Extra kosten voor SEP bij half ontzwavelen centrale in Borssele Volledige rookgasontzwaveling kost gezin 130 gulden per jaar Raad Zierikzee geeft krediet douche- en toiletakkommodatie Kalmer aan in Bruinisse Minister Winsemius in brief aan Tweede Kamer: Ham legt verkeer lam Hoogbejaarde: vluchtstrook rijksweg is fietspad Benzine woensdag duurder Met afgebeten vingertop naar verkeerde ziekenhuis Voorzitter van de raad van bestuur van de PZEM, de heer W. Don: „Geen paleis met gouden muren 2 DEN HAAG - Het afwijzen door de SEP (Samenwer kende Elektriciteitsproducenten) van een rijksbijdrage in milieu-investeringen in een voor kolen omgebouwde centrale in Borssele komt de SEP duur te staan. Dat schrijft minister Winsemius (milieu) aan de Tweede Ka mer. De minister kondigt aan dat er nog voor 1993 stren gere wettelijke milieunormen komen, waardoor de SEP alsnog de dure investeringen zal moeten doen, maar dan zonder rijksbijdrage. Provinciale Staten van Zeeland zullen vandaag (dins dag) vergaderen over deze kwestie. Het gaat om een cen trale van de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij, waaraan ook de provincie milieu-eisen kan stellen. Zoals bekend wordt de op gas en olie gestookte centrale in Borssele geschikt gemaakt voor het stoken van steenkool. De provincie Zeeland heeft vorig jaar een milieuvergun ning afgegeven, waarin staat dat de RUURLO - De weg tussen Ruurlo en Vorden is in de nacht van maan dag op dinsdag enige uren gestremd geweest, nadat een vrachtwagen twintig tin hammen had verloren. De wagen, die bestuurd werd door een inwoner uit Vorden, moest uitwijken voor een tegenligger. De auto beland de daardoor in de berm en schaarde. De lading schoof door de wand van de truck op de weg. Politie en brandweer kregen nog extra problemen met het opruimen van de rommel, omdat alle dieselolie uit de totaal vernielde vrachtwagen ook over het wegdek liep. Het duur de ongeveer drie uur voordat het ver keer weer van de weg gebruik kon maken. NUNSPEET - Een 81-jarige inwo ner van Harderwijk vindt dat de vluchtstroken van rijkswegen ge bruikt kunnen worden als fietspa den. Maandag reed hij dan ook met zijn driewielige fiets op de vluchtstrook van rijksweg Zwolle- Amersfoort en verraste met zijn aan wezigheid talloze automobilisten. Die waren het met het optreden van hun mede-weggebruiker blijk baar niet eens en wasrschuwden de politie. Ter hoogte van nunspeet werd de krasse weggebruiker van de weg gehaald. De man toonde zich nogal verbaasd over het optreden van de politie. Op het bureau heeft de politie samen met de bejaarde weggebruiker de betekenis van de Nederlandse verkeersborden nog maar eens doorgenomen. rook uit de schoorsteen in de toe komst voor de helft gezuiverd moet worden van zwavel. De minister wil echter, dat die uitstoot nagenoeg vol ledig ontzwaveld wordt. Dit zou in totaal (als men ook de exploitatie kosten terugbrengt in geïnvesteerd kapitaal) 110 miljoen gulden meer kosten dan halve ontzwaveling. Het Rijk zou van die 110 miljoen 20 mil joen betalen en de provincie Zeeland zou voor 6,5 miljoen hieraan bijdra gen, aldus het aanbod van de be windsman van de SEP. Het ombouwen van de centrale past in het beleid om de komende ja ren in plaats van gas en olie steen kool te gaan verstoken. Zo zullen ook de centrale op de Maasvlakte en de Maascentrale bij het Limburgse Bug- genum worden omgebouwd. De uit stoot van de Maasvlaktecentrale wordt daarbij volledig ontzwaveld, die van de centrale in Buggenum half. Zure regen terugdringen De minister schrijft nu aan de Tweede Kamer, dat het volledig ont zwavelen van de uitstoot van de cen trale Borssele past in zijn plannen om de zure regen terug te dringen. Het afwijzen door de SEP van zijn aanbod zal de SEP flink wat meer gaan kosten, zo houdt de minister de Tweede Kamer voor. Uitgangspunt voor zijn berekening is geweest, dat wettelijke maatrege len voor 1993 de SEP zullen