Raad Zierikzee akkoord met aankoop molen „Den Haas" Architekt lanceert projekt H-woningen Gevolg ekonomische recessie goed voelbaar bij I.S.D. Tracé Dammenweg Tegenzet burgemeester in slepend konflikt NOORDWELLE DRUKKERIJ Woningbouw in Middenschouwen Muziekmiddag in Zonnemaire Bedreiging met sabel ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 22 maart 1981 Nr. 23495 3 Eerste stap naar restauratie ZIERIKZEE - Zonder op- of aanmerkingen besloot de gemeenteraad van Zierikzee maandagavond tot aankoop van korenmolen „Den Haas" op het Bolwerk voor een bedrag van 60.000,—. Ondanks dat het kollege deze prijs zeer hoog achtte, werd de raad voorgesteld de over eengekomen prijs te aanvaarden, omdat de molen een zeer essentieel onderdeel vormt van het stadsbeeld en slechts verwerving door de gemeente volgens b. en w. de mogelijkheid biedt om binnen afzienbare tijd een alge hele restauratie - eventueel in fasen - te bewerkstelligen. De raad bleek zich met dit voorstel te kunnen verenigen en besloot una niem tot aankoop van molen „Den Haas", die er sinds de zomer vorig jaar wat droevig bijstaat zonder wie ken. Internationale uitwisselingen blijft een onderwerp waar de raad van Zierikzee niet over uit komt gesproken sinds daar door de diverse frakties verschillende standpunten over zijn ingenomen. Maandagavond kwam een voorstel aan de orde een subsidie te verstrekken aan de Ko ninklijke Harmonie „Kunst en Eer" in de vervoerskosten wegens het be zoek aan St. Hilaire in het kader van het negenhonderd jarig bestaan van deze jumelagestad. In de gemeentebegroting werd reeds een bedrag van 5.000,— ge raamd voor het bezoek van de ge meentelijke delegatie aan St. Hilai re. De totale kosten zullen echter vol gens de raming 7.000,— bedragen, zodat de raad een extra bedrag van 2.000,— werd gevraagd. De frakties van P.v.d.A. en V.V.D. vonden het vanzelfsprekend dat deze subsidie wordt verleend. Zes leden van de raad stemden tegen, te weten de leden van de R.U. en de C.D.A.- fraktie. Jumelage of niet? Een volgend voorstel in het kader van de internationale uitwisselingen betrof het verlenen van een subsidie van in totaal 1.500,— aan de Mr. Bakkergroep te Zierikzee in verband met een bezoek aan Hatfield in de zo mer van 1984. Ook C.D.A.-wethouder P. de Rijke kon zich in dit geval wel met de subsidie op zich verenigen, echter hij was van mening, dat deze subsidie toegekend diende te worden in het kader van de bevordering van jeugdaktiviteiten en niet in het ka der van de internationale uitwisse lingen. De eigen kosten per deelne mer van de Mr. Bakkergroep zullen met in achtneming van de subsidie toch nog ruim 300,bedragen. r Het kollegevoorstel week! overi gens af van het advies van dé kom missie internationale uitwisselin gen, die er niet voor voelde het be drag van 1.500,— beschikbaar te stellen. „Ik was niet aanwezig bij die kom-, missievergadering en ik stem voor", liet V.V.D.-raadslid de heer L. Bécu heel lakoniek weten. Ook de C.D.A.- fraktie liet bij monde van de heer C. Legemaate weten voor het verlenen van deze subsidie te zijn, mede gezien de eigen bijdrage van de deelnemers. „Heel krenterig" P.v.d.A.-woordvoerder H. Asma had in in de kommissie wel tegen gestemd, maar had zichzelf achteraf „heel krenterig" gevonden. Hij was het niet eens met wethouder De Rij ke, dat het hier geen jumelage-akti- viteit betrof. Volgens hem was hier juist sprake van jumelage in de ruimste zin des woords. De heer Asma kwam terug van zijn eerder in genomen standpunt en vond dat de subsidie aan de Mr. Bakkergroep wel verleend diende te worden. De R.U.