fjwtuel Penelope van de „Polyanthe" Mensen met uitkering nu zekerheid geven deurloo mode Carnaval voor de jeugd werd leuke happening bleyle Gejaagd door de wind in Concertzaal Zierikzee VNO-voorzitter Van Veen: Gereformeerde synode door GPV-leden gekapitteld Manifestatie CDA-Zeeland in Kapelle Jeugdbende stal voor ruim een ton -Arrow*- MCGREGOR Henk van Hoorn naar de VPRO Oud- hoofdredakteur ANP overleden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 15 maart 1984 Nr. 23491 9 DEN HAAG - De eerste stap tot afslanking van ons sociaal zekerheidsstelsel moet per 1 juli worden gezet Elke poging om die stap uit te stellen maakt de problemen in de toekomst maar groter. Vluchten kan niet meer. Dit zei VNO- voorzitter Van Veen op de maandelijkse perskonferentie van zijn verbond naar aanleiding van het advies over de verlaging van een aantal uitkeringen per 1 juli. De Sociaal-Ekonomische Raad (SER) stelt hierover vrijdag een advies vast Volgens het voorstel van het kabinet moeten de uitkeringspercentages van de WW, WAO en WWV terug naar 70 procent van het laatstverdiende loon. Van Veen vroeg zich af of het ver standig is uitkeringstrekkers met al ternatieve bezuinigingen voor het 1 juli-pakket te konfronteren, zoals het korten van de daglonen met 3 procent in plaats van het terugbrengen van de uitkeringspercentages. „Mensen met een uitkering kunnen nu beter zeker heid krijgen. Anders blijft hen iets bo ven het hoofd hangen". Kompromis De werkgevers hebben aangekon digd wel als kompromis te willen aan vaarden by de 1-juli-operatie ondei^ scheid te maken tussen oude en nieu we gevallen. Mensen met een uitke ring van voor 1 juli zouden voorlopig DEN HAAG - De 42-jarige Haagse „meesterkraker" Aage M. lijdt aan een ernstige ziekte. Zijn advocaat, Mr G. Sprong, zal om die reden op zeer korte termijn een gratieverzoek bij de Kroon indienen, zo deelde hij mee. Aage M. zit vier jaar uit voor een overval. enigszins ontzien kunnen worden. In dat geval zou nog 385 miljoen gulden worden bezuinigd. Om aan de taakstel ling voor 1984 te komen (760 miljoen gulden) moet dan nog een gat van onge veer 365 miljoen gulden worden ge dicht Hiervoor zou het geld dat de alternatieven van de vakbeweging op leveren kunnen worden gebruikt Maar voor de mensen die na 1 juli een uit kering krijgen moeten volgens de werkgevers de uitkeringspercentages van 70 procent gaan gelden. Het kabi net moet dan wat het van plan was: 760 miljoen gulden bezuinigen in de so ciale zekerheid, aldus Van Veen. DEN HAAG - Het aantal werklo zen in de provincie Zuid-Holland is in februari voor het eerst in maanden weer gedaald. Eind vorige maand stonden er bij de arbeidsbureau's ruim 163.000 werklozen ingeschre ven, ruim duizend minder dan een maand daarvoor. HILVERSUM - De politie in Hil versum heeft afgelopen week een mi litante nazistische groepering opge rold, die streeft naar de kulturele eenwording van Nederland en die geen buitenlanders in ons land tole reert. Er zijn vijf verdachten ingeslo ten. Met volle aandacht volgen de jeugdige carnavalsgangers het programma op de bühne. OUWERKERK - Het carnavals feest, dat de jeugdwerkgroep in Ou- werkerk voor de jeugd organiseerde in het dorpshuis is een leuke happe ning geworden. De opkomst was bevredigend te noemen en zo ook het geboden pro gramma, aldus de organisatoren. Voor de pauze was er een playback- show, waaraan zes kinderen deelna men. Bekende artiesten van radio en t.v. werden ten tonele gevoerd, waaronder Annie, Luv, John Travol ta, The Beat en Rita Corita. De kin deren beleefden duidelijk veel ple zier aan het gebodene. Na de pauze, waarin de snoep- kraam een goede klandizie kende, gingen de dames van de jeugdwerk- groep met