streeknieuws behoud kern Beleid gericht op voorziening in elke Meerderheid ZOC-leden voor permanent loopstratengebied Middag van muziek en zang in dorpshuis Zonnemaire Holty's Young Shop In binnenstad Zierikzee IN-WEAK A J aarvergadering Wereldwinkel P. Verhage treedt af als ZOC- voorzitter Vuurtje gestookt in oude LTS Expositie van de Braat's trekt veel belangstelling Schoolspreidingsplan gemeente Duiveland Jaarlijkse uitvoering van „Nut en Uitspanning 4 ZIERIKZEE - Een ruime meerderheid van de bij de Zierikzeesche Ondernemers Centrale aangesloten mid denstanders heeft zich maandagavond positief uitgela ten over een permanent loopstratengebied in de bin nenstad van Zierikzee. Voorzitter P. Verhage noemde de voorjaarsvergadering van de ZOC een „soort hoorzit ting", waarop de leden hun stem konden laten horen. De heer W. Kleine van het Koninklijk Nederlands Onderne- mersverbond (KNO V) gaf tijdens de vergadering een toe lichting op het konsept „Winkelen en verkeer in Zierik zee", opgesteld door de dienst ruimtelijke ordening van het KNOV. Het gemeentebestuur van Zierik zee houdt zich bezig met het instellen van een verkeerscirculatieplan, dat half april zal worden aangeboden. In dit plan komt ook het permanent af sluiten van enkele straten voor ge motoriseerd verkeer aan de orde. Burgemeester Th. H. de Meester maakte overigens bekend dat het rapport van het KNOV een uittreksel is van een verkeersplan dat de ge meente al in 1972 heeft lagen opstel len. In dat plan werden dezelfde knelpunten behandeld als in het kon sept van het KNOV. ,,De oplossingen zijn ons in de loop der jaren stuk voor stuk ontnomen door Den Haag. Het loopstratengebied geeft toch proble men met de bevoorrading van ver scheidene winkels. Een bord plaat sen „verboden voor auto's heeft geen zin, want de automobilisten ne geren het verbod gewoon. Een hek plaatsen of palen in de grond zetten kan ook niet, want dan kunnen de vrachtwagens er ook niet meer door. Als je als argeloze wandelaar over de Appelmarkt loopt en je denkt dat het een loopstratengebied is dan wordt je nog bijna overreden door een auto, die zich van het bord niets heeft aan getrokken", aldus De Meester. Klei ne meende dat het zo'n vaart niet zal lopen en dacht dat de bevolking al tijd een vrije lange gewenningsduur nodig heeft voor een verandering. ,,Na verloop van tijd zijn ze eraan ge wend en zullen de automobilisten niet meer van die route gebruik ma ken". Mol Het rapport van het KNOV is opge zet in overleg met de ZOC en stelt on- Nadat om twee uur voorzitter Duinhouwer van de organiserende harmonievereniging „Nut en Uit spanning" het programma officieel opende, vertelde bestuurslid C. de Munnik het een en ander over het ontstaan van de boerenkapel zo'n 25 jaar geleden. De boerenkapel in overall en op klompen bestaande uit leden van N. en U. die in de voorbije 25 jaar in de ze boerenkapel hadden gespeeld zorgde direkt al voor een prima sfeer in de zaal. Onder leiding van St. Duinhouwer speelde men uit het repertoire van de afgelopen 25 jaar onder andere De Reitermars, De boerenblaaskapel, Blonde Anna en Geef mij maar Amsterdam. Vooral het nummer De Postkoets, waarin mevr. De Vlieger- Hillebrand op Mellophonium en W. Hanse op bariton de hoofdrol speel den, biel bij het publiek goed in de smaak. Het bejaardenkoor onder lei ding van Cor de Vlieger zong een aan tal liederen uit de oude doos. De heren De Vlieger en Flikweert zorg den op mondharmonica voor de bege leiding, bij de liedjes öp de grote sti le heide, De Waldhoorn. Uit de zaal- reaktie bleek dat de mensen onze oud-vaderlandse liederen nog steeds erg kunnen waarderen. De jubileren de kapel de Gruttepikkers onder be zielende leiding van St. Duinhouwer zorgde daarna als vanouds