Nijpels bekritiseert snoeiplannen Ruding Half miljoen voor reorganisatie-onderzoek bij Zeeuwse veren Snoeikursus voor leden van „Groei en Bloei" Huisvesting peuterspeelzaal Kerken moeten terughoudend zijn ft 2 Tijdens spreekbeurt in Heinkenszand HEINKENSZAND - Ook de liberale fraktieleider Ed Nijpels heeft kritiek op de verdergaande bezuinigings voorstellen (tot een bedrag in 1985 van tien miljard gul den) van minister Ruding van financiën (CDA). Op een spreekbeurt voor zijn partij in Heinkenszand zei Nijpels dat er in de voorstellen onderdelen zitten waar de VVD weinig of niets voor voelt. Een van de voorstellen die bij de liberalen op fundamentele bezwaren stuit is het even tueel niet laten doorgaan van de overplaatsing van de PTT-direktie naar Groningen. Nijpels noemde dat een voor de VVD onverteerbare zaak. In zijn rede bekritiseerde de libera le voorman de opstelling van enkele niet met name genoemde ministers, die zich al over de verdergaande be zuinigingsvoorstellen hebben uit gesproken. Individuele bewindslie den - aldus Nijpels - zouden er ver standig aan doen zich nu niet in het openbaar te laten verleiden tot het rammelen met portefeuilles. (vervolg van pagina 1) terspeelzalen in Zierikzee voldoende kunnen worden geacht en dat - ten einde een konkurrentiestrijd te ver mijden - het een goede zaak zou zijn, als de organisatie van het peu terspeelzaalwerk in Zierikzee bij slechts één stelling zou berusten. Op grond hiervan is getracht met de Stichting Peuterspeelzaal Zierikzee en met het Leger des Heils over eenstemming te bereiken over het vormen van stichting ten behoeve van het peuterspeelzaal werk in Zie rikzee. Nadat een aantal gesprekken hier over is gevoerd, heeft het Leger des Heils, na gepleegd intern overleg met alle betrokkenen, te kennen gegeven de noodzaak tot afstoting van de hui dige peuterspeelzalen niet in te zien en derhalve de vorming van een onaf hankelijke stichting af te wijzen. Het Leger des Heils is van mening, dat de huidige twee peuterspeelzalen momenteel goed funktioneren en ziet derhalve geen aanleiding om de bestaande bestuursstruktuur te wij zigen. De meerderheid van de kommissie jeugd- en jongerenwerk heeft inmid dels geadviseerd het derde lokaal van ,,'t Mierenest" onder nog nader te formuleren voorwaarden in ge bruik te geven aan het Leger des Heils ten behoeve van de vestiging van een peuterspeelzaal ter vervan ging van de huidige peuterspeelzaal in de Poststraat. Verdeeldheid De wethouders P. de Rijke en L. J. van Gastel kunnen zich met dit ad vies verenigen. Zij delen de mening van deskundigen, dat twee peu terspeelzalen in Zierikzee voldoende moet worden geacht. Mede gelet op het feit, dat het Leger des Heils tot nu toe het peuterspeelzaalwerk al tijd heeft verzorgd, geven zij er de voorkeur aan dat het desbetreffend lokaal aan het Leger des Heils in ge bruik wordt gegeven. Burgemeester Th. H. de Meester en wethouder J. Groen zijn echter een andere mening toegedaan. Zij geven er de voorkeur aan dit lokaal onder nog nader te bepalen voorwaarden in gebruik te geven aan de Stichting Sociaal-Cultureel Werk Zierikzee, ten behoeve van wijkaktiviteiten, waarbij de stichting de vrijheid heeft dit lokaal onder te verhuren voor peuterspeelzaalwerk. Aan dit standpunt van de burge meester en van wethouder Groen ligt mede ten grondslag de overweging, dat in het verleden reeds meermalen vanuit Poortambacht om ruimte voor wijkaktiviteiten is gevraagd. Voorts hebben beide kollegeleden in hun overweging betrokken, dat het Leger des Heils uiteindelijk de vor ming van één stichting heef afgewe zen en de Stichting Peuterspeelzaal Zierikzee de bereidheid om tot de vorming van één stichting te komen tot het eind toe heeft getoond. Daarnaast zijn de burgemeester en wethouder Groen van mening, dat ook peuterspeelzalen met een andere levens- en wereldbeschouwelijke richting de gelegenheid moet worden geboden om een ruimte van de ge meente te huren. De gemeenteraad dient in de verga dering van maandagavond 19 maart een besluit te nemen in deze reeds lang slepende peuterspeelzaal kwestie. SCHIEDAM - De Schiedamse werf Wilton-Feijenoord is vrijdagmiddag door het vrijwel voltallige personeel bezet Dit is gebeurd op voorstel van