diensten KUIFJE HAAIENMEERI Scheldemondloodsen breekpunt bij privatisering loodswezen Nader onderzoek naar bodemverontreiniging op Nedpam-terrein Vlissingen De Concertzaal in Zierikzee Kindermatinee in de Concertzaal te Zierikzee Geen verdere onderhandelingen als niet aan gestelde voorwaarden wordt voldaan Werkbezoek Ed Nijpels aan Zeeland Ombouwprojekt Borssele kan nog even voort Vogelbescherming: 2.000 vogels in dichte mist verdronken EN HET VLISSINGEN - De loodsen, georganiseerd in de loodsenbond vereniging Van Nederlandse Loodsen (VNL), dreigen hun medewerking aan de voort gaande onderhandelingen over privatisering van het loodswezen op te zeggen als niet wordt voldaan aan een aantal voorwaarden. Die „verzelfstandiging" zou op 1 juni 1985 een feit moeten zijn. De loodsen vallen nu nog onder het Direktoraat-Generaal Scheepvaart en Maritieme zaken (DGSM) van het mi nisterie van verkeer en waterstaat. DEN HAAG - Over een open vaar weg moeten geen objekten meer ge bouwd mogen worden die de door- vaarthoogte dusdanig beperkten dat bijzondere transporten worden be lemmerd. D.e samenwerkende ka mers van koophandel en fabrieken van de provincies Noord-Holland en Zuid-Holland bepleiten dat woens dag in een gezamenlijk schrijven aan minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat. Zij willen dat een derge lijke bepaling wordt opgenomen in het stuktuurschema vaarwegen en in de vaarwegennota. MIDDELBURG - De voorzitter van de Tweede Kamer-fraktie van de V.V.D., drs. E. H. T. M. Nijpels brengt vrijdag 9 maart een werkbe zoek aan Zeeland. In het begin van de middag zal hij ontvangen worden voor een gesprek met de drie Zeeuw se landbouworganisaties: Z.LM., C.B.T.B. en K.N.B.T.B. te Goes. De specifieke problemen van de Zeeuw se boeren en fruittelers zullen op de ze bijeenkomst centraal staan. Omstreeks 14.00 uur wordt een be zoek gebracht aan het nieuwe kan toor van de Rijkspolitie in Zeeland, aan de Vrijlandstraat 29 te Middel burg, alwaar aanwezig zullen zijn de kommandanten van de Rijkspolitie in Zeeland en de Rijkspolitie te Wa ter, en de kommissarissen/Hoofd- inspekteur Korpschef van Goes, Mid delburg, Vlissingen en Terneuzen. Ook hier zullen de typische Zeeuwse problemen aan de orde komen. Om 19.30 uur vindt een openbare bijeenkomst plaats in Ontmoetings centrum „De Stenge", Steenweg 1 te Heinkenszand, alwaar de heer Nij pels een toespraak zal houden over aktuele politiek. MIDDELBURG - De Raad van bestuur van de nv Provinciale Zeeuwse Energie-Maatschappij heeft woensdag 7 maart een extra vergade ring gewijd aan de situatie welke is ontstaan rond het ombouwprojekt Borssele. Vrijdag is komen vast te staan, dat het kollege van Gedepu teerde Staten van Zeeland de voor de ombouw benodigde vergunning uit erlijk 20 maart a.s. zal verlenen; een maand later dan waarop de exploi tant van de centrales te Borssele had gerekend. Zoals bekend gaat het bij het om bouwprojekt om een 800 miljoen gul den kostende operatie, waardoor de centrale geschikt wordt gemaakt voor het verstoken van steenkool in- plaats van aardgas en/of olie. Voor het projekt zijn reeds tot een bedrag van 70-miljoen gulden orders ge- plaast, waarvan de order voor de bouw van een nieuwe steenketel (door de NV Koninklijke Maatschap pij „De Schelde") de belangrijkste is. Voortgang in gevaar Omdat omstreeks 5 maart de be schikbare kredieten waren besteed, terwijl de vereiste vergunning van Gedeputeerde Staten nog niet ver kregen