voor een fraai stukje muziek. Na enkele werkjes van Carl Peter en Randy Beek werd het optreden besloten met een potpourri van zeer bekende melodieën van Bert Kaemp- Advcrtnitir Voor een grote collectie van het bekende merk design kirsten teisner naar: Dam 15 Zierikzee Haal gratis folder! der meer voor de Melkmarkt, de Dam en de Appelmarkt gedurende het hele jaar voor gemotoriseerd ver keer af te sluiten. Ook wordt het zin vol geacht om op de Mol een winkel- erf te kreëren of het trottoir aan de noordzijde te verbreden. Het verkeer kan gebruik blijven maken van de Mol, maar de verkeersintensiteit mag niet zo hoog worden dat daar door de funktie van het winkelerf wordt aangetast. De middenstanders van de Mol zijn praktisch allemaal voor voorsmal- ling van de rijbaan en voor verbre ding van het trottoir. Tijdens de ver gadering maakte C. Legemaate be kend dat van de negen middenstan ders aan de Melkmarkt er zes tegen volledige afsluiting zijn, mede met het oog op het parkeerterrein aan het einde van de Melkmarkt. Door de af sluiting zal het parkeerterrein zijn funktie voor de Melkmarkt nagenoeg volledig verliezen. De Meester deed geen uitspraak over de toekomstige situatie van de Melkmarkt, omdat dit onderwerp nog in de vergadering van b en w en de raad aan de orde komt. Toeristendagen De Toeristendagen 1984 zullen op organisatorisch gebied anders in el kaar steken dan tot nu toe het geval is geweest. De storm van kritiek tij dens en na de Toeristendagen 1983 is daarvan de oorzaak geweest. De Eve nementen Commissie heeft een uit drie man bestaande werkgroep sa mengesteld, die zich voornamelijk bezighoudt met koördinerende ta ken. Per betrokken lokatie is één fert. Zo werden achtereenvolgens ten gehore gebracht Swinging Safari, Danke Schön, Magci Trumpet, Spa- nisch Eyes en het wel zeer fraaie Af rican Beat, waarin Jan Stoel op trompet en kapelmeester St. Duin houwer op euphonium een vraag- en antwoordspelletje speelden. Plattelandsvrouwenkoor Het koor van de plattelandsvrou wen onder leiding van dirigent M. van 't Veer en op het orgeltje bege leid door mevrouw Van 't Veer was daarna aan de beurt met drie prachti ge liederen. Voor de overvolle zaal zong men de liederen De Nacht en Mijn Vaderland, het zeer bekende Oud-Nederlandse lied De Wind dat heel rustig begint, maar als de storm uitbreekt naar een climax wordt ge zongen viel bij het publiek enorm goed in de smaak. Na de rustige damesstemmen zorg de de 16 man tellende drumband van „Nut en Uitspanning" voor het nodi ge volume. Onder leiding van hun in- strukteur Tsjeu Rievers die de drum band nu 6 jaar onder zijn hoede heeft sloeg men de marsen Goose Step en Rumba Marabella. Tot slot sloeg men een door Rievers uit een aantal Ame rikaanse marsen samengesteld werk je dat de titel kreeg Americain drums, en wat het publiek goed be viel. Versterking Na de pauze kwam dan het aange kondigde optreden van het koor van de plattelandsvrouwen met verster king. Deze versterking bestond uit een tiental heren, voornamelijk le den van Nut en Uitspanning. Reeds enkele maanden repeteerden deze heren_ op de maandagvonden met het koor om daarin de tenor en de bas-partijen te kunnen zingen. Het begin met het liedje Tiri-tomba was nog wat aarzelend. Maar met de twee andere liederen kon men duide lijk horen dat er echt was gerepe teerd. Als tweede lied zong men het prachtige De winter is vergangen. Het optreden werd besloten met de negro-spiritual Kum Ba Yah. Een dankbaar applaus uit de zaal was de beloning voor de vele repetities die waren gemaakt om dit eenmalige ge mengde optreden mogelijk te maken. Uitsmijter De uitsmijter van deze middag was traditiegetrouw voor „Nut en Uit spanning". De mars Imperator van Johan Wi- chers werd als