I.S.D.-bestuur had veel moeite met houding van gemeenteraad Duiveland LENTE.... Spreidingsplan basisonderwijs goed ontvangen in gemeenteraad Middenschouwen Geen adhesie Zierikzee aan motie Veere DE ZIERIKZEESCHE COURANT V ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 22 MAART 1984 140ste jaargang Nr. 23495 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Ombouw kolencentrale Het besluit van gedeputeerde staten om de kolencentrale van dePZEM in Borssele voor 50% te ontzwavelen, valt niet overal even goed. (Pag. 2). Molen Den Haas De gemeenteraad van Zlerikzee heeft beslo ten om de molen „Den Haas" op het Bol werk aan te kopen. Te zijner tijd zal restau ratie volgen. (Pag. 3). Gevolgen van recessie De gevolgen van de ekonomische recessie in ons land is ook voor de Intergemeentelij ke Sociale Dienst goed merkbaar. (Pag. 3). Fraaie triomf Delta Sport-turnster Nynke Botterweg boekte tijdens het eerste Gym Grand Prix- toernooi in Dieren een fraaie triomf in haar sterk bezette klasse. (Pag. 6). De meest verbreide meningen en wat iedereen voor uitgemaakt houdt, verdienen dikwijls het meest onderzocht te worden. Lichtenberg Het huisvestingsplan zal in april volgend jaar gereed moeten zijn en gefaseerd worden uitgevoerd. Het spreidingsplan beoogt de vor ming (per 1 augustus 1985) van vier basisscholen in Middenschouwen, waarmee alle bestaande lagere scho len basisscholen zouden worden. Voor de openbare lagere school en de Ambtenaar op stoel van bestuurder Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Verwachting tot vrijdagavond: Nog een mooie dag Zonnige perioden en droog: mini mumtemperatuur omstreeks min 1 graad; middagtemperatuur van 7 graden op de Waddeneilanden tot 13 graden in Brabant en Limburg; wei nig wind, kracht 3 of minder. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m maandag 26 maart Zaterdag: Half tot zwaar bewolkt Kans op neerslag: 30%. Min.temp.; 0 gr. Middagtemp.: 9 gr. Windkracht: zuidoost 5 Zondag: Veel bewolking Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: zuid 4 Maandag: Wisselend bewolkt Kans op neerslag: 70%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 23 maart Zon op 6.36, onder 18.59 Maan op 1.59, onder 9.37 Laatste Kwartier: 24 maart (8.58) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 23 maart 7.04 19.24 0.40 13.16 Doodtij: 26 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook vrijdag verandert er in het weerbeeld nog weinig. Dat betekent, dat er opnieuw flink wat zon zal zijn. De temperatuur daalt 's nachts tot iets onder het vriespunt maar loopt overdag flink op. In Bra bant en Limburg kan het vrijdag 13 graden worden. Met name in het Waddengebied en in de kop van Noord-Holland blijft het echter aan zienlijk frisser door de luchtaanvoer over koud water. Veel wind is er morgen niet, de windkracht is 3 of minder, voorna melijk uit oost tot zuidoost. Tijdens het weekeinde slaat het weer om. Een depressie trekt dan dicht langs ons land naar het oosten. Vooral zon dag en maandag moet met wisselval lig weer en neerslag rekening gehou den worden. Het is daarbij niet on mogelijk, dat de neerslag gedurende enige tijd in de vorm van sneeuw valt. MIDDENSCHOUWEN - Nadat burgemeester en wet houders van Middenschouwen enig voorwerk hadden verricht met het maken van een notitie, heeft de gemeen teraad dinsdagavond met algemene stemmen de sprei dingsplannen voor het openbaar en het gehele basison derwijs vastgesteld. Kollege en medewerkers kregen komplimenten voor de samenstelling. „Een goed plan", zei PvdA-raadslid W. G. Renden. „Een duidelijk en hel der stuk", aldus VVD-er J. M. van Langeraad. C.N.S. te Kerkwerve zijn bijzondere maatregelen nodig om zover te ko men. Voor de openbare lagere school in Ellemeet en de bijzonder lagere school in Scharendijke kan dat zon der problemen verlopen. Huisvestingsplan Zowel Renden als Van Langeraad vroegen naar het huisvestingsplan, omdat met de invoering van de wet op het basisonderwijs een aanpas sing noodzakelijk is. Burgemeester W. den Boer liet weten, dat de kleu terscholen en de lagere scholen per augustus '85 nog niet alle onder één dak kunnen funktioneren. Voor Middenschouwen is het financieel niet op te brengen het haventje Flaau- wers, waarvan de kademuur hier bij laag water werd gefotografeerd, te herT.. stellen. Afgewacht wordt wat de stuurgroep Oosterschelde met het haventje voor heeft. Tweede leerkracht Kerkwerve Beide raadsleden vroegen even