Nynke Botterweg en Monique van der Spek veroveren Delta Sport wisselbekers 1984 Irene Buijs krijgt verdiend prestatieprijs over hele seizoen UITSLAGEN DELTA SPORT KLUBKAMPIOENSCHAPPEN Schitterende prestatie Carianne Berrevoets in toernooi tsukuhara-cup ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 12 maart 1984 Nr.23489 Irene Buijs kreeg de prestatieprijs over het seizoen 1983 vanwege de toevoe ging van een aantal technische elementen in hdar onderdelen. Afstappers Erg matig waren de prestaties op de balk in de breedte. Carianne Ber- revoets moest er tijdens haar oefe ning twee keer af en moest dat beko pen met een zwakke waardering van 7.65 punten. Zij moest daarmee zelfs Edith Gerards naast zich dulden, ter wijl Astrid van der Spek slechts een- tiende punt hoefde toe te geven. Winnares van dit onderdeel werd echter Monique van der Spek, die voor een prima balkoefening zonder „afstappers" 8.05 punten kreeg toe gereikt door de internationaal ge kwalificeerde juryleden. Het vierde en laatste onderdeel, de vrije oefe ning leverde weer winst op voor Ca rianne Berrevoets met 8.30 punten. Hier bleef Irene Buijs evenwel zeer dicht in de buurt met 8.15 punten. Goede vrije oefeningen leverden ook de twee klasse 1-turnsters Edith Ge rards en Sandra de wedstrijd met de juniorturnsters, de en pré-olympisch turnster Berrevoets werd de laatste winnares met 32.55 punten over de vierkamp. Omdat zij echter niet in aanmerking kon komen voor de wisselbeker mocht Monique van der Spek deze als tweede eindigend in ontvangst ne men uit handen van Zierikzees wet houder L. J. van Gastel. Monique van der Spek bekroonde een goed gedraaide vierkamp met 29.50 punten. De verrassende derde in de eindstand werd Irene Buijs met 28.45 punten, eentiende meer dan Astrid van der Spek en tweetiende meer dan Edith Gerards. Sandra de Keijzer skoorde 28.10 punten en Erna van der Spek bleef steken op 27.25 punten. Hennie Kloet moest genoe gen nemen met de laatste positie met 24.30 punten. Zij kreegt in deze groep wel de aanmoedigingsprijs. „De ach terstand met Carianna Berrevoets ontstaat voornamelijk op de onder delen waarbij de choreografie om de hoek komt kijken, de vrije oefening voorop", meende Ron de Wal. „Moni que van der Spek draaide goed, maar er zijn onderdelen bij waar zij nog wat meer elementen in zou kunnen verwerken. Tweelingzus Astrid van der Spek voldeed volledig aan de verwachtingen met een degelijke vierkamp en Erna van der Spek had af ie rekenen met nogal wat pech, vooral op de balk. Hennie Kloet liet wat onnodig veel punten liggen op de vrije oefening en de balk. Irene Buijs draaide een uitstekende vrije oefe ning. Zij kan echter nog veel verbete ren op sprong en brug, maar dat is een kwestie van kracht, dus dat komt op de duur wel". De beide klasse 1-turnsters Sandra de Keijzer en Edith Gerards vocht nog een onderling duel uit om de zege in deze klasse. Zij zitten sinds ruim een jaar in de nationale B-selektie en debuteren in april mogelijk bieden in de nationale jeugdploeg tegen Bel gië. Beide turnsters wonnen twee on derdelen, maar uiteindelijk gaf het grote voordeel, dat Edith Gerards boekte op de tien centimeter brede balk de doorslag naar haar kant. Sandra de Keijzer werkte met de vrije oefening nog wel een kwart punt weg, maar Edith Gerards hield toch nog vijftienhonderdste punt voorsprong over. „Sandra de Keijzer heeft geruime tijd met haar zelfver trouwen getobd, maar zij lijkt daar redelijk overheen te zijn. Haar ba 1- koefening was nu veel beter dan hij geruime tijd geweest is", legde Ron de Waal uit. Beide turnsters lieten tijdens de klubkampioenschappen voor het eerste nieuwe oefeningen zien aan de brug en op de vloer. Cari anne Berrevoets en Hennie Kloet „spijkerden" voor de twee selektie- turnsters nieuwe vrije oefeningen in elkaar, die vooral choreografisch zeer het aankijken waard zijn. Ze zul len ook worden uitgevoerd tijdens de naderende gym grand prix- toernooien en mogelijk tijdens de in terland tegen België. In