was, dreigden de voortgang van het werk in gevaar te komen en de bouwkosten te worden verhoogd. Teneinde deze gevaren af te wenden heeft de Raad van Bestuur van de nv PZEM besloten om de werkzaamhe den te Borssele en bij „De Schelde" voor eigen rekening en risiko's door te laten gaan, tot de datum van 20 maart waarop de vergunning wordt verwacht. Het onderzoeksbureau verwacht niet dat de verontreiniging zich via het grondwater verder verspreidt in vertikale richting - de vervuilde laag ligt ingesloten tussen opgespoten zand en een klei/veenpakket - of in horizonta richting naar de Prins Hendrikweg/Edisonweg. Wel wordt het oppervlaktewater op een hinder lijke wijze vervuild. Dit gebeurt vooral in de haven omdat het draina gestelsel dat op de verontreinigde laag ligt in de haven afwatert. Een door het rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater genomen monster van het drainagewater was sterk verontreinigd met olie en ma tig met lood en zink. Vooral bij lage Tijdens een dinsdag gehouden ver gadering van de afdeling Schelde- mond werd een motie aangenomen waarin het hoofdbestuur van de VNL wordt verboden nog verder te onder handelen met het DGSM of de mi nister van verkeer en waterstaat als niet aan de gestelde voorwaarden wordt voldaan. Voorzitter J. Kluwen van de VNL liet dinsdagavond weten de motie in het voorkomend geval te zullen uitvoeren. Een van de gestelde voorwaarden, waaraan minister Smit-Kroes vol gens de loodsen moet voldoen, is het maken van afspraken met België over de te beloodsen schepen in de Scheldemond. Nu beloodsen de Ne derlandse loodsen daar 27,5 procent van alle voor Belgische havens bestemde schepen. Het distrikt Scheldemond wel vastgelegd zien dat dat ook zo blijft als de privatisering straks een feit is. De loodsen willen verder dat er gesproken wordt over de toekomsti ge positie van de verkeersdiensten van rijkswaterstaat waarmee men het scheepvaartverkeer vanaf de wal wil gaan regelen. De ongebreidelde groei van deze diensten is de loodsen een doorn in het oog. Zij vrezen dat de straks geprivatiseerde loods- diensten te maken krijgen met een sterke, kontrolerende rijksdienst die de gang van zaken gaat bepalen. Dat zou de levensvatbaarheid van het ge privatiseerde loodswezen ernstig be perken, aldus de VNL. Tussenrapportage Het Tweede Kamerlid voor de VVD, G. Blaauw, die dinsdagavond de vergadering van de loodsen bij woonde, zei na afloop desgevraagd bij minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) te zullen aandringen op een tussenrapportage aan de kamer over de privatiserings-besprekingen met de loodsen. Volgens Blaauw gaan de onderhan delaars te haastig en te onzorgvuldig te werk omdat men, zo lijkt het, kost wat kost de datum 1 juni 1985 wil ha len. Van die datum moet in ieder ge val worden afgestapt, vindt Blaauw. Blaauw merkte overigens op dat voorbij wordt gegaan aan de wens van de kamer - zoals vervat in een eind vorig jaar aangenomen motie, mede van Blaauw - om eerst onder zoek te doen naar de wenselijkheid van privatisering van het loodswe zen. ZEIST - In dichte mist zijn vorige week woensdag in de Waddenzee bij Den Helder ongeveer 2.000 weidevo gels verdronken. De vogels, scho leksters en wulpen, zochten daar op een plaat naar voedsel. Hun veren- pak blijkt besmeurd te zijn met een afscheidingsprodukt van algen. Door de dichte mist verdwaalden zij en konden niet meer naar de vaste wal komen. Dat is gebleken uit een on derzoek van