Noordhavenpoort gebruiken voor wisseltentoonstellingen Abraham van Bommel in Nieuwerkerk Holty's Young Shop Informatiebij eenkomst over aansluiting op riolering Duiveland Voorstel van kollege van b. en w. INWEAR Algemene jaarvergadering VVV Zierikzee ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 13 maart 1984 Nr. 23490 3 wordt er in Nederland bestuurd volgens het zogenaamde in- direkte demokratische systeem, waarbij de wil van de meerderheid van de gemeenschap wordt veron dersteld te blijken uit en door de besluitvorming van de gekozen ver tegenwoordigers. In datzelfde staats bestel bestaat ook de mogelijkheid dat bestuurders door de vertegen woordigde gemeenschap ter verant woording wordt geroepen over geno men c.q. te nemen beslissingen. Men gaat er daarbij van uit dat de verant woording, die wordt afgelegd, volle dig is; dat wil zeggen dat alle fakto- ren, die hebben geleid tot de geno men of te nemen beslissing, op tafel worden gelegd. Wie maandagavond de informatie avond betreffende het ontwerp- bestemmingsplan voor de Kom van Renesse bijwoonde, is wellicht ver trokken met het enigszins onplezieri ge gevoel dat aan bovenstaande niet volledig is voldaan. Een deel van de beschikbare tijd werd besteed aan het voorstel van het kollege van b. en w. om, in navol ging van een enkele weken geleden genomen raadsbesluit tot verkoop van grond aan de Zoom met daarbij een goedkeuring voor de bouw van vier winkelunits, opnieuw een stuk grond aan de Zoom te verkopen met toestemming voor de bouw van nog eens acht winkelunits. Het enkele ja ren geleden ingestelde voorberei- dingsbesluit (om de bestaande situa tie te bevriezen in afwachting van een nieuw bestemmingsplan) zou voor dat stukje grond moeten wor den ingetrokken. Deze zaak nu heeft bij de Renesser ingezetenen, zachtjes gezegd, grote beroering doen ontstaan. Van geen enkele kant kan begrip worden opge bracht voor het feit dat destijds een voorbereidingsbesluit werd geno men, waardoor het uitvoeren van plannen onmogelijk werd totdat een nieuw bestemmingsplan van kracht zou zijn geworden, terwijl nu, vlak voor het ter visie leggen van datzelf de bestemmingsplan, voor een klein gebiedje even snel de zaak moet wor den teruggedraaid om in totaal twaalf nieuwe winkeleenheden te kunnen kreëren. Je kunt deze ontwikkeling op z'n minst een vreemde manoeuvre noe men van de gemeentelijke roergan gers. Temeer daar de bestuursmatig steunverlenende kommissies weige ren om een advies te geven aan het kollege. Zo kwam, in navolging van de kommissie pacht- en grondzaken, ook de kommissie Ruimtelijke Orde ning niet tot een advies inzake de bouw van de winkelunits. Terwijl diezelfde kommissie in haar vergade ring van 6 juni 1983 nog duidelijk stelde dat in Renesse sprake is van een ruim voorzieningenniveau. Bij mij betekent „een ruim aantal Voor- zieningen" in de,eerste plaatsniet „nog ruimte voor meer voorzienin gen Ook enigszins bevreemdend is het feit dat het kollege aanvoert een voorstander te zijn van het leefbaar der maken van de dorpskern; om dat te realiseren moeten enerzijds van een aantal percelen de winkel bestemmingen verdwijnen om de woonfunktie in de kern te verbete ren. Maar anderzijds geeft datzelfde kollege wel toestemming om in die zelfde kern in totaal twaalf winkel units te bouwen. En helemaal onbevredigend voor de met een hoeveelheid rechtsgevoel opgezadelde burger is het feit dat de gemeenteraad daarover beslist op 19 maart, terwijl het nieuwe bestem mingsplan de volgende dag ter inza ge komt te