Jachthaven kan eindelijk worden overgedragen aan watersportvereniging Bru Ér^ Visserijhaven Br kan worden aan§ zategeld wordt v> Visserijhaven Bruinisse kan worden aangepast: zategeld wordt verhoogd Geslaagd jaarfeest van CJV De Schakel Renesse NOOBDWELLE DQUKKEDIJ Kommissie Sport, Jeugd en Kuituur Eerste openbare vergadering Kommissie Concertzaal ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 2 april 1984 Nr. 23501 3 Raad Bruinisse bleef verdeeld, stemming zes tegen vijf BRUINISSE - De Gordiaanse knoop van de jachthaven Bruinisse is onder leiding van raadsvoorzitter T. C. Hek man ontward. Na een langdurige solo van de burge meester, waarin hij uitvoerig op heden en verleden van de jachthaven in ging, kwam het op stemmen aan: met zes tegen vijf werd besloten een punt achter de over drachtsperikelen van de jachthaven aan W.S.V. ,,Bru" te zetten, de voltallige SGP-fraktie en de twee man sterke A.B.-fraktie stemden tegen het kollegevoorstel. De zucht van verlichting van de raadsvoorzitter was op de volle publieke tribune hoorbaar. De heer Hekman begon de behandeling van dit gevoelige agendapunt met een referaat van een half uur. Het „voorgerecht" van de agenda had zich bin nen twintig minuten afgespeeld, toen de raadsleden de „hoofdschotel" kregen opgedist. Bijna drie jaar is het kollege en de raad bezig geweest zonder tot een besluit aangaande de jachthaven te komen. „Door inbreng van buiten is deze zaak in een emotionele sfeer gekomen. We zullen vanavond echter moeten trachten eindelijk eens tot een besluit te komen, omdat deze zaak de in het al gemeen in onze vergaderingen heersende goede sfeer dreigt te vertroebelen", zo hield de raadsvoorzitter de leden van de raad voor. Pinguïns dansten op de Noordpool, toen het CJV-vliegtuig daar een tussen landing maakte". RENESSE - Zaterdagavond vierde C.J.V. De Schakel uit Renesse een geslaagd jaarfeest in het dorpshuis onder het motto „Vlieg mee met de C.J.V.Een uitnodging waaraan velen gehoor gaven, want de C.J.V. kon zich verheugen over een goede belangstelling. Hekman zei verder, dat het nooit mogelijk is een overheidsbeslissing te nemen die alle partijen bevredigt en gaf vervolgens voor een goede besluitvorming een overzicht van de jachthaven perikelen dat als een soort preek over de raadsleden kwam, en even aandachtig werd be luisterd. Zonder op deze plaats (weer) die he le geschiedenis op te rakelen, een aantal punten uit het betoog van de voorzitter. De jachthaven werd in 1968 aange legd, met een sobere inrichting en mi nimale voorzieningen. De WSV ging de haven beheren voor de gemeente. De gemeente voelde er niets voor om geld in de haven te steken, toen er verbeterd en geïnversteerd moest worden. Alle opeenvolgende kolle ges van b. en w. en raadsleden fiat teerde in het verleden steeds de reke ningen die uit het onderhoudsfonds; betaald werden. De haven werd een vervlochten gebied van belangen en rechten. Gestold beleid uit het verleden „We kijken nu aan tegen een stukje gestold beleid uit het verleden, het is zinloos daarover na te kaarten, we hebben dat te nemen zoals het er ligt", was de vaste overtuiging van de heer Hekman. „Er ligt nu een vol tooide haven en dat is geen ver dienste van de gemeente, maar van de watersportvereniging. Het uiterst deskundig taxatiebureau Stichting Onroerende zaken werd te hulp ge roepen een prijs voor de overdracht vast te stellen, en het geeft geen pas Dm aan deze deskundigheid te twijfe len. Jaarlijks lagen verder de jaarstukken van de vereniging ter in zage voor de raad. Nimmer kwam er kritiek op. Men zag het onder zijn ogen gebeuren", aldus de heer Hek man, die verder punt voor punt de bezwaren van de SGP behandelde. Bezwaren SGP De voornaamste bezwaren van de ze partij waren: het woord „leden" veranderen in „ligplaatshouders", de konkurrentievervalsende bepa ling in het overdrachtskontrakt, de overdrachtssom (een gepasseerd sta tion, volgens de raadsvoorzitter) de in het verleden gemaakte afspraken Openbare vergadering: WESTERSCHOUWEN - De Com missie voor Sport, Jeugd- en Culture le Zaken te Westerschouwen houdt dinsdagavond 10 april een openbare vergadering in het gemeentehuis, aanvang 19.30 uur. De agenda