ten Geen goed woord in Renesse voor voorgenomen winkelbouw K.N.O.V.-rapport „Winkelen en Verkeer in Zierikzee" Baggerwerk Bruinisse in volle gang Weight Watchers zet Zierikzeese in de bloemetjes DE ZIERIKZEESCHE COURANT Voorjaarsvergadering Z.O.C. c- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Wisselexposities Schenking Jubileum Bronzen plak In verband met plaatsgebrek In het Graven- Mevrouw M. A. Mulock Houwer-Thijsse uit Het Gereformeerd Kerkkoor uit Zierikzee Tijdens de Zeeuwse indoorkampioenschap steen zal de Noordhavenpoort gebruikt Haamstede wil het Stadhuismuseum van viert haar 35-jarig jubileum met een koncert pen dressuur, die in Biervliet werden afge gaan worden voor het inrichten van wissel- Zierikzee een drietal waardevolle voorwer- jn de Rooms-Katholleke Kerk. (Pag. 5). werkt veroverde Jorl van der Bijl met Rapid exposities. (Pag. 3). pen schenken. (Pag. 4). de bronzen plak. (Pag. 7). DINSDAG 13 MAART 1984 140ste jaargang Nr. 23490 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Woorden thans genoeg gewisseld, laat mij ein delijk daden zien. Goethe. ZIERIKZEE - De Zierikzeesche Ondernemers Centrale (Z.O.C.) houdt maandagavond 26 maart de voorjaarsver gadering in restaurant „Mondragon", aanvang 20.00 uur. Belangrijk punt op de agenda voor deze vergadering be treft de bespreking van het konsept „Winkelen en ver keer in Zierikzee", opgesteld door de dienst ruimtelijke ordening van het Koninklijk Nederlands Ondernemers- verbond (K.N.O.V.). Het rapport heeft als doel een bij drage te leveren van de zijde der ondernemers aan de al enige tijd plaatsvindende diskussie over de herinrich ting van de Zierikzeese binnenstad. In dit K.N.O.V.-rapport, dat zal worden toegelicht door de heer Klei ne, komen aan de orde: De algemene mogelijkheden en voorwaarden voor een herinrichting; de toetsing van de huidige situatie aan de mogelijkhe den en voorwaarden voor een herin richting; wijzigingen in de verkeers situatie bij het afsluiten van Dam, Melkmarkt en Appelmarkt en ten slotte ook de parkeerproblematiek. Om het winkelapparaat aantrek kelijker te maken, zonder afbreuk te doen aan bereikbaarheid en parkeer gelegenheid, worden in het konsept „Winkelen en verkeer in Zierikzee", enkele aanbevelingen gedaan. Zo wordt gepleit voor het volledig afsluiten van Melkmarkt, Dam en Appelmarkt voor alle rij verkeer. Aanbevolen wordt ook uitbreiding van het thans geldende verbod, waarbij Korte Sint Janstraat, Visstraat, Witte Eyestraat, Pater nosterstraat, Maarstraat en Meelstraat zijn afgesloten voor mo torvoertuigen op meer dan twee wie len tot het verbod waarbij genoemde straten zijn afgesloten voor alle mo torvoertuigen. „Winkelerf" Het wordt zinnig geacht op de Mol een zogenaamd winkelerf te kreëren, of het trottoir aan de noordzijde te verbreden, zodat konflikten tussen voetgangers, fietsers en automobi listen worden voorkomen. Volgens het konsept blijft de betekenis van de Mol voor intern doorgaand ver keer dan toch behouden. Duidelijk wordt in dit rapport uiteengezet wat precies wordt bedoeld met een win kelerf. Deze voorziening heeft voor namelijk een funktie voor het (re- kreatief) winkelen en het boodschap pen doen. Het winkelerf heeft vrij wel geen funktie voor het doorgaan de verkeer, zodat de intensiteit van het autoverkeer niet zo hoog wordt dat daardoor de winkelfunktie wordt aangetast. Het begin en einde van een winkelerf dienen duidelijk waarneembaar te zijn. BRUINISSE - De fa. Van Oord Werkendam is zoals op de foto heel goed is te zien, begonnen met baggerwerkzaamheden in en om de Bruse