de wedstrijd voor de turnsters uit de klassen 2, 3b en 4 traden in to taal elf deelneemsters aan. De wis selbeker ging hier met overmacht naar Nynke Botterweg, die sinds kort ook deel uitmaakt van de natio nale B-selektie en waarschijnlijk kan uitgroeien tot het grootste talent na Carianne Berrevoets, mits haar daartoe de gelegenheid wordt gebo den. Nynke Botterweg toonde aan, dat zij met name op de sprong bijzon der veel progressie heeft doorge maakt. Zij skoorde een uitstekend puntentotaal met 8.10 punten. „In haar brug- en balkoefening heeft zij een aantal elementen verwerkt, die veel bonuspunten kunnen gaan ople veren", legde Ron de Waal uit. „Ik verwacht bijzonder veel van haar tij dens de komende gym grand prix- toernooien". Zeeuws kampioene Wendy van de Velde kon Nynke bot terweg op sprong en brug redelijk goed volgen, maar zij moest fiks inle veren op de andere twee onderdelen, juist omdat hier de choreografie weer om het hoekje komt kijken. Zij verspeelde uiteindelijk ruim vier p9unten op Nynke Botterweg. Miri am van Tiggelhoven eindigde in klas se 2 als derde met 19.00 punten, maar zij kreeg de aanmoedigingsprijs. Zij skoorde goed op de sprong met 7.45 punten, maar verloor het kontakt met Wendy van de Velde door een zeer zwakke balkoefening, die overi gens over de hele linie wat tegenviel in deze klasse, dit in tegenstelling tot de brugoefening, die positief opviel. Klasse vier In klasse 3b werd Sylvia van Aalst winnares met 20.70 punten over de vierkamp. Francis Klink volgde op anderhalve punt. „Ik had wat meer verschil verwacht, omdat Sylvia van Aalst voor het tweede jaar in klasse 3 uitkomt en het vorig jaar zelfs in de a-lijn. Francis Klink komt uit in de b-lijn, omdat zij twee jaar in klasse 4 uitkwam", meende Ron de Waal. In klasse 4 kwamen zes turnsters uit. Met minimaal verschil van vijf honderdste punt kwam de zege hier terecht bij Cindy Buijs. Rilana Bo- lier werd nipt naar de tweede plaats verwezen. „De zege van Cindy Buijs was enigszins verrassend. Ik had ver wacht, dat Rilana Bolier profijt zou ZIERIKZEE - Alle uitslagen van de Delta Sport klubkampioenschap pen op een rijtje (achtereenvolgens de waarderingen voor sprong, brug, balk, vrije oefening en totaal): Wedstrijd I (klassen 1, jeugd, junior en pré-olympisch): 1. Carianne Berrevoets 8.40 8.20 7.65 8.30 32.55 2. Monique van der Spek 8.08 6.25 8.05 7.15 29.25 3. Irene Buijs 7.50 5.45 7.35 8.15 28.45 4. Astrid van der Spek 7.95 6.45 7.55 6.40 28.35 5. Edith Gerards 7.75 5.65 7.65 7.20 28.25 6. Sandra de Keijzer 8.15 5.35 7.15 7.45 28.10 7. Erna van der Spek 8.45 6.00 6.60 6.20 27.25 8. Hennie Kloet 7.40 5.80 5.25 5.85 24.30 Wedstrijd II (klassen 2 en 3b): 1Nynke Botterweg 8.10 5.85 6.05 6.60 26.60 2. Wendy van de Velde 7.00 4.90 4.80 5.80 22.50 3. Silvia van Aalst 5.60 4.60 4.30 6.20 20.70 4. Francis Klink 4.50 4.30 5.05 5.35 19.20 5. Mirjam van Tiggelhoven 7.45 4.10 2.60 4.85 19.00 Wedstrijd III (klasse 4): 1. Cindy Buijs 4.45 4.55 4.65 4.70 18.35 2. Rilande Bolier 4.25 5.20 4.20 4.65 18.30 3. Linda Slootmaker 4.00 4.70 4.70 3.85 17.25 4. Ernani de Boer 3.30 4.90 4.70 3.70 16.60 5. Diana Kenters 2.95 3.50 3.05 3.10 12.60 6. Monique Slootmaker 1.25 3.80 3.75 2.20 10.00 trekken uit het feit, dat zij voor het tweede jaar aantreedt", stelde Ron de Waal vast. Na drie van de vier on derdelen draaide Linda Slootmaker ook nog goed mee in de strijd om de eerste plaats, maar zij moest tijdens de vrije oefening een gaatje laten val len van bijna een vol punt. Ernani de Boer eindigde verdienstelijk en op geringe afstand als vierde en Diana Kenters bezette de vijfde plaats, maar haar achterstand was groter. De rij werd gesloten door de zesjari ge Monique Slootmaker, de Benja min van het hele stel, maar zij heeft nog tijd te over om naar het niveau te stijgen van haar klasse-genootjes. De door Marco Holm beschikbaar gestel de prijzen werden gedeeltelijk door hem en gedeeltelijk door wethouder Van Gastel uitgereikt. ARNHEM - Tijdens de strijd om de nationale