Aandacht Plattelandsvrouwen voor geestelijk gehandikapten Simone Rooskens en Gerard Cox in blijspel „Momentopnamen" Aanpassing ingang postkantoor kan niet worden afgedwongen Afdeling Brouwershaven Op reis met de Henry Dunant Informatie bijeenkomst gemeente Middenschouwen Strao-viering Noordwelle Ria Géluk verlaat kindercentra in Zeeland ISD-bestuur heeft moeite met standpunt Duiveland 4 BROUWERSHAVEN - „Geestelijk gehandicapten zijn over het algemeen blijde en gelukkige mensen, die weinig zorgen hebben", was de eensgezinde mening van de heer C. Boot van het gezinsvervangend tehuis „Schouwenoord" en mevrouw C. Koster die werkzaam is op het dagverblijf „Brugzicht". Beide voorzieningen zijn gericht op de op vang van de geestelijk gehandicapte mensen op Schou- wen-Duiveland. De heer Boot en mevrouw Koster, die in gezelschap waren van de heer H. van Duivendijk, één van de bewo ners van Schouwenoord waren dins dagavond in het Tonnemagazijn te Brouwershaven om de ongeveer 25 aanwezige Plattelandsvrouwen wat meer over de zorg voor geestelijk ge handicapten te vertellen. Na de mededelingen van de presi dente mevrouw S. Hanse-Menheere, die een bezoek aan het politiebureau te Zierikzee op 10 mei aankondigde en vertelde dat de afdelingsavond van 17 april komt te vervallen ten gunste van ZIERIKZEE - Volgende week zul len 74 langdurig zieken uit Zeeland een reis maken met het hospitaal schip „J. Henry Dunant" van het Ne derlandse Rode Kruis. De reis zal worden gemaakt over de Nederlandse binnenwateren. De inscheping is op maandag 27 maart in Wolphaartsdijk, waarna vertrokken wordt naar 's-Gravendeel. Op dins dag, woensdag en donderdag zal ach tereenvolgens worden aangelegd in Wijk bij Duurstede, Arnhem en Krimpen aan de Lek. Op vrijdag 30 maart zal de terugreis naar Wolp haartsdijk worden aanvaard, en zal op zaterdag 31 maart weer worden ontscheept. Als scheepsarts zal de heer A. P. M. Maanhout uit Aardenburg fungeren. Hoofdverpleegkundige is de heer K. P. Geleijnse, die wordt geassisteerd door een vrijwillige staf van 44 ver pleegkundigen en help(st)ers. een bijeenkomst op 24 april in Drei- schor voor de film „wir Sennen", werd het woord gegeven aan de heer Boot Schouwenoord „Geestelijk gehandicapt zijn bete kent een verminderd bevattingsver mogen voor dingen hebben", aldus de ze medewerker aan het Zierikzeese gezinsvervangende tehuis, die vertel de dat dit in allerlei vormen voorkomt en een en ander verduidelijkte met en kele voorbeeldea Hij ging verder in op de plaats, zoals die door geestelijk gehandicapten langgeleden in de maat schappij werd ingenomen. Hoe dat veranderde en ten slotte groeide naar het huidige standpunt dat deze men sen wel een stukje bescherming nodig hebben, maar dan zoveel mogelijk in een eigen omgeving waar ze zich thuis voelen. Boot liet een film over Schou wenoord zien. Van de 32 mensen die het tehuis onder zijn hoede heeft, wo nen er twaalf in groepjes van drie in dependances in de stad, wat zorgvul dig begeleid wordt De overige mensen op Schouwen oord zijn verdeeld in groepen van acht, die elk hun eigen woon-eet- kamers hebben. Dat een en ander er best gezellig aan toe gaat, werd door de film, die allerlei aspekten van het dagelijkse leven toonde, wel dui delijk. Een gedeelte van de bewoners werkt in de sociale werkplaats of in de gewone maatschappij. Er zijn ook mensen die overdag het dagverblijf „Brugzicht" bezoeken. Over dit, tegenover het bejaardencen trum Borrendamme gelegen, dagver blijf werd wat meer