Tante Lee onverwachts op bezoek in Bruinisse stukken Hal gemeentehuis Bruinisse (weer) gesierd met fraaie expositie keramiek-weefkunst Witte dolfijn bij Zierikzee gezien BLANK EIKEN Een auto huren? Meubelrama Schildertechniek voor Plattelandsvrouwen Van kunstenaarsechtpaar Van Ulden: Bijzonder voorval Afdeling Noordwelle AUTO LOUIS G0EDBL0ED Geslaagden EHBO- vereniging Kerkwerve „Fabel" (4 en slot) Snel retourtje Amerika-Bru.... 6 Alexandra en Joop van Ulden luisteren aandachtig naar de openingswoorden van burgemeester T. C. Hekman, die hun expositie in het gemeentehuis opende. BRUINISSE - Voor het eerst heeft het gemeentehuis van Bru een dubbel-expositie binnen zijn deuren: een fraai-ogende uitstalling van keramiek en weefkunst, van het Wassenaars kunstenaarsechtpaar Alexandra en Joop van Ulden. Burgemeester T. C. Hekman opende de ze drie-maandelijkse wisselexpositie in de hal van het gemeentehuis, eri deed dat met plezier en met een reeks welgekozen woorden. Bijzonder was, dat voor het eerst de ere-burgers van Bru waren uitgenodigd om bij dit feestelijke gebeuren aanwezig te zijn, hetgeen een tradi tie belooft te worden. WESTKAPELLE - De kustwachtpost Noorderhoofd te Westkapelle heeft (donderdag ochtend) vlak voor de kust een witte dolfijn gesigna leerd. Woensdag is vermoedelijk hetzelfde dier waargenomen door Rijkswaterstaat in de Westerschelde ter hoogte van Hansweert. Vol gens de heer W. J. Phaff, conservatorfbeheerder van het Zeeuwse Biolo gisch Museum te Domburg is de aanwezigheid van een witte dolfijn in de Zeeuwse wateren vrij bijzonder. Twee jaar geleden is een exemplaar in de Oosterschelde ter hoogte van Wemeldinge waargenomen. De be manning van de mosselkotter de ZZ 8 uit Zierikzee van de firma J. Schot Zn heeft de dolfijn donderdagmiddag rond half vijf ter hoogte van het strandje van Borrendamme gezien. Op zo'n afstand van het schip zwom het dier rustig in de Oosterschelde. De lengte van het dier is geschat op circa drie meter, maar volgens Phaff is niet bekend of dat de to tale lengte is of dat slechts drie meter van het lichaam boven wa ter zichtbaar was. In eerste in stantie dacht de heer Phaff aan een tuimelaar, een griend of een witsnuitdolfijn, maar de Meldka mer van de Rijkspolitie te Middel burg berichtte dat het een witte dolfijn betrof. Ziek De conservator/beheerder ver meldt nadrukkelijk dat hij hoopt dat de watersporters geen jacht gaan maken op het dier, zoals wel twee jaar geleden gebeurde bij het exemplaar dat in dê Oosterschel de zwom. „Ik ben dan ook blij dat de dolfijn de goede richting uit- zwemt (naar de Noordzee). Bij veel mensen heerst de mening dat alles wat aan zeezoogdieren in de Zeeuwse wateren zwemt wel ziek zal zijn. Kennelijk is het niet erg gezond toeven in Zeeland. Dan probeert men het beest te vangen of te verjagen. Als het dier zo wordt opgejaagd raakt het vlug uitgeput. Het gevangen beest wordt dan naar Lenie 't Hart in Pieterburen gebracht en die konstateert uitputtingsverschijn selen. Ja, dat is niet gek. Dat soort praktijken moeten we voorko men. Ik wil de mensen op het hart drukken dat ze de dolfijn gewoon moeten laten zwemmen, waar schijnlijk vindt hij dan uit zich zelf zijn koers weer terug", aldus de heer Phaff. Lengte De totale lengte van een witte dolfijn kan variëren van 3.50 m tot 7 m. Het gewicht kan van 375 kg tot 2000 kg oplopen. Het dier heeft een zeer korte snuit, een heel hoog voorhoofd en een duide lijke nek. Dat laatste is bijzonder bij walvisachtigen. Een volwas sen exemplaar heeft een melkwit te kleur. De dolfijnen komen voor in het noordelijke poolgebied en hebben een voorkeur voor ondie pe kustwateren. Een witte dolfijn is in het verleden enkele malen langs de Engelse kust en eenmaal in Frankrijk (1949) gesignaleerd. In Nederland zijn exemplaren waargenomen in de jaren '64, '65 en '66. Het zijn de kleine dingen die het doen: de kleinigheid om de ere burgers uit te nodigen (S. A. Jumelet, P. Krepel en T. Kik) zoals het ook een klein idee was van gemeentesekreta- ris B. de Groot, om „iets aan kunst te gaan doen" in de hal van het gemeen tehuis. Een klein, maar origineel ini tiatief dat terloops tot een traditie is uitgegroeid. Burgemeester