nopen alsnog over te gaan tot volledige ont zwaveling. Een woordvoerder van de SEP zei desgevraagd geen aanleiding te zien om nu van standpunt te veranderen. Volgens hem moet men in deze kwestie de belangen van een niet al te hoge stroomprijs (de milieu investeringen worden landelijk doorberekend in de stroomtarieven). Geen dreigement De woordvoerder zei desgevraagd in de brief van de minister geen drei gement te zien. Hij wees erop, dat bij het overleg met de SEP over deze kwestie niet alleen minister Winse mius aanwezig was, maar ook mi nister Van Aardenne van ekonomi- sche zaken. Aan dat gesprek heeft de SEP de indruk overgehouden, dat een investering op basis van 50 pro cent ontzwaveling nu, in de toekomst geen extra geld gaat kosten. In de ombouw in Borssele is nu al 70 mil joen gulden geïnvesteerd, maar de to tale investering bedraagt 600 miljoen bij halve ontzwaveling. De woord voerder wil niet ingaan op wat halve of hele ontzwaveling voor verschil maakt in milieu of stroomprijs. DEN HAAG - Het koninklijke Ne derlands Landbouw Comité (KNLC) vindt dat de Nederlandse landbouw onverantwoord zwaar wordt getrof fen door de besluiten van de EG-raad van landbouwministers. Minister Braks heeft een veel te hoge prijs be taald in de onderhandelingen van de afgelopen weken, zo zegt het komite in een maandag uitgegeven verkla ring. ROTTERDAM - De meeste olie maatschappijen en houders van vrije pompen gaan met ingang van woens dag de prijzen van super en normale benzine met twee cent per liter ver hogen. Bij de zelftankstations gaat een liter superbenzie dan gemiddeld 180,8 cent per liter kosten en een liter normaal 177,8 cent. Een aantal maatschappijen en vrije pomphouders verhoogt ook de prijs van diesel met een cent per liter tot 118,8 cent per liter. De prijs van huis brandolie gaat verieren van 77,5 cent tot 80,05 cent per liter. De prijs van LPG blijft onveranderd. De prijsver hogingen zijn een gevolg van de re cente stijgingen van de dollarkoers. Volgens een woordvoerder van de oliehandel geven de marktnoterin- gen (in dollars) op zich geen reden tot de prijsverhoging. De laatste dagen zijn die noteringen vrijwel onveran derd gebleven. UTRECHT - Een 50-jarige man uit Utrecht moet een vingertop missen doordat zijn vrienden maandmiddag de top aanvanke lijk naar het verkeerde zieken huis hebben gebracht. Toen de in derhaast opgetrommelde politie uiteindelijk bij het goede zieken huis aankivam, bleek het vinger kootje niet meer aan te zetten. Dit heeft een woordvoerder van de Utrechtse politie meegedeeld. Bij een ruzie in een Utrechtse cafe werd de 46-jarige J. F. uit Utrecht bij zijn mondhoeken ge grepen. Uit verdediging beet F. uit alle macht op de linderring- vinger van zijn aanvaller. Daar door raakte de man zijn eerste vingerkootje kwijt. Terwijl hij zich voor behandeling met het achtergebleven kootje per abuis naar het academisch ziekenhuis Utrecht. De inmiddels gewaar schuwde politie wist ,,het juiste adres" te achterhalen, maar kwam te laat met de vingertop aan om deze nog aan de vinger te kunnen laten zetten. De politie heeft J. F. voor verhoor ingeslo ten. aldus de politiewoordvoer-. der. MIDDELBURG - De voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. PZEM, de Zeeuwse energiegedeputeerde W. Don, verwacht dat het provinciaal bestuur van Zeeland dinsdag alsnog de vergunning voor de ombouw van de gas-oliegestookte centrale in Borssele tot een kolengestookte centrale zal ver lenen op basis van 50 procent rookgasontzwaveling. Het verschil in uitstoot tussen de nieuwe kolencentrale op de Maasvlakte waar wel een 100 procent rookgasontzwaveling zal worden toegepast en die van Borssele waar 50 pro cent wordt gezuiverd bedraagt in feite maar 12 procent. De 100 procent rook gasontzwaveling van de Rotterdamse centrale levert een zuiveringsgraad op van 85 procent en die van de 50 procent van de PZEM in Borssele 73 procent, dit