ma^ïïMioap GS geeft vergunning ombouw kolencentrale diensten PSP-fraktie mobiliseert rookgasontzwavelingslobby De Concertzaal in Zierikzee Winsemius teleurgesteld over kolencentrale Milieugroepen willen schorsing vergunning kolencentrale PZEM WB1 Meer buitenlands geld op girobetaalkaart Zomertijd ingeburgerd PZEM-centrale in Borssele hoeft slechts 50 te worden ontzwaveld Volledige ontzwaveling gaat verbruikers geld kosten In Borssele 2 „Via een soort chantagepolitiek probeert de SEP nog meer geld uit de zak van de overheid te kloppen. De aandeelhoudersvergadering van de SEP, waar de provinciale politiek een hartig woordje meespreekt, moet daaraan paal en perk stellen", zo meent- de PSP-fraktie. Het „onzinni ge besluit", dat uiteindelijk toch moet worden teruggedraaid wegens de schade van de zure regen, waar voor de elektrische centrales voorna melijk verantwoordelijk zijn, moet ongedaan worden gemaakt. De PSP heeft daartoe zijn politieke vertegen woordigers in provinciale staten op geroepen tot aktie. De Zeeuwse milieu-organisaties zeggen, dat het terugdringen van de uitstoot van zure stoffen nood zakelijk is en dat nu te bouwen in stallaties de gemakkelijkste mo gelijkheid vormen om meer uit stoot te voorkomen. Zowel natuur en milieu als de landbouw en fruitteelt zullen hiervan schade ondervinden. Het is een staaltje van bestuurlijk onvermogen dat dit besluit genomen is terwijl zo wel provinciale staten van Zee land als de Tweede Kamer zich voor volledige ontzwaveling heb ben uitgesproken en bovendien minister Winsemius heeft aange kondigd om binnen tien jaar met maatregelen te komen die alsnog een volledige rookgasontzwave- In weerwil van een aanbod van mi nister Winsemius om 20 miljoen, en van de provincie Zeeland om 6,5 mil joen bij te dragen in de kosten van volledige ontzwaveling, wil de SEP niet verder gaan dan een ontzwave ling van 50 procent. Volledige ont zwaveling kost namelijk 53 miljoen gulden meer dan 50 procent ontzwa veling. De centrale kan op dit moment niet verplicht worden tot volledige aan passing, hoewel Winsemius op ter mijn strengere wettelijke bepalingen in het vooruitzicht heeft gesteld. ling vereisen. Het is ook een uit ing van onwil van de SEP (Samen werkende Elektriciteits Produ centen, die de ombouw van de cen trale op kolen leidt) en de Provin ciale Zeeuwse Energie Maatschap pij (PZEM) om milieuschade te voorkomen, zelfs nu de overheid een omvangrijke extra subsidie beschikbaar wil stellen en waar door de uiteindelijke elektrici teitsprijs maar een fraktie zou stijgen, aldus de milieugroepen. ZCO en de VMZ zijn steeds van mening geweest dat het financiële voordeel van kolenstook voor de elektriciteitsproduktie niet op kosten van het milieu verkregen mag worden. was aangedrongen op opslag in silo's: het vochtgehalte van de vlie gas mag niet te veel oplopen door in dringing van neerslag, anders nemen de afzetmogelijkheden af. Volgens de milieu-inspektie verschillen de kosten van open en gesloten opslag weinig. De PZEM heeft becijferd dat opslag in silo's (er is uitgegaan van drie silo's van elk 35.000 m3) 1,6 mil joen per jaar duurder is dan open opslag. Voor de uit de rookgassen te van gen vliegas mogen elektrostatische vangers worden gebruikt. Het ge bruik van doekfilters - in verschil lende bezwaren was hierop aange drongen - verkeert volgens gs nog in een leerstadium. Het rendement van beide soorten filters ligt in dezelfde orde van grootte. Elektrostatische vangers kunnen volgens gs worden aangemerkt als de best uitvoerbare techniek. De totale ombouw van de centrale gaat ruim 800 miljoen gulden kosten. Er is al voor zeventig miljoen gulden werk uitbesteed aan de Koninklijke Maatschappij De Schelde in Vlissin- gen, die de ombouw verricht. SCHIPHOL - Minister Winsemius is teleurgesteld over het besluit van de provincie Zeeland om de PZEM vergunning te verlenen voor een ko lencentrale in Borssele op basis van vijftig procent rookgasontzwave ling. De minister zal op korte termijn hierover met de Tweede Kamer, die ook niet gelukkig is met het besluit, gaan praten. Dit heeft de minister woensdagmorgen op Schiphol mee gedeeld na zijn komst uit Ottawa. AMSTERDAM - Met ingang van 1 april kan met behulp van de girobe taalkaart in de meeste landen meer buitenlandse valuta worden opgeno men. Door koerswijzigingen en een ster kere gulden is het bedrag dat maxi