Onvoldoende zekerheid financiering fregatten Rijkspolitie maakt geen jacht op naaktrekreatie in Zeeland Akkoord in Brussel over landbouwpakket Onvoldoende tijd en mankracht Bezwaar maatregel zuivelsektor Maart bracht veel regen in Zeeland Voor- en naseizoen weer in trek SS-reünie zonder incidenten verlopen Minder vergoeding voor staten- en raadsleden Jaarverslag Algemene Rekenkamer: 2 VEERE - De Zeeuwse rijkspolitie heeft niet voldoende tijd en mankracht om de door de gemeenten zo bepleite jacht op naaktrekreanten in te zetten. „Het handhaven van de openbare orde vinden wij veel belangrijker dan het jagen op naaktrekreanten". Dat zei overste J. Veenstra, kom- mandant van de rijkspolitie in Zee land vrijdag tijdens de opening van het nieuwe groepsbureau van de rijkspolitie in Veere, waaronder ook de rekreatiegemeenten Domburg en Arnemuiden vallen, door kommissa- ris van de koningin dr. C. Boertien. Volgens Boertien zouden politie mensen meer het nuttige met het aan gename moeten kunnen verenigen. Zeeland biedt daartoe, volgens hem, volop mogelijkheden. Als de politie- reglementen worden bijgesteld zou den volgens'de kommissaris heel wat politiemensen uit de grote steden op basis van vrijwilligheid beste bereid zijn om in de zomermaanden politie dienst te doen in de overbelaste re- kreatiegebieden in Zeeland. Dan zou den zij hun gezin gratis op een cam ping in de buurt kunnen onderbren gen. De politieman doet dan zijn ge wone politiedienst en kan zich voor de rest van de tijd bij zijn vakantie vierend gezin aansluiten. Volgens de Zeeuwse kommissaris van de konin gin zou deze suggestie in het georga niseerd overleg moeten worden inge bracht. Overste Veenstra toonde zich voor stander van het idee. De bevolking van de Zeeuwse rekreatiegemeenten neemt in de zomer explosief toe. De burgemeesters van de Zeeuwse re kreatiegemeenten hebben voor deze zomer 35 man extra politiepersoneel gevraagd en gekregen. Vijftien men sen komen uit Den Haag en Dor drecht en twintig worden er uit Zeeuwse rijkspolitiediensten, zoals verkeersdiensten, weggehaald en herplaatst in de rekreatiegebieden. Volgens Veenstra kampt Zeeland nog met een extra probleem. Het Zeeuwse rijkspolitiekorps bestaat namelijk voor het grootste deel uit jonge politiemensen met kleine kin deren die allemaal op de schoolva kanties zijn aangewezen. ZIERIKZEE Inbraak schip In de nacht van 29 op 30 maart werd ingebroken in het vissersvaar tuig van T. A. G. uit Zierikzee, dat een ligplaats heeft bij Nemag. Een ruit werd geforceerd (ingetrapt) en een andere ruit (van de bar) werd uit de sponning gehaald. Uit het schip, dat gebruikt wordt voor vistochten, verdween: sigaretten, hengels en een hoeveelheid drank. De juiste omvang van de schade moet nog worden vast gesteld. Doorgereden na aanrijding Donderdagavond tussen 21.30 en 23.00 uur werd de auto van M. H. die geparkeerd stond aan de Oude Ha ven, door een onbekende auto ge ramd, zonder dat de dader zich be kend maakte. De auto liep links-voor een deuk op. Diefstal brommer E. W. uit Nieuwerkerk, die zijn brommer in de nacht van zaterdag op zondag geparkeerd had voor pand nummer 14 aan de Grachtweg, miste zijn brommer toen hij wilde wegrij den. De brommer draagt het verzeke ringsplaatje HGL-862. Twee brommers gevonden Vrijdagmiddag waren twee jeugdi ge bromfietsers aan het crossen op het terrein achter het ziekenhuis. Omstanders waarschuwden de poli tie, wegens geluidoverlast. Bij aan komst van de politie waren de cros sers verdwenen, maar de brommers werden achtergelaten. Onderzoek leerde dat het hier om twee gestolen brommers ging, die van