=M= fjwtud Aantal passanten in jachthavens Oosterschelde opnieuw toegenomen deurloo mode bteyte Zesdaagse werkweek gebruiken in strijd tegen werkloosheid Kamperen bij de boer in Overijssel geen sukses Voortgangs- en evaluatierapportage 1983 Stuurgroep Oosterschelde Politie zoekt in Leiden naar familie Surinaamse jongen Algemeen Dagblad niet verschenen -Arrow* shi.s MCGREGOR j +sr installatiebedrijf DEURLOO Baby op tramhalte in Amsterdam gevonden Minister De Koning: 2 ZIERIKZEE - Het aantal passanten in de Oosterschel- dehavens blijft toenemen. In vergelijking met 1981 zijn in 1982 meer aankomsten van gastschepen geregistreerd. Dit was vooral het geval in Zierikzee, Burghsluis, Sint Annaland, Colijnsplaat en Yerseke. Met name de ont wikkeling in Burghsluis moet gezien de voorafgaande jaren opvallend worden genoemd. Dat meldt de Stuur groep Oosterschelde in de voortgangs- en evaluatierap portage 1983. Daarin wordt gekonkludeerd dat de ont wikkelingen in het Oosterscheldegebied in grote lijnen overeenstemmen met het beleidsplan Oosterschelde. De toename van het aantal passan ten leverde geen problemen op. Er waren voldoende plaatsen beschik baar. Uit het rekreatie-onderzoek is naar voren gekomen dat in de havens van Zierikzee, Goes en Colijnsplaat in het hoogseizoen 20-30 van de vaste ligplaatsen beschikbaar is voor passanten. In het beleidsplan was uitgegaan van 10 Met betrekking tot toekomstige ontwikkelingen is van belang dat in alle bij de projektgroep damvak Geul in beschouwing zijnde alterna tieven rekening wordt gehouden met de aanleg van passantenplaatsen en met een reservering van ruimte voor een eventuele jachthavenontwikke ling op langere termijn. Deze moge lijkheden zijn in het beleidsplan Oosterschelde reeds voorzien. In 1982 waren er in het Oosterschel degebied 1563 vaste ligplaatsen en 456 passantenplaatsen. Slechts in een enkele haven liggen sporadisch meer boten dan er ligplaatsen zijn. In het algemeen bestaat er een overkapaci- tit. Tot 1990 kunnen - volgens het be leidsplan - nog ongeveer 550 vaste en 240 specifieke passantenplaatsen worden gerealiseerd.' Daarnaast kun nen nog zo'n 150 ligplaatsen worden aangelegd voor bootjes, die op de slikken liggen. Plankzeilen Het aantal plankzeilers op de Oosterschelde is gering. In het in 1982 gehouden rekreatie-onderzoek zijn er op de teldagen gemiddeld bij na 200 waargenomen. Er wordt nage noeg alleen bij hoog water gezeild. De drukstbezochte plekken zijn de slikken bij Sint Maartensdijk en Kattendijke en het strand bij de Roompot in Wissenkerke. In vergelij king met 1980 is het plankzeilen enorm toegenomen. Omdat er bijna alleen bij hoog water wordt gezeild is er nauwelijks sprake van een extra verstoring van het intertijdegebied. uit een oogpunt van natuurbehoud zijn er vooralsnog geen maatregelen nodig. Wel wordt er in de komende jaren op gelet of bijvoorbeeld de schorren en broed- en ruigebieden niet worden verstoord door de plank zeilers. Duiksport Het meest wordt gedoken bij Kat tendijke Wemeldinge. Per getijde kentering zijn maximaal 200 duikers geteld. De lokaties Flaauwers, Zee landburg, Schelphoek, Stompetoren, en Gorishoek blijken ongeveer even druk, met maximaal tussen de 30 50 duikers. Driekwart van de duikers in de Oosterschelde bezit de Belgische nationaliteit. Bij het rekreatie-onderzoek is ge keken naar mogelijke effekten van het duiken op het planten- en dieren leven. In de onderzochte gebieden be rokkenen de duikers geen noemens waardige schade aan het ecosysteem. Het in het beleidsplan geformuleerde beleid, de duikaktiviteiten