Bestuur „Groei en Bloei" heeft lente in het hoofd Gezinsbond Leger des Heils gaat gouden jubileum vieren Eervolle uitnodiging V.V.V.-informatrices Vastenaktie voor landloze boeren in Brazilië „Capritholen" in Zonnemaire Vakantiebeurzen Essen en Brussel Veel aktiviteiten op programma „De Hoop" uit Stellendam in dorpshuis van Renesse „Veel veranderd in vijftig jaar" ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 20 maart 1984 Nr. 23494 5 ZONNEMAIRE - In het dorpshuis van Zonnemaire organiseert de Ne derlandse Bond van Plattelands vrouwen op woensdag 28 maart een gezellige avond voor de leden van de afdeling Noordgouwe en omstreken. De caberetgroep „Capritholen" uit Tholen zal hier hun nieuwe program ma presenteren. In de pauze zal een grote verloting worden gehouden, ter versterking van de kas. De toegang is voor de le den gratis, belangstellenden betalen een kleine bijdrage. Aanvang van de avond: 20.00 uur. Op dinsdag 3 april brengt de afde ling een bezoek aan de fresiakweke rij van de familie Steenpoorte te Oosterland, met na afloop een na praat bijeenkomst in de Blauwe Keet. Zaterdag 24 maart is er een zang middag in het dorpshuis van Zonne maire, waar het koor van de Platte landsvrouwen zal optreden. Een kur- sus „Omgaan met geld" staat eve neens op het programma van de afde ling, de kursus wordt gehouden op 5 en 19 april en 10 en 17 mei. Mevrouw Stayer-Slager geeft een kursus „Anders eten" op 10 en 17 april en op 1 en 8 mei, in de huishoud school van Zierikzee. Tot slot maakt het bestuur van de afdeling melding, dat de afdeling op de oranjemarkt op 30 april in Zonnemaire ook met een kraam vertegenwoordigd wil zijn. Het plan is om poffertjes te gaan bakken en boeken te verkopen. De opbrengst zal bestemd zijn voor het koor. RENESSE - V.V.V.-informatrice mevrouw A. M. Dalebout-Van der Sloot zal tijdens de vakantie beurs in Essen van 28 maart tot en met I april infor matie verstrekken namens de gemeenschappelijke Nederlandse kust V.V.V.'s. ZIERIKZEE - Dit jaar wordt in Nederland voor de 24-ste keer de zoge naamde Vastenaktie gehouden, onder het motto „Om het recht van de zwaksten". Op Schouwen-Duiveland wordt de Aktie georganiseerd door de Caritas van de Willibrordusparochic te Zierikzee. De opbrengst zal dit jaar bestemd worden voorde „Landloze boeren" in Brazilië. Om aan de medewerkers(sters) de nodige informatie te verstrekken heeft de heer Joh. Simmers uit Den Haag, voorlichtingsfunktionaris van de CEBEMO, een uiteenzetting gegeven over de slechte omstandigheden waar onder deze mensen moeten leven en de oorzaken daarvan. Het gaat om kleine boeren in de deelstaat Parana, die door malafide praktijken van grootgrondbezitters en grote ondernemers van hun grond werden en nu nog worden verdreven. Velen van deze boeren proberen zich als rondtrekkend losarbeider een schamel bestaan te verwerven. Om deze praktijken een halt toe te roepen, heeft de Braziliaanse bis- schoppenkonferentic tien jaar geleden de Commissie Pastoral Da Terra (Pas torale grondkommissie) opgericht De kommissie probeert zowel op natio naal als op regionaal niveau op te ko men voor de rechten van de kleine boeren en landloze arbeiders. In vele bisdommen heeft de kom missie aktieve groepen, die veelal be staan uit plaatselijke religieuzen, pas torale werkers, advocaten en boeren. Deze groeperingen proberen samen de ontrechte boeren en landarbeiders te helpen zich te organiseren om op deze wijze de situatie te verbeteren. Een situatie, die wordt gekenmerkt door een onmenselijk lage levens standaard en ook doordat hen de meest normale mensenrechten wordt onthoudea De Zierikzeese parochie hoopt dat velen bereid zijn om de aktie te steu nen om daarmede de noodlijdende mensen in Brazilië te helpen. OUWERKERK - Met de lente voor de deur heeft het bestuur van de afdeling- Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde „Groei en Bloei" grote plannen om de komende tijd eens danig aan de weg te