Penelope van de „Polyanthe" Minder buitenlandse toeristen, dit jaar mogelijk herstel Binnenlands toerisme blijft komend seizoen stabiel CBS: Iets minder buitenlandse hotelgasten Werkgevers overleg detailhandel: Winkels op 5 mei open houden Jaarcijfers Nationaal Bureau voor Toerisme: Achter het Nieuws over toestand in Chili Behoud wortels voorkomt slinken kaakbeen J aar vergader ing Zeeuwse Vrouwenraad Jubileumjaar Zeehospitium Zonneveld te Oostkapelle „Monumenten- journalisten" bezoeken Zierikzee Vervuilde grond aan West Havendijk in Goes ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 27 maart 1984 Nr. 23498 5 ZIERIKZEE - Op zaterdag 7 april is het weer zoverdan organiseert de Nederlandse Glastuinbouw voor de zevende keer de landelijke open dag onder het motto: ,,Kom in de kas". Honderden kassen met bloemen, planten, groente en fruit staan open voor het kijkend publiek. Vorig jaar maakten niet minder dan 135.000 mensen van die gelegenheid ge bruik en namen een kijkje in de keuken van de Nederlandse glastuinbouw. Zaterdag 7 april: een datum om nu alvast vrij te houden. MAASTRICHT - Het inkomend toerisme in Nederland is vorig jaar gedaald ten opzichte van 1982. Hoewel er nog een geen jaarcijfers zijn duiden de gege vens van de eerste kwartalen van '83 op een daling van een paar procent. Dit geld zowel voor de aankomsten als overnachtingen. De verwachting is echter dat de uiteindelijke cijfers van 1983 zes tot acht procent lager zullen liggen dan in 1982. Aldus maandag direkteur J. A. T. Cornelissen van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT) in Maastricht tijdens de opening van de vak beurs voor Horeca, grootverbruik en voedingssecor BBB. Toch verwacht Cornellissen dit jaar een licht herstel. Hij baseert dit op het aantrekken van de wereldeko- nomie, de voor Amerikanen gunstige dollarkoers en het herstel van het Franse toerisme na afschaffing van de deviezenberperking. Voorwaarde voor dit herstel is dat het toeristisch bedrijfsleven zich extra inspannin gen getroost om de toenemende kon- kurrentie het hoofd te bieden. Wil het zowel in eigen land als op de bui tenlandse markt zijn positie verste vigen, dat moet het toeristisch aan bod in eigen land sterker worden ge bundeld. Toeristisch Nederland moet min der versnipperd te werk gaan, met arrangementen van bedrijven, plaat selijke VVV's, streek VVV's en pro vinciale VVV's. Cornelissen pleit voor een uniform, naar regio en ver- blijfssektoren ingedeeld aanbod. Dit aanbod moet bovendien zowel over zichtelijk zijn als eenvoudig te reser veren. Dit is volgens hem noodzakelijk, omdat de Nederlandse reisverkeers- balans nog altijd een aanzienlijk te kort vertoont. Dat geldt overigens voor de meeste landen in West Euro pa. Ieder land voor zich neemt maat regelen ter bevordering van het inko mend toerisme. Voor Nederland, met zijn bescheiden budgetten, valt het niet mee op te tornen tegen Groot- Brittannie, West-Duitsland en Frankrijk, „onze grote konkurren- ten op het gebied van toerisme". DEN HAAG - Vorig jaar zijn in totaal 9.280.000 Nederlanders met vakantie gegaan. In 1982 was dat aantal 9.530.000. Dat betekent dat het aantal met va kantie gaande Nederlanders in 1983 met twee procent is teruggelopen. Het aantal vakanties en korte verblijven in ons land daalde in 1983 van 20.1 mil joen tot 18.6 miljoen. Dit jaar wordt echter geen verdere terugloop verwacht, de situatie blijft stabiel. Aldus maandag de woordvoerster van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NBT). Het NRIT gaat voor toercaravans eveneens uit van een stabilisatie, ter wijl er voor tenten sprake zal zijn van een aanzienlijk lagere groei van vier procent in plaats van ruim zeven procent. Ook bij de overige logies- vormen zullen er weinig veranderin gen optreden, aldus het NRIT. HILVERSUM - Vara's aktualitei- tenrubriek Achter het Nieuws besteedt dinsdag (Nederland 2, 21.20 uur) aandacht aan de situatie in Chi