Penelope van de „Polyanthe" Rotterdams Philharmonisch gaf grandioos koncert Kamers van Koophandel bespraken zuivering afvalwater met minister Inflatie in EG blijft op zelfde peil Wegvervoer gaat woensdag aktie voeren Sociaal raadslieden en bureaus rechtshulp blijven gescheiden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 6 maart 1984 Nr. 23486 Ovationeel applaus als beloning Wiktor Libermann, dirigent James Conlon en het Rotterdams Philharmonisch Orkest nemen een welverdiend applaus in ontvangst na afloop van het koncert, dat vrijdagvond in de Concertzaal werd gegeven. ZIERIKZEE - Mochten er vrijdagavond al enkelen in de Concertzaal geweest zijn, die keuzebewust gekomen waren voor de uitvoering van de werken van Moesorgs- ki, dan zal dat aantal na het beluisteren van het koncert, dat werd gegeven door het Rotterdams Philharmonisch Orkest onder leiding van James Conlon, zeker groter ge worden zijn. omfmars was de ruige Russische komponist bijna lijfelijk aanwezig, wat in niet geringe mate te danken was aan de nog maar kort aan het RPhO verbonden dirigent James Conlon, Het koncert betekent een unicum in de reeks koncerten, die zijn gege ven, waarbij ik mij in het verleden niet aan de indruk kon onttrekken dat de heren musici nog even snel een muziekje kwamen plegen op het platteland". Van deze instelling was vrijdagavond echter geen sprake, in tegendeel. De inzet van alle uitvoe renden was zo optimaal dat de toe hoorders moeiteloos werden meege voerd naar het oude Rusland onder de Tsaren in de zeventiende eeuw. Vooral bij het spelen van zijn tri- Hoog gehalte Bij een koncert van zo hoog gehalte heeft het weinig zin om in een ver slag nog in details te treden want on danks, of misschien in dit geval dankzij, een akoestiek die van iedere muzikant een solist maakt, was er de gehele avond een volstrekte homoge niteit over de gehele linie waar te ne men. De bezoekers, die eigenlijk in eerste instantie kwamen voor het vi- oolkoncert van Tjaikowski, zijn na de pauze getrakteerd op een zeld zaam fraaie uitvoering van dit toch overbekende en platgespeelde stuk. Wiktor Libermann als solist, kon de uitvoering in nauw kontakt met zijn dirigent tot nieuw leven brengen met een buitengewoon geïnspireerd or kest. Een ovationeel applaus was de dank van het publiek, dat kennelijk uit was op een toegift. Het daaraan niet toegeven was een juiste beslis sing, want dirigent, orkest en solist hadden alles gegeven wat ze in huis hadden. Een grandioos koncert was ten einde. J.B. MIDDELBURG - Een delegatie van de Zeeuwse Ka mers van Koophandel, bestaande uit de voorzitters en sekretarissen en bijgestaan door proffessor dr. P. G. Fohr, heeft in een overleg met de minister van Verkeer en Waterstaat, mevrouw drs. N. Smit-Kroes, haar ver ontrusting kenbaar gemaakt over de kosten van afval waterzuivering in Zeeland. Tevens werd door de Kamer gepleit voor minder strenge zuiveringseisen voor de Westerschelde. De jaarlijkse afvalwaterheffingen in Zeeland behoren tot de hoogste in Nederland. Dit is zeker opmerkelijk als men bedenkt dat het merendeel van het afvalwater van Walcheren, Zuid-Beveland en Zeeuwsch- Vlaanderen niet aan een zuivering wordt onderworpen, maar direkt op de Westerschelde wordt geloosd, al dus een verklaring van de Zeeuwse Kamers van Koophandel. In het ontwerp-Waterkwaliteits- plan Zuidelijk-Deltabekken is door Rijkswaterstaat een