DE SPORTIEVE DELM0D-STIJL Theatergroep Opspattend Split speelt in Renesse ïilmnieuws Politiefilm Sudden Impact in bioscoop Penelope van de „Polyanthe" Honderd opzeggingen bij AVRO en brief verontrust personeel Dinsdag 3 april Garnalen- importeur Heiploeg wil 19 man ontslaan Pastores bezochten Pechiney Urker vissersboot vindt gifvat Openbaar vervoer ontspringt bezuinigings- dans i lolty' it|ode Veronica richt jongeren vereniging op KRO's Gulden Schot terug op televisie Eindelijk regen in Brazilië Ondergang RS V-concern in Den Haag Vandaag ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 maart 1984 Nr. 23499 9 RENESSE - Dinsdag 3 april speelt de theatergroep Opspattend Split van het CJV Nederland in het dorpshuis te Renesse het theater/muziekstuk „Af scheid". Het stuk is opgezet door een elftal (destijds werkloze) jongeren en kwam tot stand met projektsubsidie van het ministerie voor WVC. Het ver haal van het stuk is gebaseerd op eigen ervaringen van de spelers, hetgeen het erg herkenbaar en aktueel maakt. Theater wordt hier gebruikt als middel om aan de eigen gevoelens van vrede en onvrede van jongeren ZOUTKAMP - Garnalenimporteur en -exporteur Heiploeg BV uit Zout kamp wil 19 van de 140 werknemers ontslaan. Bij het gewestelijk ar beidsbureau te Groningen is de ont slagaanvrage ingediend. Volgens kommercieel direkteur H. Nienhuis is niet uit te sluiten dat in de toe komst nog meer ontslagen zullen val len. In mei begint het bedrijf weer besprekingen met de vakbonden over mogelijk verdere afslanking van het bedrijf. Als oorzaak van de terugloop in het bedrijf noemt direkteur Nienhuis in de eerste plaats de vergiftigingsaf faire eind vorig jaar. Toen stiervan 14 mensen na het eten van bedorven garnalen. De tweede oorzaak is de sterk verlaagde vangst van Noordzee-ganalen. „Dat komt door een wijting-explosie", aldus Nien huis. „Deze vis eet garnalen. Er is elk jaar een teruggang in de garnalen- vangst door het toenemd aantal wij tingen, maar we maken nu een histo risch dieptepunt mee". Volgens Direkteur Nienhuis neemt de verkoop van de zogenaamde „Noorse (rose) garnalen wel weer toe, maar er wordt op dit moment nog maar 20 procent verkocht van wat er voor de vergiftigingsaffaire over de toonbank ging. Hoop op toekenning van aan aan gevraagde overbruggingskrediet is er bij Heiploeg BV nauwelijks meer. Het bedrijf had naar aanleiding van .de affaire zo'n krediet bij het mi nisterie van ekonomische zaken aan gevraagd. VLISSINGEN - De overheid zou de energieprijs voor het aluminium ver werkende bedrijf Pechiney- Nederland moeten verlagen, opdat meer konkurrerend ten opzichte van het buitenland kan worden gewerkt. Gebeurt dat niet, dan komt op lange re termijn gezien de werkgelegen heid in gevaar. Momenteel is die dreiging niet acuut, maar ze bestaat wel degelijk. Deze mening heeft de direktie van Pechiney-Nederland vertolkt tegenover een gezelschap van veertig pastores, afkomstig uit verschillende kerken, die op 22 maart een bezoek hebben gebracht aan het bedrijf. Het was georgani seerd door DISK, Dienst In de In dustrie Samenleving vanwege de Kerken, afdeling Midden-Zeeland. Zij hoorden de direktie de stelling verkondigen, dat Pechiney- Nederland thans alleen nog maar bestaat, omdat het onderdeel vormt van een multi-nationale onderne ming. De ondernemingsraad ver klaarde de dreiging van sluiting heer reeël te voelen. Maar deze OR zei te gelijk, over onvoeldoende gegevens te