Duidelijke beleidslijnen voor werkloosheidprojekt Peter de Koeyer uit Brouwershaven bezocht ontwikkelingsland Chili Feestelijke jaarvergadering FNV Schouwen-Duiveland Rommelmarkt lagere school Kerkwerve Voorlichting over kanker „Gat Mirabelle" aan Schuithaven wordt weer spoedig bebouwd 4 Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland: ZIERIKZEE - De Stichting Jeugd Schouwen-Duiveland acht het van belang, dat ten aanzien van het werk van de Stuurgroep Werkloosheid de beleidslijnen eens wat dui delijker uiteen worden gezet. Jeugdwerkleider Gabri de Groot wees in dit verband op een behoeftepeiling onder werklozen om eens een duidelijk inzicht te krijgen in hetgeen deze mensen zelf willen. „Anders lopen we de kans, dat we ons enorm druk maken om dingen, die toch niet aanslaan", aldus de jeugdwerkleider. HU zei dat dinsdagavond tijdens een openbare bestuursvergadering van de Stichting Jeugd in de boven zaal van het „Huis van Nassau". Ook in het konsept-werkplan van deze stichting voor het volgend jaar wordt de nadruk gelegd op aktiviteiten ten behoeve van de baanloosheid. Het bestuur van de Stichting Jeugd ziet voornamelijk een informatieve rol voor deze instelling op het gebied van de baanloosheid. Gedacht wordt aan projekten ten behoeve van schoolver laters; in de vrijetijdssektor in de jeugdverenigingen en jeugdsozen en bedragen in onderwijsprogramma's op scholen. Volgens de jeugdwerkleider bevat het werkplan 1985 verder geen schok kende veranderingen in vergelijking met het huidige werkplan. Ten aanzien van de aktiviteiten op het gebied van werkloosheidsprojek- ten wees hij eerder op de avond op een cirkulaire van het ministerie betref fende de beperkende voorwaarden die daarvoor van kracht zullen worden. In de praktijk zal dit wellicht inhouden, dat straks alleen nog maar minder heidsgroeperingen binnen de grote groep mensen, die werkloos zijn, in aanmerking zullen komen voor werk- loosheidsprojekten. C.J.V. „Samen Verder" Bij de ingekomen stukken bevond zich een brief van het C.J.V. „Samen Verder" te Zierikzee, waarin dank werd gezegd voor het feit, dat de jeugd werkleider gedurende een half jaar voor vier uur per week als interim voorzitter van het in moeilijkheden verkerende C.J.V. had opgetredea Het C.J.V. blijkt de problemen thans te boven te zijn en Gabri de Groot had er alle vertrouwen in dat men inderdaad weer „samen verder" kan gaan. Ten aanzien van zijn periode als interim voorzitter signaleerde hij overigens een mogelijk probleem, dat zich thans niet, maar in vergelijkbare gevallen Bruinisse BRUINISSE - Het Groene Kruis Bruinisse heeft in het Wijkgebouw een eenmalige kursus voorlichtingsa vond gehouden waarbij het borston derzoek en het vroegtijdig onderken nen van (borst) kanker centraal ston den. Als docente was aangetrokken zusten N. Boone uit Goes die naast een lezing ook een film over dit on derwerp vertoonde. Zuster Boone vertelde over het waarom en hoe van het borst- zelfonderzoek: „Wanneer u over weegt regelmatig borstonderzoek te gaan doen, zijn een paar feiten voor u van belang. U bent zelf de eerste die mogelijk veranderingen kunt voelen. U kunt zelf het gemakkelijkste en het beste veranderingen aan en in uw borsten konstateren. Wanneer er ver anderingen optreden, is het van be lang dat u dit door regelmatig onder zoek ontdekt en niet bij toeval. Al leen dan bent u er zeker van dat u veranderingen zo vroeg mogelijk hebt opgemerkt. U kunt zelf direkt uw huisarts vragen wat deze veran deringen betekenen. Het is raadzaam voor alle vrouwen om regelmatig borstzelfonderzoek te doen en hier mee vroeg te beginnen, ongeveer vanaf 20 