Verlichtingsaktie ANWB was hard nodig in Zierikzee Monteur J. M. Rademaker nam afscheid van gemeentewerken Havenzaken wéér onderwerp op Bruse raadsvergadering Geslaagden Jeugd EHBO A Kerkwerve NOORDWELLE DRUKKERIJ Jubileum direktrice Ons Huis Kollekte Nationaal Epilepsie Fonds „Moment opnamen" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 29 maart 1984 Nr. 23499 3 Geen koplamp was goed afgesteld.... ZIERIKZEE - Onder het motto „Uit en thuis met de ANWB" organiseerde de ze bond dinsdag en woensdag een verlichtingsaktie, gekoppeld aan een „open huis" in de vorm van een als informatiewagen ingerichte vrachtwagen. De be doeling was duidelijk: het werk van de ANWB meer onder de aandacht brengen van de automobilist, hoewel er toch bijna twee-en-een-half miljoen leden staan ingeschreven. Eén van de drie specialisten die samen het aktie-team vormen, Gerrit Corbey zei het zo: „Wij willen niet dat de niet-leden onze leden in de ogen schijnen met slecht afgestelde koplampen". Om deze reden en uit het oogpunt van verkeersveiligheid waren derhalve ook niet leden welkom op de Balie, waar de koplampen gratis werden afgesteld. Burgemeester Th. H. de Meester kijkt belangstellend toe hoe de koplampen van zijn auto worden afgesteld met behulp van de speciale apparatuur van de A.N.W.B. Al vanaf het eerste uur, half tien, stond er een rij auto's voor het tijdelijk verlichtingsstation, waar burgemeester Th. H. de Meester met zijn gloednieuwe Ci troen een van de eerste zich meld de voor een kontrolebeurt. En, hoewel het maar een kleinigheid je was, óók de koplampen van de auto van de burgemeester waren niet juist afgesteld. Dit beeld zou zich de gehele aktie voorteelten: in de loop van de dinsdagmiddag (na 110 auto's binnen gehad te hebben) was er nog niet één auto die helemaal in orde bevonden was. En dat mag toch als een te ken aan de wand gezien worden. Onjuist gemonteerd Bob Keppler, Jan van Beek en Gerrit Corbey hadden handen vol werk, vooral aan het afstellen, maar ook kwamen veel totaal ver keerd gemonteerde lampen veel vuldig voor. Eerst goed monteren en dan afstellen, waarbij ook het „stiefkind" van de verlichting, de kentekenverlichting niet werd vergeten. Ook een aantal stoplich ten (moeilijk om alléén te kontro- leren) werden niet in orde bevon den. Totaal beeld van de aktie: hard nodig, veel werk, en dus geslaagd. In de truck op .de Balie werd verder veel aan public-relations gedaan: konden belangstellenden een kopje koffie gebruiken en des gewenst werd ter plekke een sleu telhanger (met naam) gemaakt. Verder kon men hier terecht met vragen op allerlei gebied en wa ren folders beschikbaar. De totale dienstverlening van de ANWB werd op deze manier on der de aandacht gebracht, waarbij de automobilist er op werd gewe zen, dat de diensten die tot voor kort uitsluitend in Den Haag wer den verleend, nu ook dichter bij huis kunnen gebeuren, met de in- gebruik name van het nieuwe komplex in Middelburg, waar het komplete pakket van de ANWB is ondergebracht. Voor het auto-keuren kunnen de inwoners van Schouwen-Duive- land terecht in het Wegen-Wacht station Kapelle. In Middelburg kan men onder meer terecht voor alle informatie, technische onder zoeken en expertises, maar ook voor verzekeringen. De Techno-karavaan van de ANWB is inmiddels weer verder getrokken: Brielle (29 en 30 maart) is het laatst aan de beurt in de serie van zes plaatsen in Zuid west Nederland waar men bijna thuis kan kennismaken met het werk van de bond. Veel belangstelling in Westerschouwen BURGH-HAAMSTEDE - In bijzijn van vrouw, kinderen en kleinkinderen nam de heer J. M. Rademaker, monteur bij gemeentewerken in Westerschou