NIEUWS OP WIELEN P O P c SLIMMER DAN SLIM Zemse Renault brengt met de 25 een bijzondere top-klasse auto O R N E R Groter zelfbewustzijn bij Nederpop NEDERPOP n Deze maand op de markt: ...toen en.nu... Sozen- agenda Live-optredens gaan gewoon door in Brogum ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 9 nlaart 1984 Nr. 23488 11 Gimbern, de vos, keek met sluwe ogen over de rand van het heuveltje. Hij keek naar één bepaald punt. Het was midden in de nacht en dus erg donker, maar Gimbern had hele goede ogen. Heel voorzichtig zette hij poot voor poot een stapje verder. En met ie dere stap kwam hij een stukje dichter bij het punt waar hij heen wilde. tot rust. Ach, en over een maandje kunt u denk ik wel weer beginnen met een kipje. Natuurlijk moet u er om denken, dat het een heel klein krielkipje is, want an- onder de brief en ook niet waar ze wonen. Ei genlijk zouden we deze brief naar goed kranten- gebruik niet moeten af drukken, maar ach, in de Babbelaar kan het wel. verstelbare en verwarm de buitenspiegels. Een laag geluidsni veau wordt in auto's steeds belangrijker. Akoestisch komfort des te meer noodzakelijk, omdat lawaai vermoeid heid veroorzaakt. Op dit punt overtreft de Re nault 25 de beste kon- kurrenten: de geluids bronnen zijn aanzienlijk stiller gemaakt. Geen dode hoeken de achterpassagiers wordt belemmerd. De achterbank kan eenvou dig worden neergeklapt tot een vlakke laad vloer. Afstands bediening Al voldoet de 25 aan alle eisen van een top klasse auto, toch onder scheidt deze Reanault zich van de traditionele top-klasse door de keuze van prioriteiten die ten grondslag liggen aan het ontwerp. De meeste 25's beschikken over een aantal komponenten die aan deze wagens een bij zonder karakter verle nen. Bijvoorbeeld: af standsbediening voor al le portieren, een derde zonneklep boven de bin nenspiegel, elektrisch De 25 heeft voorwiel aandrijving en vier on afhankelijk geveerde wielen. Veel aandacht is besteed aan gewichts vermindering, waardoor het gewicht van voor- en achtertrein met 26 kg is verminderd (11 De Renault beschikt over een geslaagde voorruit met een oppervlakte van 1,05 m1, het uitzicht naar zij- en achterkanten heeft 3,43 m2 ruitopper- vlak, waarbij „dode hoe ken" tot een minimum zijn gereduceerd. Verder zijn alle modellen uitge rust met H4 halogèen koplampen en achterui- trijlampen. De kans op brand werd sterk ver minderd door de brandstoftank vóór de achterwielen te monte ren, dus veiliger bij he vige schokken, terwijl de brandstofleidingen zodanig zijn gelegd dat er geen lekkage kan ont staan na een aanrijding. Voor extra veiligheid werden extra brede vei ligheidsgordels gemon teerd (60 mm breed). Voor de bediening van verwarming en ventila tie werd een nieuw be dieningspaneel ontwor pen, waarop de hand van de bestuurder kan rusten en gemakkelijk de regelknoppen bedie nen. Het openen en slui ten van de elektrisch be diende ruiten, bui tenspiegels, elektrisch verstelbare stoelen, het centrale vergrendelings systeem, dit alles ge schiedt zonder dat de bestuurder het lichaam hoeft te verplaatsen, want de hand valt van zelf op de schakelaars. Ook de zitplaatsen van de 25 zijn van een nieuw ontwerp en beantwoor den aan de fysiologische eisen: verdeling van de druk van het lichaam over de hele stoel, hand having van de ideale li chaamshouding, onder- De nieuwe Renault 25 GTX Het royale interieur van de nieuwe Renault 25. ZIERIKZEE - Deze maand (maart) brengt Renault de