GS behandelt aanwijzing tot relatienotagebieden Waterkering in Westhoek is van primair belang NOORDWELLE DRUKKERIJ Gronden met natuuren landschapswaarden Waterschap maakt aanmerkingen op beheersvisie Kop van Schouwen Haamstede Koffieochtend huisvrouwen in Konditorei Hogenaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 8 maart 1984 Nr. 23187 3 MIDDELBURG - Het kollege van Gedeputeerde Sta ten van Zeeland houdt zich in de vergadering van 16 maart bezig met het advies van de provinciale Planologi sche Commissie inzake de Voorrangsinventarisatie Rela tienota. Het betreft een aantal gronden in Zeeland, ook op Schouwen-Duiveland, met een bijzondere natuur- en landschapswaarde, die zowel een permanent agrarisch gebruik (traditionele natuurgebieden). De minister van VROM heeft eind 1982 een voorstel voorgelegd voor deze gebieden. De PPC heeft in april van het vorige jaar een aantal criteria vastgelegd voor de beoordeling van dit voorstel. Bij deze beoordeling is gebleken dat in de voorstellen van de minister een aantal gebieden voorkomt dat niet aan de criteria voldoet. Ook ont breekt een aantal agrarische gebie den met bijzondere natuurwaarden en een hoge urgentie voor veiligstel ling. Op 25 januari van dit jaar heeft de PPC opnieuw het voorstel van de minister behandeld. Op dit moment staat slechts de globale omgrenzing van de relatienotagebieden ter dis- kussie. De exakte omgrenzing van de agra rische kultuurgronden zal pas in een volgende fase plaatsvinden. Deze zal worden vastgesteld door de minister van VROM op voorstel van GS en in overeenstemming met de minister van Landbouw en Visserij. Dan zal ook de definitieve keuze moeten wor den gemaakt tussen aanwijzing als beheersgebied of als reservaatsge- bied. Kop van Schouwen De aanwijzing van relatienotage bieden in de Kop van Schouwen loopt een fase voor. Recent is, op ba sis van een advies van de Rijks Pla nologische Commissie, de konkrete omgrenzing van de gebieden in de Kop van Schouwen door de minister van VROM vastgesteld. De totale op pervlakte van de definitief aangewe zen gebieden is aanzienlijk geringer dan van die welke tot nu toe zijn voorgesteld (ca. 32 ha). Als argumen ten voor het laten afvallen van een aantal gebieden werden genoemd dat deze gebieden of onvoldoende biolo gische kwaliteit hadden of niet vol doende agrarisch gebruik kende en dat zij dus als traditioneel natuurge bied moesten worden aangemerkt. „Gezien de ampele overweging die aan de beslissing van de minister is vooraf gegaan en het feit dat aan de diskussie over dit onderwerp geen nieuwe argumenten kunnen worden toegevoegd wordt voorgesteld de in terpretatie van de minister te volgen en de nu reeds aangewezen gebieden te beschouwen als de enige relatieno tagebieden in het duingebied van de Kop van Schouwen", aldus de PPC aan Gedeputeerde Staten. Westenschouwense inlaag- Dit agrarisch gebied is in natuur wetenschappelijk opzicht van belang vanwege het voorkomen van bijzon dere vegetaties en (broed)vogels. Het gebied ontbreekt op het voorstel van de minister. De PPC is van mening dat het gezien de terreingesteldheid zeker voor toepassing van de relatie De Koudekerk.se inlaag: van zeer grote natuurwetenschappelijke waarde vanwege de grote vogelbroedkolonies en de aanwezigheid van bijzondere vegetaties. nota in aanmerking komt. Het ge bied kan tezijnertijd nodig zijn voor de damaanzet van de stormvloedke ring. Dit zou kunnen betekenen dat het gebied buiten beschouwing moet Het krekengebied bij Ouwerkerk kan, volgens de provinciale planologische commissie, alleen worden uitgebreid vanuit de funktie als rekreatiegebied. Een natuurwaarde heeft het gebied niet. blijven. De PPC stelt voor een en an der bij de konkrete omgrenzing na der te bezien. De Koudekerkse inlaag bestaat uit grasland en bouwland. Het grasland heeft een marginale agrarische bete kenis. Het gebied heeft ook zeer gro te natuurwetenschappelijke waarde vanwege de grote vogelbroedkolo nies en de aanwezigheid van bijzon dere vegetaties. Het gebied ont breekt bij de voorstellen van de mi nister. Wellicht hangt dit samen met het feit dat het gebied gezien zijn sa menstelling ook beschouwd kan wor den als traditioneel natuurgebied. Gezien de terreingesteldheid en het grondgebruik van het grasland van de Karrevelden Scharendijke kan de PPC met het voorstel van de minister instemmen om hierop de relatienota van toepassing te verklaren. Aange zien op het bouwland geen natuur waarden aanwezig zijn en dit bouw land ook geen rol kan vervullen als buffer voor waarden in het grasland komt het volgens de kriteria van de PPC niet voor toepassing van de rela tienota in aanmerking. Karrevelden Schelphoek