-fraktie keerde zich reeds enkele jaren geleden tegen de inter nationale uitwisselingen en stemde derhalve thans ook tegen het verle nen van deze bijdrage. P.v.d.A.-frak- tievoorzitter D. van der Wekken wil de graag weten uit welke pot dit kre diet nu gevoteerd gaat worden, maar hij kreeg daar geen rechtstreeks ant woord van wethouder De Rijke op. Met de stem van de R.U.-fraktie te gen ging de raad tenslotte akkoord met de subsidie van 1.500,— aan de Mr. Bakkergroep. Overeenkomstig het advies van de onderwijskommissie ging de raad akkoord met de vaststelling van het spreidingsplan openbare basisscho len. De heer Van der Wekken zag in de voorliggende prognosecijfers een garantie, dat drie openbare basis scholen in Zierikzee levensvatbaar heid hebben. Evenals mevrouw M. A. Bij de Vaate-Roozendaal (CDA) sprak hij zijn vreugde uit over de over eenstemming, die bereikt kon wor den met het bestuur van de Nutskleu- terschool over de totstandkoming van een geïntegreerde basisschool in de Raamstraat. De raad besloot verder tot vaststel ling van het gemeentelijk rampen plan. „Een naslagwerk, geen kant- en-klaar-concept om elke ramp mee te lijf te gaan", aldus raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester. Ook de heer Legemaate sprak van een „zeer zinvol stuk", dat echter wel dikwijls bijgeschaafd zal moeten worden. Hij verzocht het kollege in de mededelingenrubriek van de ge meente de bevolking weer eens tekst en uitleg te geven hoe gehandeld dient te worden na het alarm van de sirene. Een door hem uitgevoerd mini-onderzoekje had uitgewezen, dat vrijwel niemand daarmee op de hoogte is. Toetsing V.V.D..-fraktievoorzitter J. J. Ge- leijnse zei grote waarde te hechten aan de toetsing van het rampenplan en informeerde of dit werkelijk zal gebeuren zoals in de betreffende arti kelen omschreven. De voorzitter liet weten, dat het rampenplan inder daad steeds geaktualiseerd en ge toetst zal worden. De raad ging akkoord met de vaststelling van een voorbereidings- besluit ten behoeve van gebied in bestemmingsplan „Woonwagencen trum Klerksweg" in het kader van de aanleg van het woonwagencen trum. Een en ander had te maken met het feit, dat het schetsontwerp voor de aanleg van het woonwagencen trum op sommige punten afweek van het bestemmingsplan. Het schetson- derwerp is mede in overleg met de woonwagenbewoners tot stand geko men. De heer C. Bij de Vaate (CDA) in formeerde of deze wijzigingen ook fi nanciële konsekwenties voor de ge meente zullen hebben. De. voorzitter verwachtte niet dat ze kostenverho gend zullen werken, maar was ander- Brief bestuur Corneliastichting ZIERIKZEE - Burgemeester Th. H. de Meester greep de behandeling van de ingekomen stukken maandaga vond tijdens de Zierikzeese gemeenteraadsvergadering aan om van zijn kant weer een reaktie te laten horen in het persoonlijk wordende konflikt tussen hem en de voorzitter van het bestuur van de Corneliastichting, de heer A. L. van Geesbergen. Niemand van de raadsfrak- ties bracht de brief van het bestuur van de Corneliastich ting ter sprake, maar de raadsvoorzitter zei er toch be hoefte aan te hebben er zelf iets op te zeggen. Hij wilde niet tegenspreken, dat de planvoorbereiding voor de bouw van een nieuw verpleegtehuis inderdaad vijf zes jaar KAN duren als de maximale termijnen in acht worden genomen. Zelf had hij echter de erva ring, uit hoofde van zijn bestuurslid maatschap van de Oosterschelde zie kenhuizen, dat ook uitgegaan kan wórden van minimale termijnen, zo dat de voorbereidingsfase slechts 2Va jaar in beslag behoeft te nemen. Laatste „Als men aan mijn oordeel twij felt, moet