Otis traint Bijten is niet een eerste vereiste: het tot staan brengen van de arrestant is het belangrijkste OUWERKERK - Het is sowieso al de goden verzoeken om te gaan inbreken bij een wachtmeester van de rijkspolitie, maar als deze wachtmeester ook nog eens twee vervaarlijk uitziende bouviers in huis heeft, waarvan er één een oplei ding volgt tot politiehond lijkt het raad zaam om met een boog om zijn huis te lo pen, als men niet-eerzame bedoelingen heeft. Met góede bedoelingen bij Douwe de Vries binnenkomen lijkt nog een ris kante zaak, want Otis Perro van de Leo lina en Max Djerba (ook van de Lëolina) houden bezoekers nauwlettend in de ga ten. Plezier Blonde pup Training Certifikaten Schijngevecht Examen 5 Bij de foto's: OUWERKERK - Boven een statie-foto van Otis Perro van de Leolina, de blonde bouvier van wachtmeester Douwe de Vries uit Ouwerkerk. Op de foto's links is pakwerker Frank Kouijzer uit Zierikzee in aktie, met Otis, Carlo en de negenjarige Nederlandse kampioen Ducu aan z'n mouwen. Op de foto hiernaast: blondie neemt de schutting, aangespoord door zijn baas. De schutting werd wèl wat verlaagd voor de beginneling. -ÊmmÈÈÈ -■ WÊÊÊêWm .j FOTO'S: JOHAN BERREVOETS JR. TEKST: HARRY DE WAARD wees met een forse scheur in het de gelijke pak, nog lang niet afgeschre ven te zijn. Met de speciaal voor dit doel vervaardigde fiets kwam pak werker Frank ook niet ver met Duco op z'n hielen. Bijten, zo legde de sekretaris uit, is niet een eerste vereiste: het tot staan brengen van iemand is het belang rijkste. Als de „arrestant" probeert te ontvluchten, ja dan mag de hond z'n gang gaan. Overigens hoeft men niet van alle politiehonden bang te zijn. De Rui ter: „Zo'n hónd is echt niet gevaar lijk, omdat ie geléérd heeft wat hij moet doen. Veel gevaarlijker zijn on getrainde honden met ongetrainde bazen. Die weten niet wat ze moeten doen of laten. Komt een hond naar je toe, loop dan nooit weg, maar wacht tot de eigenaar'er bij is. Dan kan er echt niets gebeuren", aldus de sekre taris van de vereniging, die best graag nieuwe leden wil verwelko men. Hij is té bereiken op telefoon nummer 01116-1412 (Renesse). Of Otis geschikt is voor het politiewerk, kan deze kenner (nog) niet zeggen, al is de eerste indruk een goede. Overi gens duurt de opleiding anderhalf jaar, maar dan stéét de hond ook zijn mannetje en is het maar beter voor het geval je hem tegenkomt, direkt naar zijn baas te luisteren. Laat Otis niet in aktie komen En dan te be denken dat vroeger blonde bouviers werden afgemaakt omdat ze als albi no niet aan de standaard voldeden. Nu komen de blondines steeds meer in de mode en worden er forse bedra gen voor neergeteld (door niet- kenners). Iets bereiken met een hond, ook al wordt hij of zij nooit ingezet voor po litiewerk, vinden de leden van de vereniging leuk, maar de honden óók. Ze doen het duidelijk met ple zier, getuige de kwispelende staarten (bouviers hebben géén staarten). Werken met en voor de baas, dat wil len ze wel. Sommige leden zijn wel zestien uur per dag met hun hond be zig, en dan nóg vinden ze het leuk. Wie de politiehonden in aktie wil zien, kan even kontakt opnemen met de sekretaris, of de jaarlijkse de monstratie op de Balie in Zierikzee afwachten. De klubwedstrijden zijn ook het bekijken waard, waar een goede indruk kan worden verkregen van hetgeen een goed getrainde hond kan. En dat is véél, èrg veel! Otis is nu een maand in opleiding bij de Politiehonden Vereniging Schouwen-Duiveland op een terrein in het Ouwerkerkse krekengebied waar de vereniging de beschikking heeft over een terrein