saneringspro gramma voorgesteld, waarbij het uitgangspunt is dat alle lozingen van zuurfstofbindende stoffen op de Westerschelde bijna volledig gezui verd moeten worden; Hiermee zijn de komende jaren gi gantische bedragen gemoeid; in to taal 224 miljoen gulden aan investe ringen. Dit zal tot gevolg hebben dat de nu al hoge afvalwaterheffingen nogeens met 20,— 30,— per in wonerequivalent (i.e.) zullen stijgen. Voor sommige waterschappen rond de Westerschelde komt de jaarlijkse afvalwaterheffing dan boven de 100,—per i.e. uit. Voor het Zeeuwse bedrijfsleven betekenen de sane ringsvoorstellen een extra jaarlijkse kostenpost van 6 tot 9 miljoen gul den. Ook voorde Zeeuwse bevolking geldt een soortgelijke stijging van de jaarlijkse zuiveringslasten. Onnodig streng De zuiveringseisen, die in de plan nen worden gesteld, zijn onnodig streng, vindt de Kamers van Koop handel, omdat het water in het westelijk deel van de Westerschelde, nu al voldoet aan de algemeen gehan teerde basiskwaliteit. ,,Dit is op zich al opmerkelijk als men weet dat de meeste binnenwate ren in Nederland deze kwaliteit niet kunnen halen en de betrokken water beheerders bij de minister juist plei ten voor een minder strenge norm. De huidige kwaliteit van de Wester schelde is het gevolg van het giganti sche natuurlijke zuiveringsvermo gen van deze zeearm", zo luidt de me ning van de delegatie. Daarbij speelt ook nog dat de gren soverschrijdende vervuiling vanuit België ca. 3.600.000 vervuilingseen heden (i.e.'s) bedraagt (84 tegen 615.000 i.e.'s uit Nederland (16 Zeker voor wat betreft de kwaliteit van het oostelijk deel van de Wester schelde is het dus zaak deze Belgi sche lozingen terug te dringen. Zuurstofgehalte De delegatie wees de bewindsvrou we verder op het feit, dat het weste lijk deel van de Westerschelde reeds een voldoende zuurstofgehalte heeft en dat de funktie van de Westerschel de als belangrijke scheepvaartroute (88.000 scheepvaartbewegingen per jaar) hierbij van essentiële betekenis is. Als de op tafel liggende plannen gerealiseerd worden, zal de Wester schelde dezelfde waterkwaliteit moeten krijgen als de Oosterschelde: water waarin zalmachtige vissen kunnen leven. Volgens de Kamer is dit irreëel en onmogelijk. Lokale lozingen Uit het overleg met de minister is naar voren gekomen dat een meer ge differentieerde aanpak van het wa- terkwaliteitsbeleid rond het Wester- scheldebekken niet uitgesloten is. Dit houdt evenwel in dat waar thans ongewenste lokale lozingen plaats vinden, die gesitueerd zijn in de na bijheid van bevolkingskoncentraties en badstranden, maatregelen nood zakelijk zijn. Waar deze urgentie minder evident is, zal bezien worden in hoeverre een te sterke stijging van de toch al hoge zuiveringsheffingen afgevlakt kan worden door de uitvoering van zuive- ringswerken meer gefaseerd te doen verlopen, zoals bij het Waterschap Walcheren. Ook bestaat bij het rijk bereidheid om per situatie te bekij ken in hoeverre differentiatie van lo- zingseisen mogelijk is. EINDHOVEN - De Franse fabri kant van industriële gassen air liqui de gaat samen met het Belgische be drijf ACP een fabriek voor koolzuur gas neerzetten in. Zuid-Limburg. Hiermee is een investering gemoeid van 20 miljoen. De fabriek betrekt de grondstof ,,vuil koolzuur" van het chemiekomplex van DSM in Stein. Dit koolzuur komt vrij bij de pro- duktie van ammoniak. BRUSSEL - In de