eens naar de situatie op de openbare school „Prinses Irene" te Kerkwer ve, waar wegens een tekort aan leer lingen de tweede arbeidsplaats op de tocht staat. „De bepalende teldatum 16 april zal worden afgewacht", al dus de raadsvoorzitter die meedeelde dat er inmiddels één leerling is bijge komen. (De school komt er nu nog één te kort om de tweede leerkracht aan te houden). Het kollege zal zich beraden over de te ondernemen stappen. De burge meester sprak de hoop uit, dat het niet nodig zal zijn naar het ministe rie te gaan. De ijzerkonstruktie aan beide zijden van dit dammetje van het haventje Flaauwers (bij de Heerenkeet) is er bijzonder slecht aan toe. Er werden vragen over de slechte toestand van het haventje gesteld in de raadsvergadering Midden schouwen. Haventje Flaauwers In de rondvraag vestigde Van Lan geraad de aandacht op de slechte toestand, waarin het haventje Flaau wers verkeert. Wethouder I. C. Pad mos beaamde, dat dit inderdaad het geval is. De wand is er slecht aan toe, evenals de ijzerkonstruktie. Er is een onderzoek verricht, maar de gemeen te kan het financieel niet opbrengen om er iets goeds van te maken, aldus Padmos. Bovendien is het raadzaam af te: wachten wat de Stuurgroep^ Oosterschelde met het haventje voor heeft. Bij de vaststelling van de twin tigste wijziging van de bouwverorde ning merkte burgemeester Den Boer nadrukkelijk op, dat deze verorde ning nog steeds onverkort van toe passing is. Recente berichtgeving zou een andere indruk kunnen wekken, maar: „Niet iedereen mag zo maar bouwen. De verordening is nog steeds volledig van kracht". Het resterende deel van. de agenda werd in een rekord-tempo afge werkt. Vastgesteld werden een huurovereenkomst met de tennisve reniging WIK te Kerkwerve, de vijf jarige afrekening exploitatiekosten kleuteronderwijs (van 1976 tot en met 1980) en de voorlopige exploita tiekosten openbaar kleuteronder wijs over 1981 en 1982. De tariefrege ling voor werken voor derden (uitge voerd door of vanwege de gemeente en voor gedane leveringen) werd met maximaal tien procent verhoogd. Maximale rookgasontzwaveling ZIERIKZEE - „Niet gehinderd door enige kennis van zaken", was een kanttekening die burgemeester Th. H. de Meester plaatste bij de motie van de gemeente Veere inzake het bevorderen van maximale rookgasontzwave ling van de om te bouwen konventionele elektriciteits centrale te Borssele. P.v.d.A.-fraktievoorzitter D. van der Wekken wilde graag enige toelichting op. R.U.-woordvoerder K. T. de Jonge wilde als vertegenwoordiger in de PZEM-vergadering graag het stand punt van de raad in deze weten en mevrouw M. A. Bij de Vaate- Roozendaal (CDA) vroeg zich af wat de gevolgen voor de tarieven van de kleinverbruikers zouden zijn als tot die maximale rookgasontzwaveling zou worden besloten. De raadsvoorzitter zei het moeilijk te vinden de hele materie in een paar woorden uit te leggen, maar deed toch een poging daartoe. Hij vond de motie van Veere wel zeer gemakke lijk gesteld. Gekompliceerd Als lid van de raad van bestuur van de PZEM zei hij inzicht te hebben in de kompliceerdheid van deze zaak. Hij was van mening, dat het gemak kelijk is om zwart/wit te stellen, dat een maximale rookgasontzwaveling beter is dan 50 7c als men inderdaad die keuze hebben. De voorzitter memoreerde het feit, dat de PZEM zich destijds had aange meld voor ombouw van de centrale in Borssele, nadat door de Samen werkende Energie Producenten (SEP) een studie werd verricht hoe in de toekomst energie geproduceerd dient te worden, gekoppeld aan de landelijke vraag. De voorzitter wees in dit verband op de enorme werkgelegenheid, die de ombouw van de centrale in Bors sele met zich zou meebrengen, even als de aanleg van een extra haven in het Sloegebicd, die nodig zou zijn voor de kolenaanvoer. De bewering dat de toenmalige staatssekretaris een maximale rook gasontzwaveling had nagestreefd, werd door hem als „onjuist" gekwa lificeerd. Volgens hem zou zij gene gen zijn geweest met 50 genoegen te nemen. Verder wees hij op het feit, dat in relatie met 50 rookgasontzwave ling uitsluitend vergunning zou wor den verleend voor het gebruik van kolen met 1,1 zwavelgehalte. Dit zou inhouden dat de totale uitstoot 73 zou bedragen, met andere woor den: een uitstoot van 23 bij 50 rookgasontzwveling. „Als PZEM hadden we daarin niet de keus; als de PZEM het niet geaksepteerd had, zou die centrale in Zeeland helemaal nooit gebouwd worden", aldus de voorzitter. Nu