Een toegewijde moeder, die niet in een huisje wil worden „weggestopt" ONVOORSTELBAAR VEEL KEUS BIJ MODEHUIS HOLTY Hennip. Verdonk-Lucassen: Vrouw en Arbeid Van jong en sportief tot gekleed 5 ZIERIKZEE - De wet „Gelijke behandeling mannen en vrouwen" moest ervoor zorgen, dat vrouwen bij sollicitaties de zelfde kansen krijgen als mannen. Deze wet verbiedt dat in een per soneelsadvertentie uitsluitend om een man wordt gevraagd. Voortaan dus: „Gevraagd: Onder houdsmonteur (m/v)". Positieve diskriminatie mag in sommige ge vallen wel. Dat wil zeggen voor keur geven aan een vrouw in een bepaalde funktie, als er sprake is van een poging tot rechttrekken van een scheefgegroeide verhou ding in de personeelsbezetting be treffende het aantal mannen en vrouwen. Enerzijds die wet, anderzijds een enorme ekonomische krisis en werkloosheid. Dat laatste pakt niet in het voordeel van de vrouw uit. Moest de vrouw na de oorlog aktief aan het arbeidsproces deel nemen ter versnelling van de we deropbouw, nu dient ze haar plaatsje op de arbeidsmarkt af te staan aan een man, want haar ta ken als huisvrouw en moeder dient ze toch ook niet te verwaar lozen. Een mening, die door velen wordt geuit (of gedacht). Hoewel vele vrouwen (terecht) voldoening vinden in verzorging van kinderen en huishouding, zijn er ook anderen, die hun kapacitei- ten op terrein buitenshuis willen gebruiken. Waarom willen ze dat en hoe rooien ze het dan met die andere plichten binnenshuis, waar ze zich toch niet zomaar aan kunnen onttrekken? In een serie van drie artikelen, geven we een indruk van de ervaringen van drie werkende moeders in deze re gio. SCHARENDIJKE - Op 15 september 1983 werd Saskia Verdonk geboren. Haar ouders: Arris en Henny Verdonk-Lucassen waren reeds ruim dertien jaar ge trouwd. Het zal duidelijk zijn, dat het ouderschap een hele omwenteling in hun leven bracht. Henny werd moe der op haar 33e jaar en was daar dolgelukkig mee. Dat kon iedereen hegrijpen, wat niet iedereen in haar naaste omgeving direkt kon begrijpen, was haar besluit haar baan op de abonnenmenten-administratie bij Drukkerij Lakenman Ochtman in Zierikzee aan te houden. Reeds jaren vervulde ze met veel genoegen deze afwisselende partime job en daar wilde ze eigenlijk gewoon mee door gaan ook na de komst van de baby. „Ik wil niet in een huisje worden weggestopt en dan langzaam afstompen", zegt Henny een beetje strijdlustig, want het gaat er bij haar niet in, dat je met een baan geen goede moeder zou kunnen zijn. Haar man Arris vond het allemaal maar mooi, dat ze wilde blijven werken en zei z'n volle mede werking tot in de verzorging van de baby. De huishoude lijke taken werden door de beide echtelieden reeds ge deeld, dus die situatie kon gewoon gehandhaafd blijven. „Niet weggestopt willen worden in een huisje", is één van Henny's argu menten om haar werk te houden, maar ze heeft er nog meer: „Het is fijn, afwisselend werk en natuurlijk zijn er ook financiële argumenten. Met het geld, dat ik verdien kan ik bijvoorbeeld iets extra's doen voor Saskia". Bij haar werkgever heeft ze beslist geen strijd behoeven te leveren om haar baan na de komst van de baby te behouden. „Ik moest het natuur lijk wel allemaal zelf zien te regelen; begrijpelijk ik kan niet verwachten dat de heer Van 't Leven (direkteur L&O., Red.) op m'n dochter komt passen", zegt Henny lakoniek. On danks de blindelingse pleidooien voor de thuisbevallingen, die men de laatste tijd veelvuldig hoort, was Henny één van de velen, die worden gekonfronteerd met een bevalling met komplikaties. Na veertien dagen goede verzorging in het ziekenhuis kwamen moeder en dochter thuis. Te kort Met twee weken vakantie geplakt aan het officiële zwangerschapsver lof had Henny nog zes weken voor de Met veel plezier beheert Henny de abonnementen-administratie bij Drukkerij Lakenman Ochtman. boeg voor ze haar plaatsje achter het bureau bij Lakenman Ochtman weer moest innemen. Het verlof na de bevalling vindt zo overigens veel te kort, wat haar betreft zouden de zes weken vrij voorafgaand aan de grote gebeurtenis best wat ingekort mogen worden, maar nadien zou ze willen pleiten voor een langere perio de vrijaf, om als jonge moeder een beetje tot jezelf te kunnen komen. De situatie bij het jonge gezin Ver donk was als volgt: Arris was met zijn baan bij Dosbouw in staat om de andere week 's ochtends op Saskia te passen. Henny had immers een partime-baan. 