jaar. Als u vroeg met borst zelfonderzoek begint, raakt u ver trouwd met uw borsten en de wijze waarop ze aanvoelen". Waarschuwingstekens Ook werk verder gepraat over de zeven waarschuwingstekens die op kanker kunnen wijzen. Dit zijn: Blij vende heesheid of hoest; Een zweer die niet snel geneest; Elke verande ring en wrat of moedervlek; Slik- klachten; Iedere knobbel of andere afwijking in de borst of knobbel el ders; Elk ongewoon bloedverlies of abnormale afscheiding; Elke blijven de verandering in de stoelgang. „Als één van deze klachten langer dan vier weken duurt, ga dan zonder uitstel naar uw huisarts. Kanker kan de oorzaak zijn. Vroege opsporingen verhoogt de genezingskansen", aldus mevrouw Boone. Aan de hand van de lezing en de film kwamen er veel vra gen los, welke mevrouw Boone wer den beantwoord. wel zou kunnen voordoen: „Je krijgt in zo'n funktie een sterkere emotionele binding en voelt je nadrukkelijk bij het verenigingsleven betrokken, hetgeen uiteindelijk wel eens remmend zou kunnen werken op de adviserende taak", aldus de jeugdwerkleider. Hij kondigde nu reeds aan, dat op dinsdag 3 april in het dorpshuis te Renesse een optreden zal plaatsvin den van de landelijke C.J.V.-theater- groep „Opspattend Split" met het ca baretprogramma „Afscheid". De groep maakt een tournee door het land met dit programma, dat speciaal gericht is op jongerengroepen en waarin thema's aan de orde komen als: vredesopvoeding, werkloosheid, plaats van jongeren in de samenle ving enzovoort Kaarten voor dit op treden zijn zowel in Renesse als via de jeugdwerkleider verkrijgbaar. Gabri signaleerde in dit verband, dat het jongeren-theatergebeuren door de provinciale subsidiemogelijkheden toch wat meer binnen het bereik van de regio is gekomen. Hij noemde deze provinciale stimulans een goede ont wikkeling. De jeugdwerkleider maakte verder melding van het voornemen in samen werking met het Zeeuws Servicebu reau een kursus administratie voor jeugd- en jongerenwerk te organise- Informatie verzekeringen De recente brand in jeugdsoos Bro- gum maakte de vraag aktueel of men in deze regio wel voldoende op de hoogte is van de talloze verzekeringshaken en -ogen. Gabri achtte het zinnig over deze verzekeringsmaterie eens wat in formatie op papier te zetten en die aan zoveel mogelijk betrokkenen te laten toekomen. Éen persverslag over een voorgaan de bestuursvergadering van de Stich ting Jeugd waarin werd opgemerkt, dat de financiële positie van deze in stelling minder rooskleurig werd, had de bank aanleiding gegeven voor een informatief telefoontje naar de pre- ciese financiële stand van zaken. Penningmeester de heer J. de Kreuk moest dinsdagavond inderdaad mel den, dat 1983 het eerste jaar was, waarin de Stichting Jeugd verlies heeft geleden. Het vermogen is inmiddels gedaald van f21.000,- tot f 18.000,-. Ten gevol ge van de bezuinigingen op de rijks uitkeringen werd een bedrag van f6300,- minder uitgegeven dan de be groting voor 1983 aanvankelijk aan gaf. Drukwerk en verhuur van film apparatuur diende wat meer te wor den doorberekend aan de groeperin gen, die daar gebruik van maakten en voor het eerst was het de Stichting Jeugd in 1983 ook niet mogelijk om versneld af te schrijven. De penningmeester achtte het zin- ZIERIKZEE - Het lelijke gat, dat aan de Schuithaven is ontstaan door dat bar Mirabelle door een brand vol ledig in de as werd gelegd, zal binnen afzienbare tijd zijn verdwenen. De grond is van de vorige eigenaar Maurice üessler aangekocht door projektontwikkelaar Zuidervaart, wiens zaakwaarnemer makelaar Korstenbroek op korte termijn een bouwaanvraag bij de gemeente zal