beschikken om over de hoogte van de stroomprijs te kunnen oordelen. De bedrijfspastores zullen bij ker kleden, die bij het bedrijf werken, nadere inlichtingen vragen, alsook bij de vakbonden en bij het Rijn- Schelde-Instituut, een in Middelburg gevestigd onderzoekinstituut. Cen traal daarbij staat de vraag naar de invloed van de energieprijs op de werkgelegenheid. Zodra alle gege vens binnen zijn, gaan de pastores daarmee opnieuw naar direktie en OR van Pechiney-Nederland. Vol gens de RK bedrijf spastor Jan Schef- fers heeft het bezoek nog veel meer vragen opgeroepen. Het gezelschap is niet gerustgesteld over de werkgele genheid bij Pechiney. uitdrukking te geven. Het doel dat men zich hiermee stelt is jongeren va naf zo'n jaar of veertien er toe te brengen zelf aan de slag te gaan met hun gevoelens en het beleven van vrede en onvrede. In gelijkenissen wordt in de voor stelling de leefsituatie van jongeren weergegeven. Zo komen o.a. uit huis gaan om op kamers te gaan wonen, het zoeken naar een baan en op zoek naar eigen toekomst aan de orde. Want, voor jongeren hebben woorden als vrede en onvrede alles te maken met toekomst, werkloosheid en de vraag naar perspektief. CJV Opspattend Split is naar Zeeland gehaald door de werkgroep Bouwen aan Vrede van de Federatie Christe lijk Jeugdwerk Zeeland in samen werking met het CJV Renesse, de MCJO in Middelburg en het CJV in Wolphaartsdijk. In de eerste week van april zal de theatergroep een drietal voorstellingen in Zeeland Verzorgen. De CJV Zierikzee heeft haar boot PEN HAAG - De „Jurie van den Berg", een Urker vissersboot, heeft dinsdagmiddag ongeveer driehon derd kilometer ten noord-noordwes ten van Den Helder een vat opgevist, waarin waarschijnlijk het zeer gifti ge landbouwgif Dinoseb zit. Dit heeft een woordvoerder van het mi nisterie van verkeer en waterstaat dinsdagavond meegedeeld. De „Ju rie van den Berg" arriveert vermoe delijk eind deze week in Harlingen. Het vat is waarschijnlijk af komstig van een Deense veerboot die medio januari in een zware storm zijn deklading verloor. Hierbij wa ren ook tachtig vaten Dinoseb. Sindsdien zoeken de Deense en Ne derlandse marine naar de vaten, maar tot nu toe zonder resultaat. Bij de zoekaktie werd door de Deense en Nederlandse marine gebruikge maakt van zeer verfijnde apparatuur en kleine onbemande onderzeeboot jes. Hierdoor zijn wel veel andere za ken gevonden. DEN HAAG - Het openbaar ver voer ontspringt de bezuinigingsdans. Voor de komende drie jaren is de ga rantie verkregen dat het openbaar vervoer van besuinigingen is gevrij waard. Aldus dinsdagmiddag mi nister Smit-Kroes van verkeer in de Eerste Kamer. Zij verdedigde de wet vervoers- voorwaarden openbaar vervoer. Het voorstel van wet, waarmee de mi nister de bevoegdheid krijgt onder meer de vervoerstarieven vast te stellen, verkreeg algehele instem ming met de aantekening dat de f rakties van PSP en CPN zich daarte gen uitspraken. De minister noemde de nieuwe wettelijke regeling van duidelijk belang voor het openbaar vervoer. Sprekende over de komende ta riefsverhogingen liet zij blijken dat die „natuurlijk niet met plezier" worden voorgesteld. Overigens is het nog altijd zo, dat het openbaar ver voer grotendeels door de overheid wordt bekostigd. Bovendien, zo zei zij, brengen lage tarieven op den duur het openbaar vervoer in gevaar. De minister zegde toe dat bij de vaststelling van de zonegrenzen in het openbaar vervoer