dat van Staats Bosbeheer wordt gehuurd. Of Otis ooit in dienst zal treden van de rijkspolitie groep Schouwen-Duive land hangt van een aantal faktoren af, onder meer van het resultaat van het examen. Het zou in ieder geval een welkome aanvulling zijn op het personeelsbestand. Otis is een blonde bouvier, waar van er maar erg weinig zijn in Neder land. Blond is eigenlijk een foutje van de natuur, vandaar. Maar daar om is Otis er niet minder mooi om: integendeel. Het is een schitterend exemplaar met een goede stamboom. Samen met „broer" Max een fraai span. Twee van dergelijke „knullen" in huis vergt wel een beetje aanpas sing, zo werd de vloerbedekking in de Burgemeester Romeynstraat ver vangen door plavuizen en de tuin dienovereenkomstig aangepast. Dou we de Vries en zijn echtgenote zeggen dit er best voor over te hebben, want de honden zijn hun beider hobby. Max kwam het eerst in Ouwer- kerk. Een zwarte reu, die een beetje aan de kleine kant is gebleven. Waar plaats is voor één bouvier vindt ook de tweede makkelijk een etensbak, zeker toen na een bezoek aan de ken nel de blonde pup in de armen werd gedrukt ter kennismaking. Otis ging niet meer weg Hij (Otis is ook een reu) is nu anderhalf jaar, een prima leeftijd om met de training te begin nen. Douwe de Vries zegt er lang over nagedacht te hebben of Otis wel poli tiehond moest worden. „Het is niet zonder gevaar, zo'n po litiehond. Er zijn gevallen bekend dat bijvoorbeeld een stroper een poli tiehond de strot af sneed. Ik moet er niet aan denken Verder weet ik niet of mijn hond wel geschikt is voor het politiewerk. Zo ben ik nu bezig hem te Ieren bijten, maar daar heeft ie nog niet zoveel zin in. Sprin gen viel ook niet mee, maar ja, we zitten pas een maand op de training, je kunt er nog niets van zeggen". Stel dat Otis het diploma haalt en in dienst mag treden bij de politie, zal hij de enige hond op Schouwen- Duiveland zijn met politionele be voegdheden. Schouwen-Duiveland had ooit wel politiehonden in dienst. Een van de oprichters van de Politie honden Vereniging Schouwen-Duive land, die volgend jaar 25 jaar bestaat, is de nu oud-groepskomman- dant, adjudant J. Hoekman, die zelf ook een politiehond had. Het is zelfs zo, dat een hond in opleiding al in dienst van de politie kan zijn: zijn baas kan in aanmerking komen voor vier uur trainen in diensttijd per week, terwijl de hond een vergoe ding krijgt van 5,— per dag. Een schijntje als men weet hoeveel uren training er voor nodig is om het diploma te behalen, en als men de hoeveelheden voedsel ziet die een volwassen bouvier naar binnen kan stouwen. Toch lijkt het een mooie kombinatie: hobby en werk, baas en hond werkzaam bij dezelfde werkge ver. Douwe de Vries moet er echter toch nog eens over na denken. Om eens te laten zien wat er alle maal van een politiehond gevraagd wordt en hoe dat toegaat werd een extra-training ingelast in het kreken- gebied van Ouwerkerk (dicht bij huis dus), kompleet met een „pakken- man" en andere beroemdheden die een demonstratie gaven. De Schou- wen-Duivelandse vereniging telt slechts negen leden, maar dat is be grijpelijk: niet iedere hond is ge schikt voor het politiewerk, en niet iedere baas kan zomaar lid worden. De baas moet kunnen bogen op een blanko strafblad, en gaat eerst uit voerig door de „molen" na aanvraag van het lidmaatschap. Een goed ge trainde politiehond kèn een gevaar lijk wapen zijn in verkeerde handen. De hond moet tussen de 50 en 70 cm schofthoogte hebben, zuiver ras is niet verplicht (maar wel wenselijk). Als rassen komen in aanmerking: herders, bouviers, boxers, dobber