liggen. Op deze wijze wordt het de voor zijn of haar dorp en boterham vechtende ingezetene onmogelijk gemaakt om anders dan via de gekozen vertegenwoordigers in de gemeenteraad bezwaar aan te tekenen tegen een plan, waarmee hij of zij het totaal niet eens is. Afgezien van de motieven van de desbetreffende burgers voor het leve ren van forse kritiek op de voorgeno men bouw, blijft onveranderd over eind dat in het onlangs gehouden dis tributie planologisch onderzoek dui delijk naar voren komt dat beper king van de uitbreiding van het Re nesser winkelbestand noodzakelijk is. Ook een door de Kamer van Koop handel in 1982 gehouden onderzoek wijst uit dat er in Renesse voldoende winkels zijn. Gevoegd bij het feit dat het kollege verre van bevredigende antwoorden geeft op de vraag, waarop zij haar besluit tot winkelbouw heeft ge grond, kan ik mij voorstellen dat de gemiddelde inwoner van Renesse grote vraagtekens zet bij het voorlig gende raadsvoorstel. De vakantieganger zal het prachtig vinden dat in het dorp, waar hij zijn vrije dagen doorbrengt, een over vloed aan winkels is. Bovendien moet je die man te vriend houden, want hij staat garant voor een niet geringe inbreng van harde Neder landse florijnen. Maar nog veel be langrijker is het dat de burgers van dat dorp tevreden zijn met de leefsi tuatie en werksituatie in hun dorp. En dat bereik je alleen maar als je hen de gelegenheid geeft om op de mokratische wijze mee te denken en mee te praten over de wijze waarop die leefbaarheid moet worden be reikt en wat daarvoor wél en wat er niet dient te gebeuren. En juist dat wordt op dit moment in Renesse blijkbaar node gemist. Marien Kaat AMSTERDAM Uit een kluis van de wachtkommandant op het hoofd bureau van politie aan de Elands gracht in Amsterdam is ongeveer 150.000 gulden gestolen. Dit geld was in beslaggenomen bij een man die 24 februari op verdenking van handel in verdovende middelen was aange houden. De man was in het bezit van een geringe hoeveelheid heroïne. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie dinsdagmorgen meegedeeld. Cf NIEUWERKERK - Bijzonder verrast was Nieuwerkerks burgemeester J. van Bommel vanmorgen (dinsdag), toen hij bij het betreden van de commissiekamer van het gemeentehuis voor het wekelijks kollegeberaad de voorzitterstoel reeds bezet zag. Een aantal personeelsleden van het gemeentehuis had, ter gelegenheid van het feit dat burgemeester Van Bommel vandaag zijn vijftigste verjaardag viert, een reusachtige Abraham-pop vervaardigd. Deze pop was ver volgens op de stoel van de andere Abraham gezet, met de voorzittershamer in de hand. Of burgemeester Van Bommel de vergadering van het kollege vervolgens slechts als toehoorder heeft bijgewoond, is niet bekend maar hij had in het voorval duidelijk erg veel plezier. ZIERIKZEE - Sinds enkele maanden zijn studenten van de Reinwardt Academie te Leiden bezig met de herinrichting/overbrenging van de momenteel in de Noordhavenpoort ondergebrachte maritieme kollektie naar het Gravensteen. In tegenstelling tot de aanvanke lijke plannen heeft het kollege, mede op advies van de commissie musea, besloten de beneden-voorruimte van het Gravensteen, die aanvankelijk gereserveerd zou worden voor wisseltentoonstellingen, eveneens beschik baar te stellen voor de permanente maritieme ten toonstelling. Overeenkomstig het advies van de commissie musea heeft het kollege verder besloten nu de Noordhaven poort te gaan gebruiken voor wissel tentoonstellingen Dit heeft tot gevolg, dat de Noord havenpoort geschikt