overleg met de betrokkenen zal worden gevoerd. Advertentie Delmod is mode die uit alles herkenbaar is. Door de duidelijke sportiviteit. De klasse. De stijl. Kom maar kijken! Ook voor hoeden en shawls Darr^5^9^ierikze^^lefoof^^MO^£^^^^^^ WINKELEN IN EEN PERSOONLIJKE SFEER de Vita Pugna ter beschikking gesteld om de groep tijdens het ver blijf in Zeeland van onderdak te voorzien. Voor belangstellenden die de voor stelling willen bijwonen is een infor matiemapje beschikbaar met een viertal programmasuggesties. Na af loop van de voorstelling krijgt iedere bezoeker een krant mee om nog eens wat na te lezen. Bovendien bestaat na iedere voorstelling de gelegenheid om informeel na te praten met de spelers. De kaarten zijn verkrijgbaar op woensdag en vrijdagavond van 19.00 tot 20.30 uur bij het CJV klubgebouw De Schakel in Renesse en aan de zaal. Het optreden begint om 20.00 uur. DEN HAAG - De Tweede Kamer stemt in Nederland in met de voort zetting van de Nederlandse bijdrage aan de ontwikkeling van een snelle kweekreaktor in het Westduitse Kal kar. Pogingen van de linkse opposi tie om via een kameruitspraak de Nederlandse deelname aan het pro- jekt te beëindigen, liepen op niets uit. MAASTRICHT - Gedeputeerde Staten van Limburg bereiden een wijziging van het streekplan Midden- en Noord-Limburg voor om daarmee de bouw van een bungalow park door sporthuis-Centrum in Hey- en, gemeente Gennep, mogelijk te maken. Gedeputeerde Staten hebben dit dinsdag meegedeeld. Zij geven toe dat de 60 hectare waarop het bun galowpark gebouwd wordt, in na tuurwetenschappelijk en biologisch opzicht erg waardevol is, maar wil len de ekonomische voordelen zwaar der laten wegen. DEN HAAG - Joke Smit, de in sep tember 1981 overleden voortrekker van de emanciaptiebeweging, is dins dag in Den Haag geëerd met een bun del artikelen van haar en van ande ren over haar werk en opvattingen. Staatssekretaris A. Kappeyne van de Coppello van sociale zaken nam het eerste exemplaar officieel in ont vangst. Ze oordeelde dat het boek „er is een land waar vrouwen willen wo nen" verplichte lektuur zou moeten zijn voor emancipatie-ambtenaren. HILVERSUM - De Veronica Om roep Organisatie heeft een jongeren vereniging, de Club Veronica, opge richt om jongeren tussen 12 en 18 jaar „een kans te geven om invloed in Hil versum te krijgen". Dit heeft alge meen direkteur Rob Out dinsdag meegedeeld. In de nabije toekomst zullen leden van Club Veronica een eigen radio- en televisieprogramma gaan maken onder begeleiding van Veronica-medewerkers. Voor het zelf maken van radio- en televisieprogramma's is Veronica al bezig om een interne opleiding op te zetten, aldus Out. Volgens de direk teur zullen de jongeren via kommis sies invloed krijgen op het „reilen en zeilen" bij Veronica. Hoe deze zeg genschap vorm moet krijgen is nog niet bekend. Voor tien gulden per jaar krijgen de jongeren een eigen blad toegezonden, dat voorlopig vier maal per jaar zal uitkomen. Met de Club Veronica-Card kunnen de leden gratis of met korting radio- en televisieprogramma's van Veronica bezoeken. De leden van Club Veronica tellen vanwege hun leeftijd niet mee met het ledental van Veronica. Het is uit eraard niet uitgesloten dat ze na hun achttiende besluiten om „echt" lid van Veronica te worden, maar de club is in eerste aanleg opgericht om deze „dakloze" groep een ingang bij de omroep te verschaffen, aldus een woordvoerster. grote onrust die binnen het bedrijf