Penelope van de „Polyanthe" Muziekminnend Schouwen-Duiveland kan nog één keer genieten van enorme kwaliteiten van Barrelhouse „Man van zes miljoen" in Sluis in grote financiële problemen Uitstekende live-formatie zaterdagavond in jeugdsoos Brogum EO's Tijdsein over feminisme Achter het Nieuws met Brinkman 6 ZIERIKZEE - Ondanks het feit, dat de Zierikzeese jeugdsoos Brogum in de vooravond van zondag 4 maart kreeg af te rekenen met fikse brand in de hoofdruimte van de soosboederij staat er voor aanstaande zaterdag 17 maart een met bijzonder veel plezier tegemoet gezien op treden op het programma. In een serie afscheidskoncer- ten doet de formatie „Barrelhouse" de Zierikzeese soos aan, nadat de groep in de voorbije jaren reeds enkele ke ren eerder in Brogum optrad en dit steeds deed met bij zonder veel sukses, nam de groep Brogum ook op in haar afscheidstoer. „We hebben een erg strenge selektie ge maakt voor waar we op wilden treden", vertelt Tineke Schoemaker, de zangeres van de groep en de aanleiding van de afscheidstoernee. Tineke Schoemaker gaat na het afwerken van de toer haar eigen weg als solozangeres, een stap die zeker niet onverwacht, maar nog minder on gegrond is. Juist dank zij het voortreffelijke stemgeluid van de zangeres groeide Barrrelhouse uit tot een van de beste live-groepen van Nederland in de ruim tien jaar, dat de formatie bestaat. werd zij in 1981 door Muziekkrant Oor uitgeroepen tot de beste band zangeres van Nederland. Onlangs vierde Barrelhouse nog uitgebreid haar tienjarig bestaan. Ter gelegen heid hiervan wilde de groep wel eens een keer een serieuze gooi naar een hitparadeplaats doen, „maar dat lukte ook nu niet", legt Tineke Schoemaker uit. „Het bewees eens te meer, dat we geen top veertig groep zijn. Onze muziek is eenmaal anders dan het echte hitwerk. Ik weet nog steeds niet wat een kommerciële single is. We zijn daar met z'n zessen bij Barrelhouse ook nooit mee bezig geweest en dan moet je niet raar op kijken als de naam van de groep niet in de lijsten verschijnt". De andere verantwoordelijke voor het repertoire van Barrelhouse is gi tarist Johnny Laporte, die voor vrij wel alle kompostities tekent. De kwalifikatie 'persoonlijke stijl' gaat echter zeker voor hem op. Uiterlijk onbewogen en schijnbaar moeiteloos krijgt hij het publiek met striemende solo's in beweging, om een volgend ogenblik weer heel precies en ingeto gen het totaalgeluid van de groep in te kleuren. In 1978 kwam zijn broer Twee ex-leden van de Oscar Benton Band richtten in 1974 Barrelhouse op. Johnny Laporte en Jan Willem Sligting maakten er aanvankelijk een instrumentale groep van, maar •het duurde niet lang of Tineke Schoe maker werd als zangeres ingelijfd. Hierna begint de groep aan een eigen repertoire te werken. Direkt kreeg de groep een overvolle koncertagen- da af te werken, maar de zeven el pees en twee singles, die sindsdien werden uitgebracht, kregen nooit de aandacht die ze verdienden.,,ïk denk, dat de oorzaak hiervan waar schijnlijk ligt in het feit, dat de enor-- me sfeer, die er tijdens onze koncer- ten heerst, en die ongetwijfeld het sterkste punt van Barrelhouse is,, zich maar moeilijk laat overbrengen op het vinyl van de grammofoon plaat", konstateert Tineke Schoema ker. Top veertig „Voor ons zijn hitparades eigenlijk kompleet onbelangrijk", stelt de im mer goedlachse zangeres vast. „We handhaven ons toch wel". Het 'ge zicht' van Barrelhouse werd voor ve len bepaald door zangeres Tineke Schoemaker. Zij paart een geweldige stemtechniek en timing aan een heel persoonlijke stijl en benadering van het repertoire, waarvoor ze zelf over igens de meeste tektsten zelf schrijft. Op grond van deze kwaliteiten Guus Laporte de groep op slaggitaar versterken, een welkome aanvulling, die geleid heeft tot een hechte samen werking tussen de twee gitaarbroers, die soms wel haast één geluid lijken te produceren. In een groep, die ooit de blues als vertrekpunt voor haar geluid heeft gekozen, speelt de piano vanzelfsprekend een hoofdrol. Die is in zeer goede handen bij Han van Dam, het type van de komplete band