de kinderen aan de slag. Er werden een heuse polonaise gelo pen en veel spelletjes (onder andere een stoelendans en ballontrappen) gedaan. De presentatie van het gehele ge beuren lag in handen bij entertainer/ bandparodist Henry Day, die samen met zangeres/bandparodiste Diana voor de muzikale omlijsting zorgde. Nadat Henry Day nog een komisch nummer had gebracht, en zangeres Diana nog een nummer had gezon gen, werd de middag beëindigd. Opmerkelijk was dat aan de kostu mering van de kinderen veel aan dacht was besteed. Er werd gespro ken over een geslaagde middag en de dames van de jeugdwerkgroep kre gen een pluim op de hoed. Presentator Henry Day (midden), samen met de zangeres Diana (rechts) en Anneke Minnaard in haar playback-actAnnie". UTRECHT - Beroepschauffeurs die op latere leeftijd werkloos worden, mogen vrijwillig en tegen verlaagd tarief doorgaan met het opbouwen van hun pensioen. Dit is meegedeeld door het Gemeenschappelijk Admi nistratie Kantoor (GAK). Het GAK voert de administratie van het be drijfspensioenfonds voor het be roepsvervoer over de weg. SCHIEDAM - Enige honderden tuinders hebben woensdagmiddag op het Binnenplein van het ministerie van landbouw en visserij in Den Haag gedemonstreerd, omdat zij de prijs die zij moeten betalen voor het aardgas te hoog vinden. In een peti tie, die zij aanboden aan minister Braks, eisen zij van de overheid dat een aantal volgens hen oneigenlijke heffingen uit de prijs verdwijnt. Braks zei in een eerste reaktie begrip op te kunnen brengen voor de eisen van de tuinders. Hij wees er echter op dat ons land de ontwikkelingen in de gasprijs op een aantal punten niet in de hand heeft, omdat die van inter nationale aard zijn. AMSTERDAM - Het onderzoeks- schip nis Tyro van de Nederlandse Raad voor Zeeonderzoek (NRZ) ver trekt 28 mei naar de Indonesische wateren voor de tweede Snellius- expeditie. Met het vaartuig zullen Nederlandse en Indonesische weten schappers op 2 juli beginnen aan een grootscheeps zee-onderzoek in het oostelijk deel van de Archipel. Hier maakte de eerste Snellius-expeditie meer dan vijftig jaar geleden wereld naam. DEN HAAG - „De vermaning van de Gereformeerde synode aan rege ring en parlement om geen nieuwe kernwapens te plaatsen, mist ambte lijk en moreel gezag, doordat zij niet op Gods Woord is gebaseerd. Nergens beroept de synode zich op de Heilige Schrift en op de Gereformeerde Be lijdenisgeschriften". Dit schrijven de parlementariërs G. J. Schutte en J. van der Jagt, respektievelijk tweede- en eerste- kamerlid voor het Gereformeerd Po litiek Verbond (GPV), in een open brief aan de synode van de Gerefor meerde Kerken in Nederland (GKN). Vorige week sprak de GKN-synode zich met ruime meerderheid uit tegen de plaatsing. De GPV-ers trekken een vergelijking met het standpunt van Doperse groepen, waartegen de kerken van Gereformeerde signa tuur zich steeds hebben verzet. De Bijbel laat ruimte voor een overheid, die de zwaardmacht nodig heeft om het recht te handhaven en te verdedigen. Het is zelfs de primaire taak van de overheid te voorkomen datonderdrukking en vervolging zich kunnen uitbrèidën. De synode isoleert in dit opzicht ten onrechte de Christusliefde van het recht van God, aldus Schutte en Van der Jagt. KAPELLE - Het CDA-Zeeland houdt op zaterdag 24 maart een mani festatie in „De Vroone" te Kapelle. Centraal op deze manifestatie staan de twee CD A-rapporten „Appèl en Weerklank" en „Van verzorgings staat naar verzorgingsmaatschap pij". De rapporten zijn in alle CDA- afdelingen besproken en de afron ding hiervan geschiedt op de mani festatie in Kapelle. Voorzitter H. Boer zal om 10.00 uur het welkomstwoord spreken, ge volgd door een inleiding van mr. J. M. Boll