Penelope van de „Polyanthe" Sluiting stormvloedkering levert altijd milieuschade op TiTmmeuws Moord in extase in bioscoop Zierikzee Opnipw problemen bij Koninklijke Maatschappij De Schelde Vlissingen Extra geld voor het op deltahoogte hrengen van de duinen op Goeree Vooral griep in het noorden en zuiden Televizier over Unesco Panoramiek over de dollar Konsumenten Kontakt op vingers getikt Kok blijft tot eind '85 FNV-voorzitter ZIERIKZEESCHE NIIUWSBODE Donderdag 22 maart 1984 Nr. 23495 5 Zeker 't byne leuke diengen vó de ménsen (IV) „d'Opstaplaessj!" Noe, dae kunn^ 'n straele bussen stae. dat je zou gae dienke, dat Je ingeschreven eit, vö 'n landve- ruuzieng. An de ziekant^an joe bus, gaet 'r 'n groate kleppe ope, in dae-achër, verdwien dan je koffer, mit 't kentekenbewiö d'r an, dat 'n van joe is. Je koffer, gevuld mit sch/ön ondergoed, je geblomde overem- den, je korte boeken in je zwempak, a je nae 't wèr- reme Zuuën Iaet, in je lange onderbroeken in bostrokken intruien, as je nae 't barre Noorden af reist. Wae jetiae toe gaet, stae duudelijk vermeld vóórop de bul in wat vó gemak in luxe je te wachten staet, in de kis, is achterop, as 'n gedicht, kè je wè zégge, angeöve. In, je mi je kostbaere andbegaosje zöas, je kiek- kasse, je vèjrekieker, je paspoort, in je rolle pimper- ment, nae finnen stapt, dan bliekt die lofzang nog waer te w^en oak. D'r is 'pbar, 'n salon, 'n toilet, d'r bin gekoelde dranken, lie je in 'n angenaeme temperatuur, nae binnen k^i laete loape. De beglaezing is „thermopa ne", dus ei g'n last van waosem. J'oef dus nie, mit je zoudo/K over de ruute te vrieven, om de Mont Blanc, o/'n aordig öögende Frangaise, op 'n troittoir in Pariji beter te kunnen bekieken. In, wat dienk je van, de bekant, geruuslööze mo tor, in /an de luchtvering? Ze zouê je, slaepend in wel, 't /asino in Monte Carlo binne rieë! Da's andere koeke/dan zö'n koeketrommel van vroeger. In de mènsei? Och, die bin, zö'n bitje, 't zèllefde gebleve. Oewèi ze motte wè vermaekt worre. D'r eige ver- maekf, lei nie mï zö vö d'nd. Dae eit de T.V. in de ra dio vó gezurregd, dienk 'k. Mè öör's èn, oak dae is an gedocht. Via prachtige stereo-apparatuur, in, as't te pas komt, T.V., wor an aol die b'oeften voldae. Zö, kè je dan, onder de klankvolle töönen van Tiroler- of hardrockmeziek, of van ,,Bei mir bist Du schön", kennis maeke mit je reisgenoten. Ma, be- griep m'n nie verkeerd, 't volume wor gedoseerd, toegediend, want de chauffeur of de reisleider, bespeele de „zael" mit kennis van zaeken. 't Bin ge- bööre „entertainers", om 'n goed Zeeuws woord te gebruuken! 't Bin eigelijk, 'n soort psychologen, die a gauw deu wat vö „vleis" ze in de bus èbbe. In, dae zit nog wat variaosie in! J'ei malse baklappen, taoie biefstikken, oubollige woster. in afstand ouen- de snuten, mit 'n aer in d'r neuze Zö gauw je, gezelligheid gae organisêêre, dan mot je êêl wat in je mars èbbe. Ik dienke, dat 'r, bie zö'n chauffeur-vakman, 'n veiligheidskieppe is ingebouwd, die op tied, stoam afblaest, as 'n tot de ontdekking komt, dat j't nie ie deréén.nae z'n zin kan maeke. As 'n die nie eit, gaet 'n d'r zèllef onderdeu. Zö'n busreize is eigenlijk mit niks te vèrgelieken. Nie mit 'n trein, êêmae nie, mit 'n mêêstè korte vliegreize. 