RIA VERMAAT HEEFT DE EERSTE BLINDEGELEIDEHOND OP SCHOUWEN-DUIVEL AND streeknieuws BLANK EIKEN Geen klementie met snelheidsmaniak Meubelrama 4 dus hij werkt". Haar begeleiders hebben toen met verschillende winkeliers gesproken, waardoor er meeree- grip voor de situatie werd ge toond. Uiteraard heeft Ria ook wat meer hulp nodig bij het doen van haar boodschappen, maar het lijkt toch meer dan logisch en menselijk dat die haar wordt ge boden. Het is niet aan te raden, Ria bij het oversteken van een straat aan te spreken. Op een veilige plaats kan zij rustig eens een praatje ma ken. Graag zelfs. Het is echter niet verstandig om de hond dan te aaien of aan te spreken. Want al wacht hij geduldig, hij is tóch aan het werk. Hij zit aan de beugel. Maar Zierikzee blijft als stad moeilijk. Denk aan de grote opstap en de neergesmeten fietsen voor de Hema, aan draaideuren waar een hond niet door kan. Ria heeft ook gemerkt, hoe zwaar de gewone deur bij het postkantoor is: „Die duwt zwaar open en slaat te hard weer dicht." Gevaarlijk oversteken is het aan het eind van de Scheldestraat, wanneer de Laan van St. Hilaire moet worden. overgestoken. „Daar zouden eigenlijk rateltik- kers moeten zijn, waaraan je kunt horen of een stoplicht op rood of groen staat. Zoals het er nu is, is het heel erg gevaarlijk." Juist omdat zij de eerste met een geleide hond op Schouwen- Duiveland is, wilde Ria over al deze zaken vertellen. Want eerst had zij nog geaarzeld. „Binnen kort krijgt er echter weer een Zie rikzeese mevrouw een blindege- leidehond", verklaart ze. „Ik hoop dat mijn verhaal baanbre kend werkt." Binnenkort gaat ze met Rula naar Amsterdam, zodat ze daar kunnen bezien hoe het met hun tweeën gaat. Ria en hond gaan zonder begeleiding, want zelfstandig reizen heeft ze al veel meer gedaan. Ook geleerd op 't Loo-erf. Na een half jaar wordt de hond, zoals dat heet, „vrijgegeven", het geen betekent, dat ze samen een goede kombinatie vormen. Waar door Ria weer een eind op weg is geholpen om zo zelfstandig moge lijk te leven. Aan haarzelf zal dat niet liggen. Ze luistert graag naar de radio en naar de banden met nieuws, interviews en recepten van de Zeeuwse blindenbond „Ons Zeeland". „Dat moet ik niet vergeten te vertellen", zegt ze, „want in jullie Nieuwsbode is de kinderrubriek „De Zeeuwse Babbelaar," maar die naam bestond eigenlijk al. Zo heet óók de rubriek van „Ons Zee land". Dan handwerkt ze erg graag en heeft nog manden vol materiaal. „Mijn huis hangt al vol", wijst ze, „misschien zijn er mensen die eens iets samen met we willen doen of voor wie ik iets kon ma ken". Ze heeft ook een werkbank en maakt zelf graag houten ge bruiksvoorwerpen, zoals een fruitschaal en een speciaal hou- dertje om boter af te meten (voor de cake!). Vol lof is ze over Piet Meerman van Weltevreden, die merktekent jes op haar wasmachine aan bracht, waardoor ze feilloos de juiste programma's kan kiezen. „Er bestaan speciale wasmachi nes, maar die zijn verschrikkelijk duur", vertelt ze. Het zelf maken van brooddeegfiguren is ook tot in haar woning doorgedrongen. Een enkele heeft ze zelf beschil derd, de andere heeft een vriendin voor haar geverfd. In de schuur staat een tandem, die ze van de blindenhond huurt. „Ik zou zo graag eens met iemand gaan fietsen", zegt ze. „Misschien is er nog iemand die dat prettig vindt en dat samen met mij op de tandem wil doen?" Twee keer is er op Schouwen- Duiveland een fietstocht met tan dems voor slechtzienden gehou den en Ria - die zelf een van de ini tiatiefneemsters was - heeft daar van genoten. Ze is ook lid van de werkgroep Schouwen-Duiveland van de ANIB, de Algemene Neder landse Invaliden Bond. Ze wil graag duidelijk maken, dat een slechtziende veel meer kan deelnemen aan de „gewone" ontspanningsmogelijkheden, dan de mensen