eerste gezamenlijk met de drumband ten gehore ge- middenstander verantwoordelijk voor de gang van zaken. Dit is in te genstelling tot voorgaande jaren, toen de Evenementen Commissie verantwoording droeg. „De mensen in de diverse gebieden dragen zelf de verantwoording. De ondernemers kunnen in hun eigen gebied bepalen wat ze zelf willen. De horeca ondernemers dienen de diverse ar tiesten te voorzien van konsumpties en minstens één maaltijd. De mu ziek, de kinderprogramma's en de or- gelkoncerten zullen door de Evenen- menten Commissie worden betaald. Op de Balie komt een terras, mu ziek, een kinderrommelmarkt onder toezicht en op drie of vier dinsdagen een fietscross. Bij de toren wordt een kinderprogramma gehouden, bij de Verrenieuwstraat komt een kleine markt, in de Lange Nobelstraat is een terras met muziek en kramen gepland net als in de St. Domus- straat/Nieuwe Boogerdstraat/Vis- straat. Lindhout deelde mee dat de mogelijkheid bestaat dat er dit jaar een echt standwerkerskonkours komt en misschien een schilder- en tekenexpositie met als thema de Oosterscheldewerken. De Mol/- Schuithaven zal worden gedoopt in „de Berkenhof". Er wordt een aantal grote bakken met berken neergezet en er komen zitjes en enkele ver koopstandjes. „De Evenementen Commissie zal er voor zorgen dat er muziek aanwezig is", zei Lindhout. Op het Havenplein komen kramen, een kinderdraaimolen, een kinder programma en muziek. Op 31 juli heeft Peter Stuijvesant een ski-show met internationale vedetten. Daar voor zullen een springschans en een luchtkussen worden neergezet. 's Avonds is er een kunstmarkt met levende muziek. Op de laatste toe ristendag (14 augustus) vindt er op het Havenplein een discoshow en een modeshow plaats. Vanaf 17.00 uur speelt er een orkest en na de wieler ronde volgt een optreden van de zan geres Donna Lynton. „Wij zijn er erg blij mee dat een groot aantal mensen mee wil werken aan de Toeristenda gen. Dat is een positieve instelling", aldus Lindhout. Hij meldde verder dat het dure programmaboekje dit jaar niet verschijnt. Daarvoor in de plaats wordt een strooifolder ge maakt, waarin het hele programma plus een kaart van de stad Zierikzee staan vermeld. bracht. Onder leiding van dirigent E. A. de Looff werd het koncert aange vangen met de vrolijke mars Happy Days are here again. Daarna speelde men van Franz von Suppé het moei lijke stuk Een Morgen-middag en Avond in Wenen. St. Duinhouwer op euphonium speelde hierin een prach tige solo en kreeg na afloop een te recht applaus. Dat „Nut en Uitspanning" aan so listen geen gebrek heeft bleek uit het volgende nummer. De TV-presentator Jan v. d. Waart van het programma „Muziek uit de oude doos" schreef een klarinetkon- sert. Deze middag werd een gedeelte uit dit konsert gespeeld en wel het Allegro. De solist Leo van Nieuwen- huyze speelde voor een muisstille zaal voortreffelijk en kreeg zeer te recht een donderend applaus. De harmonievereniging vervolgde met de Florentiner Mars van J. Fucik. Daarna speelde men een onver valste Weense wals van de enige ech te walskoning Johann Straus. „Nut en Uitspanning" gaf een prima ver tolking van zijn wals „Wiener Blut". Daarna nogmaals solowerk die drie fluittistes van de vereniging Jo- landa Brouwer, Anita Duinhouwer en Karin v. d. Graaf mochten zich uitleven in het nummer van James Last „Einsamer Hirte", beter be kend als de herkenningsmelodie van de T.V.rserie „De verlaten mijn". „Nut en Uitspanning" besloot het koncert met de Mars Militaire No 1 van Schubert. Onder leiding van „Nut en Uit spanning" zongen de aanwezigen daarna staande het Zeeuwse Volkslied. Sekretaris W. Hanse van „Nut en Uitspanning", die op zijn vertrouwde wijze het muziekgedeel- te aan elkaar had gepraat, bedankte daarna