Dit komplex omvat hoofdzakelijk laaggelegen grasland en enkele klei ne bouwpercelen. Gezien de aanwezi ge natuurwaarden en de mogelijk heid deze ""in stand te houden is toe passing van de relatienota voor dit komplex wenselijk, aldus de PPC. Wel is de aanpassing van de omgren zing gewenst. Karrevelden Zierikzee De Karrevelden Zierikzee en de in laag Levensstrijd bestaan uit laagge legen drassige graslanden langs de Oosterschelde. De graslanden heb ben ornithologische en botanische waarden. De agrarische kuituur toestand is matig tot slecht. Hoewel deze gronden niet door de minister zijn voorgesteld komen zij gezien de aanweizge natuurwaarden volgens de PPC zeker in aanmerking voor toepassing van de relatienota. Kakkersweel Dit komplex omvat een voormali ge doorbraakkolk met de aangren zende akkerbouwgronden. Deze laatste worden door de minister voorgesteld als reservaatsgebied. Hoewel een bufferzone de ecologi sche kwaliteit van het bestaande re servaat zou kunnen verhogen moet worden opgemerkt dat de voorgestel de oppervlakte een onevenredige claim legt op de agrarische hoog waardige gronden. De PPC stelt voor dit komplex als zodanig af te voeren en bij de konkrete omgrenzing nader te bezien of een meer beperkte buf ferzone wenselijk en mogelijk is. Dijkwater Dit komplex bestaat uit natuurge bied, een aantal percelen bos en een aantal kavels bouwland. De akker bouwgronden zijn van goede agrari sche kwaliteit. Op deze gronden zelf zijn geen natuurwaarden aanwezig. Het voorstel van de minister is waar schijnlijk dan ook bedoeld als afron ding van en/of een buffer rondom het bestaande reservaat- en boskomplex. Volgens de PPC legt het aanwijzen van alle voorgestelde gronden tot re- latienotagebied onevenredige claims op deze akkerbóuwgronden. De PPC stelt voor het merendeel van de gron den van het voorstel af te voeren. Gezien de aanwezige natuurwaar den van de Steenzwaan en de land schappelijke samenhang met het aangrenzende reservaat komt het ge bied in aanmerking voor toepassing van de relatienota. Krekengebied Ouwerkerk De kreek en het bos zijn in eigen dom en beheer bij Staatsbosbeheer. Op de agrarisch gezien hoogwaardige akkerbouwgronden zijn geen natuur waarden aanwezig. Uitbreiding van het krekengebied is zeker denkbaar, maar dat zal niet zozeer vanuit het natuurbehoud dan wel vanuit de re- kreatiefunktie gemotiveerd moeten worden. Naar de mening van de PPC is het echter zeer de vraag of de rela tienota voor een dergelijke uitbrei ding het meest geschikte instrument is. Gezien deze twijfel en het door de PPC vastgestele criterium dat akker bouwgronden in principe niet tot re- latienotagebied moeten worden aan gewezen lijkt het de PPC gerecht vaardigd te stellen dat uitbreidingen van dit komplex niet door middel van de relatienota kunnen worden gerealiseerd. De PPC stelt voor dit komplex als zodanig van het voorstel af te voeren en bij de konkrete om grenzing te bezien of een bufferzone wenselijk en mogelijk is. Advertentie ZIERIKZEE - Tijdens de algemene vergadering van het waterschap Schouwen-Duiveland in 's Landskamer aan het Havenpark te Zierikzee, maakte dijkgraaf M. J. Steur de aanwezigen duidelijk dat het dagelijks bestuur van het schap enkele op- en aanmerkingen heeft ten aan zien van de ontvangen koncept-beheersvisie van het Staatsbosbeheer voor de Kop van Schouwen. bedraagt ongeveer drie duizend vier kante meter. De kosten van deze bestorting komen ten laaste van Rijkswaterstaat. Op vragen uit de vergadering ant woordde de dijkgraaf dan na het ge reedkomen van de Philipsdam de uit- slijping van de bodem aanzienlijk minder zal worden omdat dan de stroomsnelheid van het water zal zijn verlaagd. „De grootte van het waterbekken zal dan aanzienlijk kleiner van inhoud zijn. Maar al eer der, als bij de bouw van de storm vloedkering in de Oosterschelde- mond de dorpelbouw een eind zal zijn gevorderd, zal het uitslijpend vermogen van het water al geredu ceerd zijn". Schouw op I november Gezien de praktijk ten aanzien van het schoonmaken van de weg- en ka- velsloten heeft het dagelijks bestuur van het schap besloten om de datum van de schouw op deze sloten vast te Met name de waterkering en de wa terbeheersing (peilbeheersing), waarvoor de eerste verantwoorde lijkheid berust bij het waterschap, verdienen volgens de dijkgraaf meer aandacht dan in het koncept naar vo ren komen. Hetgeen daarover in het koncept wordt gezegd, zal de komen de tijd dan ook worden getoetst aan aan de taakbelangen van het schap in de Kop van Schouwen. Via een offi cieel schrijven zal het dagelijks bestuur van het waterschap haar op en aanmerkingen vervolgens ken baar maken bij Staatsbosbeheer. Over