eerste maand van dit jaar heeft de gemiddelde inflatie in de tien EG-landen 0,7 protent be dragen. Daarmee wijkt zij praktisch niet af van het gemiddelde van vorig jaar. Uit gegevens die de EG- kommissie in Brussel verspreid heeft blijkt dat, gemeten over een geheel jaar, de gemiddelde inflatie in de ge meenschap nu op acht procent is ge komen. Nog steeds echter loopt de inflatie percentages van de EG-landen sterk uiteen. Nederland doet het goed met 3,2 procent per jaar. Alleen in West- Duitsland is de situatie nog gunsti ger (2,9 procent per jaar). In alle an dere EG-landen ligt het inflatieper centage hoger. Het varieert van 5,2 procent in Groot-Brittannie tot 20,5 procent in Griekenland. In januari van dit jaar lag in drie EG-landen het inflatiepercentage hoger dan het EG- gemiddelde van 0,7 procent. Dat wa ren Griekenland en Italië met elke 1,2 procent en België met 0,9 procent. In januari was de inflatie in Neder land 0,3 procent. Samen met Dene marken (eveneens 0,3 procent) be reikte procent. Samen met Denemar ken (eveneens 0,3 procent) bereikte ons land toen het laagste inflatieper centage van alle EG-landen. MOSKOU - De Sowjetrussische hardloper Olga Jaroetkina heeft bij indoor-wedstrijden in Moskou de beste wereldprestatie geleverd op de 3000 meter: 12 minuten 46.00 sekon- den. De Italiaanse Giluliana Salce was tot dusverre het snelst op dit nummer met 12 minuten 56,70 sekon- den. DEN HAAG - Adrie Leeuwis is door het gewest Zuid-Holland naar voren geschoven als kandidaat voor het voorzitterschap van de KNSB. De 65-jarige Amstelveener fungeert in het huidige ad-interimbestuur als vice-voorzitter. MILAAN - De Italiaan Francesco Moser, houder van het werelduurre- kord (51.151 km/uur) is op de ren baan van San Siro sneller gebleken dan het renpaard Lanson. Moser leg de de één kilometer met vliegende start af in 1 min 13.100 sekonden (gem. 49,140 km/uur). Hij had een voorsprong van vijf meter op het paard, dat met een tijd van 1.15.03 houder is van het wereldrekord. ROME - De douane-beambten aan de Italiaanse grenzen willen vanaf dinsdag opnieuw aktie gaan voeren. Zoals tijdens de akties van februari zullen ze geen overuren meer maken en de loketten slechts open houden van 08.00 tot 14.00 uur. DEN HAAG - De werkgevers in het goederenvervoer over de weg berei den voor woensdag een aktie voor uit protest tegen het door de Bondsrepu bliek Duitsland jaarlijks vastgestel de maximum aantal ritten dat Neder landse vrachtauto's in dat land mo gen rijden. Sekretaris drs. R. Entho ven van de Commissie van Overleg voor het Goederenvervoer (COG) heeft dit maandag meegedeeld. Wat voor een aktie de werkgevers organiseren kon Enthoven nog niet zeggen. Volgens hem hoeft niet te worden gedacht aan „Franse of Itali aanse toestanden". De COG eist van minister Smit-Kroes dat zij liefst nog deze week haar Duitse kollega Dol- linger ertoe zal bewegen het systeem van ritmachtigingen af te schaffen. In de COG zijn alle werkgeversorga nisaties uit het beroepsgoederenver- voer vertegenwoordigd. Volgens Enthoven zijn de trans portwerkgevers niet van plan te wachten tot 22 maart, wanneer de ministers van verkeer van de landen van de Europese Gemeenschap in Brussel gaan praten over de proble men van het internationale vracht verkeer. DEN HAAG - De instituten Sociaal raadslieden en Bureaus voor Rechts hulp dienen niet samen te gaan maar wel samen