nieuwe Renault-25 op de markt. Geen goedkope auto (de goedkoopste uitvoering TS kost 31.500,—, de duurste V6 Injection Automatic 52.900,—), maar een auto met bijzondere kwaliteiten als: een zeer ruim interieur, veel komfort, goe de prestaties en veiligheid. Bovendien toont deze wagen een stylistische ont wikkeling waarbij de ontwerpers re kening hielden met de huidige eisen die aan top-klasse automobielen wor den gesteld. Het punt was natuur lijk helemaal geen punt. Het punt was een wilde eend die daar onderaan het heuveltje was gaan slapen. Morgen moest hij weer verder vliegen. Daarom heette hij wilde eend, niet omdat hij zo wild was, maar omdat hij in de vrije natuur, in het wild leefde. Babbeltje Gimbern likte met z'n tong om z'n lange snuit. Hij rekende in gedach ten uit, in hoeveel hap pen hij de eend op zou hebben. Tja, eigenlijk kon hij best eerst eens een babeltje met de eend gaan maken. Hij kon toch Hiet-meer ontsnap pen. Gimbern zou hem- gauw weer te pakken hebben. •i> lOng Zo, beste- vriend, be gon Gimbern het ge sprek, Wat lig je hier fijn te slapen. Stoor je niet aan mij. Slaap rustig door. Ik eet je straks al leen even op, want ik heb erge trek in een mals eendje. Je kunt dan ge- Wilde eend En aangezien ik een hele erge wilde eend ben, ik ben al over de he le wereld geweest, in de wilde natuur op bezoek bij andere wilde eenden, zult u mij in uw maag wel een poosje kalm aan moeten doen. 's Mor gens, 's middags en 's - avonds alleen maar een kopje thee met een be schuitje. Dan, misschien over een weekje, .begint u heel voorzichtig met een griesmeelpapje, bes- sesap en een geklust eit je. U zult eens zien, na zo'n weekje ben ik lang zo wild niet meer en uw maag komt dan lekker „Zeg eend", zei hij, „slaap jij hier maar door. Ik wil jou niet in mijn maag hebben. Je lijkt me te taai en te wild. Mij zul je niet te pakken nemen. Ik heb geen zin in een bedorven maag, dus jij komt lek ker niet te weten hoe ik er van binnen uitzie. Aju". Gimbern, de slimme vos, liep weg in de don- dere nacht en de .wilde eend deed zijn ogen dicht. Het was nog veel te vroeg om verder te vliegen. Een beetje vreemde brief (maar wèl leuk!) kregen we van de twee M.M.'s. Jammer genoeg schreven ze geen naam Trouwens: we krijgen nu ook weer niet zóveel brieven. Hier komt de brief. Hoi Bab, Wij zijn twee M.M.'s (melige meiden). Wij houden erg van lachen en ook van schrijven, vooral brieven. Even de groeten doen: aan de bu ren, ouders, vrienden en bekenden en aan Frans en Hennie (onze vriend jes). Wij zitten op een he le leuke school waar we veel lol beleven (ahum, ahum!) Nu hebben we ge lukkig vakantie. We trekken dan het dorp in en doen inkopen (chips, drop, kauwgom, snoep). Wij eten dat dan onder de les op en ook op straat op óns geheime plekje waar allemaal posters hangen, van Michel Jackson, Pat. B., Fame, b.a., Mr I. Murdock, Fa ce (van The A-Team zijn we gek,- vooral van Face). In het dorp is het saai, we trekken vaak naar de stad toe. Frans en Hennie wonen in Bel gië. In de zomervakantie komen ze bij ons loge ren: eindelijk komen ze dan. Frans en Hennie zijn broertjes, een twee ling nog wel. Je lacht je kapot met die twee Bel gen! En ze hebben leuke ouders! In de kerstva kantie gaan wij bij hun logeren. Dag, de groeten van Q en Q. De nieuwe Renault 25 wordt in zeven uitvoe ringen op de markt ge bracht: TS, GTS, GTSX, V6 Injection, TD, GTC en Turbo D. drukking van trillingen en demping van de be wegingen. Hoofdsteu