moet worden gemaakt voor het houden van wissel tentoonstellingen en dat de reeds in het Gravensteen geplande ten toonstelling „Honderd jaar Oranje- vorstinnen in Nederland" van 31 juli tot 20 augustus dit jaar, ook in de Noordhavenpoort gehouden zal moe ten worden. In een voorstel op de agenda voor de gemeenteraadsverga dering van maandagavond 19 maart, aanvang 19.30 uur wordt de raad ge vraagd de benodigde kredieten hier voor beschikbaar te stellen. Rampenplan De gemeenteraad dient tijdens de ze vergadering ook te komen tot vaststelling van het gemeentelijk rampenplan. Teneinde enige unifor miteit te krijgen in de Zeeuwse ge meentelijke rampenplannen, is door het provinciaal bestuur een toet singsmodel vervaardigd dat in grote lijnen aangeeft op welke wijze het plan moet worden samengesteld. Bovendien zijn ambtelijke werk groepen in het leven geroepen, die als opdracht kregen de samenstelling van het plan voor te bereiden en de plannen op regionaal niveau zoveel mogelijk op elkaar af te stemmen. Ook in de regio Schouwen-Duiveland Sint Philipsland heeft een ambtelij ke werkgroep het nodige voorberei dende werk verricht. Elke gemeente werd in de werkgroep vertegenwoor digd door een ambtenaar, terwijl aan de besprekingen regelmatig werd deelgenomen door afgevaardigden van de regionale brandweerkring, de bescherming bevolking en de politie. Het kollege stelt de raad verder voor een subsidie van totaal f 7.000,- beschikbaar te stellen in verband met de vervoerskosten, die de Konin klijke Harmonie „Kunst en Eer" moet maken wegens het bezoek aan de Franse jumelagestad Saint Hilai- re in het kader van het negenhon derdjarig bestaan van deze stad. Gezien zijn eerder ingenomen standpunt ten aanzien van de officië le internationale kontakten kan wet houder P. de Rijke zich met de toe kenning van het gevraagde subsidie niet verenigen. Wethouder De Rijke voelt evenmin voor een subsidie van 50,- per uit de gemeente Zierikzee afkomstige deelnemer van de Mr. Bakkergroep, die een uitwisselings- bezoek aan Hatfield zal brengen in de zomer van dit jaar. Met de subsi die op zich heeft de wethouder geen moeite, doch wel met de toekenning in het kader van de internationale uitwisselingen. Hij geeft er de voor keur aan een subsidie toe te kennen in het kader van de bevordering van jeugdaktiviteiten. Schoolspreiding In verband met de vorming van de basisscholen per 1 augustus 1985 dient de raad te komen tot vaststel ling van het spreidingsplan openbare scholen. In dit plan wordt bepaald, dat met de vorming van drie openba re basisscholen in de gemeente Zie rikzee wordt voorzien in voldoende gelegenheid tot het volgen van open baar onderwijs. Ten behoeve van de bouw van een douche- en toiletakkommodatie op het achtererf van het perceel Oude Haven 54 voor gebruikers van de Nieuwe Haven, dient de raad te ko men tot vaststelling van een voorbe reidingsbesluit. Overeenkomstig het advies van de kommissie publieke werken stelt het kollege de raad ook voor ten behoeve van de bouw van deze douche- en toiletakkommodatie een krediet van 194.388,- te voteren. Eveneens overeenkomstig het advies van bovengenoemde kommissie, wordt de raad voorgesteld een kre diet van 112,6p(krjbeschikbaar te stéllen •van" ƒ112.oöö,'- ten behoeve van de uitbreiding van de passan tensteiger in de Nieuwe Haven. Verdere voorstellen De raadsagenda vermeldt verder onder meer voorstellen tot: wijziging van de bouwverordening; beschik baarstelling krediet voor vernieu wing van de dakbedekking van de aula op de algemene begraafplaats; beschikbaarstelling krediet voor de renovatie en aanpassing van het ri oolgemaal Zuidhoek; verhoging van de gemeentelijke bijdrage in admi nistratiekosten van de Zeeuwse Dag en Avondscholengemeenschap; be noeming van de heer Th. C. Rid- dersma in vaste dienst als leerkracht aan de Z.M.L.K.