Jubileum-koncert van Gereformeerd Kerkkoor Opdracht voor beiaardier Kees van Eersel K.N.O.V.-rapport „Winkelen en Verkeer in Zierikzee" In het kader van het 35-jarig- bestaan t ZIERIKZEESOHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1984 Nr. 23490 5 TACITUS Wij vereren het oude, zonder ons om het nieuwe te bekommeren. De eerste dirigent van het Gerefor meerd Kerkkoor was de heer Sijtsma, destijds leraar aan de LTS in Zierikzee. Onder zijn muzikale leiding werd op 3 juni 1948 voor de eerste maal op getreden tijdens - zoals de Zierikzee- sche Nieuwsbode meldde op 5 juni 1948 - ,,de officiële indienststelling van de geheel gerestaureerde en ver nieuwde Gereformeerde Kerk te Zie rikzee." Het verslag vermeldt verder nog over dit optreden: ,,De treffende bijeenkomst werd door een zangkoor uit de gemeente opgeluisterd." Ups en downs ZIERIKZEE - Gedeputeerde staten van Zeeland hebben de Goese musicus Kees van Eersel opdracht gegeven tot het komponeren van een muziekstruk met als uitgangspunt het Zeeuwse volkslied. Gs. denken aan een kompositie van tien a twaalf minuten, die kan worden gespeeld door koperblazers, in harmoniebezetting of door een strijkorkest; ook moet het mogelijk zijn dat het muziekwerk door fanfare, harmonie en strijkorkest gezamenlijk wordt uitgevoerd. De opdracht houdt verband met de viering van het honderdjarig bestaan van de Vereniging Nederlandse Loodsensociëteit in Vlissingen. On derdeel van de jubilieumviering is een Frans Naereboutherdenking op 27 juni dit jaar. Het is de bedoeling dat het Zeeuws Orkest de nieuwe kompositie tijdens die herdenking voor het eerst ten gehore brengt. Gs. hebben voor de opdracht 8.000,— beschikbaar gesteld; aan het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur is subsidie ge vraagd in de kosten van het koncert- klaar-maken van de kompositie. Kees van Eersel (1944) heeft orgel gestudeerd aan de conservatoria van Rotterdam en Utrecht; in 1969 stu deerde hij bij Jean Langlais aan de Schola Cantorum in Parijs; hij be zocht verder de Nederlandse Bei aardschool in Amersfoort. Van Eersel is cantor-organist van de Maria Magdalenakerk in Goes en beiaardier van Zierikzee en Veere. Hij koncerteert in binnen- en bui tenland, maakt grammofoonplaten en geeft muzieklessen. Op internatio nale orgelconcoursen heeft hij her haaldelijk prijzen gewonnen. Hij heeft komposities op zijn naam staan voor orgel, orgel en klarinet, bei aard, koor, blaaskwartet (hout) en harmonie-orkest. tweetal cantates van de Noordduitse komponist D. Buxtehude. Het kon- cert begint met de cantate „Kommst du licht der Heiden" een zogenaamde liedcantate, voor koor en orkest, en het koncert wordt besloten met de cantate „Nichts soli uns scheiden" voor koor, orkest en solo. Daartussen bevindt zich een chronologisch opge bouwd programma waarbij het koor drie maal a capella optreedt,. De eerste maal met een tweetal liederen van Bach, de tweedemaal met een „specialiteit" van het koor, een drie tal op Anglicaanse wijze gezongen psalmen en tenslotte in een tweetal voorbeelden van hedendaagse Neder landse kerkmuziek met onder andere een motet van de grootste komponist op dit gebied: Willem Vogel. In kom- binatie met het orkest voeren de vrouwen van het koor een „Geistli- ches Konzert" van de vrij onbekende komponist Weiland uit. Tussen de koorgedeeltes voert Liesbeth Fran ken m.m.v. klavecimbel, fluit en vio len een solocantate van Telemann uit, terwijl Reimo Faber als fluitist te horen is in een langzaam deel van een sonate van Bach's leerling Krebs. Speciaal voor deze gelegenheid heeft het orkest een sonate van