timmeren. Voorzitter de heer A. S. van Leeuwen te Haamstede en sekretaresse mevrouw C. G. Weps-Versteeg te Ouwerkerk tonen zich verheugd over het feit, dat de Schouwen-Duivelandse afdeling sinds de oprichting, drie jaar geleden een flinke stijging van het ledental heeft gekend, maar vinden tevens dat daar best nog enige groei in zit. Het lidmaatschap van „Groei en Bloei" geeft recht op ontvangst van het gelijknamige maandblad, dat bol staat van informatie op zeer breed gebied. De adviezen beperken zich niet tot bloemen - of moestuin, maar bevat ten ook informaite op het gebied van kamerplanten, droogbloemen enzo voort. Verder ontvangen de leden elk jaar een zogenaamd „groenpas- poort", met reduktiebonnen voor het bezoek aan evenementen en ten toonstellingen op plantkundig ge bied. Kursussen Het bestuur van de Schouwen-Dui velandse afdeling organiseert naast de maandelijkse bijeenkomsten met deskundige inleiders, diverse kur sussen. In dit verband zouden de bestuursleden het toejuichen dat de kontakten met de gemeentelijke plantsoenendiensten in de regio nog aanzienlijke worden verstevigd. On der meer in Zierikzee blijken die kontakten al optimaal te funktione- ren. Bij de start van „Groei en Bloei" in deze regio, op initiatief van de heer Van der Velde, distriktshoofd van de Plantenziektekundige dienst telde men 65 leden; dat bestand is inmid dels gegroeid tot 195. „Een zeer ge mêleerd gezelschap", volgens de voorzitter, die vindt dat mensen die van planten en bloemen houden „ei genlijk allemaal aardige mensen zijn". Op vrijdag 30 maart gaat de vereni ging naar buiten treden met een - vrij toegankelijke - filmavond in de Zie rikzeese Concertzaal. Vanaf 20.00 uur zal daar een nieuwe propagandafilm van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde worden vertoond, evenals een film over de flora en fauna in de Oosterschelde, getiteld „Onder de vloedlijn" en de film „Vier duindagen" over de in vloed van de jaargetijden in een duinlandschap. Tijdens de pauze van deze filmavond zal een verloting worden gehouden. Stekkenruilbeurs Een volgende grote aktiviteit op de „Groei en Bloei"-kalender is de stek kenruilbeurs op zaterdag 28 april bij kweker v. d. Velde aan de Oude Weg te Zierikzee. Tevens zullen door de vereniging tijdens deze dag fuchsia's tegen kostprijs worden aangeboden. Alle mensen, die stekjes over hebben kunnen die in de ochtenduren hier in leveren. Het onderlinge ruilen, met gesloten beurzen, vindt 's middags plaats. „Nederland is zo'n bloemenland, maar dat wordt veel te weinig tot uit ing gebracht", vinden de heer Van Leeuwen en mevrouw Weps. Ze ver wijzen naar Zwitserland en Oosten rijk, waar 's zomers alle balkonne tjes en vensterbanken zijn getooid met kleurrijke bloemen en planten. „Dat geeft zo'n feestelijk aanzien". De bestuursleden van „Groei en Bloei" vinden, dat die bloemen pracht ook in Nederland getoond zou moeten worden. Pogingen daartoe worden door de honderdvijftig afde lingen van deze vereniging vaak on dernomen. Schouwen-Duiveland zal daarin niet achterblijven. Geranium-Markt Op zaterdag 19 mei zal een zoge naamde Geraniu-Markt worden geor ganiseerd op de Vismarkt te Zierik zee. Alle regionale kwekers zullen worden uitgenodigd hun medewer king te verlenen en de Geraniumver eniging zal aanwezig zijn voor het to nen van allerlei noviteiten. Overi gens zal de markt zich niet beperken tot geraniums maar kunnen allerlei perkplanten verhandeld worden. Er varingen elders hebben geleerd, dat dit evenement borg staat voor een vrolijke, kleurrijke dag, die voor ve len een aansporing kan zijn ook eens een plantje aan de gevel te hangen. Het onderwerp „bestrijding" ligt ook binnen „Groei en Bloei" wat ge voelig. De Koninklijke Maatschappij werd ruim honderd jaar geleden op gericht door uitsluitend vakmensen. De laatste tintig jaar werden echter ook de liefhebbers toegelaten en dat verklaart ook de snelle groei der le den en de deskundigheid