Irak gebruikte mosterdgas en zenuwgas tegen Iran Milieuorganisaties willen volledige rookgasontzwaveling Nieuwe reddingsboot kwam langs agenda Irak blijft gebruik van gifgassen ontkennen Eerste batterij kruisraketten in Italië operationeel Massale wal vissterfte bij redden van jong Franse boeren eisen grotere prijsverhogingen EG landbouw- overleg nog volledig zonder resultaat Justitie laat verzetsgroep ongemoeid Ontruiming permanent bewoonde r ekr eatiehuis j es Brandweerlieden bedwelmd door landbouwgif Kind uit rijdende bus gevallen 2 Onderzoek van Verenigde Naties wijst uit: NEW YORK - Uit het onderzoek van de Verenigde Na ties naar het vermeende gebruik van chemische wapens door Irak in de oorlog tegen Iran is gebleken dat er mosterdgas en het zenuwgas Tabun is gebruikt. Dit heeft een zegsman meegedeeld die inzage heeft gehad in het nog niet gepubliceerde rapport dat door enkele deskun digen, afkomstig uit Australië, Spanje, Zweden en Zwit serland, na een onderzoek in Iran opgesteld. De specia listen waren aangezocht door VN-sekretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuallar. Hun onderzoek vond eerder deze maand plaats en duurde één week. Daarbij kwam aan het licht dat in een donderbruine, olie-achtige vloeistof uit een nie (-geëxplodeerde bom mosterdgas zat. Verdere proefnemingen in laboratoria in Zweden en Zwitserland bevestigden de vermoedens. Andere monsters die in deze laboratoria werden onderzocht bleken bovendien het ze nuwgas Tabun te bevatten. De specialisten onderzochten in Te- die met zenuwgas zouden zijn heran wapens uit het oorlogsgebied bestookt. Ze.bezochten verder Shatt- in spraken er met enkele militairen E-Ali en Hoor-Ul-Huwaizah, gebie den die volgens het rapport normaal gesproken geen doelwit vormen voor aanvallen met konventionele wa pens. Daarom zijn er mogelijk bom men met chemicaliën gebruikt om het gebied volledig te zuiveren. Zo doende konden de aanvallers, nadat eenmaal vaststond dat ze geen ge vaar meer liepen, het gebied bezet ten, aldus haalde ze zegsman het rap port aan. BAGDAD - Irak heeft maandag op nieuw ontkend dat zijn troepen in de oorlog tegen Iran gebruik zouden ma ken van strijdgassen. Volgens de Iraakse regering gaat het om een lastercampagne van Iran. De Iraanse gewonden die naar ziekenhuizen over de hele wereld zijn vervoerd, zijn het slachtoffer van een ontplof fing in een petrochemische fabriek in Iran, zo zei regeringswoordvoerder Hassan Tawalbeh. Irak is bereid een neutrale onderzoekskommissie te ontvangen, die ter plaatse de Iraanse beschuldigingen over het gebruik van strijdgassen kan komen kontro- leren. VN-sekretaris-generaal Perez de Cuellar heeft het rapport van de VN- kommissie van onderzoek maandag voorgelegd aan de Veiligheidsraad. Daarin konstateren de kommissiele den eenstemmig dat in het konflikt gebruik is gemaakt van mosterdgas en zenuwgas. Weliswaar wordt Irak in het rapport niet met zoveel woor den genoemd, maar de deskundigen laten toch -geen twijfel bestaan dat Irak zich ^chuldig heeft gemaakt aan schending van het protocol van Gene ve van 1925, waarin het gebruik van chemische en bakteriologische wa pens werd verboden. Het is voor het eerst dat een land zich in de Verenig de Naties zal moeten verantwoorden voor schending van het Geneefse pro tocol. Weliswaar hebben VN- kommissies ook onderzoeken in gesteld naar het gebruik van chemi sche wapens in Kampuchea en Af ghanistan, maar die onderzoekingen liepe niet uit op duidelijke konklu- sies. BRUSSEL - De eerste batterij van 16 kruisraketten op de Italiaanse ba sis Comiso is vanaf vandaag/dinsdag operationeel. Dit hebben hoge Navo- funktionarissen dinsdag in Brussel gezegd. De raketten zijn vorig jaar naar Italië verscheept en moesten op 31 december operationeel zijn, tegelijk met de kruisraketten op de Britse ba sis Greenham Common en de pers- hing-II-raketten in het Westduitse Muitangen. Vertragingen