stukken Penelope van de „Polyanthe" Lustrum Oranjevereniging streeknieuws Eigen huisvesting voor Stuurgroep Werkloosheid en Vrij-Werk-Centrale Lente met een (zelfgemaakte) narcis Hier en Nu over vervuiling van de zee Voorlichtings avond Groene Kruis Informatieblad Beleidsplan Oosterschelde 4 Het voltallige bestuur van de Oranjevereniging met echtgenotes opent de lustrumavond in zonnebloem-uitrusting. (vervolg van pagina 1) gitarist met het gezelschap „Fiësta". Zoals bekend heeft de heer Zwart de plaats ingenomen in het Oranje bestuur van Piet Bal, die gedurende acht jaar zijn medewerking aan de talrijke aktiviteiten van de vereni ging heeft verleend. Siep Zwart is geen onbekende in het jaarlijkse zon netje, omdat hij in het verleden in dit verband reeds zijn accordeonklan ken ten gehore bracht. „Farce Majeure" Een groot sukses was zeker de „Farce Majeure"-achtige wijze, waarop Vader Abraham (Chiel Dale bout) en zijn smurfen (Henk de Jong, Jaap Bei je, Maarten Stouten, Toon Ista en Jan Boogert) de politieke be schouwingen bezongen over de op handen zijnde verbouwing van het gemeentehuis. Van de opmerkingen in de betreffende raadsvergadering, gemaakt door het raadslid Stouten, met name voor wat betreft de nieuwe inrichting, werd dankbaar gebruik gemaakt. Het bestuur van de Oranje vereniging speelde hiermee op een aardige satirische wijze in op de ak- tuele situatie. Met de vogeltjesdans, in dit geval in feite de „kraaiendans", door de dames Stouten, Ista, Dalebout, Boogert, Beije en de Jong, plaatste voorzanger Chiel Dalebout de plaat selijke middenstanders op een leuke manier voor het voetlicht. De beken de „klapbank" was voor deze keer verwisseld met de visstoeltjes aan de kreek van Ouwerkerk. Jan Boogert, Maarten Stouten, Jaap Beije en Toon Ista vertelden tijdens het vissen het een en ander uit het dagelijkse leven, waarbij de verhalen niet waren ver stoken van de nodige humor. De ge schiedenis van „Breng eens een zon netje" kwam hierbij ook boven wa ter. Origineel visten zij aan het slot het „pauzedoek" op. Het laatste gedeelte van de avond stond in het teken van enkele plaat selijke talenten. „Vera Landi" van den Berge bracht enkele bekende jodel-nummers ten gehore, waardoor de zaal zich even in het Oostenrijkse waande. Henk de Jong als „Zangeres zonder Naam" zong een allesomvat tend lied, in de loop waarvan hij tel kens een slag om de arm bleek te hou den. Dat Daan Bal bijzondere kwali teiten heeft als „buutenreedner" kwam duidelijk naar voren bij zijn optreden als een Zeeuwse Pierre Knoops. Zeer humoristisch verhaal de hij over zijn levensloop tot ver maak van de zaal. Schoorsteenvegerslied Als uitsmijter kwam het bestuur van de Oranjevereniging met het ver maarde schoorsteenvegerslied, waar bij de vegers een subtiele rol speel den. Voordat Siep Zwart de avond definitief zou besluiten met zijn ac cordeon, dankte voorzitter Dalebout een ieder voor de goede belangstel ling. De Oranjevereniging is er weer in geslaagd een uitstekend programma op de planken te zetten, waaraan ve le mensen een groot plezier beleven. Zoals burgemeester J. van Bommel ten slotte nog beaamde, weer een ge zellige avond waarop het dorp Oosterland blijkbaar patent heeft. De Oranjevereniging wordt uitgeno digd om met deze avonden zeker door te gaan. Op naar het volgende lustrum. (vervolg van pagina 1) tendens zich thans wijzigt. Ook van deze zijde zal meer de nadruk worden gelegd op de werkprojekten. Priori teit zullen daarbij de gemeenten met een werkloosheidpercentage