Een ongewenste olieleverantie i streeknieuws OCnkt L| ook cilSLt~l OOn Dit is een publikatie van de in VEGIN samenwerkende Gasbedrijven. nieuwe CV-ketel?Uw Gasbedrijf adviseert. Van dag tot dag Rapport van zomer 1982 over kustverontreiniging met olie uit de „Katina" 4 In „Een ongewenste olieleverantie" is een gronologische opsomming van de gebeurtenissen gegeven vanaf de eerste melding op zondag 13 ju ni tot en met september. In het kort hier een greep uit de geschiedenis. Zondag 13 juni: Direkt na de melding steeg het verkenningsvliegtuig van Rijkswaterstaat op en signaleert de olie uit de „Katina". Vijf uur na de aanvaring worden de kustgemeenten gewaarschuwd (Goedereede het laatst, om 15.40 uur). Nog geen akties ondernomen. Maandag 14 juni: Het provinciaal technisch koördinatieteam komt bijeen en in de kustgemeente start het eerste overleg. De gemeenten Monster, 's Gravenzande, Rotterdam (Hoek van Holland) Westvoorne en Goedereede beginnen met reinigingswerkzaamheden. Een vertegen woordiger van de verzekeringsmaatschappij wordt aan het koördina tieteam toegevoegd. Dinsdag 15 juni: De opruimingsaktiviteiten in Goedereede vorderen maar weinig in relatie tot de omvang van de verontreiniging. Deze ge- :meente krijgt het advies het materiaal te verdubbelen. Op grond van de verwachte verslechtering van het weer wordt aangedrongen om op don derdag 17 juni gereed te zijn met het strandreinigen. Woensdag 16 juni: Het eerste kostenoverzicht vn de kustgemeente be loopt 453.000,-. Ecotechniek (Volker Stevin) biedt een zeeftechniek aan om olie en zand te scheiden: de thermospoelinstallatie. Donderdag 17 juni: De gemeente 's Gravenhage is als eerste klaar met het schoonmaken van haar strand. Vissers met Stellendam als thuisha ven claimen het schoonmaken van hun met olie bevuilde netten (de ver zekering handelt dit direkt af). In de meeste gemeenten vindt de afron ding plaats van de werkzaamheden. Vrijdag 18 juni: De verzekeringsmaatschappij geeft een garantie van 1 miljoen gulden voor opruimen en verwerken. Totaal werd verza meld aan olie/zand: Goedereede 20.000 m3, 's Gravenzande: 50 m3, West voorne: 4.000 m3, Maasvlakte: 6.250 m3, Den Haag: 1.000 m3 en Monster: 150 m3. Maandag 21 juni: De proef van Ecotechniek met het zeven van olie klonten is naar wens verlopen, de gemeente Goedereede krijgt advies dit zeven door N.B.M. te laten geschieden. Dinsdag 22 juni: Aantasting van opslagen door hoog water is mogelijk in Goedereede, waar wordt besloten de verzamelde massa zo snel moge lijk te laten uitzeven. Pas op 1 en 2 september worden de werkzaamhe den afgesloten, alleen de verwerking van de oliefraktie (restant zand na reiniging) moet nog plaatsvinden. Men is er nóg mee bezig.... GOEDEREEDE - Op maandag 7 juni kwam de Griekse tanker m.s. „Katina" in aan varing met de Franse ertscarrier „Pengall", voor de Nederlandse kust, op ongeveer vijftien kilometer ten noordwesten van Hoek van Holland. Hierdoor ontstond onder de waterlijn van de tanker een scheur in een ladingtank aan bakboord, waaruit binnen twee uur 1630 m3 zware stookolie de Noordzee instroomde. Hoewel Rijkswaterstaat, direktie Noordzee direkt drie oliebestrijdingsschepen inzette om het vervuilde zeeop pervlak te vegen, kon niet worden voorkomen dat zestig kilometer van de Nederland se kust, van Scheveningen tot het noordelijke deel van Schouwen sterk met olie werd verontreinigd. De grootste olieverontreiniging tot dus ver was een feit. Onder de veel zeggende titel „Een ongewenste olielevering" maakte Rijkswaterstaat direktie Noordzee een uitvoerig rapport over het verloop van de akties op zee en op de stran den, met de gemeente Goedereede als grootste „afnemer" van de olieleverantie. Dit rapport werd woendagmiddag in de Statenzaal van het provinciehuis in Den Haag in de openbaarheid gebracht tijdens een officiële presentatie, waar onder meer burge meester van Goedereede, de heer G. van Velzen het woord voerde over de ervaringen van een kleine kustgemeente, die met dit onverwachte „genoegen" werd gekonfron- teerd. Het kostte de gemeente overigens ruim 2,5 miljoen om het strand weer be gaanbaar te maken