men maar de afdeling planning en bouwzaken van het mi nisterie van WVC opbellen", liet de burgemeester weten en hij zei dat zelf ook te hebben gedaan. Dit was het laatste wat hij over deze zaak kwijt wilde. Hij besloot met de hoop uit te spreken, dat de bejaarden in de zijds wel pessimistisch gestemd over het uiteindelijke financiële plaatje voor het gehele woonwagencentrum, dat naar zijn mening nog de nodige problemen zal gaan opleveren. De raad ging akkoord met het voorstel een krediet te voteren ten behoeve van de inrichting en het ge bruik van de Noordhavenpoort als expositie-ruimte nadat de maritieme kollektie naar het Gravensteen zal zijn overgebracht. De heer Asma zei blij te zijn, dat het kollege in deze het advies van de museumkommissie had overgenomen. Beetje moeite had hij echter wel met de inmiddels ge plande tentoonstelling „honderd jaar Oranjevorstinnen in Nederland". Hij zei zich persoonlijk leukere exposities te kunnen voor stellen en informeerde of er reeds dwingende afspraken waren ge maakt. De voorzitter liet weten dat de mogelijkheid voor deze ten toonstelling reeds lang tevoren werd toegezegd in het Gravensteen. Nu die ruimte echter geheel gebruikt zal worden voor het maritiem museum achtte het kollege het niet meer dan een plicht de toegezegde expositie in de Noordhavenpoort te laten plaats vinden. Ten opzichte van de organi satoren achtte het gemeentebestuur het in dit opzicht ook een ereschuld de extra kosten voor het nodige toe zicht voor haar rekening te nemen. Beveiligings apparatuur Een krediet van 714,— werd door de raad beschikbaar gesteld voor de aanschaf van beveiligingsappara tuur ten behoeve van de scholen. Met deze apparatuur zullen waardevolle zaken als videorecorders, stencilma chines en dergelijke voorzien kunnen worden van een onuitwisbaar stem pel, hetgeen preventief zal moeten werken ten opzichte van diefstal. Me vrouw Bij de Vaate verzocht het kol lege in dit verband de nodige publici teit te geven aan het ingebruiknemen van deze apparatuur. Zij kreeg des gevraagd ook de toezegging, dat ook andere instellingen van de appara tuur gebruik zullen kunnen maken. De heer Th. C. Riddersma werd door de raad met algemene stemmen benoemd tot onderwijzer in vaste dienst aan de Beatrixschool. De heer Geleijnse was van mening, dat hier sprake was van een onjuiste gang van zaken, omdat betrokkene tot en met 16 februari dit jaar was benoemd tot leerkracht in tijdelijke dienst en dat het raadsbesluit tot vaste aan stelling derhalve voor die datum ge nomen had moeten worden. Wethouder J. Groen kon niet an ders dan erkennen dat het raads besluit hier inderdaad slechts een formaliteit betrof en zegde de V.V.D.- woordvoerder toe, dat hij de opmer king mee zou nemen. MIDDENSCHOUWEN - Afgelopen dinsdag voltooide Bouwbedrijf Prin ce vier huurwoningen te Scharendij- ke, die in opdracht van Beter Wonen werden gebouwd. Deze woningen liggen aan de Ka millestraat. Het zijn kleine gezins woningen met 3 slaapkamers. De ka le huur bedraagt 460,— per maand. De woningen zijn inmiddels ver huurd. Nieuwbouw Het woningontwerp is van archi tectenbureau Leo de Jonge uit Rot terdam. Dit jaar zal Beter Wonen het zelfde woningtype laten bouwen in Ellemeet (3 woningen) en in Kerk- werve (waarschijnlijk 8 woningen). Voor Kerkwerve gaan de gedach ten uit naar een lokatie achter de Zuidkerkestraat (op het „oude sport veld") en voordSllemeet naar de Hee- renisstraat achter de Burg. de Brui- nestraat. De gemeente Middenschou wen voert besprekingen met de pro vincie over deze bouw, die nog niet zijn afgerond. ZONNEMA1RE - Harmonievereni