A. M. v. d. V. uit Noordgouwe en van T. P. uit Ker- kwerve, die hun vervoermiddel te rug kregen. BURGH-HAAMSTEDE Informatiebijeenkomst In de Ger. kerk te Burgh-Haamste- de wordt maandag 9 april door de di- rektrice van verzorgingscentrum Duinoord, mevrouw C. L. M. Engel man, een informatiebijeenkomst ge geven over de zorgwoningen aan de Kloostertuin. Deze 24 panden, die zo wel geschikt zijn voor alleenstaan den als voor twee personen, kunnen aan het begin van de zomer worden bewoond door zelfstandig wonende ouderen. Voor belangstellenden zal de direktrice de meest uiteenlopende inlichtingen verstrekken. De bijeen komst begint om 14.00 uur. HAAMSTEDE Fotokast vernield Een aan een schuur bevestigde fo tokast (verzamelpunt voor te ont wikkelen films) aan de Ankerweg nummer 2 werd in de nacht van 30 op 31 maart door onbekenden vernield. S. S.-B. deed hiervan aangifte. Het slot en het deurtje van de kast werd vernield, zonder dat er iets uit werd meegenomen. Aanrijding reebok Op de Kraayesteinweg komend va naf de rotonde werd autobestuurder C. K. uit Haamstede in de nacht van zaterdag op zondag (00.45 uur) gekon- fronteerd met een roedel reeën die de weg overstaken. De reebok uit het gezelschap kon niet meer worden ontweken en bij de aanrijding die toen volgde liet het dier het leven. De auto van K. werd aan de voorzijde ernstig beschadigd. Een poulier heeft zich over het dode dier ontfermd. KERKWERVE Opbrengst Sakorkollekte Door Nathalie Geelhoed, Ina van der Have en Jolanda van Leenen werd in de afgelopen dagen gekollek- teerd voor de kinderbescherming (SAKOR). De opbrengst bedroeg 97,60. Hartelijk dank aan allen die hebben bijgedragen om dit resultaat te kunnen bereiken. SEROOSKERKE Auto te water Een onbekend gebleven automobi list die zaterdag bij de Schelphoek probeerde zijn achter de wagen be vestigde boot via de trailerhelling te water te laten, remde bij deze ma- nouevre te laat, waardoor het trek kend voertuig tot de ruitenwissers eveneens te water werd gelaten. Een auto van een mede hellinggebruiker trok het voertuig op het droge, waar na de Wegen Wacht de motor weer ,,aan de praat" kreeg. Aanrijding brommers Op de Parallelweg van rijksweg 18, bij Kapelle botste twee bromfietsers tegen elkaar, zondagochtend vroeg (00.30 uur). Een van de twee belandde in de sloot en werd licht gewond. R. G. A. de G. uit Oosterland die in de richting Nieuwerkerk reed, werd verblind door een tegemoet komende auto met groot licht. Daardoor week hij uit naar links, waar hij in aanra king kwam met M. C. v. H. uit Brui- nisse, welke laatste in de sloot te recht kwam. Beide brommers wer den aan de voorzijde beschadigd., BRUINISSE Jaarvergadering „G. J. Peelen" De postzegelvereniging ,,G. J. Pee len", de Bruse afdeling van de I.V. Philatelica, houdt op woensdag 4 april haar jaarvergadering in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw. Na het korte huishoudelijk gedeelte is een fraaie dia-serie te zien met een in teressant onderwerp. Hierna kan naar hartelust geruild en gekocht worden. Aanvang 19.30 uur. BRUSSEL - De landbouwministers van de EG zijn het zaterdagochtend in Brussel eens geworden over het nieuwe landbouwprijspakket voor het seizoen 1984-'85. Dat akkoord werd formeel bekrachtigd in een stemming over het geheel van onge veer zeventig verordeningen. Ir. G. Braks, de Nederlandse mi nister, heeft zich verzet tegen de re geling die er in de zuivelsektor is ge troffen. Maar met België en Dene marken samen (die landen hadden ook bezwaren) heeft hij „ondanks te leurstelling over de uitholling van het (eerder7 bereikte pakket, op poli tieke gronden