ver meldt onder meer de bespreking van de diskussienota „Provinciaal sport beleid", die onlands door g.s. van Zeeland werd uitgebracht. Z1ERIKZEE - In de kleine commis siekamer van het stadhuis zal op woensdagavond 4 april, aanvang 19.30 uur voor de eerste maal een openbare vergadering worden gehou den van de Commissie Concertzaal. De agenda vermeldt het installeren van de nieuwe kommissie bestaande uit: één lid van het kollege van b. en w. van Zierikzee en drie leden van de gemeenteraad; vier leden aan te wij zen door de exploitant van de Con certzaal en drie leden aan te wijzen door b. en w. van Zierikzee uit orga nisaties, groepen, stichtingen enzo voort, die door het kollege represen tatief worden geacht voor de gebrui kers van de Concertzaal. Verder zal de stand van zaken met betrekking tot de verbouw Concert zaal, tweede fase worden besproken en zal advies worden gevraagd over de aanschaf van nieuwe stoelen voor de grote zaai in de Concertzaal. („Is zo gegroeid, scheef gegroeid des noods, maar niet wéér oprakelen", aldus de heer Hekman). Verder bracht de S.G.P. de jaaropbrengst van de j achthaven ter sprake, die naar schatting van deze partij op on geveer twee ton komt. Volgens de voorzitter van de raad zijn er geen jaarrekeningen overlegbaar die dit bedrag benaderen, evenals er in de toekomst geen uitbreiding mogelijk is, zoals de SGP vreest. De opmer king van deze partij aangaande de taxatiekosten pareerde Hekman door te stellen, dat het de rééd ge weest is,, die een krediet beschikbaar stelde voor de taxatie door de SORZ, en daar kon de S.G.P. het voorlopig mee doen. Het Algemeen Belang kreeg óók antwoord op de vragen gesteld door raadslid C. J. van Liere in de vorige „Alle pogingen van onze partij om tot een redelijke oplossing te komen ten aanzien van de verbetering van de visserijhaven, moeten we nu he laas vast stellen, hebben gefaald", zo begon C. J. van Liere met zijn onge noegen te uiten over het onderhavige agendapunt. „Wij zullen nee moeten zeggen tegen dit voorstel, niet alleen tegen de financiën, maar ook tegen de uit te voeren werken hebben wij ernstig bezwaar. Voeg daarbij het feit, dat meer dan negentig procent van de vissers zich hebben uitgespro ken tegen dit plan, dan kunt u begrij pen dat onze fraktie niet akkoord kan gaan met dit voorstel". L. J. v. d. Bos sprak namens zijn fraktie een verklaring uit, waarin deze fraktie het ten diepste betreurt dat er geen overeenstemming is be reikt tussen mosselschippers en ge meentebestuur. „Er zijn voor de realisering van de herinrichting van de haven reeds veel voorbereidende werkzaamhe den verricht. Er zijn minstens drie werkbesprekingen aan voorafge gaan, die uiteindelijk hebben gere sulteerd in een kort briefje met het onaanvaardbaar van de vissers. Er wordt dus botweg nee gezegd tegen deze plannen en dat vinden wij bot weg jammer", aldus v. d. Bos, die voorts aanvoerde dat de schippers met geen enkel voorstel of alterna- Burgemeester T. C. Hekman: „Knoop ontwarren raadsvergadering. Deze partij had bezwaar tegen het in het kontrakt ge noemde termijn vaii vijf jaar. Hek man legde uit dat dit te maken heeft met een subsidie van Ekonomische Zaken, die vervalt na afloop van de genoemde vijf jaar. Inspraak door Bruënaars bij de toewijzing van lig plaatsen ging de burgemeester te ver, maar bij wijze van kompromis werd alsnog een dergelijke bepaling in het kontrakt opgenomen. Voordat de raad tot debat in twee de termijn en stemming overging voegde de burgemeester nog een per soonlijke noot toe aan zijn lange toespraak. Pluim voor WSV „Bru" „Ik zie het zo: wij hebben als over heid destijds een stuk grond van de overheid aan een vereniging gege ven, zoals we dat ook aan de andere sportverenigingen hebben gegeven. Ze kunnen dat als een goed huisvader beheren, en door inzet en zelfwerk zaamheid de akkommodatie en de waarde verhogen. Op dat punt zou ik de watersportvereniging een pluim willen geven dat ze dit stukje over- heidsgrond zo geëxploiteerd hebben, waarvoor een jachthaven werd ge- kreëerd die het mogelijk maakt de eenvoudige watersporter een betaal bare ligplaats aan te bieden. Ik wou dat alle verenigingen het van de overheid gebruikte