'n Bitje overéénkomst is t'r mit 'n bööt- reize. Ma, zö'n bööt is vee groater, in, as je wil, kè je j'n eige terugtrekke. Mè, nie in 'n bus. Dae mag van je verwacht worre, dat je mit recht ,,'n médereiziger" bin, die t'r an mee wil wèrreke, vö an dermans in eige plezier, de sfeer goed t'ouwen. Dat laoste is wè belangriek. Zeker, op zö'n lange reize. Want dienk t'r om, zö'n dieng kan 'n ende mit je wegtuffe. Van de Kakkerswêêl nae de Middeland- se Zêêë, of van de Burghse Rieng nae 't St. Pie tersplein in Rome. Vö dè je dae bin, kun j'a êêl wat kennis opgestoken van je naeste buuren. Over veertien daegen motte m'n de „buuren" mè 's van dichtebie bekieke! ARJAON irzoek Delta-instituut wijst uit: I YERSEKE - Het natuurlijk milieu in de Oosterschelde zal altijd schade oplopen als de stormvloekering in de monding van de Oosterschelde om wel ke reden dan ook kortere of langere tijd gesloten zal moeten worden. Dit blijkt uit een onderzoek dat het Delta-instituut voor Hydro-Biologisch Onder zoek uit Yerseke heeft ingesteld in opdracht van de aannemerskombinatie Margriet uit Werkendam die werkzaamheden uitvoert in de Oosterschelde. Rijkswaterstaat verwacht vele ientallen miljoenen guldens op de •osterscheldewerken te kunnen lesparen als de Philips- en de Ctester- Qm de nieuwe compartimenterings- cammen die de Oosterschelde ii drie vikken moet verdelen, met zand in paats van met stenen kunnen wor- 3EN HAAG - Minister Rietkerk vai binnenlandse zaken en minister Kothals Altes van justitie hebben woinsdag met de politiebonden over eenstemming bereikt ver een nieuwe toedagenregeling vcpr rijks- en ge- meeitepolitie die peil oktober ingaat Dit leeft een woor/voerder van het miniiterie van biijnenlandse zaken meegedeeld. den afgedekt. Bij het opspuiten met zand moet de getijdebeweging op de Oosterschelde echter worden uitge schakeld voor langere of kortere tijd omdat anders het zand door de sterke stroom weg zou spoelen. De Ooster schelde stormvloedkering zou dan minimaal een dag gesloten, moeten worden. Milieu-aspekten Het Delta-instituut heeft veertien belangrijkste milieu-aspekten op een rij gezet en die voor alle vier jaarge tijden berekend. Daaruit blijkt, dat die sluitingsperiode het best in de winter kan plaatsvinden. In het voorjaar zou een dag zonder eb en vloed al grote problemen kunnen opleveren voor de oester- en mossel- kultures en de planten en dieren op VLISSINCfN - De raad van kommissarissen van de KMS in Vlissingen is, zo blijkt uit pn woensdag verstrekt telexbericht, in gesprek met algemeen di- rekteur ir. «Propper en direkteur ir. J. Loosen over hun vertrek als direktie- leden bij dfKMS. Propper is tien maanden geleden als algemeen direkteur van de KM/ aangesteld. Hij kreeg de opdracht de Schelde als zelfstandig be drijf weer fp poten te zetten nadat het bedrijf door het RSV-debacle bijna ten onder wa^gegaan. De KMS lijkt zich te herstellen door onder meer bij De Schelde gplaatste marine-opdrachten en het binnenhalen van orders uit Tai wan. Proppf wenste woensdagavond geen kc/imentaar te geven op zijn aangektAdigd vertrek als algemeen direktejr bij de KMS.Ook de voor zitter vin de raad van kommissaris sen E. A- van Walsum wilde in dit stadiui geen kommentaar geven op de geKurtenissen bij de Schelde. De (fR is door Van Walsum woens- daga\i>nd op de hoogte getseld van de stind van zaken. De OR zelf had woensdagavond nog geen standpunt bepa/ld. Dy aankondiging van het komend rerJrek van ir. Propper kwam ook bij/de vakbonden zeer onverwacht jan. FNV-distriktsbestuurder W. Wumans zei desgevraagd dat al wel bekend was dat de konflikten binnen de direktie van de KMS heel diep za ten. Propper bleek binnen de vijf man sterke KMS-direktie te so listisch op te treden. Hij vormde geen bindende eenheid binnen de vijf man sterke direktie, aldus Waumans. Ir. Van Loosen stond al