maal kan worden opgenomen in 22 van de 35 landen verhoogd. Hieron der vallen de meeste Europese va kantielanden en Noord-Afrika, Is raël en Indonesië. Alleen in Zwitser land is het bedrag verlaagd, van 200 naar 150 Zwitserse frank. In de overi ge landen blijft het op te nemen be drag gelijk. Vanaf begin juli kan voortaan ook geld worden opgenomen in Japan. In 1200 Japanse postkantoren kan met de girobetaalkaart maximaal 20.000 yen worden opgenomen. Per keer mogen drie betaalkaarten gewisseld worden, aldus een woordvoerder van de PTT. PARIJS - Een misschien opzettelijk gestichte brand heeft woensdagavond 3.000 vierkante meter kantoon- en ar chiefruimte in de rechtervleugel van het gebouw van de onderwijs-, weten- schaps- en culturele organisatie van de Verenigde Naties, Unesco, in Parijs vernield. DEN HAAG - Het lijkt er op dat ie dereen in Nederland aan de zomer tijd gewend is. Sinds vorig jaar heeft de kommis sie Zomertijd geen enkele klacht mer gehad. Waarschijnlijk wordt de kom missie dan ook dit jaar of volgend jaar opgeheven. Het enige wat de kommissie nog probeerde te doen, was het Verenigd Koninkrijk en Ier land zo ver te krijgen dat zij ook op dezelfde dag als de rest van West- Europa op zouden met de zomertijd. Maar volgens een woordvoerder van de kommissie kan het ministerie van verkeer en waterstaat dat ook wel proberen zonder dat de speciale kom missie blijft bestaan. Dit jaar begint de zomertijd op zon dag 25 maart. In de nacht van zater dag op zondag wordt de klok om 2 uur een uur vooruit gezet. De zomer tijd zal gelden tot zondag 30 septem ber. Dan wordt de klok 's nachts om 3 uur weer een uur teruggezet. In Enge land en Ierland loopt de zomertijd tot 28 oktober. Alle andere EG-landen lopen gelijk met Nederland. Op korte termijn kan de minister volgens zijn zeggen weinig doen aan het provinciale besluit. Op langere termijn kan hij dat echter wel. Mi nister Winsemius stelde dat ook deze centrale in 1993 uitlaatgassen zal moeten uitstoten, die voor honderd procent zijn gezuiverd van zwaveldi oxide, de voornaamste veroorzaker van zure regen. Minister Winsemius kondigde aan eind dit jaar een ontwerp voor een al gemene maatregel van bestuur ge reed te willen hebben, gericht op alle centrales, waarbij de uitstoot van zwaveldioxidehoudende uitlaatgas sen onmogelijk wordt gemaakt. Deze wettelijke maatregel zal echter pas over een aantal jaren in werking kunnen treden. Milieu-oogpunt „Wij hebben al gezegd dat het uit milieu-oogpunt beter en tevens goed koper zou zijn de kolencentrale Bors sele meteen voor honderd procent te ontzwavelen, maar de Samenwer kende Elektriciteits Produktiebe- drijven (SEP) zijn kennelijk een an dere mening toegedaan", aldus de minister. Zoals bekend heeft het rijk aange boden om aan de investering, die ge moeid is met de ombouw van de bestaande centrale op kolen, twintig miljoen gulden bij te dragen. Samen met de 6,5 miljoen gulden die de pro vincie daarbij wilde doen zou dat hebben betekend dat de overheden de helft van de investeringskosten voor hun rekening hadden genomen. HEERLEN - De politie van Heerlen is er woensdag in geslaagd nog twee van de vijf arrestanten aan te houden die dinsdagmiddag waren ontsnapt uit het cellenblok van het Heerlense po litiebureau. Zaterdag 24 en zondag 25 maart Dokter W. Bontkes, Zierikzee, tel. (01110) 2280, neemt waar voor dokter Van Geer, dokter Vis ser en dokter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter Van Beek-Verbeek, Burghse- weg 54, Haamstede. Tel. (01115) 1861 neemt waar voor dokter Bruel, dokter Flach en dokter Stenger. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts R. C. A. Backer, Poststraat 14, Bruinisse, Tel. (01113) 2666, neemt waar voor geheel Schouwen- Duiveland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zuster Du Croo, Kloosterweg 30, Haamstede, tel. (01115) 1535 neemt waar voor Zierikzee. Zuster I. Dekker, Badhuisstraat 3, Nieuwerkerk. Tel. (01114) 1228, neemt waar voor Zierikzee, Bruinisse en Duiveland Zuster C. v. d. Haven, Haamstede, Bernardstraat 2, tel. (01115) 1423, neemt waar voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend ❖ah 9^00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcen trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100) 14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin-kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Donderdag 22 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Jan Wouter van den Doel school. Ouderavond. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Vrijdag 23 maart Zierikzee Voormalig scheikundelokaal R.S.G., Manhuisstraat. Officiële opening huisvesting Werkloosheidsprojekt Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land. 14.30 uur. Jan Wouter van den Doel school. Ouderavond. 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof. Breng eens een zonnetje. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering Toneelvereni ging „De Komedianten" met „Ge sprek met Londen". 19.30 uur. Zaterdag 24 maart Zierikzee Oud Gereformeerde Gemeente. Ver koping dameskrans. 13.30 - 16.30 uur. Kantine sportpark Bannink. Prijs- klaverjassen v.v. Zierikzee. 20.00 uur. Bioscoop. Moord in extase. 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Koncert fanfareorkest „De Hoop" uit Stellendam. 20.14 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering „Crescendo". 19.00 uur. Zondag 25 maart Zierikzee Bioscoop. Moord in extase. 14.00 en 20.00 uur. Maandag 26 maart Zierikzee Pr. Julianaschool, Jannewekken. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Huis van Nassau. Verenigingsraad- vergadering, Beter Wonen. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Voor jaarsvergadering Zierikzeesche On dernemers Centrale. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijf avond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijf avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Stadhuis. Gemeenteraadsvergade ring. 19.30 uur. Dinsdag 27 maart Zierikzee Marktzicht. Ledenvergadering PvdA. 20.00 uur. Concertzaal. „Momentopnamen", blijspel met Simone Rooskens en Ge rard Cox. 20.00 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw, Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Haamstede Hotel Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschou wen. 19.30 uur. Brouwershaven VerenigingsgebouwBejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Ozie-Wiezie-Wozie". 14.30 uur. Verenigingsgebouw. Bejaardenmid dag NCVB. 14.30 uur. Vrouwenontmoetingscentrum. The ma-avond „Mondigheid in de Ge zondheidszorg". 20.00 uur. Renesse Hotel de Zeeuwse Stromen. Mode show modeboetiek „La Ligne" Zie rikzee. 20.15 uur. Noordwelle Dorpshuis. Bijeenkomst N.B.v.P. 20.00 uur. Brouwershaven De Blokkendoos. Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Tonnenmagazijn. Kontaktavond van de vrijwillige hulpdienst Brouwers haven voor alle inwoners van de ge meente. 19.30 uur. Bruinisse Leeszaal van de bibliotheek. Schrijf- avond Amnesty International. Vanaf 19.00 uur. Donderdag 29 maart Brouwershaven De Blokkendoos. Vertrekpunt trim men. 9.00 tot 10.00 uur. Vrijdag 30 maart Zierikzee „Huis van Nassau" (Graanbeurs). Feestelijke jaarvergadering F.N.V. Schouwen-Duiveland met toneel voorstelling. 19.30 uur. Concertzaal. Filmavond Kon. Mij. Tuinbouw en Plantkunde „Groei en Bloei". 20.00 uur. Burgh-Haamstede Hotel Bom. Jaarvergadering Ring Promotion. 20.00 uur. Haamstede Geref. kerk. Voorlichtingsavond Chr. Sticht, voor hulp aan gewetens- vervolgden. 20.00 uur. Zaterdag 31 maart Noordwelle Dorpshuis/Ring. StrSoviering, vanaf 12.30 uur. Intocht strêorijders en ringsteken te paard, 14.30 uur. Prij suitreiking gevolgd door dans- en feestavond, 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Receptie viering eerste lustrum Buurtbus Schouwen-Duive land. 14.30 - 15.30 uur. Dinsdag 3 april Brouwershaven Verenigingsgebouw. Voorjaarsver gadering A.N.B.O. 14.30 uur. Woensdag 4 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Informatie hoorzitting gemeente Middenschou- wen. 20.00 uur. BORSSELE - Van de rookgassen van de om te bouwen konventionele centrale van de PZEM in Borssele hoeft slechts 50 procent te worden ontzwaveld. Op basis hier van hebben gedeputeerde staten van Zeeland de PZEM een vergunning gegeven voor de ombouw van de beide olie/gas-gestookte eenheden tot een gekombineerde op kolen/gas-gestookte eenheid. Zij houden daarmee vast aan de eerder gedane toezeggingen. Het overleg tussen de ministeries van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Orde ning en Milieubeheer en Ekonomische Zaken, de SEP en de provincie over de mogelijkheden van een verdergaan de ontzwaveling heeft, aldus gs, geen aanvaardbare re sultaten opgeleverd. Wel moet