's Middags was ze der halve zelf in staat moeder in optima forma te zijn. Om alles goed geregeld te krijgen was er behoefte aan een oppas in de ochtenduren om de andere week. Er werd een „suksesje" geplaatst met de oproep wie deze taak op zich zou willen nemen. Henny had voorkeur voor een wat ouder echtpaar, omdat ze naar haar mening, daar wat meer ervaring en verantwoordelijkheids gevoel zou kunnen verwachten dan bij een jong meisje. Nare reaktie Er werden in totaal vierentwintig reakties ontvangen op dit „suksesje": lieve, aardige enthousi aste en.... ook één hele nare, waarin een vrouw het belachelijk noemde, dat Henny niet het verantwoorde lijkheidsgevoel voor haar eigen baby kon opbrengen. De jonge moeder werd er niet door uit het veld gesla gen. „Ik heb totaal geen schuldgevoe lens en ik denk, dat moeders die niet buitenhuis werken, weieens minder aandacht voor hun kind hebben, dan ik". Henny en Arris behoefden overi gens geen\ moeilijke keus te maken uit de reakties op de oproep voor kin deropvang. Achteraf kon alles volko men naar wens worden geregeld met een bevriend echtpaar, dat niets lie ver wilde dan regelmatig de zorg van de kleine Saskia op zich te nemen. De eerste keer, dat Henny de baby in de reis wieg afleverde, was ze toch erg gespannen. Ze overlaadde het echtpaar met aanwijzingen en goede raadgevingen en dat alles in twee- of drievoud om er toch maar zeker van te kunnen zijn, dat alles goed zou gaan tijdens haar afwezigheid. Tijdens die eerste dag op kantoor keek ze ook elk uur haar de klok en vroeg ze zich voortdurend af hoe het nu met Saskia zou gaan. Met Saskia ging het goed. Met babies gaat het meestal goed als ze met toewijding worden verzorgd en of die verzorging nou van pappa, mamma, oma, opa, of tante komt, maakt de baby weinig uit. Toch zal Henny hebben ingezien, dat ze met de keus om te blijven wer ken niet alleen een deel van de ver zorging maar ook een stukje opvoe ding van Saskia uit handen zou gaan geven. „Ja dat heb ik wel onderkend, maar daar ga ik niet zwaarmoedig over doen". Als trotse moeder is ze druk in de weer om plakboeken om alles te registreren over de ontwik keling van haar - opmerkelijke zoete- dochter. Leuk om dat later allemaal nog eens terug te zien. Anderzijds doet ze er ook absoluut niet senti menteel over. „Het doet er toch niet zoveel toe of haar eerste tandje nou bij mij of bij de buurvrouw door breekt". meegevallen. Ze voegt er meteen aan toe, dat er zich ook nog geen enkel probleem met Saskia heeft voorge daan, geen kinderziektes of JsJeine verdrietjes. Natuurlijk kunneh die zich eerdaags wel voordoen. Wat dan? „Als ze ziek zou zijn, zou ik na tuurlijk m'n vakantiedagen kunnen gebruiken, maar in principe hebben we de afspraak gemaakt, dat de op pas dan hier thuis voor Saskia komt zorgen". Beetje spijt Soms, in de week dat pa de verzor ging van zijn dochter voor zijn reke ning neemt, voelt Henny weieens een beetje spijt als ze 's ochtends de voor deur achter zich dichttrekt en ze hoort die tiyee samen plezier maken, maar... „Dan denk ik maar straks had ik haar weer een heel weekend bij me". Bovendien richt Henny zich ook in de middaguren grotendeels op haar dochter. Ze straalt een onmis kenbaar moedergeluk uit en de te vreden Saskia blijkt ook een baby om voortdurend te knuffelen. Vader Arris is ook intens betrokken bij de verzorging en de opvoeding van zijn dochter. Henny juicht dat zeer toe en ze vertelt enthousiast over het feit, dat hij Saskia een keer heeft geobser veerd bij het wakker worden: een he le ervaring het kleine ding deed daar veertig minuten over. Het is maar een voorbeeld om aan te tonen, dat vele vaders, die de ver zorging van de kinderen grotendeels aan hun ega's overlaten, toch veel minder bij het opgroeien van hun kroost zijn betrokken, Juist die dage lijkse dingetjes kunnen immers zo bepalend zijn. Henny heeft nu alweer enkele maanden ervaring als werkende moeder en ze moet konstateren, dat het haar tot nu toe allemaal reuze is Goed indelen Door hun tijd goed in te delen heb ben Arris en Henny ervaren, dat het allemaal best is te realiseren: baby, baan en huishouden en dan ook nog wat vrije tijd voor hobbies overhou den. Henny zegt eigenlijk een echte huismus te zijn. Ze leest graag, sor teert haar schelpenkollektie en gaat er één avond per week op uit om te