kunnen op de huidige plaatsen onder de hui dige voorwaarden doorgaan, hoeft dus niet te worden aangepast. Ervaringen van de direktie der vis serijen en de rijkspolitie te water wijzen erop dat vooral in de Kom van de Oosterschelde veel overtredingen tegen de duiksportverordening wor den begaan. Het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde wil nagaan hoe dit kan worden tegenge gaan. Kokkelvisserij Het Rijksinstituut voor natuurbe heer heeft de effekten van de kokkel visserij op de bodemfauna onder zocht. Op grond van het onderzoek kan worden gekonkludeerd dat het in het beleidsplan geformuleerde be leid voor de kokkelvisserij niet hoeft te worden aangepast. Dat betekent dat de kokkelvisserij in de huidige omvang kan worden gehandhaafd. Gebleken is dat ln het jaar nadat er op de kokkels is gevist de biomassa- nroduktie achterblijft bij die van niet beviste gebieden. In de loop van het jaar worden de verschillen klei ner. In goede kokkeljaren worden slechts enkele procenten van de kok kels weggevist. In slechte jaren kan dit - bij de huidige omvang van de kokkelvisserij - tot enkele tientallen procenten oplopen. In deze slechte ja ren zou de kokkelvisser wel eens een sterke voedselkonkurrent van eider- eend en scholekster kunnen zijn, al dus de voortgangs- en evaluatierap portage. Omdat beide vogelsoorten andere voedselbronnen kunnen be nutten zijn de effekten moeilijk meetbaar. Op de visstand heeft de kokkelvisserij waarschijnlijk gerin ge invloed. Schelphoek Met betrekking tot het verzoek om- vestiging van een viskwekerij in de werkhaven Schelphoek na voltooi ing van de werkzaamheden heeft het dagelijks bestuur van de Stuurgroep Oosterschelde het standpunt ingeno men dat een beslissing hierover, vooruitlopend op een keus over de in richting van de Schelphoek, niet ge wenst is. De aanvraag is door gespeeld naar de projektgroep Schelphoek. De Vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuidwest-Nederland heeft in een brief haar bezorgdheid uitgesproken over de in de Struktuurschets Westerschouwen voorziene ontwik kelingen in het Schelhoekgebied. Het dagelijks bestuur van de Stuur groep heeft in antwoord op deze brief gesteld dat de hiërarchie van funk- ties, zoals vastgesteld in het be leidsplan, ook voor de inrichting van de Schelphoek een richtsnoer zal zijn. De projektgroep Schelphoek is op de hoogte gesteld van de brief. Soortgelijke reakties van het Provin ciaal Visserij Coördinatie-orgaan en van de Vereniging tot Bevordeing der Zeeuwse Visserijbelangen zijn eveneens in handen gesteld van de projektgroep. Het aantal passanten in de Oosterscheldejachthavens blijft toenemen. Eén van die havens is die van Zierikzee, waar 20 tot 30 procent van de vaste ligplaatsen beschikbaar zijn voor de passanten. LEIDEN - De politie is nog steeds op zoek naar de illegaal in Nederland verblijvende moeder en twee zusjes van de met uitzetting bedreigde Suri naamse jongen S. Chatterpal. Op ver zoek van de Amsterdamse politie heeft de Leidse politie vrijdagmor gen om zeven uur in vier woningen in de Leidse Merenwijk een inval ge daan. Het gezin-Chatterpal is echter niet aangetroffen. De woordvoerder van de politie in Leiden heeft dit vrijdag gezegd. Vier man van de Leidse- en vijf man van de Amsterdamse politie bel den op hetzelfde tijdstip bij de vier woningen aan. In drie huizen werden zij binnengelaten maar bij het vierde adres werd, „hoewel er duidelijk zichtbaar mensen aanwezig waren", niet opengedaan. Na waarschuwin gen forceerde de politie de deur. Een uit Zutphen afkomstige man werd