wen, woensdagmiddag afscheid van zijn werkkring. Op eigen verzoek heeft de in goede gezondheid verkerende monteur gebruik gemaakt van de VUT- regeling. Onder grote belangstelling voerden in de raadzaal enkele sprekers het woord. Burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer sprak als eerste het echtpaar Rademaker toe. Zij memoreerde dat de monteur op 5 oktober 1964 door de raad werd be noemd. ,,In die tijd ging dat nog zo, ja. Toen werden de personeelsleden van de dienst gemeentewerken nog door de raad benoemd. U was in uw werk van alle markten thuis. In al die jaren kon u ook de hele ontwik keling van de rekreatie in Wester schouwen meemaken", zei de burge meester. Voordat Rademaker in dienst kwam van de gemeente is hij werk zaam geweest in verschillende fabri- ken, onder meer bij een vliegtuigfa briek aan de Waalhaven te Rotter dam. In de oorlog werd hij tewerk gesteld in Hamburg en kwam later de richting van Burgh en Haamstede op. ,,Het avontuur was eruit en u vond een vaste stek bij de gemeente. Toch hield die baan een zekere vrij heid in. U had een eigen inzicht in het werk dat u moest doen", aldus me vrouw Niemantsverdriet. Zij prees vooral zijn zuinigheid op de (dure) materialen. ,,U paste goed op de spullen, alles stond achter slot en grendel". Mevrouw A. C. Houtman, hoofd personeelszaken vond dat de mon teur altijd bereid was om iemand te helpen. Zij bedankte namens alle personeelsleden de heer Rademaker voor zijn spontaniteit en kollegiali- teit. Werkplaats W. van Meerten, direkteur gemeen tewerken vertelde dat Rademaker tijdens zijn loopbaan bij de gemeente herontdekt is. Toen de monteur enke le jaren in dienst was vond er een herorganisatie bij gemeentewerken plaats, een centralisatie van de ge bouwen. De gemeente kocht de werk plaats aan de Burghseweg. „Maar u was inmiddels aan een zelfstandig leven gewend geraakt en u meende dat het werk in de werk plaats toch wat meer gebondenheid zou inhouden. Maar u heeft er na ver scheidene gesprekken toch in toege stemd", aldus Van Meerten. Naarmate de jaren vorderden werd de apparatuur bij gemeentewerken steeds moderner, een vooruitgang waaraan ook de monteur zijn bijdra ge leverde. „Het is naar mijn mening een voorrecht om zo'n (ekonomische) ontwikkeling te mogen meemaken. Er was elk jaar weer iets nieuws. Dat was positief", vond Van Meerten. Reddingsbrigade De heer J. Kraaijenbrink sprak in de funktie van waarnemend brand weercommandant. Rademaker heeft namelijk ook voor het onderhoud van de brandweerwagen gezorgd. ,,U was er zich goed van bewust dat de wagen altijd direkt weer bedrijfsge- reed diende te zijn. Ook de wekelijk se proefrit draaide u elke keer stipt op tijd." Mevrouw C. van der Haven- Eikelenboom voerde namens de red dingsbrigade het woord, omdat Ra demaker drie maanden per jaar ook de motor van de reddingsboot onder hield. Ook werd nog gesproken door de heer W. Krijger, opzichter bij de gemeente. Vrijdag 30 maart BRUINISSE - Op de gemeenteraadsvergadering van aanstaande vrijdag krijgen de raadsheren wederom twee havenperikelen te behandelen. Deze keer zal de kogel door de kerk moeten: zowel de overdracht van de jachthaven aan w.s.v. „Bru" als de aanpassing van de visserijhaven vragen spoed. Ten aanzien van de jachthaven is het kollegestandpunt niet gewijzigd. Hetzelfde voorstel als een maand geleden prijkt op de raadsagenda, het punt dat door al le raadsleden verworpen werd en zoveel stof deed opwaaien in het anders zo vredig vissersdorp. Het kollege blijft van mening dat de jachthaven kan worden overge dragen aan de watersportvereniging, voor de somma van 150.000,—, met in mindering gebracht de boekwaar de en