Het gaat goed met „Witte van Haemstede" Prima prestaties tijdens uitvoering van Nieuw Leven Geen advies over verkoop bouwgrond WITTE VAN HAEMSTEDE 1883 1983 100 JAAR Holty's Young Shop Koninklijke Muziekvereniging Folder over KMBO Met luchtbuks op auto's schieten Bodemsanering in Wemeldinge noodzakelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE - DinsdaR 6 maart 1984 Nr. 2348B 3 Voorzitter H. J. van Zuijlen tijdens jaarvergadering: BURGH-HAAMSTEDE - Het gaat goed met de konin klijke muziekvereniging „Witte van Haemstede" in het honderdste jaar van haar bestaan. Dit kon een uiterste tevreden gestemde voorzitter dr. H. J. van Zuijlen mede delen op de honderdste jaarvergadering, die vrijdag avond in hotel „Bom" te Haamstede werd gehouden. Na een periode van sterke vergrijzing van het korps is er momenteel door het toetreden van een aantal jeugdige leden een sterke verjonging waar te nemen. In zijn ope ningswoord schonk de voorzitter ook aandacht aan het binnenkort te openen dorpshuis: een akkommodatie welke men voorheen node heeft gemist. In verband met het honderdjarig bestaan van de muziekvereniging „Witte van Haemstede" kregen de leden van Burgh-Haamsteedse korps tijdens de pauze van de jaarvergadering een herinneringstegeltje aangeboden ter ere van dit jubileum. In zijn jaarverslag liet de sekreta- ris, de heer F. Slager de in het jubi leumjaar ontwikkelde aktiviteiten de revue passeren. Deze werden ge opend met de jaarlijkse uitvoering op 21 januari in de rekreatiezaal van de camping „Duinrand". Op 12 fe bruari werd medewerking verleend aan de str§o van Burgh-Haamstede en op 26 februari aan de str§o te Noordwelle. Op 2 april was men pre sent bij de Rode Kruiswandeltocht te Haamstede en op 23 april werd een koncert gegeven voor de bejaarden van Westerschouwen in de Gerefor meerde kerk te Haamstede, in het kader vein het jubileum-jaar. Zoals te doen gebruikelijk werd op 30 april medewerking verleend aan de festiviteiten rond koninginnedag en op 7 mei vond op de Beatrixweide te Haamstede de eilandelijke mu ziekdag plaats, welke uitstekend geslaagd mocht worden genoemd. Op 22 mei werd een koncert gegeven in de Ned. Herv. kerk te Burgh, waarna op 1 juni de bejaarden muzikaal werd ingehaald na hun jaarlijks reis je. Medewerking werd verder ver leend bij de avondwandelvierdaagse, waar de wandelaars op de laatste avond muzikaal werden ingehaald. In de Ned. Herv. kerk te Haamstede werd op 24 juli muzikale medewer king verleend en op 18 juli werd ter opluistering van de Ring Promotion een populair koncert gegeven. Van 3 tot 9 september vond er in het kader van het honderdjarig bestaan een tentoonstelling plaats waar oude instrumenten en foto's uit het verleden waren te bezichtigen. Op 9 september was er een lampion optocht met de leerlingen van de kleuter- en basisscholen en op 16 sep tember vond er in de Ned. Herv. kerk te Haamstede een jubileum-koncert plaats, waaraan ook medewerking werd verleend door het zangkoor Nu met Hope te Burgh. De officiële jubileum receptie vond plaats op 1 oktober, welke zeer druk werd bezocht. Op 24 november werd St. Nicolaas muzikaal ingehaald, waarna op 24 december nog mede werking werd verleend aan het kerk- koncert. In het afgelopen jaar kreeg de dirigent, de heer J. Knuist, zijn vaste aanstelling. Dank In het jaarverslag werd een ieder dank gebracht die in het afgelopen jaar zich voor de vereniging hadden ingezet, in het bijzonder de jubileum kommissie die bergen werk had ver zet om het geheel te doen slagen. Het ledenbestand bedraagt momenteel 68 leden waaronder 12 leerlingen, het geen een vermeerdering betekent van 7 leden in vergelijking met het voorgaande jaar. Uit het financieel jaarverslag van de penningmeester ,de heer L. Zomer bleek dat, mede dóór de ontwikkelde aktiviteiten rond het jubileum, het boekjaar met een nadelig saldo werd afgesloten, dat echter door de aanwe zige reserve kon worden gedekt. Namens de financiële kommissie werd verslag uitgebracht door de heer A. J. Post, welke adviseerde tot goedkeuring van de rekening over te gaan daar hij het bescheiden stipt in orde had bevonden. Onder dankzeg ging voor zijn uitstekend beheer werd de penningmeester décharge verleend. Bij het behandelen van de rekening werd er nog de aandacht op gevestigd dat er in het afgelopen jaar 96V2 ton oud papier is opgehaald, waarvoor de medewerkers, die zich hiermee belasten, en de inwoners, die het beschikbaar stellen, hartelijk dank werden gebracht. Voorzitter Van Zuijlen noemde het geld, dat hiermee binnenkomt, een onmisbare bron van inkomsten. Naast de reke ning over het afgelopen jaar werd de begroting onveranderd vastgesteld. Uitvoering met of zonder toneel De voorzitter deelde verder mee dat op 18 april of, als dit niet moge lijk is, in de tweede helft van mei het dorpshuis officieel in gebruik zal worden genomen. Daar de mening hierover nog al eens verdeeld is werd de leden de vraag voorgelegd of men in de toekomst een uitvoering met of zonder toneel moet verzorgen. De heer G. Geleijnse voelde er wel voor om om het andere jaar toneel aan de uitvoering te verbinden, ter wijl de heer F. Slager de vrees uit sprak dat er minder belangstelling zou bestaan als de uitvoering alleen door de muziekvereniging wordt ver zorgd. De heer J. Tuinman was van mening, dat aan de uitvoering toneel moet worden verbonden, omdat mo gelijk hierdoor het aantal donateurs, dat maar aan de magere kant is, kan worden opgevoerd. Inplaats van de heer A. J. Post werd de heer J. Zomer als lid van de financiële kommissie benoemd. De periodiek aftredende bestuursleden A. A. van den Broeke en H. Slager werd herbenoemd. Concours Uitvoerig werd hierna van gedach ten gewisseld om dit jaar te gaan Het muzikale gedeelte van de avond werd geopend door een optre de van de drumband. Van Frantisek Kmoch werd gespeeld de Stadtschreiber-Marsch. Het ope ningswoord van de voorzitter werd vervolgens muzikaal onderstreept door Drei weisse Birken van Paul Lemberg, gevolgd door Vicky Leandros-selektie van Mathieu Eve raarts, Festparade van Frantisek Kmoch, Maienabend van Antonin Borovicka en tot slot de Egerlander Strassemarsch van Franz Bummerl. Wanneer de amateurstatus van Nieuw Leven in het achterhoofd wordt gehouden en muzikaal niet te hoge eisen worden gesteld, dan kan het bijwonen van een dergelijk kon cert een heel plezierige bezigheid. Alleen al het feit dat een muziekge zelschap met een aantal van 12 spe lende leden het aandurft om een uit voering voor publiek te organiseren, en daarbij uit de verf komt zoals zij tijdens beide avonden deed, dan kan niet anders dan een behoorlijk kom- pliment worden uitgedeeld. Blijspel Vervolgens werden de aanwezigen getrakteerd op een opvoering van het blijspel „Binnen de perken" van Alan Ayckbourn. De toneelgroep Ou werkerk zette met dit blijspel, in twee bedrijven, een enigszins ge waagde voorstelling op de planken. Gewaagd ten opzichte van het mo derne taalgebruik en de in het stuk gehanteerde uiterst moderne begrip pen. Wanneer de reakties uit de zaal worden gepeild, zowel tijdens de voorstelling als daarna, moet echter worden gezegd dat men met een der gelijk stuk beslist een goede keus heeft gedaan. Het kwam de stern- deelnemen aan een concours waaraan men op 30 oktober 1976 voor het laatst deel heeft genomen. Diri gent J. Knuist drukte de muzikanten op het hart, dat de in te studeren nummers beslist niet komen aange waaid, maar dat men er met volledi ge inzet hard