gebouw of ter rein zo beheerden!" De S.G.P. bij monde van raadslid A. Slingerland bleef ook in tweede termijn met de voorzitter van me ning verschillen over een aantal al genoemde punten. Ook C. J. van Lie re was niet tevreden gesteld op een paar punten, met name het onder houdsfonds, waarvan het kollege af stand deed en zelfs in mindering ge bracht heeft op de totale over- drachtssom. „De diverse kolleges hebben dat jaar in jaar uit getolereerd. De raad heeft evenzovele malen de jaarreke ning op hun bord gekregen en nooit is er iemand over gevallen: zie maar dat het terecht komt, als de pacht maar op tijd betaald werd. Zó is het gegaan. Ik heb er geen moeite mee te erkennen dat het kontraktueel niet helemaal juist was, maar het is een beleid van de toenmalige raden", al dus Hekmans antwoord aan Van Lie re. Punt achter zetten M. Meeuwsen stelde de voorzitter gerust door te melden dat het C.D.A. akkoord kon gaan met het kollege- voorstel, met de op de valreep aange brachte wijzigingen en wilde graag een punt zetten achter deze onver kwikkelijke zaak. „Regeren is kom- promissen sluiten, en wij menen dat het kompromis bereikt is. We zijn u dankbaar voor de tegemoetkomin gen", aldus de woordvoerder van het C.D.A. Opvallend stil in dit debat was de nooit om woorden verlegen zijnde woordvoerder van Lijst v. d. Velde, de heer A. J. Bal, die zich geheel af zijdig hield van de jachthaven. Toen de heer Hekman de overdracht einde lijk in stemming bracht, stemden de heren Bal, Houkamp, Wiebrens, Meeuwsen, v. d. Velde en Schot voor de overdracht, en Slingerland, v. d. Bos, Houtekamer, Van Liere en Vonk tegen de overdracht van de jachthaven op de voorwaarde van het kollege. festiviteiten waar jaarlijks duizen den guldens aan verloren gaan. De fraktie verbond evenals het C.D.A. aan de goedkeuring de voorwaarde, dat de zategelden de komende jaren met rust gelaten dienen te worden. Donkere tijden Burgemeester Hekman wees de raad op de donkere tijden die de ge meente tegemoet gaat (fincieel ge zien), in verband met de gestelde ter mijn van vijf jaar geen verhoging toepassen. „U moet zich goed realiseren dat de post onvoorzien op is als u hiertoe besluit, zodat u voor de komende ja ren voor de allergrootste moeilijkhe den komt te zitten. Er zal op andere posten beknibbeld moeten worden, waarvoor veel politieke moed voor vereist is. Het kon weieens zijn dat door deze beslissing de onroerend- goed belasting -op de helling moet. Als dan aan de inwoners van Bru ge vraagd wordt of ze daarmee akkoord zullen gaan, krijg je steevast 1100 antwoorden terug: tégen verhoging". Raadslid W. F. M. Vonk vroeg zich af wat er zou gebeuren als er lig- Geheel in „vliegstijl" werden de bezoekers ontvangen door charman te stewardessen, ze kregen een vlieg ticket en werden naar hun plaats ge bracht. Na een slapstickscène, kom pleet met een taart in een gezicht, werd de avond geopend door de voor zitter van de C.J.V. de heer I. Lem- son. Na een woord van welkom legde hij uit dat het de bedoeling was dat met het „vliegtuig" een reis ron de wereld zou worden gemaakt met be zoeken aan een zestal landen. En op dit thema brachten de C.J.V.- ers een afwisseld ontspanningspro gramma met hier en daar ook wat diepere achtergronden. Zo werd naast Jeruzalem, Japan en New York ook Ethiopië bezocht. De scetche, die zich daar afspeelde, toon de de armoede en honger die er heerst en de vreugde die de ontwikkelings hulp brengt. Na een bezoek aan Italië „landde" men weer thuis in Renesse om tot de konklusie te komen dat het spreekwoord „Oost West, Thuis Best" op waarheid berust. En thuis L. J. v. d. Bos: „Botweg jammer plaatshouders zouden vertrekken uit de visserijhaven. „We kunnen nu wel akoord gaan met de verhoging van 6,12, maar als er ligplaatshouders vertrekken naar elders, wordt dat bedrag automatisch hoger, in ver band met het kloppend dek kingsplan. Ik denk dat we ons moe ten realiseren als dat gebeurt, de ge meente wel in hele grote zorgen ver zeild raakt". Met uitzondering van de A.B.- fraktie was iedereen het eens met het kollegevoorstel tot aanpassing van de haven, en koos men als dekking een tariefsverhoging met 6,12. Het voorstel van Meeuwsen de tarieven de eerste vijf jaar niet te wijzigen, werd na schorsing van de vergade ring met algemene stemmen aan vaard. l!