van meer dan 43% hebben. Een percenta ge, dat inderdaad ook in enkele ge meenten in deze regio genoteerd moet worden. Om voor subsidie in aanmerking te komen werden inmiddels weer wat kleine projekten aangemeld, zoals een klussendienst, een komputerkur- sus en een projekt zelf kleding ma ken. Of deze projekten inderdaad van de grond zullen komen, kon de heer Groen thans nog niet meedede- len. Hij sprak tot slot de hoop uit, dat vele mensen zonder baan, die graag iets om handen willen hebben, de weg naar de Manhuisstraat zullen weten te vinden en dat zal blijken dat de aktiviteiten van de Stuur groep Werkloosheid duidelijk in een behoefte hebben voorzien. Namens de gemeente Zierikzee bood de wethouder de heer Hohmann een fraaie oude prent van het stad huis aan ter verfraaiing van een wand in deze eigen huisvesting van de Vrij-Werk-Centrale en de projekt- leider. Muzikaal optreden Na dit officiële gedeelte was het de beurt aan Kees Bij de Vaate, die on der de naam „Dikke Kees" een op merkelijk muzikaal optreden ver zorgde. „Werkloos zijn is het moei lijkste beroep, dat er bestaat", wist hij uit eigen ervaring te konstateren en hij had aan dit onderwerp ook een instrumentaal nummer op de gitaar gewijd. Verder in zijn optreden on der meer een lied over de liefdé van Elton John en het indringende „Befo re you came" over het lot van de Indi anen. Zowel muzikaal als vokaal een verrassend optreden, dat jammer ge noeg wat snel onderbroken moest worden voor de koffiepauze omdat enkele officiële gasten deze middag nog verplichtingen elders hadden. De feestelijk opening van deze ruimte werd echter op informele wij ze verder gevierd met een volgend optreden van Dikke Kees en met een geanimeerde gezamenlijke maaltijd in de avonduren. URK - Staatssekretaris Ploeg (vis serij) vindt het aantal visserij bedrijven op het IJsselmeer te hoog. Ook het huidige vangstniveau moet omlaag. Dat betekent dat er harde beslissingen zijn te verwachten die evenwel onont koombaar zijn met het oog op het rea liseren van rendabele bedrijven. De bewindsman zei dit zaterdag in Urk op de jaarvergadering van de organisatie van Rand- en IJsselmeervissers (O VRIJ). HILVERSUM - In de tv- aktualiteitenrubriek Hier en Nu van de NCRV maandag aandacht voor de vervuiling van de zee door radio- aktief materiaal. Te zien is een repor tage over fouten bij de Britse opwer kingsfabriek Windscale waardoor nucleair afval in zee terecht komt. Verder mogelijk een gesprek met bis schop Desmond Tutu, een van de felste bestrijders van het blanke apartheidsbewind in Zuid-Afrika. (Maandag 26 maart, 21.40-22.20 uur). NOORDWELLE - Donderdag 29 maart wordt in het dorpshuis van Noordwelle een voorlichtingsavond gehouden voor de leden van het Groene Kruis in Renesse, Noordwel- le en Serooskerke, die ook bedoeld is voor degenen die nog geen lid zijn van de vereniging. Over het gehele pak van diensten, dié het Kruiswerk te bieden heeft, is een uitvoerig sa mengestelde brochure beschikbaar. De heer D. J. Wieringa, medisch di- rekteur van de Provinciale Vereni ging „Het Zeeuwse Kruis" uit Goes houdt deze avond een lezing over hart- en vaatziekten. Dinsdag 27 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 en 14.00 uur Schooltelevisie 15.30 uur RVU 16.00 uur James Herriot De bevesti ging als veearts valt hem zwaar. 16.50 uur Anna, Ciro Co. Ciro tracht de show te stelen met een Romeins kostuum. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Niels Holgersson. Niels voelt zich in Lapland teveel bij de ganzen, als deze alleen maar aandacht hebben voor het bouwen van nesten. 