reparatiehaven. Twee motorbakken zorgen voor het transport van de onvervalste Zeeuwse modder, die via een kraanponton uit de toegangsgeul tot de haven wordt ge haald. Elke hap met de kraan bevat vijf ton bagger. In totaal moet ongeveer 36.000 kub worden weggegraven voordat de haven op - 3 meter NAP is en de toegangsgeul op - 3,5 meter NAP. In het kader van de havenverbetering wor den ook de lastige obstakels voor de haveningang opgeruimd door de fa Van Oord. In de voortdurende strijd tegen de aanvallen van de stroom op de voor oever van de polder Bruinisse werden vroeger geregeld zinkstukken afgezon ken. Tegenwoordig bestrijdt men dergelijke verdiepingen in de stroomgeulen met het leggen van een loper van hoogovenslakken. Eén van die kwetsbare punten bevond zich in de twintiger jaren vlak voor de haveningang van Brui nisse. Ze werden voortaan ,,de stukken" genoemd, of in Bru's dia.lekt: ,,de stikken". Deze stukken vormden een hindernis voor de schepen die in Bru ko men repareren of de kotters die bedrijfsklaar werden gemaakt in de repartie- haven. Van Oord ontfermt zich over de stukken, een lastig karwei omdat de grote stenen zich niet gemakkelijk laten opbaggeren. •jSsUüfQwtir Speciale voorzieningen zoals zit banken, fietsklemmen, lantaarns en plantenbakken zijn volgens het rap port van het K.N.O.V. nodig om de snelheid van het rijdend verkeer te rug te brengen. Ten slotte dient er geen onderscheid te zijn tussen rij baan en trottoir, noch door hoogte verschillen, noch door verschil in verharding. Wat dit laatste betreft, zal het dui delijk zijn, dat de Mol aan die voor waarden niet zal kunnen voldoen. Bovendien zal, volgens de deskundi gen, aan het gemotoriseerd verkeer duidelijk moeten worden gemaakt dat men zich op een winkelerf be vindt, zodat de snelheid dient te wor den aangepast. „Dit dient bij voor keur op een andere wijze te geschie den dan met verkeersborden of drempels", aldus het K.N.O.V.- rapport. Trottoir verbreden Een andere en wellicht betere mo gelijkheid om de voetgangers meer ruimte te geven in de Mol zonder het rijdend verkeer te belemmeren, is het verbreden van het trottoir aan die zijde ven de Mol waar de winkels zijn gesitueerd. Er zal, volgens het rapport, in dit geval een duidelijke scheiding tussen voetgangers en rij dend verkeer tot stand moeten wor den gebracht. De mogelijkheid, dat er problemen ontstaan op de kruispunten Melkmarkt Mol en Mol Schuithaven, waar de meeste voetgangers het rijverkeer zullen kruisen, wordt gesignaleerd. Aanbevolen wordt verder p».ie Poststraat af te sluiten voor motor voertuigen op meer dan twee wielen vanaf de Manhuisstraat tot de Appel markt, waarbij dit deel van de Poststraat evenals de Meelstraat wel kan worden opengesteld voor de be woners uit genoemde straten om de auto te parkeren en om de winkels langs Appelmarkt en Dam te bevoor raden. De situatie in de overige straten dient ongewijzigd te blijven. Aange zien de Melkmarkt en de Appel markt volgens het konsept worden afgesloten voor intern doorgaand verkeer van oost naar west en omge keerd, dient dit verkeer te worden geleid via de volgende route van west naar oost: Weststraat, Zuidzijde Vervolg pag. 5 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. ZIERIKZEE - De Zierikzeese mevrouw Filius werd maandagavond in het Hervormd Verenigingsgebouw aan 't Vrije in de bloemetjes gezet door de af- slankorganisatie Weight Watchers. In de week van 12 tot 16 maart vinden de landelijke kursusfinales plaats. De deelnemers van de kursus '83 worden door een deskundige jury beoordeeld. Niet alleen naar het totale gewichtsverlies, maar ook beoordeeld de jury naar de veranderingen in het dagelijks leven als gevolg van het gewichtsverlies. Bij de uiteindelijke beoordeling werden tot slot ook nog de hindernissen die zich voordeden bij het afvallen in aanmer king genomen. Op de foto mevrouw Filius, geflankeerd door de kur- susleidster en de provinciale vertegenwoordigster van de af slankorganisatie. Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden Droog weer en zonnige perioden; minimumtemperatuur ongeveer min twee graden; middagtemperatuur omstreeks acht graden; matige oostenwind, in het Waddengebied af en toe vrij krachtig. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m zaterdag 17 maart: Donderdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 7 gr. Windkracht: noordoost 4 Vrijdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: 0 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: noord 5 Zaterdag: Af en toe zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -1 gr. Middagtemp.: 5 gr. Windkracht: noord 4 ZON- EN MAANSTANDEN 14 maart Zon op 6.57, onder 18.43 Maan op 14.23, onder 6.05 15 maart Zon op 6.54, onder 18.45 Maan op 15.54, onder 6.37 Volle Maan: 17 maart (11.10) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater 14 maart 12.48 6.01 18.47 15 maart 1.17 14.02 7.14 19.45 Springtij: 19 maart HET WEEROVERZICHT DE BILT - Ook woensdag blijft het weer in ons land bepaald door een krachtig gebied van hogeluchtdruk, dat zich uitstrekt van de oceaan over Scandinavië. Hierdoor blijft een oostelijke luchtstroming in stand, waarmee lucht van Polen en Duits land wordt aangevoerd. Hierin komt niet veel bewolking voor, waardoor er woensdag op flinke zonnige perio den gerekend kan worden. Vannacht kan de temperatuur dalen tot circa min twee graden. Overdag is de zon al fel genoeg om de temperatuur in de middag te doen stijgen tot circa acht graden. Het blijft daarbij droog. Grote belangstelling voor informatie-avond over ontwerp-bestemmingsplan kom Renesse RENESSE - Het aantal winkels in de kern van Renesse dient beperkt te worden. Daarom zal alleen winkel bestemming mogelijk zijn in het nu aanwezige winkel bestand. De ontwikkelingen in de afgelopen jaren heb ben geleid tot een ruime bestemming van winkels, het geen tot gevolg heeft gehad dat er teveel mogelijkheden waren voor ongewenste winkelvestigingen. Deze achter liggende gedachte is het uitgangspunt geweest om in het ontwerp-bestemmingsplan voor de kom van Renesse, dat op 20 maart ter visie zal worden gelegd, het aantal winkelbestemmingen terug te draaien. Het handhaven van de permanente woonfunktie van de kern staat daar bij hoog in het vaandel. Deze toelichting werd maandaga* vond gegeven tijdens de informatie avond voor de Renesser bevolking over het nieuwe bestemmingsplan dat voor de kom van Renesse is ont worpen. Burgemeester J. L. Nie- mantsverdriet-Leenheer noemde het overigens een zeer verheugend feit dat er een overweldigende be langstelling bestond voor de infor matie-avond. Ongeveer honderd in woners van het dorp waren naar het dorpshuis gekomen om kennis te ne men van het nieuwe plan, waardoor de aanvankelijk gereserveerde bo venzaal al snel onvoldoende kapaci- teit bleek te hebben. Daarom ver huisde het gehele gezelschap vlak na de opening van de bijeenkomst nood gedwongen naar de grote zaal. Het nieuwe bestemmingsplan werd ontworpen door de Stichting Ruimtelijk Beleid, Ontwikkeling en Inrichting (R.B.O.I.) te Middelburg. De heren J. van Wijk en G. F. van Ho- gendorp van deze Stichting waren aanwezig om de nodige