alle leiders van de optreden de koren en orkesten, de deelnemers en de man die het programma in el kaar had gezet: C. de Munnik. Een extra woord van dank was er echter aan het publiek voor de enor me opkomst en voor uw enthousi asme. „Vanmiddag maakte u samen met ons het gezegde waar. Was mu ziek en zang er niet, het leven had geen waarde". Daarna wenste hij een ieder wel thuis. ZIERIKZEE - De Vereniging We reldwinkel Schouwen-Duiveland houdt woensdag 4 april in de Beatrix school te Zierikzee de jaarvergade ring. Op de agenda staat onder meer het huishoudelijk gedeelte met ver slagen van de aktiviteiten, het fin- cieël verslag en het toekomst- perspektief; het steunprojekt 1984; voorstel tot verkiezing van een nieu we voorzitter en sekretaresse en dia's over het werk van Wouter en Lies Kappers in Ruanda. De vergade ring begint om 19.30 uur. ZIERIKZEE - Voorzitter P. Verha ge van de Zierikzeesche Onderne mers Centrale te Zierikzee heeft maandagavond tijdens de voorjaars vergadering zijn aftreden aangekon digd. Verhage heeft meer dan 25 jaar een bestuurfunktie binnen de ZOC vervuld en zei het „welletjes" te vin den. „Nu is de tijd gekomen om er een punt achter te zetten", aldus Ver hage. Hij blijft wel aan tot de na jaarsvergadering om de lopende za ken te begeleiden. Bij het bestuur zijn geen namen van kandidaten bin nengekomen, die het voorzitterschap op zich willen nemen. Verhage ver telde dat de zittende bestuursleden er niet voor voelen om deze funktie te gaan bekleden, maar dat er bij de najaarsvergadering wél een voorzit ter achter de tafel moet zitten. De heer F. A. De Jager was aftredend en niet herkiesbaar, in zijn plaats werd de heer T. van Wijk benoemd. De her en Gudde, Van Oeveren en T. Volkeri waren aftredend en wel herkiesbaar. Allen werden met algemene stem men herkozen. ZIERIKZEE Luchtkoker vernield Van de J. W. v. d. Doelschool in Zie rikzee werd een luchtkoker vernield. Onderzoek van de politie leerde, dat onbekenden (waarschijnlijk jeugd) in het weekeinde op het platte dak waren geweest, waar lucifers en peu ken werden gevonden. Op deze wijze werd ook de vernieling aan de lucht koker toegebracht. De omvang van de schade is niet bekend. Bijeenkomst „Wees een zegen" Donderdagavond 29 maart komt de Hervormde vrouwenvereniging „Wees een zegen" weer bijeen in het Hervormd Verenigingsgebouw. De aanvang is 20.00 uur. BROUWERSHAVEN Simavi kollekte De kollekte die in Brouwershaven ten bate van Simavi (medische steun aan de derde wereld) werd gehouden, bracht een bedrag van 371,55 op. De geefsters, gevers en kollektanten worden dank gezegd. Kollekte Klnderzorg De kollekte voor kinderzorg heeft in Brouwershaven 222,65 opge bracht. Mevrouw J. van Leeuwen, die de kollekte organiseerde, noemde dit een fijn bedrag waar ze bij kin derzorg erg blij mee zijn. Het geld wordt gebruikt voor Zeeuwse jonge ren die net iets meer hulp nodig heb ben dan het gemiddelde kind aan hulp en aandacht vraagt. Het geld werd bijeen gebracht dankzij de hulp van acht Brouwse kinderen. Heidy Bakker haalde 24,55 op, Nicole Beek 20,55, Ivonne de Boer 53,90, Angelique van Dienst 35,35, An- thoinette de Jonge 28,45, Wilfra Jonker 23,20, Jeanette Koelmans 15,30 en Sandor Krikke 24,35. Aan hen en aan alle gevers wordt dank gezegd. ZONNEMAIRE Kollekte kinderzorg Ook in Zonnemaire werd een kol lekte gehouden voor de vereniging Kinderzorg die al jaren een begrip is in heel Zeeland. Dankzij de inspan ningen van de volgende kinderen werd er een bedrag van 101,75 bij eengebracht. Irma de Boer 19,90, Reneé Dekker 17,75, Diana Fontei- ne 30,45 en Angela Hanse 33,65. Zij worden allemaal, evenals de geefsters en gevers, hartelijk be dankt namens kinderzorg. SCHUDDEBEURS 1 april-fietstocht De afdeling