nen zijn standaard, zon der dat het uitzicht van Het punt, de wilde eend, sliep rustig door, terwijl Gimbern al dich ter en dichterbij kwam. Nog een stapje, nog een stapje en kra-ak deed een takje onder Gim- berns voorpoot en de eend schrok wakker. De eerste sekonden kon hij alleen maar een schor ,kwak" uitbrengen, maar al gauw had hij in de gaten, dat hij daar niet veel mee opschoot. Hij moest proberen de slimme vos te slim af te zijn. Dat zou niet een voudig zijn. Gimbern was vreselijk groot en pienter en de eend maar klein en misschien min der pienter. Maar ach, hij kon het.proberen: Be ter proberen en een kansje hebben om te blijven leven, dat niets proberen en opgegeten worden. woon verder slapen in mijn maag. Een goed idee, vind je niet?" De eend vond het hele maal geen goed idee, maar om de vos te paai en en nog even de tijd te hebben om na te denken zei hij: „Ach meneer de vos, wat een fantastisch idee, om straks rustig verder te kunnen slapen in uw maag. Dat heb ik nou altijd graag gewild. Een vossemaag van bin nen bekijken. Ja, u zult er natuurlijk wel reke ning mee moeten hou den, dat wilde eenden vrij zwaar op de maag liggen. ders raakt uw maag op nieuw van streek. Zo, ik heb u nu ver teld, wat er allemaal gaat gebeuren dus,.haalt u maar wat peper en zout en strooi dat tussen mijn veren. Een wilde eend zonder peper en zout smaakt zo flauw". Gimbern had het hele verhaal met zijn open mond aangehoord. Zou die eend gelijk hebben? Hij wist het niet, maar hij had helemaal geen zin in beschuiten en pap. Hij moest maar slim zijn en iets anders te eten zoeken, dit leek hem niets. ZIERIKZEE - De eerste Ne derlandse hitparade is in 1965 te beluisteren bij Radio Veronica. Initiatiefnemer is Joost de Draayer, dan pro grammaleider van de zeezen der. Achteraf bezien vindt hij, dat de hitparade geleid heeft tot het ontwaken van de Nederlandse platenindus trie. Of het nu aan de hitpa rade lag of niet, 1965 is inder daad het jaar waarin in Ne derland een explosie plaats vindt op muzikaal gebied. Ontelbaar veel groepen schieten als paddestoelen uit de grond, vooral in Den Haag, dat onder invloed van de uit Engeland afkomstige Merseybeat „Beatstad num mer één" van Nederland werd. De in Amsterdam op gerichte muziekkrant „Hit week" draagt in ruime mate bij tot een groter zelfbewust zijn van de Nederpop. Een fraktie van dat zelfbewustzijn klinkt door in de hitparade, maar in de loop van het jaar wordt de invloed van de Nederbeat wel groter. In april berei ken „The Motions" voor het eerst een 39e plaats met „It's Gone". Dit was overigens een fake-notering, door het management met Joost den Draayer „geregeld". Naast hits van groepen als De Maskers („Cadillac"), Johnny Ken dall The Heralds („See See Rider"), The Phantoms („I'll Go Cracy") en The Tielman Brothers („Maria"), is „Please Go" van The Golden Earrings de eerste grote beathit in september. Hij wordt in november gevolgd door „Wasted Words" van The Motions, dat met zijn derde plaats de hoogst genoteerde Ne derlandse plaat van het jaar is. Boudewijn de Groot Het vermelden waard zijn tevens „Goodbye To Love" van Margie Ball „I'll Go Cracy" van Roek Williams The Fighting Cats. Tot Nederlandstalige „beat" kan gerekend worden „Een Meisje Van Zestien" van Boudewijn de Groot en „Ik Heb Geen Zin Om Op Te Staan" van de Amsterdamse groep Het. Boudewijn de Groot werd op 20 mei 1944 geboren in een Japans internerings kamp in Indonesië. Kort na de oorlog keert de