sinds half vorig jaar op non-aktief in verband met problemen binnen de direktie. Het ontslag- of aannamebeleid van direktieleden bij de KMS is statu tair toebedeeld aan de aandeelhou ders bij de KMS. Dat zijn in dit geval de Nederlandse Investerings Bank en de Stichting Ekonomische Ontwik keling Zeeland waarin onder meer de provincie Zeeland zitting heeft. DEN HAAG - Minister Smit—Kroes (verkeer en waterstaat) stelt 31 miljoen gulden beschikbaar voor extra maatregelen voor de kust bevei liging. Een bedrag van 25 miljoen komt nog dit jaar beschikbaar. Het reuterendc bedrag (f 6 miljoen) volgt op een later tijdstip. De extra gel den worden gebruikt oni de kustafslag op enkele bedreigde plaatsen te gen te gaan. D«s pUnnen voorzien in het op deltahoogte brengen van de dui nen oppoeree, in een verbetering van dewaddijk op Schiermonni koog }n in ophoging van het stran^ op Texel. Met dit laatste werk Avordt in mei begonnen, zo deeldfc de minister dinsdag in de Eerste Kamer mee. Aan de orde was de voortzetting van het jaar lijks debat over de verkeersbegro- ting. Over de financiering van de extra beveiligingsmaatregelen werd overeenstemming bereikt met het ministerie van financiën. de drooggevallen slikken en dijkglooiingen-. De Raad van de Waterstaat zal bin nenkort een keuze moeten maken over de vraag of men de Philips- en Oesterdam het snelst en goedkoopst zal afbouwen door middel van het opspuiten van zand of dat men n ver band met de te verwachten milieu schade toch tot sluiting met stenen zal overgaan. DEN HAAG-De Nederlandse rege- ring moét bij de autoriteiten in El Sal vador aandringen op voortzetting en afronding van het onderzoek naar de gewelddadige dood van de vier IKON- journalisten in dat land, ruim twee jaar geleden. De drie grote frakties in de Tweede kamer (PvdA, CDA en WD) stellen dit in schriftelijke vragen aan minister Van den Broek (buitenlandse zaken). MOSKOU - Bij de zware aardbeving die in de nacht van maandag op dins dag de Sowjet-Republiek Oezbekistan trof zijn „meer dan honderd gewon den" gevallen en is grote schade aan gericht Dit heeft het Russische pers bureau Tass woensdag meegedeeld in een bericht uit Gazli een van de zwaarst getroffen steden in het gebied. Tass maakte geen gewag van dodelijke slachtoffers. LAUSANNE - Op twee Iraanse oor logsgewonden, die in het Academisch Ziekenhuis van Lausanne worden be handeld, zijn sporen van mosterdgas aangetroffen. Dit heeft een woordvoer der van het ziekenhuis woensdag be kendgemaakt DEN HAAG - De verliezende partij in een beroepsprocedure bij het ad ministratie procesrecht zou veroor deeld moeten kunnen worden tot be taling van de proceskosten, aldus de ambtelijke werkgroep die in het kader van mogelijke bezuinigingen (herover wegingen) de beroepsprocedures heeft bekeken. UTRECHT - Het aantal griepgeval len in ons land is de laatste weken vrij sterg gestegen. De „peil stations", vijftig over het land ver spreide huisartsen die regelmatig voor het ministerie van WVC allerlei zaken bijhouden, meldden in de zes de week van dit jaar nog maar zeven grieppatiënten per 10.000 inwoners. Dat aantal steeg in de daarop volgen de weken tot respektievelijk 8,13,17 en (de week van 5 tot en met 11 maart) 28 gevallen per 10.000. Recen tere cijfers zijn nog niet bekend. Overigens geven de cijfers slechts een indikatie, aangezien lang niet ie dereen die griep krijgt zijn of haar huisarts inschakelt. Over een epide mie wordt pas gesproken als de peilstations zo'n 50 gevallen per 10.000 inwoners melden. De noorde lijke en zuidelijke