Goes van het NI VON, waartoe ook Schouwen-Duiveland behoort, organiseert op zondag 1 april (géén april-mopeen fietstocht op Schouwen-Duiveland. Het NI- VON hoopt dat behalve leden ook een aantal belangstellenden zal mee fietsen door de Schouwse dreven. De start is bij hostellerie te Schudde- beurs, om 13.30 uur. KERKWERVE Opbrengst Simavi-kollekte Vorige week hebben Joppa van den Houten, Willeke Huigens, Marianne Klink, Petra Landman, Janneke Mol, Nelleke van de Panne, Evelien Stouten, Marten bij de Vaate en de heer W. A. Wessels zich ingezet voor de Simavi-kollekte. Er werd 302,85 bijeengebracht. Hartelijk dank wordt gezegd aan de bevolking en de kollektanten. Werkavond C.H.J.R. te Kerkwerve Nadat in een vorige vergadering gesproken is hoe de jongeren in het midden van de (kerkelijke) gemeente moeten worden geplaatst, gaat de Classicale Hervormde Jeugd Raad zich woensdagavond (28 maart) bera den over het houden van een geza menlijke jeugddienst voor heel Schouwen-Duiveland. Deze werk avond wordt gehouden in de con sistorie van de Ned. Hervormde Kerk te Kerkwerve en vangt aan om half acht. Naast jeugdouderlingen en jeugdleiders zijn belangstellenden welkom. De werkavond staat onder leiding van Fred Bergwerff, jeugd werkleider voor de Hervormde Jeug draad Zeeland. Ledenvergadering Christelijke Schoolvereniging „Samuël" Volgende week dinsdag vindt in de zaal van de Chr. Gereformeerde Kerk aan de Beatrixstraat de leden vergadering plaats van de Christelij ke Schoolvereniging „Samuël. Naast te lezen jaarverslagen en verkiezin gen voor verschillende kommissies wordt er na de pauze een voorlich tingsfilm over de nieuwe wet op het basisonderwijs vertoond. De bijeen komst begint om half acht. ZIERIKZEE - Rond een uur of vier maandagmiddag moest de brand weer van Zierikzee uitrukken om een vermeende brand in het oude gebouw van de LTS aan 't Vrije te blussen. In een ruimte aan de zijde van het Jan- newekken hadden vermoedelijk schooljongens wat kranten en een beetje hout aangestoken. Toen de brandweer ter plaatse kwam waren de vlammen al verdwenen en werd het smeulende vuurtje uitgemaakt met één hogedruk straal. Binnen tien minuten was de zaak geklaard. BURGH-HAAMSTEDE - De expositie van Ad en Tessa Braat in de Bewaer- schole aan de Weststraat 18 te Burgh- Haamstede, mag zich verheugen in een goede belangstelling. De tentoonstelling werd ruim een week geleden geopend door de voorzitter van de Stichting Wes- terschouwen Kultureel, de heer J. Deïst Op deze tentoonstellingdie nog te be zichtigen is tot en met 31 maart, krijgt de bezoeker een goed beeld van de artistieke mogelijkheden van beeldhouwer Ad Braat en van die van zijn vrouw Tessa. Zij exposeert met een koillektie keramiek. Op de foto ziet u een beeldje van Ad Braat het stelt Eva voor met een vij geblad op haar hoofd bruik te mogen nemen als repetitie ruimte. De meerderheid van de raad besloot geen gehoor te geven aan dit verzoek. Het kollege stelt de raad thans voor in principe te besluiten tot verkoop bij inschrijving van be doeld semi-permanent lokaal en te besluiten tot het overdragen van de bevoegdheid aan het kollege tot ver koop aan de hoogste inschrijver, ver der wordt de raad voorgesteld met ingang van 26 maart eervol ontslag te verlenen aan mevrouw J. D. M. van Westen-Van Dongen, hoofdleidster van de openbare kleuterschool te Oosteriand. De hoofdleidster diende dit ontslagverzoek in. Subsidie B.G.S. Het kollege stelt de raad voor een subsidie van J 6.080,— te verstrek ken aan de Stichting Begeldingscen- trum Gereformeerd Schoolonder wijs. Eenzelfde maatstaf als bij de subsidiëring aan het R.P.C.Z. wordt hierbij gehanteerd, met die restriktie dat alleen de in de gemeente Duive- land woonachtige leerlingen