instemming met alle verordeningen betuigd". Melkkwestie De melkkwestie was bij het debat in de raad een uiterst belangrijke zaak. Men is het tenslotte eens ge worden over het volgende: De totale hoeveelheid melk waarvoor gegaran deerde prijzen worden betaald zal in de gehele EG 98,7 miljoen ton zijn. Maar in het seizoen '84-'85 zal dat nog 99,7 miljoen ton zijn. Vorig jaar werd er in de EG 103,7 miljoen ton melk ge produceerd. Extra quantum Eerder op 13 maart was men het eens geworden over een geringere melkproduktie. Maar nu is bepaald dat ierland en Italië hun melkpro duktie op die van het niveau van 1983 mogen handhaven, dat ierland daar enboven dit jaar nog eens 245.00 ton extra mag produceren en dat Noord- Ierland (Ulster7 en Luxemburg elk een extra quantum krijgen van respektievelijk 65.000 en 25.00o ton. Al die extra's zullen de EG dit jaar, naar raming zo'n vijfhonderd mil joen gulden extra kosten. In Nederland mag tijdens het nieu we melkseizoeti. sléchts-12^052.000 ton melk geproduceerd worden in plaats van 12.050.000 ton van vorig jaar. Een jaar later gaat die hoeveelheid opnieuw naar beneden en wel naar 11.929.000 ton. Een producent die zich niet aan zijn quantum houdt moet over wat hij teveel produceert een su perheffing van 56 cent per liter beta len. DE BILT - De maand maart was dit jaar een tamelijk rustige maar koude maand met een groot aantal vorstda- gen. In het noordoosten van het land daalde de temperatuur op 21 dagen tot beneden het vriespunt tegen opl4 dagen normaal. Zowel op 1 en als 21 en 23 maart kwam het plaatselijk tot matige vorst met minima tussen -5 en -7 graden. Tengevolge van de regen aan het begin en aan het einde van de maand viel er gemiddeld iets meer regen dan normaal maar alleen in Zeeland was maart uitgesproken nat met bijna 50 mm teveel neerslag. In Limburg daarentegen werd minder dan de helft van de normale hoeveelheden afgetapt. De wind bereikte alleen boven de Zeeuwse wateren op 2 en 3 maart tij delijk stormkracht. De maand maart eindige met enkele storingen die dicht langs ons land trokken en vrij veel regen veroorzaakte. Ook kwa men enkele hagelbuien voor en wak kerde de wind af en toe tot hard aan. WASHINGTON - De Amerikaanse regering heeft nog niet beslist of zij de grens van 1200 raketten met ver scheidene kernladingen zal over schrijden wanneer volgend jaar het Salt li-verdrag met de Sowjet-Unie afloopt. Hoewel Salt II, de overeen komst voor beperking van strategi sche wapens, nooit werd geratifi ceerd door de Verenigde Staten, heeft president Reagan laten weten zich eraan te houden zolang Moskou dat ook doet. Vakantie '84 HAARLEM - In het zomerseizoen voor de vakantiereizen, dat 1 april officiéél losbarst, blijkt dat dit jaar meer vakantiegangers dan voorgaan de jaren in het voor- en naseizoen op reis willen. Deze belangstelling wordt vooral veroorzaakt door de la gere prijzen in deze periode. Aldus zaterdag een woordvoerder van de algemende Nederlandse Vereniging Van Reisbureaus. (ANVR). De ANVR heeft de indruk dat de reisbu- eaus en touroperators dit jaarscher per" hebben ingekocht. Verder is dit jaar de vliegvakantie weer in trek. Eerder al konstateerden individuele touroperators bij hun organisaties een toegenomen belangstelling voor vliegvakanties. De ANVR heeft een onderzoek onder de aangeslotn reis bureaus uitgevoerd, waaruit blijkt dat dit beeld ook daar naar voren is gekomen. Ook hier, aldus de ANVR, spelen de lagere vliegprijzen een be langrijke rol. OUDERAULA - Oud-leden van Hitiers SS-Totenkopf-divisie hebben zondag in het Westduitse stadje Oberaula hun jaarlijkse reünie ge