Nog- weinig vorderingen bij voorbereiding EG-top „Nero" vol met oesters Geen goed woord voor winkelbouw in Renesse Kamerkommissie tegen verbod thuis pellen garnalen Ondernemers willen sluiting vredesaktiekamp Woensdrecht Nieuwe reddingsboot Burghsluis Na 4 juni Hollandse nieuwe 2 Na afronding gesprek ministers van buitenlandse zaken blijkt: BRUSSEL - bij de voorbereiding van de komende EG- top zijn zondag en maadag nog geen wezenlijke vorderin gen gemaakt. Dat bleek in de nacht van maandag op dinsdag, toen de ministers van buitenlandse zaken van de tien EG-landen hun beraad hadden afgerond. De mi nisters van landbouw waren op dat moment aan een nieuw overleg begonnen over een dokument inzake het Europese melkprobleem. Dat papier was de vrucht van overleg van raadsvoorzitter Michel Rocard en de Europe se landbouwkommissaris Poul Dalsager. Het dokument behelst tien punten. Voor Nederland is van groot belang dat nu niet langer meer wordt voor gesteld intensief producerende melk- bedrijven met een extra heffing te bestraffen. Andere belangrijke pun ten zijn: een voorstel om voor vijf jaar een superheffing in te stellen op de melkproduktie en om geleidelijk aan de Europese melkproduktie te rug te brengen tot 97,2 miljoen ton (met een marge van 600.000 ton waar mee de EG-kommissie kan „spelen"). In de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken is gepraat over de Britse bijdrage. „Geen bete kenisvolle vooruitgang", zo karakte riseerde minister Van den Broek de uitkomst van dat gesprek. Wel had hij „meer dan voorheen eenstemmig heid bij negen EG-lidstaten ge proefd, hetgeen het voor de Britten niet gemakkelijker zal maken". Ook over de bedragen waaraan men denkt om het Verenigd Koninkrijk tegemoet te komen gaat volgens Van den Broek bij de negen een „steeds WOENSDRECHT - Het gemeente bestuur van Woensdrecht ziet nog geen aanleiding het vredesaktie kamp in Woensdrecht te sluiten. Het gemeentebestuur heeft dat geant woord aan Woensdrechtse onderne mers die bij het kollege van b. en w. om sluiting hadden verzocht. De fabrikanten, die hun bedrijven hebben op het industrieterrein De Kooi, vlakbij het aktiekamp, vrezen dat, zij.de komende maanden last zu),- lën krijgen van demonstraties tegen de plaatsing van kruisraketten in Woensdrecht. Volgens wethouder Lenselink heb ben de bewoners van het kamp tot nu toe nog niet voor problemen gezorgd. Zodra dat in de toekomst wel het ge val zou zijn, beschikt het kollege over voldoende middelen om in te grijpen, aldus de wethouder in zijn reaktie aan de ondernemers. Het gemeentebestuur van Woens drecht heeft het terrein waarop het vredesaktiekamp is gelegen voor veertig weken aan de aktievoerders verhuurd. BRUINISSE - Jachtenspecialist D. van Duivendijk, van de gelijknamige jachtwerf, keek zaterdagochtend raar op z'n neus, toen hij een stalen motor jacht de helling op trok. Het vlak en de zijden zaten niet zoals gebruikelijk on der de pokken, maar het schip bleek vol met oesters te zitten die zich aan het ijzer hadden gehecht. ,,Nog nooit meegemaakt", aldus Van Duivendijk. Het jacht, een stalen kruiser ..NERO" van v. d. Marei uit Ouwerkerk, ondergaat dezelfde behandeling als bij de dorpsbarbier: knippen en scheren, hetgeen in scheepvaartkringen de maritieme term is voor een onderwaterbeurt, schoonspuiten en coaten. In de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken heeft tenslotte de EG-kommissie voor het eerst officieel gezegd dat de Europese landbouw er dit jaar niet zal komen met de 42 miljard gulden die voor de ze sektor op de begroting staan. Vol gens Van den Broek heeft ze een overschrijdingsbedrag genoemd „dat redelijk ver over het miljard (reke- neenheden a 2,54 gulden) heengaat". DEN HAAG - Voor patiënten die minstens een jaar in coma liggen moet een verruiming van het eutha nasiebeleid worden overwogen. Het PvdA-tweede-kamerlid Haas-Berger heeft minister Korthals Altes (justi tie) en staatssekretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) schriftelijk gevraagd om daarover in overleg te treden met de vertegenwoordigers van het openbaar ministerie in de ar rondissementen en de inspekties ge zondheidszorg. DEN HAAG - De PTT heeft dins dag een postzegel uitgegeven ter ge legenheid van de verkiezingen voor het Europees Parlement op 14 juni. De waarde van de zegel is 70 cent en heeft als voorstelling de vergader zaal van het Europees Parlement, uitgevoerd in de kleuren