binnen de vereniging. Over het gebruik van bestrijdingsmiddelen wordt desal niettemin weieens verschillend ge dacht. "Het bestuur op Schouwen-Duive land wil een omstreden thema als dit echter niet geheel uit de weg gaan en is van plan in april een informatie avond over bakterievuur te beleg gen. Uiteraard worden in verenigings verband ook exkursies gemaakt. Een eclatant sukses bleek vorig jaar het bezoek aan de tuinen van Fabiola in Brussel. Voor dit jaar staat een be zichtiging van het arboretum „Trom penburg" te Rotterdam op het pro gramma. Tuinkeuringen Verder hoopt men in de toekomst ook nog eens te komen tot tuinkeu ringen. Deze houden in, dat parfiku- liere tuinen al of niet op verzoek driemaal per jaar worden gekeurd. Op grond van die keuringen kunnen dan diploma's voor het tuinonder houd worden toegekend. De huidige situatie geeft echter nog onvoldoen de aanleiding om dergelijke tuinkeu ringen uit te voeren. Als het aan de heer Van Leeuwen en mevrouw Weps lag, komt daar zeer snel verandering in. Belangstellenden kunnen zich rich ten tot de sekretaresse, tel. (01114)- 2525. De belangstelling voor die vaste bijeenkomsten op de donderdagmid dag van twee uur tot half vier in „De Lichtboei" is echter ook nu, na vijf tig jaren, nog altijd zeer groot. Van de dertig leden, geven wekelijks ruim twintig vrouwen acte de pre sence. Er wordt nu niet meer gehand werkt, zoals een halve eeuw geleden. De leiding van de Gezinsbond, bestaande naast zuster De Graaf, uit een aktieve assistent-sekretaresse in de persoon van zuster J. Westerbeke eii verder uit luitenant Annelies Dijkstra en zuster C. Clerx (penning- meesteresse), zorgt elke week weer voor een interessant onderwerp. Is dat nou niet een hele opgave om elke week weer voor iets leuks te zor gen? „Ja nou en of", luidt daarop het antwoord unaniem. Het kost de lei ding inderdaad heel wat hoofdbre kens om steeds maar weer een onder werp te bedenken, dat de leden zal aanspreken. Vaak worden deskundigen uitge nodigd onröv'er een bepaald thema of onderwerp iets te komen vertellen. Op andere keren wordt de middag op geanimeerde wijze doorgebracht met spelletjes als Babbelonie of iets der gelijks. De beeldbuis biedt weieens leuke ideeën voor de leiding. Het evangelisch bezigzijn vormt ook een belangrijk onderdeel op de bijeenkomsten van de Gezinsbond. De middag wordt altijd geopend met samenzang, gebed en het lezen van een tekst uit de bijbel. Overigens is de binding met het Leger des Heils geen voorwaarde om lid te zijn van de Gezinsbond. Vrouwen, die kiezen voor een andere geloofsovertuiging, kunnen desalniettemin lid zijn van de Gezinsbond. De inmiddels gouden bond wordt zoals gezegd gevormd door ongeveer dertig vrouwen. De gemiddelde leef tijd van de leden ligt vrij l^oog. Zuster De Graaf verklaart dat door het feit, dat jonge vrouwen tegen woordig veel meer taken of een baan buiten het gezin hebben en derhalve niet in staat zijn niiddagbijeen- komsten te bezoeken. Bij enkele korpsen elders in den lande werd derhalve besloten de Gezinsbondont moetingen te verplaatsen naar de avonduren, maar dat punt is in Zie rikzee nog niet ter sprake geweest. Eén der leden, die bijna vanaf het begin van het bestaan dc Gezinsbond (rouw heeft bezocht, is zuter G. West dorp. Het feest ter ere van het vijftig jarig bestaan vrijdagmiddag 23 maart wordt aanvankelijk door de vrouwen onderling gevierd, maar tij dens de dankdienst die om 19.00 uur begint, zijn uiteraard alle gezinsle den welkom. Aktieve bestuursleden van de afdeling Schouwen-Duiveland van Groei en Bloei": de heer A. S. van Leeuwen (voorzitter) en mevrouw C. G. Weps- Versteeg (sekretaresse). RENESSE - In samenwerking met fanfareorkest „Luctor et Emergo" zal landskampioen fanfareorkest „De Hoop" uit Stellendam een kon- cert geven in het dorpshuis van Re- nesse, op zaterdag 24 maart. „De Hoop" onder leiding van diri gent Arie Stolk zal op 7 mei op het topconcours in Arnhem het lands