provincies zitten fors boven het landelijk gemiddelde en zij komen al aardig in de buurt van dat hoge aantal. Groningen, Friesland en Drenthe telden in de tiende week 44 gemelde griepgeval len per 10.000 inwoners en Zeeland, Noord-Brabant en Limburg 50. De laatste flinke epidemie heeft zich in 1978 voorgedaan. Toen waren half februari volgens de gegevens van de peilstations 107 op elke 10.000 Nederlanders door griep aan hun bed gekluisterd. HILVERSUM - In Televizier Maga zine, de tv-aktualiteitenrubriek van de AVRO, donderdagavond onder meer aandacht voor de bureaukratie bij de Unesco, de organisatie van de Ver enigde Naties voor onderwijs, weten schap en kuituur. Verder een repor tage uit Rome waar moeders van ver slaafden de politie helpen bij het op sporen van heroinedealers (Nederland 1, 22.10-22.50 uur). HILVERSUM - De buitenlandru briek van de NOS, Panoramiek, be steedt zondag (Nederland 1, 20.10- 20.40 uur) aandacht aan de rol van de Amerikaanse dollar in de internatio nale ekonomische verhoudingen. DEN HAAG - De konsumentenor- ganisatie Konsumenten Kontakt (nauw gelieerd aan de vakbeweging en de Vara) is door staatssekretaris Van Zeil van ekonomische zaken op de vingers getikt. De bewindsman vond een voorlich tingsspot op de televisie waarin ge waarschuwd werd tegen colportage (in regel wat agressieve verkoop aan de deur) te ver gaan. In het spotje, dat met EZ-gelden was gemaakt, zet te een colporteur opzichtig een voet tussen de deur. Een en ander viel woensdag af te leiden uit een opmerking van Van Zeil tijdens mondeling overleg met de vaste kommissie voor ekonomi sche zaken uit de Tweede Kamer over de experimenten met Konsu- mentenvoorlichting waartoe KK en de Konsumentenbond respektieve lijk twee ton en 245.000 gulden heb ben gekregen van Van Zeil. De kamerleden vroegen welke strafmaatregelen Van Zeil in petto heeft als niet aan de voorwaarden van de subsidieregeling wordt vol daan. Aanvankelijk antwoordde de staatssekretaris dat de betreffende organisatie dan voor een gesprek zal worden uitgenodigd. Hij sloot ver mindering van het beschikbare be drag eveneens niet uit. AMSTERDAM - Wim Kok blijft tot ongeveer eind '85 als voorzitter van de FNV, om en soepele wisseling van de wacht binnen de FNV-top moge lijk te maken. Zijn opvolger Hans Pont zal, wanneer het FNV-congres in oktober dit jaar ermee instemt, in oktober '84 al FNV-vice-voorzitter Herman bode opvolgen, en aan het eind van volgend jaar doorscheuven naar de voorzittersstoel van de vak centrale. Dit heeft de FNV dinsdag op een perskonferentie in Amster dam bekendgemaakt. Het federatiebestuur van de FNV zal binnen twee jaar worden inge krompen van elf naar negen mensen. Eind 1985 gaat Frans Drabbe, de twee vice-voorzitter van de FNV, met pensioen. De meest genoemde kandidaat voor zijn opvolging is hoofdbestuurder Johan Stekelburg van de industriebond FNV. Zijn kan didatuur komt echter pas later offi cieel binnen de FNV aan de orde. Pont, nu vice-voorzitter van de AB VAKABO, de grootste FNV-bond, kan op brede steun vande FNV- bonden rekenen bij zijn kandida tuur, aldus een FNV-woordvoerder. Wat Kok van plan is als hij bij de FNV weggaat is nog onbekend. DEN HAAG - De benoemings-ad- viescommissie van de rijkspolitie die optreedt bij de procedure voor de op volging van inspekteur-generaal P. J. Plattel heeft het bijltje erbij neerge gooid Vrijdag 23 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.30 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios 16.15 uur Wordt vervolgd. Rubriek van stripverhalen en tekenfilms. 