taxatiekosten, samen groot 60.000,—, derhalve voor een totale overdrachtssom van bijna 90.000,—. Het kollege zal na afwik keling van de transaktie zich nader beraden over de vraag wat er met die 90.000,— gedaan zal gaan worden, maar dan zullen de raadsheren die de vorige vergadering zo fel tegen dit punt stemden, wel een hele draai te rug moeten maken en op hun schre den terug moeten komen. Dekkingsplan Een ander punt van de vorige ver gadering is de aanpassing van de vis serijhaven, dat eveneens van de agenda werd afgevoerd omdat de raadsleden niet akkoord gingen met het kollegevoorstel, met name de ta riefsverhoging voor de vissers. In middels gaven g.s. te kennen niet ak koord te gaan met de geplande in vestering, zónder een fatsoenlijk dekkingsplan. Om der tijdswille vraagt het kolle ge van de raad het vereiste dek kingsplan vast te stellen, hetgeen op twee manieren kan gebeuren: verho ging van het zategeld met 6,12 per m2 of verhoging met 7,85. In het eerste geval zal de post „on voorzien" geheel uitgeput zijn, in het tweede geval zal er nog 12.000,—be schikbaar blijven voor het doen van onvoorziene uitgaven in het lopende begrotingsjaar. De houding van de raadsleden ten aanzien van dit pre caire onderwerp is niet voorspel baar, gezien hun unanieme afwijzing en het dreigend „havenoproer" van de februari-raad. Rest agenda Buiten deze twee moeilijke haven zaken ziet het er naar uit dat de raadsheren het niet moeilijk zuilen- krijgen. Na notulen en ingekomen stukken zal men zich bezig houden met: herstruktueringsoperatie scho lenbestand basisonderwijs; een wij ziging van de verplaatsingskosten- verordening; een wijziging van de be zoldigingsverordening; benoeming in vaste dienst van een part-time leerkracht aan de openbare school; een begrotingswijziging; benoeming plaatsvervangend lid van de raad in het werkvoorzieningschap Zuid hoek; uitgifte van grond in erfpacht aan de heer D. van Duivendijk; grondverwerving in Riekusweel een aankoop van grond van mevrouw M. Okkerse-Beekman ten behoeve van de aanleg van parkeerplaatsen aan de Bergstraat. De vergadering begint als gebruikelijk om 19.30 uur. KERKWERVE - De leerlingen van de vijfde en zesde klas van de CNS te Kerkwerve deden dinsdag examen voor het diploma Jeugd EHBO A. Alle zevenentwintig leerlingen slaagden uiteraard na vele weken intensief bezig te zijn geweest met zaken als kennis van het menselijk lichaam, gezonde voeding, allerlei verbanden, de verbanddoos en niet te vergeten „de zeven punten". Nadat was opgemerkt dat de leerlingen het uitstekend hadden gedaan en het verlossende „allemaal geslaagd" had geklonken, werden de diploma's uitgereikt door de burgemeester van Middenschouwen, de heer W. den Boer. Het echtpaar Rademaker werd tijdens de receptie in het gemeentehuis als eerste toegesproken door burgemeester J. L. Niemantsverdriet-Leenheer. V.-.V Trots en gelukkig stapten Monique Hanse, Conjo Kristalijn, Petra Land man, Nancy Matthijsse, Anette Moel- ker, Anja van de Panne, Ingrid Ren den, Marjolein Stouten, Wilco Bolken baas, Yvon van den Hoek, Pascal van Sluys, Jan van der Wekken, Monique van Baaien, Marleen Bijl, José Bil, Nathalie Geelhoed, Ina van der Have, Willeke Huigens, Marianne Klink, Na- randa Kristalijn, Jolanda van Leenen, Eric Berrevoets, Arjan Dominicus, Kees Hanse, Leon van Leeuwen, Jaap van der Panne en Marten bij de Vaate om de beurt naar voren om het be geerde en verdiende diploma in ont vangst te nemen. Hierna feliciteerde het hoofd van de school, de heer C. J. van Sluys, zijn leerlingen met het behaalde resultaat en zei vooral blij te zijn met het feit dat de waarde van dit diploma vooral ligt in het kunnen