voor de (overwegend) Duitse toeristen. een week af te ronden, een feit dat met name in het buitenland met be langstelling werd gevolgd. De zand-met-olie bergen werden gereinigd via een thermospoelinstal latie, waardoor de olie uit het zand wordt gespoeld en zelfs verkoopbaar is. De zandresten met toch nog een minimale verontreiniging van olie werden begraven (ter plekke). Als to taalsom aan kosten noemde de heer Hekkelman het bedrag van 4,4 mil joen, of 10.000,- per m3, waar Neder land gunstig afsteekt met andere lan den. Het schoonmaakbedrag per ku bieke meter varieert van 15,- tot 90.000,- van respektievelijk (bran dende) benzine op zee tot moeilijk te verwijderen vervuiling in havenbek kens. Voeg de kosten van Rijskwa- terstaat (op zee) bij het al genoemde bedrag, dan kost het bergen van de „Katina-olie" totaal 6,4 miljoen. Supertanker „Dan praten we hier nog over een kleine hoeveelheid. Het is niet on denkbaar dat er een ongeluk gebeurt met een supertanker, waarbij het to tale bedrag van reiniging gemakke lijk boven de 1 miljard kan uitko men. Het zal duidelijk zijn, dat dan de kleine kustgemeenten heleméól in de financiële problemen komen", al dus de heer Hekkelman, die evenals Van Velzen aandrong op een duidelij ke regeling inzake olievervuiling op het strand. Adviezen Ir. J. Kaspers, plaatsvervangend hoofd van de hoofdafdeling Zeever keerszaken van Rijkswaterstaat, di rektie Noordzee, behandelde op deze bijeenkomst het meer technische deel van de operatie zoals dat in het rapport verwoord wordt. De afwik keling van de „Katina-zaak" kreeg^ grote buitenlandse belangstelling: Nederland slaat geen slecht figuur omdat het bedrijfsleven bij de ramp zélf met initiatieven kwam. Ir. Kaspers is ook de samensteller van het boekwerk „Adviezen bestrij- dingstechnieken strandverontreini- ging door aangespoelde olie", dat eveneens op deze presentatiemiddag het licht zag. In dit advies-rapport zijn de gege vens verwerkt van de Katina-aktie, met het doel een bestrijdingsadvies als leidraad aan de gemeenten te ge ven voor het opstellen van (gemeen schappelijke) plannen. „Het geven van een pasklare oplossing voor het schoonmaken van met olie verontrei nigd strand is niet mogelijk", aldus met advies-rapport, „omdat vele uit eenlopende faktoren hierbij een rol spelen". Het adviesrapport behandelt ver der uitvoerig alle zaken die met olie- verontreiniging te maken kunnen hebben, als: de omvang van de ver vuiling, preventie, verzamelen van olie, het kustreinigingsmaterieel, het verwijderen met handkracht, de opslag van olie/zand, de scheiding van de verzamelde massa, het terug brengen van geschoond zand, de fi nanciële afhandeling en de toepas sing milieuwetgeving. Film De genodigden in Den Haag kregen ook de premiere van de film die van de Katina-operatie gemaakt is te zien. Een half uur durende film die een goed overzicht geeft van de grootste vervuiling ooit op de Neder landse stranden. Ook hier weer Goe dereede in het middelpunt, waar 20.000 m3 zand/olie werd verzameld. Verder waren de drie reinigingssche pen in aktie te zien. Den Haag- „Het was in deze zelfde zaal dat J. Hoek van Dijke zes maanden voor de ramp met de „Katina" het noodplan presenteerde, met betrekking tot een eventuele olieramp. Niemand had toen kunnen denken dat we zo snel al gekonfronteerd zouden worden met de grootste olieramp die onze stranden trof", zo begon de heer Van Velzen zijn referaat, dat hij met dia's illustreerde. gevoteerd voor de schoonmaakopera- tie. Inmiddels heeft de verzeke ringsmaatschappij alles tot de laaste cent uitgekeerd, maar de vraag blijft of de gemeenten moeten dienen als vóór-financier. „Wij hebben met één hoofdaanne mer gewerkt, in wie we veel vertrou wen hadden, en die de hele operatie tot in de perfektie heeft uitgevoerd", zo liet Van Velzen een lovend woord horen. De betreffende aannemer beschik te echter op zo'n korte termijn (bin nen een week moest alles worden op geruimd, wegens slecht-weer voor spellingen), over zoveel machines maar toch kon al op dinsdag een groot aantal materieel worden inge zet: vier kranen, acht tractors met wagens en een buldozer. Er