is ontstaan door het benoemingsbeleid Ook wordt gewezen op het „enorme belang" van een goede keus van het bestuur voor de toekomst van de HILVERSUM - Het KRO-spelpro- gramma „Het Gulden Schot", dat in de jaren 1966 tot en met 1969 met pre sentator Kees Schilperoort gouden tijden heeft beleefd, keert éénmalig terug op de televisie. Op zondag 8 april (Nederland 1, 21.10-22.40 uur) zendt de KRO dit programma uit om aandacht te vesti gen op de nationale Hartweek. „Het Gulden Schot" wordt gepre senteerd door Henny Huisman, be kend van de KRO Playback-show. De kandidaten kunnen, net zoals vroeger, skoren door met een kruis boog op bewegende doelen te schie ten. Met behulp van een computer zal ditmaal worden bepaald welke kij ker vanaf zijn fauteuil via de tele foon een al dan niet gulden schot mag lossen. De kollekte in het kader van de na tionale Hartweek wordt dit jaar van 9 tot en met 15 april gehouden. Met het opgehaalde geld wil de Neder landse Hartstichting onder meer het aantal reanimatiekursussen opvoe ren. Tot nu toe hebben zo'n 200.000 mensen deze kursus gevolgd. De Hartstichting mikt op een miljoen kursisten. Verder zal de stichting een groot aantal wetenschappelijke pro- jekten ondersteunen. Vorig jaar kon de Hartstichting zo'n acht miljoen gulden aan 130 projekten toekennen. RIO DE JANEIRO - Voor het eerst in vijf jaar is er regen gevallen in het Noordoosten van Brazilië. Met de buien is een einde gekomen aan een periode van droogte die miljoenen mensen aan de rand van de honger dood heeft gebracht. Ratten, katten, slangen en hagedissen waren voor menige Braziliaan het enige voedsel. Op elke tien kinderen zijn er ten gevolge van de langdurige droogte zeven lichamelijk en geestelijk on volgroeid. Een op de vier kinderen stierf voor het tweede levensjaar, al dus enkele cijfers uit een VN-rapport over de situatie in dit deel van het land. Het was de meest langdurige perio de van droogte uit de Brazilaanse ge schiedenis sinds men in de 16e eeuw is begonnen met het bijhouden van statistische gegevens. Het Brazili aans metereologisch instituut voor spelt de eerstkomende drie maanden langdurige regenbuien. Vrijdag 30 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios 16.15 uur Wordt vervolgd. Rubriek van tekenfilms en strips. 16.50 uur Alleen als ik lach. De rust in het ziekenhuis wordt gestoord door een televisieploeg die opnames maakt van dokter Thorpe. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Candy. Tekenfilm. 19.15 uur Cruyff en Co. Na deze laat ste les praat Johan Cruyff met de Noordhollandse jeugdselektie over Voetbal en geld. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De wrekers. John en Emma dienen nu alles in het werk te stellen om uit handen van de politie en de geheime dienst te blijven. 21.20 uur Brandpunt 22.05 uur Hallo, Larry. Larry moet een beslissing nemen of hij geld of geen geld moet aannemen van zijn ex vrouw. 22.30 uur De alles is anders show. Praatshow of de media van Aad van den HeuveL 23.35 uur Journaal 23.40 uur De vlucht door de hel. De film laat een week vol verschrikkingen zien in een Engels legerkamp op Franse bodem tijdens de Eerste wereldoor log. De film gaat in op de verschrik kingen van een loopgravenoorlog. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kanaal 13. De sponsor van het radiostation een platenmaatschap pij neemt Door uit de roulatie en stelt een nieuwe discjockey aan. Lijdelijk moeten Door en Pim dit aanzien want zij kunnen het sponsorgeld niet mis sen 19.35 uur Spop. Jongerenprogramma met veel aandacht voor sport en mu ziek 20.25 uur Agatha Christie. Het meis je in de trein, is deze aflevering geti teld. George is door zijn oom ontsla gen, omdat hij graag een wat avontuur lijke baan wil hebben. Als hij de trein neemt, maakt hij kennis met een mooie jonge vrouw. 21.15 uur Rondom tiea Thema pro gramma van Hans Sleeuwenhoek die vanavond het zal hebben over huwe- lijksbureaux. Met betrokkenen zal ook gesproken worden. 22.10 uur Minister-president 22.30 uur Journaal 22.45 uur Punk in Polen. Dokumen- taire van het IKON. 23.30 uur Journaal HILVERSUM - Bij de AVRO zijn tot dinsdag 100 schriftelijke opzeggingen binnengekomen naar aanleiding van het konflikt over de mogelijke benoe ming van Wibo van de Linde tot programmadirekteur radio en televisie, dat vorige week AVRO-aktualiteitenchef Jaap van Meekren deed besluiten om op te stappen. Ook heeft een ruime meerderheid van het AVRO-personeel - 233 van de ruim 300 mederwerkers - op initiatief van de 25 afdelingshoofden een brief ondertekend, waarin een dringend beroep op het bestuur van de AVRO wordt gedaan om zich nog eens te bezinnen op de benoemingsplannen. Dit heeft een woordvoerder van de omroepvereniging meegedeeld. In de brief stelt het AVRO-persp-t AVRO.. Het bestuur van de omroep neel zijn bestuur op de hoogte van de hakt maandag 2 april de knoop door Vrijdag 30 maart, 20.28 uur, Nederland 1: De wrekers. John Steed en Emma Peel worden nu zelf verdacht van een misdaad. over de benoeming van Van de Linde, nadat eerst de ondernemingsraad zijn advies heeft gegeven. De verwachting is dat de OR voor het schrappen van de funktie van pro gramma-direkteur radio en tv zal plei ten. De taken die aan de funktie zijn verbonden kunnen dan over de rest van de AVRO-leiding worden ge spreid. Het dagelijks bestuur van de AVRO bestaat uit twintig léden, die de achterban van de omroepvereniging in den lande vertegenwoordigen. De be noeming geschiedt bij eenvoudige meerderheid van stemmen. HILVERSUM - Den Haag vandaag, de parlementaire rubriek van de NOS, heeft vrijdag 30 maart een ex tra uitzending (Nederland 2, 23.35-23.50 uur) over het onderzoek van de parlementaire enquetekom- missie naar de ondergang van het RSV-concern. ZIERIKZEE - Clint Eastwood speelt de rol van Harry Callahan, rechercheur van de afdeling Moordzaken van de politie in San Francisco in de keiharde po litiefilm Sudden Impact. Deze film draait zaterdag 31 maart en zondag 1 april om 20.00 uur in bioscoop de Concertzaal te Zierikzee. Zijn nogal onorthodoxe onderzoeksmethoden maken hem de wanhoop van zijn chefs, maar ook een ongeëvenaarde rechercheur. Wanneer hij weer eens zijn hard handige taktiek bij het onderzoek van een moord gebruikt, wordt hij voor een korte „afkoelingsperiode" naar een klein stadje in Noord Cali- fornië gestuurd, San Paulo. Dit plaatsje is de stad, waar een van de moordslachtoffers woonachtig was. Hij ontmoet daar 'n eenzame kunstenares, Jennifer Spencer en ook de plaatselijke politie-chef, die duidelijk blijk geeft, niet erg blij te zijn met de komst van Harry. Met behulp van zijn kollega, Hora ce, een bulldog, Druiloor en een nieuw, zwaar kaliber handvuurwa pen, begint Callahan de stukjes van de puzzel te ordenen en bijeen te voe gen. Het blijft echter niet „rustig" in San Paulo, zoals Harry's superieuren hadden gehoopt. Harry verijdelt een