-afdeling van de Bea- trixschool; wijziging van de begro ting van de gemeente voor 1984, we gens verhoging van de gemeentelijke bijdrage in algemene beheerskosten van de Intergemeentelijke Sociale Dienst; beschikbaarstelling krediet voor de aanschaf van een elektrisch brandstempel ten behoeve van het waarmerken van apparatuur van openbare en bijzonder kleuter- ,en la gere scholen ter bestrijding van diefstallen; vaststelling voorberei dingsbesluit ten behoeve van het ge bied in bestemmingsplan „Woonwa gencentrum Klerksweg" in het kader van de aanleg van het woonwagen centrum en beschikbaarstelling kre diet voor de bouw van een kleedak- kommodatie met bijkomende voor zieningen op het sportveldenkom- plex aan de Lange Qlokweg. Advertentie Voor een grote collectie van het bekende merk design kirsten teisner naar: Dam 15 Zierikzee Haal gratis folder! DUIVELAND - Donderdag 15 maart zal door de gemeente Duiveland een vcoorlichtingsbijeenkomst worden gehouden over de mogelijkheden tot aan sluiting op de riolering van een aantal panden in de Deltastraat, Middenweg, Oude Nieuwlandseweg en Rijksweg te Nieuwerkerk en de Rijksweg, Ram- pertsedijk, Hoge Maireweg, Lage Maireweg en Oud Heiligeweg te Ooster- land. De bewoners c.q. eigenaren van de betreffende panden zijn uitgenodigd voor de bijeenkomst die plaatsvindt in het Verenigingsgebouw „Ons Dorpshuis" te Nieuwerkerk. Momen teel zijn plannen in voorbereiding voor het aansluiten van een aantal panden op de riolering nabij de ker nen Nieuwerkerk en Oosterland. De betreffende panden zijn tot nu toe nog niet aangesloten als gevolg van de daarmee gepaard gaande hoge kosten. Subsidie Door nieuwe ontwikkelingen op het gebied van de rioleringstechniek is het echter nu mogelijk, met ge bruik van de bestaande subsidie regelingen, de kosten van deze aan sluitingen binnen redelijke grenzen te houden. Of uiteindelijk alle pan den waarvoor het plan wordt ont wikkeld, daadwerkelijk aangesloten worden, hangt af van de definitieve kosten van het projekt en de te ont vangen subsidies. Uitgangspunt is hierbij, dat de werken in principe zonder een eigen financiële bijdrage van de gemeente kunnen worden ge realiseerd. Voor de vaststellling van de definitieve kosten dient een gede tailleerd plan te worden opgesteld, waarvoor het Ingenieursbureau Wit te veen en Bos zal zorgdragen. Tijdens de donderdag te houden voorlichtingsbijeenkomst wordt het gehele systeem nogmaals uitvoerig toegelicht en kunnen de betrokken bewoners/eigenaren nadere informa tie verkrijgen. Aanvang 19.30 uur. ZIERIKZEE Op rotonde tegen lichtmast Waarschijnlijk als gevolg van een te hoge snelheid, vloog maandagmid dag 17.00 uur de uit Spijkenisse af komstige K. H. K. met zijn auto te gen een lichtmast. De bestuurder liep hierbij geen verwonding op en kwam met de schrik vrij. K. kwam uit de richting Bruinisse en wilde naar Haamstede toen op de rotonde een auto van rechts naderde, die voorrang had (en kreeg). K. moest echter hevig remmen en door de mid delpuntvliedende kracht schoof zijn auto met een flinke knal tegen de lantaarnpaal. De lichtmast werd met het midden van de auto geraakt, waarbij de gehele voorzijde van de auto zwaar beschadigd werd. De auto moest worden