te werken. Dit hebben de ministers van welzijn, volksgezond heid en cultuur en van justitie de Tweede Kamer geschreven. Onder zoek heeft hen geleerd, dat verdere ontwikkeling niet leidt tot gelijk soortig werk, zoals de harmonisatie- raad welzijnsbeleid veronderstelde. Bureaus voor rechtshulp krijgen vragen voorgelegd die dóórgaans „konfliktgeladen en juridisch" van aard zijn. Bij de Sociaal raadslieden zijn de vragen meer informatief en praktisch van aard. De hulp die wordt aangeboden is grotendeels op dit onderscheid afgestemd. Er kómt weinig overlapping van taken voor. Het Sociologisch Instituut van de Rijksuniversiteit in Leiden ging de mogelijkheden voor taakafbakening en samenwerking na.' De begelei dingskommissie heeft mede op grond van de resultaten van het onderzoek zowel duidelijker afbakening van werkterreinen als bepaalde vormen van samenwerking aanbevolen. De bewindslieden hebben dit onder schreven en zullen bekijken hoe er bij wet- en regelgeving rekening mee kan worden gehouden. Hosties als buit. TILBURG - Bij een inbraak in een katholieke kerk in Tilburg hebben onbekenden afgelopen weekend een blik met hosties buitgemaakt. Tweehonderd hosties werden opgegeten of ge deeltelijk over de kerkvloer ver spreid. Dat heeft een woordvoer der van de Tilburgse politie mee gedeeld. De inbraak, in de nacht van zaterdag op zondag, in de Pe trus en Paulus kerk werd ge pleegd door aan de zijkant van de kerk een ruit te forceren. De inbrekers lieten niet alleen een groot aantal hosties op de kerkvloer achter, maar ook op het kerkplein. Van de daders, die waarschijnlijk moeten gezocht onder carnavalsvierders, ont breekt ieder spoor, aldus de poli tie. Woensdag 7 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 15.30 uur Poppenkraam. Joost Prin sen vervult de rol van tovenaar. 15.55 uur De geheime tuin. Jeugdfilm uit 1949. De tienjarige Mary komt na de dood van haar ouders terecht bij een oom en tante in Engeland. Zij komt toevallig in aanraking met een gehandicapte jongen en samen ont dekken zij een geheimzinnige tuin. 18.25 uur Teleac 18.55 uur Het verhaal 19.00 uur Pubertijd. De popgroep „Spoorloos" is te gast. 19.25 uur Kenmerk 20.00 uur Journaal 20.28 uur Socutera 20.30 uur Van Kooten en de Bie. Sati risch programma van Van Kooten en De Bie waarin zij ongetwijfeld weer vele typetjes tot leven zullen bren gen. 21.15 uur Lotgevallen. Jeroen Brou wers, acteur staat in deze aflevering van Cherry Duyns centraal. 22.30 uur Het Vera Vingerhoeds sex tet. Registratie van het concert van deze saxofoniste. Medewerking werd verleend door Willem van Manen, trombone, Joan Boeke, trompet, Maurice Horsthuis, altviool, Arnold Dooyeweerd, bas, Michael Vatcher, drums. 23.00 uur Teleac 25.55 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur Politieke partijen. PPR. 19.20 uur Van gewest tot gewest. On derwerpen: Wonen in een Amster dams havenpakhuis, een Wagenings schoolkoor en -orkest, een museum- werf in Rotterdam waar houten sche pen tegen de kostprijs hersteld kun nen worden, een bedrijfsverzamelge bouw op Tholen en „De zwarte markt" te Beverwijk. 20.10 uur Opnieuw beginnen. Prof. Becker, verbonden aan een provincie universiteit besluit, daar hij zijn werk en vrouw zat is, deze beide te verlaten. Hij vestigt zich in de stad Berlijn en hij komt in aanraking met de jonge vrouw Monika waarop hij verliefd wordt.... 