Wi\ Het geel en zwart van Roda JC zit Rini Ver west als gegoten. Achttienjarige ex-Zierikzee-speler verlengt kontrakt met nog drie jaar ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 maart 1981 Nr. 23486 7 KERKRADE - Op 1 juli 1983 trad de toen zeven tien jaar oude Zierikzee- speler Rini Verwest als fullprof in dienst bij de Roda Juliana Combinatie in het Zuidlimburgse Kerkrade. Nu acht maan den later staat het vast, dat hij zijn kontrakt met drie jaar gaat verlengen. „Het is me uitstekend be vallen bij Roda JC", ver telt Rini Verwest als inlei ding van een gesprek, waarin hij terugblikt op acht maanden be roepsmatig voetbal, maar ook een voorzichtige vooruitblik waagt in de komende jaren. „Ik zag aanvankelijk een beetje tegen het mogelijke heim wee op, maar dat is enorm meegevallen. Echt waar. Je komt natuurlijk als Zeeuw tussen de Lim burgers en er zijn al veel Zeeuwen geweest bij Ro da JC. Ze staan daar be kend als dat ze zich vrij gemakkelijk aanpassen. Ik kwam er natuurlijk als jongen van zeventien jaar en ik ivas bovendien ook nog klein van postuur, maar hoe ze je daar opvangen, dat is ge woon schitterend. In het begin waren er wel wat grapjes over, maar de op vang door de jongens was grandioos". Dit en na tuurlijk zijn onomstote lijk bewezen geweldige voetbalkwaliteiten heb ben er inmiddels toe ge leid, dat Rini Verwest enorm hoog is gestegen in de waardering van de technische en zakelijke leiding van de Kerkraad- se eredivisionist, zo hoog zelfs, dat hem een drieja rig kontrakt werd voorge legd, dat hij maar al te graag ondertekent. In het begin was het voor Rini Ver west behoorlijk aanpassen. De speel wijze was geheel anders dan hij in de A-juniorenploeg van Zierikzee ge wend was. Het tempo lag aanmerke lijk hoger en bovendien had Rini Verwest fysiek af te rekenen met de handikap, dat zijn vader met een fik se ziekte kreeg af te rekenen. Dat tastte zijn zelfvertrouwen dusdanig aan, dat het voetballen er zichtbaar onder leed. Door de steun, die de ploeg hem echter gaf, en daarnaast ook de begeleiding van Eugène Ge- rards, kwam de jeugdige Zierikzeeë- naar er weer helemaal bovenop. Mo menteel is hij zover, dat hij weke lijks in het tweede team de sterren van de hemel speelt. In de regionale Limburgse pers verschijnt zijn naam wekelijks omlijst met de fraaiste su perlatieven in de kranten. Hoofdtrai ner Hans Eijkenbroek en hulptrainer Eugéne Gerards troetelen hem in middels als was hij hun enig kind. Rini Verwest speelde bij Roda JC vanaf de eerste dag in het tweede team, nadat hij tijdens de oefenkam- pagne af en toe mocht draaien in de hoofdmacht. In de voorbereiding speelde hij rechtshalf. Vanaf kort voor de winterstop verhuisde hij naar de rechtsbuitenpositie. „Dat was een experiment van een week of vijf, zes in de oefenwedstrij den. Gewoon kijken hoe dat ging lo pen. Dat ging echt grandioos. Het is de bedoeling, dat ik zo min mogelijk verdedig. Alleen maar aanvallen, omdat daar mijn sterkste punt ligt, binnen de zestien meterlijn. Sinds dien ben ik niet meer van die stek verdwenen", vertelt Rini Verwest. Op die plaats ging het Zierikzeese ta lent ook veelvuldig skoren. „Dat was het kardinale punt. Daar mankeerde het in het begin nogal aan. Ik miste het zelfvertrouwen om de solo's te maken, die ik normaal gewend was. Nu is het gewoon de bal naar mij spe len als inleverpunt, het zestien me- tergebied opzoeken, de bal terugleg gen of zelf skoren". Het eerste kompetitiedoelpunt skoorde Rini Verwest al in zijn de buutwedstrijd voor Roda JC tegen de FC VW, een wedstrijd die met 3-1 werd gewonnen. Inmiddels is hij met dertien doelpunten een van de tops- kores in het tweede team van de Kerkraadse formatie. Alleen Marco Grassi skoorde als spits meer tref fers. Voor de winterstop zat Rini Ver west als wisselspeler op de bank bij het eerste team in de uitwedstrijd bij DS '79 en in de thuiswedstrijd tegen Sparta. Na de winterstop kreeg hij een vaste plaats als wisselspeler. „Ik zat er ook tegen Feijenoord en als je dan een man als Johan Cruijff bezig ziet om zijn werk als dirigent te doen, dan leer je eigenlijk op de bank nog meer dan wanneer je aktief in het veld bezig zou zijn. Dat is puur positief", erkent de al aardig verlim- burgde speler. Kontakten Rini Verwest viel al voor het eerst op bij scouts van professionele ploe gen, toen hij twaalf jaar oud was. De eerste die aanklopte was het Bredase NAC, waarbij Verwest een test wedstrijd speelde tegen het Roosen- daalse RBC. Toen kwam Sparta. Daar wilde men een school oprich ten voor voetbaltalenten, maar hier werd niet op ingegaan, omdat Ver west zich toen nog te jong voelde. Sa men met Kees Stoutjesdijk speelde hij test wedstrijden bij Feijenoord. De eerste wedstrijd was aardig, maar de tweede ging totaal de mist in aan de kant van Feijnoord. Daarna kwa men de Belgische klubs Club Brugge en AA Gent op de proppen, maar om dat Verwest toen reeds kontakten had met PSV en hij liever in Neder land bleef voetballen, werden de kontakten met de Belgische ploegen verbroken. Toen Verwest nagenoeg rond was met PSV kapte hij de on derhandelingen afsnog af, omdat hij zich op zestienjarige leeftijd nog niet rijp achtte om alleen te staan en de stap te wagen naar het betaalde voet bal. Hij melde PSV-manager Ploegs- ma nog een jaar te willen wachten, maar in die tijd kwam ook Roda JC op de stoep. „Ik moest toen de keus maken tus sen PSV en Roda JC. Ik heb voor de laatste gekozen na uitvoerige gesprekken met Adrie Koster. Die adviseerde me om naar Roda JC te gaan. De toenmalige trainer Piet de Visser zei tegen me, dat de keus vol ledig aan mij was, maar hij verzeker de me meteen, dat ik in Kerkrade goed zou zitten. Roda JC spelers, als bijvoorbeeld Martin van Geel verze kerden me, dat de opvang bij de Kerkraadse klub uitstekend zou zijn en toen heb ik uiteindelijk beslist". Die beslissing lijkt nu een schot in de roos te zijn geweest, want van weers kanten groeide het verlangen om de verbintenis uitgebreid te verlengen. Per 1 juli blijft Rini Verwest nog mi nimaal drie jaar bij Roda JC onder kontrakt. klub Zierikzee nagenoeg geen kans om door te stoten naar de hoofd macht, waarin hij gezien zijn kwali teiten thuis hoorde. „Die periode is achter de rug", zegt Rini Verwest lachend. „Ik heb altijd met veel plezier bij Zierikzee gevoet bald. Er waren echter problemen, die overgang tegen hielden. Ik heb toen gezegd, dat ik dat jaar nog zou uit- voetballen bij de A-junioren en voor de rest heb ik niks meer met de hoofdmacht te maken gehad". In zijn juniorentijd bezette Rinie Verwest nagenoeg iedere plaats in het elftal. Hij speelde bij de C-junioren zelfs nog laatste man en rechts-back, maar zijn favoriete stek lag onmiskenbaar op het middenveld en in de voorhoe de. In principe prevaleert hij aanval lende middenvelder te zijn, maar dat is inmiddels veranderd in een rechtsbuiten-positie bij Roda JC. Omdat Rini Verwest van mening is, dat hij het proffessionele voetbal aankan, heeft hij momenteel geen be hoefte aan een eventuele plaats in Zierikzee. „Och, willen voetballen. Het gaat goed nu met Zierikzee. Ze kunnen zonder mij voetballen en ze kunnen zonder de broers Stoutjes dijk voetballen. Dus waarom zou ik terug willen. Voorlopig weet ik, dat het Mexico-team gezeten hebben? Di- 'versen nergens meer en daar wil ik voor waken". - Vanzelfsprekend hoopt Rini Ver west, dat zijn kans eerder zal komen. „Als de kans er plotseling zou zijn, dan grijp ik hem natuurlijk met bei de handen". De kans op een snellere entree in de hoofdmacht dan aanvan kelijk verwacht is inmiddels flink gestegen, omdat een plaats in het UEFA-toernooi nagenoeg uitgeslo ten is geworden nu PSV is uitgescha keld voor de KNVB-beker. „Misschien dat ik