pianist, die alles beheerst van het puntig begeleiden tot het geven van wervelende solo's toe. Fenomeen Het karakteristieke en kleurrijke geluid van Barrelhouse zou niet tot zijn recht kunnen komen zonder een gedegen opbouw in de ritmesektie. Drummer van het eerste uur Bob Dros verzorgt hier nog steeds heel af gemeten het flitsend onderstel van de geluidstrein. Sinds december 1982 wordt hij bij gestaan door Roscoe Stallworth op basgitaar, een nieuw fenomeen uit Castricum. Het resultaat van een en ander is, dat de muziek van Barrel- house zich niet in een hokje laat drukken. Vertrokken vanuit de blues en met invloeden vanuit rock and roll en boogie, beweegt Barrel- house zich ergens binnen de ruime grenzen van de popmuziek. Het feit, dat de groep zich overal als een vis in het water voelt, bewijst dat dat zeer ruim is. Barrelhouse treedt op in kleine jazzcafé's en dancings, op scholen en in jongerencentra, in nachtklubs maar ook op openlucht festivals. Barrelhouse heeft het aan het grote reputatie als liveband te danken, dat de groep voor nagenoeg alle belangrijke Nederlandse festi vals werd en wordt uitgenodigd. Op het vermaarde North Sea Jazz festival was de groep zal vijf keer van de partij. In het voorjaar van 1983 kwam de zevende elpee 'Blue Ain't Blue' uit. Deze langspeler werd door de media zeer goed ontvangen. Het album werd geproduceerd door voormalig Vitesse-lid Rob van Donselaar, die ook het stuk 'Sunday Morning', dat als single uitkwam, komponeerde. Eerder kwam het Holland/Do- zier/Holland-nummer 'A Love Like Yours' uit. De bewust gekreëerde live-sfeer, die de vorige elpees 'Who's Missing', 'Hard To Cover', 'Albert Collins With Barrelhouse Live', 'Be ware' en 'Got Te Get Together' uit straalde, bleef nu achterwege. Daar voor in de plaats is een helder stem geluid gekomen, waarin vooral de zang van Tineke Schoemaker veel be ter uit de verf komt. „In het begin het ik nachtmerries over de plaat. Ik was bang, dat er met die strakke studio-aanpak weinig over zou blij ven van onze muziek. Het resultaat was evenwel uitstekend. We waren er allemaal erg tevreden over". Eigen weg Dat de plaat wel degelijk goed be luisterd was bewees het feit, dat Bar relhouse kontinue met een uitgebrei de bezetting met onder andere tenor saxofonist Hans Dulfer, Rob van Donselaar en zangeres Vivian Roy voor aanvullende koortjes door Ne derlands toerde. In oktober 1983 besloot Tineke Schoemaker, na tien jaar, Barrelhou se te gaan verlaten om haar eigen weg binnen de muziek in te slaan. Zo als het onder goede vrienden hoort, werd deze beslissing weloverwogen en in goed overleg genomen. Tot be gin april maakt Barrelhouse haar ge plande toernee af en dan komt er een eind aan het bestaan van een van de beste, zo niet de beste live-groep van Nederland. Tineke Schoemaker, met een diploma klassiek gitaar op zak, gaat dan haar eigen weg, een weg die ongetwijfeld geplaveid zal zijn met grootse suksessen, zoals zij dat ook met Barrelhouse gewend was. John ny Laporte, Han van Dam, Guus La porte, Rob Dros, Roscoe Stallworth en Tineke Schoemaker beginnen hun allerlaatste optreden op Schouwen- Duiveland zaterdagavond om half tien in de Zierikzeese soosboederij Brogum. Vakantiedomein in Duitse sfeer op losse schroeven DEN HAAG - Nederland is bereid Iraanse oorlogsslachtoffers op te ne men. Het ministerie van buitenland se zaken heeft dit Teheran laten we ten in antwoord op een verzoek, slachtoffes van het gebruik van che mische wapens door Irak in Neder landse ziekenhuizen te behandelen, zo heeft de woordvoerder van het mi nisterie in Den Haag maandag mee gedeeld. Woensdag 14 maart Ned. 1 9.00 uur Schooltelevisie 13.00 uur Nieuws voor doven 15.00 uur Feduco 15.30 uur Kinderbios. Bekende figu ren zoals Mafkees, kat Slimme Sjors, Koala, Kwicky, Jut en Jul zijn hierin te aanschouwen. 16.30 uur Stuif es in. Dit keer vanuit het ponypark Slagharen. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Pubertijd. Voor de camera verschijnt een jeugdige motorcros ser, een jeugdige tijdschriftuitgever en een orchideeënkweker. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur De duo's doen alsof. Dit keer worden verhalen over liefde en oorlog satirisch in het zonnetje gezet. 21.00 uur An Englishman abroad. Spionagefilm. De film werd gemaakt naar aanleiding van een ontmoeting in 1958 tussen een gevluchte Engelse spion en de actrice Coral Browne, die zich in Rusland bevond, deel uitma kend van de Royal Shakespeare Compagny. Coral kreeg tijdens de pauze van een optreden bezoek in haar kleedkamer van een zich nogal vreemd gedragende man, die later de spion Guy Burgess bleek te zijn. In de hoofdrollen Coral Browne en Alan Bates. 22.05 uur Adriaan van Dis. Praatpro gramma. 23.00 uur Teleac 23.35 uur Journaal, 23.40 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.25 uur Staatsloterij 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. VVD. 19.20 uur Van gewest tot gewest. De vervuilde grond in Utrecht, muziek schrift voor geestelijk gehandicap ten. Een plastic oerbos in Emmen zijn de onderwerpen. 20.10 uur Koos Postema. Ingegaan wordt op medische macht en on macht. Is de oorzaak van de pijn te behandelen dan is er niets aan de hand. Anders wordt het als de oor zaak van de ziekte niet valt op te spo ren. 21.00 uur Nationaal songfestival. Als kandidaten treden op Brigitte, Vul- cano, Claudia Hoogendoorn, Edward Reekers en Maribelle. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.25 uur Nieuws voor doven Donderdag 15 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 10.00 uur Schooltelevisie 16.00 uur Poldark. Mijnwerkers ko men in verzet tegen de steeds hoger oplopende graanprijzen door plunde ringen. Sir Basset zet Ross in om de raddraaiers in te rekenen. 16.50 uur Het donkere bos. Robin wordt ingerekend door Smokoe Joe. De stemming wordt wat minder be dreigend als het hondje Bang te voor schijn komt. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De briljantinoos. Madame Baklava en Monstertje staan het duo de briljantinoos ter zijde. 19.05 uur Toppop. Popmuziekpro gramma. 20.00 uur Journaal 20.28 uur Blokletters. Spelprogram- ma dat gepresenteerd wordt door Fred Oster. 21.00 uur De doornvogels. Hoewel Ralph niets te klagen heeft over zijn carrière als priester, worstelen ande ren met grote moeilijkheden. Ralph laat Drogeda beheren door de familie Cleary. Frank wordt gevangen geno men en er breekt brand uit op het landgoed. 21.50 uur Televizier 22.30 uur Kort kommentaar 22.35 uur Tennis. ABN wereldten nistoernooi in Rotterdam Ahoy. 23.45 uur Ontdek je plekje. Winters wijk wordt bezocht. 00.00 uur Journaal, 00.05 uur Nieuws voor doven Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Ik ben Joep Meloen. Neder landse film uit 1981. Hoofdfiguur Joop Meloen. De hoofdrollen worden vertolkt door André van Duin, Frans van Dusschoten, Corrie van Gorp, Marlous Fluitsma, Peter Tuinman, André van den Heuvel. Het verhaal gaat over pianostemmer Joep die er van droomt een groot musicus te worden. Zijn composities wordt afge wezen en tot overmaat van ramp wil het meisje van zijn dromen met een ander trouwen. 20.40 uur Nederlandse cineasten. Ex perimentele cineasten staan van avond in het middelpunt 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Op 20 maart zal een bijeenkomst worden gehouden van de afdeling Duiveland van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen in het dorpshuis „Oosterhof", aanvang 19.30 uur. Mevrouw A. G. Steendijk uit Zierikzee, pedicure-podologe zal het een en ander vertellen over voet verzorging. Vragen stellen, eventu eel schriftelijk, is mogelijk. HILVERSUM - EO's aktualiteiten- rubriek Tijdsein besteedt dinsdag (Nederland 2, 20.20 uur) aandacht aan het feminisme. De Leidse hoogleraar prof. mr. M. van Mourik levert kom mentaar op de plannen om een ar beidsplicht voor de vrouw in te voe ren. Daarnaast zal een vrouwencaba retgroep ingaan op de emancipatie van de vrouw. De uitspraak van de synode van de Gereformeerde Kerken tegen het plaatsen van kruisraketten komt ook in Tijdsein aan bod. Synodelid ds. E. Overeem wordt gekonfron- teerd met de onrust die na dit besluit in de kerken is ontstaan. Verder een gesprek met