aangehouden die niet in het bezit bleek van een verblijfsvergunning, maar die verder buiten de Chatter- pal-affaire staat. ROTTERDAM - Het Algemeen Dagblad is vrijdagochtend niet verschenen als gevolg van een werkonderbreking door een deel van de grafici van de Nederlandse Dagblad Unie (NDU), de uitgever van de krant. NDU-direktievoor- zitter H. Appel, hoopt dat het AD (oplage 305.000) zaterdag wel weer kan worden gedrukt. Het was vrijdagmorgen niet zeker of ande re NDU-bladen als NRC, Handels blad en het Vrije Volk vrijdag(middag) wel uitkomen. De werknemersbreking van de grafici bestond volgens Appel uit een vergadering over de plannen van de direktie betreffende de in voering van tekstverwerkende systemen (beeldschermen). Een deel van de werknemers vreest ontslagen door deze operatie. Di rektie en ondernemingsraad ver gaderen hier donderdag over. BRUSSEL - Als er in de komende Europese ministerraden, zondag landbouw, maandag buitenlandse za ken, geen doorbraak komt die de EG uit haar impasse helpt, dan ziet de nabije financiële toekomst van de ge meenschap er uiterst somber uit GENEVE - De Poolse regering heeft donderdag een resolutie van de kommissie voor mensenrechten van de Verenigde Naties verworpen waarin kritiek op de situatie in Po len werd geleverd. De Poolse waar nemer naar de jaarvergadering van de kommissie Henryk Sokalski, zei dat zijn regering de resolutie als van nul en gener waarde beschouwt. WASHINGTON - De Amerikaanse president Reagan, die godsdienst een van de centrale thema's van zijn her verkiezingscampagne heeft ge maakt, wil paus Johannes Paulus II in mei in Alaska ontmoeten. Advertentie Het uitoefenen uan de duik sport in de Oosterschelde berokkent geen noemenswaardige schade aan het planten- en die renleven. Overtredingen tegen de duiksportverordening worden vooral in de Kom van de Oosterschelde begaan. mannen mode naar maat Exclusief bij: Mol 5-7, Zierikzee Advertentie weekend servicedienst tel. (01110)6255 Iedere vrijdag Schouwen-Duiveland Op alle politieburo's op Schouwen- Duiveland: spreekuur, van 14.00 tot 17.00 uur. Zierikzee Rode Kruis ziekenhuis. Uitzending Nomen Nescio. 15.45 - 16.45 uur. Burgh Café ,,Het Grote Zwijn". Klaverjas sen. 20.00 uur. Brouwershaven Gemeenschapsruimte. Nutsbiblio- theek. 19.30 - 20.30 uur. Eerste dinsdag van de maand Zierikzee Kreefstraat 60. Spreekuur Gehandi capten Advies Bureau. 16.00 - 17.00 uur. Vrijdag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bingo-dansant van de Bond van opzichzelfstaalden. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Officiële opening Dorps huis, door de burgemeester van Wes terschouwen. 10.30 uur. Brouwershaven Tonnenmagazijn. Ruiteravond, to neelstuk door de Schouwse Ruiters. 19.30 uur. Zaterdag 10 maart Kerkwerve Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Noordgou we Schuddebeurs Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duiveland. 20.00 uur. Zondag 11 maart Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling toernooi. 12.00 uur. Dinsdag 13 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst NBvP, afdeling Schouwen. 14.00 uur. „Huis van Nassau. Bestuursvergade ring Stichting Jeugd. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Opening energietentoon stelling door wethouder I. C. Pad mos. 15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Het Vreemde Ei". 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Informatieve bijeen komst over basisonderwijs. 20.00 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Burgh-Haamstede •Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring VW „Renesse". 