16.50 uur Alleen als ik lach 18.25 uur Teleac 18.55 uur Candy 19.15 uur Cruyff en Co. Hoe er ge keept moet worden en hoe dient een strafschop voorkomen worden. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De Wrekers. „De verborgen tijger". Een adellijk heer en diens butler vinden op afschuwelijke wijze de dood. Ze blijken aangevallen te zijn door een tijger. Zo'n dier blijkt in de omgeving echter niet aanwezig te zijn Emma en Steed gaan op onderzoek uit en dan valt spoedig een derde slachtoffer. 21.20 uur Brandpunt in de markt. Nieuwe vindingen van het Neder landse bedrijfsleven worden nader bekeken. 22.20 uur Hallo, Larry. Larry viert zijn verjaardag, voor het eerst in het radiostation en dat zal hem lang heu gen. 22.45 uur Ik hou van jou. Een pro gramma met als onderwerp de liefde in al zijn facetten. 23.30 uur Van een op een afstand. Programma over de vastenoverwe- ging. 23.40 uur Journaal, 23.45 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.15 uur Sport. Kunstrijden op de schaats. 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19,10 uur Fame. De school staat bol van het ach- en weegeroep van de leerlingen over de examenopgaven en de cijfers die er gegeven worden. Het wordt aan de leerlingen overge laten zelf een examenopgave te ma ken ep de beoordeling ook zelf ter hand te nemen. 20.00 uur Willem Ruis, lotto show. Showprogramma met als hoofdpunt de lotto. De hoofdprijs die te winnen is is een auto. Het geheel wordt ge presenteerd door Willem Ruis. 21.30 uur Haagse bluf. Een program ma met als onderwerp De politiek. Vele bekende politici zullen weer voor de kamera en de microfoon ver schijnen. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Humanistisch verbond 23.15 uur The life and times of judge Roy Bean. In de hoofdrollen Paul Newman, Ava Gardner, Anthony Perkins en „Pamela" uit Dallas. De film handelt over een boef, Roy Bean die zich tot rechtern weet te laten be noemen en met zijn bende een waar schrikbewind uitoefent in de streek. Natuurlijk moet hij het afleggen te gen de normale menselijke verhou dingen en moet hij als rechter het veld ruimen. Maar, hij komt nog even terug. Vrijdag 23 maart, 22.20 uur, Nederland 2: Hallo Larry". Vader Larry met zijn dochters Ruthie en Diana. ZIERIKZEE - Stichting Het Theater vertoont zaterdag 24 en zondag 25 maart de Nederlandse misdaadfilm Moord in extase. Drie keer is deze film, waarin quizmaster Ron Brandsteder en akteur Joop Doderer de hoofdrollen spelen, in bioscoop de Concertzaal te Zierikzee te zien. De film is gebaseerd op het boek van A. Baantjer, die jarenlang chef bij de recherche was op een poli tiebureau in Amsterdam. Doderer vervult de rol van recher cheur De Cock, die samen met zijn as sistent Vledder (Brandsteder) rond zwerft in de onderwereld teneinde een stel moordenaars te pakken. De bloedige roofoverval op een geld transport in Amsterdam wordt ge volgd door een reeks brutale moor den. Omdat één van de slachtoffers een penose-klantje is van de Cock trekt hij zich de zaak persoonlijk aan. Alle sporen leiden duidelijk naar de direkteur van het beroofde geld transportbedrijf, een man met een passie voor mooie vrouwen en een chronisch tekort aan kontanten. De Cock is een oude rot in het vak, die zich echter niet om de tuin laat lei den. Zaterdag draait de film om 20.00 uur en zondag om 14.00 en 20.00 uur. DEN HAAG - De kaasconsumptie in ons land is in het afgelopen jaar licht gedaald. Per hoofd van de bevolking werd in 1983 12,4 kilo kaas gegeten, tegen 12,7 kilo in 