bij de bouw van de basis leidden ertoe dat de raketten tot maart moesten wor den opgeslagen op een andere Ameri kaanse basis op Sicilië. AUCKLAND - Meer dan 80 walvis sen hebben de dood gevonden toen zij een jong dier te hulp schoten dat te dicht bij de kust gekomen was. Het ministerie van visserij in de Nieuw-Zeelandse hoofdstad Auck land deelde in het weekeinde mee dat 143 walvissen op het strand werden geworpen en dat plaatselijke burgers en soldaten een gevecht van rond de klok leverden om ze terug naar zee te helpen. iVIet een zestigtal lukte dat, maar 25 moesten als gevolg van verwondin gen worden doodgeschoten en de rest stierf een natuurlijke dood. ,,Wij vonden een zeer jong dier vlak onder de kust en wij vermoeden dat de andere dieren hem te hulp schoten,,, zei woordvoerder Steve Whitehouse. ..Walvissen kennen een ongelooflijke sociale struktuur. Wan neer er een in moeilijkheden komt, laten de andere het niet aan zijn lot over", zei hij. Een van de walvissen die naar zee teruggeholpen kon worden, kon niet goed zwemmen en werd aan beide zij den gesteund door twee andere wal vissen. ,,Het was fantastisch - ze steunden hen om beurten en wanneer de ene walvis moe was, nam een andere over". Omdat alle onderzochte bommen vloeistof bevatten van hetzelfde wa ren neemt men aan dat alle gebruikte bommen een vloeibare inhoud had den. Een bom die naar Teheran was meegenomen voor onderzoek bleek grijsachtige compacte poeder te be vatten dat explosief was. Die eigen schap maakte het waarschijnlijk mo gelijk dat de vloeibare inhoud over een grote gebied werd verspreid. Monsters uit Hoor-Ul-Huwaizah be vatte een donkerbruine olie-achtige vloeistof die bij onderzoek in Tehe ran een dieprode kleur kreeg die wijst op de aanwezigheid van mosterdgas. Verder vond men aanvankelijk geen sporen van het blaartrekkende strijdgas Lewisiet of van een zenuw gas. Maar in het officiële onderzoek centrum in het Zweedse Umea en een laboratorium in Spiez (Zwitserland) vond men mosterdgas en in andere bommen, waarmee op 17 maart de Zuidiraanse stad Jofeyr zou zijn bestookt, het zenuwgas Tabun, aldus de zegsman over het rapport dat dinsdagavond aan de leden van de veiligheidsraad zou worden overhan digd. Bloedmonsters Uit bloedmonsters, die in Gent zijn onderzocht, blijken dat alle tien Iraanse militairen die in een zieken huis in Reckinghausen (West- Duitsland) liggen hebben bloots- gestaan aan mosterdgas. Naar een woordvoerder van het ziekenhuis zei verkeren negen van hen weer buiten levensgevaar en de meesten zijn lo pend patiënt. Geen van de patiënten bleek met brandbare olie te zijn getroffen, het geen aanvankelijk was aangenomen. De Iraanse soldaten zijn met andere soldaten door hun regering naar zie kenhuizen in Europa, waaronder het academisch ziekenhuis in Utrecht, voor een behandeling en om de aan dacht te vestigen op het beweerde ge bruik van strijdgassen door Irak. Overigens zijn volgens Iran dit weekeinde bij gevechten aan het Zuidelijke front 600 Iraanse soldaten gewond geraakt bij Iraanse aanval len met chemische wapens. Volgens het officiële persbureau Irna vielen de gewonden in Jofeyr. Talayeh bij Ahvaz en Zaid dat ten noorden van de Iraakse oliehaven Basra ligt. Het stelde dat met de aktie het aantal met chemische wapens bestookte slachtoffers tot 2.700 gestegen. DEN HAAG - ,,Met deze brief van de raad van kerken over het niet- plaatsen van nieuwe kernwapens in Nederland is een stap verder gezet op de weg, die daadwerkelijk naar niet- plaatsing voert". Deze reaktie gaf de sekretaris van het Interkerkelijke vredesberaad IKV, Mient-Jan Faber, na het kennis nemen van de jongste versie van de brief. TILBURG - Van de bijna 200 cliën ten van het gemeentelijk budgetad- viseringsbureau in Tilburg blijkt de groeo uitkeringstrekkers met rela tief i de zwaartste schuldenlast te kampen. Het is tevens de groep die het meest een beroep doet