Hekman beschouw de het als een eer, dat het Wassenaar- se echtpaar zijn werk in Bru wilde to nen, in Bru, dat door sommige Haag se brillen gezien wordt als een „ver gewest". ,,U brengt uw werk nu eens in een kleine gemeente, en dat waar deren wij zeer", aldus de burge meester, die vond dat de gemeenten (óók de kleine) tegenover de kunst een taak te vervullen hebben. Ge meenten moeten naar het oordeel van de heer Hekman waar mogelijk kunstwerken kopen of opdrachten verstrekken, waarschijnlijk zouden dan vele kunstenaars in ons land wat anders in de wereld staan: materiële- en morele stuen zou de scheppings drang stimuleren en hun scheppings kracht verhogen. De gemeenten kun nen verder de kunst dienen door zo als in Bruinisse, expositieruimte be schikbaar te stellen. Het was overi gens een eerdere exposant, Addie Mevrouw Van Boven vertelde na mens de reiskommissie dat het reisje Advertentie Een uur? een dag? een week? een maand? een...? SAAB 99 CITROËN VISA, GS BREAK, GSA, BX, CX of C 25 BESTEL, Voor langere huurperloden speciale tarieven 01110-4951, Zierikzee Korte Nobelstraat 39 Kubbinga, die het kollege wees op het kunstzinnige werk van Alexan dra en Joop. Onder indruk. Als geïnteresseerde leek toonde Hekman zich onder de indruk van de kunstwerken in de hal en noemde de weefsels en het keramiek een won dermooie kombinatie. „De handge- weven en geknoopte wollen wand- en vloerdekoraties van Alexandra, zul len niet nalaten indruk te maken op de bezoekers van ons gemeentehuis, evenals het eigentijds en origineel keramisch werk van Joop. De gebruiks- en siervoorwerpen zijn evenzovele voorbeelden van onuit puttelijke mogelijkheden die een echt keramisch kunstenaar heeft om van de weerbarstige, onooglijke klei iets zeer fraais te scheppen". Tot slot zei Hekman er van over tuigd te zijn dat deze tentoonstelling zeer velen zal aanspreken, zowel de eigen inwoners van Bru als de pas santen. De burgemeester kon wei eens gelijk krijgen met deze ver wachting, want hetgeen nu in de hal werd geëxposeerd is aansprekende kunst, begrijpelijk en mooi voor een ieder. op 15 mei in de richting van Oister- wijk gaat en dat er ook een rit door de bossen zal worden gemaakt per huifkar. Mevrouw Van Driessen vertelde dat het schilderen met verf (tri-chem is de handelsnaam) een aardige hob by voor ouderen en kinderen is, om dat de verf lood- en gifvrij is. Er wa ren erge leuke voorbeelden ten toon gesteld, zoals tafelkleden, slabbetjes en wandkleden. Het geverfde goed is wasbaar. Na de uitleg konden de le den van de NBvP aan het werk op de door mevrouw Driessen meegebrach te kleedjes en boekenleggers. Door dat de tube verf een speciale punt be vat wordt er weinig verf gebruikt, zodat er niet veel verf verloren gaat. De dames boekten leuke resultaten. De presidente bedankte de dames met een bloemetje en een envelop. Zij wenste iedereen wel thuis en hoopte de dames weer te zien op de volgende bijeenkomst van de afdeling Noord welle en wel op woensdag 18 april in het dorpshuis te Noordwelle. RAALSTE - Oud-staatssekretaris Dik voor exportbevordering signa leerde in Raalte tijdens een export dag van de Kamer van Koophandel voor Twente en Salland, dat Neder landse bedrijven door te felle kon- kurrentie buitenlandse orders mis lopen. Al bij binnenkomst van het ge meentehuis wordt de bezoeker ge- konfronteerd met een wel zeer fraai uitgevallen wandkleed en enkele spiegels waarin de bezoekers een heel andere kijk op de wereld krijgt dan via eèn „normale" spiegel. In de hal een door Sjaak Steketee opgestel de open vitrine, met zowel gebruiks- keramiek als groeiseries van knop tot bloem en niet te vergeten een aparte „afdeling" kandelaars die een beetje weggestopt onder de trap een plaatsje vonden. Uniek De stola's van Alexandra zijn ju weeltjes kwa kleur en techniek, en: ze zijn nog te betalen ook voor wie iets bijzonders wil hebben. Trouwens al het tentoongestelde is (uiteraard) te koop, voor aanvaardbare prijzen, daarbij bedenkend dat het hier om unieke enig) voorwerpen gaat. Joop van Ulden is autodidakt en is als keramist sinds 1970 werkzaam. Hij draait zijn voorwerpen, maar maakt ze ook met de hand en laat zich inspireren