1982. In 1981 lag het hoofdelijk verbruik op 12,5 kilo. 59 „Maar ik wil niet trouwen," pro testeerde ze. „Bent u misschien verloofd?" op perde Orford. „Natuurlijk ben ik niet verloofd. Het is ook niet noodzakelijk dat ik verloofd zou zijn om te weigeren Het is al te dwaas." Orford beet op zijn sigaar. „Het is de menselijke faktor", zei hij zacht en tegen zichzelf, „daar kun je niet tegenop." Hij deed een paar wilde halen aan zijn sigaar. „Ik geef u honderdduizend dollar als u met John trouwt," sprak hij op zakelijke toon. Ze schudde haar hoofd. „Ik kan u een inkomen verschaffen waar u zelfs nog nooit van hebt ge droomd als „Daar hoeft u verder niet over te praten, meneer Orford", zei ze rustig. „Geld telt in dit geval niet voor mij mee. Wist John dat u van plan was mij dit te vragen?" Hij knikte. „John is op zijn eigen manier verle gen," zei hij, „en hij had ook niet ver wacht dat u zou toestemmen." „Dan is hij tenminste niet van ver stand ontbloot", zei zo, terwijl ze opstond. Hij keek haar aan. „Juffrouw Pitt, zou u met John willen trouwen als u er zijn leven door kon redden?" „Dat is een veronderstelling „Je kunt me geloven dat het meer dan een veronderstelling is", bromde de man grimmig. „Ik gebruik nu een argument dat ik hem beloofd heb niet te zullen uilen. Als er volgende maand zekere dingen gebeuren en hij is dan nog niet getrouwd", hij be keek aandachtig zijn sigaar, „dan geef ik geen cent voor zijn leven." Verbluft staarde ze hem aan. „Meent u dat nu ernstig'" „Ik ben nog nooit ernstiger ge weest." Hij stapte op de railing toe en keek in zee. „Misschien zult u hem niet uit de gevangenis kunnen hou den. Ik denk althans niet dat u dat kunt, maar wel zult u zijn leven kun nen redden. Ze hebben immers al twee maal geprobeerd hem te doden", zei hij, terwijl hij haar plot seling weer aankeek. „Wie?" Orford wees met zijn hoofd om laag. „Bedoelt u de Dorbans?" hijgde ze. „Tweemaal. En tenslotte zal het hun lukken." „Ik snap er helemaal niets meer van!" riep Penelope wanhopig uit. „Het klinkt allemaal zo verschrikke lijk, dat ik het nauwelijks kan gelo ven." „Maar u kent mevrouw Dorban en dus wilt u wel geloven dat ze tot veel in staat is." Ze huiverde. „Nou, juffrouw Pitt, ik zal u niet langer lastig vallen. Wij zullen dan maar afwachten wat er van komt." door EDGAR WALLACE Hij smeet zijn sigaar in zee en ver volgde op ernstige toon. „Ik ben nu zover gekomen, dat zelfs mijn gebrek in mijn organisatie mij niets meer doet. De machinst is toeschouwer ge worden en ik ga in het noodlot gelo ven." Hij leunde met de elleboog op de railing, terwijl er een schaduw over zijn gezicht trok. Ze keek hem aarze lend aan. Haar brein scheen volko men in de war te zijn, haar hart bonk te hevig. „Veronderstel nu eens dat ik er in toestem, meneer Orford'' Wat ge beurt er dan met mij?" „Ik ben niet van plan hierover met u te redetwisten." „Nou ja, maar wat volgt cr dan op? Wat betekent het?" „Het betekent voor u niet meer dan het veranderen van naam. juffrouw Pitt!" antwoordde hij, terwijl hij haar aankeek. „U zult zo vrij zijn als u ooit bent geweest. Vrijer zelfs, ver moed ik, omdat u in het bezit zult zijn van geld. Nou ja, ik weet dat dit voor u geen rol speelt, maar veracht geld nooit, juffrouw Pitt. Men kan er elke materie voor kopen en het mate riële is nu eenmaal van essentieel be lang in dit materiële bestaan. Boven dien biedt hot u gelegenheid uw geestelijke zijde te ontwikkelen", voegde hij er zo stralend aan toe, dat ze moest lachen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5