li, waar een grote vakbondsde- monstratie op touw is gezet. Verder een reportage over de konfektie-industrie in Bangkok en de erbarmelijke omstandigheden waaronder ook kinderen moeten meewerken aan de export van kon- fektie naar West-Europa en aandacht voor de malaise in het Nederlandse betaalde voetbal aan de hand van gesprekken met Helmond Sport- speler Ad de Werd, de voorzitter van de Verniging van Profvoetballers WCS Karei Jansen en Th. Brouwer van de Vertrouwenskommissie Be taald Voetbal. UTRECHT - Het behoud van enke le wortels van het eigen gebit onder een volledig kunstgebit is de manier om het slinken van de kaken tegen te gaan. Daardoor zal de prothese min der snel los gaan zitten, een euvel waar veel prothesedragers na ver loop van tijd mee kampen door het „invallen" van vooral de onderkaak. Dat schrijft de Utrechtse tandarts drs. W. H. A. Steen in een proef schrift waarop hij dinsdag aan de Utrechtse universiteit promoveert tot doctor in de geneeskunde. De promovendus ontwikkelde voor zijn onderzoek een meetmetho de voor het opmeten van de gehele onderkaak. Daarmee heeft hij de in druk die al langer bij tandartsen bestond, dat het laten zitten van en kele wortels het slinken van het kaakbeen tegengaat, kunnen bë- vestigen. Het kunstgebit zit bij het behoud vande wortels vaster, waar door de patiënt beter kan kauwen. "Wel moet deze het gebit en de overge bleven wortels zeer goed schoon hou den. De wortels zijn extra gevoelig voor tandbederf, omdat ze door het afvijlen van de oorspronkelijke tand of kies niet bedekt zijn met tandgla zuur. MIDDELBURG - De Zeeuwse vrou wenraad houdt maandag 2 april in de bovenzaal van de Abdij te Middel burg haar jaarvergadering. Op de agenda staat onder meer het jaar verslag 1983 van de sekretaris, de ex ploitatierekening 1983 en begroting 1984. Na de pauze houden de heren E. A. Kleynenberg en H. van Ronkel van het bureau Voorlichting Verze keringen te Den Haag inleidingen be treffende verzekeringen voor vrij willigers. De vergadering begint om 13.15 uur. Woensdag 28 maart Ned. 1 9.00 uur Schooltelevisie 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Feduco 15.30 uur Filmclub. De Smurfen en de boefjes verschijnen op het scherm. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal. Rebecca staat centraal. 19.00 uur Pubertijd. De dood is het onderwerp dat vanavond aan de orde komt. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Saturday night live. Een af levering uit dit Amerikaanse satiri sche programma uit de jaren 1976- 1978 waarin John Belushi als komiek schitterde. 21.25 uur Tijdverschijnselen. De dis- kussie van deze avond handelt over het huidige toneelbestel in Neder land. 22.15 uur Tape tv. Videoclips van „Grand mal" van Tony Oursler, „Reality fever", van Gretchen Ben der en „Dragging the bottom" van Julia Heyward. 23.00 uur Teleac. Programmeren met Pascal. 23.35 uur Nieuws, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. RPF komt aan het woord. 19.20 uur Van gewest tot gewest. On derwerpen zijn Diepvriesboeken in Vlissingen, vandalisme, bijscholing van Vietnamezen in Helmond en De kei van Emmen. 20.10 uur Koos Postema. Koos Poste- ma zal weer verschillende gasten on dervragen over diverse onderwer pen. 21.00 uur Gustav III. Een Zweeds mu zikaal programma over deze Zweed se koning die in 1792 tijdens een ge maskerd bal werd vermoord. 21.55 uur De Sint Pietersberg. Een af levering van gewest tot gewest, die geheel gewijd is aan dit uitgemergeld natuurdokument. Deze uit kalksteen bestaande berg werd geheel uitge hold ten bate van de cementindu- strie. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.25 uur Nieuws voor doven Donderdag 29 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Leer ze me kennen 17.00 uur Fame danswedstrijden. Beelden van een regionale finale van zo'n wedstrijd. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De brijlantinoos. Allerlei avonturen van komische aard bele ven ze weer. 19.05 uur Toppop. Popmuziekpro gramma met beelden van videoclips. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Dallas. Mickey keert terug naar het rijk der aanspreekbaren en Clayton vindt het niet meer dan bil lijk dat Bobby de ranch niet verlaat voordat Miss Ellie weer is terugge keerd. 21.20 uur De doornvogels. Meggie die inmiddels met Luke is getrouwd en ongelukkig is wil om het huwelijk gunstig te beïnvloeden een kind. 22.10 uur Televizier magazine 22.50 uur Kommentaar 22.55 uur Blokletters. Spelprogram- ma onder leiding van Fred Oster. 23.25 uur Ontdek je plekje. Ootmar- sum. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Tom en Jerry. Tekenfilm. 19.30 uur Zeker weten. 20.15 uur Lou Grant. Het dagblad The Los Angeles Tribune dreigt in diskrediet te geraken vanwege het verzuimen melding te maken van de sociale onrust binnen het eigen be drijf. 21.00 uur Hallo, Larry. Opa kondigt zijn bezoek aan en dat geeft nogal wat deining in het gezin. 21.25 uur Vastenoverweging. 21.30 uur De tweede generatie. Jon geren worden aan het woord gelaten die geen Nederlandse achtergrond hebben. Jongeren die van Turkse, Spaanse, Indonesische, Chinese of Surinaamse afkomst zijn. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven ROTTERDAM - Door het vrijko men van gassen uit een lekkend pak je van propionzuur (azijnzuur) is het postkantoor an de Coolsinger in Rot terdam maandagmorgen enige tijd ontruimd geweest. JOENSUU/FlNLAND - Met be hulp van balonnen hebben twee Fin nen geprobeerd religieuse literatuur naar de Sowjet-Unie te smokkelen. Bij hun eerste poging stond de wind verkeerd en bij de tweede, tevens laatste, poging werden zij door de Finse douane op heterdaad betrapt. AMSTERDAM - De Nederlandse nietrokersvereniging CAN vindt dat de regering in gebreke blijft bij het nemen van maatregelen die rooko- verlast moeten tegengaan. De tweede kamer heeft hierop onlangs in twee moties aangedrongen. OOSTKAPELLE - Op woensdag 18 april vindt de officiële opening van het jubileumjaar van het Zeehospiti um te Oostkapelle plaats. Het Zee hospitium bestaat 75 jaar. De voor zitter van het bestuur, de heer P. J. Hupkes verricht de opening en over handigt het eerste jubileumboekje aan de Commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer Dr C. Boertien. De opening vindt om 16.00 uur plaats. Om half vijf volgt de premiè re van de film Zonneveld. Zij baseerde zich daarbij op de eveneens maandag gepubliceerde jaarresultaten over 1983 van het NRIT/Interact Continu Vakantieon- derzoek. Het vakantiegedrag van de Nederlandse bevolking blijkt in '83 wederom onder invloed te hebben gestaan van de ekonomische recessie, aldus het NRIT. DEN HAAG - Een delegatie van het Verenigd Verzet, de Joodse kerkge nootschappen, de Rabbijnen soeten- dorp en Lilienhal, het Auschwitz- comite, de Anne Frank Stichting en het Cidi heeft maandagmiddag bij de ambassadeur voor West-Duitsland geprotesteerd tegen een reünie van de zogenaamde doodskopdivisie van de Waffen-SS komend weekeinde in het Duitse plaatsje Ober Aula, bij Bad Hersfeld in de deelstaat Hessen. Volgens de NBT-woordvoerster is een kleine inloop op de daling moge lijk. Als er echter weer een terugval in het binnenlands toerisme komt, zal dit vooral merkbaar zijn in de bungalow- en zomerhuisjessektor, waarin dan een daling van 1 tot 2 pro cent kan optreden. Zij wees op de trend die zich daarbij het afgelopen jaar heeft ingezet: goedkopere logies- vormen. Volgens het NRIT-rapport zal de positieve ontwikkeling in de hotel- sektor zich dit jaar met drie procent licht voortzetten. Het vorig jaar steeg de omzet in deze sektor met acht procent ten opzichte van 1982. De groei in de bungalowsektor blijft met een procent gelijk. Het aantal vaste standplaatsen op onder meer campings daalde vorig jaar met bijna een kwart. Verwacht wordt dat deze terugloop dit jaar tot staan komt. DEN HAAG - Het