deze materie zal bovendien overleg worden gepleegd met het ge meentebestuur van Westerschouwen. Bij het agendapunt „peillingen" maakte het hoofd van de technische dienst van het waterschap, de heer J. R. H. Scheele, melding van een ge- konstateerde verdieping in het Zeepe van veertig meter min. A. P. De in dit geval noodzakelijke bestorting zal worden uitgevoerd aan de vooroever tussen Zoetersbout en Zijpersebout. De totale te bestorten oppervlakte stellen op 1 november, dit in verband met het feit dat de sloten veelal op mechanische wijze worden schoonge maakt. „Belangrijk is dat de sloten worden schoongemaakt in verband met een vlotte afvoer van het regen water naar de gemalen". Aldus de heer Steur. Tijdens de vergadering werd voorts besloten tot overdracht van een tweetal wegen in de gemeente Westerschouwen aan de desbetref fende gemeente. Onder bijbetaling van 85.000,- krijgt de gemeente Westerschouwen de Hogezoom en de Breedsteweg in eigen beheer. De ge noemde bijbetaling is het bedrag dat het waterschap zelf zou moeten bij dragen als herbestrating in eigen be heer zou moeten worden uitgevoerd. Mede in verband met rioleringswerk- zaamheden zal de gemeente Wester schouwen deze werkzaamheden voor haar rekening nemen. De algemene vergadering van het waterschap besloot voorts tot ver koop van de woning Cauersweg 12 te Burgh-Haamstede aan de huidige be woner P. J. Spaans, tot herziening van de legesverordening en tot deel neming in de Stichting Regionale Be drijfsgezondheidsdienst „Zeeland" te Goes. Ten aanzien van het laatst genoemde besluit merkte dijkgraaf Steur op dat „de wetgeving" in dezen inmiddels op stapel staat en dat het daarom verstandig is om nu reeds op de mogelijk tot aansluiting in te spe len". Dat gebeurt dan ook, met in gang van 1 januari 1985. voor zakelijk en privé drukwerk smidsweg noordwelle tel.:01116-2459 Uitvoering- Kerkkoor Renesse RENESSE - In het dorpshuis te Re- nesse wordt zaterdagavond 17 maart om acht uur de jaarlijkse uitvoering gehouden van het Nederlands Her vormd Kerkkoor Renesse. Deze uit voering draagt dit jaar een bijzonder karakter wegens het twintigjarig bestaan (in januari). Dirigente, bestuur en leden van het koor waren van mening dat men dit niet ongemerkt voorbij moest laten gaan en er werd een aparte vorm voor de uitvoering gezocht. Hierin is men uitstekend geslaagd. De verschillende dirigenten die in de loop van de twintig jaar het koor hebben geleid heeft men verzocht en bereid gevonden één van de oude nummers, die in hun tijd werden ge zongen, te leiden. Vandaar dat men tijdens de uitvoering de heren Jan Schouls, C. J. Groenleer, H. P. Ever wijn, ds. L. de Wit. Jaap Schouls en P. H. Wessels en mevrouw W. Del haas als dirigent(e) in aktie zal kun nen zien. Naast natuurlijk de huidige dirigente, mevrouw J. Lemsom- Daane, onder wiens leiding het koor verscheidene liederen zingtdie op pi ano worden begeleid door de heer C. J. Groenleer en op cornet door de heer J. M. Moerland. Verder wordt aan de uitvoering medewerking verleend door het jeugdkoor Cantate Domino uit Mid- delharnis o.l.v. P. H. Wessels. HAAMSTEDE - In Konditorie Ho- genaar vergaderde de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, dit keer voor het eerst met mevrouw Mu- rel als presidente, die 35 dames wel kom kon heten. Op deze „koffieoch tend" legde de nieuwe presidente de leden uit, hoe de N.V.v.H. in elkaar zit. De behoefte aan een vrouwenvere niging ontstond in 1912, het jaar dat de N.V.v.H. werd opgericht. Nu zijn er 60.000 vrouwen lid, verdeeld over tien gewesten. De presidentes van deze gewesten vormen samen het alg- meen bestuur, het dagelijks bestuur maakt de dienst uit en werkt belan geloos. Het hoofdbestuur werd ech ter met behulp van betaalde krach ten. De sekretaresse van de vereni ging is veelal de spil waar alles om draait, terwijl de penningmeesteres- se altijd graag zo vlug mogelijk de jaarlijkse kontributie wil binnen ha len. Per lid gaat er 1,25 naar het ge west en 0,25 naar de vrouwenraad, aldus deze uitleg van mevrouw Mu- rel. Jacobafonds Mevrouw Demmenie vertelde in de konditorie over het Jacobafonds, voor veel leden een duister begrip. Het werd in 1982 ingesteld om min der draagkrachtige leden (b.v. uitke ringstrekkers) een financieële hand toe te steken. Verder riep mevrouw Van de Mark de leden op, om toch vooral mee te doen aan de door haar als exkursie- leidster georganiseerde aktiviteiten, als fietsen, wandelen etc. Mevrouw Murel besloot deze bijeenkomst. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur): 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sie» 5% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3