werd vijftien uur per dag gewerkt, onder leiding van de direkteur gemeente werken met zijn adjunkt en tech nisch opzichters van de gemeente. De reddingspost op het strand werd in gericht als plaatselijk krisis-centrum dat in direkte verbinding stond met het gemeentehuis. Vrijdag's al kon den de eerste kranen naar huis, en op zatérdagmiddag was het strand schoon, al zou het nog tot 1 septem „Een betrekkelijk kleine gemeente stond voor een zware opgaaf: twintig kilometer strand in onze gemeente moest zo snel mogelijk worden schoongemaakt met het oog op de Duitse vakanties in het Rhurgebied, waar veel van onze gasten vandaan komen. De operatie werd bemoei lijkt, doordat direkt achter de dui nenrij een waterwingebied ligt en an derhalve kilometer strand moeilijk bereikbaar was. Tijdens een eerste inspektie van het strand zag ik de olievelden komen aandrijven, hoe wel het strand toen nog redelijk was. Pas de maandag er na was het hele strand onder een laag dikke, vette, teerachtige substantie van een halve- tot vijf centimeter dik", aldus het re laas van de burgemeester uit de juni dagen van '82. Spoed geboden De eerste overweging om de olie van het strand te krijgen was: een sleuf graven en daarin de olie te be graven. Toen werd opslag in contai ners overwogen, maar de omvang bleek te groot te zijn. Verder werd vooral van de zijde van de strand tenthouders op spoed aangedrongen en is direkt overleg begonnen met de provincie en hetrijk. De koördinatie van het overleg noemde de heer Van Velzen een uiterst belangrijk gege ven. Een detail daaruit: het kunnen beschikken over een goede telefo nist, zoals de gemeente Goedereede die toen had. De berichtstroom werd een vloed, en de gemeente beschikte niet over een telex om berichten te kunnen doorgeven en ontvangen. ber duren voor alles weer in orginele staat was gebracht. Wie betaalt? „Tussen dit alles door speelde maar steeds de vraag: Wie gaat dit betalen? Daar zou ik j»raag een op merking over willen maken: als de gemeente een bordje of iets derge lijks op het strand wil plaatsen, moet er eerst een vergunning worden aan gevraagd, meestal in zoveel-voud, en een lange ambtelijke weg moet zo'n vergunning gaan voor het papier alle stempels heeft. Maar, is er plotklaps een olieramp? Dan hoor je: ga je gang maar! Dan is er ineens geen papier winkel vereist, geen vergunning no dig: stuur de rekenig maar aan de ge meente! Als er eens iets op het strand gedaan moet worden, hoor je van Rijkswaterstaat: we zijn geen strandexploitant, ik kan u verzeke ren dat ik in die dagen weieens ver zucht heb: we zijn toch geen gemeen telijke kustreinigingsbedrijf", aldus het kritisch geluid van burgemeester Van Velzen in Den Haag, die in twee spoedeisende gemeenteraadsverga deringen totaal 2,6 miljoen kreeg „Nu is het financieel nog goed ge gaan. Een goede verzekering, de da der was bekend, maar stel nu eens dat dit niet het geval is, wat dan? Ja, dan is er nog de C.R.M.-regeling, maar die is uiterst nadelig voor de gemeenten. Mijn konklusie na deze ramp is deze: het is niet aanvaard baar dat wat op het strand aanspoelt op kosten van de betreffende ge meente moet worden opgeruimd. Er moet een duidelijke(r) regeling ko men", aldus burgemeester G. van Velzen tot slot van zijn betoog. Gunstige faktoren Milieu-gedeputeerde dr. J. W. Hek kelman, die deze bijeenkomst in het provinciehuis opende, liep aan de hand van het rapport eveneens door de oliegeschiedenis van '82. Naar zijn mening waren er drie faktoren die de uiteindelijke ramp nog binnen de perken hielden: de hoge vloed van zondag, die de olie hoog op het strand zette, ten tweede de stabiele weerssi- tuatie en ten derde dezwaarte van de olie die daardoor niet moeilijk te ver wijderen was. Mede hierdoor was het mogelijk de gehele operatie binnen ZIERIKZEE Fiets tegen auto Op het kruispunt Nieuwe Haven/Bogerdstraat botste woens dag de wielrijder A. K. uit Zierikzee tegen de van rechts komende auto, bestuurd door C. v. d. E. uit Zierik zee. De wielrijder zou geen voorrang verleend hebben. De voorzijde van de fiets werd vernield, terwijl de au to links-voor schade opliep. Kop-staart