kampioenschap gaan verdedigen. Het koncert in Renesse biedt de Stel- lendammers de gelegenheid het ver plichte concours werk „Introductie Elegie Captriccio" van Meindert Boekei (nog) een keer voor het pu bliek uit te voeren. Tevens biedt het koncert dé muziekliefhebbers uit Re- nesse de gelegenheid om naar dit ge renommeerde orkest te komen luiste ren. Naast het verplichte nummer voor het concours zal o.m. de „Slavische Rapsodie" van Friedemann ten geho re worden gebracht en „Lamento", een kompositie van de dirigent van Luctor et Emergo, HenkiBlom. Verder staan moderne werken ge programmeerd als „Moment for Mor- ricone" (filmmuziek), „The New Ba roque Suite" van Ted Huggens en „Music" van John Miles. De toegang tot dit muzikale gebeu ren is gratis. Aan de uitgang zal een kollekte worden gehouden ter bestrijding van de onkosten, aan vang 20.15 uur. Mevrouw A. M. Dalebout-Van der Sloot vertegenwoordigt op de vakan tiebeurs in Essen de gemeenschappelijke Nederlandse kust V.V.V.'s. Voorzitter van het V.V.V.-bestuur te Renesse de heer Joh. Janse liet -vrijdagavond tijdens de algemene voorjaarsvergadering in restaurant „De Herberg" weten trots te zijn op het verzoek van de provinciale V.V.V. om mevrouw Dalebout voor deze taak te mogen inzetten. Ook de informatrice zelf gaf er blijk van verheugd te zijn met deze uitnodiging. Bestuurlijk dreigde er namelijk enige problemen door het feit, dat me vrouw Dalebout uitsluitend een onkostenvergoeding zal ontvangen voor haar werk op de vakantiebeurs in Essen. Zij heeft zich daarop ten behoeve van het V.V.V.-bestuur Renesse bereid verklaard haar rooster- vrije dagen op te offeren voor haar verblijf in Essen. Sukses Ook mevrouw M. Brondgeest-Gilijamse, parttime-informatrice op het V.V.V.-kantoor te Renesse zal een informatieve en representatieve taak gaan vervullen op verzoek van de provinciale V.V.V. Zij zal van 23 maart tot en met 27 maart aanwezig zijn op de beurs in Brussel. Daar het hier uitgaat van de provinciale V.V.V. zal zij wel loon uitbetaald krijgen, naast een onkostenvergoeding. De heer Janse wenste beide dames namens het V.V.V.-bestuur veel sukses met het vervullen van deze taken. ZIERIKZEE - „Er is in vergelijking met vijftig jaar ge leden natuurlijk heel veel veranderd. Vrouwen met hele grote gezinnen hadden behoefte aan dat beetje ontspan ning. Soms was dat middagje Gezinsbond de enige uur tjes, dat ze even uit dat grote gezin waren". Aan het woord zuster C. de Graaf, sekretaresse van de Gezins bond van het Leger des Heils in Zierikzee. Deze Gezins bond bestaat vijftig jaar en dat feit gaat vrijdagmiddag 23 maart gevierd worden met een feestmiddag, een geza menlijke maaltijd en een dankdienst onder leiding van majoor De Wit, de assistent-sekretaresse van de Nationa le Gezinsbond. De Gezinsbond in Zierikzee werd opgericht in 1934, ongeveer ander half jaar nadat het Leger des Heils korps hier gestalte had gekregen. Be hoefte aan enkele uurtjes ontspan ning en aan de mogelijkheid eens on derling wat ervaringen uit te wisse len was voor die vrouwen van toen de belangrijkste drijfveer om een- maai in de week een middag bijeen te komen. De Gezinsbond betreft inderdaad uitsluitend vrouwen en de naam is derhalve wat misleidend. Op lande lijk niveau is inmiddels dan ook besloten om die naam om te dopen in Vrouwenbond. De kontributie vijftig jaar geleden bedroeg een dubbeltje per maand. Ook in dat opzicht is er wel wat ver anderd: men betaalt nu f 3,—. Overi gens is die behoefte aan enkele uurt jes in ontspannen sfeer bijeen zijn, er nog steeds. De gezinnen zijn nu ech ter aanzienlijk kleiner en de vrou wen hebben nu veel meer mogelijk heden eens buiten het huishouden te vertoeven. Daar is de Gezinsbond niet meer de enige gelegenheid voor. De gouden Gezinsbond in optima forma voor een statige jubileumfoto. Geheel rechts het luitenants-echtpaar Piet en Annelies Dijkstra.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5