dankzij het gebruik van zwavelarme kolen. Volgens Don kost die 12 procent meet zuivering in Zeeland 123 mil joen gulden extra. Die kosten mogen volgens de ministers van ekonomi- sche zaken en volksgezondheid en milieuhygiëne niet op de grootver bruikers maar uitsluitend op de kleinverbruiker verhaald worden. Voor Zeeland betekent dat 130 gul den per gezin per jaar extra. Die ex tra heffing zal zich dan in de toe komst ook voor gaan doen bij de klëiiiverbruikers in Brabant, Lim burg en Geldeylajrtjd waar nu nog he lemaal niet ontzwaveld wordt, aldus Don. Helft minder Volgens Don. wordt de uitstoot van zwaveldioxide in Zeeland ook na 50 procent rookgasontzwaveling de helft minder dan nu is toegestaan. De oliegestookte centrale van de PZEM in Borssele mag namelijk volgens de vergunning 14.000 ton zwaveldioxy-i •»de uitstoten per jaar. De nieuwe ko lencentrale krijgt maar een vergun ning van 7000 ton per jaar. Om een vergelijking te maken: de olieraffi naderij Total in Zeeland, die op een steenworp afstand staat van de nieuw te bouwen kolencentrale in Borssele, heeft vorige maand een hinderwetvergunning gekregen voor uitbreiding van haar nieuwe instal laties waarbij een uitstoot van zwa veldioxide van 18.000 ton per jaar wordt toegestaan. De milieuorganisaties in Zeeland houden vast aan een 100 procent rookgasontzwaveling. Men vindt dat gedeputeerde staten bij de bereke ning van de zwaveldioxyde-uitstoot van onjuiste gegevens is uitgegaan. De milieuorganisaties hebben op voorhand al bezwaar aangetekend tegen het verlenen van de vergun ning zowel aan de PZEM als aan To tal. DEN HAAG - Het kabinet is niet van plan oni staatssekretaris.De Sta tus van ónderminister te geven. DEN HAAG - Een groep van 21 min of meer vooraanstaande leden van het CDA heeft op persoonlijke titel het „comité CDA-ers tegen plaatsing opgericht". Dit heeft een woordvoer der van het komite maandag meege deeld. AMSTERDAM - De FNV gaat op donderdag 10 mei oproepen tot een werkonderbreking van een kwartier als protest tegen mogelijke plaatsing van nieuwe kernraketten in. ons land. Dit hebben de gezamenlijke FNV-bonden maandag in de federa- tieraad van de vakcentrale besloten. ZIERIKZEE - „Ik kan me wel indenken, dat de burger denkt: „Wat is de gemeente duur aan het bouwen", als hij een bedrag ziet van f 230.000,- voor het realiseren van een toiletakkommodatie voor gebruikers van de haven", zei wethouder P. de Rijke maandagavond tijdens de gemeen teraadsvergadering en hij liet weten in dit opzicht wel iets recht te willen zetten. Zo wees hij in eerste instantie op het feit dat genoemde f 230.000,- een raming inklusief b.tw. betrof. Exklusief zou die raming neerkomen op f 194.388,- met daarbij de hoop, dat het benodigde bedrag bij de aanbesteding lager zal blijken te zijn. BRUINISSE - De automobilisten van Bru. die gewend waren om bijvoorbeeld de kruising Meekrapstraat-Hoogaarsstraat met (te) hoge snelheid te nemen, zullen het wat kalmer aan moeten doen. Gemeentewerken plaatste hier het snelheidsbeperkende verkeersbord met de duidelijke cijfers 30. het eerste dergelijke bord in Bru. Hennie Niesse en Wilma Wehrmeijer hebben over deze materie gesprekken gevoerd op het gemeentehuis, bezorgd als ze waren. Het resultaat is een fraaie foto, en nu maar hopen dat de automobilisten zich hier aan houden.... Raadsvoorzitter burgemeester Th. H. de Meester vulde de wethouder aan met de opmerking, dat er niet alleen sprake is van de bouw van een toiletakkommodatie maar van een volledige sanitaire ruimte met dou ches en wasbakken. Niet alleen „de burger" maar ook de Watersportvereniging „Zierikzee" bleek geschrokken te zijn van de kos ten voor de te bouwen akkommodatie aan de Nieuwe Haven. In een brief aan het gemeentebestuur werd gevraagd of deze voorziening niet eenvoudiger en goedkoper gerealiseerd zou kun nen worden. In dit opzicht werd de suggestie gedaan het sanitaire gebouw aan de