de industriebond FNV naar aanleiding van de mededeling van de Gorkumse scheepsbouwer K Damen dat bij over name van de Wilton-werf door zijn bedrijf het personeelsbestand bij Wil ton gehalveerd zal worden. ASSEN Gedeputeerde staten van Drenthe hebben gekozen voor twee militaire oefenterreinen in het gebied De Haar in Beilen. Staatssekretaris Van Houwelingen van defensie stelde de provincie eerder deze week een ul timatum van twee weken om te kiezen voor twee terreinen in dit landbouw gebied of een terrein hier en een in Natuurgebied bij Anloo. Nijpels meent dat de diskussie over de begroting 1985 en over de om vang van de bezuinigingen allereerst in het kabinet moet worden gevoerd. In zijn speech toonde Nijpels zich voorstander van onverkorte handha ving van de in het regeerakkoord af gesproken bezuinigingen. Het terugdringen van het financie ringstekort is voor de VVD een twee de uitgangspunt, maar Nijpels noem de het in het regeerakkoord vastge legde percentage van 7,5 procent niet heilig meer. De VVD wil verder vast houden aan de toegezegde lastenver lichting voor het bedrijfsleven. Nijpels zegt het toe dat de VVD wil bezien of een deel van de opbrengst van de bezuinigingen van 1985 voor belastingverlaging kan worden be nut. Hij zei er daarbij van uit te gaan dat op dit terrein een gezamenlijke aanpak met het CDA mogelijk zal zijn. De liberale voorman bepleitte een andere invulling van het zogenoemde 1 juli pakket, waarin voorstellen worden gedaan om te komen tot be zuinigingen in de sociale sektor. ,,De last van het pakket mag niet eenzij dig op de langdurig arbeidsonge schikten drukken", aldus Nijpels. LUXEMBURG - De bestrijding van de werkloosheid staat centraal in het gezamenlijk manifest dat vrijdag, na een kongres van twee dagen, in Luxem burg door de socialisten van de Euro pese Gemeenschap is aangenomen. De aandacht voor het probleem over schaduwde de aanstaande verkiezin gen voor het Europees parlement, die in juni plaatsvinden MAPUTO - De droogte in de pro vincie Tete in het noordwesten van Mozambique heeft al aan duizenden mensen het leven gekost Dit heeft het officiële Mozambikaanse persbureau AIM vrijdag gemeld. Bij het dorp Ma- rara zijn alleen al in januari 320 men sen van honger gestorven. Tussen de rivier de Zambeze en de grens van Zimbabwe lijden 630.000 mensen hon ger, aldus AIM. PARIJS - De universiteit in St Denis bij Parijs heeft de Poolse vakbondslei der Lech Walesa vrijdag een eredocto raat verleend. Walesa zelf was bij de uitreiking er van niet aanwezig. De vertegenwoordiger in het buitenland van het in Polen verboden vakverbond Solidariteit, Jerzy Milewski, naam de oorkonde aan. In een woord van dank riep Walesa op tot vrijlating van gede tineerde voormalige vakbondsleiders. Nijpels: HEINKENSZAND - VVD- fraktieleider Nijpels meent dat de kerk „heel terughoudend" moeten zijn bij het doen van uitspraken over konkrete politieke onderwerpen. Hij zei dat vrijdagavond op een spreek beurt van zijn partij in Heinkens zand. Aanleiding tot deze opmerking was det uitspraak van de gerefor meerde synode eerder deze week te gen de plaatsing van kernraketten in ons land. Volgens de libarale fraktieleider leiden kerkelijke uitspraken „alleen maar tot een heilloze polarisatie" en dat kan - zo voegde hij daar aan toe - nooit de bedoeling zijn. Volgens Nij pels brengt de synode-uitspraak bo vendien de politieke diskussie niet verder. „In onze wereld komt met met ethisch handelen alleen niet zo ver. Politici hebben duidelijk de plicht en de verantwoordelijkheid om alle facetten van cje problemen bij hun uiteindelijke standpuntbepa ling te betrekken", aldus Nijpels. EINDHOVEN - De vier grote Bra bantse steden Eindhoven, Den Bosch, Breda en Tilburg hebben staatssekre taris Brokx van volkshuisvesting tot spoed gemaand met betrekking tot een al eerder aangekondigde wijziging van de beschikking geldelijke steun bewo ners bij krotopruiming en woningver betering. Dat heeft een woordvoerder van de gemeente Eindhoven vrijdag middag meegedeeld. MIDDELBURG - De provincie Zeeland zal op verzoek van de minister van verkeer en waterstaat een reorganisatie-onderzoek laten instellen bij de Provincia le Stoomboot Dienst (PSD). Dat onderzoek zal 500.000 