Onzorgvuldig en wellicht onbehoorlijk bestuur Milde kantonrechter had geen klementie met snelheidsmaniak Grote schoonmaak BLANK EIKEN c Meubelrama DE ZIERIKZEESCHE COURANT KNOV over voorgenomen winkelbouw in kern van Renesse: Golfbad in Haamstede? Jeugdig Fame-talent Met 140 km door rood verkeerslicht: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Superglijbaan Opnieuw geen advies Blindegeleidehond Bruse Boys In het Zierikzeese zwembad Onderdak werd jn navolging van de commissie grond- en De zeer slechtziende Ria Vermaat uit Zierik- De twintigjarige verdediger Wim van Dijke de afgelopen week begonnen met de voor- pachtzaken heeft ook de commissie RO zee is de eerste op Schouwen-Duiveland, van zaterdag tweede klasser Bruse Boys is bereidingen voor de aanleg van een 42 me- geen advies uitgebracht over bouw van win- die een blindegeleidehond ter beschikking de mening toegedaan, dat de Bruse klub Jer lange superglijbaan. (Pag. 3). - kels aan de Zoom in Renesse. (Pag. 3). heeft. (Pag. 4). niet zal degraderen. (Pag. 6). VRIJDAG 9 MAART 1984 140ste jaargang Nr. 23488 WAARIN OPGENOMEN (1797 - 1889) Men laakt gaarne de gebreken van anderen, maar men trekt er weinig lering uit om zijn ei gen fouten te verbeteren. La Rochefoucauld WESTERSCHOUWEN - „Het feit dat de gemeente en kele weken voor het ter visie leggen van het nieuwe ontwerp-bestemmingsplan, het voorbereidingsbesluit van één perceel laat vervallen en teruggrijpt naar het ou de bestemmingsplan, geeft blijk van onzorgvuldig en wellicht onbehoorlijk bestuur". Deze uitspraak doet het Konink lijk Nederlands Ondernemersver- bond (KNOV) in een brief aan de middenstandsvereniging Renesse. Het KNOV heeft, op verzoek van de ze vereniging, onderzocht in hoever re de door de gemeente Westerschou- wen gevolgde procedure inzake de voorgenomen winkelbouw aan de Zoom in Renesse juist was en welke mogelijkheden er zijn om deze bouw tegen te houden. ,,Als argumentatie voor het in trekken van het voorbereidings besluit wordt aangevoerd, dat het bouwplan inpasbaar is in het nieuwe bestemmingsplan. Indien het nieuwe bestemmingsplan echter als basis dient voor de grondverkooptransaktie en de nieuw bouwplannen, danzalrrien toch van de inhoud van dit bestemmingsplan kennis moeten kunnen nemen. Vervolgens zal de gemeente via een zogenaamde artikel 19-procedure kunnen trachten om vooruitlopend op de definitieve vaststelling en goed keuring van het bestem- HAAMSTEDE - Speciaal om de mogelijkheden te onderzoeken of in Haamstede de realisatie van een golfslagbad haalbaar is, belegt de V.V.V.-Burgh-Haamstede op woens dag 14 maart een vergadering in ho tel Bom, aanvang 20.00 uur. Tijdens de laatste gehouden verga dering kwam de wens naar voren voor zo'n golfbad in de gemeente. De vraag rees echter: Wil wil dit doen, of: Kunnen we dit gezamenlijk doen. Voor de bijeenkomst van woensdag 14 maart is een willekeurig aantal V.V.V.-leden uitgenodigd, maar de genen die belangstelling hebben voor dit projekt zijn eveneens van harte welkom. mingsplan de bouw van de win kelunits mogelijk te maken. Gezien echter de procedure die de gemeente volgt, waarbij zij te ruggrijpt naar het oude bestem mingsplan, moeten wij konklu- deren dat het bouwplan hele maal niet zo inpasbaar in het nieuwe bestemmingsplan is. In het licht van de uitkomsten van de dpo zal het namelijk zeer moeilijk hard te maken zijn dat er grond gereserveerd moet wor den voor de uitbreiding