het Nederlands Insti tuut voor Onderzoek der Zee (NIOZ). Het NIOZ meldde de uitslag van het onderzoek dinsdag aan de Neder landse Vereniging tot Vogelbescher ming, die dat gebied in beheer heeft, aldus een woordvoerder van de Vo gelbescherming. Volgens hem is dit bijzondere na-, tuurverschijnsel nog niet eerder in de Waddenzee voorgekomen. Scholek sters en wulpen zijn goede zwem mers. Zij overwinteren en fourage- ren doorgaans aan de kust, waarna zij het land weer intrekken. Alle dode vogels zijn ingevroren en worden nog nader door het NIOZ on derzocht, aldus de Vogelbescher ming. waterstanden blijkt het water in de haven met olie te worden vervuild. Het rijden met een zware kraan over het aan de jachthaven grenzende ter rein van De Schelde schijnt eenzelfde effekt te hebben; ook dan komt olie uit de bodem vrij. Direkt kontakt tussen de veron treiniging en mensen op het terrein is volgens het onderzoekbureau moge lijk via het drinkwater, bij bouwak- tiviteiten en bij aktiviteiten in de jachthaven. In het provinciaal bo demssaneringsprogramma 1984-1987 hadden gedeputeerde staten al bij voorbaat een nader onderzoek gep land op het Nedpam-terrein in 1984. Het Tweede Kamerlid toonde be grip voor de ongerustheid van de Scheldemond-loodsen, die volgens hem mede door de onduidelijke en haastige wijze van onderhandelen in de hand wordt gewerkt. Een dergelij ke wijze van onderhandelen kan bo vendien chaos en onveiligheid in de hand werken, aldus Blaauw. AMSTERDAM - Koningin Beatrix en Prins Claus zullen op 27 maart in het City-theater in Amsterdam de ga- lapremiere bijwonen van de Neder landse speelfilm „Ciske de Rat". De vorstin is beschermvrouwe van het nationaal jeugd fonds, waarvoor de baten van deze premiere bestemd zijn. Dit heeft de rijksvoorlichting- dienst bekendgemaakt. DEN HAAG - Het oplossen van de problemen in de gezondheidszorg vergt een grotere rol van het rijk bij het bewaken van de kwaliteit, bij het bepalen van de omvang van de voor zieningen en bij de financiering. Dit stelt de kommissie Geelhoed, die de wetten en regels van de overheid heeft doorgelicht. DEN HAAG - De veranderingen in de samenstelling van de Nederlandse bevolking hebben tot gevolg dat de kollektieve uitgaven in 50 jaar met 12 tot 26 procent stijgen. Nu is een op de negen inwoners bejaard, in het jaar 2030 is dit een op de vijf. Het aantal jongeren zal tegen die tijd bij na anderhalf miljoen minder zijn dan nu. DEN HAAG - De boeren willen best een redelijke bijdrage leveren aan de bezuinigingen, maar dan zal iedereen wel mee moeten doen. Ook de Zuidelijke EG-landen zullen dan water bij de wijn moeten doen, want ook ten behoeve van hun produkten zijn de EG-uitgaven explosief geste gen. Voorzitter Jaap van der Veen heeft dit woensdag gezegd tijdens de vergadering van het landbouwschap. DEN HAAG - Minister De Koning van sociale zaken is een voorstander van verdere verlaging van de mini mumjeugdlonen. tijdens een gesprek met vertegenwoordigers van de poli tieke jongerenorganisaties JOVD, CDJA en Jonge Socialisten (JS) deel de de bewindsman woensdag in Den Haag mee dat na verlagingen in 1982 en 1983 de ondergrens van de mini mumjeugdlonen is bereikt. DEN HAAG - Het landbouwschap vreest dat de overheid met de gasprijs voor de tuinbouw een „broekzak-vestzak-truc" wil uitha len, waardoor de gasprijs voor de tuinders even hoog blijft als zij thans is. Schap en Tuinders daarentegen willen dat een aantal volgens hen on eigenlijke