ging „Nut en Uitspanning" organi seert samen met het koor van de Plattelandsvrouwen op zaterdag middag 24 maart een middag vol zang en muziek in het dorpshuis. Aan het programma werken verder nog mee: het koor van de bejaardensoos van Zonnemaire, de drumband van ,,N en U" en boerenkapel „De Grut tepikkers". Aanvang van dit muzi kaal festijn: 14.00 uur. Omdat het dit jaar 25 jaar geleden is dat de „Gruttepikkers" voor het eerst optraden, zullen zij de middag openen met een optreden met num mers uit die afgelopen 25 jaar. Hier na zingt het bejaardensoos onder lei ding van de heer C. de Vlieger. De Gruttepikkers in nieuwe stijl onder leiding van kapelmeester S. Duin- houwer keren hierna terug op het po dium, gevolgd door de dames van de plattelandsvrouwen. Mar van de Veer dirigeert dit koor. Instruktuur M. C. M. Rievers met zijn drumband vult het deel voor de pauze waarin de dames van het koor een verloting houden om de kosten te drukken. Na de pauze het tweede optreden van het plattelandskoor, maar nu met ver sterking. Dit zal de grootste verras sing van de middag worden. De uit smijter is voor „Nut en Uitspanning, die onder leidig van dirigent E. A. de Looff opent met een pittige mars ge volg door enkele nummers uit het nieuwe seizoen-programma. Zo wordt er onder meer een gedeelte uit het klarinet-koncert van Jan van der Waart gespeeld waar Leo van Nieu-' huyze soleert. Het totale programma duurt tot ongéveer/^ës uur in de mid dag: iederebelangstellende is wel kom, de toegang tot het dorpshuis is gratis. „Exklusief karakter RENESSE - Architek ten bureau J. C. Hagendoorn uit Renesse heeft het plan om langs het Stoofwekken te Renesse een aantal woningen in de vrije sektor neer te zetten in samenwerking met L. Mooijaart's bouwbedrijf uit Oude Tonge. Volgens het vigerende bestemmingsplan mogen er acht woningen komen. Deze zogenaamde H-woningen (de H van haalbaarheid en Hogendoorn) zijn ontworpen door Jan Hogen- doorn en zijn bedoeld voor de bevolkingsgroep, die twijfelt over wel of niet een huis kopen of in een huurwoning van honderden guldens per maand te blijven zitten. Architekt Hogendoorn met de maquette. De woningen kunnen zowel los als in rijtjesvorm worden neergezet en kosten 93.500,- exklusief grond. De grondprijs wordt geraamd op circa 20.000,-. Architekt Hogendoorn heeft deze woningen ontworpen om de aspi rant kopers tegemoet te komen. De ekonomische recessie heeft er bij ve le mensen voor gezorgd dat zij af moesten zien van een eigen woning, maar Hogendoorn denkt met deze prijs een aantal kopers warm te kun nen maken voor een eigen huis. Volgens de architekt is het bijzondere van het ontwerp dat ondanks de woonvorm .rijtjeshuis" niet één pand gelijk is aan een ander. „De H-woning is kreatiever, speelser, stijlvol ler, omdat de woningen verspringen ten opzichte van elkaar. Elke wo ning heeft daardoor een exklusief karakter en dat is zowel voor de be woners als voor het aanzien van een woonwijk heel belangrijk", meent Hogendoorn. In het ontwerp is al rekening gehouden met eventuele uit breiding, die zowel boven als beneden kan plaatsvinden op zogenaamde uitbreidingsterrassen. De huizen kunnen zowel in de vrije sektor als in de premiesektor en in de huursektor worden neergezet. Bij de laatste groepering zal een wo ningbouwvereniging worden ingeschakeld. De panden zijn 8.40 m lang en 5.10 m breed. De basis woning bestaat uit een woonkamer, twee slaapkamers, een entree, een hal, een keuken, een berging en een badkamer met bad. De oppervlakte van de woonka mer varieert van 27-32 m2. Alle woningen kunnen zelf hun verwarming regelen. De