van het detailhandelsapparaat. De grondverkooptransaktie voor de bouw van winkelunits heeft namelijk niets uitstaande met het belang dat met het voor bereidingsbesluit werd gediend (een evenwichtige ruimtelijke ontwikkeling van het winkel areaal), maar is duidelijk ingege ven door financieel eigen belang van de gemeente Westerschou- wen. Gezien de werkwijze van de ge meente is het zelfs niet ondenk baar dat de gemeente op deze wijze nog meer percelen grond, welke eigendom zijn van de ge meente, onder de werking van het nieuwe bestemmingsplan uit willen halen." Fatsoensgrenzen overschreden Aangezien de gemeente met deze handelswijze op het scherp van de snede balanceert en daar bij wel de fatsoensgrenzen maar niet de juridische grenzen over schrijdt, is het niet eenvoudig om dit besluit ongedaan te maken. Enerzijds zal dit probleem on der de aandacht van Gedeputeer de Staten van Zeeland gebracht moeten worden, omdat G.S. het besluit tot grondverkoop goed moet keuren. Anderzijds stat de mogelijk heid open om als vereniging of als partikulier in het kader van de wet ARBO bezwaren te ma ken tegen en om schorsing te vra gen van het besluit van de ge meente Westerschouwen om het voorbereidingsbesluit voor één perceel te laten vervallen. Het besluit van de gemeente is namelijk geen besluit van alge mene strekking en is gericht op enig rechtsgevolg, derhalve wat men noemt een beschikking in de zin van de Wet Administratieve Rechtspraak Overheidsbeschik kingen." Aldus de brief van het KNOV. Spreekrecht Tijdens de donderdag gehouden vergadering van de kommissie Ruimtelijke Ordening deelde heer A. M. Verseput, voorzitter van de middenstandsvereniging van Renes se kopieën van deze brief uit aan de leden van de kommissie. Ook maak te hij gebruik van het spreekrecht voorafgaande aan de vergadering. „Als de voorgenomen plannen zullen worden gerealiseerd, zal de werkge legenheid bij de Renesser mid denstand in gevaar komen", aldus Verseput. Ook de heer C. W. Veerhoek voerde namens de middenstand in Renesse het woord.-,,Uitbreiding van het hui dige winkelbestand in Renesse zal leiden tot overkapaciteit en tot af vloeiing van de koopkracht van Haamstede naar Renesse. Het is be ter om te wachten met deze beslis sing tot na de ter visie legging van het ontwerp-bestemmingsplan." De heer L. Tieleman (CDA) onder schreef de woorden van de heer Ver seput. „Beperking van uitbreiding van het winkelbestand is noodzake lijk, zeker als het seizoenwinkels be treft. Meer nieuwbouw zal zeker lei den tot overbewinkeling." Ook dr. H. J. van Zuijlen (VVD) on derkende het gevaar van overbewin keling. „Volbouwen van de Zoom in Renesse is stedebouwkundig een goe de zaak, maar ik voel er niets voor als dat zou leiden tot leegstand van veel winkels buiten het toeristensei zoen." Burgemeester J. L. Niemantsver- driet-Leenheer was evenwel van me ning dat de bout van meer winkels Voor Renesse een goede zaak zou zijn. „De aantrekkingskracht van Vervolg pag. 3 Dit nummer bestaat uit 14 pagina's. ZIERIKZEE - Zo ging het er woensdagmiddag bij het Leger des Heils aan toe: dansen a la Fa- me! Enige tientallen kinderen van een heel kleine driejarige tot en met veertien jarigen gaven zich vol enthousiasme over aan het Fame-dansen. Vooral de kleintjes moesten eerst nog wel even loskomen, voordat ze zonder schroom mee dansten. Er waren drie meisjes uitgenodigd, die goed uit de weg konden met deze dansvorm om wat