elementen uit de bereke ning van de prijs wordt geschrapt, waardoor de prijs enkele centen om laag kan. Zaterdag 10 en zondag 11 maart Dokter J. B. Visser, Poststraat 32, Zierikzee, tel. (01110) 3965 neemt waar voor dokter Bont- kes, dokter Van Geer en dok ter Sleegers. Spreekuur voor dringende gevallen zaterdag- en zondagmorgen van 11.00-11.30 uur. Dokter L. A. M. Bruel, „De Waag", Markt Brouwershaven, tel. (01119) 1280, neemt waar voor dokter Flach, dokter Stenger en dokter Van Beek-Verbeek. De weekenddienst loopt van vrijdag middag 18.00 uur tot maandagmor gen 08.00 uur. Voor spoedgevallen is er spreekuur van 11.30-12.00 uur en van 16.30-17.00 uur, zowel op zater dag als zondag. Buiten spreek uurtijden alleen dringende gevallen. Dokter H. Speelman, Oosterland, Molenweg 61. Telelefoon (01114) 1280, neemt waar voor dokter Van den Berg en dokter Dorrestein. Tandarts J. J. Bakker, Oude Haven 4, Zierikzee, Tel. (01110) 3016, neemt waar voor geheel Schouwen- Duivéland. De weekenddienst bestaat uit twee spreekuren voor spoedgevallen na melijk van zaterdag- en zondagmid dag van 17.00-17.30 uur. Zr. W. Verkaart, Zevengetijstraat 43, Zierikzee, tel. (01110) 5023 neemt waar voor Zierikzee. Zuster E. v. d. Velde, Zierikzee, Schouwenbank 34, tel. (01110) 6397 neemt waar voor Bruinis- se en Duivéland. Zuster A. v. d. Schelde,Spuislop 14, Brouwershaven. Tel. (01119) 1682 heeft dienst voor geheel Schouwen. Dierenarts S. Bergsma, Zierikzee tel. (01110) 2180 heeft dienst voor Schouwen-Duiveland. Apotheek C. C. H. Verschuren, Zie rikzee, Dam 18 is op zaterdag geopend van 9.00-12.30 uur en van 16.30-17.30 uur. Op zondag van 12.00-12.30 uur en van 18.00-18.30 uur. Bel voor noodgevallen alarmcem' trum Noord- en Midden-Zeeland, tel. (01100)14444. Gehandicapten adviesbureau Zee land. (Tel. 01110-4743). Nederlandse Multiple Sclerose, afde ling Schouwen-Duiveland. Kontakt- adres Laura v. d. Zande, Kapelleweg 4, Nieuwerkerk. Tel. 01110-5017. Hodgkin?kontaktgroep, kontakt- adres Elly Gebraad, Oude Moolweg 36, Renesse, tel. 01116-1602. Niet gewenst zwanger? Bel voor hulp aan moeder en kind Werkgroep „Laat Leven Schouwen-Duiveland", tel. 01114-2131 of landelijk diensten centrum VBOK 033-620244. Iedere donderdag Zierikzee Wereldwinkel. Thema-koffie-uurtje: 10.00 -11.00 uur en 20.00 - 21.00 uur. Pand Visstraat 5. Koffie-ochtend. 09.30- 11.00 uur Brouwershaven Tonnenmagazijn. Majorettes. 18.45 tot 19.45 uur. Noordgouwe Dorpshuis: kaartavond, 20.00 uur. Dreischor „De Drie Schapen". Bridgen, 13.30 - 17.00 uur. Donderdag 8 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Viering Internatio nale Vrouwendag. Vanaf 14.00 uur. Hervormd Verenigingsgebouw. Op treden Vrouwen theatergroep „Zilt". 20.30 uur. Burgh-Haamstede Beatrixschool. Algemene ledenver gadering Rode Kruis, afdeling Schouwen (Westhoek). 20.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Volksdansen. 20.00 tot 21.30 uur. Vrijdag 9 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bingo-dansant van de Bond van opzichzelfstaanden. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. Officiële opening Dorps huis, door de burgemeester van Wes- terschouwen. 10.30 uur. •A Brouwershaven Tonnenmagazijn. Ruiteravond, to neelstuk door de Schouwse Ruiters. 19.30 uur. Zaterdag 10 maart Kerkwerve Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Noordgouwe/Schuddebeurs Ophalen oud papier s.v. W.I.K. Kerk werve. Vanaf 9.00 uur. Oosterland Dorpshuis Oosterhof. Feestavond Sportvereniging Duivéland. 