Albinoni ingestudeerd, die in zijn geheel ten gehore zal worden gebracht. Op veler verzoek zal het koncert worden af gesloten met het „Onze Vader" uit de Russisch-orthodoxe traditie. De aanvang van het koncert staat gepland op 20.30 uur. Programma's (tevens bewijs van toegang) zijn ver krijgbaar bij de firma Wilbrink, Melkmarkt 3 in Zierikzee en vóór aanvang van het koncert aan de kerk. De toegangsprijs bedraagt vijf gulden. Het koor, dat sinds 1980 onder lei; ding staat van Mar van der Veer! heeft in de loop der jaren veel ups en downs gekend. Na de waters noodramp in 1953 moesten de aktivi- teiter. zelfs geruime tijd worden gestaakt. Het koor telt op dit moment 35 le den, in leeftijd variërend van 24 tot 72 jaar. Onder de leden zijn er nog twee, die bij de oprichting betrokken zijn geweest; het zijn de dames J. van 't Leven-v. d. Weele en J. Bij de Vaate-Eckhardt. Laatstgenoemde is omstreeks 1955 nog enige tijd diri- gente geweest van het koor, en is ook nadien nog diverse malen als zodanig in noodgevallen ingesprongen. Beperkte het koor zich in die begin tijd hoofdzakelijk tot het meewer ken aan evangelisatiebijeenkomsten in de regio, en aan bijzondere diensten op feestdagen, geleidelijk hebben de aktiviteiten zich steeds uitgebreid. Tegenwoordig wordt zo'n 10 a 12 maal per jaar meegewerkt aan de ei- Het Gereformeerd Kerkkoor viert met een jubileum-koncert haar 35-jarig bestaan. Sinds vorig jaar treedt het koor op in uniforme koorkleding, die grotendeels door de leden zelf is bekostigd. De bezetting van het koor is akseptabel: al is versterking natuurlijk altijd welkom, vooral bij de tenoren. Jn besloten kring zal de viering van het jubileum plaats hebben aan het eind van de meimaand. Behalve de leden van het koor en hun aanhang" zal op de dan te houden feestavond ook acte de presence worden gegeven door een aantal oud-dirigenten. (vervolg van pagina 1) Kerkhof, Poststraat, Manhuisstraat, Fonteine, Sint Domusstraat, Sint Ja- cobsstraat, Havenpark, Havenplein. Van oost naar west: Havenplein, Ha venpark, Oude Haven z.z.. Nieuwe Haven, Hoofdpoortstraat. Parkeren Verder wordt in het konsept ge pleit voor uitbreiden van het blauwe zónegebied (voor kort parkeren) met Lange Nobelstraat en Havenpark. Ook wordt het tot stand brengen van een langparkeerroute aanbevolen, te weten: Jannewekkendam, Touw- baan, parkeerterrein Mosselboom gaard, Hoge Molenstraat, Baden Po- wellweg, parkeerterrein Baden Po- wellweg, Jannewekken, Jannewek kendam, waarna het verkeer naar parkeergelegenheid langs de Gracht- weg en omgeving, dient te worden geleid, omdat buiten de grachten in het oosten van de stad geen geschikte parkeerterreinen zijn om langpar- keerders op te vangen. Dit impliceert: het uitbreiden van het parkeerterrein aan de Baden Po- wellweg in noordelijke richting en het maken van een doorbraak voor auto's naar het Jannewekken ter hoogte van de huidige technische school en voor voetgangers naar 't Vrije, zodat via het Vrijpoortje snel het winkelapparaat kan worden be reikt. In dit verband wordt ten slotte ge pleit voor het aantrekkelijk maken van de aanlooproute vanaf de par keerterreinen aan de Baden Powell- weg en de Mosselboomgaard naar het centrum van de binnenstad. Na de toelichting op dit K.N.O.V.