oefeningen voor te doen. Want oefeningen horen er ook bij, lenig blijven is belangrijk. Voor de Fame-wedstrijd durf den in eerste instantie maar twee deelnemers zich op te geven. Het meisje in het balletkostuumpje op de voorgrond was er een van. Na derhand schoven er nog twee hun schroom terzijde en dansten solo op de vrolijke muziek. Deze bijeenkomst betrof een van de speciale middagen van de Goed Nieuwsclub van het club huis „De Lichtboei". Hoewel de klub iedere woensdagmiddag sa menkomt, waarbij ook iedereen welkom is, wordt eens in de vier weken een speciale middag geor ganiseerd waarop een ieder die maar wil nog eens extra wordt uitgenodigd. Over een week of vier wordt er als extra attraktie een „Stuif 's in" gehouden. Iede reen die wil meedoen is welkom, maar wel even van te voren je naam opgeven bij De Lichtboei in de Poststraat. Verwachting tot zaterdagavond: Af en toe zon Wolkenvelden en vrijwel overal droog; minimumtemperatuur van 1 graad vlak aan zee tot min 3 graden plaatselijk in het binnenland; mid- dagtemperatuur ongeveer 6 graden; weinig wind, aan de kust matige noordelijke wind. WEERSVOORUITZICHTEN Verwachting t/m dinsdag 13 maart: Zondag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: oost 4 Maandag: Perioden met zon Kans op neerslag: 10%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: noordoost 4 Dinsdag: Perioden met zon Kans op neerslag: 20%. Min.temp.: -2 gr. Middagtemp.: 6 gr. Windkracht: oost 4 ZON- EN MAANSTANDEN 10 maart Zon op 7.05, onder 18.36 Maan op 10.12, onder 2.11 11 maart Zon op 7.03, onder 18.38 Maan op 10.52, onder 3.24 12 maart Zon op 7.01, onder 18.40 Maan op 11.48, onder 4.29 Eerste Kwartier: 10 maart (19.27) HOOG- EN LAAGWATER Zierikzee Hoogwater Laagwater lOmaart 7.34 19.59 1.19 13.52 11 maart 8.26 21.01 2.13 14.54 12 maart 9.40 22.21 3.22 16.11 Doodtij: 13 maart HET WEERO VERZICHT DE BILT - Het weer blijft de ko mende dagen in hoofdzaak onder in vloed van hogedrukgebieden. Dat boven Engeland weet van geen wij ken. Boven Scandinavië zal na een kleine onderbreking de luchtdruk opnieuw gaan stijgen. Toch zal er za terdag weinig zon zijn. Via de Noord zee dringen wolkenvelden tot ons land door.'Waarschijnlijk valt daar niets uit, zo ja, dan zullen de hoeveel heden van weinig betekenis zijn. Vanaf zondag nemen de kansen op zon weer toe. Bij heldere hemel kan het de komende nachten nog een graad of 2 vriezen. Door de bewol king zal dat in het westen van het land vannacht waarschijnlijk niet gebeuren. Overdag wordt de tempe ratuur voorlopig nog niet veel meer dan omstreeks 6 graden. ZIERIKZEE - Totaal 420,- boete hoorde M. L. d. B. uit Kerkwerve donderdag tegen zich eisen, zonder dat hij van kleur verschoot. Officier van justitie, mr. T. H. W. Stein vond de drie overtredingen die verdachte ten laste werden gelegd op de zitting van het kantongerecht dus danig te ver gaan en vond geen verzachtende omstandig- heden in het (geen) verweer van d. B. dat hij de gangbare tarieven eiste: 130,- voor een ononderbroken streep op het wegdek overschrijden, 160,- voor het te snel rijden en 130,- voor het rijden door een rood verkeerslicht. Het enige kommentaar dat d. B. kon aanvoeren was: „Ik had haast, en volgens mij was het licht nog op groen". De snelheidsrit gebeurde op 17 september '83 op rijksweg 18, Nieuwerkerk-Zierikzee. Achter d. B. reden twee verbalisanten die het snelle rijgedrag netjes in een proces- verhaal