gulden gaan kosten en moet uiterlijk augustus van dit jaar afgerond zijn. Het onderzoek zal moeten uitwijzen of er bij de PSD efficiënter kan worden gewerkt met de veerboten en het personeel. De PSD is een provinciale dienst en daarin zal ook na het onderzoek geen verandering komen, schrijven gede puteerde staten van Zeeland in hun voorstel aan de staten. Bij de advise ring zal in beginsel moeten worden uitgegaan van de huidige dienstver lening en de huidige dienstregeling menen gedeputeerde staten. De Provinciale Zeeuwse Wester- schelde veren lijden ieder jaar ver lies. Vorig jaar moest de minister van verkeer en waterstaat ruim 35 miljoen gulden bijpassen. De provin ciale veren brengen ongeveer dertig procent van de eigen exploitatie lasten zelf op door de opbrengst van de kaartverkoop. Zeventig procent van de exploitatielasten drukt op het rijk. Minister Smit-Kroes wil daarin verandering. Ze wil of een vaste jaar lijkse bijdrage aan het exploitatie te- DEN HAAG - Echtgenoten die in scheiding liggen hoeven in de toekomst niet meer verplicht voor de rechter te verschijnen. Dat is de strekking van een wetsontwerp van minister Kort hals Altes (justitie), waarmee het kabi net vrijdag akkoord is gegaan. GRONINGEN - Burgemeester H. G. Buiter van Groningen heeft vrijdag een telegram aan minister-president Lubbers gestuurd waarin hij namens het gemeentebestuur protesteert te gen de bezuinigingsplannen van mi nister Ruding van financiën. kort van de veren geven of overname van de veren door het rijk. Voor die laatste oplossing voelen gedeputeer de staten van Zeeland helemaal niets. Het reorganisatieonderzoek zal nu moeten uitwijzen hoe hoog die jaar lijkse rijksbijdrage zal moeten zijn «mafde veren overeind te houden. Die nieuwe regeling zou dan op 1 januari 1985 van kracht moeten worden. ROTTERDAM - De Rotterdamse politie heeft vrijdagnacht bij een inval in een gokpand aan de Binnenrotte 50.000 gulden in beslag genomea Te vens werden negen medewerkers van dit illegale casino aangehouden. Zij kregen proces-verbaal wegens over treding van de wet op de kansspelen DEN HAAG - De Surinaamse jon gen Sjam Cahtterpal zal niet naar Su riname worden gerepatrieerd. Er is geen kontakt geweest met zijn vader, die in Suriname zou verblijvea De be waring van de jongen is inmiddels op- gehevea Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van justitie zater dagochtend na de uitspraak van de rechtbank meegedeeld. ZIERIKZEE - Zaterdagmiddag waren zon'n twintig leden van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Koninklijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde (K.M.T.P.) in de Zierikzeese wijk Poortambacht aktief bezig met het snoeien van heesters. Dat gebeurde in het kader van een kursus, die het hoofd van de gemeentelijke plantsoenendienst, de heer J. J. Doeswijk, geeft aan de leden van de K.M.T.P. De aktiviteiten, die zaterdag onder minder gunstige weersomstan digheden plaatsvonden, waren gericht op het snoeien van heersters. Tijdens een eerder gehouden aktie-morgen was al het snoeien van kleinfruit beoefend. De kursus startte met een theorie-morgen, waarvoor zich ongeveer 45 leden had den aangemeld. Op de tweede-praktijkdag. afgelopen zaterdag, waren tintig leden aktief bezig hun kennis over het tuinieren te vergroten, onder deskundige leiding van de heer Doeswijk. Iedere maandag Zierikzee Concertzaal. Klassiek ballet. 16.00 - 21.15 uur. Brouwershaven Groene Kruisgebouw. Handwerken voor het welfarewerk van het Rode Kruis. 14.00 tot 16.00 uur. Bruinisse Jeugdsoos De Pul. Speel- en strip-o- theek. 18.30 - 20.00 uur. Renesse Dorpshuis. Meer Bewegen voor Ouderen. 16.00 - 16.45 uur. Iedere dinsdag Zierikzee Bureau voor rechtshulp, Poststraat 37 (De Lichtboei). Zitting van 14.15 tot 16.15 uur. Brouwershaven Gymnastiekzaal. Damesgym. 19.30 tot 20.30 uur. Zonnemaire Gymnastiekzaal. Damesgym. 21.00 - 22.00 uur. Iedere woensdag Zierikzee Consistoriekamer Gasthuiskerk. Re petities Herv. Chr. gemengd koor. 19.30 - 21.30 uur. Consistoriekamer Gasthuiskerk. Op gave leden kinderen i.o, 19.00 - 19.30 uur. Zweedse Rode Kruis ziekenhuis. Uit zending Radio Nomen Nescio 20.15- 21.45 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.30 tot 19.30 uur. Noordgouwe Verenigingsgebouwtje, 14.00-16.00 uur, kinderklub. Nieuwerkerk „Rehoboth". Strip-o-theek. 