de PZEM ruimte reserve ren voor uitbouw van de 50%-ontzwavelingsinstallatie tot een volledige rookgasontzwaveling. Naar aanleiding van het ontwerp besluit zijn adviezen en bezwaren in gediend door de milieu-inspektie, camping Estancia in Borssele, D'66 regio Zeeland, Energie Komitee Zee land, Vereniging Mileuhygiëne Zee land en Zeeuws Coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en milieu bescherming, de gewestelijke raad voor Zeeland van het Landbouw schap, de gemeente Borssele en de ARNHEM - Indien alsnog besloten zou worden tot volledige ontzwave ling van de rookgassen van de toe komstige kolengestookte elektrici teitscentrale in Borssele, gaat dat de kleinverbruikers van stroom heel wat geld kosten. Volledige ontzwa veling maakt de 600 miljoen gulden kostende ombouw van de centrale in Borssele nog zeker 110 miljoen gul den duurder. De door minister Win semius (milieu) in dat verband toege zegde bijdrage van 20 miljoen is on voldoende. De meerprijs van 90 mil joen zal door de verbruikers moeten worden opgebracht. Dat hebben de Samenwerkende Elektriciteits Produktbedrijven (SEP) woensdag gezegd nadat een meerderheid van de Tweede kamer er dinsdag bij minister Winsemius op had aangedrongen zich niet zonder meer neer te leggen bij een „halve ontzwaveling" van de rookgassen van de centrale in Borssele. De SEP is fel tegen volledige ontzwaveling, omdat het ombouwprojekt dan te duur zal worden. stichting Natuur en milieu. De be zwaren waren niet alleen tegen de rookgasontzwaveling gericht. Kolenopslag De vergunning staat kolenopslag in de openlucht toe. Uit milieuhygië nisch oogpunt is er volgens gs geen sterke voorkeur voor opslag in silo's. De opslaghopen moeten worden besproeid opdat geen of minimale stofverspreiding optreedt. Het stof verspreidt zich overigens vooral bij de overslag, zodat beide vormen van opslag wat betreft stofoverlast el kaar niet veel ontlopen. De milieuinspektie had gs geadvi seerd opslag in silo's voor te schrij ven. In opdracht van de inspektie heeft het ingenieursbureau van de Hoogovens (ESTS) de kosten en voor delen van beide vormen van opslag onderzocht. Konklusie van de ESTS was dat silo's een financieel gelijk waardig alternatief kunnen vormen voor open opslag en wellicht zelfs goedkoper zijn; milieuhygiënisch zijn de verschillen beperkt. Later heeft ESTS als kanttekening bij het eigen rapport gesteld dat voor een energiecentrale - waar de betrouw baarheid een grote rol speelt -op dit ogenblik een open opslagsysteem te verkiezen valt boven opslag in silo's. De open opslag moet volgens de vergunning zo worden uitgevoerd dat in een later stadium zonodig een ondoorlatende laag kan worden aan gebracht om bodemverontreiniging te voorkomen. Gs vinden ook een open opslag voor (de uit de rookgassen gevangen) vliegas aanvaardbaar. Wel zal - voor- al.met het opg op de afzetmogelijkhe- den - moeten worden, voldaan aan de door provinciale waterstaat nader, te vs stellen eisen voor, dagwijze ep. fre- quentie van afdekken. Er mag niet meer dan 100.000 ton worden op geslagen. Door de milieu-inspektie DEN HAAG - De PSP-fraktie in de Tweede Kamer heeft dinsdag in een ver klaring scherp afstand genomen van de „uiterst botte weigering" van de klub van elektriciteitsproduktiemaatschappijen (SEP) om het rookgas van de nieuwe met kolen gestookte centrale in Borssele volledig van zwavel te ont doen. De PSP wijst erop dat er zowel in de kamer als in Zeeland politieke meer derheden zijn (PvdA plus CDA inklusief klein links) die volledige rookgas ontzwaveling steunen, en dat de overheid de helft van de kosten voor zijn re kening wil nemen. Advertentie vertoont a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondagmiddag 14.00 uur a.s. zondagavond 20.00 uur MANOUKvanderMEULEN TOON «BERG-ERICvan derDONK-HERO MULLER Scenario.. FEUXTHUSSEN - Montage,ME HABEIS - Muziek, ARTHUR CM Camera, ROBvanderDRIFT Producent, HENK BOS - Reoie, HANS SCHEEPMAKER 12 jaar Entreeprijs: zaal en balkon f 7,50 GOES - Het Zeeuws Coördinatie Orgaan voor Natuur, Landschap en Milieubescherming (ZCO) en de Vereniging Milieuhygiëne Zeeland (VMZ) zijn uiterst teleurgesteld over het verlenen van de vergunning voor de PZEM-kolencentrale op basis van 50 procent rookgasontzwave ling. Ze bezinnen zich op een beroep hiertegen bij de Raad van State.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2