nu op korte ter mijn een kans krijg om een halve wedstrijd mee te doen, of wie weet zelfs een hele", konstateert Rini Ver west, die inmiddels totaal geen last meer heeft van heimwee, een euvel dat hem ogenschijnlijk lang parten speelde. „O nee, dat is totaal voorbij. Ik ben geloof ik in drie maanden niet meer in Zierikzee geweest. Dat is toch wel een bewijs". Een belangrijk rol speelt zijn Kerkraadse pleegge zin, waarin hij vreselijk goed zijn draai heeft gevonden. Verwest's werkweek begint 's maandags, wanneer hij 's middags een korte training van drie kwartier of een uur afwerkt. Daarna volgt een verzorging met massage en wat na praten over de wedstrijd van het weekeinde aan de hand van video beelden. Dinsdag'traint hij van half tien tot elf uur en van half vier tot half zes en op woensdag is de weke lijkse vrije dag. Op donderdag wordt er getraind van half elf tot twaalf uur en van half vier tot half vijf en vrijdags gebeurt dat van half vier tot half vijf. 's Zaterdags speelt hij met het tweede team. Tegenwoordig is dat beperkt tot een halve wedstrijd, omdat hij 's zondags met het eerste team mee moet. „Je ziet, ik barst van de vrije uren. Na de trainingen wordt er erg veel gepraat over voetbal, ze ker met Jan Poortvliet. Ik praat met hem erg veel over wat hij meege maakt heeft. Hij loopt natuurlijk al lang mee in de voetballerij. We voe len ons al helemaal geen Zeeuwen meer. Jan is een echte Limburger ge worden en ik voel me inmiddels al een echte Limburger. Ik spreek de' taal al behoorlijk en ik versta het goed. Voor de rest zitten we 's avonds een beetje t.v. te kijken en tussen tien en elf uur ga ik slapen". Bewonderen Binnen afzienbare tijd speelt Rini Verwest vast en zeker voor het eerst een kompetitiewedstrijd in het eerste team van Roda JC. „Dat zal een'schitterend moment zijn. Als jon gen pas van uit de jeugd komend en je speelt dan eredivisie, dat kan haast niet mooier zijn", stelt Rini Verwest vast. De achttienjarige spe ler bewondert Johan Cruyff en Jesper Olsen mateloos, maar zijn grote voorbeeld is toch Michel Plati- Ik vind Michel Platini de beste middenvelder, die er rondloopt. Zijn vrije trappen zijn onnavolgbaar". Pratend over de toekomst komt de naam Zierikzee weer opduiken. „Als ik ooit weer eens zou stoppen met het betaalde voetbal, dan zit de kans er misschien wel ik, dat ik terugkom naar Zierikzee. Ik kom ook nu graag naar Zierikzee kijken, of ik bel op, hoe ze gespeeld hebben. Ik vind het grandioos als die jongens winnen. Ik hoop echt, dat ze kampioen worden. Laat de problemen die geweest zijn buiten beschouwing. Daar is inder tijd zand overgegooid", meent Ver west. Zover is het evenwel nog lang niet, want het staat buiten kijf, dat de Zierikzeeënaar nog lang niet zijn laatste troeven heeft verspeeld. Voorlopig kan Roda JC nog veel ple zier aan hem beleven. Voorlopig nog ruim drie jaar en dat is voor hem een fijne wetenschap. fpM Ik voel me al een echte Limburger Inlijven Natuurlijk kan het niet buiten het gesprek blijven, maar in de periode, dat de junior met diverse professio nele klubs in kontakt was en men hem bijna overal graag wilde inlij ven, bleek er voor hem bij zijn eigen ik goed zit bij Roda JC, de komende drie jaar, vier jaar. We zullen maar afwachten hoever ik dan zit. Heb ik in die tijd geen vaste basisplaats bij Roda JC, dan kan ik het wel verge ten. Dan hoef je ook niet naar een an dere klub te gaan, maar dan kun je beter teruggaan naar de amateurs". Natuurlijk hoopt Verwest, dat zijn doorbraak eerder komt, „maar", meent hij, „hou oud ben ik dan? Een- ëntwintig jaar toch pas. Je ziet het aan een groot aantal jongeren, die te vroeg zijn gekomen en die nu met een enorme terugslag te kampen hebben. Waar zijn de jongens gebleven, die in TEKST: PETER WIJNEN FOTO: JOH. D. C. BERREVOETS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 7