kozijnen zijn van kunststof, het huis is goed geisoleerd, is voorzien van dubbel glas, en kent vloerverwarming. De maandlasten komen bij een annuïtienhypotheek over dertig jaar, honderd procent fi nanciering en na aftrek van fiscale lasten op circa 570,-. Advertentie voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 ZIERIKZEE - Een inwoner uit Dreischor, R. v. O., heeft woensdag middag rond 16.00 uur een medewer ker van de sociale dienst met een sa bel bedreigd. De uitkering van v. O. werd ingetrokken, waarna de man op het kantoor zijn ongenoegen kwam uiten over de „verziekte Ne derlandse maatschappij", zoals hij het uitdrukte. De politie haalde de man later in zijn woonplaats op voor een verhoor, waarna de sabelzwaaier weer in vrijheid werd gesteld. Hij zal zich tezijnertijd dienen te verant woorden voor zijn onbezonnen daad. DEN HAAG - De alternatieven van de vakbeweging zijn voldoende om het mogelijk te maken dat de uitkeringen per 1 juli niet naar 70 procent hoeven te worden verlaagd, vindt CDA-frak- tieleider De Vries. Hij zei dat woens dag voor de NCRV-radio na afloop van een gesprek van zijn fraktae met een delegatie van het CNV. Beschouwing bij rekening 1982 ZIERIKZEE - De gevolgen van de ekonomische recessie zijn bij de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen- Duiveland/Sint Philipsland goed voelbaar geworden. Dat blijkt uit een toelichting van I.S.D.-direkteur J. A. van der Broeke bij de rekening 1982, die woensdagavond tijdens een openbare bestuursvergadering voorlopig werd vast gesteld. Met name in de regelingen W.W. V. en R.W.W. bleken de aantallen uit keringsgerechtigden het sterkst te zyn toegenomen. Aan het begin van het rekeningjaar bedroeg het aantal cliënten: 727. Aan het eind waren dat er. 960; een stijging derhalve van 32%. De heer Van der Broeke schrijft in zijn beschouwing, dat deze lijn zich in 1983 heeft voortgezet Op 31 decem ber 1983 werden een aantal cliënten genoteerd van 1155 (op maandbasis). Daarnaast nam ook het aantal aan vragen om individuele huursubsidie met 320 toe en moeten in het reke ningjaar 824 aanvragen voor een een malige uitkering worden verwerkt Het werk voor de I.S.D. is in de afgelopen twee jaar dan ook enorm toegenomen. Organisatorisch schiep Wens Westerschouwen Corneliastichting niet nog langer op hun nieuwe verpleegtehuis zullen moeten wachten en dat de eerste paal ervoor nog dit jaar de grond in zal gaan, hoewel hij daar persoonlijk nog niet zo zeker van was. „Ik heb er geen enkele behoefte aan deze materie nog verder op te ra kelen; er moet maar zo snel mogelijk gebouwd gaan worden", vond RU- woordvoerder K. T. de Jonge. PvdA-fraktievoorzitter D. van der Wekken toonde zich onaangenaam verrast door het feit, dat de burge meester nu voor de tweede maal deze zaak in een openbare raadsvergade ring aan de orde stelde. Van der Wek ken zei er geen behoefte aan te heb ben elke punt en komma in deze uit te spellen. „Dat kan ik me voorstel len, het betrof u ook niet persoonlijk, maar mij wel", was daarop de re pliek van de burgemeester. BURGH-HAAMSTEDE - Tijdens de informatie-avond over het ontwerp-bestemmingsplan betref fende de Kom van Haamstede, die woensdagavond 7 maart in het ge meentehuis te Haamstede werd ge houden, kwam ook zijdelings de aan leg van de zogenaamde Dammenweg aan de orde. In de struktuurschets van de ge meente Westerschouwen, die eind vo rig jaar is vastgesteld door de ge meenteraad, staat de gewenste route van de Dammenweg aangegeven. De ze begint bij de Brouwersdam. loopt door tot aan Serooskerke. volgt de Serooskerkseweg en verdwijnt ter