indienen. Medewerker J. Verhulst van het makelaarskantoor vertelde desge vraagd, dat de voorgevel identiek zal worden opgebouwd, min of meer een voorwaarde om een snelle gang van zaken te bevorderen. Het pand krijgt zeer waarschijn lijk weer een horeca-bestemming, maar er is nog totaal niet bekend wie de zaak eventueel gaat runnen. EINDHOVEN - Philips stelt de in- troduktie van een 88 mm videocamara-recordercombinatie op de Europese markt om technische re denen uit. Dat heeft een woordvoer der van het concern meegedeeld. ZIERIKZEE - De FNV afdeling Schouwen-Duiveland houdt op vrij dagavond 30 maart in „De Graan- beurs" een feestelijke jaarvergade ring met toneelvoorstelling. De avond begint om 19.30 uur. Voor de pauze zal een huishoude lijk gedeelte worden afgewerkt. De heer Tjeu Strous van het distrikt Zee land zal een inleiding houden over aktuele vakbondszaken. Tijdens de pauze zal een verloting worden ge houden. Het tweede gedeelte van de avond zal worden gevuld door de Toneel groep Ouwerkerk, die onder regie van de heer M. P. Pankow het blijspel „Binnen de Perken" van de bekende auteur Alan Ayckbourn zal opvoeren. Na afloop van de toneelvoorstel ling zal er nog gelegenheid zijn voor een dansje. nig op sommige posten toch nog wel wat te bezuinigen en nieuwe inves teringen zo laat mogelijk aan te gaan. Ten aanzien van de uitgangspunten voor de begroting 1985 stelde de heer De Kreuk voor deze grotendeels te handhaven volgens de begroting voor dit jaar. Na intergemeentelijk overleg heeft de Stichting Jeugd inmiddels wel de toezeggingen gekregen, dat 50% van een bureaukracht op de begroting opgevoerd zal mogen worden. Het zal voor de gemeenten een verhoging van f 1,- per inwoner in de bijdrage aan de Stichting Jeugd gaan betekenea Subsidie overzicht De jeugdwerkleider gaf tijdens deze openbare bestuursvergadering ver der een overzicht van de subsidies, die de gemeenten op Schouwen-Duiveland verstrekken aan het jeugd- en jonge renwerk. In vergelijking met de be dragen, die ten goede komen aan sport verenigingen moest men konstateren, dat de bedragen, die aan het overige jeugdwerk ten goede komen daar wat magertjes bij afsteken. Overigens moest Gabri erkennen, dat een gedeel te van de sportsubsidies ook ten goede komt aan jeugd- en jongerenwerk Het overzichtsstaatje leverde per gemeen ten op Schouwen-Duiveland nogal wat verschillen op, waarbij de kantteke ning werd gemaakt, dat de gemeenten op Schouwen-Duiveland op grond van deze gegevens niet zonder meer met elkaar vergeleken kunnen worden. Het feit, dat in sommige gemeenten ook gesubsidieerd wordt in de huis vestingskosten levert een vertekend beeld op. Verder diende men bij het bestuderen van het overzichtsstaatje, in aanmerking te nemen, dat van de gelden aan Stichting Jeugd en aan klubhuis De Lichtboei 80 a 90% door de gemeenten wordt terugontvangen via de rijksbijdragenregelingen. De berekening hoeveel geld gemid deld per inwoner per gemeente aan het totaal jeugdwerk wordt uitgege ven leverde de volgende gegevens op: Brouwershaven: f6,46 p.L; Bruinisse: f 11,18 p.L; Duiveland: f4,41 p.i.; Mid- denschouwen: f 10,52 p.L; Wester- schouwen: f 6,45 p.i. en Zierikzee: f 6,44. Over de gehele regio genomen wordt een berdag van f 11,87 per inwoner besteed aan het jeugd- en jongerenwerk. ZIERIKZEE - Dertig jaar lang heeft mosselvisser J. Schot gevaren met de ZZ 7en nu- tien jaar nadat hij met pensi oen ging - maakt hij weer gebruik van diezelfde stuurhut. Maar dan op het land. Als schuil- en opbergplaats bij zijn volkstuin, die hij samen met drie andere Schotten" heeft aan de Julianastraat. Een vertrouwd plekje dus voor