lichtblauw, geel, rood en blauw. grotere mate van kongruentie ont staan". Over die bedragen wilde hij overigens niets zeggen. Wel onthulde hij iets over de tijds duur van een eventuele verdere tege moetkoming aan de Britten. Er ont staat steeds meer overeenstemming bij de negen over: „laat het (hulp)- systeem voor de Britten gelden tot nieuwe eigen financiële middelen zijn uitgeput". Met andere woorden: als besloten zou worden tot een ver hoging van de EG-kontributie van een procent van de BTW-opbrengst tot bijvoorbeeld 1,4 procent, dan krijgt Engeland een tegemoetkoming tot het moment dat ook die 1,4 pro cent niet meer genoeg zal zijn om de EG-begroting te financieren. Dilemma Als die oplossing er komt is Lon den voor een aardig dilemma ge plaatst. De Britse regering wil name lijk een zo gering mogelijke verho ging van de eigen financiële midde len van de EG. Maar een gering ver hoging zal snel weer gebruikt zijn en dat betekent dat de Britten slechts voor een gering aantal jaren een lastenverlichting krijgen. Volgens Van den Broek zijn nu alle EG-lidstaten „langzamerhand wel vertrouwd met het idee dat aan een uitbreiding van de eigen middelen niet valt te ontkomen. Maar de Ne derlandse regering vindt nog steeds dat een verhoging van de BTW- afdracht van een tot 1,4 procent ge noeg moet zijn". Ook West-Duitsland en Engeland willen een verhoging tot slechts 1,4 procent. Van de Ieren en Italianen is bekend dat ze konform het kommissievoorstel maar twee procent willen. Van den Broek sloot overigens niet uit „dat pas in juni defintief over de uitbreiding van de eigen middelen besloten zal worden." DEV^NT^R - De politie ya,n De: venter komt door onderbezetting' nauwelijks nog toe aan de kontrole' op het' vervoer van géVa£l*fi3kë stof- fen, het verkeersgedrag, wapenbezit en het voorkomen van misdrijven. Dit staat in een rapport dat de politie maandag heeft gepresenteerd. ARNHEM - De Arnhemse politie heeft maandag twee inwoners van Zutphen gearresteerd die ervan wor den verdacht zondagnacht in Arn hem een 17-jarig meisje uit Apel doorn te hebben ontvoerd en ver kracht. Dit heeft een politiewoord voerder maandag meegedeeld. (vervolg van pagina 1) die mening te peilen. Er was nie mand, die een positief geluid liet ho ren in de richting van de bouwplan nen. Alle woordvoerders lieten er geen onzekerheid over bestaan dat deze nieuwbouw tenminste onge wenst is. Eén van sprekers, die de mening van alle aanwezigen verwoordde, ge zien het applaus na afloop van zijn toespraak, was de heer S. van den Hoek: „Er is al zoveel verdwenen uit de kom van Renesse: het gemeente huis, het postkantoor, de schilder, de timmerman, de school, enzovoorts; het begint aardig te lijken op een Be gijnhof. Waarom wordt nu eindelijk niet eens een detailhandelstop inge voerd. Renesse is meer dan voldoen de van winkels voorzien. Laten we alsjeblieft het hart van Renesse le vend houden." Aldus de heer Van den Hoek, die nogmaals het woord vroeg nadat de burgemeester had verklaard dat hij „leuk had gespro ken". „Ik hoop dat ik niet alleen leuk heb gesproken, maar dat u iets met deze woorden doet tot heil van de bevolking van Renesse, iets waar voor u uiteindelijk in funktie bent." Waarom? De heer C. W. Veerhoek vroeg het kollege vervolgens om nu eens duide lijk uit te leggen op welke gronden besloten is tot de bouw van de twaalf eenheden. „Zowel volgens het gehou den DPO als volgens een onderzoek dat de Kamer van Koophandel in 1982 heeft gehouden, zijn er in Renes se genoeg winkels. Nu worden er toch twaalf winkels toegevoegd aan het totale winkelbestand aan de Zoom. Licht u nu eens toe wat daar van de achterliggende motieven zijh:»':;;1^ De heer Van WijWan het R.B.O.I. gaf die toelichting: „De gemeente moet zorgen dat voor een kontinuï- teit van het beleid, gebaseerd op het gegeven dat grond beschikbaar is voor de bebouwing met een pu bliekstrekkend karakter." Het was duidelijk dat een dergelijk antwoord voor de heer Veerhoek niet voldoen de was. „Het opheffen van een voor- bereidingsbesluit ten bate van de bouw van winkels op gemeente grond, en dat tegelijkertijd weigeren ten behoeve van partikuliere perce len, is voor mij een onredelijke en on begrijpelijke zaak, waarvoor geen harde argumenten worden aangedra gen." De enigszins ontwijkende antwoor den was voor een ander reden om de vraag te stellen of zijn konklusie, dat de beleidskeuze dan helemaal niet op cijfers was gebaseerd, juist