houden. Ondanks krachtige, pro testen uit binnen- en buitenland ver liep de bijeenkomst zonder inciden ten. Terwijl ongeveer 350 oud-SS-ers bijeen waren trokken zo'n 3000 anti nazi-betogers door de stad. De politie was met enkele honderden man schappen van de oproerbrigade en een waterkanon aanwezig, maar hoefde niet op te treden. Veteranen van de Totenkopf hiel den vol dat zij niets hadden misdaan waarover zij zich als soldaten zouden moeten schamen. „Toen de oorlog uitbrak hadden we onze plicht te doen. Wij betreuren de leugens die in de media over ons verteld zijn", zei een van hen. De SS zelf werd na de tweede we reldoorlog verboden, maar de rege ring in Bonn staat op het standpunt dat zij niets tegen verenigingen van oorlogsveteranen kan doen, op voor waarde dat deze geen nazi-ideeën prediken. DEN HAAG - Per 1 juli van dit jaar zal een bijstelling plaatsvinden van de vergoedingen van staten- en raadsleden. Hiermee wordt beoogd een gegroeid voordeel van ongeveer 10 procent teniet te doen. Dit is na af loop van het wekelijks kabinetsbe raad meegedeeld. Bij de aanpassing van de vergoe dingen voor de staten- en raadsleden is tot dusver van een ongekorrigeerd loonindexcijfer uitgegaan. Minister Rietkerk van binnenlandse zaken acht het onjuist dat als gevolg daar van voor deze groepen een bevoor rechte positie is ontstaan. Daarom wil hij in het vervolg de loonindex pas op de vergoedingen toepassen na dat de index is gekorrigeerd. Voor.de provincies en gemeenten vloeit uit deze maatregel een lasten vermindering voort van ongeveer 11 miljoen gulden. NEW YORK - De veiligheidsraad der Verenigde Naties heeft het ge bruik van chemische wapens in het Iraans-Iraakse conflict „krachtig veroordeeld", zonder daarbij een land met name te noemen. DEN HAAG - Het ministerie van financiën heeft nooit ingestemd met de financieringsregeling die de toenmali ge staatssekretaris Van Eekelen van defensie in 1980 met de Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft getroffen voor de uitgestelde bouw van twee standaardfregatten voor de Konklijke Marine. Dat blijkt uit het jaarverslag van de algemene rekenkamer. Het ministerie van financiën heeft defensie gewezen op de grote risiko's die aan de financieringsregeling kleefden gezien de positie van het RSV-concem waarvan De Schelde deel uitmaakte. Defensie heeft wil len en wetens dat risiko geaksep- teerd, aldus financiën, en geen zeker heid geëist in de vorm van een bank garantie. In 1980 verzocht RSV de twee fre gatten die voor de Nederlandse Mari ne in aanbouw waren te mogen leve ren aan Griekenland. Voor de Griek se Marine was een korte levertijd een voorwaarde om de order bij De Schelde te plaatsen. Defensie ging hiermee akkoord, wat een uitstel van twee tot drie jaar betekende voor de bouw van de Nederlandse fregatten. Voorwaarde was dat die niet meer zouden kosten dan aanvankelijk was overeengekomen. Om De Schelde in staat te stellen de kostenstijging van de vervangende fregatten te financie ring heeft defensie de reeds betaalde termijnen tot een totaal van 280 mil joen niet teruggevorderd. Het bedrijf zou hiermee immers rentewinst kun nen boeken. Daarvan is echter door de financië le moeilijkheden van RSV geen spra ke geweest, aldus de rekenkamer. De gelden die nodig waren om de kostenstijgingen te compenseren, naar schatting 125 miljoen gulden, heeft RSV voor andere doeleinden gebruikt. In 1983 heeft defensie ge bruik gemaakt van haar recht een tweede hypotheek, groot 110 miljoen gulden, te nemen op onroerende goe deren van De Schelde. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend voor vrouwen. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 lederë vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 - 17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Maandag 2 april Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie ruimtelij ke ordening. 19.30 uur. Bruinisse N.H.-verenigingsgebouw. Voorlich tingsbijeenkomst natuurgeneeswij ze, Groene Kruis. 19.30 uur. Dinsdag 3 april Zierikzee Stadhuis, raadzaal. Openbare verga dering Commissie Onderwijs. 19.30 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Gereformeerde Kerk, Bea- trixstraat. Ledenvergadering Chris telijke Schoolvereniging „Samuël". 19.30 uur. Dorpshuis. Optreden Opspattend Split. 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorjaarsver gadering A.N.B.O. 14.30 uur. Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Tonnenmagazijn. Eerste bijeen komst kursus „Kruiden in de keu ken". 19.30 uur. Woensdag 4 april Zierikzee „De Lichtboei". Stuif-es-in-middag. 14.00 uur. Poppentheater Alteklein. Ozie-Wie- zie-Wozie. 14.30 uur. Beatrixschool. Jaarvergadering We reldwinkel. 19.30 uur. Kleine commissiekamer Stadhuis. Openbare vergadering Commissie Concertzaal. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw. Informatie hoorzitting gemeente Middenschou- wen. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie finan ciën. 16.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 14.30 uur. Bushalte. Vertrek bejaarden naar to neeluitvoering te Renesse. 19.00 uur. Zonnemaire Breedveld. Vertrek bejaarden naar toneeluitvoering te Renesse. 18.50 uur. Donderdag 5 april Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt voor trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 6 april Zierikzee Graanbeurs. Dansavond met „The Fenders". 20.30 uur. Zaterdag 7 april Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Optreden Trio 1. Aanvang: 20.00 uur. Brouwershaven Ophalen oud papier door sportver eniging A.S.V. Vanaf 9.00 uur. Maandag 9 april Zierikzee Mondragon. Start ZVU-kursus „Ken uw recht". 20.00 uur. Stadhuis, raadzaal. Openbare verga dering Commissie Middenstand. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Ger. kerk. Bijeenkomst verzorging scentrum Duinoord. 14.00 uur. Dinsdag 10 april Kerkwerve VerenigingsgebouwBeatrixstraat Paasviering bejaardensoos. 14.30 Haamstede Gemeentehuis. Openbare vergade ring Commissie voor Sport-, Jeugd en Culturele Zaken. 19.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Openbare vergadering beheerskommissie dorpshuizen Brouwershaven. 19.30 uur. Woensdag 11 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. Het vreemde ei. 14.30 uur. Scharendijke Putmeet. Informatie hoorzitting ge meente Middenschouwen. 20.00 uur. Brouwershaven Kantine A.S.V. Brouwershaven. Jeugd-regio vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Maandag 16 april Bruinisse Pannekoekhuis. Algemene ledenver gadering VW. 20.00 uur. Woensdag 18 april Kerkwerve Chr. Gereformeerde Kerk. Streek- vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Scharendijke Kantine Z.S.C. Regio-vergadering KNVB afd. Zeeland. 19.30 uur. Woensdag 25 april Zierikzee Poppentheater Alteklein. De verre reis van Joris-Jan. 14.30 uur. Donderdag 26 april Ellemect Dorpshuis. Informatie hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 Zaterdag 28 april Zierikzee Bedrijf V. d. Velde (Oudeweg 25). Stekkenbeurs Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde. Zaterdag 12 mei Zonnemaire Mobiele tent schoolplein I. M. v. d. Bijlstraat. Openingskoncert „Nut en Uitspanning". Aanvang: 19.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2