echter de landelijke trend zich gaat richten op een maximale rook gasontzwaveling verwachtte hij dat ook wettelijk naar een oplossing daarvoor zal worden gezocht. Dat een maximale rookgasontzwaveling echter gevolgen zal hebben voor de tarieven van de kleinverbruikers achtte hij zeer voor de hand liggend. Ondanks deze toelichting voelde de heer Van der Wekken er veel voor de motie van Veere te ondersteunen. Hij kon zich vinden in de omschrijving dat „Al het mogelijke gedaan dient te worden om te komen tot een maxi male rookgasontzwaveling". „Ik vind dat niet erg sympathiek. Je zou daarmee in twijfel trekken, dat Pro vinciale Staten en de PZEM ook stre ven naar het maximale haalbare", al dus de voorzitter. Duidelijk Ook C.D.A.-fraktievoorzitter de heer C. Bij de Vaate vond, dat pas ad hesie aan de motie betuigd zou moe ten worden als de raad inderdaad niet overtuigd zou zijn van het stre ven daartoe. Inmiddels was het vol gens hem volkomen duidelijk gewor den, dat ook de raad Zierikzee een maximale rookgasontzwaveling voorstond en in deze achtte hij het ook duidelijk wat de heer De Jonge als vertegenwoordiger in de PZEM- vergadering te doen stond. In dat laatste konden de heer Van der Wek ken en de overige leden van zijn frak- tie zich vinden en men besloot genoe gen te nemen met het voor kennisge ving aannemen van de motie Veere. oordeel werd geveld door raadsleden, die niet ter zakenkundig waren en die te veel gadden gekeken naar de nor men die voor de gemeenten gelden. I.S.D.-bestuurslid burgemeester C. Slabbekoorn toonde zich zeer ontstemd over deze gang van zaken. „Ik vind dat hier de ambtenaren op de stoel van de bestuurders gaan zitten". Hij betreur de het, dat op deze manier eigen be stuurders in openbare raadsvergade ringen beentje worden gelicht De heer Slabbekoorn vond het minderwaardig, dat ambtenaren een dergelijk advies geven en dat de raad er dan nog intrapt ook. Hij vroeg zich in deit verband af, wat er zou gebeuren als de I.S.D. niet zou reserveren en dan voor het doen van bepaalde investeringen achteraf bij de gemeenten zou moeten aanklop pen. Goed beleid Wethouder J. Groen, voorzitter van de I.S.D., zei de opmerkingen van de heer Slabbekoorn volledig te onder schrijven. Hij wees erop, dat de reser veringen in nauw overleg met de raden werden gedaan en noemde het dan ook onbegrijpelijk, dat een gemeenteraad er achteraf kritiek op heeft De heer Groen was van mening, dat het LS.D.- bestuur een goed beleid voert ten aan zien van de reserveringen en hij ver- wees in dit verband naar de aankoop van het pand aan de Oude Haven en de zeer noodzakelijke aankoop van de nieuwe komputer. Wethouder Bakker gaf te kennen, dat hem werd verzocht voorafgaand aan het nemen van bepaalde beslis singen in het I.S.D.-bestuur eerst ruggespraak met de raad of met het kollege te houden. Een verzoek waar volgens hem niet altijd aan voldaan zal kunnen worden. De voorzitter beaamde dat en achtte het zinnig de gemeente Duiveland een brief te schrijven, waarin duidelijk tot uiting zou komen, dat het LS.D.-be- stuur wordt gevormd door gemeente bestuurders die door hun eigen raad zijn afgevaardigd en het vertrouwen moeten genieten voor het nemen van beslissingen. Een afschrift van de brief zal naar de overige gemeenten worden gezonden. Vervolg pag. 4 ZIERIKZEE - De houding van de gemeenteraad van Duiveland is niet in goede aarde gevallen bij het bestuur van de Intergemeentelijke Sociale Dienst Schouwen-Dui- veland/Sint Philipsland. Dat bleek woensdagavond tij dens een openbare bestuursvergadering van de I.S.D. Af gevaardigde van het Duivelandse gemeentebestuur wet houder A. L. Bakker moest het I.S.D.-bestuur tot zijn spijt mededelen, dat zijn gemeenteraad het niet eens was met de wijze van reservering door de I.S.D. De gemeente raadsleden van Duiveland waren van mening, dat de financiële overschotten niet gereserveerd dienen te wor den, maar teruggestort moeten worden naar de gemeen ten. Wethouder Bakker noemde het hem deze boodschap had meegege- bijzonder jammer", dat zijn raad ven en was zelf van mening, dat het ZIERIKZEE - Onweerlegbaar is sinds enkele dagen de lente weer in het land. Dat bewijst niet alleen de kalender, maar ook de natuur. De natuur is (over dag) aangenaam en de flora openbaart zich weer, zij het nog op bescheiden schaal. Met een dikke jas aan is daarom best toeven op een bankje in het Ha venpark.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1