op het bu reau. Volgens een woordvoerder bestaat 65 procent van hulpaanvra gers uit mensen die van een WW- of WWV-uitkering leven. De gemiddel de schuldenlast van deze groep be draagt 18.000 gulden, aldus de woordvoerder. DEVENTER - De 49-jarige J. B. uit Mepel heeft bekend voor zo'n ander halve ton aan eeuwenoude kaarten uit de atheneum-bibliotheek in De venter te hebben gestolen. Dit heeft de deventer politie bekendgemaakt. PARUS - Franse boeren hebben maandag op ongeveer 100 plaatsen in het land wegblokkades opgeworpen uit protest tegen het landbouwbeleid van de Europese gemeenschap. Ze sloten de toegangswegen tot steden af ens staken autobanden in brand. Dit heeft de politie meegedeeld. De blokkades troffen met name het ver keer in het Noorden, Oosten en Zuid oosten van het land en dat rond Pa rijs. Op het eind van de middag wa ren er volgens de politie nog maar twee blokkades. Tot de demonstraties was opgeroe pen uit protest tegen het zuivelbeleid waartoe de EG-ministers van land bouw twee weken geleden besloten. Ook drongen de boeren aan op hoge re prijzen voor hun produkten. De blokkades vielen samen met een top van de EG-ministers van landbouw in Brussel. In Straatsburg hebben 1.000 tracto ren het stadscentrum afgesloten. De monstranten verbrandden een pop van premier Margaret Thatcher van Groot-Brittannie om te prostesteren tegen ,,haar starre houding" tijdens de Europese top van vorige week in Brussel. BRUSSEL - De landbouwministers van de EG zijn in de nacht van maan dag op dinsdag uiteen gegaan zonder enig resultaat te hebben bereikt. La ter dinsdagochtend wordt er op nieuw gepraat over het probleem van de Ierse melkproduktie. De Nederlandse minister van land bouw Ir. Gerrit Braks is echter uit erst somber over de kans dat dan wel overeenstemming wordt bereikt. „Overigens, we hebben nog tot maandagochtend te tijd", zo zei hij. In Brussel is er dinsdagochtend eerst Benelux-overleg, waaraan zo wel de ministers van landbouw als die van buitenlandse zaken zullen deelnemen. Dat is nodig, omdat de landbouwproblemen gekoppeld zijn aan de financiële problemen van de gemeenschap. Daarover wordt dins dag door de ministers van buiten landse zaken gepraat. Kolencentrale Borssele UTRECHT - De kolencentrale in Borssele moet worden verplicht tot volledige rookgasontzwaveling. Alleen op die manier kan de uitstoot van zwaveldioxyde - veroor zaker van de beruchte zure regen - drastisch worden ver minderd. Dat schrijven 20 milieu-organisaties die zijn aangeslo ten bij de Stichting Natuur en Milieu in een telegram aan minister Winsemius (milieubeheer). De ernst van de verzuring laat ver der uitstel van dit soort maatregelen niet toe, vinden de organisaties. Ze menen dat de minister zijn regionale milieu-inspekteur beroep moet laten instellen tegen de door de provincie Zeeland afgegeven vergunning vol gens welke de centrale vanwege de kosten maar de helft van het rookgas dat uit de schoorsteen komt hoeft te ontzwavelen. De milieuorganisaties vinden dat die vergunning hangende de behandeling van het beroep moet worden geschorst. Drs. L. Olthof van Natuur en Mi lieu zei dat de milieuorganisaties zelf uiteraard ook beroep zullen aanteke nen bij de Raad van State maar dat het een goede zaak zou zijn als de mi nister dat ook zou (laten) doen. „Ook uit cijfers van het ministerie zelf blijkt dat volledige rookgasontzwa veling de eerst in aanmerking ko mende maatregel is - qua kosten en effekt - om de uitstoot van zwaveldi oxyde drastisch te verlagen. Het be roep van de minister zou tegenover de elektriciteitsproducenten de noodzaak van dit soort maatregelen nog eens kunnen onderstrepen", al dus Olthof. BURGHSLUIS - Zaterdagmiddag arriveerde in de haven van Burghsluis de nieuwe reddingsboot van de Koninklijke Zuid-Hollandse Maatschappij tot Redding van Schipbreukelingen, die op 12 maart officieel werd overgedragen door direkteur W. Timmers