uit Amsterdam en professor dr. D. Kuiper eveneens uit Amster dam. Na een koffiepauze vindt een diskussie plaats (in groepen). De Zeeuwse koorschool o.l.v. Evert Heijblok verzorgt een optreden na de lunch waarna een forum zal diskus- siëren naar aanleiding van de stellin gen en konklusies trekken onder lei ding van mevrouw J. Punt-van Osna- brugge. Staatssekretaris P. H. van Zeil (ekonomische zaken) zal een slot toespraak houden om ongeveer 15.30 AMSTERDAM - De Amsterdamse politie heeft deze week tien jongens in de leeftijd van 16 tot 22 jaar aange houden, die ervan worden verdacht voor ruim honderdduizend gulden aan goederen gestolen te hebben uit bedrijfspanden en auto's. Dit heeft een woordvoerder van de politie meegedeeld. De jongens hebben volgens de woordvoerder in de periode augustus 1983 tot begin maart dit jaar ingebro ken in 25 bedrijfspanden en 60 auto's. De buit bestond uit onder andere video- geluids- en foto-apparatuur, sigaretten en geld. Bij het plegen van de inbraken maakten de jongens re gelmatig gebruik van gestolen auto's. De jeugdbende bestaat uit onge veer 15 jongens die vanuit een koffie huis in Amsterdam-Geuzenveld ope reerden, aldus de woordvoerder. Vier van de tien verdachten zijn in middels weer op vrije voeten gesteld. De politie verwacht nog een aantal arrestaties te kunnen verrichten. DEN HAAG - Het kabinet moet krachtig stelling nemen tegen het plan van de Zwitserse regering om zware tol te heffen op internationaal doorgaand goederenvervoer. Een motie van de regeringsfrakties van CDA en VVD waarin tegen cc^e plan nen wordt geprotesteerd, kreeg een tegenstem van de PPR-fraktic Advertentie Exclusief bij: Mol 5-7, Zierikzee mannen mode shirts naar maat jr sr HILVERSUM - Henk van Hoorn gaat waarschijnlijk met ingang van 1 oktober werken voor de VPRO-radio. Van Hoorn, die nu bij Radio Rijnmond werkt, en de VPRO hebben de bespre kingen over de transfer nog niet afge rond, maar het zit er wel in dat het tot een akkoord komt, zo heeft J. Haas broek, direkteur radio van de VPRO, desgevraagd meegedeeld. Het is nog onbekend wat voor programma's Van Hoorn voor de VPRO gaat maken. Van Hoorn heeft korte tijd bij Radio Rijn mond gewerkt Daarvoor zat hij bij de Vara. DEN HAAG - Oud-hoofdredakteur D. J. Lambooy van het Algemeen Ne derlands Persbureau is - zo is woens dag bekend geworden - op vrijdag 9 maart op 90-jarige leeftijd overleden. Lambooy was van 1946 tot zijn pen sionering in 1959 algemeen hoofdre- dakteur van het ANP. Dirk Jacubus Lambooy werd op 2 augustus 1893 in Den Haag geboren. Hij studeerde enige jaren aan de Tech nische Hogeschool in Delft Hij begon zijn journalistieke loopbaan in 1917 als redakteur bij het dagblad De Neder lander, waar hij in 1921 kamerover- zichtenschrij ver werd. Hij bleef dat tot 1934. In "dat jaar werd hij sous-chef van de regeringspersdienst In 1941 werd hij, na gevangenschap, door de Duitse bezetter ontslagen. In het laatste be zettingsjaar was Lambooy sekretaris van de perskommissie der vertrou wensmannen. Van 1945 tot 1946 was hij chef van de persafdeling van de regeringsvoorlichtingsdienst Begin 1946 werd Lambooy benoemd tot algemeen hoofdredakteur van het ANP. In augustus 1959 ging hij met pensioea Lambooy, die "enige tijd voorzitter van de Haagse Journalisten Vereni ging was, was officier in de orde van Oranje Nassau en drager van het kruis van verdienste van het Nederlandse Rode Kruis en van enkele buitenland se onderscheidingea APELDOORN - Vooral door de „lange zomer" is 1983 een topjaar ge worden voor de rekreatiegemeen- schap Veluwe, waarin 23 Veluwse ge meenten samenwerken. Het bezoek aan de rekreatieve voorzieningen in hét gebied lag ruim 20 procent boven dat in 1982. UTRECHT - De provincie Utrecht wil de komende jaren 10 jaar haar aantrekkelijkheid voor toerist en re- kreant vergroten via een reeks maat regelen die een investering vergen van circa 550 miljoen gulden. Dat geld zal ondermeer gestoken moeten worden in de aanleg en verbetering van kampeerterreinen, hotels en jachthavens. Vrijdag 16 maart Nederland 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 11.