denken, zoals zingen. Dat vindt ze heerlijk. Dat kan ook niet anders, want ze is een goed lachse vrouw. Ze zong een jaar of vijf zes in het Nederlands Her vormd Kerkkoor. Zou ze weer in een koor gaan zingen, dan is het alleen nodig dat een van de leden de tekst op een bandje zet. Ze heeft geen begeleiding van en naar repetities nodig, dat kan ze zelf. Het blijkt: Ria kan veel zelf. Ze heeft opnieuw leren funktioneren sinds een vorm van leukemie haar ogen aantastte. „Honderdeneen dingen in het leven hoeven niet meer, maar er blijft veel over". Ze voegt er aan toe: „In die vijf jaar is de wetenschap al weer zo veel verbeterd. Ik hou altijd moed. Wie weet wat er over tien jaar gebeurt Wanneer Ria Vermaat de beugel loslaat, is blindegeleidehond Rula een gewone, gezellige speelse hond. Ria Vermaat stelt Rula voor: „Ik hoop, dat mijn verhaal baanbrekend werkt...."De hond zit aan de beugel, hij is aan het werk. ZIERIKZEE - 't Komt er in feite op neer, dat Ria Vermaat (opnieuw) moet wen nen aan Zierikzee. En Zierikzee aan haar. Ria heeft problemen met al die soms hoge op- en afstapjes in deze historische stad en de Zierikzeese bevolking heeft kennelijke moeite met hoe te reageren op iemand die blind is (geworden). Ria Vermaat (35) is door een diep dal gegaan sinds ze enige jaren geleden onder ogen moest zien dat haar gezichtsvermogen sterk afnam. Ze is nu zeer slechtziend en moet er voorshands rekening mee houden dat het nog slechter zal gaan. Je merkt uiterlijk heel weinig van haar handicap. Haar ogen zien er normaal uit, keren zich naar je toe als je met haar in gesprek bent. Vooral in haar huis beweegt ze zich onvoorstelbaar trefzeker. Om zover te komen heeft ze een jaar doorgebracht op 't Loo-erf bij Apeldoorn, waar slechtzienden wordt geleerd zelfstandig te funktioneren. „Een geweldige leerschool", zegt Ria, daarmee het docententeam, na drukkelijk komplimenterend. Maar ze heeft er soms verschrik kelijk afgezien. Ze moest letter lijk alles opnieuw leren. Een voorbeeld: koken. Helemaal op nieuw beginnen, terwijl ze zelf ruim twaalf jaar als zelfstandig kokkin in een bejaardenhuis heeft gewerkt. Ze heeft best meer malen de neiging gehad om het bijltje erbij neer te gooien, maar terugblikkend is ze innig dank baar voor alles wat ze op dat reva lidatiecentrum heeft geleerd. In- plaats van het fijne priegel bor duurwerk dat ze vroeger deed, dan nu maar wat grover werk zo als weven met wat dikker materi aal. Ongelofelijk hoe mooi dat ook is, hoe iemand dat op de tast kand. Op 't Loo-erf is de zintuig training, het ontwikkelen van het gehoor en de tast, dan ook enorm belangrijk. Hulpmiddelen Bovendien heeft ze daar geleerd te wrken met allerlei hulpmidde len voor visueel-gehandicapten. Zoals een apparaatje dat door een waarschuwend geluid voorkomt dat een kopje of glas te vol wordt geschonken. „Je kunt er slechts je duim inhouden", vertelt ze vro lijk. De maten van haar eigen kopjes kent ze wel uit haar hoofd zo langzamerhand, dus dan heeft ze het apparaatje niet nodig. Ze presenteert zelfgebakken cake bij de koffie. Proberen zelfstandig te zijn was de voornaamse leerschool bij 't Loo-erf. Sinds twee jaar bewijst Ria dat ze dat kan. Ze is haar vader (die intussen is overleden) en haar moeder nog steeds dankbaar dat ze er op heb ben aangedrongen naar 't Loo-erf te gaan. Op voorspraak van dat centrum heeft ze nu sinds een kleine veer tien dagen de beschikking over een blindegeleidehond. Ze zou hem nu al niet meer kunnen en willen missen. Rula (een kruising tussen een Mechelse en een Duitse herder) helpt haar en blijkt bo vendien in huis een fijne kame raad. I huis is Rula een gewone, gezellige huishond, maar zodra hij de beugel omheeft, dan wérkt hij. Hij blijft eigendom van de Blin- degeleideschool in Amsterdam, maar Ria mag hem „gebruiken". Rula is anderhalf jaar oud en heeft een training van een jaar achter de rug. Ria heeft veertien dagen in Amsterdam doorgebrcht om met de hond te tranen. „Je kunt zo'n hond niet zelf kiezen," vertelt ze, „want er wordt daar ook gekeken of de lengtes en de karakters van mens en dier bij el kaar passen." „Eerst moest ik op een oefenter rein laten zien, hoe ik met mijn stok liep. Of dat al vlot ging, dat is nodig, of nog moeilijk. Daarna moest ik met de hond over dat ter rein met allerlei obstakels." Langzamerhand raakten Rula en Ria aan elkaar gewend. Ria had de bevelen geleerd èn de beteke nis van de seintjes die de hond haar geeft. Rula kan haar bijvoor beeld laten weten, wanneer ze een stoeprand naderen. Of wanneer er viezigheid straat ligt. Hij leidt haar daaromheen, zodat ze niet kan uitglijden. Als hij werkt, kijkt hij niet eens naar andere honden om. Een schrander en een heel lief dier. Winkelen In Amsterdam zijn Ria en de hond ook naar de stad geweest, met de begeleider oplettend in de buurt. Winkels in, boodschappen doen. Het ging daar uitstekend, hoewel het dragen van bood schappen moeilijk is. „Links heb ik de hond, in mijn rechterhand de taststok. En dan nog bood schappen dragen, dat valt niet mee. Maar het lukt al beter." Na die veertien dagen in Amsterdam ging Rula mee naar Zierikzee. Onderdirekteur Van Wijk van de Blindegeleideschool en de instrukteur van het dier zijn de hele dag gebleven om Ria en de hond op weg te helpen. Samen wandelen, samen van haar wo ning in Poortambacht naar het centrum en samen de winkels in. De beide heren opafstand om te kijken hoe het ging. „Waar ik in Amsterdam geen erg in had, gebeurde hier", vertelt Ria. „Het is te merken dat ik de eerste op Schouwen-Duiveland ben met een blindegeleidehond. De mensen moeten er nog aan wennen". Vooral winkeliers had den in eerste instantie problemen met het binnenlaten van de hond in hun zaken. „Maar Rula is daar helemaal op afgericht", legt Ria uit. „Hij snuf felt nergens aan, hij gedraagt zich keurig. Hij heeft de beugel aan, (vervolg van pagina 1) Drank en drugs Wie er schuld had aan, en waar pre cies het ongeluk gebeurd was op 7 mei '83 op rijksweg 18 bij Bruinisse, bleef een beetje onduidelijk, evenals getuigenverklaringen ter zitting. J. W. L. uit Delft kwam zich verweren in een aangehouden zaak. Hij zou over de witte streep zijn gereden met zijn auto en daarbij een motorrijder met duo-passagier hebben geraakt. Volgens de officier waren op het •motor-weghelft sporen van cartero lie en koplampglas gevonden, en niet op de weghelft van de auto. Op de zitting deed zich eigenlijk een merkwaardig feit voor: getuige J. K. (bestuurder van de motor) ver klaarde zonder meer schuld aan de aanrijding, hij zou tegen de as van de weg hebben gereden en met zijn voetsteun de auto hebben geraakt. Hij en zijn passagier kwamen van een popkoncert en hij had een paar piljcs op, gebruikte voorts nog medi cijnen (maar géén drugs...) en „dacht dat ie wel schuldig was". Maar K. was geen verdachte. Zijn deo-passagier H. had stevig gedronken en drugs gebruikt en was derhalve niet in staat zich veel van de aanrijding te herinneren. De raadsman van verdachte konfron- teerde deze getuige met een uit spraak gedaan tegenover een politie agent in zijn woonplaats (Oude Ton- ge), dat hij last van z'n geweten zou hebben en het zielig vond dat L. de schuld kreeg van de aanrijding. Van deze verklaring kon hij zich ten over staan van de kantonrechter niet veel herinneren, erger nog: hij wist eigen lijk helemaal niets. Officier Stein kwam in deze aangehouden zaak zon der bewijs te staan, gezien de verkla ring van getuige J. K. en moest der halve vrijspraak vorderen, hetgeen mr. Verhoeven hem na deed. H. kan het maar moeilijk vatten dat de zaak zonder gevolgen afgedaan