botsing Vanochtend botste J. V. uit Co- lijnsplaat met zijn auto tegen zijn voorganger G. M. uit Rucphen. Beide voertuigen kwamen uit de richting Nieuwerkerk en waren op weg naar Haamstede. Op de rotonde kwam verkeer van rechts, waarvoor G. M. stopte. J. V. dacht „dat het nog wel kon", maar zag te laat dat zijn voor ganger stopte. Schade aan respektie velijk achter en voorzijden van de auto's. Aanrijding fietser/brommer Bij het benzinestation bij de roton de was er dinsdag een aanrijding tus sen een wielrijder en een bromfiets- bestuurder. De fietser die richting ro tonde reed (R. v. H. uit Nieuwerkerk) passeerde een mede weggebruiker, toen uit tegengestelde richting de brommer van R. 't H. uit Seroosker- ke naderde die een botsing niet meer kon ontwijken. De fiets werd totaal vernield, de brommer liep een verbo gen voor-vork op. Aanrijding Kraanplein Wegens een glad en nat wegdek slipte dinsdag (19.40 uur) J. L. uit Zie rikzee met zijn auto tegen de aldaar geparkeerd staande auto van P. V. eveneens uit Zierikzee. L. kwam van af de Noordhavenpoort, de slippartij ontstond toen hij linksaf wilde slaan. Beide auto's liepen blikschade op. RENESSE Jaarfeest C.J.V. Zaterdag 31 maart houdt de C.J.V. De Schakel uit Renesse haar jaar feest in het Dorpshuis te Renesse. De C.J.V.'ers brengen een revue-achtig programma dat als motto meekreeg: „Vlieg mee met de C.J.V.". Het feest begint om 19.30 uur, de toegang is gratis en iedereen is van harte wel kom. Voorjaarskledingbeurs Woensdagmiddag 11 april van 14.00-16.00 uur organiseert bestuur en leiding van de Peuterspeelzaal te Renesse een voorjaarskledingbeurs in de speelzaal ten bate van de kas van de speelzaal. Wie spullen hier voor (kleding zowel als speelgoed) heeft te missen kan deze op 5 en 10 april 's ochtends tussen 9 en half twaalf inleveren bij de peuterspeel zaal. Ouderavond peuterspeelzaal Op maandagavond 2 april wordt in de peuterspeelzaal te Renesse een ou deravond gehouden. Na het zakelijk gedeelte voor de pauze zal de heer J. H. Blom, hoofd van de openbare la gere school 't Staepel'of uit Renesse, een praatje houden op het thema „Kind en straf". De bijeenkomst be gint om 20.00 uur. BURGH-HAAMSTEDE Voorlichtingsavond Voor belangstellenden wordt vrij dag 30 maart in de rekreatiezaal van de Ger. kerk te Burgh-Haamstede een kennismakings- en voorlich tingsavond gehouden over de Christelijke Stichting voor Hulp aan Gewetensvervolgden. Met behulp van film en dia's vertelt de heer D. J. Groot, sekretaris-direkteur van de CSHG over de levenssituatie van de verdrukte christenen en joden. Er bestaat volop gelegenheid tot het stellen van vragen. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Kollekte De Simavi-kollekte heeft dit jaar in Burgh-Haamstede 1317,20 opge bracht. Alle gevers en kollektanten wordt dank gezegd. KERKWERVE Bijbelgenootschap In Kerkwerve wordt volgende week een ledenwerfaktie gehouden ten bate van het Nederlands Bijbel genootschap. Het thema van deze aktie is „Door geven" en wordt gehouden in het ka der van het 170-jarig bestaan van het N.B.G. Op maandag 2 april worden enveloppen met daarin gegevens over het jubilerende genootschap door de plaatselijke korresponden- ten, mevrouw C. E. van den Hoek- Ooms en de heer J. van der Sluis, en enkele vrijwilligers rondgebracht. Later in de week worden de inteken- kaarten opgehaald. Zowel het N.B.G. als haar medewerk(st)ers hopen op een suksesvol jubileumjaar met veel leden. DREISCHOR Diefstal fuiken De heer J. v. d. V. uit Dreischor deed aangifte van een diefstal van acht fuiken, die achter zijn woning hingen te drogen. Van de dader ont breekt elk spoor. BRUINISSE De „Branding" bij Maaskant In de vissershaven van Bruinisse arriveerde de zee-kotter „Branding", de GO 54 van de fa Maasvis. Machine fabriek Maaskant voert aan het schip diverse werkzaamheden uit, zoals re paratie aan de gieken en de lier, er komt een nieuw voorfront in de stuurhut en de motor wordt gerevi seerd. Wegens de aanpassingswerken in de reparatiehaven wordt het kar wei voorlopig uitgevoerd voor de los- wal. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4