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Minibios 16.15 uur Wordt vervolgd. Rubriek over tekenfilms en stripverhalen. 16.50 uur Alleen als ik lach. De pa tiënten in het ziekenhuis krijgen dit keer bezoek van een geestelijke. 18.25 uur Teleac 19.15 uur Tom en Jerry 19.20 uur Cruyff en Co. Het nemen van een vrije trap, hoekschoppen en ingooien staan vanavond in de be langstelling. 20.00 uur Journaal 20.28 uur De wrekers. Als uitgever Roberts na de vermoeienissen van een drukke werkdag zich een borrel inschenkt gaan de ramen open en voorafgegaan door luid vleugelge- wiek neemt een grote gestalte bezit van hem. Later wordt hij met litte kens bedekt door gevonden. Er vol gens diverse moorden op die manier 21.20 uur Brandpunt 22.05 uur Hallo Lary. Diana arriveert thuis met een duidelijk glaasje te veel op. 22.30 uur De alles is anders show. Aad van de Heuvel zal diverse gasten ontvangen en gesproken wordt er over boeken en auteurs. Nederland 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Indoor fietscross. Wedstrijd om de Rijnhal Trophy. 19.55 uur All Street crash. Muzikaal programma rond deze gelijknamige groep, die bekend is geworden vooral ook om het ballet dat zij uitvoeren. 20.40 uur Sportpanorama 22.30 uur Journaal 22.45 uur Het laatste avondmaal. Co- lumbiaanse film. Nadat de graaf met twaalf van zijn slaven de maaltijd heeft gebruikt, vertrekt de graaf na dat hij verschillende beloten heeft gedaan. Als blijkt dat deze niet inge lost worden, nemen de slaven het recht in eigen hand. 23.30 uur De man van Rio. Een film uit 1964. Het verhaal gaat over een militair die denkt een gezellig week eindje met zijn vriendin Agnes in Pa rijs door te bregen. Dat pakt anders uit want de vader van zijn vriendin blijkt vermoord te zijn vanwege het in het bezit zijn van een Malteken beeldje. Het spoor leidt naar Rio. De hoofdrol wordt vertolkt door Jean Paul Belmondo. Vrijdag 16 maart, 19.20 uur, Nederland 1:Cruyff en Co". Johan Cruyff laat de jeugdige voetballers zien hoe je ein vrije trap moet nemen. ZIERIKZEE - Zowel op zaterdagavond als op zondagavond draait in de Con certzaal in Zierikzee de film „Gejaagd door de wind". In beide gevallen be gint de voorstelling van deze extra lange film, die in het verleden tien Oscars heeft gewonnen, om 20.00 uur. Het zal misschien wel altijd een raadsel blijven wat zoveel mensen trok en trekt naar dit mengsel van dramatiek, haat, jaloezie, bitterheid, moed, hartstocht en romantiek, op gedist tegen het décor van een zinloze broedermoord van zuidelijke en noordelijke Amerikanen. We zien daarin de hopeloze liefde van de temperamentvolle knappe Scarlett voor de gevoelige en roman tische dromersfiguur Ashley Wilkes, die evenwel gehuwd is met haar vriendin Melanie. Scarlett's hart is gewond en de wereld waarvoor zij vecht wordt een steeds grotere puin hoop. Wanneer haar eerste man, van wie ze nimmer gehouden heeft, aan het front sneuvelt, huwt ze de rijke speculant en hartenbreker Rhett Butler. Niet uit liefde, maar om met zijn geld haar plantage te financie ren. Nog steeds bemint ze Ashley Wilkes. Pas na een konflikt met ernstige gevolgen tussen haar man en Rhett Butler vallen haar de schellen van de ogen en ontdekt ze dat ze voor Ashley Wilkes geen ware liefde koesterde, maar hem slechts