gewapende overval, moordaanslagen op zijn leven en een ongewone en ge- kompliceerde moordzaak lost hij op... 63 „Daar schieten we niets mee op", bromde hij. „En dan te bedenken dat niet meer dan twee man het schip in hun macht hebben." „Aan Hollin kunnen we wel iets hebben", antwoordde Bobbe aarze lend. „Ik dacht niet aan Hollin, maar aan Cynthia Dorban. Zij is hier de ei genlijke kommandant." Hij zweeg en Bobby zag zijn ogen oplichten. „Ik ben benieuwd", mompelde hij. Dan, zonder te verklaren waarnaar hij benieuwd was, begon hij tegen de deur van zijn hut te schoppen. „Wat moet je?" klonk meteen Cyn thia's scherpe stem. „Kunnen we wat voedsel krijgen of ben je van plan ons te laten ver hongeren?" vroeg John. „Als je eten wilt hebben, moet je het zelf maar halen", antwoordde ze. De deur ging open en Cynthia toonde een automatische pistool. „Je kunt naar de proviciekamer gaan en genoeg voedsel meenemen voor twee dagen", zei ze nu. „Als die tijd verstreken is, zul je wel door de Spaanse autoriteiten gevoed worden." Nu had Bobby volstrekt geen hon ger en alleen al de gedachte aan eten bracht hem in opstand. Hij verwon derde zich er alleen maar om dat zijn vriend op zo'n ogenblik durfde te be weren dat hij trek had. „Als je probeert een van je trucs uit te halen", waarschuwde ze, terwijl ze hen volgde. „Dan schiet je, dat weet ik en dat geloof ik graag. Als je dat lafbekkige type van Slico was, dan zou ik daar niet zo zeker van zijn." De proviciekamer, een betrekkelij ke kleine ruimte, was volkomen ver laten. „Opschieten en neem wat je nodig hebt," beval Cynthia, terwijl ze op de drempel bleef staan. John ging zijn vriend voor in de kleine, donkere ruimte. Hij probeer de zelfs niet de ijskast open te ma ken, maar tastte naar een kleine knop en draaide daaraan. Toen het pijltje de zes aanwees, drukte hij een knopje in en greep een kleine hoorn. „Zingen, Bobby", fluisterde hij, „zingen, jongen". Bobby's stem begon een serie on muzikale geluiden ten beste te geven. „Ben jij dat, Penelope?" vroeg John meteen. Het was hem ingevallen, dat elke grote hut telefoonverbinding met de provisiekamer had. „Ja, waar ben je?" „Dat doet er niet toe. Weet je waar Bobby's hut is? Vlak onder de rode ventilator. Zie dat je een schietijzer in handen krijgt en laat het dan aan door EDGAR WALLACE een touw voor onze patrijspoort zak ken, zodat we het kunnen grijpen." „Ik mag de hut niet uit." „Ze zullen je er wel uitlaten. Wil je het proberen?" „Wat maken jullie daar toch voor een lawaai?" riep Cynthia met scher pe stem. „Kom eruit!" John hing vlug de hoorn weer op, draaide het wijzertje terug, greep een brood en volgde zijn metgezel naar het daglicht. „Ik hoorde iemand praten, wie was dat?" vroeg ze. „Ik babbelde met mijn leverpas tei", zei John koel. „Vind je niet dat Stamford Mills een aangename stem heeft?" „Wat deden jullie eigenlijk in de provisiekamer?" vroeg Cynthia ach terdochtig, juist toen haar echtge noot passeerde. „Je was gek om hen eruit te laten", luidde zijn kommentaar, toen hun ge vangenen weer in de hut waren op gesloten. „Je had ze gemakkelijk eten kunnen brengen of het Hollin la ten doen. Enne. Cynthia, dat meisje moet toestemming krijgen aan dek te gaan. Ik kan het niet over mijn hart verkrijgen haar al die tijd opgesloten te laten zitten." „O nee?" snauwde ze. „En in welk opzicht is het erger voor haar dan het voor ons was?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9