- i' gaat de C.J.V. weer verder met het C.J.V.-werk, dat naast de wekelijks clubavonden onder andere bestaat uit de aktie Hulpburg. Afscheid Aan het slot van de avond werd af scheid genomen van de scheidende voorzitter van de C.J.V., de heer I. Lemsom, die het na 7 jaar tijd vond om zijn funktie door te geven aan een jonger iemand. Hij deed dit symbo lisch met de overhandiging van een speciaal gemaakte grote sleutel aan de nieuwe voorzitter, de heer F. Du- dok. Diens plaats als penning meester zal worden worden overge nomen door Leo Lemson. De scheidende voorzitter werd toe gesproken door de sekretaresse van de C.J V. mevr. L-Dudok-Braber. Zij dankte hem voor het veie werk en bood hem namens de vereniging een speciaal ontworpen gouden dasspeld aan met de C.J.V.-driehoek en- scha kels erin verwerkt. De heer J. Kraayenbrink tenslotte, sprak namens de Jeugdraad. Hij dankte de oud-voorzitter, de leiding en iedereen die had meegewerkt aan de welgeslaagde viering van het jaar feest 1984. DEN HAAG - Het kabinet is ak koord gegaan met een versoepeling van het verbod op het vervoer van gevaarlijke stoffen door ver- keerstunnels. Volgens het kabinet is een dergelijke maatregel verant woord, omdat onlangs is gebleken dat door het aanbrengen van brand- werende lagen en andere voorzienin gen het risico op ongelukken wordt verminderd. DEN HAAG - Voor het eerst in vijf jaar is het aantal doden in het Neder landse verkeer in 1983 gestegen. Dat blijkt uit voorlopige CBS-cijfers, die zijn verschenen. Het aantal doden be droeg in 1982 nog 1710 en liep vorig jaar op tot ongeveer 1800. DEN HAAG - De Emancipatieraad pleit voor een forse uitbreiding van de opleidingsmogelijkheden voor vrouwen binnen de rijksdienst. Ge beurt dat niet, dan zal er van het stre ven naar een grotere deelname van vrouwelijke ambtenaren op alle ni veaus van de rijksdienst weinig te recht komen. De Emancipatieraad zegt dat in een advies aan minister Rietkerk van binnenlandse zaken. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel..01116-2459 Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor. Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) 1 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (Urn 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. Post onvoorzien tot de bodem leeg BRUINISSE - De bijna unanieme afwijzing door de Bruse vissers van het kollegevoorstel tot aanpassing van de visserijhaven, heeft geen indruk gemaakt op de raadsleden. Alleen de fraktie Algemeen Belang stelde zich vierkant tegen het voorstel, de overige raadsleden spraken zich uit vóór de aanpassing van de haven en de daaraan gekoppelde zategeldverhoging van 6,12 per m2. Met deze uitspraak is ondanks de waarschuwing van raadsvoorzitter T. C. Hekman, de post onvoorzien van de gemeente Bruinisse tot 0,0 gereduceerd. Wat dat betreft zal het nog een moeilijk jaartje worden en zullen de raadsleden nog wel gekonfronteerd worden met dit besluit. De heer M. Meeuwsen (C.D.A.) ging als eerste akkoord met de zategeld verhoging van 6,12, en verbond daaraan zijn voorwaarde dat de eerstkomende vijf jaar geen verho ging van de zategelden zou worden toegepast. De heer A. J. Bal (Lijst v. d. Velde) sprak zich eveneens uit namens zijn fraktie voor de aanpassing van de visserijhaven. Dat hij koos voor de verhoging met 6,12 (en niet 7,85 zoals het kollege graag gewild had) ligt hierin, dat dit voor de mossel kwekers de meest gunstige oplossing is. Pogingen gefaald tief kwamen hoe het dan wèl zou moeten. Het voorstel dat nu ter tafel ligt benadert het meest de ideeën van de S.G.P., reden voor deze partij ge heel in te stemmen met voorstel a. (Verhoging met 6,12). De S.G.P. stemt derhalve in met het kollege voorstel, maar niet nadat de fraktie- voorzitter nogmaals had gewezen op de uitgaven die worden gedaan aan het sportgebeuren en aan de zinloze Ondanks het bijna voltallig protest van de gebruikers van de visserijhaven, besloot de raad vrijdag deze haven te gaan aanpassen en het zategeld fors te verhogen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3