hem en ook een gedach tenisje", zoals hij het zelf noemt. Het stuurrad van dat zelfde schip heeft hij thuis in de kamer opgehangen, 't Is een opvallend gezicht, zo'n deel van een schip op het land. De reden dat die hut daar ongeveer een week gele den terecht kwam, is een verbouwing aan de ZZ 7. Zoon Schot viste na vader op hetzelfde schip en thans wordt daar een nieuwe stuurhut opgebouwd. De oude stond in de weg bij Maaskant in Bruinisse. Vandaar.... KERKWERVE - Naast de al aange kondigde bazar-rommelmarkt op 2 juni, georganiseerd door de onder- houdskommissie van de Ned. Her vormde Kerk, staat er nog een derge lijk evenement op het programma. De aktiviteitskommissie van de Openbare lagere School „Prinses Ire ne" heeft namelijk het plan opgevat een voorjaarsmarkt te organiseren op 26 mei. Op het schoolplein zal er vanaf tien uur 's morgens heel wat te doen zijn. De kinderen (en de ouderen wanneer ze daar van houden) kunnen naar hartelust grabbelen en eveloppen trekken, verder zullen bloemen, ou de spulletjes, kleding en handwer- kartikelen te koop worden aangebo den. De burgerij kan spullen beschik baar stellen en daarvoor kontakt op nemen met mevrouw O. Kloet Vloed straat 37 (telefoon 01110-3859). De spullen kunnen echter ook regelrecht naar de school in de Vloedstraat wor den gebracht. De opbrengst van de voorjaarsmarkt is nodig, volgens een huis-aan-huis rondgebracht stencil, om de drie-daagse schoolreis, het kerstdiner en de jaarlijkse barbecue te kunnen bekostigen. Problematiek ter plaatse bekeken: BROUWERSHAVEN - Drie weken lang trok de 27- jarige Peter de Koeyer uit Brouwershaven met een volkswagenbusje rond door het Zuid-Amerikaanse Chi li. Hij maakte de reis in gezelschap van drie andere Ne derlandse jonge mensen, die evenals Peter werkzaam ijn in de agrarische sektor. Tezamen met een tolk en een Chileense voorlichter, die in dat land optreedt als bemid delaar tussen de boeren en de ontwikkelingshulporgani saties, ontdekten zij allerlei aspekten van dit warme land met zijn prachtige natuur en zijn vele problemen. Sinds zaterdag 10 maart is de jonge Brouwenaar, nog vermoeid van de vele indrukken en de vliegreis, weer terug in de smalstad. Peter zit, evenals zijn medereizigers die uit Zuid-Beveland, Amstelveen en Delft komen, in het land- lijk bestuur van de Jonge Boeren, een organisatie die van het N.C.O. (Natio nale Commissie bewustwording van Ontwikkelingssamenwerking) subsidie ontvangt om de landbouwers hier in Nederland bewust te maken van de pro blematiek van de boeren in de ontwikkelingslanden. De vier Nederlanders bezochten ook een radiostation, dat uitzendt onder de vlag van de kerk. „De enige manier om iets vrijer te zijn in wat ze uitzenden", vertelt Peter, die zegt de angst van de mensen voor het regime overal gemerkt en gevoeld te hebben. Er worden vaak mensen gemarteld en de bisschoppen zijn somber over de nabije toekomst. Peter vertelt hiervan erg van onder de indruk te zijn, omdat het heel wat anders is om er hier in Nederland wat over te le zen dan om die dingen zelf te zien en de mensen er lakoniek maar met een zekere gespannenheid over te horen vertellen. In de stad Santiago maak te hij relletjes mee, waarbij veel poli tie op de been was. De oorzaak van dergelijke rellen weet nooit iemand te vertellen". Er werden ook bezoeken gebracht aan bosarbeiders en een Indianenor- ganisatie, terwijl de Nederlanders ook praatten mét de leiders van de zes boerenorganisaties die er in Chili zijn. Van al deze belevenissen maak ten de reizigers vele dia's en een film, waarmee ze na hun thuiskomst door het hele land heen op stap gaan om een en ander