tsukuhara-cup 1984, die zondagavond op het nationaal sportcentrum Pa pendal in Arnhem werd gehou den is Carinanne Berrevoets van bet Zierikzeese Delta Sport op een fraaie tweede plaats geëindigd. Zij hoefde al leen nationaal kampioene Thé- rèse Wilmink voor te laten gaan. Aan de wedstrijd namen 35 turnsters deel, waaronder de volledige top van Nederland. Zij hoefden slechts een onder deel af te-werken, de sprong en om preciezer te zijn de gehurk te tsukuhara, de nieuwe ver plichte sprong, die na de Olym pische Spelen van Los Angeles tijdens internationale wed strijden zal worden gehan teerd. Carianne Berrevoets. Na twee kwalifikatieronden bezette Thérèse Wilmink reeds de eerste plaats voor Carianne Berrevoets en Jeanette Witte van de Halter uit Alkmaar. De tweede deelnemende Delta Sportturnster Erna van der Spek kon zich na twee spron gen net niet plaatsen voor de halve finale. Zij stond op dat moment op de zeventiende plaats en viel derhalve net af. Zij skoorde 16.45 punten voor haar twee sprongen. Thérèse Wilmink had na twee sprongen tweetiende punt voorsprong op Carianne Berrevoets, een marge die zij in de halve finale uitbouwde naar 0,35 punt. In de finale skoorde Thérèse Wilmink 9.25 punten, terwijl Carianne Ber revoets 9.15 punten liet aante kenen. De tsukuhara-cup 1984 kwam met een totaal van 37.05 punten in het bezit van de nati onaal kampioene. Carianne Berrevoets werd knap tweede met 36.60 punten en de derde plaats was voor Carola Eenk- hoorn van DOO met 36.00 pun ten. Deze drie turnsters waren ook de drie beste Nederlandse vertegenwoordigsters tijdens de wereldkampioenschappen in Boedapest, maar toen moest Carianne Berrevoets Carola Eenkhoorn nog voor laten gaan. ZIERIKZEE - De Zierikzeese gymnastiekvereniging Delta Sport hield in de gymzaal aan de Mulockstraat in Zierikzee haar jaarlijkse klubkampioenschappen voor de sek- tie topsport, hetgeen probleemloos vergeleken kan worden met een Zeeuws kam pioenschap, omdat de turnsters van Delta Sport elders in de provincie geen noemens waardige konkurrentie te duchten hebben. Dat bleek recentelijk in Tholen, toen Delta Sport alle Zeeuwse titels, die er te behalen waren ook mee in de tas stak en dan te be denken dat daar niet eens de echte Delta Sport-top van de partij was. Carianne Berre voets, Edith Gerards, Sandra de Keijzer en Nynke Botterweg, die allen deel uitmaken van nationale selektiegroepen, mochten hun trainingen op het nationale sportcentrum Papendal niet laten schieten om deel te nemen aan de Zeeuwse titelstrijden. Deson danks kwamen via Wendy van de Velde, Monique van der Spek en Hennie Kloet alle plaatsen op het hoogste schavot bij Delta Sportsters terecht. Nu werd gestreden om de klubtitels in de diverse wedstrijdklassen, terwijl ook twee wisselbekers te verdienen waren. In de groep met turnsters uit de klassen 2, 3b en 4 ging Nynke Botterweg met het kleinood strijken, terwijl de groep met de turnsters uit de klassen junior turnsters, jeugdturnsters en klasse 1 een verrassende triomf opleverde voor Monique van der Spek. Weliswaar skoorde - begrijpelijk - nationaal A-turnster Carianne Berre voets het hoogst, maar zij kwam niet in aanmerkging voor de wisselbekers. Traditio neel werd ter afsluiting van de klubkampioenschappen ook de prestatiebeker over het jaar 1983 uitgereikt. Unaniem wees de technische kommissie van Delta Sport hier Ire ne Buijs voor aan. Edith Gerards toonde zich in klasse 1 nipt sterker dan haar konkur.rente Sandra de Keijzer. Beide meisjes ma ken deel uit van de nationale B- selektie. de op een volkomen verkeerde ma nier naar buiten te brengen. Steeds beter begon Irene Buijs zich thuis te voelen in de Zierikzeese klub en steeds beter begon zij zich de gelijke te tonen van haar leeftijdsgenoten, waarvan de drie zussen Van der Spxëk de voornaamsten waren. Tijdens het Zeeuws kampioenschap in Tholen bleef Irene Buijs titelverdedigster Erna van der Spek in de eindklasse ring al voor en tijdens de Delta Sport klubkampioenschappen moest ook