verteld door me vrouw C. Koster. Het dagverblijf wordt dagelijks be zocht door zo'n twintig ouderen en acht kleintjes, zowel van Schouwen- Duiveland als van Goeree-Overflak- kee afkomstig. Men houdt deze men sen, verdeeld in een afdeling voor kin deren en een afdeling voor ouderen op een gevarieerde, kreatieve wijze bezig met als doel hun afhankelijkheid te verminderen en een leefklimaat te scheppen, waarbij ze samen met an deren zichzelf kunnen zijn. Op de dia's kon men zien hoe dit in de praktijk werd ingevuld met ondere andere het verzorgen van planten en dieren, het kappen van eikaars haar, muziek ma ken, het bakken van koekjes, handen arbeid, handwerken, sporten en zwemmen in het eigen zwembadje, maar ook in Onderdak Ook wordt het schoolwerk bijgehouden op hun eigen niveau en komt er regelmatig een fy siotherapeut en een logopediste voor de mensen die dat nodig hebben. De dia's schilderden een beeld van blije, vrolijke mensen die ook met elkaar op vakantie gaan en uitstapjes maken. Woensdag 4 april wordt voor alle inwoners van Kerkwerve in het Ver enigingsgebouw een informatiebij eenkomst/hoorzitting gehouden, ge organiseerd door de gemeente Mid denschouwen. Burgemeester en we thouders zullen vooraf iets vertellen over hun portefeuilles en de zaken waar ze op het ogenblik mee bezig zijn. Daarna krijgen de inwoners de gelegenheid vragen te stellen op al lerlei gebied. Deze vragen kunnen tevoren schriftelijk op het gemeentehuis worden ingediend, zodat het kollege zich grondig op het antwoord kan voorbereiden. Maar men is uiteraard ook welkom op de avond zelf spon taan vragen te stellen. Aanvang: 20.00 uur. ZIERIKZEE - Onder auspiciën van de stichting „Uit op Schouwen-Duiveland-Duiveland" zal op dinsdag avond 27 maart, aanvang 20.00 uur in de Concertzaal te Zierikzee een voorstelling plaatsvinden van het blijspel „Momentopnamen" met medewerking van Simone Rooskens en Gerard Cox. „Special Occasions", de oorspron kelijke titel, die Bernard Slade aan dit blijspel gaf, is in januari dit jaar in première gegaan. De regie van „Momentopnamen" wordt gevoerd door Horst Mentzel. Het dekor werd ontworpen door Andrei Ivaneanu en Peter Dietz tekende voor de verta ling. Het verhaal vertelt over twee men sen, die elkaar na een scheiding toch blijven ontmoeten. Wat bindt hen? De kinderen, familie, herinneringen? In deze intieme komedie van Ber nard Slade wordt over een tijdspan ne van acht jaar het hoe en waarom op lichte wijze duidelijk. Van dezelf de auteur zag men enkele jaren gele den in de Concertzaal ook het blijspel „Volgend jaar, zelfde tijd", fan tastisch vertolkt door Ina van Faas- sen en Ton van Duinhoven. De spelers, die dinsdagavond in „Momentopnamen" voor het voet licht zullen treden, behoeven ook nauwelijks enige toelichting. Simone Rooskens debuteerde bij Centrum in „Acht Vrouwen". Daarna volgden rollen in een musical van Mies Bou- huys, in een T.V. kinderserie en in ce T.V.-serie „De kleine zielen" van Louis Couperus. Zij ontwikkelde zich speciaal als aktrice in het fijn zinnige blijspelgenre en heeft daarin grote faam verworven. Zij speelden stukken van onder andere Shaw. Goldoni, Terence Rattigan, Neil Si mon en Yves Jamiaque. In Zierikzee was zij eerder te zien onder meer in „Dag pap, ik ben je dochter" en „De Hortensia". Gerard Cox begon zijn carrière als troubadour, maakte deel uit van het befaamde cabaret waar hij de on langs overleden cabaretier Frans Halsema ontmoette, met wie hij sa men ook in Zierikzee te