weggesleept, de lan taarnpaal zal vervangen moeten wor den. Snelheldskontrole Zeelandbrug Enige honderden auto's werden maandagmiddag aan een snelheids- kontrole onderworpen op de Zee landbrug. Een weg, waar zoals be kend een maximumsnelheid geldt van 70 km/u. De politie begon te be keuren bij een snelheid van 95 km/u. Ondanks deze soepele regeling kre gen dertig automobilisten een proces-verbaal uitgereikt voor het overschrijden van de snelheidsbeper king. De hoogst gemeten snelheid was 120 km/u. Drie ruiten gesneuveld De schutter met de luchtbuks is in de krokusvakantie aktief geweest, waarbij drie ruiten van kleuter school de Speeldoos werden geperfo reerd. Kleuterleidster mevrouw B. deed hiervan aangifte bij de Zierik- zeese politie. Vergadering V.V.D.-fraktie In het stadhuis van Zierikzee ver gadert woensdagavond de fraktie van de V.V.D. De vergadering begint om 19.30 uur. Vergadering Diabetes Vereniging In het Huis van Nassau wordt vrij dag 16 maart de huishoudelijke le denvergadering gehouden van de Di abetes Vereniging Nederland (D.V.N.) afdeling Schouwen-Duive land, aanvang 19.30 uur. Op deze bij eenkomst komt een demonstratie team van de werkgroep Werk in Uit voering zowel aan tablet- als insuli- negebruiker laten zien met welke middelen en op welke manier zij hun urine en bloed op suiker kunnen kon- troleren. Hierdoor wordt meer infor matie verkregen over de bloedsui- kerwaarden 'ter verbetering van de instelling van de diabeet. Verder op de agenda het jaar- en financieel ver slag en bestuursverkiezing. Aftre dend en herkiesbaar zijn: mevrouw C. S. Does wijk-Spaargaren en de heer A. yan Gameren. BURGH-HAAMSTEDE IJsvereniging Haamstede-Burgh IJsvereniging Haamstede-Burgh organiseerde zaterdagmiddag een uitstapje naar de kunstijsbaan De Uithof in Den Haag. In totaal gingen 67 schaatsliefhebbers met een bus van Van Oeveren richting Den Haag, waar van kwart over een tot half vijf naar hartelust werd geschaatst op de overdekte binnenbaan en de buiten baan. Het gebeuren is zeker voor her haling vatbaar, maar het bestuur van de ijs vereniging liet weten, dat er bij een volgende ijsloze winter naar gestreefd zal worden om reeds half februari de trip te organiseren, zodat het aantal liefhebbers nog groter zou kunnen zijn. NOORDWELLE Suksesvolle toneelopvoering Bomvol zat het dorpshuis te Noord- welle afgelopen zaterdagavond. Van alle kanten werden stoelen gesleept, de laatste kaartjes werden nog gesle ten en na een kort toespraakje van de voorzitter van de Dorpsgemeenschap gingen de gordijnen open en ver scheen de huiskamer van de familie De Neet, de hoofdrolspelers van van avond. Twee uur later klaterde het ap plaus op, bloemen werden geschon ken, buigingen werden gemaakt en alle zenuwen vooraf, de slapeloze nachten en de generale repetitie wa ren vergeten. Afgezien van enkele piepkleine foutjes en een ietwat mislukte appeltruc kon het Noord- weller toneelensemble terugzien op een vlotte, flitsende presentatie van het toneelstuk „Een mandje met eie ren". Niet in de laatste plaats te dan ken overigens aan regisseur Wout Lokker en de fluisterstem van souf fleur Rinus Dooge, Hoe het ook zij, het was een groot sukses en wie weet horen we in de toekomst meer van deze bühne-virtuosen ELLEMEET Uitstapje bejaardensoos Leden en leiding van de bejaarden sociëteit uit Ellemeet hebben een be zoek gebracht aan de orchideeënkas- sen en het landbouwmuseum te Drei- schor. Na een duidelijke uitleg in het ke telhuis begaf het gezelschap zich naar de orchideeënkassen, waar deze