- rapport zal tijdens de Z.O.C- voorjaarsvergadering over deze kon- klusies en aanbevelingen gediskus- sieerd kunnen worden. DREISCHOR Uitvoering „Crescendo" Op zaterdag 17 maart en zaterdag 24 maart wordt in het dorpshuis in Dreischor de uitvoering gegeven van muziekvereniging Crescendo. De eerste uitvoering is uitsluitend voor donateurs, de tweede zaterdag zijn zowel donateurs als belangstellen den van harte welkom. De aanvang van beide avonden is gesteld op 19.00 uur. Op deze uitvoering treden op: het jeugdorkest o.l.v. A. L. Wallen burg, vervolgens de drumband o.l.v. A. Struijk en de fanfare ook onder leiding van A. L. Wallenburg. Na het muzikale deel met maar liefst negen tien uit te voeren werken, wordt de klucht in drie bedrijven opgevoerd: Ach vader, lieg niet meer. De regie is in handen van Kees v. d. Vreugde, grime: Rina Verjaal-Loozen terwijl als souffleur optreedt Anneke Jacob- sen. De avonden worden besloten met bal-na. NIEUWERKERK Geslaagd In het zwembad „Dol-fijn" slaag den voor het diploma B Sandra den Uyl en Astrid de Bruine. OOSTERLAND Opbrengst kollekte De maand-opbrengst van de kol lekte ten bate van Mbuma-zending heeft opgebracht een bedrag van 360,55. Milde gevers en geefsters worden hartelijk dank gezegd. De ij verige kollektantjes waren Jolanda Verhoek, Carola de Jonge, Arianna Morks, Jacqueline Pieper, Elna Steenpoorte, Trijnie Verhoek, Joan- ke IJzelenberg. ZIERIKZEE - Tijdens een verbouwing- van de Gerefor meerde kerk in Zierikzee in 1948 vond een aantal ge meenteleden dat bij de feestelijke her-ingebruikneming na de verbouwing een zangkoor eigenlijk niet mocht ont breken. Men ging naarstig aan het werven, en zo kon weldra een koor worden gevormd van zo'n kleine twin tig leden. Bovengemelde feiten vormen de basis van het feit dat genoemd Kerkkoor dit jaar haar 35-jarig bestaan viert. Zij doet dat met een jubileum-koncert op 17 maart in de Rooms-Katholieke Kerk te Zierikzee. Op initiatief van de sekretaris van het kerkkoor, de heer A. C. de Feiter, zijn de laatste maanden nijvere naspeuringen verricht naar gegevens over het ontstaan van het koor. „We hadden wel het vermoeden dat onge veer 35 jaar geleden het koor werd opgericht, maar niemand wist er ei genlijk het juiste van. Via het archief van de Zierikzeesche Nieuwsbode en door partikulieren aangedragen ge gevens weten we nu bij benadering hoe en wanneer het destijds allemaal is toegegaan." gen kerkdiensten, en ook aan allerlei evenementen daarbuiten, zoals: de jaarlijkse korenavond van de Com missie Koorzang Schouwen-Duive- land, zendingsmanifestatie en lied boekdag in de Grote Kerk te Brou wershaven, bijzondere diensten in plaatsen als Haamstede, Middelhar- nis, Colijnsplaat e.a., de korenavond „Zeeland zingt in Rotterdam" op 17 februari jl. (t.b.v. het orgel in de Gro te Kerk te Zierikzee). Verder wordt sinds 1982 een jaar lijks openbaar koncert gegeven. Het op 17 maart te houden koncert is daarvan de derde op rij. Het bestuur van het Kerkkoor hoopt dat deze koncerten uitgroeien tot een traditie. Jubileum-koncert Zoals gezegd zal op zaterdag 17 maart in de Rooms-Katholieke Kerk een jubileum-koncert worden gege ven. De medewerkenden aan dit kon cert zijn, behalve het Gereformeerd Kerkkoor, een strijkersensemble on der leiding van Myra van Groenen- dael, Ellengard Jense (klavecimbel), Reimo Faber (dwarsfluit) en Lies beth Franken, alt. Het geheel staat onder leiding van Mar van der Veer. Het strijkersensemble onder lei ding van de violiste Myra van Groe- nendael bestaat uit leerlingen van de Zeeuwse Muziekschool. Sinds kort speelt dit ensemble met openbare koncerten mee, tijdens het Ars Musica-kerstkoncert oogstte het en semble veel succes. Ellengard Jense, direktrice van de Zeeuwse Muziek school vervult met haar klavecimbel de continuo-funktie zoals in de tijd van de Barok gebruikelijk was. Programma Het koncert wordt omlijst dooreen t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5