19.20 uur Vijf tegen vijf. Spelpro- gramma van Willem Ruis. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Reilly meesterspion. Cheka agenten doe Pepita geloven dat Reilly dood is, terwijl hij springlevend zich in een gevangenis bevindt 21.20 uur Achter het nieuws 22.00 uur Pisa 22.15 uur Konsumentenman. Pro gramma van Frits Bom die zaken aan gaande konsument behartigt Ook zal de mand met boodschappen weer er gens in den lande verstopt zijn. 23.15 uur Simon Carmiggelt Simon Carmiggelt leest het verhaal „De Pil" uit de bundel „Alle kroegverhalen" voor. 23.30 uur Journaal 23.35 uur Nieuws voor doven Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Kinderkrant O.a. een af levering over „Job zijn pa". 19.55 uur Laplanduil. Een dokumen- taire over de LaplanduiL Een Finse cameraploeg trok naar het zuiden van Finland om te onderzoeken hoe deze dieren de winter trachten door te ko men. Deze dieren leven hoofdzakelijk van woelmuizen die zij onder de sneeuw vandaan weten te halen. 20.20 uur Tijdsein 20.50 uur Pompen voor het eten. Do- kumentaire pver de inzamelingsaktie ten bate van gedupeerden in Noord Oost Brazilië ten gevolge van de grote droogte aldaar. 21.15 uur David, een man naar Gods hart Bijbelstudie. 21.40 uur Omnibus 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven ZIERIKZEE - Op feestelijke wijze hebben de kleuters van de openbare kleu terschool De Woelwaters aan de Calandweg in Zierikzee de lente begroet. Bij het verlaten van de school, vrijdagmorgen verrasten zij hun ouders met een zelfgemaakte narcis, waaraan zij ijverig hadden gewerkt Toen de groep ont dekte. dat de fotograaf van de krant hen op stond te wachten, was de vreugde helemaal kompleet. RENESSE Seizoenweekmarkt Gedurende de periode van 16 mei tot en met 5 september zal iedere woensdagochtend aan de Kromme Reke te Renesse de seizoenweek markt worden gehouden. Waar schijnlijk zal er op 1 augustus tot 18.00 uur een jaar markt zijn. Naast de gebruikelijke kramen zijn ook verschillende standwer kersplaatsten uitgegeven. Daarnaast is één kraam beschikbaar voor een plaatselijke charitatief doel. Deze kraam wordt verdeeld over het sei zoen bezet door de Peuterspeelzaal Renesse, Rode Kruis, afdeling Welfa re, bejaardensoos Renesse, de Her vormde Vrouwenvereniging Martha en de Orgelcommissie van de N.H Kerk te Renesse. BRUINISSE V.V. „De Nachtegaal houdt dia-avond De vogelvereniging „De Nachte gaal" uit Bruinisse nodigt alle sport vrienden uit tot het bijwonen van een gezellige en leerzame dia-avond in het Ned.Herv-verenigingsgebouw op vrijdag 30 maart om acht uur. De dia-lezing zal verzorgd worden door de heer V. d. Watering uit Roosendaal. Hij zal dieper ingaan op de hobby vogels houden op zich, en verder gedetailleerder over de kweek, huisvesting en de voeding van alle soorten vogels behalve ka naries en duiven. Uiteraard is er ge legenheid tot het stellen van vragen. Voorlichtingsavond Natuurgeneeskunde Groene Kruis Bruinisse De plaatselijke kontaktkommissie van het Groene Kruis houdt op maandag 2 april om half acht in het Ned.Herv.verenigingsgebouw een voorlichtingsbijeenkomst over na tuurgeneeskunde. De heren J. de Rid der en C. W. de Kievit uit Zuid Bei- jerland zijn uitgenodigd om deze voorlichting te verzorgen over de na tuurgeneeskundige onderwerpen ho meopathie, fytsotherapie, voeding, baleotherapie, hydrotherapie, re flexmassage, Schrópfen, neutraal- therapie en symbiose. Zij