18.30 -19.30 uur. Oosterland „Open lessen". Bejaardengymnas- tiek. 9.15 -10.15 (v.m.). Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend. 09.30 - 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Nieuwerkerk Algemene Leesbibliotheek, „Reho both". Uitlenen van boeken. 18.30 tot 19.15 uur. Oosterland „Oosterhof". Bejaardensoos. 14.00 tot 17.00 uur. Elke eerste en derde donderdag van de maand Zierikzee Rechtswinkel, Havenplein 24. 19.00 - 20.00 uur. Iedere tweede donderdag van de maand Zierikzee Stadhuis Zierikzee, Meelstraat. Zit ting huurkommissie van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere maandag en donderdagochtend (behalve in de schoolvakanties) Brouwershaven In de „Blokkendoos". Peuterspeel zaal. Van 9.00 tot 11.30 uur. Iedere woensdag en donderdag Zierikzee Visstraat 5. Stichting Vrouweneman cipatie Zeeland, regio Schouwen- Duiveland en St. Philipsland. Woens dag van 14.00 -17.00 uur en van 19.00 - 20.00 uur en donderdag van 9.00 -12.00 uur. Iedere week Clubbijeenkomsten CJV Samen Verder (Raamstraat) Zierikzee Maandag, meisjes 12 t/m 14 jaar, 19.00 - 20.30 uur; dinsdag, jongens en meisjes 7 t/m 9 jaar, 15.45 - 17.15 uur; woensdag, jongens en meisjes 7 t/m 9 jaar, 14.00 - 15.30, meisjes 10 t/m 11 jaar, 19.00 -20.30 uur; donderdag, jon gens en meisjes 12 t/m 14 jaar, 19.00 - 20.30 uur; vrijdag, jongens 10 t/m 11 jaar 19.00 -20.30 uur; jongens en meis jes 15 t/m 17 jaar 20.00 - 21.30 uur; zondag, jongeren 18 jaar en ouder 20.00 - 21.30 uur. Maandag 12 maart Renesse Dorpshuis. Informatie-avond ont- werp-bestemmingsplan Kom Renes se. 19.30 uur. Dinsdag 13 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst NBvP, afdeling Schouwen. 14.00 uur. „Huis van Nassau. Bestuursvergade ring Stichting Jeugd. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Opening energietentoon stelling door wethouder .1. C. Pad mos. 15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Het Vreemde Ei". 14.30 uur. Haamstede Hotel Bom. Vergadering over moge lijke aanleg golfslagad. 20.00 uur. Bovenzaal Dorpshuis. Jaarvergade ring toneelvereniging „Op Drift". 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Informatieve bijeen komst over basisonderwijs. 20.00 Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Raadzaal Stadhuis. Gezamenlijke kommissievergadering kommissies van advies en bijstand voor finan ciën en sport. 16.30 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring VVV „Renesse". 20.00 uur. Brouwershaven Caférestaurant Ringelberg. Leden vergadering muziekvereniging Apol lo. 20.00 uur. School met de Bijbel „De Schouwe". Lezing van de stichting Redt een Kind. 20.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw „Salem", Molenstraat. Bij eenkomst landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Studie verenigingen. Sprekers: prof. ir. A. Moens en ir. H. van Rossum. 19.30 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 Serooskerke Dorpshuis. „Het minnenspel der maagden", door V.O.O. uit Ooster land, met bal na. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Nederlands Hervormd Kerkkoor. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Kledingbeurs. 10.30 tot 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Toneelstuk „De deur stond open" door de toneelver eniging A.S.V. 20.00 uur. Maandag 19 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Stadhuis, vergadering gemeente raad, 19.30 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „De Verre Reis van Joris- Jan". 14.30 uur. Nieuwerkerk Gereformeerde kerk, Badhuisstraat. Kledinginzameling Stichting Mensen in Nood-Caritas Neerlandica. 10.00 tot 17.00 uur. Donderdag 22 maart Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Zaterdag 24 maart Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Dinsdag 27 maart Haamstede Hotel Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschou- wen. 19.30 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Ozie-Wiezie-Wozie". 14.30 uur. Vrijdag 30 maart Haamstede Geref. kerk. Voorlichtingsavond Chr. Sticht, voor hulp aan gewetens- vervolgden. 20.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2