van Mulder en Rijke, het bedrijf, dat ongeveer een jaar aan de bouw heeft gewerkt. De nieuwe boot, die een waarde vertegenwoordigt van ruim een miljoen gulden, is de modernste van Nederland op zijn gebied. Hij is snel en wendbaar en kan een snelheid bereiken van ruim 50 kilometer. De nieuwe reddingsboot, die in Burghsluis zal worden gestationeerd als vervanger van de uit 1930 daterende President Jan Leis, wordt op dinsdag 3 april in Rotterdam door Koningin Beatrix gedoopt. De boot zal vanaf dat moment de naam Koningin Beatrix" dra gen. UTRECHT - Ons land heeft er een nieuw soort vakbond bij: een bond voor mensen die onbetaald werk heb ben. Het initiatief hiertoe komt van de sektie vrijwilligers van de Neder landse Organisatie van Welzijnswer kers (NOW), die zich al enkele jaren met onbetaald werk bezig houdt. DEN HAAG - WILLEMSTAD - Op Schiphol komen dinsdag geen vijf tien maar slechts acht van de Surina- mers van Nederlandse afkomst aan die zaterdagavond door de Franse autoriteiten in Frans Guyana zijn uitgewezen naar het Antilliaanse ei land Curacao. Dit is in welingelichte kringen in Willemstad vernomen. Naar verluid worden de andere zeven donderdag per vliegtuig naar Neder land overgebracht. WILLEMSTAD/DEN HAAG - On der de Nederlanders van Surinaamse afkomst die op de Antillen zijn aan gehouden na uit Franse Guyana is een medeplichtige aan de mislukte couppoging in maart 1982 van luite- nanst Rambocus. Het is de ex- luitenant krisjna Mahabir. HILVERSUM - Justitie zal geen maatregelen nemen tegen de vijftien mannen die door Frans Guyana er van worden verdacht een staatsgreep in Suriname te hebben voorbereid. Er is niet gebleken dat ze zich hebben schuldig gemaakt aan ee strafbaar feit. Dit heeft de Haarlemse officier van justitie, mr. F. P. M. Slits, dins dagmorgen gezegd voor de Avro- radio. De vijftien zijn Frans Guyana onlangs uitgezet en werden dinsdag tegen het middaguur op Schiphol verwacht. Volgens de officier van justitie hebben twaalf van hen de Nederland se nationaliteit. „Hen zal bij aan komst in Nederland niets in de weg worden gelegd", aldus mr. Slits. De overige drie zijn volgens hem buiten landers. Zij zullen worden behandeld als elke ander vreemdeling die ons land binnekomt. Dat betekent dat ze kunnen gaan en staan waar ze willen als ze aan de toelatingseisen voldoen. STAPHORST - Een jong echtpaar is maandag met assistentie van de politie uit een vakantiebungalow in Staphorst gezet. De ontruiming verr liep zonder problemen. De gemeente had tot het ontruimen van de rekrea- tiewoning besloten omdat die per manent werd bewoond, wat in strijd is met de richtlijnen van het bestem mingsplan voor het komplex Beuge- le. Dit heeft de gemeente meege deeld. Op dit moment dienen nog vijf van de 28 huisjes van dit komplex voor defhitieve bewoning. Trekken de be woners er niet vrijwillig voor 1 april uit, dan worden ook zij er uit gezet. Voor de affaire rond het permanent wonen in de Staphorster vakantie huizen loopt al sinds 1979. Enkele ke ren slaagde de gemeente erin bewo ners uit die bungalows te krijgen en een definitieve huisvesting in Stap horst te geven, maar er kwamen tel kens weer anderen in de huisjes om zich er blijvend te vestigen. Zij von den de rekreatiewoningen goedkoper dan normale huizen en ook stelden zij hun verblijf daar op prijs wegens de rust. De gemeente bleef echter bij haar opvatting dat de woningen niet vol doen aan de eisen die de bouwveror dening ten aanzien van de permanen te huisvesting stelt. De bewoners gingen in beroep maar kregen geen gelijk. Volgens burgemeester F. Nie- meijer van Staphorst denken andere gemeenten het voorbeeld van Stap horst te volgen waar het gaat om de ontruiming van permanent bewoon de rekreatiehuizen. „Zij hebben nu gezien dat het ons is gelukt proces verbaal op te maken en een uit spraak van de kantonrechter te krij gen", zo licht de burgemeester toe. ROTTERDAM - Zes Rotterdamse brandweerlieden zijn maandaga vond met ademhalingsmoeilijkhe den naar het Dijkzigtziekenhuis ge bracht, nadat zij brandend land bouwgif hadden geblust. De brand ontstond in een hoop alu- miniumfosfide op een terrein aan de Kralingseweg. Toen de brandweer water op het vuur spoot, ontstond een chemische reaktie, waardoor de giftige dampen vrijkwamen. Twee huizen en een benzinestation in de omgeving werden ontruimd. Het is niet bekend hoe de brand is ontstaan. De brandweerlieden konden na te zijn onderzoch naar huis. ROTTERDAM - Dc 3-jarige Pjotr Dabrowski uit Rotterdam is maan dag op rijksweg 16 (Rottcrdam- Breda) uit een rijdende autobus ge vallen. Het kind is ernstig gewond in een Rotterdams ziekenhuis opgeno men. Volgens de Rotterdamse politie kon het kind uit de touringcar vallen doordag de noodknop van een deur was ingedrukt, waardoor de deur openvloog. De deur wordt door de Rotterdamse politie onderzocht. Dinsdag 27 maart Zierikzee Herv. Verenigingsgebouw. Bijeen komst C.P.B. 19.45 uur. Marktzicht. Afdelingsvergadering PvdA Zierikzee. 20.00 uur. Concertzaal. „Momentopnamen", blijspel met Simone Rooskens en Ge rard Cox. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Hotel Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschou- wen. 19.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Groene Kruis-avond. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", Vis- straat 5. „Ozie-Wiezie-Wozie". 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardenmid dag NCVB. 14.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum. The ma-avond „Mondigheid in de Ge zondheidszorg". 20.00 uur. Kerkwerve Zaal Chr. Gereformeerde Kerk. Le denvergadering Christelijke School vereniging „Samuël". 19.30 uur. Renesse Hotel de Zeeuwse Stromen. Mode show modeboetiek „La Ligne" Zie rikzee. 20.15 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Kontaktavond van de vrijwillige hulpdienst Brouwers haven voor alle inwoners van de ge meente. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 29 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Bij eenkomst Herv. vrouwenvereniging „Wees een zegen". 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Algemene ledenvergade ring Dorpsgemeenschap Serooskerke e.o. 19.30 uur. Noordwelle Dorpshuis. Voorlichtingsavond Groene Kruis voor Renesse, Noord welle en Serooskerke. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt trim men. 9.00 tot 10.00 uur. Nieuwerkerk Gemeentehuis. Vergadering gemeen teraad Duiveland. 20.00 uur. Vrijdag 30 maart Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Feestelijke jaarvergadering F.N.V. Schouwen-Duiveland met toneel voorstelling. 19.30 uur. Concertzaal. Filmavond Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde „Groei en Bloei". 20.00 uur. J. L. de Jongeschool. Ouderavond. 19.45 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Ring Promotion. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk. Voorlichtingsavond Chr. Sticht, voor hulp aan gewetens- vervolgden. 20.00 uur. Scharendijke De Putmeet. Knutselavond CPJ. 20.00 uur. Bruinisse Gemeentehuis. Raadsvergadering. 19.30 uur. Verenigingsgebouw. Dia-avond vo gelvereniging De Nachtegaal. 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Zierikzee Bioscoop. Sudden Impact. 20.00 uur. Noordwelle Dorpshuis/Ring. Str&oviering, vanaf 12.30 uur. Intocht strSorijders en ringsteken te paard, 14.30 uur. Prijs uitreiking gevolgd door dans- en feestavond, 19.30 uur. Dorpshuis. Verkoop Welfare Rode Kruis. 13.30 - 16.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Receptie viering eerste lustrum Buurtbus Schouwen-Duive land. 14.30 - 15.30 uur. Zondag 1 april Zierikzee Bioscoop. Sudden Impact. 20.00 uur. Maandag 2 april Bruinisse NH-verenigingsgebouwVoorlich tingsbijeenkomst natuurgeneeswij ze, Groene Kruis. 19.30 uur. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2