voor zal moeten stude ren. Vaak wordt er nogal eens te licht over gedacht, zei de heer Knuist. „Met vereende krachten kan men veel presteren, maar dan zal wel de inzet van een ieder aanwezig moeten zijn. Als blijkt dat het niet gaat dan zal ik niet schromen om twee weken voor het concours van deelname af te zien." Instrukteur M. Post deelde mee, dat de drumband op 16 juni gaat deel nemen aan een concours. Hij betreur de het dat de repetities momenteel maar zeer matig worden bezocht, een gegeven waarin, naar hij hoopte, spoedig verandering zal komen daar anders de deelname op losse schroe ven komt te staan. Programma Voor wat het huidige jaar betreft zal men een uitwisselingskoncert te Dreischor moeten verzorgen. Van de Nederlands Hervormde kerk te Haamstede zijn er twee aanvragen, voor eerste pinksterdag en 5 au gustus. Medewerking zal ook worden ver leend aan de feestelijke opening van het dorpshuis. De voorzitter deelde mee, dat er op deze dag een instuif zal plaats vinden voor alle bewoners van de gemeente, waarvoor hij de mede werking vroeg van alle vereni gingen. De officiële opening zal wor den verricht door de kommissaris van de koningin in Zeeland, dr. C. Boertien. Bij de rondvraag werden nog enige huishoudelijke zaken aan de orde gesteld. De heer A. M. van de Weel sprak hierbij woorden van dank, me de namens M. A. van der Weel en A. B. Groenleer, voor de attenties welke zij in verband met hun 60-jarig lid maatschap van de vereniging moch ten ontvangen. MIDDELBURG - Er is een nieuwe folder verschenen over het KMBO het Kort Middelbaar Beroeps Onder wijs. KMBO is een vorm van be roepsonderwijs die opleidt tot het peil van „beginnend beroepsbeoefe naar", een niveau dat overeenkomt met dat van de basisopleidingen in het leerlingwezen. Het grote verschil tussen deze twee vormen van onder wijs is echter dat het KMBO volledig dagonderwijs is, terwijl het leerling wezen is gebasseerd op en het volgen van een opleiding, terwijl de leerling ook een baan heeft. Er is niet presies aan te geven voor wie het KMBO bestemd is. In feite kunnen zowat alle schoolverlaters in de leeftijd van 16 tot 18 jaar die iets voelen voor een beroepsopleiding er terecht en ook degenen die niet pre sies weten wat ze willen gaan doen. Het KMBO heeft namelijk ook „oriëntatiekursussen. Wie een KMBO-diploma haalt kan verder gaan leren in het middelbaar beroepsonderwijs (MTS, Meao, Mdgo). De folder wordt verspreid door het regionaal orgaan voor het leerlingwezen, Vlasmarkt 8, 4461 CW Goes, tel. 01100-27671; inlichtingen over KMBO; Streekschool „Zeeland Molenwater 8, postbus 279, 4330 AG Middelburg, tel 01180-16457. ming van de aanwezigen duidelijk ten goede! Inhoud De plaats van handeling is een tuin van een Engels huis gedurende een weekend in juli. De korte inhoud van het stuk halen we uit het program maboekje: „Een enorme ongezegge- lijke hond", is de typering, die Ruth gebruikt voor haar man Norman. „Wil je niet dat hij je gezicht likt, voer hem dan vooral geen kruimels". Ruth's zusje Annie voert echter wel kruimels. Annie brengt haar dagen door met de verzorging van moeder en een bezoekje van zwager Norman kan daarin een welkome afwisseling zijn. Ze voelt zich soms wat eenzaam, ondanks de veelvuldige aanwezig heid van Tom, de vage niet door tastende „veepil". Een weekendje echt helemaal er tussenuit Annie ziet er verlan gend naar uit. Reg en Sarah zijn be reid de verzorging van moeder enke le dagen over te nemen. Na alle voor zorgsmaatregelen lijkt niets het slip pertje van Annie met Norman meer in de weg te staan. Hoofdrol De zeer besliste hoofdrol wordt gespeeld door Eugène Totté in de rol van Norman. Ontegenzeggelijk draagt hij het stuk en weet zijn me despelers mee omhoog te