00 uur in de Vierschaar van het Zierikzeese stad huis worden geopend door burge meester Th. H. de Meeste, in zijn kwaliteit als voorzitter van de streekarchiefkommissie. ZIERIKZEE - De bewaarschool aan de Manhuisstraat is al lang afgebroken, maar in 1921/22 werd er nog vol op „bewaard", zoals deze foto van een stemmig geklede juffrouw Verheien met kleuters toont. Aan de ern stige gezichtjes is af te lezen wat een ingrijpende gebeurtenis het maken vanzo'n foto betekende. Kindertjes in hun beste kleding. Jongetjes in matrozenpakjes en meisjes met prachtige kanten witte kragen. Mevrouw Jo Granneman-Brandenburg stelde de foto beschikbaar en wist zich nog veel namen te herinneren. Rechts bovenaan enige helpsters: Cato Peute en Corry Peute met op de arm haar nichtje Nelly. Voorste rij: Tonny Hondsmerk, Wim v. d. Broek, een onbekend jongetje met lei, Nel Brandenburg en zus Jo, Piet v. d. Welle, Jans Schults. Tweede rij: juffrouw Verheien, Anna v. d. Welle, Kees v. d. Welle, twee keer onbekend, Jan Baker, Nico Schults, onbekend, Dingeman bij de Vaate. Achterste rij: twee keer onbekend. Klaas Luijendijk, Rinus Bakker, onbekend, Cato, Nelly en Corry Peute. OOSTERLAND - De 74-jarige K. Goudswaard uit Oosterland overleed vrijdagmiddag (17.50 uur) op rijks weg 18, na een aanrijding met een au to. Hoewel dokter Speelman snel ter plaatse was, mocht hulp niet meer baten: het slachtoffer overleed ter plaatse. De aanrijding ontstond, toen de heer Goudswaard met zijn bromfiets komend van de Platte Kapelleweg de rijksweg wilde oversteken. Hoewel hij. nog op de Parallelweg stopte, stak hij plotseling de weg over, toen automobilist M. J. uit Bruinisse slechts tien meter van hem vandaan was. De auto reed richting Bruinisse. De automobilist kon een aanrijding niet meer voorkomen. Zijn auto werd aan de voorzijde beschadigd, M. J. liep geen verwonding op. DEN HAAG - Minister Brinkman van WVC heeft mede op grond van het advies van de omroepraad beslo ten om de Evangelische omroep per 7 oktober de B-status toe te kennen. De EO blijkt volgens een onderzoek van het centraal bureau voor de sta tistiek 304.176 betalende leden te hebben. Namens de minister heeft de direkteur-generaal rekreatie en me dia, dr. J. Verhoeve, de officiële brief over de. toekenning van de B-status uitgereikt aan EO-direkteur drs. L. P. Dorenbos. Dinsdag 3 april Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 eri 14,00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot. James is niet zo blij als hij 's nachts moet as sisteren bij de geboorte van een kalf. 16.50 uur Anne, Ciro en Co. Ciro er gert zich aan de verliefdheid van Francesco. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Nils Holgersson. Nils heeft het knap moeilijk met de eierbroed- sels van de ganzen. Hij durft nauwe lijks zich tussen de nesten te bege ven. 19.20 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma gepresenteerd door Willem Ruis. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De parel in de kroon. Veer- tiendelige Engelse serie over het toenmalige Brits Indië. In deze serie worden de gevolgen van de tweede wereldoorlog getoond. De Japanse bezetting en de onafhankelijk heidsstrijd. Het verhaal is gesponnen om de Engelse Daphe Manners en de Indiase journalist Hari Kumar, ged warsboomd door de politieman Ro nald Merrick. 21.30 uur Achter het Nieuws 22.00 uur Pisa 22.15 uur Sonja op dinsdag. Praat programma onder leiding van Sonja Barend. 23.05 uur Parel in de kroon. Afron ding van het eerste deel van de vana vond gestarte serie. 23.55 uur Journaal 00.00 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur D'r kan nog meer bij. Mede werking wordt verleend door het poppentheater „Het gespeelde woord". 19.35 uur God verandert mensen. Va nuit theater „De Flint" te Amers foort het evangelische programma waain verschillende dominees aan het woord komen, maar ook mensen die zich door Gods woord hebben la ten raken. 