helpen van de naaste in nood Hij bedankte voorts de dames Boot-Mangold en Kristalijn-Roskam voor de gegeven lessen, de kaderin- strukteurs Boom en Bontekoe voor het examineren, de burgemeester voor het willen uitreiken van de diploma's, de ouderkommissie voor de goede zor gen en de aanwezige ouders voor hun belangstelling. AMSTERDAM - De Nederlandse nietrokersvereniging CAN vindt dat de regering in gebreke blijft bij het nemen van maatregelen die rooko- verlast moeten tegengaan. De tweede kamer heeft hierop onlangs in twee moties aangedrongen. ZIERIKZEE - In het hervormd rusthuis Ons Huis te Zierikzee vond zaterdag op de valreep van de verhui zing naar het nieuwe verzorgingste huis De Wieken nog een feestelijke bijeenkomst plaats. Bewoners, personeel en bestuur kwamen samen om stil te staan bij het feit dat het 12Vb jaar geleden is dat de direktrice van Ons Huis, me vrouw J. C. Boot-Smits in dienst trad. Na het welkomstwoord sprak de voorzitter A. Vermaat als eerste enkele woorden. Hij memoreerde dat mevrouw Boot 12 V2 jaar geleden als kokkin was begonnen en is opge klommen tot direktrice. Namens het bestuur dankte Vermaat haar voor haar inzet en het enthousiasme, waarmee zij haar werk verrichtte. Nu, na 12Va jaar, gaat mevrouw Boot weer de keuken in, maar dan als Hoofd Keuken in De Wieken. Hij sprak de hoop uit dat zij daar nog een aantal jaren met plezier mag werken. Felicitaties namens de bewoners werden aangeboden door de heer Boone. Na een aantal voordrachten van diverse bewoners droeg het per soneel van Ons Huis in dichtvorm de loopbaan van de direktrice voor. Tot slot dankte de direktrice voor de middag en de aangeboden ge schenken. De eerdergenoemde „E.H.B.O.-juf- frouws" die al zoveel energie hadden gestopt in het lesgeven, overhandig den een button, een sticker en een set pleisters voor iedere leerling. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Bruinisse BRUINISSE - Ook in Bru wordt in de week van twee tot zeven april door het Nationaal Epilepsie Fonds 'in samenwerking met het Fonds „De Macht van het Kleine" een kollekte voor de epilepsiebestrijding gehou den. Er zijn vrij veel mensen in ons land die epilepsie hebben, wel zo'n 90.000. Sommigen hebben er weinig of geen last van, omdat de medicijnen zeer goed helpen, maar anderen komen niet van hun aanvallen af. De meeste mensen die epilepsie hebben, en die zitten in alle lagen van onze samenle ving, willen dat voor hun omgeving vaak liever niet weten, omdat die omgeving er soms niets van begrijpt en rondloopt met verkeerde ideeën over epilepsie. Epilepsie is dan een vreemd soort ziekte, met angstaanja gende aanvallen. Mensen met epilep sie, zo denkt men, zijn een beetje vreemd. Dat is onjuist. Men is niet anders dan de gemiddelde Nederlan der. Voorlichting Voorlichting over epilepsie is hard nodig. Juist om deze verkeerde ideeën, waar mensen met epilepsie het erg moeilijk mee kunnen hebben, de wereld uit te krijgen. Naast een gedeelte voor voorlich ting gaat een deel van de kollekte-op- brengst naar wetenschappelijk on derzoek. Juist die groep mensen met epilepsie die met de huidige medika- menten niet te helpen zijn, kunnen daar hopelijk bij gebaat zijn. On danks de voortgang van de weten schap is de vraag nog steeds niet beantwoord hoe het komt dat bij sommige mensen de hersenen een be paalde overgevoeligheid bezitten, waardoor het normale elektrisch- chemische evenwicht soms opeens in de war raakt en er onverwacht een aanval optreedt. Die mensen moeten geholpen worden. Door bij te dragen aan de kollekte kan dat. t Uit op Schouwen-Duiveland ZIERIKZEE - Welk huwelijk is stuk te krijgen met zo'n grote dosis humor in