zullen hun lezing ondersteunen met een uitge breide audio-visuele presentatie met meerde projektoren. Hierna volgen nog enkele agendapunten van huis houdelijk aard. HAVELTE - In een natuurgebied bij Havelte is zaterdagmiddag brand uit gebroken. Even na vier uur had het vuur over ongeveer vier hectare heide en bentgras om zich heen gegrepen. Omdat op vier plaatsen brandhaarden zijn gesignaleerd sluit de politie niet uit dat de brand is aangestoken. KAPELLE - Staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken zal de Tweede Kamer nog in april een nieuw plan voorleggen dat startende zelf standige ondernemers meer kansen moet bieden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Wijngaarden: A. A. Floor, kand. te Voorthuizen. Bedankt voor Tiendeveen-Nieuw Balinge: S. Jumelet, kand. te Zeist. Toegelaten tot Evangeliebediening en beroepbaar: G. F. Dekker, le Hu- go de Grootstraat 13L, 1052 KL Amsterdam, tel. 020-843008; C. Maris, Snoeksloot 64, Houten, tel. 03403- 72325 (part-time); M. J. H. Mulder, Afrikanerplein 20'1091 PT Amster dam, tel. 020-920562 (part-time). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Smilde in kombinatie met Diever: drs. T. Groeneveld, kand. te Harderwijk. Bedankt voor Winschoten: A. P. van Dijk te Tiel-Zaltbommel. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Groningen: A. B. van der Heiden te Enkhuizen. Bedankt voor Haarlem in kombi natie met Dovenzorg: J. J. van Ecke- veld te Zeist. ZIERIKZEE - Aan de voortgangs- en evaluatierapportage 1983 over de Oosterschelde is een informatieblad gewijd. Het dagelijks bestuur van de stuur groep Oosterschelde konkludeert in het rapport dat de ontwikkelingen in en rond de Oosterschelde in grote lij nen overeenkomen met het be leidsplan dat in 1982 is vastgesteld. Onderwerpen die in het informatie blad aan de orde komen, zijin de kok kelvisserij ,- watersport, plankzeilen, duiksport, pieren spitten en de toet sing van rekreatieprojekten aan het beleidsplan. Het informatieblad is gratis verkrijgbaar bij het bureau voorlichting. Sint Pieterstraat 42, 4331 EW Middelburg, tel. 01180- 31395. Het voortgangsrapport zelf is voor 5,— te koop bij het bureau re- kreatie van de provincie aan hetzelf de adres, tel. 01180-31493. Voor wie het rapport alleen maar wil inzien is er de mogelijkheid dit te doen in het provinciehuis en bij de gemeentehui zen van de Oosterscheldegemeenten. DEN HAAG - Het kabinet zal zijn „driesporenbeleid" gericht op gezon de overheidsfinanciën, herstel van het bedrijfsleven en van de werkgelegen heid, voortzetten, waarbij het derde spoor (werkgelegenheid) zal worden geïntensiveerd. Dat is de konklusie uit de aanbiedingsbrief van minister Van Aardenne van ekonomische zaken bij de vrijdag aan de Kamer gezonden middellange termijnramingen van het CPB. De bewindsman sluit bovendien niet uit dat een ekonomisch beeld dat minder onevenwichtig is dat uit de ra mingen blijkt tot de mogelijkheden behoort De redactie behoudt zich het recht voor ingekomen stukken in te korten. Plaatsing betekent niet dat de nhoud door de redactie wordt onderschreven. Inge- ronden stukken zijn bulten verantwoordelijkheid van Je redactie en uitsluitend voor rekening van de brief schrijver, waarvan naam en adres bij de redactie bekend moeten zijn. „Fabel van de koehandel" ai) Hierbij wil ik reageren op „de fa bel van de koehandel" uit de Nieuws bode van donderdag 22 maart jl. Volgens het woordenboek is een fa bel „een verzinsel-fantasie". Ook in dit geval blijkt dat