tillen naar een bijzondere prestatie. Hij brengt op sublieme wijze de losse, enigszins ruige en ongebonden vrijbuiter tot leven, die hier en daar op zijn eigen wijze de nodige levenswijsheid eta leert en vastgeroeste begrippen los weekt. Op een zijspoor geraakte ver houdingen brengt hij door zijn optre den haarscherp onder de schijnwer pers, zonder dat de betrokkenen zich daarvan bewust worden. De rol van Reg wordt gespeeld door Jacob Manni, die overtuigend de goedsullige pantoffelheld weet uit te beelden. Reg is een man, die alles voor zijn vrouw over heeft om de lie ve vrede maar te bewaren. Zijn vrouw Sarah, gespeeld door Tanny Stoutjesdijk, is een burgermans huis vrouw, die meer dan serieus is, maar toch onder bepaalde omstandigheden dreigt te bezwijken onder de „char- me's" van Eugène „Norman" Totté. I ZIERIKZEE - De heer K. uit Nieu- werkerk kwam maandagmiddag op het Zierikzeese politiebureau twee luchtbuksen afleveren, die hij even tevoren van twee kleine jongens had afgenomen. De jongens waren in Zie; rikzee „zomaar" met kogeltjes op au to's aan het schieten. De auto van K. was nog maar twee dagen oud, vandaar K's bezorgdheid. De jongens gaven de buksen wel mee, maar naam en adres maakten ze niet bekend. Uiteraard zijn de kogeltjes niet alleen voor autolak gevaarlijk, maar zelfs levensgevaarlijk voor voetgangers of wielrijders. Het schiettuig ligt op het bureau, de wer kelijke eigenaars hebben zich nog niet gemeld. (vervolg van pagina 1) ting over het bestemmingsplan „Kern Renesse" op 20 maart af wacht. „Daar kan iedereen zij zegje doen. Het lijkt mij dan ook onver standig om toch met een voorstel te komen in de raadsvergadering van 19 maart, juist één dag vóór de hoorzit ting." Beraad van de fraktie Dr. H. J. van Zuylen, fraktievoor- zitter van de WD en plaatsvervan ger voor zijn verhinderde fraktiege- noot J. Janse, stelde dat de gehele si tuatie minder eenvoudig was dan de vertegenwoordigers van CDA en PvdA willen doen voorkomen. „De fraktie van de WD zal eerst nog eens intern beraad moeten voeren, voor dat zij een standpunt in deze zaak zal innemen." De heer Van Zuylen voer de in zijn betoog aan dat de burgers van Renesse niet zijn vertegenwoor digd in de genoemde commissie midden- en kleinbedrijf. „Het kan heel best zo zijn dat de burger een ge heel ander standpunt heeft dan de middenstand. Bovendien is uit het distributie-planologisch onderzoek gebleken dat men de winkels in deze gemeenschap te duur vindt. Daar zou iets aan gedaan moeten worden. Bo vendien zie ik de afvloeiing van koopkracht naar Middelburg, na het gereedkomen van de stormvloedke ring, niet zo'n vaart lopen. Dat ge beurt nu ook al. Bovendien vervullen de winkels in Renesse voornamelijk een regionale rol." Bezwaarprocedure 's Gemeentpsekretaris J. W. de Jonge stelde vervolgens dat het kollege het erg moeilijk zal hebben met de nu kenbaar gemaakte standpunten. Hij maakte duidelijk dat het kollege lie ver niet wilde wachten met een beslissing over deze zaak, omdat an ders bezwaarprocedure's zijn te ver wachten als op 21 maart het ontwerp- bestemmingsplan voor de kom van Renesse openbaar zal worden ge maakt. „Er komen niet meer advie zen dan er nu zijn gegeven. Daar zal het kollege het mee moeten doen. Er blijft voor de raadsleden altijd nog de mogelijkheid bestaan om een standpunt kenbaar te maken tijdens de raadsvergadering van 19 maart. Dan is ook het advies van de commis sie midden- en kleinbedrijf bekend." Aldus de sekretaris. Op tijd realiseert ze zich echter waar ze mee bezig is en op veilige afstand, maar toch niet onberoerd, volgt ze de verdere ontwikkelingen. De derde manspersoon in het stuk is de veearts Tom, die zonder het te willen beken nen weg is van Annie. Het