huis? Het huwelijk van An ja en Peter, die vijftien jaar de echte lijke sponde hadden gedeeld en toen besloten ieder voor zich verder te gaan. De reden? Ja, daar moest je als Concertzaal-publiek een beetje naar blijven gissen, want Bernard Slade gaf in zijn blijspel „Momentopna men" geen overduidelijk antwoord op die vraag. Simone Rooskens en Gerard Cox trokken dinsdagavond vele registers open om de emoties van Anja en Pe ter tot leven te brengen in deze rede lijk bezochte voorstelling. Auteur Bernard Slade had ze echter een strak tekst-keurschijf aangemeten, dat soms nog wel soepel te dragen was door elastische humor, maar soms ook benauwde door een tekort aan emoties. Wie zich aanvankelijk liet boeien door „Momentopnamen", moet achteraf met een wat leeg ge voel zijn vertrokken. Vragen Het blijspel volgde de ex- echtelieden in een reeks ontmoetin gen na de scheiding. Ontmoetingen, die voortvloeien uit hun wederzijdse band met de drie kinderen en uit hun nauwe betrokkenheid tot elkaar. On willekeurig zit je als publiek te wachten tot het antwoord komt op vele vragen, die bij je oprijzen. De scènes in „Momentopnames" geven die antwoorden nauwelijks. Ze die nen in de eerste plaats om aan te ge ven wat er gebeurde in de periode dat Anja en Peter elkaar niet zagen. Voor de pauze ging dat gepaard met humor en verrassing; in het tweede gedeelte boette het schouwspel daarop in. „Momentop namen" bleef aan de oppervlakte en stak vrijwel nergens echt diep. Maar ja, dat was wellicht ook helemaal niet de bedoeling van deze blijspel auteur. Luchtige benadering Een luchtige benadering van een stuk gelopen echtelijk relatie; dat kan natuurlijk best, ware het niet dat regisseur Horst Mentzel zijn Anja en Peter een heel menselijk, geloof waardige gedaante had gegeven. Mensen in wie men zich zou kunnen herkennen en in wier motieven en emoties men zich gaat interesseren. Beter van niet, want „Momentopna men" laat je op veel punten in het on gewisse en kabbelt naar een ge ruststellend, maar ongeloofwaardig happy-end. Toch werd deze voorstelling naar een aanzienlijk nivo getild door de exekutanten. Van Simone Rooskens kon eerder in Zierikzee worden ge- konstateerd, dat ze vaak overhelt naar wat gechargeerd spel. Dinsdag avond was daar nauwelijks sprake van, misschien wel omdat ze nu eens niet tegen een overmacht aan akteer talent (Lutz) had op te boksen. Toneelkwaliteiten Velen zullen haar huidige tegen speler in de eerste plaats toch als ca baretier blijven zien, maar toch kun nen ook zijn toneelkwaliteiten niet ontkend worden. Zet Gerard Cox niet in elk toneelstuk neer, maar in de vertolking van Peter kwam hij volkomen tot zijn recht en wist hij met zijn persoonlijkheid te boeien. Een markante kop en grappgi miniek droegen daartoe bij. Z'n spel bleef wat voorspelbaar, maar in deze rol werd hem ook niet zoveel ruimte voor verrassing geboden. Adrei Ivaneanu koos voor een een voudige en zeer funtioneel dekor. Je moet er van houden; overdaad is vol gens de „hedendaagse toneelopvat tingen" uit den boze. Daar kunnen best argumenten voor aangevoerd worden, maarreer is ook nog een publiek dat het niet te kneuterig vindt om een tot in de puntjes uitge werkt dekor te aanschouwen. Soms kan dat ook een prima ondersteuning van de voorstelling zijn. „Momentopnamen" was al met al een bezoek aan de Concertzaal zeker waard, maar dat het publiek er niet lang aan terug zal denken lijkt aan nemelijk. A.P. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38.70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarleven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. K

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3