enkele Misquito- Indianen, die in Genève zijn gehoord door de VN-kommissie voor de men senrechten over martelingen door Sandinisten in Nicaragua. HILVERSUM - Minister Brinkman van welzijn, volksgezondheid en cul tuur is dinsdagavond in Vara's aktu- aliteitenrubriek Achter het Nieuws (Nederland 1, 21.20 - 22.00 uur). De minister zal aan de tand worden ge voeld over zijn houding ten opzichte van het akkoord tussen zijn eigen CDA en de PvdA over het meedoen van omroepen aan abonnee-tv en het instellen van een derde net, zaken die indruisen tegen Brinkmans mediano ta. Verder onder meer aandacht voor de voorverkiezingen in de Verenigde Staten en een nieuwe methode van Rijkswaterstaat om gladheid op snelwegen te meten. DEVENTER - Uitgeverij Kluwer wil de Gorkumse uitgeverij Ruiter overnemen. Kluwer heeft dinsdag meegedeeld met dit bedrijf in onder handelingen te zijn. De besprekingen zullen spoedig worden afgerond. BORGER - Welzijnswerkers willen meer invloed op het beleid om in het onderwijs achterstanden weg te wer ken bij grote groepen Nederlandse en anderstalige kinderen. Daartoe heb ben zij het Landelijk Welzijnsberaad Onderwijsvoorrangsbeleid (LWO) opgericht. MIDDELBURG - Dc Duitse ingenieur Gunter Schulz, in de Nederlandse grensplaats Sluis „de man van zes miljoen" genoemd, heeft vrijdagmiddag via een kort geding dat voor de president van de rechtbank in Middelburg werd gehouden, geprobeerd zijn imperium overeind te houden. De pas gepen sioneerde Schulz wilde samen met zijn echtgenote in het Nederlandse Sluis een vakantiedomein opbouwen waar met name Duitse toeristen hun vertier zouden kunnen vinden in de eigen Duitse sfeer. Het echtpaar Schulz liet in no vember van het vorig jaar het oog vallen op een oud klooster in Sluis en kwam met de eigenaars een koopsom overeen van 320.000 gulden. De betaling van dit bedrag zou uiterlijk op 27 januari van dit jaar plaats moeten vinden. Toen echter puntje bij paaltje kwam haakten de banken af en ook de Zwitserse geldschieters lieten het afweten. Schulz kon het geld niet bij elkaar krijgen. Intussen had hij al wel voor een miljoen gulden aan het klooster laten verbouwen. Een bier kelder, een restaurant en een biljart zaal werden ingericht en motelka mers geïnstalleerd. Op 22 december vorig jaar werd de zaak geopend. Op de 27ste januari was het geld er nog steeds niet en de koop dreigde niet door te gaan. Reddende engel Op dat moment bood de receptio nist van het motel, G. van Waes uit Schoondijke, zich aan als reddende engel. Hij zou het benodigde geld le nen van zijn vader en de banken. Het motel zou hij tijdelijk kopen van Schulz en als de Zwitserse banken de toegezegde zes miljoen zouden vote ren - en dat zou hoogstens enkele da gen kunnen duren - dan ging het pand weer over in de handen van het Duit se echtpaar. Het liep allemaal anders. De ban ken stelden geen vertrouwen in Herr Schulz, schuldeisers overspoelden de man met rekeningen voor geleverd werk en op 22 februari verleende de Middelburgse rechtbank Schulz sur seance van betaling. Receptionist Van Waes hield het na anderhalve maand voor gezien en verkocht het voor hem veel te dure pand door aan een vastgoedmaatschappij. Schulz liet daarop deze week beslag leggen op het motel, dat hij al enkele weken op last van de nieuwe eigenaar, niet meer mocht betreden. Verkoopverbod Schulz heeft vrijdag in het kort ge ding een verbod geëist van de ver koop van het pand. Hij meent name lijk via mondelinge afspraken recht van terugkoop te hebben tot 27 maart. Verder heeft hij de rechter ge vraagd de exploitatie van het motel, dat nu gesloten is, te mogen voortzet ten en het recht te krijgen het pand te laten taxeren voor de eventuele ver koop aan een Belgisch bedrijf. Schulz is door zijn motelplannen ernstig in de problemen geraakt. Als de Zwitserse banken niet afkomen met het toegezegde geld, dan zit hij volkomen aan de grond en resten hem zijn Duitse pensioen van 900 mark en een forse stroom rekeningen die hij nog betalen moet. De rechter doet 16 maart uitspraak. TOKIO/TAPEI - Een Japans vrachtschip met 500 auto's aan boord