is een fi guur gespeeld door Niek Hesp, die aktiever is in zijn studeerkamer en zijn praktijk, dan op de paden der liefde. Zeer praktisch ingesteld neemt hij alle adviezen, die op fi guurlijke wijze worden toegespeeld, voor letterlijk aan met alle komische ontwikkelingen van dien, Annie, de dienstbare, is duidelijk onder de indruk van de avances van Norman en bezwijkt daar dan ook bijna onmiddellijk voor. Het is een vrouw, neergezet door Ali Pankow, die door een enigszins teleurstellend leven, boordevol plannen en dromen zit dit haar een beter en plezieriger leven voorstellen. Maar als het er op aankomt, durft zij die plannen eigen lijk niet in de praktijk tot uitvoer te brengen. Wel voor even, maar als er anderen bij zijn, komen toch de maatschappelijke verhoudingen op de eerste plaats. De vrouw van Norman, Ruth, wordt gespeeld door Ada Snijders. Ruth is een moderne vrouw, die een groot incasseringsvermogen heeft, zeker als het er om gaat Norman voor zich te behouden. Door de vele te leurstellingen met Norman is zij enigszins afstandelijk geworden en cynisch tegelijk. Geslaagd Al deze ingrediënten in de vorm van de wat meer doorgewinterde to neelspelers, gevoegd bij de grime van Kees Smit, het souffleren van Dies Lemson, de technische medewerking van Leen Lukus en Job Backer en de regie van Rinus Pankow, hebben twee avonden garant gestaan voor een zeer vermakelijk stukje ama teurtoneel. Om met de woorden van de ere voorzitter van Nieuw Leven te besluiten: „Als we bedenken dat hier vanavond alles is gepresteerd door pure amateurs, dan mag best gespro ken worden van een zeer geslaagde avond". Advertentie Voor een grote collectie van het bekende merk INWEAK f design kirsten leisner naar: Dam 15 Zierikzee Haal gratis folder! Op een vraag van de heer Roos ant woordde de gemeentesekretaris dat de commissieleden, als raadsleden het recht hebben om tijdens de be handeling van de vaststelling van de bestemmingsplanherziening te ver zoeken de bestemming winkelvoor ziening te schrappen. „Als dat laatste daadwerkelijk moet gebeu ren, dan bestaat weer de mogelijk heid voor derden om een eventuele beroepsprocedure bij gedeputeerde staten aan te spannen. En dat wil het kollege voorkomen", aldus de toe lichting van de heer De Jonge. Inspraak gereduceerd De heer Van Zuylen kon zich echter maar moeilijk verenigen met de gang van zaken: „Wat mij persoonlijk erg dwars zit, is dat een partikulier Zee- lenberg wel mag kopen, maar dat een partikulier Verboom dat niet mag. In principe zijn deze beide gevallen identiek." Hij stelde het jammer te vinden dat de hoorzitting één dag na de laatste mogelijkheid tot wijziging van de voorgenomen plannen wordt gehou den. „De inspraak van de burger wordt op deze manier sterk geredu ceerd." Wethouder De Feiter sloot tenslot te de diskussie met de opmerking dat hij het een wat vreemde gang van za ken vond, dat kommissieleden met een gegeven van een advies willen wachten totdat leden van een andere kommissie daarover een uitspraak hebben gedaan en dat zij bovendien een hoorzitting willen afwachten al vorens hun standpunt te bepalen. WEMELDINGE - Op grond van het nader onderzoek naar bodemveront reiniging op het terrein van de voor malige gasfabriek in Wemeldinge vinden gedeputeerde staten van Zee land sanering van het terrein noodza kelijk. Voordat er gesaneerd wordt zal nog een zg. saneringsonderzoek moeten plaatsvinden; dit is nog dit jaar gepland. Vooral onder en naast de op het terrein staande woning (bij de voormalige gashouder) is nog te weinig onderzoek verricht. Ook moet worden nagegaan tot welke diepte de grond moet worden ontgraven en hoe het grondwater kan worden schoon gemaakt. Uit het ander onderzoek blijkt dat het terrein op twee plaatsen is ver vuild. Bij de zandopslag is de groot ste verontreiniging aangetroffen. Op deze plaats is de grond sterk veront reinigd met cyanide en polycyclische aromatische koolwaterstoffen; het grondwater is er sterk vervuild met olie, cyanide en aromaten. Aan de an dere kant van de woning - op het noordoostelijk deel van het terrein - is zowel het grondwater als de grond matig verontreinigd met cyanide en aromaten. Uitgeven B.