werd, en hij was de enige niet C. W. V. uit Renesse had op voor hand al aan de kantonrechter laten weten, „dat hij de agent wel eens zou willen zien, die hem in de auto had herkend" V. was op 29 juni van het vorig jaar op rijksweg 18 (N 59) bij Nieuwerkerk de ononderbroken wit te streep overgegaan met zijn (opval lende) auto en kreeg daarvoor een proces-verbaal. V. werd op de zitting op zijn wenken bediend: de verbali sant (opperwachtmeester H. R.) wès op de zitting. V. had op de valreep la ten weten dat hij ziek was en niet kon komen (verzocht niet om uitstel). Kantonrechter Verhoeven wilde graag van verbalisant weten hoe de opper zo zeker was dat juist V. achter het stuur van die auto zat in juni. R. legde de kantonrechter uit dat V. een heel goede „bekende" van de politie is, „ik denk dat alle kollega's op Schouwen-Duivelande hem kennen", en vulde dit aan met gedragingen van V. Reden voor de officier om zich te houden aan het ambts-edig proces verbaal, aangevuld met de verkla ring op de zitting en eiste 130,- of drie dagen. Eis en vonnis waren gelij kluidend. Illegaal kamperen? Slechts één van de eenentwintig opgeroepen overtreders van de kam- peerwet kwam zich verdedigen, en met sukses. Het was H. J. J. v.d. V. uit Gulpen die op 18 juli '83 de nacht doorbracht in een bestelauto, samen met vrouw en twee kinderen. Omdat hij een lekke band had en niemand de band kon vervangen (het was zon dag) moest hij en zijn gezin noodged wongen in de auto slapen. Ze waren een dag op het strand geweest en wil de 's avonds weer naar Limburg, toen de band lek ging van de dubbel- lucht achterwielen. Verdachte was in Goes geweest en in Middelburg, maar, zoals gezegd: niemand kon de band verwisselen. Waar de reserve band zich bevond werd hem niet ge vraagd, en hij zei het niet. Wel hield verdachte een omstandig verhaal over zijn werkzaamheden als vrij- willger van de stichting Emaüs- gangers, die „welvaartsresten" op haalt. De vrijwilligers krijgen geen loon, maar wel mocht v.d. V. de bestelwagen gebruiken. De officier vroeg hem w££rop ze dan hadden geslapen, zo geheel on voorbereid. Op bedden, zo bleek, die in de auto lagen. De offiecier vond: iemand die in een bestelwagen bed den meeneemt en in zo'n wagen sla pend wordt aangetroffen in het hoog seizoen, dat zo iemand echter in de zin der wet en dus schuldig is. Hij wenste echter geen straf toe te pas sen: schuldig zonder strafvervolging derhalve. De uiterst milde kantonrechter vond dat er helemdél geen sprake is van een rekreatief verblijf in een der gelijk wagen onder zulke omstandig heden en sprak vrijspraak uit. NOORDGOUWE Luchtbuks in beslag genomen P.V. uit Noordgouwe, kreeg een proces-verbaal uitgereikt wegens een overtreding van de wapenwet, vogel- wet en jachtwet. V. was voor zijn wo ning met een luchtbuks op torteldui ven aan het schieten, waarbij er minstens één het leven liet. De buks werd in beslag genomen. BRUINISSE Baggerwerk Reparatiehaven Deze week is een begin gemaakt met de baggerwerkzaamheden die behoren bij de aanpassingswerken van de reparatiehaven van Bruinis se. De fa. Van Oord Werkendam, die het gehele werk in handen heeft, heeft daartoe een kraanponton met twee motorbakken voor transport in gezet. De kraanponton, die een knijper A heeft waarin een hapklare brok mod der kan van vijf ton, vreet zich nu een weg vanaf de toeleidingsgeul van Zijpe naar sluis en gemeentehaven naar de reparatiehaven. De geul op zich wordt 3,50 m min NAP, de repa ratiehaven wordt 3.00 min NAP. Glo baal is berekend dat er 36.000 kub grond weggebaggerd moet worden voordat deze diepte is bereikt. Kollekte De kollekte, in de kerkdienst in Bruinisse gehouden tijdens de dienst op Wereldgebedsdag, heeft 200,— opgebracht, waarvoor dank. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 4