21.40 uur Cinevisie. Rubriek over films en filmmakers. 22.30 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Studio Sport 23.35 uur Nieuws voor doven Donderdag 8 maart Ned. 1 9.30 en 13.00 uur Nieuws voor doven 16.00 uur Poldark. Het zit Delmelza niet lekker dat Ross en Elizabeth el kaar ontmoeten. Pastoor Withworth verheugt zich over het bezit van een echtgenoot en zoon.... 16.50 uur Het donkere bos. De jon gens passen zich steeds beter aan aan de nieuwe omstandigheden, zelfs dusdanig dat zij de voorzichtigheid uit het oog dreigen te verliezen. 18.25 uur Teleac 18.55 uur De briljantidoos. Ook deze keer beleven ze weer een avontuur. 19.05 uur Toppop. Popmuziekpro gramma 20.00 uur Journaal 20.28 uur Babbelonië. Spelprogram- ma 21.00 uur Willem van Oranje. De Noordelijke Nederlanden keren zich openlijk af van de Spaanse koning Filips II. De strijd met Spanje woedt onverminderd voort in het voordeel van de Spanjaarden. Willem van Oranje wordt vogelvrij verklaard en in Antwerpen ontkomt hij ternau wernood aan een aanslag. Na het ver lies van Charlotte de Bourbon huwt hij met de Frangaise Louise de Colig- ny, tegen de zin van de Calvinisten. 21.50 uur Avro's televizier 22.30 uur Kort kommentaar 22.35 uur Doornvogels. De welgestel de Mary sterft en pastoor Ralph aan vaardt het vruchtgebruik van de na latenschap voor de kerk. Opge schrikt door het overplaatsings- nieuws van Ralph naar Sydney ver klaart Maggie haar liefde aan hem. 23.25 uur Ontdek je plekje. Waarden burg wordt bezocht. 23.40 uur Journaal Ned. 2 13.00 en 18.15 uur Nieuws voor doven 17.45 uur Feduco 18.20 uur Paspoort 18.30 uur Sesamstraat 18.45 uur Jeugdjournaal 19.00 uur Nieuws 19.10 uur De smurfen. Iedereen is druk bezig zich gereed te maken voor de winter behalve de luilaksmurf. 19.35 uur Kinderen voor kinderen. De vierde lp van deze groep wordt ten gehore gebracht. 20.35 uur Anita Meyer. In de Tiroolse plaats Seefeld werd dit optreden van Anita Meyer opgenomen. O.a. wordt het nummer Blame it on love'" ten gehore gebracht. 21.00 uur De verbeelding. Boudewijn Büch presenteert dit programma waarin vooral aandacht wordt besteed aan de boekenweek. 21.30 uur Nederlandse cineasten. Yt- zen Brusse, vervaardiger van rekla- mefilms staat op de voorgrond. 22.30 Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag 23.00 uur Nieuws voor doven Donderdag 8 maart, 21.00 uur, Nederland 1: Willem van Oranje. Louise de Coligny rouwt bij het doodsbed van Willem van Oranje. AMSTERDAM - De Colombiaanse overheidsluchtvaartmaatschappij Satena heeft bij Fokker twee F-28 MK3000 toestellen besteld voor leve ring in april van dit jaar en begin van volgend jaar. Colombia is het derde Zuidamerikaanse land waar de F-28 bij een luchtvaartmaatschappij in ge bruik wordt genomen. Te zijner tijd zullen er 20 F-28's in Latijns- Amerika in dienst zijn, zo heeft Fok ker bekendgemaakt. TOKIO - Japan en China zijn het eens geworden over de voorwaarden voor Japanse leveranties van nuclea ire technologie. Daarmee is, behou dens Amerikaanse toestemming, de weg vrijgemaakt voor de levering van het reactorvat voor een ten noor den van Shanghai te bouwen druk- waterreactor door de Japanse Misu- bishi industries, zo heeft het Japanse ministerie van buitenlandse zaken eind vorige week bekendgemaakt. 