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman te Zierikzee. Direktie: D. L. van 't Leven. Chef-redaktie: M. Kaat. Advertenties en bezorging: J. van Loon. Kantoon Jannewekken 11, Zierikzee; postbus 1, 4300 AA Zierikzee; telefoon: 01110-6551. Woonhuisaansluitingen: Redaktie (na 17.30 uur): 01110- 6719, 01110-4669, 01110-5396. Fotograaf (na 17.30 uur); 01110- 3568. Abonnementen: Per 3 maanden (bij vooruitbeta ling) f 38,70; per jaar f 147,80; losse nummers f 0,75. De abonnementsprijzen zijn In clusief 5% B.T.W. Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentietarieven: 49 cent per mm; „succesjes" (t/m 4 regels) f 6,04. Kontrakttarieven op aanvraag. De advertentieprijzen zijn exclu sief 5% B.T.W. f Muziek- en toneelamateurs zorgden voor een avondje uit op niveau OUWERKERK - Het muziekgezelschap „Nieuw Le ven" te Ouwerkerk heeft op twee achtereenvolgende vrijdagavonden haar jaarlijkse uitvoering gegeven in het dorpshuis op de Ring te Ouwerkerk. Beide avonden kon worden gesproken van een goede belangstelling. Het programma voor beide avonden was gelijk. Het mu zikale gedeelte vormde het eerste deel van het program ma, slechts onderbroken voor het openingswoord van de voorzitter van het muziekgezelschap, de heer W. A. Kuy- per. Het tweede deel van het programma werd gevormd door een voorstelling van de toneelgroep Ouwerkerk on der regie van Rinus Pankow. In zijn openingstoespraak maakte de heer Kuyper de aanwezigen erop attent dat het gezelschap bestaat uit het kleinst mogelijke aantal leden: „Een totaal van twaalf bespeelde in strumenten is wel het absolute mini mum". De voorzitter memoreerde het feit dat gedurende het afgelopen jaar en kele jeugdleden hun lidmaatschap hebben opgezegd, waardoor het ge zelschap danig werd verzwakt. Vol gens voorzitter Kuyper staat daar als positief punt tegenover dat vier leer lingen volop bezig zijn met hun oplei ding, zodat volgend jaar weer gespro ken kan worden van een welkome4 uitbreiding. Een ander probleem wordt ge vormd door de keuze van de repeti tieavond. „Nu wordt nog gerepe teerd op de donderdagavond, maar dat levert vooral bij de schoolgaande jeugd nogal wat problemen met de studie op. We hopen dat we in goed overleg met andere verenigingen een oplossing kunnen vinden door de be schikking te krijgen over het vereni gingsgebouw op de vrijdagavond". Aldus de heer Kuyper. Een bijzonder feit noemde de heer Kuyper het gegeven dat bijna ieder een in Ouwerkerk donateur is van het gezelschap. „Dat betekent dat we in onze dorpsgemeenschap hoog staan aangeschreven, ondanks het feit dat we op muzikaal gebied geen hoogstandjes realiseren. We doen niet mee aan concoursen en dergelij ke; het spelen is voor ons het belang rijkste." Wanneer alles meezit zal Nieuw Le ven overigens nog deze zomer nieuwe uniformen aanschaffen. Er zijn reser ve's gevormd, die samen met de ge meentelijke subsidie voldoende moe ten zijn om tot een dergelijke uitgave te kunnen overgaan. Uit de woorden van voorzitter Kuyper valt op te maken dat Nieuw Leven eigenlijk twee stille wensen heeft: het aantrekken van nieuwe leerlingen en te kunnen beschikken over iemand, die theoretisch les kan geven aan dc leerlingen en daarin goed is onderlegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1984 | | pagina 3