familie De Groot terug naar Ne derland en vestigt zich in Heemstede. Boudewijn de Groot doorloopt het Haarlems Coornhert Lyceum, waar hij Lennart Nijgh ontmoet. Onder invloed van Jacques Brei, maar vooral van Jaap Fisher, beginnen ze samen liedjes te ma ken. Na de middelbare school gaat De Groot naar de filmakademie in Amster dam. Naast zijn filmstudie blijft hij zich samen met Lennart Nijgh bezig houden met muziek. In 1964 maakt hij op aanra den van tv-nieuwslezer Ed Lautenslager een bandje met liedjes, dat een jaar later leidt tot de eerste singles. Als Boudewijn de Groot in 1965 zijn eerste hit heeft met „Een Meisje Van Zestien" is hij al een jaar van de filma kademie af, wel met een diploma in de zak, maar zonder werk. Hij werkt dan als magazijnbediende bij de Bijenkorf in Amsterdam. Na zijn eerste sukses probeert Boudewijn de Groot evenwel prof te worden. Het blijkt een wijs besluit, want hij groeit in korte tijd uit tot Nederlands populairste liedjeszan ger. Later verwerft hij zich het predi kaat „protestzanger" als hij zijn hit „Mijnheel- De President" uitbrengt. Met deze betiteling zou het nog heel wat ja ren gaan doen, overigens zeer tegen zijn eigen zin. Er komt enigszins verande ring in, wanneer hij in 1967 doorbreekt naar grote publiek met zijn enigszins karnavaleske „Het Land Van Maas En Waal", een nummer dat wekenlang op de eerste plaats van de hitparade zal pronken. In de tussentijd hebben zich aan het Nederlandse hitfirmament diverse nieu welingen aangediend. Van hen zijn er enkele in staat hits te blijven maken en zo de status „topgroep" te bereiken. The Motions en The Golden Earrings hebben in 1966 al een reeks van hits en ook The Outsiders met zanger Wally Tax berei ken deze status nog in de tweede helft van dat jaar. Maar daarover meer in de derde aflevering van „Nederpop toen en nu Big „S", Burgh-Haamstede Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 21.30 uur; soos voor de jeugd van 12 tot 15 jaar op woensdag van 19.00 tot 21.00 uur. De Pul, Bruinisse Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 19.30 tot 24.00 uur. The Well, Noordwelle Zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur en zondag van 14.30 tot 17.30 uur. Brogum, Zierikzee GESLOTEN wegens brand. Trace, Scharendijke Vrijdag van 20.00 tot 24.00 uur; zaterdag van 20.00 tot 24.00 uur; zon dag van 14.30 tot 17.30 uur; woensdag van 19.00 tot 23.00 uur spellen- avond. ZIERIKZEE - Na de brand, die de Zierikzeese jeugdsoos Brogum op de late avond van zondag 4 maart trof, heerste er de afgelopen dagen volop bedrijvigheid in de grote soosruimte. Schoon maakbedrijf Jansen uit Oosterhout raasde, nadat een groot aantal vrijwilligers de puinhopen en restanten uit het gebouw had gesjouwd, door het inwendige en reeds nu is er een schitterende gro te, maar kale ruimte ontstaan. Barrelhouse: op 17 maart in Brogum. „Dankzij de geweldige medewerking van de ge meente en de verzekeringsinstanties konden we afgelopen week met man en macht aan de slag. Voornaamste opzet was om onszelf de mogelijk heid te kreëren om op de til staande livc- koncerten te laten doorgaan", vertelt penning meester Cor van de Sluys. „Dat lijkt fantastisch te slagen, zodat we op 17 maart Barrelhouse kun nen ontvangen, op 21 april What Fun de ruimte kunnen geven en op 30 april Bertus Borgers kun nen laten optreden. Alle andere aktiviteiten kun nen we evenwel nog een tijdje vergeten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 11