is zondag in de Chinese territoriale wateren, ter hoogte van de ha venstad Fuzhou, licht beschadigd door granaatschoten. Waar de scho ten vandaan kwamen is nog niet be kend, zo heeft het Japans Bureau voor Veiligheid van de Scheepvaart dinsdag gemeld. DEN HAAG - Wat tot voor kort voor de Nederlandse beroepsbinnen- vissers een ware plaag was, lijkt nu redelijke handelswaar te worden met goede kansen voor exportmoge lijkheden. De vooral de laatste jaren in vele delen van ons binnenwater oprukkende Chinese wolhandkrab vindt steeds meer aftrek bij de kon- sument en vooral de Horeca. DEN HAAG - ANP en NVJ hebben in de nacht van maandag op dinsdag op hoogtepunten overeenstemming bereikt over een CAO voor de onge veer 120 journalisten van hot persbu reau voor de periode 1983-1984. Het resultaat van de besprekingen zal donderdag ter goedkeuring worden voorgelegd aan de NVJ-leden bij het ANP. 54 Hollin had er niet het flauwste idee- van wat dat verleden wel kon zijn. Maar hij herinnerde zich een dreige ment van John en dat deed hem zich afvragen of het wel verstandig van hem was zijn gastheer zonder meer t e geloven. „Ze komen terug", zei Cynthia zacht. „Als we weer op de Polyanthe zijn, zou ik graag eens een babbeltje met u willen maken." Hij knikte toestemmend. Doordat hij vanuit het zonlicht het donker van dc grot binnenkwam, zag John niet dat de Dorbans van plaats waren veranderd en bij zijn beseher- meling stonden, 's Middags nam hij het meisje apart. „Ik ga in een van dc kleine grotten slapen", zei hij, „omdat ik vannacht klaar wakker moet zijn. Ik had graag dat u bij de ingang bleef zitten en mij riep als er iets gebeurde. Kunt u met oen pistool omgaan''" „Ik heb vaak geschoten", glimlach te ze. „maar ik ben bang dat ik niet raak kan schieten." „Kijk dan de andere kant uit", zei hij op gemoedelijke toon. „Ik laat een kleine browning in de zak van uw oliejas glijden. Ja, voelt u hem?" „Ja. maar wat een zwaar ding. Wat moet ik er eigenlijk mee doen?" „Schieten," zei hij lakoniek, „als het noodzakelijk is. Ik geloof niet dat de Dorbans iets zullen uithalen, maar vertrouw ze toch maar niet. Mocht een van hen van plan zijn dc grot te verlaten, roep me dan." John had een uur geslapen, toen Hollin zich uitrekte en met de han den in de zakken naar dc uitgang van de grot slenterde. ,,U gaat er niet uit, Hollin". beval ze. Hij keek achterom. „Ik neem geen bevelen van vrou wen aan", protesteerde hij. ..Nou. nou, als je er z.o'n drukte om maakt, zal ik wel binnen blijven", voegde hij er haastig aan toe. toen ze naar een van de hoeken liep. Om vijf uur zette ze. met behulp van een spiritusbrander, thee, waar van ze een kop aan de nog slapende John bracht. Om zeven uur kwam di vined opnieuw op en pas tegen tien uur trok John er opnieuw uit. „Geen spoor van de Polyanthe!" zei hij bij zijn terugkomst. „Ik ver wacht haar dan ook niet voor mid dernacht. Het zal trouwens niet zo makkelijk zijn bij vloed aan boord te gaan." Hij bleef dc hele nacht zitten luiste ren. de ontvanger tegen zijn oor ge- door EDGAR WALLACE klemd, terwijl het meisje aanhou dend naar de mei sterren bezaaide hemel stuurde. Tegen het aanbreken van de ochtend ving hij een stem op. „Vannacht nietJohn!" De roep werd om de tien minuten herhaald en hij verbeeldde zich dat hij de stem van Bobby hoorde. „Daar zitten we dus", zuchtte John. „We zijn nog een dag opgeslo ten. En nu. waarde jongedame, moet u gaan slapen. Er is geen kans om er tussenuit te trekken. Die kleine grot van u is trouwens nog niet zo kwaad. Vooruit, laten we gaan!" Samen gin gen ze de grot binnen, toen hij plotse ling een waarschuwing fluisterde. Hij had hel geluid van roei riemen op gevangen „Is het vroeg ze zacht „Nee, ze zouden de motorboot stu ren. Wficht even!" Hij liet zich geluidloos op de grond zakken, kroop naar de uitgang en verdween in de duisternis. Na enkele ogenblikken zag ze hem terugkomen. Ze liep nu naar hem toe en dat scheen hij te hebben verwacht, want hij maakte ruim baan voor haar. Op dat ogenblik hoorden zij een stem. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 6