Astrid van der Spek het tegen haar afleggen al was het verschil mini maal. Het verschil met Monique van der Spek de andere kant op bleef evenwel ook klein. Carianne Berre voets werd daarentegen de logische winnares, maar de derde plaats van Irene Buijs was de bevestiging van haar enorme vooruitgang. Carianne Berrevoets, inmiddels al weer een gevestigde naam in de nati onale A-turnselektie, kon in het klei ne zaltje niet voluit draaien, waar door er enkele spektakulaire onder delen uit haar oefeningen verdwe nen. Hierdoor kreeg zij ondermeer op twee van de vier onderdelen klop van ogenschijnlijk minder klubgeno- tes. Verrassend was de nederlaag van Carianne Berrevoets op het onder deel sprong. Erna van der Spek kreeg van de beide juryleden Rie en Rini Masure 8.45 punten voor haar ge hoekte tsukuhara, waarmee zij Cari anne Berrevoets vijfhonderdste punt voorbleef. De pupille van nationaal trainer Hans van Zetten voerde de wat lager gekwalificeerde gehurkte tsukuhara uit. Deze sprong wordt na de olympische spelen van Los Ange les de verplicht uit te voeren sprong tijdens grote wedstrijden. Tijdens de verdere sprongen werden keurige de monstraties gegeven, van wat diver se Delta Sporters in hun mars heb ben. Sandra de Keijzer skoorde 8.15 punten, Nynke Botterweg kwam uit op 8.10 punten en ook Monique van der Spek kwam boven de acht pun- tengrens: 8.05 punten. Een duidelijke revanche nam Carianne Berrevoets op het tweede onderdeel. Voor haar brugoefening kreeg zij 8.20 punten, waarmee zij een straat voorsprong veroverde op al haar konkurrenties. Delta Sport heeft ook in de verdere toekomst nog turntalent te over zoals de klasse 4-meisjes lieten zien. Van links naar rechts Diana Kenters, klubkampi- oene Cindy Buijs, Ernani de Boer en Rilana Bolier, die als tweede nipt ge klopt werd. „De technische staf had het niet zo erg moeilijk bij het toewijzen van de prestatieprijs over 1983", vertelde Delta Sport-trainer Ron de Waal. „Deze prijs wordt toegekend aan die turnster, die in het afgelopen jaar de meeste vorderingen maakte bij de technische elementen. Irene Buijs voegde vooral op de balk veel nieuwe technische aspekten toe. Over de hele vierkamp bezien voegde zij zeker vijf of zes nieuwe elementen toe en het waren bepaald niet de gemakke lijkste. Vandaag ging met name de schroefsalto in de vrije oefening erg goed, terwijl die eerder nog niet hele maal uit de verf kwam. Deze progres sie in het turnen zal zich bij Irene Buijs ongetwijfeld doorzetten. Voor al mentaal is zij enorm vooruitge gaan en zij is een regelrechte konkur- rente geworden voor de drie zussen Van der Spek. Ook voor hen is zij een belangrijke stimulans om vooral maar niet in te dutten. Haar opkomst is dus van belang in de breedte van het Delta Sport-gebeuren bij de junior-turnsters Vooruitgang Irene Buijs is van origine van af komst van het Goese Volharding, waar zij onder de vleugels van trai- Nynke Botterweg veroverde de wis selbeker in de klassen 2, 3b en 4. Zij toonde aan een van de grootste talen ten te zijn van de Zierikzeese turn vereniging. ner Ben Weststrate een grote leek te gaan worden. De aanpak van de vaak te chauvinistische trainer was even wel bepaald niet de juiste. In plaats van Irene Buijs voluit te laten mee gaan met de overige talentjes van Volharding, stopte Weststrate haar volkomen onbegrijpelijk in een ivo ren torentje, een positie waar de klei ne turnster zich geen moment echt lekker voelde. In plaats van volledig tot ontplooi ing te komen zat Irene Buijs zo vast als een huis en kwam er weinig of niets terecht van de turnster zoals Ben Weststrate zich die had voor gesteld. Pas na de overstap van de Goese turnster naar het Zierikzeese Delta Sport begon zij na verloop van tijd weer op te bloeien en groeide zij vooral technisch en mentaal naar het niveau, dat Ben Weststrate wel dege lijk in haar zag, maar dat hij probeer- Me 6.45 punten kwam Astrid van der Spek nog het dichtst in de buurt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5