muur aan de Nieuwe Haven (op het achtererf van het pand van de I.S.D.) te bouwea Een suggestie, die geen hout sneed, want wethouder De Rijke liet weten, dat het bouwen achter de muur altijd de bedoeling is geweest Geen platte daken Desalniettemin zou het volgens hem „een verschrikking" zijn als hier een gebouwtje met platte daken zou wor den neergezet en hij verwees naar de esthetisch gezien zeer gevoelige loka- tie in de buurt van het poortenkom- plex. Ook de konstatering van de W.S.V. Zierikzee, dat de variabele kosten vol ledig op de exploitatie van de haven zouden drukken, was volgens de wet houder onjuist De raadsvoorzitter voegde eraan toe, dat de keus vooreen zadeldak niet alleen uit esthetisch oog punt werd gemaakt maar dat deze bouw in verband met afvoer uit de vochtige ruimte ook zeer was aan te bevelen. Bouwen met platte daken zou volgens hem niet zo veel besparing opleveren, omdat dan hogere kosten voor afzuiging gemaakt zouden moe ten worde a CDA-woordvoerster mevrouw M. A. Bij de Vaate-Roozendaal pleitte voor een snelle invulling van het fi nanciële plaatje, zodat zichtbaar zou worden hoe hoog te totale investe ring zal zijn. Ook naar de burger toe zou dat, naar haar mening, een hele verduidelijking opleveren. Wethouder financiën de heer L. J. van Gastel zegde haar toe daar binnen afzienbare tijd mee te zullen komen. Verder gaf hij haar desgevraagd te kennen dat de afschrijvingstermijn van 25 jaar in relatie staat met de betreffende akkommodatie. Ruimer gebruik Eerder op de avond bij de vaststel ling van het voorbereidingsbesluit ten behoeve van de bouw van de sanitaire akkommodatie had WD-woordvoer der J. J. Geleijnse al gepleit voor een ruimer gebruik dan uitsluitend door passanten in de haven. De akkommo datie dient naar zijn mening ook een funktie te hebben voor andere pas santen, met andere woorden: de wan delende toerist moet er ook een plasje kunnen doen. De voorzitter achtte het echter juist de akkommodatie in eerste instantie te bestemmen voor gebrui kers van de haven. Hij zag namelijk in praktisch opzicht bezwaren voor een ruimer gebruik omdat de toiletten niet te scheiden zullen zijn van de was gelegenheid en het toch ook niet de bedoeling is er een openbaar badhuis van te maken. De heer Geleijnse had, overeen komstig zijn advies in de kommissie publieke werken geen moeite met de realisatie van deze akkommodatie. Hij noemde deze passend in het be leid, dat de gemeente enkele jaren geleden ten aanzien van de water sport heeft uitgestippeld, te weten: uitbreiding van het aantal ligplaats sen door gebruik te maken van be staande havens. Met het uitbreiden van de passan tensteiger en de bouw van deze ak kommodatie wordt deze trend gevolgd, volgens de heer Geleijnse. Voor de toekomst zag hij in dit verband ook nog mogelijkheden voor uitbreiding van het aantal ligplaatsen aan de overzijde van de Nieuwe Haven aan de Engelse Kade, en wellicht - in een veel verdere toekomst - ooit nog eens in de Oude Haven. Ook de "WD-woordvoerder noemde het prijskaartje van f 194.388,- „niet niks", maar wees op de uiterst gevoelige plaats waar gebouwd moet worden en hij vond, dat de gemeente hier een goed voorbeeld dient te geven. Hij kreeg in die mening steun van PvdA-woordvoerder H. Asma, die toe gaf na zijn advies in de kommissie pu blieke werken toch nog even te heb ben getwijfeld. Ook hij was in eerste instantie geschrokken van de prijs en hij had zich afgevraagd of het niet goedkoper zou kunnen. „Maar", kon- kludeerde de heer Asma* „er wordt nou eenmaal daar bij die mooie poort gebouwd en je kan moeilijk als ge meente een loopje met jezelf gaan ne men". Hij vond dan ook dat het ge raamde krediet gevoteerd diende te wordea Verbaasd De voorzitter bleek nog behoefte te hebben zijn verbazing te uiten over de naar zijn mening „wonderlijke bena dering" van deze materie door de W.S.V. Zierikzee. „Enerzijds schop pen ze tegen deze