zien was met de voorstelling ,,Met blijdschap ge ven wij kennis". Verder zullen velen in Zierikzee nog zijn fijne theater show herinneren waarin hij ter zijde werd gestaan door Simone Kleinsma en Leonie Jansen. Gerard Cox speelde een hoofdrol in de musical Promises, promises" van Neil Simon en hij werd naast Edison winnend chansonnier, tot ie ders verrassing ook een veelzijdig akteur. Hij speelde stukken van Schnitzler, Ayckboum en vervulde rollen in T.V. series als „De Fabriek", speelde in vele films en schreef ook filmscripts. In de musical „Fien" speelde hij een opmerkelijke dubbelrol. Simone Rooskens en Gerard Cox waren al eerder samen te zien in on der andere „Hoofdstuk Twee" van Neil Simon. be jaarlijkse Str§o-viering van Noordwelle zal dit jaar plaatsvinden op zaterdag 31 maart, te beginnen om 12.30 uur met het keuren van de ver sierde paarden op de Ring. Om 13.00 uur vertrekken de paarden met hun berijders naar Renesse. Om 14.30 uur zijn ze weer terug in het dorp, waarin die tussentijd het traditionele ringsteken per fiets zal worden ge houden. Begeleid door „Luctor et Emergo" maken de paarden een rondgang door het dorp gevolgd door een ontvangst voor het dorpshuis door het kollege van b. en w. De bur gemeester zal hier een toespraak houden en het feest officieel openen. Ringsteken te paard vindt plaats om 15.00 uur, de prijsuitreiking om 19.00 uur in het dorpshuis waarna een groots dorpsfeest losbarst. Noord welle sluit dit jaar de rij van str§o- feesten in de regio. WOLPHAARTSDIJK - Op vrijdag 30 maart neemt mevrouw Ria Geluk uit Zierikzee afscheid van de kinder centra in Zeeland. Zij is gedurende bijna 5 jaar als konsulente werkzaam geweest, eerst bij de Provinciale Werkgroep Kin dercentra Zeeland, later vanaf 1981 bij de, uit deze werkgroep voortko mende, zelfstandig fu'nktionele Stichting Overleg Kindercentra Zee land. Gedurende deze jaren heeft zij zich ingezet voor de Kinderdagverblijven en peuterspeelzalen in onze provin cie, ondersteudnde de deskundig heidsbevordering van de leidsters en besturen en zij had een grote inbreng in het organisatorisch opzetten van het kindercentrawerk in de Zeeuwse regio's. Op 30 maart van 17.00 - 20.00 uur bestaat de mogelijkheid om afscheid te nemen van Ria Geluk in „De Brug", Oosterekerkestraat 3 te Wolphaarstdijk. (vervolg van pagina 1) Ter eventuele geruststelling voor de gemeenten voegde de voorzitter er nog a$n toe, dat alle grote investeringen vóór de LS.D. inmiddels achter de rug zijn en dat het derhalve niet onmogelijk is, dat in de toekomst bepaalde over schotten wel worden teruggestort naar de gemeenten. „Maar het bestuur neemt daar de beslissing over", be sloot de heer Groen voor alle duidelijk heid Salarisverordening Zelf liet hij aan het begin van deze openbare bestuursvergadering ook we ten zich bijzonder gestoord te hebben aan bepaalde opmerkingen in de di verse gemeenteraden met betrekking tot de nieuwe salarisverordening voor de I.S.D. De voorzitter benadrukte dat de besluiten daartoe door het bestuur uiterst serieus werden genomen. Ver der onderstreepte hij het feit, dat de medewerkers van de I.S.D. onder een behoorlijke druk hun werk moeten doen en bijna dagelijks worden gekon- fronteerd met een veranderende re gelgeving. Met een opmerking van een raadslid, dat de salarisverordening voor de LS.D.