50 „Vooruil Hollin, rennen!" „O, ben jij het? Waarom bon jo niet mei een rijtuig gekomen?" „Mankeer je iets aan jo bonen?" siste de ander. „Spaar jo adorn on hol!" Ze passeerden een politieagent, die voor de regen in een portiek was weggescholen en hun een slaperige „Buenos nocbes" toewenste, want John had bijtijds zijn sigaar zien op gloeien en de pas ingehouden. De dag brak al aan, toon llollin vermoeid het dek van de Polyanthe betrad. En nauwelijks had hij dit on der de voeten, of de schroeven draai den al. Het jacht voer naar do uit gang van de haven van Vigo. „Vooruit, hufter," beet John hom toe, „trek gauw andere kleren aan. Jij gaat een reisje met mij maken." „Wat bedoel jo?" vroeg do ander woedend. „Ik bedoel dat de Polyanthe spoe dig zal worden doorzocht en ik heb ervoor te zorgen dat jij dan niet aan boord bent." Hollin was blij toen hij terugkwam it) zijn hut. want hier lag zij)) veilig heid verscholen. Hij had twee formi dabele revolvers zorgvuldig weg gestopt en zag dat /.c nog op dezelfde plaats lagen. Toen hij naar do salon ging. vond hij John in andere kieren en in gezel schap van Penelope en twee vreem den, een man en een vrouw De vrouw sprak met rackli tong. „Het is een schande, n onsierlijk. Ik weiger het schip te verlaten", snauwde ze. „U hebt te doen wat u wordt ge zegd," gebood John en nu klonk er een vastberadenheid in zijn stem. die Penelope nog nooit had gehoord. „Dat beetje ongemak zal niet lai. gei' duren dan een dag. Daarentegen zal liet ongemak, veroorzaaki als m- politie ons aan boord van de polyan the vindt, van veel langere duur /)jn. Mevrouw Durban," vervolgde hij. terwijl hi j haar ernstig aankeek, „tk heb meer dan alleen maar een vet moede» dan alleen maar een vermot den dat u allebei verantwoordelijk bent voor de t ragedie van mijn leven lk heb nog niet door hoe dat komplot in elkaar is gezet, maar ik zal bow ij zen vinden en dan komt voor u de dag van afrekening. Uw motieven ken ik al. Nu moet ik alleen nog maar ont dekken of u te maken had met het plan dat mij naar de bliksem moest helpen. U begrijpt dus wel. dat niets, /oils geen roekeloosheid, mij ervan zal weerhouden alles tot klaarheid te brengen." Hij zweeg een ogenblik, kook dt vrouw aan, staarde toen naar de door EDGAR WALLACE brume ogen van Arthur Dorbai. i. vervolgens in die van llollin. „Voor de Polyanthe dt' uitn onding van de haven genaderd is. stopt zt i. roeien wij naar de kust. llollin. titvt twee mensen, juf 1 rouw Pitt, jij en ik Er is een grot. diealleen toegankcltik is vanuit zee, waar ik als kind vaak speelde", voegde hij eraan „V\t moeten er vierentwintig uur in bh; ven. zo mogelijk nog langer, als dt ku£l w eej" veilig is, pikt de Polyan t lie ons op. De Polyanthe zal, voor de haven uitloopt, beslist door/octit worden en dan mag er geen van ons aan boord worden aangetroH» n. Ik grijp je Hollin"" Zijn blik dwaaide al naar dt rc\ i vers die de ander op zijn heupt i. droeg en hij glimlachte mat |o«n wenkte hij het meisje en ging. dooi haar gevolgd, naar het dek. „Het spijt me zeer dat u dit oiigi mak moei delen, juffrouw Pitt", ver ontschuldigde hij zich. „Na alles w at u hebt meegemaakt, zou liet redelijk zijn, dat u verdere moeilijkheden bespaard bleven. Maar geloof me. dit avontuuiljc is lang niet zoerg als het onze vrienden in deze mistige och tend voorkomt. De grot is water dicht, een verrukkelijk plekje en wc nemen een overvloed van levensmid delen mee." (worth vervolgd) J

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 5