aantal buitenlandse hotelgasten is in het derde kwartaal van 1983 met 0,8 procent gedaald ten opzichte van het overeenkomstige kwar taal van 1982. Deze daling was minder groot dan in het tweede kwartaal, toen het aantal buitenlandse gasten bijna 8 procent lager kwam te liggen dan in het tweede kwartaal van 1982. De verblijfsduur in het derde kwartaal was korter dan vorig jaar. Vooral hierdoor nam ook het aantal overnachtingen af, met 3,7 procent. Dit blijkt uit voorlopige gegevens van de statistiek vreemdelingenver keer van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het totaal aan tal buitenlandse hotelgasten lag in het derde kwartaal op 979.000. Deze gasten zorgden voor 2.112.000 over nachtingen. Deze aantallen lagen respektievelijk 8000 en 80.000 lager dan in het derde kwartaal van 1982. Deze terugloop kan vooral toege schreven worden aan geringere aan tallen Europese gasten, met name uit Groot-Brittannië (min 42.000 over nachtingen) en Frankrijk (min 32.000 overnachtingen). De daling werd ten dele gekompenseerd door de toena me in het bezoek van Amerikanen. Canadezen en personen uit andere Aziatische landen dan Japan (achter eenvolgens 45.000, 12.000 en 25.000 overnachtingen meer dan in 1982). In het derde kwartaal waren min der hotelgasten uit West-Duitsland dan uit de Verenigde Staten af komstig. Dit was de laatste jaren nog niet voorgekomen. Opvallend in het derde kwartaal is voorts dat alleen in Amsterdam en Rotterdam het bui tenlands hotelbezoek lager lag dan het jaar daarvoor. In de rest van Ne derland, waaronder ook Den Haag en Utrecht, lag het bezoekersaantal ho ger dan in 1982. Mede tengevolge van de ontwikke lingen in het derde kwartaal is het totaal aantal buitenlandse gasten in hotels gedurende de eerste negen maanden van 1983 met 3,9 procent ge daald in vergelijking met dezelfde periode van hét vorige jaar, terwijl het aantal overnachtingen afnam met 5,9 procent. ZIERIKZEE - Een twintigtal gespe cialiseerde „monumenten journalisten" uit de EG-lidstaten brengen van zondag 8 tot en met dins dag 11 april een studiebezoek aan Ne derland. Op maandag 9 april zal de groep journalisten vanaf 18.15 uur de stad Zierikzee aan doen. Op het pro gramma staat een wandeling door de stad, waarna vanaf 19.00 uur in restaurant Mondragon het diner zal worden gebruikt. Het studiebezoek kent als thema „Nederland, land met monumentaal verleden, heden en toekomst". Het bezoek wordt georganiseerd in sa menwerking met het ministerie van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur en de Vereniging van Europese Jour nalisten, sektie Nederland. De Ne derlandse zorg voor monumenten is met name internationaal aan een groeiende belangstelling onderhevig. GOES - Uit het nader onderzoek naar bodemverontreiniging op het terrein van de voormalige gasfabriek aan de West Havendijk in Goes blijkt dat de grond op een gedeelte van het terrein - nu in gebruik als parkeer plaats, tussen de begraafplaats en een drukkerij - is vervuild met cyani de. Een deel van het parkeerterrein is sterk verontreinigd, de rest licht tot matig. Bij de op het gasfabriekster rein staande garage is de grond matig verontreinigd met polycyclische aro maten. Het grondwater - dit stroomt in de richting van de begraafplaats is matig tot sterk vervuild met com plexgebonden cyanide; op één plaats is het matig vervuild met naftaleen. Het onderzoeksbureau stelt voor de met cyanide verontreinigde grond, onder de parkeerplaats en het grond water te saneren. Een z.g. sanerings onderzoek is volgens het bureau niet meer noodzakelijk. DEN HAAG - Op bevrijdings dag, zaterdag 5 mei, moeten de winkels open blijveh. Dit advi seert het Werkgevers Overleg De tailhandel (WOD) dinsdag de on dernemers in de detailhandel. Het WOD, waarin alle werkge versorganisaties in de detailhan del samenwerken, zegt dat de dag waarop Nederland de bevrijding herdenkt geen nationale feestdag is. „Het winkelpersoneel