-ambtenaren tot stand kwam over de rug van de uitkeringstrekkers, had wethouder Groen dan ook bijzon der veel moeite. Hij kon mededelen, dat de nieuwe salarisverordening door het ministe rie van Binnenlandse Zaken inmid dels zonder op- of aanmerkingen was gefourneerd en dat deze derhalve in werking kan treden. Hij achtte hier- mee bewezen, dat het I.S.D.-bestuur haar werk serieus en goed heeft ge daan. ZIERIKZEE Filmavond Tuinbouw en Plantkunde De Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt vrij dag 30 maart een filmavond in De Concertzaal, die tevens bedoeld is om propaganda te maken voor de vereni ging. Vandaar dat zowel leden als be langstellenden gratis toegang heb ben. De film „Groei en Bloei" geeft een indruk van het werk van de vereni ging Tuinbouw en Plantkunde, ter wijl het hoofdmotief van „Onder de Vloedlijn" het leven van plant en dier in de getijdenzone van het unie ke gebied van de Oosterschelde is. In „Vier duindagen" wordt een tocht door een Hollands duingebied gemaakt, in lente, zomer, herfst en winter. Aanvang bijeenkomst: 20.00 uur. Stekkenbeurs en geraniummarkt De stekkenbeurs wordt dit jaar ge houden op zaterdag 28 april op het bedrijf van de heer V. d. Velde, Oude- weg 25 te Zierikzee. Een nieuwe akti- viteit in navolging van suksessen el ders is een geraniummarkt. Deze wordt zaterdag 19 mei gehouden in Zierikzee en daar zijn voor redelijke prijzen geraniums en ook perkgoed te koop. Snelheidskontrole Op de rijksweg tussen Zierikzee en Haamstede werd dinsdagmiddag en - avond weer een al aangekondige snelheidskontrole uitgevoerd door de rijkspolitie. Op het wegvak waar een snelheidsbeperking geldt van 80 km/u (Kerkwerve-Serooskerke) werd pas vanaf 100 km/u verbali- seerd. Toch kregen welgeteld 53 auto mobilisten een proces-verbaal uitge reikt wegens het overschrijden van de snelheidslimiet. De hoogst geme ten snelheid was 125 km/u. Brand in magazijn Woensdagmiddag ontstond brand in het magazijn Borrendamme van rijkswaterstaat. Het vuur werd ver moedelijk door kinderen aangesto ken, naar het oordeel van de Techni sche Recherche, die een onderzoek in stelde. Wat hout en cocosmatten gin gen in vlammen op. De Zierikzeese brandweer was het vuur snel meester. Verkoping De Dameskrans Tryfena wil zater dag 24 maart van 13.30 - 16.30 uur een grote verkoping houden in de zaal van de Oud Gereformeerde Gemeen te in de Sint Domusstraat te Zierik zee (ingang via het kerkgebouw). Er zijn vele zelfgemaakte goederen waaronder: gehaakte, gebreide en ge borduurde handwerken, genaaide kleding en beschilderde voorwerpen. Tevens is er een grote stand met sterk afgeprijsde goederen. De opbrengst van de verkoping is ten bate van de Mbuma-zending. BURGH-H AAMSTEDE Afscheid monteur Op woensdag 28 maart wordt in de raadzaal van het gemeentehuis te Haamstede afscheid genomen van de heer J. M. Rademaker, monteur bij gemeentewerken. Hij gaat per 1 april met de VUT. Reisje bejaarden vastgesteld De bejaarden-reiskommissie heeft op een vergadering de jaarlijkse reis van het jaar vastgesteld voor de be jaarden van Haamstede en be langstellenden uit de omgeving. De reis zal plaatsvinden op 13 juni en zal een dagtocht worden over de Veluwe. Na de koffiepauze en koffiemaaltijd in Amersfoort wordt in de omgeving gereden. Na de theepauze in het pa viljoen van de Koninklijke stallen wordt het koetshuis bezichtigd met de fraaie rijtuigen en sleden. De reis gaat via Amersfoort, Montfoort en Rotterdam huiswaarts. In een van de Westhoekse restau rants zal tot slot gedineerd worden. Voor moeilijk lopende personen met begeleiding zal getracht worden voorzieningen te treffen, zodat ze óók mee