uit te dragen naar de verschillende afdelingen van Jong Boeren. Men wil de kollega's op deze ma nier bewust maken van de problema tiek van de boeren in Chili en ze laten zien waar het Chileense fruit van daan komt. „Want het spreekt de mensen hier meer aan als het ge bracht wordt door iemand die ze ken nen", aldus Peter de Koeyer. Hierdoor werd Peter gekonfron- teerd met de derde-wereldproblema tiek. „En dat gebeurde eveneens door de diskussies die met onze leden op gang gebracht werden door het Chili-komité" (een studentenorgani satie) vertelt Peter. Deze praatbij eenkomsten gingen over de wense lijkheid van het al of niet doorgaan van de invoer van Chilisalpeter naar Nederland. Naar aanleiding hiervan kreeg men kontakt met enkele Chile- nen in ballingschap die in ons land verblijven sinds de politieke omwen teling die in hun land plaats vond. Een van hen was de heer Baytelman, staatssekretaris van landhervor ming onder de regering van presi dent Alende. „Die zei: „je moet er eens een keer gaan kijken" vertelt Peter. En dit idee, wat de jonge Brou wenaar eerst voor onmogelijk hield, nam na enige tijd vaste vorm aan. „Want ik ben niet iemand die in zijn vakantie aan het strand wil liggen of zomaar wat rondtoeren", en zo stap ten Peter en zijn drie medepassagiers ruim drie weken geleden op het vliegtuig om hun vakantie(geld) te investeren in een bezoek aan het Zuid-Amerikaanse land. Vrije invoer Omdat het land ondanks zijn schit terende natuurschoon en zijn tropi sche klimaat absoluut geen toeristen industrie kent, sliep men in de hui zen van de kerk. Naar ansichtkaar ten moest een week gezocht worden. Overdag trok men er op uit met het volkswagenbusje in gezelschap van de tolk en de Chileense voorlichter. Men bezocht op deze manier ruim veertig boerenbedrijven. Hierbij werd de aandacht bijzonder getrok ken door het Chileense fruit, het eni ge produkt dat in Chili nog volop verbouwd wordt. Met de rest van de landbouwprodukten 's het volgens Peter slecht gesteld. „Na de politieke coupe heeft het land namelijk zijn grenzen open gesteld voor vrije invoer zonder ac cijns, de zogenaamde vrije markt ekonomie", vertelt hij; Hierdoor ging de landbouwproduktie en ook de industrie sterk achteruit omdat de importprodukten voordeliger bleken voor Chili. Een uitzondering vormde hierop het fruit, dat men dus zelf bleef verbouwen. „Zolang de dollar op een vaste koers gehouden werd bleef dit goed gaan, maar sinds 1981 toen de koers losgelaten moest worden holt de eko nomie achteruit" aldus Peter. Dit probeert men nu terug te draaien door wel invoerheffing te rekenen op buitenlandse produkten, maar de boeren die meestal bedrijfjes van zo'n tien hektare hebben, zijn inmid dels te arm om zaaizaad en kunst mest te kopen. Harde les „Een harde les dus voor Chili dat hiermee leerde dat het zich door de vrije import vanuit andre landen af hankelijk en arm maakte", vindt Pe ter. „Maar", zegt hij „het is ook be langrijk voor ons om dit te weten. Een heleboel van onze leden en ook oudere boeren gaan van het stand punt uit: omdat er nog zoveel honger is in de wereld kunnen we hier de produktie nog wel wat opvoeren. Ze vergeten dat de mensen daar te arm zijn om onze produkten te kopen". Als een betere oplossing dan voed sel exporteren, ziet Peter de kenniso verdracht. Nog "belangrijker is vol gens hem dat er een betere ckono- misch beleid van de Chileense rege ring n moet komen, dat de land bouwproducenten steunt zodat ze zaaizaad en kunstmest kunnen ko pen. Peter de Koeyer: De boeren daar zijn te arm om zaaizaad en kunstmest te ko pen".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4