door de natuur. In zijn werk zijn vaak bladeren terug te vinden, gevormd tot schaal of als de koratie. Zijn werk wordt verder ge completeerd door glazuren, volgens eigen recept. Alexandra werkt sinds 1962 als handweefster-knoopster. De prachti ge hoog-polige kleden worden ook soms in kombinatie met platweefsels vervaardigd, gekenmerkt door strakke lijnen of in een soort wol- kenspel. Haar favoriete kleuren zijn blauw, turkooise en paars, in welke kleuren ze ook zijden shawls in kleurvakken verdeelt. Al met al een expositie die geen en kele Bruënaar mag missen, ook al is men niet gewend om even het ge meentehuis binnen te lopen. Advertentie Op 5 oktober 1983 startte een nieu we kursus E.H.B.O., georganiseerd door de E.H.B.O.-vereniging van Middenschouwen. Iedere week wer den de kursisten geïnstrueerd door kader-instrukteur de heer J. Kloet uit Zierikzee. Afgelopen woensdag werden ze geëxamineerd door huis arts W. Bontkes, eveneens uit Zierik zee. Alle kandidaten slaagden en zul len over anderhalve maand het Een heidsdiploma E.H.B.O. in ontvangst mogen nemen. De geslaagden zijn: de dames A. J. van der Bijl-van IJsseldijk, M. Herder-Vrieze, C. E. van den Hoek- Ooms, C. bij de Vaate-van der Sluis en de heren J. Berrevoets, J. Huige, C. P. A. R. Polderman, L. Seinen, L. J. Steketee en H. B. Zuiderent. Zo kreeg de E.H.B.O.-vereniging er tien leden bij die met de zeventien eerder geslaagden in oktober een achttal herhalingskursussen zullen moeten gaan volgen. AMSTERDAM - Wanneer de Zwit serse luchtvaartmaatschappij Swissair zal besluiten nieuwe vliegtuigen te ko pen ter vervanging van een deel van haar DC-9-vloot, dan maakt de Fokker- 100 een goede kans. BRUINISSE Rijdende PTT-winkel Ondanks dat de heer Leenman het PTT-stuur uit handen heeft gegeven, blijven de rijdende PTT-winkels hun ronde doen door den lande. Op don derdag 5 april komt hij in Bru, 's och- tens van 9 tot 11 uur. Allerlei zaken op telefoongebied kunnen daar gere geld worden. De redactie behoudt zich het recht voor Ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn buiten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. Hierbij nogmaals een reaktie op de „fabel" die Lp. v. over koeien gaat lijken op een fabel over een muis die nog een staartje krijgt Met gemengde gevoelens heb ik de reaktie van de volledige fraktie van de PvdA gelezen. Enerzijds was ik ver heugd, aangezien een zo felle reaktie ook de enige juiste kon zijn in het geval ik geschreven had wat men beweerde. Toch lijkt er een misverstand te be staan. Het lag n.L niet in mijn bedoe ling om de hele PvdA door het„slijk" te halea Ook lag het niet in mijn bedoe ling om mij te keren tegen het fraktie- standpunt in de peuterspeelzaal kwes tie. Sterker nog, ik kan er een heel eind in mee gaan en sommige fraktieleden weten dit van mij. Ook weet ik dat de PvdA-leden in kwestie alle lof hebben over de wijze waarop het peuterwerk door de Lichtboei (uitgaande van het Leger des Heils) wordt uitgevoerd Alleen ben ik van mening dat het in deze tijden van bezuinigingen en af braak van vooorzieningen binnen het sociaal kultureel werk noodzakelijk is om de momenteel aanwezige voorzie ningen in Zierikzee te handhaven en zo mogelijk te waarborgen. Versnip pering leidt momenteel al gauw tot af braak en afbouw van bestaande werk soorten. Voorbeelden in den lande wij zen dit duidelijk uit Waar ik wel op reageerde was de opemerking gedaan door mevr. De Jong-Van Loo „Het geeft niet hoe het werk wordt uitgevoerd, maar door wie" als opmerking op zich. Niet in verband met de raadszitting maar in verband met tolerantie. Naar mijn eigen organisatie toe in terpreteer ik die opmerking als, dat het er niet toe doet hoe „goed", (als u wilt neutraal) het klubhuis van het Leger des Heils als christelijke organisatie maar dat, dat dan altijd weer door mevr. De Jong-van Loo beoordeeld zal worden in het licht van het Leger des Heils als christelijke organisatie dat werk als een van haar vele maatschap pelijke aktiviteiten onder zich heeft En, als zij dat als zodanig niet bedoeld heeft, hoe dan wel? Juist omdat ik weet dat het geen kwaliteitsoordeel betreft kan ik niet tot een andere konklusie komen dan dat het