heeft dan ook geen vrije dag, tenzij in de arbeidsovereenkomst anders is overeengekomen", aldus het WOD. Het WOD adviseert tevens de winkels in de gemeenten waar de koopavond op vrijdag wordt ge houden, op vrijdag 4 mei na 18.00 uur te sluiten, in verband met de herdenking van slachtoffers in de Tweede Wereldoorlog. De koopa vond zou in verband hiermee een dag eerder op donderdag 3 mei, gehouden kunnen worden, aldus het WOD. Op maandag 30 april zijn de winkels de hele dag gesloten we gens de viering van koninginne dag. 62 „Je kunt zelf het roer wenden. Dit is niet meer dan zeeschuimerij en als er wat van komt, neem je zelf de ver antwoording maar op je." Hij greep de handel van de tele graaf, gebood de machines stop te zetten en stapte snel langs de veront ruste Dorban heen. De kwartier meester bleek iemand van ander ge halte te zijn. Toen Dorban zijn gevan genen in een hut had opgesloten, keerde hij tot die zeeman terug en kwam met hem tot resifltaat. Zijn vrouw was intussen aan dek geko men, vergezeld van Hollin, die vrij wel instinktief de weg had gevonden naar de whisky en nu buitengewoon gunstig idee over het leven had. Dorban wendde zich tot zijn vrouw. „Ik ben met de kwartiermeester overeengekomen dat hij het schip naar Cadiz brengt", zei Dorban. „De machinisten besloten op hun post te blijven, dus zal de zaak wel lukken." „En wat doen we met het meisje?" Hij haalde zijn schouders op. „Ze is in haar hut", zei hij en met een probeerde hij van onderwerp te veranderen. Dit boezemde haar ech ter de grootste belangstelling in. „Ben je van plan haar ook mee naar Cadiz te nemen? De metd die de bankbiljetten en de tekeningen heeft gezien? De meid die ik probeerde te verdrinken?" „Wie zou haar geloven?" vroeg hij, met een zelfverzekerd gebaar. „Ze heeft niet het geringste bewijs om de waarheid van haar bewering te sta ven. Bovendien is het feit dat zij in gezelschap van die man was, al vol doende om haar te veroordelen." Cynthia keek alsof ze volkomen door zijn woorden bevredigd was, maar daardoor liet Arthur Dorban zich niet bedriegen. „Ik ben niet van plan onze moei lijkheden nog te vergroten", merkte hij op. „We zitten er toch al diep ge noeg in. Hollin, ga jij op wacht staan bij debemanningsverblijven. Ik blijf op de brug om er zeker van te zijn dat de kwartiermeester niet vals speelt. We moeten binnen enkele uren een oorlogsschip ontmoeten. De kwar tiermeester zei dat we in deze wate ren zo dicht op elkaar zitten als vlie gen. Gibraltar is nauwelijks driehon derd mijl hier vandaan. Ga jij naar beneden, Cynthia cn houd een oogje op de gevangenen." In Bobby's hut zaten de twee jonge lui hun positie te overwegen. Ze moesten wel naast elkaar zitten, aan gezien ze aan elkaar geboeid waren. „Ik heb zo het idee dat dit wel het eind van ons avontuur zal zijn", ver door EDGAR WALLACE klaarde John met onnatuurlijke kalmte. „Ik kan mezelf erom haten, dat ik jou erin heb gesleept." „Ik kan mezelf wel haten omdat ik jou er niet heb uitgehaald," bromde Bobby bitter. „We waren gek om niet in te zien hoe makkelijk dat stelletje de overhand kon krijgen." John liet een zacht gefluit horen en keek naar de vloer. „Ik ben benieuwd wat ze met juf frouw Pitt hebben gedaan", zei hij plotseling. „Die is in haar hut, dat weet ik. Ik hoorde het hem tegen Hollin zeggen, toen ze zojuist voorbijliepen. Wat denk je dat ze zullen doen?" „Ons waarschijnlijk in de eerste de beste haven overleveren. Als de joli ge oude Xenocrates ons er nu nog weet uit te halen, Iaat ik vast en ze ker een zilveren standbeeld voor hem maken." „Maak het liever van goud, dat maakt voor ons niets uit. Maarre, waar is Orford?" „Hiernaast in de hut van de dok ter." Hij klopte op de wand en kreeg me teen antwoord. Arme oude Xenocra tes! Hij keek naar de stalen band om zijn polsen en probeerde voor de zo veelste maal of zijn hand er niet door wilde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5