vastlegden. Kantonrechter mr. B. J. R. P. Verhoeven vonniste gelijkluidend aan de eis. ZIERIKZEE - Nu vele huisvrouwen aan de grote schoonmaak begonnen zijn, wil de gemeente Zierikzee kennelijk niet achterblijven. Allé straatlantaarns kregen dezer dagen een goede beurt met spons en zeem. Uit Hellevoetsluis kwam P. d. J-, die op 19 mei van het vorig jaar te Scharendijke bij Den Osse met zijn auto op de linderweghelft belandde en in aanrijding kwam met een zich daar bevindende personenauto. J. werd ten laste gelegd dat hij de vei ligheid van het verkeer in gevaar had gebracht. Volgens een verklaring ter zitting afgelegd was d. J. geschrok ken, juist van die tegenligger, toen hij uiterst rechts reed met zijn auto. De schrik-reaktie was remmen, waardoor hij op de andere weghelft geraakte. Volgens hem was het de te genligger die over de schreef ging. Een verklaring van de tegemoetko mende bestuurder stond echter haaks op die van d. J., hetgeen voor de officier aanleiding was te verzoe ken deze automobilist op een volgen de zitting te horen. Kantonrechter Verhoeven besloot dit verzoek in te willigen. Drie getuigen Een moeilijke zaak, die uiterst tij drovend was. maar met het grootst mogelijke geduld werd behandeld, was die tegen M. J. M. V. uit Schijn- del, die maar liefst drie getuigen had meegebracht en vijf schriftelijke ver klaringen, die hem in het gelijk moesten stellen. Op 12 juni '83 was V. op de Rampweg een uitrit uitgereden en daarbij in botsing gekomen met een van links komende motorrijder. Hem werd schuld aan dit ongeluk verweten volgens het proces-verbaal. De verklaring van verdachte luid de: hij had eerste gewacht tot de weg vrij was, daarna de Rampweg opge reden, die op de voor hem linker rij baan de auto van V. wilde passeren. V. stopte op de as van de weg en de motorrijder veranderde toen van rij baan en botste tegen de achterzijde van de wagen. Drie getuigeverklaringen luidde ongeveer eender. De verklaring van de motorrijder (niet er zitting aanwe zig): V. reed de Rampweg op toen hij met de motor aan kwam. V. stopte en reed een stukje achteruit, waardoor hij dacht voorrang te krijgen. Op dit moment dat de motor voorlangs wil de ging V. echter weer rijden, zodat de motor op de auto klapte. De drie onder ede afgelegde getuigeenver- klaringen brachten officier Stein tot de eis: schuldig, zonder strafopleg ging. Hij achtte wel bewezen dat V. de motorrijder had gehinderd bij het doen van een „bijzondere verrich ting" (uitrit uitrijden) maar vond het niet verwijtbaar. De kantonrechter ging nog een stapje verder en von niste vrijsprak. V. kreeg volgens hem het voordeel van de twijfel. Gladde band Voor het rijden met een gladde band. waardoor zelfs het canvas zichtbaar was, werd P. Z. uit Rotterdam ter verantwoording geroepen. Voor dit feit was Z. in Zierikzee staande ge houden op 30 april van het vorig jaar en verdachte ontkende ook niet aldus gehandeld te hebben. Het was louter een kwestie van geld: onvoldoende financiële middelen noopte hem met de gladde band te blijven rijden om dat hij was aangewezen op een bijstandsuitkering. De officier stelde eenvoudig: geen geld? Dan maar niet autorijden, althans niet met een auto die in zeer slechte staat van onder houd verkeert. Hij eiste voor deze overtreding 60.- of 2 dagen vervan gende hechtenis. De kantonrechter deed er nog een tientje af: 50,- boe te. Vervolg pag. 4 Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 1