toelichting op het plan te geven en de vragen te beantwoorden. In zijn ope ningstoespraak lichtte de heer Van Hogendorp toe dat de algehele her ziening van het bestaande bestem mingsplan noodzakelijk was gewor den omdat de plantermijn van het bestaande bestemmingsplan afloopt en omdat een aantal onderdelen van dat plan niet meer overeenstemmen met de vorig jaar vastgestelde ge meentelijke struktuurschets. Woonbestemming Ten aanzien van de kom van Renes se zal de nadruk komen te liggen op de bestemming permanente bewo ning. Daartoe zullen in een aantal ge vallen de winkelbestemmingen van panden verdwijnen en uitsluitend woonbestemmingen gelden. De voor naamste reden daartoe ligt in het feit dat men de leefbaarheid van de kern wil verbeteren. Ten aanzien van de kern is in heel beperkte mate nog uit breiding van de woningvoorraad mo gelijk, voornamelijk westelijk van de Jan van Renesseweg en op enkele andere incidentele percelen, ver spreid over de kom. Bovendien zul len in het komende bestemmingsplan De Dreef nog zo'n zestig nieuwe wo ningen kunnen worden gebouwd. Verkeersonderzoek Ten behoeve van het samenstellen van het betreffende ontwerp-bestem mingsplan is tevens een verkeerson derzoek gehouden. Daarbij is men gestuit op de grote problemen in de kom van Renesse. De verkeersinten siteit in de kom ligt op doordeweekse zomerdagen op 8.000 voertuigen per etmaal. Tijdens de weekeinden in de zomer loopt dat aantal zelfs op tot boven de 10.000 voertuigen per et maal. Daarom ook zal in het op korte termijn gereedkomende ontwerp-be stemmingsplan voor De Dreef de aanleg van de zogenaamde Zuidelij ke Randweg worden geprojekteerd. Deze weg wordt een verbindingsweg tussen de Stoofweg en de Vroonweg, ter ontlasting van de kom van Renes se. Parkeergelegenheid Tegelijk met de aanleg van deze Zuidelijke Randweg zal een tweetal parkeerterreinen even buiten de kom worden aangelegd. Daardoor zal, volgens de ontwerpers, eveneens een aanzienlijk ontlasting van het kom- gebied worden gerealiseerd. Een an dere mogelijkheid tot parkeren zal worden geschapen op het Evenemen ten-terrein. De beide parkeerterrei nen nabij de aan te leggen Randweg zullen ieder een kapaciteit krijgen van 50 a 60 auto's. Het winkelbestand en de winkel bestemmingen in het nieuwe plan vormden tijdens de informatie avond een bron voor vele vragen en pleidooien. Aan het begin van een reeks vragen over deze materie ver klaarde mevrouw Niemantsverdriet- Leenheer dat de leefbaarheid van de kern heel hoog in het vaandel van de raad staat bij het ontwikkelen van de plannen. „De tijdelijke vestiging van detailhandel, zoals dat volgens het oude bestemmingsplan mogelijk was, heeft voor een zeker deel ge zorgd voor het onleefbaar worden van de kern. Het zal begrijpelijk zijn dat bij het weer leefbaar maken van de kern allereerst gekozen wordt voor het schrappen van een deel van de winkelbestemming." Winkelbouw De voornaamste reden om de nu ge houden informatie-avond te ver schuiven van 20 maart naar 12 maart tnoet worden gezocht in het feit de raadsleden van Westerschouwen, die overigens allen aanwezig waren, in de gelegenheid te stellen kennis nemen van de mening van de inwo ners van Renesse over de voorgeno men bouw van twaalf winkeleenhe den aan de Zoom. De raad zal over de bouw van de laatste acht winkels een beslissing moeten nemen tijdens haar openbare vergadering van 19 maart aanstaande. De raadsleden zijn, wat die behoef te betreft, maandagavond ruim schoots in de gelegenheid gesteld om Vervolg pag. 2

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1