een vooroordeel betreft op identiteit In dit geval de christelijke van het Leger des Heils. Juist omdat ik het met de andere leden van de PvdA eens ben dat meerdere standpunten naast elkaar mogelijk milie Johannes de Waal, die in Bruinisse de viswinkel „De Noordzee" had, was met een groot gezin naar de States gegaan. Van Wingerden Naast tante Lee woont de fami lie Van Wingerden, die van oor sprong uit Ridderkerk kwamen. De heer Van Wingerden heeft in Amerika furore gemaakt door de kweek van potplanten. Nu is hij een groot aannemer, maar hij is wèl mens gebleven in de harde za kenwereld van Amerika waar al leen de harde dollar telt. Het was deze Van Wingerden die met z'n zestien-jarige dochter (die voor het eerst naar Nederland kwam) in Holland moest zijn voor familiezaken, die de onverwachte vraag vorige week dinsdag stelde aan tante Lee. moeten zijn trof deze opmerking mij pijnlijk. Ik voel mij gekwetst en gediskrimi- neerd als medewerker van het Leger des Heils. Daarom denk ik dat een exkuus aan mijn adres éérder op zijn plaats zou zijn geweest Bij de beoor deling hoe iemand, of een organisatie zijn werk doet mag nimmer zijn identi teit, ras of geloof een rol spelen. Ge zien de felle reaktie van de PvdA denk ik dat onze meningen hierover niet verschillen. Dat verheugt mij, want dan kunnen onze eventuele verschil len in standpunten leiden tot eenheid, begrip, akseptatie en samenwerking. R. Prager, Schouwenbank 91 Zierikzee „Bin jie glad gék" moet ze daar in onvervalst Bruus hebben ge roepen. Vier jaar geleden is ze ook nog in Bru geweest in vertrok toen eigenlijk met die gedachte: Jullie zie ik nooit weer. Marien Padmos BRUINISSE - „Hallo buurvrouw, ga je mee even op familiebezoek?". Een he le simpele vraag van een goedwillende buurman die toevallig toch dezelfde kant op moet. Anders wordt het natuurlijk als die buurvrouw 88 jaar is, die fa milie 8000 kilometer ver weg woont, en het vervoermiddel een supersonisch straalverkeersvliegtuig is, wat op 8 km hoogte zo rond de 800 km per uur vliegt. Toch overkwam dit mevrouw Helena van Gilst-Padmos (tante Lee) die in mei 88 hoopt te wor den. Mevrouw Van Gilst woont in Pequannock in de Amerikaanse staat New Jersey. In 1925 emi greerde ze met haar man Piet van Gilst naar, wat toen leek, het land van de onbegrensde mogelijkhe den. In 1947 kwam haar man voor het eerst naar Nederland. Hier aangekomen werd hij echter ziek en overleed in het ziekenhuis in Noordgouwe. Hij werd in Bruinis se begraven. Hun zoon Adriaan van Gilst is conciërge op een high- school en heeft zes kinderen die op hun beurt weer kinderen heb ben. 150 km woont Adriaan van z'n moeder weg, in Amerika bijna naast de deur. In Pequannock wonen overi gens nog meer Hollanders en zelfs nog meer Brüenaars. Zoals de fa Tante Lee van Gilst-Padmos, onaangekondigd plotseling op de bank naast haar broer Marien Padmos (91). Even een paar dagen in Bru, en wat hadden ze veel te vertellen Toch steeg ze op van Kennedy Airport en stond donderdagoch tend in Bru voor haar totaal ver baasde 91-jarige broer Marien Padmos die bij z'n zoon Kees in woont na het overlijden onlangs van zijn vrouw. Het werden vier dagen van grote drukte van fami lie en bekenden die de Amerika- gangster kwamen begroeten. Van Wingerden, die tante Lee voor de deur had afgezet, nam de gelegen heid te baat om de moderne kot ters van de Bruse vloot te bekij ken. Maandagmiddag om 13.45 uur, met vluchtnummer KL 641, was het bliksembezoek weer ten ein de. Advies van tante Lee: „Op de sociale voorzieningen in Holland mogen jullie wel trots zijn. Hierin is Amerika het armste land ter wereld". 's Avonds om kwart voor twaalf (Bruse tijd) belde ze op: „veilig aangekomen en welterusten...." NOORDWELLE - De leden van de NBvP, afdeling Noordwelle e.o. kwamen woensdagavond bijeen in het dorpshuis te Ellemeet. De presidente, mevrouw N. de Hamer verwelkomde iedereen, in het bijzonder mevrouw Driessen en haar dochter uit Kats, die de handwerktechniek borduren met verf de monstreerden. De presidente vertelde dat de dames A. van Boven en B. A. Meijer in het bestuur kwamen. Eén bestuursplaats is nog vacant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6