bijzondere planten in volle bloei wer den bewonderd. De heer Klompe gaf ook hier een uiteenzetting. Velen na men de gelegenheid te baat om orchi deeën te kopen. Ook in het landbouwmuseum werd voorafgegaand aan de rondleiding een inleidend praatje gehouden, maar tijdens de bezichtiging werd eveneens een deskundige uitleg gege ven. Herkenning was hier troef, waarvan uitroepen getuigden. Omstreeks vier uur was het gezel schap weer terug in 't Durpsuus te El lemeet, waar onder het genot van een kopje koffie nog een gezellig uurtje werd nagepraat over de fijne mid dag. BROUWERSHAVEN Lezing door stichting Redt een kind Op vrijdag 16 maart wordt in Brou wershaven door de stichting „Redt een kind" eenlezing met dia's gehou den, over het werk van deze organi satie die zich bezig houdt met hulp aan kinderen in de derde wereld. Een van de aspekten hiervan is dat men via de stichting adoptiekinderen on der zijn hoede kan nemen door mid del van financiële hulp. De School met de Bijbel „De Schouw" waar de lezing plaats vindt, draagt op deze manier ook al enkele jaren bij aan de zorg voor twee kinderen uit de derde wereld. De avond die aanvangt om 20.30 uur wordt verzorgd door me vrouw Rookmaker van voorgenoem de stichting. Belangstellenden zijn welkom in het schoolgebouw van de Schouw. Sportvereniging A.S.V. brengt toneelstuk Op zaterdag 17 maart vindt in het Tonnenmagazijn te Brouwershaven de jaarlijkse uitvoering plaats van de toneelgroep van de sportvereni ging A.S.V. Er wordt een blijspel in drie bedrijven op de planken ge bracht dat de titel draagt „De voor deur stond open". De toneelgroep speelt dit stuk in zijn vaste bezetting met de spelers: J. Lievense, L. van Beveren, C. van Dienst-Groenendijk, N. van Beveren-van Dijke, J. Lievense-van Beveren en B. Duinhouwer-Quist. Hierbij kwam dit jaar de heer W. Hazenak als nieuwkomer. De regie is in handen van de heer Ph. van Ast, terwijl de heer A. Drijgers souffleert. De toe gang tot de uitvoering die om 20.00 uur begint is voor leden en donateurs gratis. Alle andere belangstellenden kunnen de avond bijwonen tegen een „zacht prijsje" waarmee ze dan ge lijk donateur van A.S.V. zijn. De avond wordt besloten met een bal. BRUINISSE NCVB-bijeenkomst De afdeling Bruinisse van de Ned. Chr. Vrouwenbond komt donderdag 15 maart bijeen in het Ned. Herv. verenigingsgebouw, 's Avonds om 19.45 uur. Als spreekster is uitgeno digd mevrouw Schermer uit Goes die als onderwerp heeft: „Het werk van de ziekenomroep". ZIERIKZEE - De Algemene Jaar vergadering van de VVV Zierikzee zal worden gehouden op maandag 19 maart in restaurant Mondragon in Zierikzee. Tijdens deze vergadering zal een nieuwe voorzitter moeten worden gekozen in verband met het aftreden van de heer F. A. de Jager. Het bestuur stelt als kandidaat voor deze funktie de heer W. H. Klaassen, notaris. Voorts is er een verkiezing van bestuursleden. Aftredend en herkies baar zijn mevrouw S. Eggink en de heren A. Goudswaard, D. Joppe, H. Schot, J. Staetemans en N. J. W. van der Zwan. Aftredend en niet herkies baar zijn mevrouw Zwart en de heer L. Kaashoek. Voor deze bestuurs- funkties stelt het bestuur kandidaat mevrouw De Raaf en de heer Frima. De vergadering begint om 19.30 uur. Uitgever. B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktle (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-53%. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar 1 147,60; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn in clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3