20.45 uur Waarlijk, Jezus komt spoe dig. Een uit drie delen bestaand mu ziekprogramma dat opgenomen werd op de Olijfberg in israël. De komposities zijn van Arie Pronk. Muzikale medewerking aan deze pro gramma's werd verleend door het Christelijk gemengd koor Cantemus, the Credo Singers en de solisten Rei- nate Heemskerk, Helena Rogers, Fernard Koenig, respektievelijk alt, sopraan en bas en de tenor, Peter Bailey. Jan van Weelden nam plaats achter het orgel en Loek van der Lee- den achter de piano. De algehele mu zikale leiding is in handen van Arie Pronk. 21.35 uur Tenslotte 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven 65 Ze ging naar haar hut terug om hulpmiddelen te zoeken voor de man die zij beloofd had te zullen trouwen. In een van haar laden bevond zich een kluwen dun touw. Ze sneed er een meter of tien af en maakte aan het eind ervan een strop. Er was al een plannetje bij haar opgekomen om hem te helpen. De revolver op Hollins rechterheup was het dichtst bij deze kant van het schip. Opnieuw liep zij in zijn richting en nu schoof ze een stoel bij, zodat ze vlak naast hem, ofschoon een beetje hoger zat. Hij keek op en grinnikte. „Ik heb nu hier dienst", pochte hij. „De bemanning hoort beneden." Hij wees omlaag naar twee of drie onge lukkig uitziende mannen, die een si garetje rookten en ondertussen danig op hun bewaker scholden. „Als ze hier zouden komen, zou ik ze wel een lesje geven." „Dat dacht ik al", stotterde ze. Hij vergiste zich in de reden van haar ontdaanheid. „Nou, u moet niet denken dat ik er zomaar op los schiet. Alleen als ze me ertoe dwingen. Ik heb een vriende lijk hart en iedereen kan over me lo pen, speciaal vrouwen." Terwijl hij dit zei, keek hij haar loerend aan. Toen hij zijn aandacht weer aan zijn gevangenen besteedde, deed ze een suksésvolle poging om de revol ver te pakken te krijgen. Haar hart stond bijna stil. Centimeter voor cen timeter kwam de revolver uit de holster, zonder dat de man het scheen te bemerken. Waarschijnlijk kwam dit doordat de onderkant van de holster op het dek rustte. Onmiddellijk stond ze op en liep met knikkende knieën over het dek terug. Met bevende vingers trok ze de strop om de kolf en aan de andere kant van de rode ventilator liet ze het pistool langzaam zakken voor de patrijspoort. Ze wachtte af en het leek een eeu wigheid te duren voordat een hand het wapen greep. Ze viel bijna in zwijm van voldoening. Nadat ze zich even aan de railing had vastgehou den om haar kalmte te herwinnen, liep ze terug naar Hollin. Hij had haar nagestaard, doch blijkbaar niets verdachts aan haar handelwijze opgemerkt. „Je voelt je zeker een beetje zee ziek, niet?" vroeg hij. „Jongedame, je ziet zo wit als een doek. Je kunt beter even gaan zitten." „Ja dat vind ik ook." „Oké en luister nu maar eens goed naar mijn raad", vervolgde hij snaaks, terwijl hij een afzichtelijke vinger tegen haar opstak. „Zorg nou door EDGAR WALLACE dat je niks meer te schaften hebt met die John. Hij is een schooier die nooit eerlijk kan zijn. Hij zou zijn beste vriend verraden of afmaken. Dat is het wat-ie van plan was met mij te doen. Me midden op de oceaan in een open boot zetten, nadat hij mij met een bom centjes naar Zuid-Amerika te brengen. Nou, wat zeg je daarvan?" „Ik ben ervan overtuigd dat hij zoi ets nooit zou doen", zei Penelope. „O nee?" vroeg Hollin sarkastisch. „Daaraan kun je zien hoe weinig je van hem afweet. Ik kan je wel vertel len Héla!" Zijn hand schoot naar de lege holster en hij sprong op. „Kom op, meisje, geen grapjes. Waar is die revolver?" „Revolver?" vroeg ze met een held haftige poging zo verbaasd mogelijk te doen. „Ik durf bijna te zweren dat ik hem in m'n holster heb gestoken." Hij keek haar dreigend aan. Het lag echter zo voor de hand dat zij een dergelijk wapen nergens kon verber gen, dat hij het dek ging afzoeken. „Ik durf bijna te zweren dat ik hem in m'n holster heb gestoken, maar misschien vergis ik me toch." „Het u iets verloren?" vroeg ze on schuldig. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5