20.00 uur. Brouwershaven Caférestaurant Ringelberg. Leden vergadering muziekvereniging Apol lo. 20.00 uur. School met de Bijbel „De Schouwe". Lezing van de stichting Redt een Kind. 20.30 uur. Nieuwerkerk Gebouw „Salem", Molenstraat. Bij eenkomst landelijk verband van Staatkundig Gereformeerde Studie verenigingen. Sprekers: prof. ir. A. Moens en ir. H. van Rossum. 19.30 uur. GRONINGEN - Minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid heeft zich donderdag in Groningen positief uitgelaten over het opnieuw in voeren van de zesdaagse werkweek in geval van arbeidstijdverkorting. ZWOLLE - Het kamperen bij de boerderij is in Overijssel tot nog toe niet van de grond gekomen. Belangrijkste oorzaak is dat de boeren een antipathie tegenover toeristen hebben. Overijssels rekreatiekonsulent Pol heeft dit don derdag verklaard tijdens een vergadering van de sociaal-ekonomische advies- kommissie voor Overijssel. „Het is een onkonventionele ge dachte om de zaterdag weer als werk dag in te voeren maar het werkloos heidsprobleem is omvangrijk en schrijnend genoeg om ook de onkon ventionele wegen te bewandelen die ons uit het dal kunnen voeren", al dus De Koning. Die sprak op een bij eenkomst van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hij zei te begrijpen dat van werknemerszijde aangevoerd zal worden dat de vijf daagse werkweek een verworven recht is. Zolang er sprake is van trage eko- nomische groei blijft arbeidstijdver korting moeilijk. Verkorting van de arbeidstijd betekent dan immers in leveren van loon en koopkrachtver lies, aldus De Koning. Hij wees erop dat ekonomische groei daarom van het allergrootste belang is. Bij groei wordt herverdeling van arbeid meer haalbaar, aldus de bewindsman. AMSTERDAM - Een jongetje van een paar weken oud is woensdagmid dag gevonden in een tas op een tram halte bij het hoofdbureau van politic in Amsterdam. De man, die het kind vond. heeft het afgegeven op het hoofdbureau. Dit heeft een woord voerder van de politie vrijdagmor gen meegedeeld. In de tas waarin het kind lag, zaten spuiten die ook door verslaagden worden gebruikt. Een onderzoek van de politie heeft aan het licht ge bracht dat de moeder een duitse en waarschijnlijk verslaafd is. Het kind wordt overgebracht naar een zieken huis in de hoofdstad. Het verkeert volgens de politie in goede gezond heid. Volgens Pol vinden de boeren kam peerders hinderlijk op hun erf. Het gevolg is dat de toeristen onvoldoen de ruimte krijgen bij boerderijen om optimaal te rekreëren. Dat het kam peren bij de boerderij in Overijssel geen sukses is komt naar de mening van Pol ook wel dóór planologische belemmeringen. Woordvoerder H. Siemes van de Overijsselse Landbouwmaatschap- pij (OLM) meent, dat rekreatiekon sulent Pol ten onrechte alle boeren over een kam scheert. Hij erkent dat er boeren zijn die nogal kritiek heb ben op toeristen - vooral omdat ze rommel achterlaten - maar in hun al gemeenheid staan ze, naar zijn me ning, positief tegenover het bevorde ren van toerisme op het platteland. Siemes wijst in dit verband op het sukses van de open dagen die de landbouw regelmatig houdt om ook toeristen een indruk te geven van de agrarische sektor. Dat het kamperen bij de boer geen grote vlucht heeft ge nomen in Overijssel heeft naar de in druk van Siemes meer te maken met de geringe financiële opbrengst voor de boer. Dit is recent nog gebleken uit een onderzoek van de OLM naar de mogelijkheid trekkershutten bij boerderijen te plaatsen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2