zo te zijn en niet méér dan dat. Wat mij meer verbaast is de intolerantie die aan het einde van het artikel naar voren komt. Willen de ondergetekenden van de Stichting sociaal kultureel en van de Stichting peuterspeelzaalwerk Poortambacht hiermee aangeven dat anderen zich ten opzichte van hen in tolerant gedragen? Als zij dan maar niet proberen te beweren dat zij wél tolerant zijn. Of, misschien zijn zij dat wél, want het woordenboek zegt over tolereren: „het verdragen van anderen". Veel vérder dan het verdrégen van anderen is het bij hen nog niet geko men, getuige van de steeds scherpe kritieken als andersdenkenden niet direkt met hun mening meedenken. Ver staan zij nog af van het accepte ren van anderen. En dan denk ik aan de schampere opmerkingen van ver tegenwoordigsters van deze groepe ringen, zoals die gemaakt zijn tijdens de laatste raadsvergadering op het moment dat een lid van het Leger des Heils in uniform de raadzaal binnen trad. Is dét tolerant? Ook de door het lid van de P.v.d.A. mevr. De Jong-van Loo gemaakte op merking, „Het geeft niet hoe het werk wordt uitgevoerd, maar door wie", vind ik vérre van tolerant, eer der diskriminerend. Deze uitlating hoort thuis bij de Centrum Partij, niet bij de P.v.d.A. Betekent zo'n opmerking niet het zelfde als zou men in principe tégen alle goede, door de P.v.d.A. be werkstelligde zaken in onze samenle ving zijn, omdat deze nu eenmaal door de P.v.d.A. zijn gedaan?? Opmerkingen die getuigen van to lerantie, laat staan acceptatie?? Verre van dat. Daarom ben ik blij met de keuze van b.v. de heer Ge- leijnse en met het inzicht waarvan hij getuigt als hij stelt dat de vrijheid van keuze die de V.V.D. hoog in het vaandel heeft staan, voor hem duide lijk herkenbaar is binnen de struk- tuur van de werkzaamheden van Klubhuis de Lichtboei (uitgaande van het Leger des Heils). Ook de houding van de leden van de frakties van VVD, CDA en RU ge tuigt van een gelijkwaardig inzicht. Ook nu stond voorop het behoud van een werksoort onder deskundige lei ding ten behoeve van de peuters én een behoud van arbeidsplaatsen. Dit is een op de toekomst gericht beleid, geen fabel, noch fantasie. En om zo'n meerderheidsstandpunt te tolereren laat staan te accepteren, blijkt gezien de reakties zéér moeilijk te zijn, ze ker met de huid van een rood-bonte koe. Rudy Prager Schouwenbank 91 Zierikzee „Er is hoop" Misschien heeft u ergens die „re- genboogjes" gezien, maar wist u niet wat het voorstelde. Er zijn namelijk nogal wat organisaties in ons land en we weten altijd graag wat „er achter" zit. Kort samengevat: onder de naam „Er is hoop" probeert een aantal christenen de boodschap van de Bijbel te verspreiden. Deze christenen zijn niet uit één bepaalde kerk afkomstig, het enige wat hen samen motiveert is het streven méér mensen met de Bijbel in aanraking te brengen. Het derde „Er is hoop" blad is on langs van de pers gerold en wordt nu gratis in Nederland verspreid. Ook deze editie ziet er weer erg verzorgd uit en bevat diverse goede artikelen van o.a. moeder Teresa, Toon Her mans, Cliff Richard. Ik kan het u van harte aanbevelen. Het is mogelijk dat het blad één de zer dagen bij u aan huis aangeboden wordt. Mocht dit niet het geval zijn en wilt u toch een exemplaar ontvan gen dan kunt u dit (zonder kosten voor u) bestellen bij P. J. van den Ak ker, Torenweg 47. 