was. Maar ook daar kwam, naar de me ning van de aanwezigen, een niet be vredigend antwoord: „Meerdere on derzoeken zijn daarvoor als basis ge bruikt. Als er bezwaren zijn, dan ho ren we dat wel. Dat is ieders goed recht." Aldus de burgemeester. Geen bezwaar Dat was voor de voorzitter van de Renesser middenstansvereniging de heer M. A. Verseput aanleiding om te stellen dat het maken van bezwaar tegen de komst van twaalf winkelu nits niet meer mogelijk was. „Vier worden er al gebouwd en over de komst van de resterende acht wordt op 19 maart beslist. En dat terwijl het ontwerp-bestemmingsplan de dag daarna ter visie wordt gelegd!" Onder grote hilariteit stelde me vrouw Niemantsverdriet dat „het eerst duidelijk moet zijn dat u be zwaar maakt!" De heer L. C. Hoogerhuis maakte de op een na laatste opmerking tij dens de bijeenkomst: „U wil de bestaande supermarkten bescher men. Maar als u er twaalf winkels bij laat komen, dan kan ik u verzekeren dat die gezamenlijk een assortiment voeren dat gelijk is aan dat van een supermarkt. Dan kunnen die het ver der wel vergeten." Hij werd aange vuld door de laatste spreker van de avond, de heer Verseput: „Twaalf winkels brengen geen leefbaarheid in het dorp...." ZOETERMEER - De Sociale Verze keringsraad (SVR) is verdeeld over de vraag of de door de werknemer be taalde premie om later met de VUT (vervroegde uittreding) te gaan, be trokken moet worden bij de dagloon berekening in de Ziektewet, de Ar beidsongeschiktheidswet en de Werkloosheidswet. Dit blijkt uit een ontwerp-advies dat de SVR donder dag vaststelt. BREDA - De Bredase politie heeft samen met haar kollega's in het Bel gische Aalst een groot deel van de 17.500 kilogram kogelbiefstuk ach terhaald, die op oudejaarsdag 1983 in Breda in een koelwagen gestolen 'was. De politie heeft vier Breda- naars, een Hagenaar en vier Belgen gearresteerd. Zij verwacht nog meer aanhoudingen te verrichten, aldus een woordvoerder. BURGHSLUIS/IJMUIDEN - De Burgh Koninklijke Zuid Hollandse Maat schappij tot Redding van Schipbreu kelingen heeft, maandag een nieuwe reddingsboot in gebruik genomen. Het -schip werd de reddingsmaat schappij in IJmuiden officieel over gedragen door direkteur W. Timmers van Mulder en Rijke, het bedrijf dat ongever een jaar aan de bouw heeft gewerkt. De boot kost ruim één mil joen gulden. De nieuwe boot is de modernste tot dusverre in Nederland en zal in Burghsluis worden gestationeerd als vervanger van de President Jan Leis, die in 1930 werd gebouwd. Hij is snel wendbaar en kan een snelheid berei ken van 28 knopen (ruim 50 kilome ter per uur). Verder is het schip gespendialiseerd in hetvaren in on diep water. DEN HAAG - De Hollandse nieuwe of maatjesharing is dit jaar in de week van 4 juni op de viskar of in de viswinkel te verwachten. Vissers en handel hebben tijdens een eerste overleg voorlopig afgesproken dat de kottervloog op zaterdag 2 juni zal uitvaren. Vanaf maandag 4 juni mag dan de eerste maatjesharing worden aangeland. Tot 15 juli zal de kotter vloog alleen aan boord gekaakte ha ring aanvoeren. De trawlers zullen zich in het begin van de aanvoer van (diepgevroren) haring terughoudend moeten opstel len. Het afgelopen jaar, toen voor het eerst in zes jaar weer maatjesharing mocht worden gevangen, ondervon den de kotters veel hinder van de veel grotere trawlers. Voorlopig gaat het om een hoeveelheid van 14.000 ton maatjesharing, die door ons land mag worden opgevist. Het huidige vangstseizoen wordt 31 maart geslo ten. Er zijn nog tien schepen (vijf spannen) die tot die tijd op haring vissen. IJMUIDEN - De vaste kommissie voor de visserij uit de Tweede Kamer vindt het zinloos om het met de hand pellen van garnalen te verbieden. Dat heeft voorzitter Eversdijk (CDA) van de kommissie vrijdag gezegd. De ka merkommissie was op bezoek bij het TNO instituut voor visserijprodukten in IJmuiden. Staatssekretaris Van der Reijden van volksgezondheid is van plan om het thuis met de hand pellen van gar nalen door partikulieren met ingang van 1 maart volgend jaar te verbie den. Aanleiding hiervoor is de dood van veertien mensen die garnalen uit het Verre Oosten hadden gegeten. Het Visserij-instituut van TNO heeft de kamerkommissie ervan overtuigd dat het voor de hygiëne niets uitmaakt of garnalen met de hand of machinaal worden gepeld. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 - 10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Dorpshuis. Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Café „Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Zo lang de garnalenpeller van te vo ren zijn handen wast, is er volgens TNO niets aan de hand. Het is nog niet zeker of Van der Reijden zijn plan doorzet. De Raad van State, de belangrijkste adviseur van de regering, is op het ogenblik bezig met het formuleren van een ad vies erover. Volgens Eversdijk zijn niet alleen het CDA en de visserijkommissie, maar ook de rest van de Tweede Ka mer tegen het verbod. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Iedere week Clubbijeenkomsten CJV Samen Verder (Raamstraat) Zierikzee Maandag, meisjes 12 t/m 14 jaar, 19.00 - 20.30 uur; dinsdag, jongens en meisjes 7 t/m 9 jaar, 15.45 -17.15 uur; woensdag, jongens en meisjes 7 t/m 9 jaar, 14.00 - 15.30, meisjes 10 t/m 11 jaar, 19.00 -20.30 uur; donderdag, jon gens en meisjes 12 t/m 14 jaar, 19.00 - 20.30 uur; vrijdag, jongens 10 t/m 11 jaar 19.00 -20.30 uur; jongens en meis jes 15 t/m 17 jaar 20.00 - 21.30 uur; zondag, jongeren 18 jaar en ouder 20.00 - 21.30 uur. Dinsdag 13 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst NBvP, afdeling Schouwen. 14.00 uur. „Huis van Nassau. Bestuursvergade ring Stichting Jeugd. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Dorpshuis. Opening energietentoon stelling door wethouder I. C. Pad mos. 15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Het Vreemde Ei". 14.30 uur. Hotel Bom. Vergadering over moge lijke aanleg golfslagad. 20.00 uur. Renesse Bovenzaal Dorpshuis. Jaarvergade ring toneelvereniging „Op Drift". 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Informatieve bijeen komst over basisonderwijs. 20.00 i^ur. Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Raadzaal Stadhuis. Gezamenlijke kommissievergadering kommissies van advies en bijstand voor finan ciën en sport. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring WV „Renesse". 20.00 uur. Brouwershaven Caférestaurant Ringelberg. Leden vergadering muziekvereniging Apol lo. 20.00 uur. School met de Bijbel „De Schouwe". Lezing van de stichting Redt een Kind. 20.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw „Salem", Molenstraat. Bij eenkomst landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Studie verenigingen. Sprekers: prof. ir. A. Moens en ir. H. van Rossum. 19.30 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Rooms-Katholieke Kerk. Jubileum- koncert Gereformeerd Kerkkoor. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. „Het minnenspel der maagden", door V.O.O. uit Ooster land, met bal na. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Nederlands Hervormd Kerkkoor. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Kledingbeurs. 10.30 tot 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Toneelstuk „De deur stond open" door de toneelver eniging A.S.V. 20.00 uur. Markt. Vertrek naar de „Ton Men- kenhal" te Rotterdam voor leden van ijsvereniging ,,'t Weeltje". 12.30 uur. Maandag 19 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Stadhuis, vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte Haven Nz 38. Advieskommissie welzijnsbeleid. 20/00 uur. Dinsdag 20 maart Scharendijke Gemeentehuis. Raadsvergadering Middenschouwen. 19.30 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „De Verre Reis van Joris- Jan". 14.30 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. Kledinginzameling Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica. 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 22 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Zaterdag 24 maart Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Maandag 26 maart Zierikzee Restaurant „Mondragon". Voor jaarsvergadering Zierikzeesche On dernemers Centrale. 20.00 uur. Dinsdag 27 maart Haamstede Hotel Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschou- wen. 19.30 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Ozie-Wiezie-Wozie". 14.30 uur. Vrijdag 30 maart Haamstede Geref. kerk. Voorlichtingsavond Chr. Sticht, voor hulp aan gewetens- vervolgden. 20.00 uur. Woensdag 4 april Kerkwerve Verenigingsgebouw. Informatie hoorzitting gemeente Middenschou wen. 20.00 uur. Woensdag 11 april Scharendijke Putmeet. Informatie hoorzitting ge meente Middenschouwen. 20.00 uur. Donderdag 26 april Ellemeet Dorpshuis. Informatie hoorzitting gemeente Middenschouwen. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2