hoogte van de afslag Luchtenburgse weg in het landbouwgebied ten zuid westen van Haamstede in de richting van de damaanzet. De lengte van de route vanaf Serooskerke tot aan de damaanzet bedraagt ongeveer 8 km. Rijkswaterstaat ziet echter een goed kopere oplossing in het benutten van de Kraayesteinweg. Over het defini tieve tracé bestaat nog geen zeker heid. Ontsluitingsweg Om met name de kern Haamstede te ontlasten vindt het gemeente bestuur het gewenst dat er een nieu we ontsluitingsweg wordt aange legd. Momenteel passeren op een drukke zomerse dag 6020 voertuigen per etmaal de Burghseweg, die tus sen de kernen Burgh en Haamstede loopt. De meeste vakantiegangers, die naar Burgh willen nemen de rou te door Haamstede. Het gemeente bestuur denkt door het aanleggen van een nieuwe ontsluitingsweg de kern Haamstede te ontlasten. Deze weg zal volgens plan langs het bestaande sportveld in Haamstede komen te liggen. deze toename grote problemen. Om het werk het hoofd te bieden werden maatregelen genomen, zoals het terug brengen van de spreekuren in de ge meenten in de regio tot eenmaal per maand, het aanstellen van twee perso neelsleden en het besluit tot aanschaf van een computer waardoor een ver dergaande automatisering kan worden doorgevoerd. Door het treffen van de ze maatregelen is het, volgens de LS.D.- direkteur, mogelijk de groei in het werk op adekwate wijze het hoofd te bieden. Verder wordt in deze beschouwing op een ander probleem gewezen: de verandering in wetgeving, die met een zo grote frekwentie en een vaak zo ingrijpend karakter over de hoof den van de diensten wordt uitgestort, dat het nog verwonderlijk mag wor den genoemd, dat er zo weinig mis gaat Volgens de heer Van der Broe* ke pleit dit voor de kwaliteit va i de werkers bij de LS.D. Wat de kosten van algemeen beheer betreft is het jaar 1982 gunstig verlo pen. Er werd een positief resultaat ge boekt van f 129.254,72. Dit bedrag wordt gebruikt voor financiering van de schijvencomputer. Het geraamde bedrag per inwoner voor 1982 bedroeg f 28,90. Omdat de werkelijke uitgaven de ramingen niet hebben overschre den behoeft de gemeenten niet om aanvulling te worden gevraagd De werkelijke kosten van sociale zorg hebben de ramingen met een be drag van f 5.446.403,34 overtroffen. Dit is het gevolg van de stijging van het aantal uitkeringsgerechtigden. De in komsten bedroegen f 23.191.180,36, zodat in totaliteit een bedrag van fl.060.114,98 voor rekening van de ge zamenlijke gemeenten blijft Aandeel gemeenten In vergelijking met het voorgaand jaar zijn de voor rekening van de ge meenten gebleven kosten met een be drag van f 202.127,12 gestegea Per hoofd van de bevolking was dat nog f 27,81. De niet door het rijk voor ver goeding in aanmerking komende kos ten, moeten door de gemeenten uit de algemene middelen worden opge bracht Jaarlijks neemt het gemeente lijk aandeel in cleze kosten toe. Temeer omdat de W.W.V. aangepast is, waar door een steeds toenemend beroep op de R.W.W. moet worden gedaan. De LS.D.-direkteur wijst erop, dat voor 1984 een iets gunstiger kostenbeeld naar voren zal komen, als gevolg van een ander financieringssysteem voor de bejaardenoorden. Wat het oplopen van de werkloos heid en dus de uitkeringsbestanden betreft, zal voorlopig nog rekening moeten worden gehouden met ver- dergaande stijgingen, zij het in een minder snel tempo, aldus de toelich ting bij de rekening 1982. Uitgever B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. AdvertentietarJeven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6.04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3