4328 KH Haamste de (tel. nr. 01115-2367). Wilt u in uw omgeving het blad zelf verspreiden onder buren, familie of kennissen, dan kunt u ook meerdere exemplaren krijgen. P. J. van den Akker Haamstede 61 Het was een grote hut, voorzien van een bureau, een geelkoperen le dikant en een grote kleerkast. Hij trok de laden van het bureau open. Hier vond hij wat hij zocht, twee au tomatische revolvers en twee grote dozen patronen. Terwijl hij een van de pistolen laadde, overwoog hij dat er nog wel een speciale wapenkist kon zijn. En inderdaad vond hij, on der het bed, een grote, platte, zwart geverfde doos. Hij bevatte een half dozijn zware dienstrevolvers, twee geweren, vijftig pakjes patronen en een half dozijn handboeien. Dit alles bracht hij in twee keer naar zijn hut. Hij riep nu zijn vrouw, die nog steeds bij de trap op wacht stond. „Zoek Hollin!" beval hij haar. Ze had deze al boven aan de trap zien staan, bezig met het poetsen van koperwerk. Want, sinds hij was te ruggekomen, op het schip, was Hol- lins positie radikaal veranderd. Ze vloog op hem toe en riep de man, juist op het ogenblik dat de kapitein van plan was de trap af te gaan. '„Waar ga jij heen?" zei hij tegen Hollin. „Lopen!" siste Cynthia en Hollin gehoorzaamde. Ondanks zijin leeftijd, was de ka pitein nog vlug. Hij draafde Hollin achterna, maar bleef met een ruk staan, toen hij het pistool in Dorbans hand zag. „Als je roept, ga je er aan", zei de ze. „Kom naar binnen!" Hij wees op de kapiteinshut. „Wat heb je uitgehaald?" vroeg de oude man woedend. De hut gaf toegang tot een kleine badkamer. Kapitein Willit werd hierin geduwd en de deur op slot ge draaid. Hollins slome hersens konden de verandering die hun positie had on dergaan, nog niet bevatten. „Wat zijn we van plan?" vroeg hij. „Pak aan!" zei Dorban, terwijl hij hem een revolver in de hand duwde. „Cynthia, houd jij de wacht bij de kapitein. Laat hem niet ontsnappen. Hij rende de trap op naar het dek. met de verbouwereerde Hollin op zijn hielen. Orford stond met het meisje te praten, toen Dorban ver scheen en ogenblikkelijk begreep hij wat er aan de hand was. „Zeg eens begon hij. „Als je drukte maakt, ben je ten dode opgeschreven. Hollin, houd de ze twee in de gaten, dan zal ik met de knapen op de brug afrekenen." Maar één matroos en de kwartier meester waren op het botendek en Dorban wist dat hij met hen geen re kening hoefde te houden. Alle wa pens die aan boord waren, had hij in zijn hut opgesloten, ofschoon het mo gelijk was dat John en Bobby gewa- door EDGAR WALLACE pend waren. Het geluk was met hem, want die twee stonden op de brug met de tweede stuurman te praten. „Handen omhoog!" beval hij. John sprong, ondanks zijn revol ver, op hem toe. „Ik geloof niet dat ik je hoef te ver tellen", zei Dorban, „dat ik volgens de wet volkomen gerechtigd ben jul lie allebei neer te schieten. Omge keerd, allebei!" John gehoorzaamde. Hij begreep wat zich had afgespeeld en voorzag dat tegenstand op dit ogenblik tot ernstige moeilijkheden aanleiding zou geven. Boeien klikten. „Welnu, mijne heren", richtte Dor ban zich tot de verblufte stuurman en de kwartiermeester, „u ziet waar schijnlijk in dat u zich in een ernstige positie bevindt. Ik heb me verplicht gezien de kapitein te arresteren. U kunt nu de gevolgen van uw onwetti ge handelingen ontlopen, door mijn instrukties op te volgen." De eerste stuurman, een lange, ma gere man, had het voorkomen van ie mand die door jaren van teleurstel ling permanent verbitterd was. „En wat mogen uw instrukties dan wel zijn?" vroeg hij. „Dat u het roer wendt en het schip naar Engeland terugbrengt." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4