kunnen. Kollekte Reumafonds De te Burgh-Haamstede gehouden kollekte ten bate van het Nationale Reumafonds in het kader van de lan delijke inzameling heeft een bedrag opgebracht van 2825,30 (vorig jaar 2581,45). Alle gevers en kollektan- ten worden door het plaatselijke ko- mité dank gebracht voor de door hen verleende medewerking welke heb ben geleid tot dit uitstekende resul taat. HAAMSTEDE Glas-in-lood ingekegeld Van de R.K. kerk van Haamstede werden woensdagmiddag 18 glas-in- lood ruiten ingegooid door een twee tal jeugdige Westhoekertjes. Met ste nen werden de ruiten bewerkt. De politie kon de hand leggen op de da- dertjes, die voor de schade zullen moeten opdraaien. BRUINISSE Anth. de Koning overleden Op 7l-jarige leeftijd is overleden de heer Anth. de Koning. De heer De Koning was vanaf 1934 tot begin ja ren '70 als bakker gevestigd aan het Kerkplein. Naast zijn werkzaamheden heeft de heer De Koning zich bijzonder in gezet in het kerkelijk leven en het verenigingsleven. Zo was hij meer dan 40 jaar lang leider van de zon dagsschool en vele jaren ouderling van de Hervormde Kerk. De Koning zat jarenlang in het bestuur van de Middenstandsvereniging, waarvan enkele jaren als voorzitter. De heer De Koning was nu nog lid van de beheerkommissie van het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw. Mocht zijn inmiddels al weer jaren verdwenen bakkerij een lege plaats aan het Kerkplein achterlaten, zijn overlijden doet dit zeker in de Bruse gemeenschap. Stroomaggregaat gestolen Uit de op het parkeerterrein bij de jachthaven van Aquadelta gepar keerd staande auto van G. J. v. 't H. uit Oosterland werd dinsdagmiddag een strpomaggregaat ontvreemd, ter waarde van 1500, Diefstal fiets Mevrouw A. M. W. uit Bru deed pas gisteren aangifte van de diefstal van haar fiets die tijdelijk gestald was bij de bushalte aan de rijksweg. De fiets wordt sinds 11 maart vermist. Diefstal helm Een cross-helm ter waarde van 150,— werd woensdagmiddag los gekoppeld van de brommer van N. K. uit Zierikzee, toen deze aan het bow len was op de baan in Aquadelta. Het gebeurde omstreeks 15.00 uur. Jaarvergadering Chr. School De Vereniging tot bevordering van het Christelijk Schoolonderwijs te Bruinisse nodigt de leden uit voor de jaarvergadering op vrijdag 30 maart in het schoolgebouw aan de Mo lenstraat. Aanvang half acht. Leerlingen uit klas zes zullen het een en ander laten horen en zien uit het dagelijks schoolgebeuren. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de heren Dorst, Van de Bos en Kempe. Voorts zal er een nieuw (ontwerp) huishoudelijk regle ment en een (ontwerp) medezeggen schapsraadreglement worden besproken en vinden verkiezingen plaats voor de ouderkommissie en de medezeggenschapsraad ZIERIKZEE - Het postkantoor in Zierikzee is alleen toegankelijk via een trapje. Invailiden en slecht ter been zijnde mensen komen hier derhalve weieens voor problemen te staan. P.v.d.A.-raadslid de heer H. Asma informeerde maan dagavond tijdens de raadsvergadering naar aanleiding van de vaststelling van een wijziging in de Bouwverordening of de gemeente de P.T.T. nu dwingende maatregelen kan opleggen ten aanzien van de bereikbaarheid van het postkan toor. Burgemeerster Th. H. de Meester moest daar ontkennend op antwoorden. Verder liet hij weten dat dit punt in het verleden al uitgebreid aan de orde is geweest en dat de P.T.T. het verzoek op grond van het kostenaspekt voorlopig heeft afgewezen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4