badmintonnen. Enkele jaren geleden raakte het echtpaar Verdonk ook in de ban van de wintersport. Ook dit jaar werd een bezoek aande witte we reld gebracht met niet zo'n gelukkig afloop overigens, want Arris kwam in het ziekenhuis terecht. Saskia werd in die tijd verzorgd door een liefhebbende opa en oma. „Maar zegt Henny: „Volgend jaar nemen we haar gewoon mee hoor, want dan heeft ze duidelijk besef wie haar va der en moeder zijn". Ze zal dan uite raard nog te klein zijn om op ski's te staan, mèar wellicht vragen ze dan opa en oma gewoon om mee te gaan op wintersportvakantie. Hoewel ze niet direkt echt nare reak ties heeft moeten slikken, afgezien van die ene brief, heeft Henny het ge voel, dat vele mensen in haar omge ving het niet kunnen begrijpen, dat ze het verkiest om werkende moeder te zijn. Zelf heeft ze op dat punt een duidelijk menig: „Ik doe wat ik denk dat goed is en ik voel me er gelukkig bij". Moeder met dochter Saskia: ,,Ik doe wat ik denk dat goed is en ik voel me er gelukkig bij". ZIERIKZEE - Over de vijfhonderd toeschouwsters in totaal trok Modehuis Holty donderdag met een drie maal gepresenteerde modeshow. Dat betekende iedere keer een vol huis. 's Ochtends al waren er bij de presen tatie over de 150 dames aanwezig, die kennisnamen van de drie hoofdthema's van dit voorjaar: de khaki-look (tropical), de linnen look (natural) en de marinière look (oftewel navy, ook wel watersportmode). Het overgrote deel van de kollektie is terug te brengen op deze drie hoofdlijnen, maar er zijn daarin zo eindeloos veel variaties mogelijk dat er een zeer afwisselende, aan trekkelijke show ontstond. Het is onvoorstelbaar hoe veel mogelijkheden Holty telkenjare weer biedt. Ook zo aardig is, dat de verschil lende stijlen toepasbaar zijn voor zo wel het jeugdige slanke type als de rijpe mollige vrouw, vaak in opeen volgende „sets" getoond. Savagne liet de jeugdige uitvoering (maatje 36/38) zien, de jarige Caroline droeg maat 42 en de charmante Marina (ty pe Miss Elly uit Dallas) gaf de voor beelden voor maat 46. Mevrouw Ger- da Heemskerk, een vertrouwd ge zicht bij de modeshows van Holty, verdient een kompliment voor haar vakkundige explicatie. Holty heeft de exclusieve verkoop van een groot aantal bekende merr ken, waarbij het tevens mogelijk is een set naar eigen smaak op te bou wen. Het is duidelijk: de mode geeft veel vrijheid, schrijft niets voor. Uit eraard is er in eigentijdse kleuren ge werkt: khaki, beige, wit en taupe (le verbruin). Daarbij is bij de Holty- kollektie veel aandacht besteed aan gemakkelijk te dragen kleding. De ensembles voor de grote maten zijn vaak kreukvrij (bijvoorbeeld van prachtige voile, of uiterst fijne tricot), de sportieve moderne vrouw zoekt het vaak in safariachtige stijl met veel plooien en de mogelijkheid de mouwen om te slaan met behulp van een lipje („lummeltje" heet dat eigenlijk) terwijl de jongere genera tie valt op broekpakken met ruime pantalons die smal toelopen met kort omgeslagen pijpen, gedragen met opengewerkte sokjes. De japonnen die Marina droeg zijn vaak voorzien van een bijpassend jasje, terwijl ze uitgevoerd zijn in de zogenaamde minimal-style, heel sim pel van lijn maar bijzonder door de prachtige dessins. De tussenmaat van Caroline kreeg een slank effekt door bijvoorbeeld gebruik te maken van blazers afgeleid van het model herencolbert. Best leuk voor moeders met tieners-dochters was de terugkomst waar te nemen van het jurkje met „ingebouwde" petticoat in een lief fuchsia-kleurtje. Nostalgie ten top, de rock en roll-mode weer terug. Kompleet met platte schoentjes (flat jes, heetten die „vroeger"). Savagne droeg daarbij een vrolijke sjaal in het haar, een accessoire waarmee ook heel wat te doen valt. Onder een hoed bijvoorbeeld, met - ook zoals vroeger - de punten achter in de hals vastge knoopt. Voorbeelden uit de kollektie van Holty. Links toont Savagne een nostalgisch modelletje: een ruimvallend jurkje met ..ingebouwde" petticoat onder een ruimvallende zomer regenjas. In het midden draagt Marina een taupe-kleurige japon met jasje in de zogenaamde minimal-style, simpel van lijin maar bijzonder door het prachtige dessin en de randafwerking. Op de rechter foto Caroline in een haar favoriet ensemble met een blazer-achtig jasje, afgeleid van de safari/khnkilook. Er hoort ook een rok bij.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5