voorziening aan en anderzijds pleiten ze voor drie toilet- akkommodaties". De voorzitter was van mening dat daar geen behoefte aan zou zijn, gezien het feit dat het midden stuk van de haven grotendeels door de mosselkotters wordt gebruikt Hij vond dan ook dat het standpunt van de Watersportvereniging nauwelijks ergens op sloeg. Verder lichtte hij nog toe, dat de ver- werving van de grond en het kreëren van de fietsenstalling voor de LS.D. ook tot de hoogte van de huidige ra ming hadden bijgedragea De voorzit ter liet er geen twijfel over bestaan, dat de verdere bouw simpel en sober zal worden uitgevoerd en ook hij koester de de hoop, dat het uiteindelijke be drag na de aanbesteding nog best een beetje kan meevallen. Wethouder De Rijke viel hem b(j met de opmerking: „Er wordt geen paleis met gouden muren gebouwd". De raad ging tenslotte met algemene stemmen akkoord met het voorstel het krediet van f 194.388,- te voteren. Dinsdag 20 maart Zierikzee Kegelhuis Geluk. Finale-wed strijden 100-ballenkaart Z.K.B. 19.30 uur. Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur\ Tonnenmagazijn. Bijeenkomst van Plattelandsvrouwen. 20.00 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Hervormd Verenigingsgebouw. Kle- dinginzameling ten bate van Mensen in Nood. 09.00 tot 17.30 uur. Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „De Verre Reis van Joris- Jan". 14.30 uur. Bestuurskamer I.S.D. Openbare be stuursvergadering. 19.15 uur. Kegelhuis Geluk. Finale-wed strijden 100-ballenkaart Z.K.B. 19.30 uur. Herv. Verenigingsgebouw. NCVB- bijeenkomst. 20.00 uur. Kerkwerve Rengerskerkestraat 10. Inzameling kleding (aktie „Mensen in Nood"). 8.00 - 18.00 uur. Verenigingsgebouw, Beatrixtraat. Vergadering N.C.V.B. 19.45 uur. Brouwershaven Blokkendoos. Knutselklub voor kin deren van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Scharendijke De Putmeet. Kledinginzameling Mensen in Nood. 18.30 - 19.30 uur. Ouwerkerk Dorpshuis. Jaarvergadering „Aller Belang". 20.00 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. Kledinginzameling Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica. 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 22 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Jan Wouter van den Doel school. Ouderavond. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie openbare werken. 19.30 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Blokkendoos. Vertrekpunt trimmen. 9.00 tot 10.00 uur. Vrijdag 23 maart Zierikzee Voormalig scheikundelokaal R.S.G., Manhuisstraat. Officiële opening huisvesting Werkloosheidsprojekt Schouwen-Duiveland/Sint Philips- land. 14.30 uur. Jan Wouter van den Doel school. Ouderavond. 19.30 uur. Oosterland „Oosterhof. Breng eens een zonnetje. 19.30 uur. Bruinisse Dorpshuis. Uitvoering Toneelvereni ging „De Komedianten" met „Ge sprek met Londen". 19.30 uur. Zaterdag 24 maart Zierikzee Bioscoop. Moord in extase. 20.00 uur. Kantine sportpark Bannink; Prijs- klaverjassen VV Zierikzee; 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Koncert fanfareorkest „De Hoop" uit Stellendam. 20.14 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Dreischor Dorpshuis. Uitvoering „Crescendo". 19.00 uur. Zondag 25 maart Zierikzee Bioscoop. Moord in extase. 14.00 en 20.00 uur. Maandag 26 maart Zierikzee Pr. Julianaschool, ^annewekken. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur. Huis van Nassau. Verenigingsraad- vergadering, Beter Wonen. 19.30 uur. Restaurant „Mondragon". Voor jaarsvergadering Zierikzeesche On dernemers Centrale. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Rekreatiezaal Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty Internatio nal. Vanaf 19.00 uur.. Haamstede Gemeentehuis. Gemeenteraadsver gadering Westerschouwen. 19.30 uur. Brouwershaven Gereformeerde Kerk. Schrijfavond Amnesty International. Vanaf 19.00

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2