20.00 uur. Zondag 11 maart Renesse Bowling Centrum Renesse. Open bowling toernooi. 12.00 uur. Dinsdag 13 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Bijeenkomst NBvP, afdeling Schouwen. 14.00 uur. „Huis van Nassau. Bestuursvergade ring Stichting Jeugd. 19.30 uur. Kerkwerve Verenigingsgebouw Beatrixstraat. Bejaardensoos. 14.30 uur. Ellemeet Dorpshuis. Opening energietentoon stelling door wethouder I. C. Pad mos. 15.00 uur. Brouwershaven Verenigingsgebouw. Bejaardensoos. 14.30 uur. Woensdag 14 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „Het Vreemde Ei". 14.30 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Knutselklub voor kinderen van zes tot twaalf jaar. 13.30 uur. Zonnemaire Dorpshuis. Informatieve bijeen komst over basisonderwijs. 20.00 uur. Donderdag 15 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Burgh-Haamstede Gemeentehuis. Kommissie midden- en kleinbedrijf. 15.00 uur. Vrijdag 16 maart Renesse „De Herberghe". Voorjaarsvergade ring VW „Renesse". 20.00 uur. Brouwershaven Caférestaurant Ringelberg. Leden vergadering muziekvereniging Apol lo. 20.00 uur. School met de Bijbel „De Schouwe". Lezing van de stichting Redt een Kind. 20.30 uur. Zaterdag 17 maart Zierikzee Clubgebouw De Gevleugelde Vrien den. Klaverjassen en sjoelen. 20.00 uur. Serooskerke Dorpshuis. „Het minnenspel der maagden", door V.O.O. uit Ooster land, met bal na. 19.30 uur. Renesse Dorpshuis. Uitvoering Nederlands Hervormd Kerkkoor. 20.00 uur. Brouwershaven „De Blokkendoos". Kledingbeurs. 10.30 tot 14.00 uur. Tonnenmagazijn. Toneelstuk „De deur stond open" door de toneelvere niging A.S.V. 20.00 uur. Maandag 19 maart Zierikzee „Huis van Nassau". Jaarvergadering Philatelica. 20.00 uur. Woensdag 21 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 14.00 - 17.00 uur en 19.00 - 20.00 uur. Poppentheater „Al te Klein", Vis straat 5. „De Verre Reis van Joris- Jan". 14.30 uur. Donderdag 22 maart Zierikzee Pand Visstraat 5. Expositie etsen Saskia Eggink. 09.00 - 12.00 uur. Zaterdag 24 maart Zonnemaire Dorpshuis. Muziek en zangmiddag m.m.v. „Nut en Uitspanning", koor v. d. Plattelandsvrouwen, Kapel de Gruttepikkers en bejaardenkoor Zonnemaire. Aanvang: 14.00 uur. Dinsdag 27 maart Haamstede Hotel Haamstede. Lezing Ned. Ver. van Huisvrouwen, afd. Westerschou- wen. 19.30 uur. Woensdag 28 maart Zierikzee Poppentheater „Al te Klein". Vis straat 5. „Ozie-Wiezie-Wozie". 14.30 uur. Vrijdag 30 maart Haamstede Geref. kerk. Voorlichtingsavond Chr. Sticht, voor hulp aan gewetens- vervolgden. 20.00 uur. Advertentie VLISSINGEN - Op het voormalige terrein van de Nederlandse petroleum en aardolie maatschappij (Nedpam) aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen is een nader onderzoek naar bodemverontreiniging nodig. Het terrein is - zo wijst het vorig jaar uitgevoerde oriënterende onderzoek uit - op het oog duide lijk verontreinigd: op een diepte van drie a vier meter is een sterk met olie verontreinigde laag aangetroffen. Op deze diepte lag óór 1955 het maaiveld. vertoont a.s. zaterdag 20.00 uur a.s. zondag 20.00 uur Nog meer van alles watje wil en niet mag!!! Vakfe+uÈe. Öokte*ui Deze keer kan je beter stiekum komen kijken!!! 16 jaar Entree: zaal en balkon f 7,50 a.s. zaterdag 14.00 uur a.s. zondag 14.00 uur ■IVOOR IEDER DIE JONG VAN HART IS Entreeprijs slechts I 4,— Voor alle kinderen een aardige tractatie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 2