mans en rotweilers en alle kruisin gen hiervan. De leeftijd van de kur- sist moet ongeveer anderhalf jaar zijn. Mechelse herders blijken in de praktijk het meest geschikt te zijn: bijzonder temperamentvol en uiterst werklustig. Het bestuur van de bijna- jubilei'ende vereniging wordt ge vormd door de heren J. van Baarle (voorzitter), A. W. de Ruiter (pen ningmeester) en A. Tims (sekretaris). De heer De Ruiter was speciaal met pakkenman Frank Kouijzer üit Zie: rikzee, naar heir krekfengebied geko men om te laten zien wat Otis al kan en wat andere honden kunnen. Otis bleek nog wel wat aansporing nodig te hebben voordat hij zijn gave witte tanden in het pak van Frank zette, en de schutting bleek voor de beginne ling nog wat te hoog maar hij kwam er over! Pakkenman (eigenlijk: helper) Frank is evenals Otis in opleiding. Dat je niet bang uitgevallen moet zijn voor zo'n job is duidelijk, en Frank is niet bang. Zijn pols ver toont nog wat wonden die hij de vori ge keer opliep bij een training: han den en hoofd zijn namelijk niet be schermd bij het trainen. Zo'n pak aantrekken opzich is al een klus. On geveer vijftig kilo(!) leer en jute in diverse lagen moet om het lichaam gedrapeerd worden ter bescherming van de felle honde-beten. Speciale schoenen, leren beenbeschermers, le ren vest, juten broek en -jas, het vergt wel een kwartiertje voor Frank in het pak zit, geholpen door de leden van de vereniging. En nog komt Frank soms bont en blauw uit het pak Er zijn vijf certifikaten te behalen door een hond. Nederland heeft slechts één hond met alle vijf, de hond van de sekretaris De Ruiter is een goede tweede met vier van de vijf certifikaten. De vijf diploma's zijn: Politiehond-I, het vervolg deel II, reddingshond, objekt-bewakings- hond en speurhond. Voor Otis is al leen het diploma politiehond I vol doende om voor de dienst in aanmer king te komen. Een training ziet er ongeveer als- volgt uit. Er wordt begonnen met volg-oefeningen: lopen naast de baas. Dan worden spring oefeningen ge daan over een kuil en schutting. Ver volgens is het „waterwerk" aan de beurt: zwemmen over een afstand van minstens 25 meter. Apporteren uit het water moet een goede politie hond ook kunnen, ook hierop wordt getraind. Voorwerpen zoeken in het bos. Daarvoor krijgt de kursist pre cies drie minuten. Een ander onder deel is het voorwerp-zoeken en aan blaffen tot de baas komt. Hier mag de hond niet bijten. Het voorwerp kan ook een mens zijn. Voorwerpen bewaken, arrestanten-transport en het voedsel weigeren kompleteren het eerste deel van de training. In de middag volgen dan nog: het stok- stellen, oefenen in schot-vastheid, het terug roepen over een afstand van minstens zestig meter, de fiets- steloefening en als extraatje: een schijngevecht. Honden die aan bovengenoemde voorwaarden kunnen voldoen, mo gen examen doen. Sekretaris De Rui ter zegt er echter wel bij, dat veel honden nog vóór het examen dat in Zeeland wordt afgenomen misluk ken. Het percentage geslaagden die aan het examen deelnemen is wel hoog, omdat de meesten er niet aan toekomen. Verder worden er wedstrijden gehouden, dit jaar op 23 juni op het terrein bij Ouwerkerk. Deze klubkampioenschappen zijn ei genlijk een voorselektie voor het Ne derlandse kampioenschap dat in het najaar in Den Bosch wordt gehou den. Regerend Nederlands kampioen is de Mechelse herder Duco van sekre taris De Ruiter, die ondanks de ne gen jaar nog veel plezier heeft in het trainen. Na Otis en Carlo werd Duco op de pakwerker losgelaten en hij be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5