kleu ters bepalend zijn. Een krediet van 2.135,— wordt de raad gevraagd voor de aanschaf en plaatsingskosten van de bewegwijze ring toeristische fietsroutes binnen de gemeente. De raadsagenda vermeldt verder onder meer voorstellen tot: de vast stelling van de tweede herziening van het bestemmingsplan Ouwer- kerk; verdaging van de vaststelling van het bestemmingsplan Kom Oosteriand; wijziging van de bezoldi gingsverordening 1984; vaststelling van de bezoldigingsverordening 1984; wijziging van het algemeen ambtenarenreglement en wijziging van de verplaatsingskostenverorde ning. DUIVELAND - Het beleid van het gemeentebestuur van Duiveland is erop gericht in elke kern een voorzie ning van openbaar onderwijs in stand te houden, on danks het feit dat het kollege van b. en w. beseft dat handhaving van een kleine school, misschien wel met maar twee leerkrachten, een moeilijke opgave voor die leerkrachten zal zijn. Dit schrijven b. en w. van Duive land aan de gemeenteraad in een toelichting bij het voor stel om te komen tot vaststelling van het schoolsprei dingsplan voor de basisscholen in de gemeente. Dit voorstel zal aan de orde komen in de gemeenteraadsvergadering op donderdagavond 29 maart, aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis te Nieuwerkerk. In het spreidingsplan is de bereke ning verwerkt van het aantal te vor men basisscholen overeenkomstig de bepalingen van de overgangswet. Voor Duiveland betekent dit, dat een scholenkoppel zonder meer omge vormd kan worden tot basisschool bij 12 kleuters en 38 lagére school- leerlingen op de peildatum 16 januari 1983. Dit houdt in, dat behalve de school te Sirjansland alle scholen koppels in Duiveland, zowel open baar als bijzonder zonder meer omge vormd kunnen worden tot basisscho len. Prognose De Wet op het Basisonderwijs opent de mogelijkheid, dat een open bare basisschool gevormd kan wor den indien aannemelijk is dat met in gang van het schooljaar 85/86 het aantal leerlingen meer bedraagt dan 29 en binnen een afstand van 3 km van de school geen andere openbare school is gevestigd. Aan de hand van de laatste prognose wordt voor de school in Sirjansland een aantal leer lingen verwacht voor de komende ja ren van rond de dertig. Het kollege acht het niet uitgeslo ten, dat instandhouding van deze school in de toekomst slechts moge lijk is met toestemming van de mi nister. De minimumnorm voor een toekomstige basisschool is 23 leerlin gen. De raad dient tijdens deze vergade ring ook tot komen tot vaststelling van het aantal klokuren vakonder wijs in het schooljaar 1984/85. In het kader van de bezuinigingen zal het aantal uren vakonderwijs in de ge meente in twee fasen worden terug gebracht tot de geldende rijksnorm. Op 1 augustus 1985 zal derhalve op de te vormen openbare basisscholen niet meer uren vakonderwijs worden gegeven dan door het rijk wordt ver goed. In de vorige vergadering van de ge meenteraad Duiveland werd een uit gebreide diskussie gewijd aan het verzoek van „Oosterlands Fanfare" het straks leegkomende semi- permanente lokaal van de openbare school te Sirjansland aar Ooster iand te verplaatsen en het daar inge- ZONNEMAIRE - Zaterdagmiddag 24 maart werden de zaaldeuren van het dorpshuis in Zonnemaire opengezet zodat de mensen die door de enorme be langstelling voor de muziek en zangmiddag geen zitplaats meer in de zaal konden vinden vanuit de hal en de garderobe het gebeuren toch nog enigszins konden volgen. Op voorgaande jaren was steeds gekozen voor een vrijdag avond voor dit gebeuren. Dat de organisatie met de verhuizing naar de zater dagmiddag in de roos heeft geschoten bleek uit de honderden toeschouwers die kwamen kijken en luisteren. 1 f

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4