begeerde uit ge kwetste ijdelheid. Maar dan is het reeds te laat; hun dochtertje is gestorven en Rhett heeft haar verla ten. Rhett Butler, die werkelijk van haar heeft gehouden, maar slechts een kil hart bij haar vond, verdwijnt uit haar leven EINDHOVEN - Philips stelt de in- troduktie van een 88 mm videocamara-recordercombinatie op de Europese markt om technische re denen uit. Dat heeft een woordvoer der van het concern meegedeeld. ROTTERDAM - In diergaarde Blij- dorp in Rotterdam wordt vanaf 30 maart tot en met 8 april een grote or chideeën tentoonstelling gehouden. In de Rièverahal van de diergaarde worden duizenden orchideeën ten toongesteld. 55 „Hier zullen ze wel zijn. Als kind had hij de gewoonte naar een grot hier in de omgeving te gaan." „Dat was Spinner een Engelse detective", fluisterde hij in haar oor. „Als die hier is, dan zijn mijn beide vrienden, de heer en mevrouw Dor- ban ook hier", zei een ander. Ze zag dat John plotseling buiten gewoon opgewonden werd en naar de uitgang van de grot wilde stormen. Instinktief hield ze hem terug. „Wat wilde je gaan doen?" vroeg ze met trillende stem. „Ik wil de knaap te pakken nemen, die zojuist gesproken heeft", sist hij woedend. Ze hield hem uit alle macht tegen. „Je weet niet wat je doet!" zei ze vertwijfeld. „Ik ken die man. Hij heet Whiplow!" XVI Spinner sprak nu Spaans en naar alle waarschijnlijkheid had hij het tegen iemand van gezag. John veron derstelde dat het de kapitein van po litie was. „Is er hier een grot, senor?" „Nee, er is een grote grot aan de an dere kant van dc oever. Ik herinner me geen enkele grot op deze plek en vanaf mijn jeugd kom ik al in Vigo, senor!" „Wat zegt-ie?" vroeg Whiplow on geduldig. „Hij zegt dat de grot De rest was niet te verstaan door het geluid van roeiriemen, dat steeds zwakker werd. „Whiplow, dat is de man. Bobby had het altijd al gedacht, maar hij kon er geen zekerheid van krijgen." Ze sprak in zichzelf, zodat hij haar niet verstond. Toen richtte hij zich tot haar. „Weet u zeker dat het Whiplow was?" vroeg hij zacht. ,,0 ja, heel zeker. Ik zou zijn stem overal herkennen." Er heerste nu een poosje stilte en toen zei John: „Nu is het de vraag of ze zullen terugkomen nadat ze de an dere grot hebben onderzocht. Er is er namelijk nog een, een veel grotere dan deze." Ze wachtten bijna een uur en toen hoorden zij plotseling het geluid van de roeispanen weer. De boot passeer de nu de grot echter en voer terug naar Vigo. Penelope voelde zich ontzettend moe. Hoewel hij haar niet kon zien, scheen hij het aan te voelen, want hij verzocht haar met klem te gaan sla pen. „Toe, vertel het me nu," smeekte ze, „wat heeft dit allemaal te beteke- door EDGAR WALLACE nen? Ik voel me zo bedrukt en ook wel een tikkeltje bevreesd." „Er valt niets te vrezen", ant woordde hij. „En wat dat vertellen betreft, ben ik bang dat u het van avond wel te weten zult komen. Hoe dan ook, u zult hel spoedig gewaar worden." Hij verlichtte de weg naar haar ei gen grot en ontdekte toen de gestalte van mevrouw Dorban. „Is er iets?" vroeg hij scherp. „Alles is prima in orde", ant woordde ze opgewekt. „Ik dacht dat je tegen iemand bui ten sprak." Hij gaf geen antwoord voordat hij het meisje op het platform had gehol pen. Toen zei hij: „Nou ja. er was een vriend van u. maar hij zie niets tegen mij." „Een vriend van mij? Wie bedoelt u?" Opnieuw tergde hij haar door te zwijgen en hij antwoordde pas toen ze haar herhaalde. „Whiplow?" zei hij toen. Bij het licht van zijn lantaarn zag hij haar gezicht vertrekken. „Whi plow?" herhaalde ze ongelovig. „Je liegt! Hoe zou hij hier kunnen zijn en bovendien, wie is meneer Whiplow?" John grijnsde. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 9